Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TCM Turbo - OBD Chiptuning
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
MytareKtine
As vrea si eu sa fac o remapare masinii mele. Este vorba de un Megane 2.1 din 2005 cu motor 1.5 dCi cu 82 CP la origine. Ma intereseaza costul operatiunii si disponibilitatea de a face aceasta operatiune. Multumesc.
geoluc
Ploiesti, Clio Symbol Fidji 1.5dci-80CP, 2005. Ce se poate face si cu citi bani?
mad_voly
@ voinea
Spune-mi si mie te rog ceva: exista o varianta eco pt masina mea(logan 1.5 65 cp)
Daca da, la ce se refera; un consum mai mic si o puterea ceva mai mica?

P.S: daca nu ai primit PM de la mine, iti multumesc inca o data ca m-ai primit pt test
voinea
dupa o vacanta de doua saptamani am revenit in Bucuresti. Voi da PM la cei ce au intrebat mai sus.
dj_qveta
eu am rezolvat deja, nu mai e nevoie. biggrin.gif
ionitagelu
Megane 1.5dci, 82CP , euro3, 2007, 25000Km, la cati bani se face in Ploiesti?
c_brati
pt seat leon 1,8 20valve turbo de 180cp din 2001 ,50000km ,un chip tuning agresiv cat creste puterea ,cat costa si cam cat scade durata de viata a motorului? Multumesc anticipat.
voinea
ionitagelu> la pretul de 800RON putem face in Ploiesti lucrarea si in plus pentru 50euro poti face dyno inainte si dupa tuning (dyno MAHA nou nout pentru cine e interesat)

c_brati> ma simt ca pe vwforum cu asa intrebari smile.gif . Am facut de multe ori motorul asta . Tuning normal = 35CP. Agresiv = 45-50CP. Te costa 300euro


11 Apr 2009, 14:06:
Ieri a fost tunat cu succes una bucata Renault Koleos 2.0dCI.

Oferta de grup: minim 3 posesori dacia logan (diesel sau benzina) simultan la tuning si pretul va fi mai mult decat acceptabil. Va strangeti , dati lista la mine pe mail cu masina/motor/putere si va fac oferta. Cu cat mai multe masini cu atat mai bun pretul. Conditie sa le facem pe toate simultan (1-2-3 ore in functie de cate sunt) .

Email info@tcmturbo.ro
c_costel
buna ziua
m-ar interesa pt un mercedes vito 109 cdi , an fabr 2006 , 2148 cm, 65 kw , 88 cai
multumesc.
voinea
da se face. Ai PM cu detalii si pret
Victoras2001
Ma intereseaza un pret pentru logan 1,6 8v. Pana la urma la cat ajunge, 98cp sau 100?
tdan08
pt vw golf 1.9 tdi ce se poate face si la cati bani???
voinea

Victoras2001> 100CP. 350RON te costa.

tdan08> da se face. Ce an , ce model de golf si ce putere pe original ? (poate fi golf 3-4 sau 5 cu 90CP deci e nevoie sa-mi precizezi)
Victoras2001
Maine se poate face? Daca da, da-mi o ora si-o adresa. Multumesc.
voinea
da se poate face si maine. Sos.Vitan Barzesti nr 5A. Vorbim la telefon dupa ora 10 si ori o facem dimineata ori pe la ora 16 (eu mai am alta treaba la birou la 16:30 deci e ok un ora 16 sa apuc sa o termnin). Oricum vorbim maine la telefon. Nr meu este 0722.764.706 .
Victoras2001
Ok. Asa ramane. smile.gif
tdan08
scuze...acum am vazut si eu ca nu m-am exprimat complet. vw golf 5 variant, an 2009, 105 cp tdi.
la cati cp ajunde dupa chiptuning si cat costa lucrarea? multumesc anticipat.
voinea
golf V 1.9 105CP ajunge cu tuning normal la 138-140CP. Cuplul motor la 315Nm. Motorul este foarte permisiv si usor il putem duce doar cu soft la 150-155-160CP. Nu o recomand decat daca vei face un upgrade la ambreiaj cu unul sport si la frane.
Pret pentru tuning normal 900RON. Timp de lucru aproximativ o ora.
tdan08
multumesc pt raspuns.
mai am un prieten care intreaba, la fel, daca aveti soft pentru un peugeot partner 1.6, hdi, 75 cp si ce rezulta in urma chiptuningului. deasemenea, si pretul te rog sa il specifici.
multumesc pt amabilitate.
Victoras2001
Am miruit covata. Frumos. Trage mai bine. Pleaca de la 2 000 de ture, urca frumusel. Clar peste cum urca inainte. Pentru putoarea asta de motor, chiar se simte. Sunt multumit de lucrare. La noapte ma duc sa iau niste distrusi de la aeroport. Abia astept sa vad cum trage si incarcata.
Deocamdata, multumesc Dragos. up.gif
Kanny69
Salut, pentru un mondeo 2.0 tdci, 131 cp, din 2004, cod motor n7ba, la ce pret este o resoftare?
voinea
tdan08> se face si 1.6HDI . 900RON pret acolo.

Victoras2001> cum a fost testul cu masina incarcata ?

Kanny69> +33CP si 65Nm. Pret 800RON
Victoras2001
Foarte tare. biggrin.gif Nu le venea sa creada. Masina trage bine, nu tacane avansul, turatia e exact ca inainte (adica sta acul la locul lui)... Patru grasi cat mine + ceva bagaje + AC, iar covata tragea cum tragea inainte doar cu mine si fara AC. Incepusera sa urle "hooo baaaa ca trage bine, am vazut, baaaaa" laugh.gif Erau convinsi c-o sa-mi strici turatia, sau avansul... In fine... Credeau c-o sa se intample ceva. Cand au vazut ca masina e ceas elvetian si mai si trage de rupe, vor si ei. radmasa.gif

Asadar, caii si pretul (pe genul "Domozina, minutul si scorul" tongue.gif ) pentru:
VW TDI 1,9 anul 2000 115 sau 116 cp (nu retin exact)
clio simbol (primul aparut) 1,4 74 cp parca.

Io-s f fericit de lucrarea facuta. Merci si bafta. smile.gif
ccorvin
apropo de tras,am avut ocazia sa car ceva marfa imediat dupa resoftare(kangoo 1.5 dci 70cv,acum 90)diferentele sunt clare.inainte se simtea cuplu bine pana pe la 120kmh,apoi parca crestea f greu in viteza.acum testata cu 400kg se comporta cam la fel ca si inainte goala...poate pare absurda comparatia,dar eu asa am simtit,iar ne incarcata trage la fel de constant pana pe la 140-150kmh,nu ca inainte doar pana pe la 120.consumul clar s-a marit pana pe la 6,6.5 dar asta pentru ca am tras eu de ea pt ca-mi place diferenta.acum pot face depasiri si in treapta a 5-a,nu trebuie retrogradat de fiecare data ca inainte pentru putere pe a 4-a .pt cei care sunt "stresati' de consum,nu au decat sa mearga linistit cu ea,si astfel consumul nu va creste,eu unul nu ma pot abtine...concluzia mea:deferenta evidenta de putere,nu doar "parca se simte ceva" ci chiar e mult mai ok...si cred ca asta se simte la fiecare masina,sigur,proportional cu motorul ei.multumesc domnului Voinea
Victoras2001
QUOTE(ccorvin @ 27 Apr 2009, 23:19)
.multumesc domnului Voinea
*


Da ia stai asa. Sa vina domnu' Voinea sa ne multumeasca. Pai nu? Ce atatea multumiri? Ce, a fost moca? laugh.gif tongue.gif
te_rog_2004
Salut

pentru un megane din 2008 1.5 dci, 85 cp la ce pret? afecteaza motorul daca are doar 10.000 km?si cati cai se castiga la o remapare safe?

multumesc,
ccorvin
omu asta a fost serios...nu e normal sa ii multumesc?nu i-am multumit pt resoftare,eventual pt ca a facut-o cu seriozitate
voinea
te_rog_2004> da se face. Safe putem numi 18-20CP si 50Nm (desi e posibil sa facem si mai sus dar ce zic eu aici chiar se simte ok si nu am avut neplaceri din partea masinilor cu o astfel de modificare). Dupa 5-6000km este 100% ok sa facem modificare. Tu la 10.000 esti foarte ok. Ai pret pe PM
marsel
Pentru Logan 2009, 1,5 dci 85 cp, 200 Nm as dori sa aflu pretul si valorile pentru o crestere "safe". Multumesc!
voinea
safe putem numi 18-19CP si 55Nm. Pret 700RON. Timp de instalare aproximativ o ora.
Victoras2001
QUOTE(ccorvin @ 2 May 2009, 21:55)
omu asta a fost serios...nu e normal sa ii multumesc?nu i-am multumit pt resoftare,eventual pt ca a facut-o cu seriozitate
*


De acord cu tine. Foarte serios si prompt. Facusem doar o gluma. smile.gif
mike12
Am facut si eu la baieti remapare la 1.6 16V .Masina trage mult mai bine, urca si mai repede in ture. Astept sa fac un drum afara sa vad si consumul. Recomand, multumesc domnului Voinea.
voinea
Cu multa placere baieti. Am facut si modificare la 1 mai a sitului. Orice bug gasiti va rog sa anuntati si incerc sa il eliminam.
silveretzu
Salut.
Megane 1.5dci, 60kW (~82 cai frumosi smile.gif ) ,fabricatie 2007, 35000Km, cat costa si la ce perfomante se poate ajunge?
Din cate am inteles, se poate face si la Cluj.

Multumesc anticipat.
eduardsebe
Ce se poate scoate dintr-un Astra H 2006 1.6 105cp Twinport
Si cat costa?
voinea
silveretzu> la megane-ul tau scoatem peste sase cai frumosi... cam 20 sunt la numar si te costa 800RON. Intra pe siteul TCMturbo si suna dealerul din Cluj.

eduardsebe> Astra H 1.6 105CP nu poate decat o singura firma sa-i faca ceva ... si din pacate pentru ei rezultatul e aproape zero (sunt clienti ce au avut -1CP dupa tuning si altii ce au avut +1CP ). Pe scurt eu nu pot sa-l fac. Pe lung nu-ti fa inca pe masina asta ca nu o sa iasa nimic dar cu siguranta in viitor va fi "spart" ECU asta si de firme bazate de ciptuning si o sa apara rezultate bune de peste 10CP/masina.
silveretzu
Joi am programare la domnul Nistor, pentru remapare. Dupa aceea o sa revin cu pareri.

ps.
Pentru un Peugeot 407 HDI, 2.0 din 2007 din cate stiu se poate face remapare. Umbla zvonuri cum ca in urma remaparii pot aparea probleme cu filtrul de particule... Ceva date mai concrete se cunosc?
i_am_sleek
inca cochetez cu ideea de a face un chip tuning

care este pretul pt megane 2 1.9 dci 120 Cp si cati cai/NM castig.

multumesc
voinea
ai PM cu pret
dj_qveta
coincidenta sau nu, mie mi s-a spart intercoolerul (presiunea prea mare?) si s-ar putea sa va fac o vizita, poate imi puteti pune softul vechi pe masina, ca am inteles ca il aveti pastrat pentru 2 ani in pc... sad.gif
alx
Ford Mondeo 2006 1.8 benzina 125cp? ce si cat/cum?
pit-bull
Clio 3 facelift, motor 1.2 75cp si 105 nm la 4250rpm.Dupa remapare ce performate va avea si care este pretul multumesc.
Meghitzanul
de o luna tot zic ca scriu aici si abia acum vad ca am ceva timp

so.. am mai pus inca 11cp peste cei 115 la al meu megane 1.6 16v
in plus mai posed si vreo 18 nm.. din cate am inteles

diferentele sunt sesizabile in primul rand la turatiile mici unde masina nu avea vlaga ca la +4000 rpm
de ex acum la 2500 rpm trage cum tragea cu softul original la 3000 rpm
la 50km/h trage in treapta a 5-a cum tragea pe la 65km/h inainte
in concluzie masina e acum mai placuta la condus ca inainte si nu mai trebuie sa fiu nici f atent la turatii cand intru in depasiri.. practic asta consider ca e problema majora (daca se poate spune asa) a acestui motor

despre consum nu stiu ce sa zic, nu prea am fost niciodata atent la detaliul asta.. am "sponsor" tongue.gif .. oricum nu am simtit diferente majore nici in plus nici in minus

tks again Voinea
ps: sper ca esti incantat de htc smile.gif
voinea
dj_qveta> poate fi coincidenta poate fi favorizat de presiunea marita cu 0,11-0,12bar dar asta doar cu sansa de a fi fost lovit inainte intercoolerul de o piatra sau altceva cu putere. Vino sa scoatem softul provizoriu.

alx> cam 10-11CP si 20Nm. Pret 800RON.

pit-bull> Clio 3 1.2 75CP se poate face. Castigi 7-8CP si 15Nm. Pret 800RON.

Meghitzanul> multumesc de feedback. Probabil vei ajunge pe site la noi in sectiunea portofoliu . HTCul l-am dat la londra unui pakistanez pe un PSP Slim (magazin de electronice SH si noi). A fost un model ce mi-a placut dar am fost dezamagit de procesor. Am preferat PSPul ca vine din urma kinder 2 si o sa vrea si el sa butoneze (kinder 1 si cu mine avem si jucam in retea diverse)
liviutatarus
Pentru un renault modus 1,2 16v 75cp din 2006, cat este pretul, cati cai se castiga si daca ai reprezentant in Focsani sau orase apropiate.
voinea
800RON te costa pentru MODUS. De pe TCMturbo.ro poti gasi lista de distribuitori. Focsani - Ionut Scinteianu - 0729.980.219 . Poate citi/scrie el ECU masinii tale.
pavilion8373
Salut.
Da-mi te rog detaliile petru un Megane 2, 1.6 16v-110 cp. 35000km
Imbunatatiri ale performantei+ pret

Merci,
Cosmin
voinea
800RON (chiar pe pagina anterioara ai ceva informatii de feedback de la un client foarte multumit). Cam 11CP si 19Nm. Chiar se simt in bine .
Mar|Us
Salut Voinea,

Pentru masina din semnatura ( renault laguna, an 2000, 1.9 dci, 107 cp ), ce se poate face? ce crestere de cai si cuplu se poate face, maxim, fara sa nu afecteze nimic de sub capota? Astept si un PM cu pret.

Merci.

voinea
da se face. Recomandat plus 30CP si 65Nm . Vrei mai mult discutam (cam 38CP si 75Nm) . Pret lucrare 200euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.