Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TCM Turbo - OBD Chiptuning
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
speedman
Salut, cati cai/cuplu as putea castiga la megane 4 gt (1.6 t 205 cp)? Si un preț...multumesc
voinea
@speedman> Fara probleme tunam motorul (reprogramare ECU). Castiga ~20-24cp si 60Nm. Lucrarea se face pe banc dyno CARTEC cu ventilatie extrem de performanta (cea mai buna din tara in acest moment). Pretul de pe site este 420euro (factura se achita in lei evident), iar tu ca membru reno.ro ai 10% discount => 378euro te va costa aceasta lucrare. Daca nu vrei sa masuram pe dyno (este decizia ta) mai putem scadea pretul cu contravaloarea masuratului.
Programarea in agenda TCM se face prin PM sau email direct pe info@tcmturbo.ro cu 8-10 zile inainte de lucrare.

Pentru lucrari recente nu ezitati sa urmariti https://facebook.com/ciptuning
Franco2490
Salut !
Care este cresterea de putere si pretul pentru Clio 3 1.5Dci 68Hp ?

Multumesc !
voinea
@Franco2490> toate lucrarile listate pe http://tcmtuning.ro/date-chiptuning/ au preturi ce se calculeaza in lei la cursul zilei.
La clio al tau pretul de 301euro -10% discount club reno.ro = 271euro . Include dyno inainte si dupa optimizare soft + diagnoza si loguri. Programare in agenda noastra prin PM aici cu 8-12 zile inainte de lucrare sau mesaj direct pe pagina de FB amintita anterior.
Manuelosy
QUOTE(Franco2490 @ 9 Sep 2018, 19:19)
Salut !
Care este cresterea de putere si pretul pentru Clio 3 1.5Dci 68Hp ?

Multumesc !
*


Salut, cati cai/cuplu as putea castiga la Opel Signum (1,9 tdci și câți în plus cp)? Si un preț...multumesc
Nu pot da pm, doar 2 postări am acum
voinea
Signum 1.9CDTI 150cp ajunge la ~185cp cu stage1 TCM. Pretul de pe site este 364euro -10% =318euro . In lei la curs ING , TVA inclus. Se face pe dyno cartec (avem in acest moment celula dyno cu cea mai buna ventilatie din tara). Softul este dezvoltat de noi . Daca nu vrei dyno pretul mai scade cu contravaloarea acestuia
Daca ai modelul de 120cp sau cel de 100cp pretul de plecare este 334euro -10% = 300euro TVA inclus cu teste dyno si loguri in dinamometru


De cateva luni detinem inclusiv acest device pentru logat live pe bancul dyno modele fabricate dupa 2010 -> Un exemplu chiar aici pe 1.4TSI si functiile castigate prin acest device https://youtu.be/QDN2RhURBFs
voinea
Promotie

Conduci un autoturism franțuzesc fabricat după 2015 și-ți dorești optimizare stage1 TCM? Programează-ți lucrarea între 1 și 23 decembrie 2018 pentru a beneficia de 25% discount la această operație.

Lista completă de prețuri și valori o găsiți pe http://tcmtuning.ro/date-chiptuning/

Exemple de motoare care sunt acoperite de această promoție pentru lucrari stage1:

1.4 HDI 70cp BOSCH EDC17C10
1.6 HDI 92cp BOSCH EDC17C10
1.6 HDi 95cp BOSCH EDC17C60
1.6 BlueHDi 75cp BOSCH EDC17C60
1.6 BlueHDi 100cp BOSCH EDC17C60
1.6 BlueHDi 115cp BOSCH EDC17C60
1.6 BlueHDi 120cp BOSCH EDC17C60
1.6 THP 156cp BOSCH MEVD17.4.2
1.6 THP 200cp BOSCH MED17
1.6 THP 204cp BOSCH MED17
1.6 THP 270cp BOSCH MEVD17.4.4
1.6 VTI 120cp BOSCH MEV17.4

1.5dci 75cp BOSCH
1.5dci 90cp BOSCH
1.5dci 110cp Siemens Continental

1.6dci 130cp BOSCH
1.6dci BiTurbo 160cp BOSCH

0.9 TCE 90cp VALEO
1.2 Puretech 110cp VALEO
1.2 Puretech 130cp VALEO

1.2 TCe 120cp EMS3155
1.2 TCe 130cp EMS3155
1.6T EDC 200cp EMS31xx
1.6T EDC 220cp EMS3155

1.8Turbo EDC7 280cp Hitachi

1.6HDI 112cp Siemens Continental SID807/SID807-EVO

2.0 BlueHDI 120cp DCM6.2A și DCM6.2C
2.0 BlueHDI 150cp DCM6.2A și DCM6.2C
2.0 BlueHDI 180cp DCM6.2A și DCM6.2C

2.3dCi 160/165/170 cp Siemens SID310

* Ne rezervăm dreptul de a selecta mașinile care sunt potrivite dpdv tehnic.
** Promoția este valabilă doar pentru mașinile programate în limita locurilor disponibile.

voinea
Video cu un Clio 4 1.2TCE 120cp resoftat stage1 TCM

https://youtu.be/gkL0Sj8q9Mk
Poty
Pentru un 1.2 Tce 130Cp de pe megane 4 la cat ar ajunge?
voinea
Luna trecuta am avut cu promotia de frantuzesti chiar doua Megane 4 1.2TCe la optimizate stage1
Una a dat 147cp, iar alta 145cp.
Pretul de pe site de 390euro include TVA si se calculeaza la cursul zilei. Poti achita cu cardul sau cash. Ca membru reno.ro ai 20% discount => 312euro te va costa resoftare stage1 cu dyno inainte si dupa optimizare + diagnoza si loguri in strade si dyno-cell.
Programarea in agenda TCM se face cu 4-6 zile inainte de lucrare. Program de luni pana vineri de la 9am la 5pm. O singura sambata pe luna lucram. Pentru februarie ziua de 16 va fi lucratoare (deja avem jumatate ocupata)
jenka.e
Seara bună.
Interesant e că la modelel din toată lista, la Renault, nu mai apar modelele mai vechi benzinare (Meg 2, 1,6l, 113 CP)...
voinea
@jenka.e nu mai apar masini de peste 10-12 ani deoarece am renuntat sa le mai lucram. Foarte rar daca trec anumite teste, iar fisa dyno arata aproape puterea de fabrica acceptam sa lucram masini de peste 10-12 ani.
pishky
cu baietii din constanta mai lucrati?
adica ei mai pun softu dvs?
am laguna (2.0 dci 173 facuta cu soft tcm, dar in ct)
si un clio 1,2 tce 120 - care....ar fi interesant de facut (nu e gt line, e clio normal, intens sau ceva)
voinea
@pishky AXC update din Constanta au dyno 2WD si lucreaza 80-90% din lucrari cu soft de la noi.
Pentru 1.2TCe se va lucra OBD cu aparatura legata exclusiv de noi. Au tot lucrat si ei noutati renault pe mufa OBD deoarece toate masinile din foto de mai sus postata le au si ei pe incluse.
Precizezi ca esti membru aici si sa intre pe topic. Aplica reducerea de 20% . Dyno este inclus. Daca renunti la dyno mai scade si contravaloarea acestuia.
pishky
butt dyno imi e suficient, nu imi trebe fisa dyno numaidecat smile.gif mersi, am sa vb cu ei, dar dupa ce se termina garantia la masina.
palnie
Salut,

Pentru un Megane IV 2017 - 1.5 dci 90cp ar merita efortul ? si cum ar trebui sa procedez pentru a obtine reducerea pentru membru forum ? smile.gif

Mersi!
voinea
Esti membru aici de peste un an => ai discount 10% la pretul afisat pe http://tcmtuning.ro/date-chiptuning/ (390euro -10% = 351euro)

Daca nu vrei dyno (your choice) mai scadem si valoarea acestuia din pret. Programare facem prin PM aici cu 5-7 zile inainte de ziua dorita de tine. Masina ta se face prin reprogramarea ECUlui si fara dyno dureaza ~2h totul, iar cu dyno ~2,5h

Castigul este foarte bun in cazul tau . Aprox 130-135cp va avea masina dupa resoftare.
PaulM
QUOTE(Poty @ 28 Jan 2019, 15:06)
Pentru un 1.2 Tce 130Cp de pe megane 4 la cat ar ajunge?
*



Salut Poty,

Sa ne zici si noua cum se simte masina dupa resoftare , ma bate gandul sa fac si eu tot la un Megane ca al tau biggrin.gif
bogdan_49
Salut,
Posesor de clio 0,9 tce 75 cp. La cat poate ajunge ? Masina este in garantie, poate afecta garantia aceasta modificare?
cj98czh
Nu iti poate afecta garantia deloc ... pentru ca o pierzi cand resoftezi ...
voinea
Garantia esti pasibil de a o pierde. Este o decizie a fiecaruia daca umbla sau nu la softul din ECU. Exista sansa sa nu te detecteze dar nu este sigur 100% asta. Cine vinde chiptuning prin resoftare ECU si promite ca nu va fi detectabil niciodata sa sti ca minte. Orice rescriere cu mod si chiar cu original inapoi poate fi detectata la ECUuri mai noi de anul 2011 daca se vrea cautarea acestui aspect.
adrian.paul
Salut, care ar fi rezultatul si pretul pentru o Skoda Superb (2015) 1.6 TDI 105? Multumesc.
voinea
@adrian.paul> ai PM cu detalii complete

Saptamana trecuta am avut cred 6-7 masini cu 1.6TDI . Vor aparea pe Facebook la https://facebook.com/ciptuning in zilele ce urmeaza
byl11
Clio 4 din dolj cu numere de CJ multumeste pt caii in plus. Se simt mai ales pe autostrada.
Va astept la craiova! Nu am fost atent la titlu...poate data viitoare smile.gif
voinea
Multumim de incredere si sa ne revedem cu bine ! (poate punem din clasice pe dyno sa vedem cati cai mai au. Facem pret mega-mega-special la masini de peste 35 de ani)
firuromania
Pentru un Clio 4 0.9 Tce 75 CP motor H4B-B4 se poate trece la harta originala de 0.9Tce 90CP?
Cit costa si daca sunteti amabil PM cu partenerul AXCupdate din Constanta?Multumesc pt amabilitate.
voinea
@firuromania> AXC update = dl.Laptes Catalin - 0734.151.501
Are aparatura necesara pentru citit/scris ECUul dvs. Exista si banc dyno 2WD pentru testat puterea. Discuti toate detaliile cu dansul.
voinea
Am realizat cu succes primele lucrari stage1 pentru noile motoare 1.5dCI 95cp/115cp (cele cu sistem SCR). Cat de curand produsul final listat pe http://tcmturbo.ro/chiptuning.php cu rezultatele noastre.

Din toamna urmeaza 1.3TCe 130/150 (speram pana in iarna sa fie gata si optimizarile pentru acestea)
george_slz
Cat ar costa un upgrade de putere pt astra h 1,3 cdti? Si care ar fi plusurile ? Multumesc!
voinea
Astra H 1.3CDTI 90cp are pretul de 293euro pentru stage1. Pretul contine TVA si se achita in lei cu cardul sau cash. Include loguri + teste dyno inainte si dupa optimizarea TCM

Toate preturile sunt listate pe http://tcmtuning.ro/date-chiptuning/

Dialog cu unul dintre colegi poti face pe https://facebook.com/ciptuning
Multumesc
chivereanumarian
Megane 3 2015 ,1.5 dci 95hp euro 6 cati cai se poate,pret cu reducere ?
Multumesc
voinea
chivereanumarian > Este 368€ -10% = 331€ in lei cu cardul sau numerar (la cursul zilei, TVA inclus). Castiga ~35cp si ~55-60Nm

Se lucreaza cu teste dyno inainte si dupa optimizare. Softul este facut in baza celui citit din ECU si dupa analiza logurilor facute la masina. Programarea in agenda TCM o faci prn PM aici pe forum (ca sa-ti vad statusul de Membru). Cu 8-10 zile inainte de ziua dorita sa dai PMul
chivereanumarian
În anunt spuneti ca oferiti 20% reducere
Mutzunache
Salut,

Outlander 2018, 2.2 150cp.

Multumesc
cretu22
buna ziua

se mai acorda discount la chiptuning pentru membrii reno.ro?

multumesc
voinea
Da ca membru reno.ro ai 10% discount la lucrare stage1 TCM. TOate preturile pentru stage1 le avem listate pe http://tcmtuning.ro/date-chiptuning/
Conditie obligatorie este sa-ti faci programarea pentru lucrare via mesageria privata de aici din forum. Astfel sa pot avea si eu link spre profil si sa dau acceptul (probabil un membru fara nici un post ce are cont de 10 zile nu acceptam sa oferim reducerea pentru ca este evident ca a decis sa-si faca un cont pentru reducere. Sa revina cu solicitarea dupa cateva luni si cateva posturi in profil pe ariile forumului)

MihaiF3
Salut,
cu Clio RS Trophy ati lucrat?
M-ar interesa si pe mine o remapare. Ar fi ok daca as face upgrade la intercooler frontal si apoi sa vin la voi pt. resoft ECU? Multumesc
voinea
Buna dimineata
Da avem cateva clio trophy resoftate stage1. La caldurile pe care le avem in Romania 100% recomand upgrade la intercooler Wagner ( https://www.wagner-tuningshop.de/product/re...-200001088.html )
Castigul nu e mare ca numar de cai (se pleaca de la sub 220cp cu mult) dar cuplul dupa tuning est ede la 1500 la 5500rpm aproape aceeasi valoare. Este in limita cutiei si face masina extrem de placuta la mersul sportiv
443euro pret de lista -10% pentru tine ca membru reno.ro . Diagnoza,loguri si teste dyno incluse. Plata cu cardul sau numerar.
Ne auzim pe PM in momentul cand doresti programare.
nicuval
Va salut. Imi dati si mie cateva detalii pentru un Clio 4 TCe 0.9 cu 90 cp?
Motorul este din 2014 si are 48.000 km. Cu stima,
BANDOI
pentru megane iv 1.5dci 110 cp cat ajunge dupa resoft?
MadalinT
Bună ziua, domnul Voinea,

Ma interesează un stage 1 la un megane 3 2014 1.5 dci 95 cp dpf.
Pe site am văzut prețul de 338 EUR pt o creștere de 35 cp și 60nm. Sunt membru Reno.ro dar nu am foarte multe postări, mai mult din umbră, as fi eligibil pentru acel discount?
Am încercat sa va contactez prin PM dar nu cred ca am destule postări pentru a avea acces la mesageria privata.

Mulțumesc,
Madalin
voinea
Buna dimineata
MadalinT> Da beneficiezi de aceasta reducere. Suna pentru programare la 0766764706 sau mesaj catre pagina https://www.facebook.com/ciptuning cu link la topic aici pentru a sti colegul meu despre ce este vorba)
Doar dupa 1 iulie putem programa in acest moment masini sa lucram

BANDOI> se castiga ~20-22cp cu stage1. Teste dyno incluse. 338euro pret de site -10% discount = 304euro. Achiti in lei preferabil cu card dar se poate si cash

nicuval> Ajunge la ~110cp si ~160cp cu stage1 TCM. 368euro pret de lista minus 10% reducere = 331euro. La fel ca mai sus teste dyno incluse inainte si dupa optimizare, plata cu card sau numerar
Programare tot dupa 1 iulie si la tine este posibil avand agenda plina inclusiv pana pe 30 iunie.
Cristilica
Buna ziua,

Pentru un Volkswagen Polo 1,2 TSI 90 Cp/160Nm automata DSG 2016 ce se poate face si la ce pret?
Se modifica si cutia de viteze?
Multumesc.
voinea
QUOTE(Cristilica @ 23 Jun 2020, 14:50)
Pentru un Volkswagen Polo 1,2 TSI 90 Cp/160Nm automata DSG 2016 ce se poate face si la ce pret?
Se modifica si cutia de viteze?
Multumesc.
*


Fara probleme putem lucra stage1 motor si stage1 pentru DSQ. Sincer cu o optimizare corecta pe motor nu ai nevoie sa umblam la softul cutiei. Prin softul cutiei putem face sa schimbe mai repede, sa ridicam limita interna maxima de cuplu motor permis (de obicei la acest DSG cu ambreiaj uscat o punem la 350Nm chiar daca nu ajungem acolo niciodata cu stage1/stage2 la acest motor) si foarte important se poate realiza custom remap pentru up-shift / down-shift in modul D. Astfel sa schimbe cu ~250-300rpm mai sus. Sunt cateva zeci de masini ce au ales astfel de remap doar pe cutie astfel in traficul urban sa nu mai mearga extrem de subturat (modul S nu schimba deloc si ajungi in oras la 4000rpm chiar cu pedala 35% folosita, iar in D este mereu intre 1200 si 1500rpm .

Stage 1 motor duce puterea la ~ 130cp si cuplul la 215Nm. Costa 293euro -10% discount de membru = 264euro TVA inclus achitat cu cardul sau numerar. Dyno inainte si dupa optimizare inclus astfel pleci cu fisa automobilului tau
Programare in agenda noastra cu ~7-9 zile inainte de ziua dorita la nr de telefon 0766764706 sau 0722764706
alexandru.vladescu
Bună ziua,

Aș dori să vă întreb dacă până acum ați făcut tunning la un 0.9 tCe 75cp și dacă da, ce rezultate ați obținut. Din ce văd pe site-ul Dvs. (120cp / 200Nm), informațiile sunt ușor contradictorii cu ce i-ați transmis aici pe forum cuiva interesat (110cp / 160Nm). Există vreo limitare a cutiei / ambreiajului în ceea ce privește cuplul maxim?
voinea
@alexandru.vladescu > exista doua generatii de 0.9TCe. Una castiga doar 9-10cp, alta poate ajunge sus la ~115-120cp. Se vinde in doua variante de putere aceasta a doua ambele dupa tuning ajungand la acelasi rezultat.
Nu vorbim totusi de foarte mult cuplu astfel cutia nu are de suferit mult cu aceasta optimizare a softului. Suna la 0766764706 eventual pentru extra detalii si o programare. Azi daca ar fi sa te programam avem disponibil doar incepand cu 21 iulie. Pana atunci toate zilele sunt ocupate
voinea
Cateva masini Dacia ce ruleaza optimizare stage1 TCM TURBO
Gabicc
Buna ziua! Îmi poți spune, te rog, cât costa resoftarea pentru un Logan MCV 1.5 dci de 90 cp din 2017? Îmi pare rău dar nu pot da PM. Mulțumesc!
voinea
Buna dimineata
Logan 1.5dci 2017 90cp are pret de lista 338euro -10% reducere ca membru reno.ro => 304euro. TVA inclus achitat cu cardul sau numerar in lei la cursul zilei
Include testarea pe bancul dyno inainte si dupa optimizare astfel la final aveti si fisa dyno pentru automobilul dvs.
Programarea in agenda noastra prin apel telefonic la nr 0766.764.706.
speedman
Salut, megane 4 gt 1.6 tce edc 7 ați resoftat? Care ar fi prețul? Mulțumesc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.