Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere router wireless
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
marksman
QUOTE(l@u @ 24 Jan 2016, 22:07)
de obicei astea cu stick3g merg ca si o caruta
*


Asta e singura optiune. Romtelecom nu vrea, UPC nu exista, RDS mai are vreo 50m pana acolo, dar "in 2017".
cdadan
Azi de dimineata iar mergea ca un lemne.
Cred ca d-aia i-au pus buton de on/off, sa nu strici priza.
Revenim la restartul zilnic vad, urmeaza restartul de doua ori pe zi.
DragosP
Dan, încearcă să-l alimentezi cu alt alimentator. De probă.
DannyY
Si eventual din alta priza, preferabil de la vecin tongue.gif
AR-18-MOS
QUOTE(gabize @ 24 Jan 2016, 22:56)
Așa și? Probleme?
*


group_pointing.gif
Se stie ca cele mai bune telefoane e Apple. tongue.gif
M.C.
QUOTE(M.C. @ 20 Jan 2016, 17:29)
Măru' face si telefoane ? 04.gif
*


AR-18-MOS
Nu, doar smartphones perfecte. tongue.gif
M.C.
QUOTE(DannyY @ 25 Jan 2016, 11:19)
Si eventual din alta priza, preferabil de la vecin tongue.gif
*


Da vecina ce are? tongue.gif
volint
apple e in general traducerea de la mar. Si ca orice fruct sa fie BUN el nu tre' sa aiba adaosuri nenaturale. Merele fara chimicale sunt cele mai bune, de-aia le mananca si viermii.

Deci cel mai bun e telefonul cu vierme.


[attachmentid=1628020622]
M.C.
QUOTE(AR-18-MOS @ 25 Jan 2016, 11:31)
Nu, doar smartphones perfecte. tongue.gif
*


Deci nu face telefoane........ tongue.gif
AR-18-MOS
Nț! tongue.gif
M.C.
QUOTE(volint @ 25 Jan 2016, 11:32)
apple e in general traducerea de la mar.

[attachmentid=1628020622]
*


Traducerea asta trebe sa ne-o confirme numai Garrett ca e asa.090.gif
Altfel nu credem..... tongue.gif icon_mrgreen.gif
l@u
Danut, vezi ca s-a lansat tehnologia ad pe wireless.
Laptop
Router

Astea sigur merg cum vrei tu. biggrin.gif
b76bgaarh
la norocu lui.
gabize
În banda de 60GHz are semnal doar pe router între antene. wink.gif
marksman
QUOTE(l@u @ 26 Jan 2016, 13:59)
[...]
Laptop
Router
[...]
*


Hm, inspirat din Carrier Aggregation.
Liviu
Din ciclul "sa invatam din greselile (sau prostia) altora" ....

Pana ieri am avut internet up/down 100/100 mbps care a mers brici in toti cei 3 ani de cand il am.
De ieri m-am "upgradat" la 100/250 ca practic a venit in aceeasi bani (oferte noi). Azi, am zis sa fac un test ... si nu am reusit neam sa trec de 100/100 ...
[attachmentid=1628026088]

Cand scoteam routerul din portul de net si bagam direct computerul ...
[attachmentid=1628026089]

Mda ... si uite asa am pierdut eu cateva ore reinstanland si reconfigurand DD-WRT-ul de pe router mai mai sa disper ca nu mergea ... ca sa vad intr-un tarziu, aranjand cablurile, ca cel de WAN era cam subtire ... cand i-am analizat mufele, doar 4 fire (adica maxim 100mbps) ... blush.gif

Asa ca m-am "felicitat" singur pentru timpul pierdut cu succes, am restaurat firmware-ul si setarile stabile la router (un R7000 cu DD-WRT) si am bagat un cablu WAN CAT5 complet (8 fire) ...
[attachmentid=1628026090]

Concluzie: inainte de a cauta solutii software pentru rezolvarea vitezei de internet (sau mai rau, sa va certati cu cei de la suport tehnic - din fericire nu am ajuns acolo), verificati intai ca aveti toate cablurile conform standardelor pe care va asteptati sa le utilizati.
gabize
Stati bine in Suedia cu uploadul.
Liviu
Da ... se si lauda cu ofertele lor de net in comparatie cu restul lumii in general. Adevarul e ca au bagat multi bani in infrastructura de comunicatii.

Ofertele la providerul unde sunt eu acum ajung la gigabit ... dar uploadul e la fel la toate pachetele (vorbim de consumatori casnici).

[attachmentid=1628026093]
gabize
Io la UPC am 200/6. Așa că...
AR-18-MOS
Că...? tongue.gif
gabize
...nu (prea) fac upload.
dacis
Io-s si mai sexi: la TLK am 14/0,7 sad.gif
ady77
Vrei sa îi faci de rușine?
AR-18-MOS
Suntem la fel de sexi. dry.gif

Din toamna schimb totul pe RDS. Sper.
Markos
QUOTE(Liviu @ 9 Mar 2016, 18:23)
cand i-am analizat mufele, doar 4 fire (adica maxim 100mbps) ...  blush.gif
*


s-a mai discutat sleep.gif
cdadan
După atâta chinuiala, m-am prins și eu: trebuie să închid wifi-ul de pe respectivul divais si sa-l deschid, ca să meargă din nou. Deci nu-i musai să scot routerul din priză.
Da' de ce dracu face așa? Valabil pe tableta si pe vreo două telefoane, deci nu-i de la ele.
DannyY
Ba de la ele e. Pastreaza in cache niste setari de securitate pe care routerul le schimba cand pofteste. Fostul meu telefon Nokia 930 avea meteahna asta.
paul_p
Care-s acele setari de scuritate pe care le schimba router-ul cand pofteste? blink.gif M-ai facut curios.
DannyY
In functie de protocolul de securitate folosit, cheia de criptare se poate schimba la fiecare conectare, iar dispozitivele care folosesc o cheie mai veche sunt refuzate.
cdadan
Pana acum n-am activat crisparea, totul la liber, deci nu-i cazul.
Incerc cu WPA2, poate-si revine.
DannyY
Chiar si atunci cand nu cere parola, conexiunea se face tot pe baza unor chei, mai exista niste evenimente botezate "hand-shake" etc. Daca routerul genereaza o cheie la fiecare tentativa de conectare, dar dispozitivul foloseste o cheie veche, pastrata intr-un cotlon pe motive de economie sau performanta, pur si simplu nu merge. Si partea frumoasa e ca nu e nici unul de vina wink.gif

l@u
Io zic ca, problema e din alta parte.Intotdeauna cand te ,,mananca in fund", te scarpini.
gabize
În WE routerul WDR3600 a început să dea cu virgulă, căzând des conexiunile (aleatoriu, nu pe toate device-urile odată) și refuzând reconectarea. După restart era stabil 15-20 de minute.
Am pus în funcțiune bătrânul WR1043ND, cu dd-wrt pe el, iar WDR3600-le tre' să văd dacă-l pot resuscita sau merge la garanție...
dan22y
Acuma înțeleg de ce ai vrut să mi-l dai mie tongue.gif
M.C.
Io eram sigur de la inceput....... icon_mrgreen.gif
gabize
Și eu. 04.gif

ON:
O resetare la valorile din fabrică + încărcarea ultimului back-up au rezolvat problema.
kato
bre, am si io o belea......deci trebuie sa acopar o suprafata mare cu semnal wi fi, sa ma pot conecta cu niste spanuri de tablete. in principiu routerul ar acoperi suprafata dar apar fluctuatii de semnal, asa ca am pus niste acces point-uri pe post de repeter....si partea nasoala e ca acum tabletele se conecteaza mai greu ca la inceput, fiind sub raza routerului si a repeater-ului... sugestii?
gabize
1. Panaramele de tablete de 5 lei cu capace de aluminiu pierd semnal la greu deja pe la 4-5m de router. Chiar și când arată că ar avea semnal, dacă nu e full pierd pachete.
2. Androidul are prostul obicei ca, până nu pierde de tot semnalul de pe "antena" pe care e conectat, să nu caute un range extender mai "okoș".

Am avut acum ceva timp o tabletă de gen și doar lângă router mergea bine. Nu am găsit soluție practică care să mă mulțumească. Și asta pentru că tableta era în lumea ei, super ecranată. Cu capacul dat jos mergea OK.
Markos
QUOTE(kato @ 10 May 2016, 21:31)
sugestii?
*


scoate capacele.
kato
tabletele e cu win8.1....... ma apuca toti mititeii...
DragosP
doh.gif
gabize
Ce vrei, n-a avut bani de linux. biggrin.gif
kato
nu e ale mele bre, io trebuie sa le fac sa mearga....... mai am n pic si pun din 2 in 2 m routere, da nu stiu daca rezolva problema..... sad.gif
Lord Hades
Am un drac de copchil prin vecini care mi-a hacuit wifi-ul. Eu mă bazam.pe routerul meu cisco ca e deștept și respinge atacurile de hacking. A fost.deștept până la un punct. Din cate mă gândesc eu si cu o parolă mai puternică tot pot fi hacuit. Zic sa activez filtrul pe MAC dar am citit pe net ca exista si simulatoare de MAC.

Cum o rezolv ca deja a devenit personala chestiunea si vreau sa il pot trimite la colț pe.copchil să nu mai ranjeaasca fasolea de câte ori mă vede?
gabize
Lași netu' la liber și nu mai are ce hăcui...
Victoras2001
Io le-am dat parola, ca n-am mai stiut s-o scot. Ba am mai pus si ala pe geam. Sa vezi peste drum, in boscheti, patru pusti aliniati, cu telefoanele in mana, unu mai preocupat ca altul. Poate-i prind intr-o poza. biggrin.gif Desi e comic pana la un punct. Sunt amarati. Au ramas cu bunicii. Parintii (care mai au asa ceva) sunt pe afara la munca. Nu vin cu anii. Asta-i singura lor cale sa mai vorbeasca cu ei. sad.gif
DannyY
QUOTE(Lord Hades @ 11 May 2016, 06:30)
Am un drac de copchil prin vecini care mi-a hacuit wifi-ul. Eu mă bazam.pe routerul meu cisco ca e deștept și respinge atacurile de hacking. A fost.deștept până la un punct. Din cate mă gândesc eu si cu o parolă mai puternică tot pot fi hacuit. Zic sa activez filtrul pe MAC dar am citit pe net ca exista si simulatoare de MAC.

Cum o rezolv ca deja a devenit personala chestiunea si vreau sa il pot trimite la colț pe.copchil să nu mai ranjeaasca fasolea de câte ori mă vede?
*


Pune-ti un SSID imposibil de pronuntat si ascunde-l. Si opreste routerul cand pleci de acasa. De fapt, opreste curentul in apartament. Sau pe toata scara. O sa-i provoci o depresie biggrin.gif
marksman
Daca are router "smecher" trebuie doar sa-i faca program la partea radio, nu-i nevoie sa-l scoata complet din priza.

LE: eu am aplicat in ordinea asta: SSID generat random, SSID broadcast disable, MAC filter, ICMP echo disable, adrese IP legate de fiecare dispozitiv, limitarea numarului de adrese IP date de DHCP.
kato
la 1 saptamana schimbat parola, timp de 1 luna doua......de obicei dureaza sa sparga parola. ca idee, incearca sa lasi acces numai dispozitivelor tale pe baza de mac, nu sa excluzi adresa mac a lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.