Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere router wireless
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Markos
Măcar fă ceva frumos și exotic.

user posted image
Alydor
@ shush- Nu am nevoie de net de mare viteza in fiecare colt al ograzii. da' N bate mai departe ca b/g. Si daca imi casuna sa ma dau pe net din fundu' gradinii cand stau cu undita-n apa sa pot sa o fac.
@ c@talin - da, ala e ultima versiune. Nici pe mine nu ma lasa sa schimb ssid-ul cum vreau eu, dar la versiunea asta dupa ce am facut upgradeul in loc de TPLink_ure cum aparea inainte apare TPLink_PRT. Nu mi-am batut capul, important e ca merge.
@ gabizegrean - aia nu bate decat 5-10 kilometri. Din cata chimie mai stiu eu bistrita e mai departe de atat...
@ Markos - Mobila, covoare, televizor, calculatoare, frigider, cuptori cu microunde, aragaz, centrala... mai multe. Vrei sa iti fac un inventar si cu seria produsului? tongue.gif Am si eu pitici. Vreau sa stau oriunde in casa si sa pot sa ma dau pe net fara sa ma rog de conexiune sa nu se intrerupa.
@ Shush - am si din ala. 10561582.gif


Suma respectelor, Alydor
ady77
Cand vin si eu la un pescuit in fundu' gradinii? rolleyes.gif Net am, de la olingi tongue.gif
Alydor
Dupa ce termin balta. Proiectul prevede ca netu' sa fie tras wireless pana acolo inainte de finalizarea baltii. Pana una alta imi scoate peri albi si imi roade copacii un castor... 022.gif


Suma respectelor, Alydor
Markos
dă-i net, că se potolește.
corbex
Afuriseste-l.
C@talin
Castor wub.gif nu lai prins sal ții ca pet ptr copii
Alydor
ce draci sa fac cu el? are aproape un metru... L-au prins aia de la ocolul silvic sau ce dracu is si l-au transportat la Covasna. Cica este nu stiu ce rezervatie de castori acolo...
Una peste alta mi-au venit azi antenele.

Suma respectelor, Alydor
Markos
Toate paișpe?
Alydor
doar 7. Ca atatea am comandat... Bausi uzo de vezi dublu?


Suma respectelor, Alydor
Markos
Fă-le o poză și bagă aici.
ady77
Alydoare ai grija cu antenele, ca dezinformeaza tongue.gif
Markos
Unde-ai pus antena 3?
DragosP
Aia se pune la loc de cinste.
Iulikk
Pe ultimu canal.


Ontopic: am dat primul restart la tp-link wd841n, din martie pana acum. Pur si simplu nu se mai contectau aparatele la uaiărles. Am dat restart si a revenit la normal.

EDIT: pentru ca vor exista carcotasi cu intrebari tembele: restartul nu a durat din martie pana acum. A durat 20-30 se secunde.
Alydor
langa antena 2 si 4


Suma respectelor, Alydor
Markos
corect e "langa antenele 2 si 4"
Alydor
Cataline vezi ca daca ii faci upgrade la ultimul firmware poti sa ii schimbi numele retelei. Dupa ce ii dai add si iti cere parola iti apare si numele retelei, si acesta poate fi schimbat.


Suma respectelor, Alydor
quick
Alydor sa-nteleg ca nu-ti prea place pescuitu?
Iulikk
El pescuieste electronic. De la "pescarie".
Alydor
Io pescuiesc cu rama sau caramida... altii ii dau cu curent


Suma respectelor, Alydor
DragosP
O întrebare pentru cunoscători: dd-wrt sau openwrt? Routerul e o ragalie de tl-wr740n și cică merg ambele variante.
Alydor
de ddwrt am auzit lucruri mai bune smile.gif

Suma respectelor, Alydor
Markos
sau de ddd.
kxz
Il am pe frate'su, 741nd si merge cu http://www.gargoyle-router.com/ de vre-o 6 luni, timp in care nu a trebuit macar un reset. Vezi daca au si firmware pentru al tau.
DragosP
740N nu-i suportat, dar mersi de link.

QUOTE(Alydor @ 10 Sep 2012, 22:29)
de ddwrt am auzit lucruri mai bune smile.gif
*


Eu am auzit invers, d'aia sunt confuzat.
bucatzel
Cum tu nu esti deloc speriat de linuxuri, openwrt-ul iti poate oferi mai multe optiuni.

http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr740n

Hmm, da' vad ca ai ceva de lucru ca sa-l instalezi...
DragosP
Cred că pân' la urmă o să încerc dd-wrt. Cel puțin e mai simplu de instalat, iar ce are openwrt-ul în plus deocamdată poa' să mai aștepte. Că doar mi-a mers și cu firmware-ul original destul de bine.

11 Sep 2012, 16:25:
Am pus până la urmă dd-wrt. A mers din fuleu, configurare relativ simplă, din browser. Fiind tot linux, pentru chestiile mai 'dubioase' e disponibilă linia de comandă via telnet sau ssh.
Alydor
io ce zisei smile.gif


Suma respectelor, Alydor
DragosP
Nu'ș ce să zic despre deocamdată despre dd-wrt...
Din punct de vedere a ce poți face cu el și cum poți transforma routerul e beton.
Ca viteză și stabilitate pe wi-fi parcă e mai bine cu el.
Dar mi s-a blocat de două ori în 48 de ore. Cu firmware-ul original se bloca cam la 4 zile.
DragosP
Poate știți vreun suflet nevoiaș.

L.E. Editat pentru a da bine.
daniM
StefanT?Schimba "amărât"ala ca nu da bine
DragosP
Cui nu dă bine?
daniM
...chiar daca-i amarat;"cui are nevoie"parerea mea
DragosP
Bine mă: nevoiaș.
DragosP
Up
l@u
Topicul cu calculatoare pentru copiii nevoiasi nu te coafeaza ?
kxz
Acu' vazui, daca esti smeker pa forum, ti-ai aninat annuntu' cu ruteru la "important topic".
Markos
Unu' n-ar recunoaște că-i amărât nono.gif
DragosP
QUOTE(kxz @ 19 Sep 2012, 20:38)
Acu' vazui, daca esti smeker pa forum, ti-ai aninat annuntu' cu ruteru la "important topic".
*


Așa e, n-am rezistat tentatiei, sunt un om slab. De înger.
corbex
Pe'n'ca nu te lepezi de satana.
ady77
Pai el nu e cu Base rolleyes.gif
ynu22
salut,


Va rog sa ma ajutati cu alegerea unui router wireless pana in 200-250 Ron. Il voi folosi pentru un PC (cablu) si un laptop si cateodata si un telefon. Netul e de la RDS
acesta va fi montat in camera cu PC-ul, iar laptopul va fi folosit in restul casei cit si in curte (deci semnalul sa poata trece prin cel putin 3 pereti din BCA si pe o distanta de aprox 15-20 metri)

in primul rand sa fie stabil, sa nu trebuiasca restartat zilnic, sa aibe N si eventual Gigabit unsure.gif

eu optez spre ceva in genul WR1043ND dar... daca e si mai ieftinache nu ma supar rolleyes.gif

multumesc.
DragosP
Ia 1043-ul fără frică.
ynu22
multumesc de raspuns,

trebuie sa ma consult cu contabila sefa ph34r.gif pt aprobarea bugetului
biggrin.gif

marian-j
Imi permit sa sustin spusele colegului DragosP.
De mai bine de un an folosesc si eu un 1043ND.In tot acest rastimp,nu l-am resetat niciodata(cu exceptia unor pene de curent de la retea).Cam la 15-20 de metri a "carat" la net patru laptop-uri concomitent.Fara repros!
Din cand in cand,il mai sterg de praf si cam asta-i toata "mentenata".
In rest,un laptop sau doua pe net,forumuri,stiri,jocuri,mai un "parau",etc.Mere struna!
Ar mai fi de mentionat si faptul ca se configureaza destul de usor,dat fiind faptul ca io mi-s cam paralel cu domeniul "confluteristic". blush.gif
L-am cumparat de aici dar pretul gasit de matale la e-mag este mai avantajos.
Bref:pretul platit se va reflecta in calitatile produsului!
Bafta cu "contabilitatea"! happy.gif

DragosP
Și cu dd-wrt pus e avion.
l@u
Ce imbunatatiri aduce dd-wrt-ul ,semnal mai bun ?
Alydor
Stabilitate.


Suma respectelor, Alydor
paul_p
Ce review beton are TP-Link 1043 pe emag, desi in realitate este un produs mediocru.
E OK pentru pretul cerut, dar in nici un caz nu "dezlantuie potentialul maxim al retelelor N-abled' asa cum viseaza comentatorul pe emag.

Cu dd-wrt merge asa si asa. dd-wrt nu se descurca prea stralucit cu chipset-urile Atheros.

Asta e doar o paranteza referitoare la exagerarile din prezentarea emag. In rest produsul e OK tinand cont de pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.