Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere router wireless
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
gabize
Risipa de bani. Parerea mea.
kog
mda.Poate bashtalu are bani de stricat pe jucarele, dar eu sincer nu ii vad rostul la uz casnic tinand cont de pret. TP-link-ul meu luat cu 60 de lei pa promotie n-are nici o greata cu netu. Am avut download pe wireless cu laptopu 8.5 MB/s si mergea brici.
Alydor
Io ce am zis? Da' na... omul stie mai bine de ce are nevoie. Una peste alta si eu am ca router principal un linksys wrt54gl. E drept ca nu e gigabit, nu are 3 antene , nu are USB etc. Da' e stabil al dracu...
Poate omu vrea sa il foloseasca si pe post de soba, din cate am inteles se cam incinge... Da' a impuscat doi iepuri deodata. Are si net si are si caldura


Suma respectelor, Alydor
bashtalu
un moft...

cel mai tare m-a incantat wi fi-ul de pe telefon

speedtest imi arata ca am ping de 12ms si pe download am 19.73, upload 11.70 mbps vs 3G care avea ping 49, download de 5.52 si upload 1.25 mbps

celelalte merg f bine-desktopul si laptopurile

un moft care m-a multumit

smile.gif
zanga
QUOTE(Alydor @ 28 Feb 2013, 20:35)
nu are USB
*



Dar ii poti adauga tongue.gif
DragosP
Cu scoci.
corbex
Pentru usb3 e nevoie de scoci albastru.
andreig1982
intrebare pentru cunoscatori smile.gif
se da situatia urmatoare : dlink DIR 615 in dormitor, internet de la RDS si in sufragerie un media player Western Digital LIVE Full HD 1080p si un televizor LG 47LM615S.
Atat televizorul cat si media player-ul nu se pot conecta la internet decat prin cablu.
Am vazut ca RT-N12 D1 se lauda cu 3in1 Router/AP/Range Extender.
Intrebarea mea ar fi daca ar putea fi folosit impreuna cu dlink pentru a creste acoperirea wifi in casa cat si pentru a conecta cele 2 device-uri la el.
Televizorul si media playerul le-as vrea conectate in principal pentru update-uri si ce maruntisuri ar mai fi pe acolo.
DragosP
Da. Depinzând de calitatea semnalului unde vei pune RT-ul, să nu te aștepți la cine știe ce viteză însă.
Dar da.
andreig1982
semnalul pe laptop zice ca e excelent, deci ar fi suficient pentru update de firmware, ca asta ma intereseaza in principal
in cel mai rau caz mai iau un asus ca sa fie 2 la fel, dar mai intai incerc cu dlink-ul
multam fain de ajutor
Alydor
Ia-l linistit... am 2 in parohie si nu am de ce sa ma plang de ele. Viteza super buna pe wireless (4-6 Mb/sec)
Diferenta e ca ale mele sunt C nu D

Suma respectelor, Alydor
andreig1982
am inteles
dc merge ok o sa fac o aroganta si mai iau unul si mut dlink-ul la tara smile.gif
andreig1982
luat asusu, configurat mult mai usor decat dlinkul, montat in sufragerie
legat media player si tembelizor la el, functionat
multumit icon_mrgreen.gif
Markos
Am văzut și români mulțumiți wub.gif
andreig1982
tongue.gif
gabize
Am un router TP-Link WR1043ND, cu soft original (ca mere bine), pe post de "master". Cum vechiul TP-Link WR841ND v3 statea degeaba, m-am gandit sa-l fac repeater, si sa acopar cu el o zona a curtii + o anexa (bucatarie de vara) in care semnalul WiFi e mai modest spre deloc. Cu softul original nu se poate, asa ca am pus DD-WRT SP2.
Pana aici, toate bune. Pe net sunt o gramada de tutoriale, mai mult sau mai putin diferite, de configurare a acestui router, cu DD-WRT, ca repeater. Dar, in cazul meu, desi se realizeaza legatura bridge intre routere, nu-mi merge partea de WiFi a repeaterului. Practic, nu e vizibil, ma pot conecta la el doar prin porturile LAN. Iar daca ii creez o interfata virtuala, indiferent cum o configurez, daca ma conectez prin WiFi la ea, nu am net.
A reusit cineva sa foloseasca WR841ND v3 pe post de repeater?
DragosP
Setează-l să fie-n aceeași rețea (logic) și conectează-l pe unul din porturile lan, nu pe wan.
Ar trebui să meargă și cu firmware-ul original.
gabize
il vreau repeater (bridge) exclusiv WiFi, fara cabluri intre routere. Cu cablu, e simplu smile.gif
DragosP
Sorry.
gabize
QUOTE(gabizegrean @ 22 Apr 2013, 19:44)
Am un router TP-Link WR1043ND, cu soft original (ca mere bine), pe post de "master". Cum vechiul TP-Link WR841ND v3 statea degeaba, m-am gandit sa-l fac repeater, si sa acopar cu el o zona a curtii + o anexa (bucatarie de vara) in care semnalul WiFi e mai modest spre deloc. Cu softul original nu se poate, asa ca am pus DD-WRT SP2.
Pana aici, toate bune. Pe net sunt o gramada de tutoriale, mai mult sau mai putin diferite, de configurare a acestui router, cu DD-WRT, ca repeater. Dar, in cazul meu, desi se realizeaza legatura bridge intre routere, nu-mi merge partea de WiFi a repeaterului. Practic, nu e vizibil, ma pot conecta la el doar prin porturile LAN. Iar daca ii creez o interfata virtuala, indiferent cum o configurez, daca ma conectez prin WiFi la ea, nu am net.
A reusit cineva sa foloseasca WR841ND v3 pe post de repeater?
*



Se pare ca nu reusesc sa fac DD-WRT-ul sa functioneze ca repeater pe un router cu alt firmware (probabil vrea tot DD-WRT pe "master"). Asa ca l-am configurat ca router, cu doua interfete, prima interfata WiFi se conecteaza la primul router, in mod bridge, si a doua interfata virtuala, cu SSID diferit, ofera net prin WiFi, in mod AP.
MuciX
O parere, va rog? biggrin.gif

linc

LE: @gabizegrean acum vad ca ai si tu unul. E bun? Imi trebuie sa bata pe 2 etaje in casa. Bugetul cam asta e si tre sa fie neaparat de pe emag, ca am un vaucer.
gabize
E bun, nu limiteaza banda nici pe porturile fizice (LAN) si nici pe WiFi, print serverul merge bine (FTP sau storage n-am incercat, n-am nevoie, dar din ce-am citit, rata de transfer e mica). Raza de acoperire depinde foarte mult de obstacolele intalnite. Nu face parte din gama de top la acest capitol, insa e decent spre bine. Mie-mi acopera cu succes, pe un nivel, cam toate incaperile, si o zona buna din curte. Am semnal, chiar daca mai slab, si la distanta de aprox 20-25m distanta, in unele locuri foarte slab, in altele, probabil datorita reflexiilor din cladirile invecinate chiar bunicel.
Vad ca ai nevoie de acoperire pe doua nivele ale casei, nu stiu ce sa spun, posibil sa ai si zone prost acoperite sau chiar neacoperite. Cum spuneam, conteaza foarte mult ce/cate obstacole are in cale.
Markos
TPLink e ieftine și bunicele. Io am unul ne-gigabait, l-am pus strategic la etaj, acoperă decent parterul, etajul, mansarda plus cam toată curtea. N-am semnal în beci, e adevărat tongue.gif

A venit cu antene de 5 dbi, i-am pus de 9 mai mult ca să-mi fac de lucru, câștigul e de max 20% biggrin.gif

Ar mai fi de menționat că după un an a crăpat, dar l-am schimbat fără probleme pe garanție (tot emag).
gabize
QUOTE(Markos @ 24 Apr 2013, 20:49)
A venit cu antene de 5 dbi, i-am pus de 9 mai mult ca să-mi fac de lucru, câștigul e de max 20%  biggrin.gif
*



Cu antenele respective (nu-s cumva de 8db ??) castigi doar la viteza de transfer, insesizabil la raza de acoperire. (Asupra acestui aspect am cazut de acord acum ceva timp, din ce-mi amintesc).
Markos
QUOTE(gabizegrean @ 24 Apr 2013, 20:52)
(nu-s cumva de 8db ??)
*


așa, de 8 blush.gif

Într-adevăr, la viteza de transfer câștigi, în sensul că placa de rețea negociază cu rutăru' și se conectează la o viteză superioară, în zonele unde nu-i semnal full (parter, mansardă, curte).
MuciX
Si atunci ce altceva imi puteti recomanda, de pe emag, in zona a 200 de lei? Sau mai bine raman la asta? smile.gif
gabize
Asta (WR841ND) e un compromis bun. L-am ales pentru ca "am crezut in el" tongue.gif

Pentru semnal, asta mi-a placut intotdeauna. Insa e standard bg (max. 54Mbps), lan 100... E cam depasit, zic eu. Dar ofera calitate, chiar daca e batran.
andreig1982
eu inca sunt incantat de asta icon_mrgreen.gif
l@u
QUOTE(MuciX @ 24 Apr 2013, 20:57)
*


Io tot dala am de 2 ani cred , am schimbat antenele cu dalea de are si grecu, e f. ok
MuciX
Ok, mersi. Il comand maine.
Ov
QUOTE(MuciX @ 24 Apr 2013, 20:23)
O parere, va rog? biggrin.gif

*



D'asta am si eu. E miez laugh.gif . Am luat identice si pentru nasi-miu si pentru taica-miu.
Markos
user posted image
zanga
A incercat cineva sa foloseasca TP-LINK TL-WR1043ND cu un hdd extern mai marisor fara alimentare?
l@u
un hdd extern fara alimentator separat trebuie cuplat la 2 porturi usb , ruterul are decat 1 port usb
zanga
La batranul meu asus wl500g deluxe functioneaza doar pe un port, dar folosesc si un transformator mai mare.
l@u
portul scoate aceeasi tensiune/intensitate , chiar daca folosesti transformatorul de la portile de fier
zanga
Cand il foloseam pe cel original se reseta routerul cand copiam ceva, cu asta mai mare nu am probleme.
l@u
atunci problema este din alta parte caci la mine nu s-a resetat niciodata cu alimentatorul original si nici nu cred ca s-a mai plans cineva pe aici de alimentatorul original la tipul asta de router.

ar putea fi bulit alimentatorul tau original si sa nu scoata ce trebuie
ady77
Nu stiu unde sa intreb asa ca o fac aici, ca mi se pare cel mai apropiat subiect. Intrucat programul de contabilitate pe care il folosesc se incapatineaza sa mearga extrem de greu in retea pe wireless, vreau sa leg laptopurile cu fir tongue.gif . De asemenea vreau sa pun si imprimanta in retea. Intrucat nu as vrea sa vin cu 3 cabluri, ce trebuie sa cumpar ca sa extind reteaua din routerul existent? Un cablu si un alt router? E complicat de configurat?
Alydor
poti sa vii cu un cablu pana la prima masa si apoi switch (nu trebuie configurat) si din ala tragi fir la fiecare calc in parte.


Suma respectelor, Alydor
gabize
Prea putine informatii. Da mai multe detalii:
1. Imprimanta are port de retea? Sau doar USB?
2. Routerul, laptopurile, ce tehnologie wireless folosesc, b/g sau b/g/n ?
3. Aplicatia de contabilitate e nativa windows, sau e antica, cu ferestre DOS?

Intreb astea, pentru ca s-ar putea ca prin inlocuirea routerului (daca e doar b/g) cu un altul b/g/n si printserver incorporat sa poti rezolva toata problema, fara cabluri.
ady77
Recomandati-mi un switch ieftin si bun tongue.gif

1. E de retea
2. b/g/n
3. E nativa windows, e vorba de winmentor.
gabize
Poti folosi cel mai ieftin de pe piata. Link
Esti sigur ca pe cablu va functiona mai bine? Ca daca ai semnal foarte bun pe WiFi, n-ar trebui sa pierzi pachete pe comunicatie, si nici traficul de date nu ar trebui sa fie foarte mare.
ady77
Router-ul pe care il am acum e asta http://www.emag.ro/routere_wireless/router...CFQpZ3godGFEApg
Markos
QUOTE(ady77 @ 30 Apr 2013, 19:41)
De asemenea vreau sa pun si imprimanta in retea.
*


Banuiesc ca are placa de retea.
gabize
E ok, l-am folosit multa vreme.
La ce distanta de router stau laptopurile? Au semnal bun? Pe routerul asta eu faceam sincronizare intre folderele de pe laptop (doar b/g) si desktop (conecta prin LAN), si aveam viteza decenta. Nu vad ce trafic ar putea face aplicatia de contabilitate, incat sa nu-i ajunga banda.
Daca ai Windows 7, incearca sa debifezi IPV6 de la setarile placilor WiFi, s-ar putea sa ajute putin la viteza.
ady77
QUOTE(Markos @ 30 Apr 2013, 20:02)
Banuiesc ca are placa de retea.
*




Pai ti-am zis ca am luat asta http://www.emag.ro/multifunctional-laser-c...ref=landing_3_0

30 Apr 2013, 20:09:
QUOTE(gabizegrean @ 30 Apr 2013, 20:03)
Nu vad ce trafic ar putea face aplicatia de contabilitate, incat sa nu-i ajunga banda.
*


Programul asta are o problema, lucreaza cu foarte multe fisiere deodata, mici dar multe.

Acu' le fac proba cu laptopurile unul langa altul la o distanta de 3m de router. Cu fir aproape nu e diferenta intre lucrul pe calculatorul pe care este baza de date si celalalt calculator, fara fir are un lag destul de mare.

30 Apr 2013, 20:11:
QUOTE(gabizegrean @ 30 Apr 2013, 20:03)
Daca ai Windows 7, incearca sa debifezi IPV6 de la setarile placilor WiFi, s-ar putea sa ajute putin la viteza.
*


Kum?
DragosP
Nu știu, nu l-am mai văzut.
gabize
Start > Control Panel > Network and Sharing Center > Change adapter settings
Click dreapta pe conexiunea WiFi > Properties
Debifezi Internet Protocol Version 6 > OK
Markos
Daca ai gigabit pe lectocuri (multifunctionala n-are), cumpara un suici gigabit, ca nu-i o avere. Vei obtine o viteza babana de transfer între lectoace.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.