Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare bujii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
bobo77
Consumul dupa computerul de bord nu?
djasu82
modelele mai vechi de loganurinu arata consumul instant doar de la o anumita viteza mi se pare de la 50 de km in sus ... Totusi tot mai bine e sa verifici consumul cand faci plinul de carburant .
Andy_ACS
Asa e. arata de ;a 30 in sus consumul instant (sau 40?). Dar el nu cred ca s-a referit la instant, ci la media afisata pe CB. De acord ca poate te fura putin (sau poate ne fura la pompa), dar atata timp cat inainte a masurat tot cu CB, acum masoara tot cu CB e evident ca a scazut consumul.
:egat de fiabilitate bujiilor - nu am mai intalnit termenul, le schimbi preventiv (la 30k zice fabrica, la 20-25k as zice eu), asta daca sunt bujii onisnuite, nu ozn-uri cu electroid de iridiu...

Bafta!
YRX
Bosch Ytrium am folosit pe Break, inainte de Logan. Nu-s rele deloc, atat ca performante cat si ca fiabilitate. De fapt eu stiu ca sunt cele mai rezistente pe care le face Bosch, sunt un fel de "long life". Cat despre consum, nu se pune problema de "spectaculos" wink.gif
cristy90
Sal biggrin.gif
unde gasesc in constanta bujii Bosch Yttrium cu un singur electrod, si cat costa???sau poate imi recomandati altceva smile.gif
am aproape 28 000 km si as vrea sa le schimb...
djasu82
bujiile denso cele cu iridium sunt mai mult pentru a conduce sportiv si a urca in ture foarte rapid cea ce alte bujii pierd din calitati la turati inalte de a aprinde combustibilul la fel ca la turati joase ma rog e poveste lunga nu are rost sa o dezbatem.
YRX
QUOTE(cristy90 @ 2 Nov 2008, 21:43)
Sal  biggrin.gif
unde gasesc in constanta bujii Bosch Yttrium cu un singur electrod, si cat costa???sau poate imi recomandati altceva smile.gif
am aproape 28 000 km  si as vrea sa le schimb...
*



Denumirea lor este "Super Plus" Set 4 bujii Super Plus FR7DC+ cod: 0.242.235.912
sau alta varianta: Set 4 bujii Super 4 FR78X cod 0.242.232.802
Codurile lungi sunt pentru setul de 4 bucati.
Voi chiar nu cititi si topicul asta?
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=625213


eurocristi
Revin cu precizari:

1.consum pe C.B.inainte la aceleasi regimuri de mers aveam consum 7.0l/100km
2.teoretic nu se pune peoblema fiabilitatii la buji,chestia e ca practica ne omoara si se mai intimpla sa te lase bujiile.
3.singurul lucru care l-am retinut de pe cutie este"MADE IN GERMANY". biggrin.gif
djasu82
nu conteaza tara de origine ci propietatile bujiilor care trebuie sa se integreze in gama temperaturilor de lucru la acel motor fiindca sunt buji reci si buji calde .
GBi
NGK BKR6E Spark gap 0.9

http://www.ngkntk.de/index.php?id=1319&pd=...h=DACIA&m=Logan

urmeaza sa le montez pe masina.
ursamajor
A venit și la mine momentul schimbării. biggrin.gif
Tot căutând prin magazine, am dat peste bujii Sinterom pentru Logan, cod HR14-LP-21B, cu un electrod, 5,5 lei bucata. Avantajul e că sunt destul de convenabile. Problema e dacă sunt și bune. Din experiența mea cu Sinterom aș zice că da, dar asta a fost demult... Știți ceva de ele?
Alte variante ar fi Champion la 7 lei bucata, Brisk 35 lei setul, Bosch 10 lei bucata (dar am văzut și la 20 lei setul), NGK 14 lei bucata, Renault (codul cu 168 la urmă) 17,5 lei bucata și Beru 38 lei bucata. Personal, n-aș da mai mult de 14 lei pe o bujie, maximum maximorum.
vasile82
Daca gasesti, sfatul meu este sa iei CHAMPION RC87YCL. Mie mi-au fost foarte bune. Bafta
ursamajor
Mulțumesc de sfat, dar am preferat să le iau pe-astea, indicativ DR17TC, pentru motor de 1.4, cu 40 lei setul. Altele mi s-au părut nesimțit de scumpe.
Andy_ACS
Pana la urma de gasit bujii care se potrivesc la LGN e relativ usor (forum, cataloage, internet), problema este sa ne dam seama care sunt mai potrivite din punct de vedere al performante/consum/pret/rulaj 'rotund' al motorului.
Aici fiecare isi lauda achizitia, majoritatea dintre noi neavand termen real de comparatie (decat poate bujiile vechi decalibrate de pe masina, fata de care astea noi sunt superioare).

Bafta!
ursamajor
Nu-mi laud achiziția și voi reveni cu impresii după montaj, deși îmi va fi greu să găsesc diferențe mari, cele vechi funcționând ireproșabil și-acum, după 31.000 km. Ideea era că nu sunt dispus să dau 50 lei pe-o bujie.
csocso
SALUTARE

DE CURAND am pus niste bujii cumparate de pe Lizeanu, intr-o cutiuta gri, pe care scria in franceza ca sunt piese de origine dar fabricata undeva in Mexic.
Problema este ca de atunci am ceva probleme la accelerare, in sens ca in timpul accelerari se simte parca o intrerupere a acesteia, si se simte usor parca te zgaltaie masina.

o fi de la bujji, bujiile au fost schimbate la un nene mecanic nu la service.

m-am gandit sa pun pe cele vechi inapoi si sa vd cum merg!
Retype
Rog daca poate cineva sa posteze sectiunea din manualul de utilizare pentru 1,4MPI, care se refera la schimbarea bujiilor.

Va multumesc
vi_escu
Vrei sa fii mai explicit?
Cred ca schimbul bujiilor tine mai degraba de intretinere decat de utilizare.
Uite, am postat sectiunea din carnetul de intretinere pentru 1,4MPI, care se refera la schimbarea bujiilor.
Retype
manualul de service, cred ca se numeste, ala care arata pas cu pas cu se schimba, la ce forta se strang bujiile, etc. A mai postat cineva mai sus ceva de genu dar nu e pentru 1,4MPI.

Multumesc pentru raspuns
vijelie
Dpdv bujii k7m = k7j.
YRX
hai mai ca e simplu, nu trebuiesc poze

- se dau jos fisele de bujii (cate una ca sa nu le incurcam)
- se sufla nisipul adunat in jurul bujiei (important)
- se desface cu cheia de bujii (16mm lunga)
- se pune noua bujie si se strange (pentru pretentiosi cuplu este de 25-30 Nm)
- se da cu unsoare fluorata in capisoane (nici aia din service n-au auzit de asa ceva, asa ca merge si fara)
- se pune fisa la loc
- se repeta operatiunea pentru celelalte
Retype
multumesc
juristul2000
Unsoare fluorata - ce e aia si de unde se face rost?
Am inteles ca e la fel de bun spray-ul siliconic
vi_escu
Parca au mai fost discutii, chiar aici (pe la postul #143)
juristul2000
Da asa este da tot nu stiu de unde sa cumpar sad.gif
Am gasit problema rezolvata
YRX
Eu m-am lasat pagubas.
Am cautat pe la toate magazinele de piese auto si nimic, nici n-au auzit de asa ceva. Si la noi in tara, daca vanzatorul n-a auzit de ceva, logic inseamna ca nu exista, iar continuand logica tu esti un prost ca intrebi si-l faci sa piarda timpul.
vi_escu
QUOTE(juristul2000 @ 30 Dec 2008, 00:43)
Am gasit problema rezolvata
*



Nu ne spui si noua unde, ce si cum?
(asta daca nu cumva este o informatie clasificata...)
juristul2000
Nope da sper sa nu-mi iau warn si sa se considere reclama, am gasit pe okazii are un user de vanzare.Un search acolo rezolva problema smile.gif
Respectivul e din Bucuresti asa ca daca luati vreau si eu una trimisa prin posta ca cica el livreaza doar prin curier.Deci contez pe voi
YRX
Zi si ce sa scriem la cautare, ca mi-am tocit tastatura cu toate combinatiile si nimic.
juristul2000
Daca promiti solemn ca-mi trimiti si mie una smile.gif
vaselina siliconica dohhhhhhhh smile.gif
vi_escu
Ce vinde ala este pentru tensiuni joase.
("Dielectric Strength > 450 volts per mil")
Smacolina cu pricina, recomandata de dacia, este pe baza de politetrafluoroetilena si are tensiune de strapungere de 100 de ori mai mare.
juristul2000
ohmy.gif sad.gif(
Naspaaaaaaaaaaaaa
juristul2000
Am gasit in Carrefour un spray siliconic pe care scrie ca se poate da si pe metale care au nevoie de protectie si pe fisele de la bujii.Nu mai retin marca dar este negru si are desenate 2 rotite pe el.Eu am sa iau sa vedem ce iese smile.gif
djasu82
si daca pui vaselina sau torni ulei de motor are ceva ? biggrin.gif doamne ce le mai zapaciti nu aveti ce face cu banu asta e clar de parca ar conduce mai bine 25kv daca dati cu sprayul biggrin.gif. Daca bujiile au rezistenta interna de 5k si sigur au multe bujii sigurante , daca mai are si fisa vreo 5-10 k din cauza imbatraniri faceti socoteala vedeti cum scade tensiunea in loc sa ai 25-30kv in varful eletrozilor la bujii ajunge pe jumatate tensiunea. Restu se observa cum stutul la tobe de evacuare sunt negre.
vi_escu
QUOTE(djasu82 @ 3 Jan 2009, 13:28)
Daca bujiile au rezistenta interna de 5k si sigur au multe bujii sigurante , daca mai are si fisa vreo 5-10 k din cauza imbatraniri faceti socoteala vedeti cum scade tensiunea in loc sa ai 25-30kv in varful eletrozilor la bujii ajunge pe jumatate tensiunea.
*



Ce sa aiba?
djasu82
hai sa nu o mai lungim si un strop de vaselina ulei sau dat cu spray pentru contact e ok restu e asa pur fantezie . De obicei se unge cuprul din capul fisei unde face contact cu bobina de inductie si cu bujiia previne umezeala atata tot cam aia face si acel spray minune .
G.R
Salut tuturor,

Azi la magazin mi-au dat bujii Eyquem RFC52 LZ pentru Logan de 1,6. A mai folosit cineva acest cod? Bujiile sunt în ambalaj original de Renault. Poate să-mi confirme cineva dacă le pot monta? Pe site-ul Eyquem se specifică RFC 58 LZ2E pentru Logan 1,6. Însă nu știu dacă sunt echivalente cele două.
tkx
azi am cumparat si eu acelas tip de bujii (RFC 52LZ) 6lei/buc. mai pe seara le montez. cele de origine erau 15 lei/buc si scria renault pe ele.

L.E. le-am montat. din fabrica am avut cu 2 electrozi eyquem rfc58lz2e.
G.R
Mersi pentru informatie. Intre timp am gasit informatii. Se pot monta linistit aceste bujii.
tkx
bujiile dupa 30500km:
G.R
Mai merg. smile.gif Eu am 38k km si inca le am pe cele din fabrica. La revizia a 2-a am reglat distanța dintre electrozi. Consum ok, functionare motor ok. Le voi schimba in curand ca nu cumva sa ma lase pe drum.
Dragman
Dragi concetateni si participanti la aceste discutii.Tin sa va informez ca tocmai am aflat ca la Loganul meu,fosta masina a tatalui meu,nu i-au fost schimbate bujiile NICIODATA desi am in bord 53 000 km!!!!!! wacko.gif Repet,acum am aflat.Maine cred ca ma duc sa imi iau bujii si sa le pun!Urgenta!Nu am observat schimbari in mersul motorului,dar totusi,ce naiba,aproape dublu sa mergi cu niste bujii f de cat se recomanda e cam prea de tot!!!
daciafan
nu e prea de tot dar iti recomand sa le inlocuiesti smile.gif
Andy_ACS
Aseara am luat din graba bujii Eyquem RFC 52 LZ (cu scopul de a le monta in weekend pe Logan 1.6 MPI). Cand am cautat pe net am vazut ca oficial nu exista acest cod, ci Eyquem RFC 52 LS.
A montat cineva bujii dinastea pe 1.6 mpi? Sau mai bine imi cumpar altele. Cad ca Eyquem recomanda pentru Logan (1.4 si 1.6 MPI) modelul RFC 58 LZ2E.

Bafta!
tkx
am pus eu la 1.4 mpi. motorul merge la fel, singura diferenta pe care am sesizat-o e pormeste un pic mai repede la rece.

cineva mai sus zicea ca 1,4 = 1,6 dpdv bujii. data viitoare o sa caut cu 2 electrozi.
djasu82
QUOTE(Dragman @ 3 Feb 2009, 00:38)
Dragi concetateni si participanti la aceste discutii.Tin sa va informez ca tocmai am aflat ca la Loganul meu,fosta masina a tatalui meu,nu i-au fost schimbate bujiile NICIODATA desi am in bord 53 000 km!!!!!! wacko.gif Repet,acum am aflat.Maine cred ca ma duc sa imi iau bujii si sa le pun!Urgenta!Nu am observat schimbari in mersul motorului,dar totusi,ce naiba,aproape dublu sa mergi cu niste bujii f de cat se recomanda e cam prea de tot!!!
*


daca ai sti cum functioneaza o bujie ai verifica distanta intre eletrozi iti vei da seama ca bujia respectiva e buna . De exemplu , eletrozii sunt maroni si au distanta intre ei 0,9 mm verificat cu lera atunci e perfect . Dar daca distanta difera de exmplu de la valoarea de 0,9 mm la 1,2 mm atunci se pot schimba sau se poate reface reglajul in caz ca nu ai altele ... la distanta de 0,9 mm .In timp eletrodul lateral se macina se topeste... de aceea se schimba bujiile.
Dragman
Multumesc pt info!Am reusit sa desfac bujiile vechi cu o cheie mare luata din vitan...cu cea mica pe care o aveam nu am putut.Erau intepenite.Am inlocuit si bujiile vechi din fabrica marca Champion RC87YCL-cu unele BERU UltraX (UXF79).Cele vechi erau uzate destul dar cred ca mai mergeau.Culoarea lor e rosie-maronie.Pun si niste poze cu vechile si noile bujii.Nu au o calitate extra pozele ca sunt facute cu telefonul dar se observa cat de cat...




Andy_ACS
De unde cumparati voi bujiile?
Ca eu am cautat dupa Eyquem RFC58LZ2E la mai multe magazine de piese in zadar.

Bafta!
Dragman
Mergi in Vitan,in cladirea aia noua din centru.Acolo am vazut eyquem,beru,bosch,ngk,renault,etc.Nu e obligatoriu sa bagi eyquem... smile.gif

6 Feb 2009, 14:12:
faza e ca tu esti din Craiova...nu stiu acolo unde gasesti...
Andy_ACS
Da, sunt din Craiova. Exista aici o strada plina cu magazine de piese, am cautat la cateva (era seara si unele inchisesera).
Intrebam daca nu cumva e o idee mai buna sa merg la un magazin cu piese de import cu codul in dinti si sa dau comanda. Asta daca nu prea se mai gasesc bujiile respective la magazinele comune de piese.
Si de asta intrebam aici, sa vad daca sunt 'raritati' sau nu smile.gif

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.