Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Manuel
Nu-i vorba de incredere in produsele romanesti, eu am incredere deplina ca doar de aia mi-am luat Dacia. wub.gif Numai ca mi-e teama ca toata povestea asta e doar alta gaselnita de marketing.
Teosu
Le acord credit, ca doar imi cumpar Logan, iar pana acum am avut SuperNova.
Am fost multumit de SN, am cheltuit doar 4 milioane in 4 ani pe piese (in afara de revizii, consumabile, pneuri noi si alte accesorii). Mi se pare extrem de rezonabil.
In fine, asta e off-topic.
Dar cand vine vorba de frane, sistem de directie sau pneuri ... nu ma joc, pentru ca nu vreau sa ma joc cu viata mea.
Din cate am citit pana acum pe acest forum au fost destule probleme cu Montanele pana acum, iar daca Kormoran este un Montana mascat, NU MULTUMESC, NU AM NEVOIE ! O sa le schimb cu prima ocazie !

Alecs_TGA
am citit mai sus ca ati fi multumiti de LURILE ROMANESTI !! oameni buni cum draq sa fi multumit de un lucru romanesc atat timp cat toate produsele sunt de o calitate FFFFFFFf proasta!!!!
eu cu montanele in treapta 1 de viteza la 20-30 km/h max m-am oprit in curu lu ala din fata deoarece a pus frana ca i-a iesit unu in fata si am pus si eu frana dar ghici inde m-am oprit?? in curu lu ala, bineinteles ca m-am dus 1 m si ceva pe frana dupa cum am vazut urma pe asfalt!!!!!!!
trageti si voi o concluzie!!!
Sony
Cu orice pneuri te duci taras daca blochezi rotile.
Alecs_TGA
da sunt de acord cu tine dar datorita CALITATATII aceasta distanta este mai mica si daca cauciucurile ar fi de CALITATE rotile nu s-ar mai bloca asa de REPEDE!!!!!!
Sony
Asta cam asa este, dar pana te obisnuiesti cu masina si performantele ei trebuie sa fii mai prudent.
vv
Montana M801 parca au profilul copiat dupa Michelin MXV4 (vezi poza aici)
Problema e in compozitia cauciucului, ca daca e 99% plastic nu cred ca mai conteaza profilul.... si chestia cu 'k801', 'made in RO' e cam stresanta, sugereaza ca au schimbat doar numele...
ursul-alb
Am avut ocazia sa conduc in we un Laureate cu Kormoran si diferenta (in bine) fata de Montane se simte; nu stiu cum as putea cuantifica, dar dupa 10 k km cu Montana, cred ca stiu ce vorbesc...

Mai departe, ramane sa vedem ce e cu adevarat cu Kormoranii astia...
Victorine
Cu tot respectul, VV, asemuirea Montanelor M801 cu Micelinurile de care ziceai mi se pare foaaarte aproximativa... Vorbind de profil.
Montanele arata ca sunt facute cu minimum de imaginatie apropos de profil si distributia rizurilor, si de asemenea cu minimum de costuri d.p.d.v. acesta. Par facute sa prinda sigur bine pe zapada si teren accidentat (lasand la o parte compozitia si textura cauciucului, care - spun unii utilizatori- infirma si aceste caracteristici), in rest, Dumnezeu cu mila - sa conducem noi cu grija...
Teosu
De acord cu Victorine, nici gand sa semene cu Michelin MXV4, imi pare rau ca nu am avut aparatul foto la mine cand am fost la dealer... :-( ... dar probabil nici nu m-ar fi lasat sa fac poze la standul lor.
Profilul pare un fel de all season care nu-si face treaba nici iarna nici vara.
Alecs_TGA
stai linistit ca nu o sa se intampla nimic!!! si ca sa fi mai sigur iti cumperi cu inca vreo 300$ amortizoare si arcuri sport si nu o sa ai nici o problema SIGUR!! daca nu ai observat la emisiunea in care prezentau logan AM am precizat ca gentile mergeau si pe suspensia initiala a masinii!!!
asa ca BAFTA si spor la treaba!!
si pe mine ma bate gandul la niste genti pe 17 dar am o retinere!! $$$ sad.gif(
gheghe
QUOTE(bogdan_dmb @ 20 May 2005, 20:54)
Mi-a venit mie azi loganu Ambition si are cauciucuri Kormoran si am intrebat la dealer si nici vorba de Michelin
*



Probabil ca eu am avut mai mult noroc, am ridicat un Logan Ambition pe 13 mai echipat cu Michelin Energy made in UK. Cel putin asa scrie pe ele. Au profil asimetric.
Teosu
Mi-au raspuns cei de la VC:
"Stimate...bla, bla ...
De la sfarsitul saptamanii 18 , vehiculele Logan sunt echipate cu urmatoarele anvelope:
Ambition este echipata cu anvelope Michelin Energy 3 fabricate in Marea Britanie, iar celelalte versiuni cu anvelope Kormoran."
Si totusi cei de la dealer imi spun ca nu e o regula ...
Am tiparit mailul de la VC ca sa-l am la indemana cand imi va veni Loganul si o sa mor cu ei de gat daca incearca o manarie mad.gif
Sony
QUOTE(Victorine @ 23 May 2005, 17:57)
Montanele arata ca sunt facute cu minimum de imaginatie apropos de profil si distributia rizurilor, si de asemenea cu minimum de costuri d.p.d.v. acesta. Par facute sa prinda sigur bine pe zapada si teren accidentat (lasand la o parte compozitia si textura cauciucului, care - spun unii utilizatori-  infirma si aceste caracteristici), in rest, Dumnezeu cu mila - sa conducem noi cu grija...
*


Montanele se descurca binisor pe zapada, mult mai bine decat m-am asteptat eu.
Si nu spun asta din auzite!
Alecs_TGA
si eu am fost fff multumit pe zapada!!!
or fi cauciucuri de iarna ca si floarea e cam de iarna , si au ramas pe stock si le-au bagat a fi all sizon pt prosti ca noi care si-au luat primii logan!!!!
Anakin

Sunt de iarna.Chiar am fost super multumit de ele pe zapada sau polei,dar pe apa sunt varza.......eu le tin numai pentru iarna.Am luat pentru vara P3000 la oferta ..4 buc/10 meleoane!Sunt excelente si rar intra abs.
GABI_
QUOTE(Anakin @ 26 May 2005, 22:47)
Sunt de iarna.Chiar am fost super multumit de ele pe zapada sau polei,dar pe apa sunt varza.......eu le tin numai pentru iarna.Am luat pentru vara P3000 la oferta ..4 buc/10 meleoane!Sunt excelente si rar intra abs.
*



ce marca sunt???
nu ma pricep unsure.gif si vreau si eu sa le schimb.
Marius
P3000 sunt Pirelli.

De ce am vaga impresie ca nici un constructor nu vinde masini cu anvelope de iarna. Poate all-season.
Teosu
P3000 am avut si eu la DSN.
Au fost supeer, iar dupa un an aratau excelent. Le recomand cu caldura ... vara smile.gif
ionut_val
QUOTE(Anakin @ 26 May 2005, 22:47)
Sunt de iarna.Chiar am fost super multumit de ele pe zapada sau polei,dar pe apa sunt varza.......eu le tin numai pentru iarna.Am luat pentru vara P3000 la oferta ..4 buc/10 meleoane!Sunt excelente si rar intra abs.
*



Ce dimensiuni sunt ?
Anakin

195/65/15.......da,am uitat sa zic ca sunt pirelli.
ionut_val
QUOTE(Anakin @ 27 May 2005, 21:21)
195/65/15.......da,am uitat sa zic ca sunt pirelli.
*


Merci pt. informatie.
Dar inca ceva: nu este nici o problema faptul ca sunt mai late?
Codrin
merg foarte bine. cei de la Adras mi se pare au pe toate masinile lor pe 195 si arata super
andreic
QUOTE(KarM'ac @ 28 May 2005, 14:19)
merg foarte bine. cei de la Adras mi se pare au pe toate masinile lor pe 195 si arata super
*


Sunt de 195/60/15
andreic
QUOTE(Alecs_TGA @ 23 May 2005, 12:13)
da sunt de acord cu tine dar datorita  CALITATATII aceasta distanta este mai mica si daca cauciucurile ar fi de CALITATE rotile nu s-ar mai bloca asa de REPEDE!!!!!!
*


Nu este atat problema de cauciucuri, care sunt slabute cei drept, cat de amortizoare si arcuri care sunt prea moi.
Anakin
QUOTE(ionut_val @ 28 May 2005, 08:55)
Dar inca ceva: nu este nici o problema faptul ca sunt mai late?

Ba din contra,stabilitatea si aderenta e un pic mai buna acum.Se cunoaste o mare diferenta intre ce era inainte si acum(la frinare ma refer).
Alecs_TGA
QUOTE(andreic @ 28 May 2005, 23:21)
Nu este atat problema de cauciucuri, care sunt slabute cei drept, cat de amortizoare si arcuri care sunt prea moi.
*



hai ma cum dracu?? daca schimb amortizoarele si arcurile si ii pun SPORT nu se mai blocheaza rotile asa repede?? (sa se duca taras)
e prea de tot!! si vreau sa zic ca ai o parere buna despre MONTANA!! din puncutl meu de vedere sunt FFFFF PROASTE nu slabute un prieten sapt asta i s-a rupt o bucata din cauciuc parca ar fi fost reesapat!!!!
RTZone
Nu vreau sa laud montanele dar la dsn pe masina de serv s'au comportat excelent iarna.Pot sa spun ca n'am avut nevoie de lanturi,m'au scos dintr'o gramada de situatii nasoale in care majoritatea erau inpotmoliti si montanele parca aveau lanturi,asa se comportau.Nu vb aiurea,avem o gramada e forduri cu gume extrascumpe allseason care au ramas in zapada,deci am avut cu ce sa compar.Vara nu'i ca iarna,asa ca trebuie sa compenseze si montanele cumva,adica sa se faca de rahat.
marius_lepra
QUOTE(Teosu @ 24 May 2005, 16:10)
Mi-au raspuns cei de la VC:
"Stimate...bla, bla ...
De la sfarsitul saptamanii 18 , vehiculele Logan sunt echipate cu urmatoarele anvelope:
Ambition este echipata cu anvelope Michelin Energy 3 fabricate in Marea Britanie, iar celelalte versiuni cu anvelope Kormoran."
Si totusi cei de la dealer imi spun ca nu e o regula ...
Am tiparit mailul de la VC ca sa-l am la indemana cand imi va veni Loganul si o sa mor cu ei de gat daca incearca o manarie  mad.gif
*



E un lucru bun asta?Eu astept un ambition.Am platit avansul pe 20mai si mi-au spus ca vine pana pe 01.08,cam mult ,avand in vedere ca-l iau cu banu jos,dar asta e. cool.gif
Alecs_TGA
RTZone
daca ai fi citit raspunsurile mele anterioare ai fi observat ca si eu eu am spus ca am fost multumit de cauciucuri asta iarna DAR acum pe asfalt imi vine sa le dau foc!!

marius_lepra
de ce ai luat logan daca ai avut banii jos!! (sorry pt off topic) la banii aia iti luat masina mai buna!! nu imi sariti in cap dar asta simt eu posesor de logan (luat in rate ca daca aveam banii imi luam altceva nu romanesc) CONCLUZIE: lucrurile romanesti de pe maina isi fac simtita prezenta!!! din nefericire!
nightelf
Unde sunt pirelli-urile cu pricina la 10 M ?
tnx
Codrin
QUOTE(jkno @ 20 May 2005, 07:43)
Am luat un set de Pirelli in acea oferta din Jurnalul National 3+1 (mai multe puteti citi mai jos, sa nu ma repet):

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11553&st=150

*




dar de ce nu citesti si tu mai intai pe aici sa vezi ce gasesti??
marius_lepra
marius_lepra
de ce ai luat logan daca ai avut banii jos!! (sorry pt off topic) la banii aia iti luat masina mai buna!! nu imi sariti in cap dar asta simt eu posesor de logan (luat in rate ca daca aveam banii imi luam altceva nu romanesc) CONCLUZIE: lucrurile romanesti de pe maina isi fac simtita prezenta!!! din nefericire!
*

[/quote]
Da,ai dreptate,dar eu am facut imprumut la banca de 5000euro.Deci nu am avut banu jos.Daca ai aveam,stai linistit ca nu-mi luam logan[off-toipic],dar avand in vedere ca trebuie as dau 110e pe luna timp de 5 ani,nu prea am avut ce face.De bine,de rau,daca cade ceva este in garantie,nu?Daca-mi luam la mana a2-a si aveam probleme,ce faceam?ma uitam la ea,nu? Cred ca asta este problema romanilor de rand,in general,fara banca nu poti face nimik
Kunzite
O intrebare: Pirelli made in Turkey sunt bune? Am luat asa ceva (ei, nu pentru Logan - compozitia ar trebui insa sa fie aceeasi), insa erau cam ieftine smile.gif
AIX
Cat de ieftine? Ca probabil au si vanzatorii o marja de profit bunicica...
Kunzite
1.140.000/buc, insa 155/70R13 (le gasisem in alta parte la ~1.6 mil, promotie 3+1). Sunt P3000, btw.
Daca-s bune, s-ar putea sa echipeze (ajustand fireste dimensiunile) si DSN-ul alor mei, si Loganul unei cunostinte. Ca eu pana acum am avut... Victoria sad.gif - asa ca n-am o baza reala de comparatie.
Victorine
Face cineva o poza sa vedem toti cum arata noile gume Kormoran, ce profil au si ce model sunt? Am vazut in rapida trecere unele si mi s-au parut foarte asemanatoare cu Montana M801. Poate ceva mai ordonate la profil...
AIX
QUOTE(Kunzite @ 1 Jun 2005, 17:08)
1.140.000/buc, insa 155/70R13 (le gasisem in alta parte la ~1.6 mil, promotie 3+1). Sunt P3000, btw.
Daca-s bune, s-ar putea sa echipeze (ajustand fireste dimensiunile) si DSN-ul alor mei, si Loganul unei cunostinte. Ca eu pana acum am avut... Victoria sad.gif - asa ca n-am o baza reala de comparatie.
*



Ieftin rau smile.gif Uite aici o discutie despre anvelope (165/70R13) si preturi.
Stavreschi
O sa imi vina peste cateva zile Loganul, in concluzie, la toamna, vreau sa imi pun cauciucuri de iarna, indiferent de producator, ce dimensiuni trebuie sa aiba ??
Am tot vazut pana acum ca unii si au cumparat 185 sau 175 cu nu stiu ce si.... pe 14 ohmy.gif
Daca jentile sunt pe 15 " cum pot sa fie pe 14...
Iar pentru cauciucuri de vara, pot sa fie si de 195/60/15, gresesc sau nu ????

andreic
QUOTE(Stavreschi @ 2 Jun 2005, 13:46)
O sa imi vina peste cateva zile Loganul, in concluzie, la toamna, vreau sa imi pun cauciucuri de iarna, indiferent de producator, ce dimensiuni trebuie sa aiba ??
Am tot vazut pana acum ca unii si au cumparat 185 sau 175 cu nu stiu ce si.... pe 14  ohmy.gif
Daca jentile sunt pe 15 " cum pot sa fie pe 14...
Iar pentru cauciucuri de vara, pot sa fie si de 195/60/15, gresesc sau nu ????
*


Sfat, pui ce scrie in cartea tehnica.
Masina vine cu roti 185/65/15.
Merg si 195/60/15 dar s-ar putea sa cresti si consumul.
Max de care am vazut sunt de 215/45/17..
AL
dupa 7 pagini de topic tot nu stiti dimensiunile?????????... va rog cititi cu atentie inainte de a scrie... si mai ales nu va dati cu parerea fara sa stiti sigur... eu nu am vazut roti de 14'' la Loganurile comercializate in RO, doar de 15"... dimensiunile corecte sunt doar cele din certificatul de inamatriculare si cartea de identitate a vehicolului... nu incurajam ilegalitatile wink.gif
Sony
AL, a postat cineva niste poze cu un Logan cu caucioace de 14.
Anakin

Si cind te gindesti ca la mine in talon scrie 165/80R1485T!Si cele originale cu care am cumparat masina erau 185/65/15............am vazut si eu logan cu jenti pe 14'.....arata de zici ca e pe patine biggrin.gif !
oli_h
VICTORINE
Te pot ajuta eu

Am kormoran pe lgn au acelasi profil cu montanele si mai si scrie made in RO =>
MONTANA(parerea mea)

andreic
QUOTE(Anakin @ 3 Jun 2005, 22:45)
Si cind te gindesti ca la mine in talon scrie 165/80R1485T!Si cele originale cu care am cumparat masina erau 185/65/15............am vazut si eu logan cu jenti pe 14'.....arata de zici ca e pe patine biggrin.gif !
*


Asa scrie si la mine in talon. Ca tov. garcea care l-a completat nu s-a stresat sa citeasca si mai departe in cartea de identitate a masinii unde scrie de 185/65/15.
oli_h
am fost curios sa vad si ce mai scrie pe langa Kormoran ia ghiciti?
K801
vi se pare cunoscut mie da
Stavreschi
QUOTE(AL @ 3 Jun 2005, 15:13)
dupa 7 pagini de topic tot nu stiti dimensiunile?????????... va rog cititi cu atentie inainte de a scrie... si mai ales nu va dati cu parerea fara sa stiti sigur... eu nu am vazut roti de 14'' la Loganurile comercializate in RO, doar de 15"... dimensiunile corecte sunt doar cele din certificatul de inamatriculare si cartea de identitate a vehicolului... nu incurajam ilegalitatile wink.gif
*



smile.gif am citit si rascitit....
SINCER, as fi preferat in locul unui tras de urechi, un raspuns simplu de genul: "PENTRU CAUCIUCURI DE IARNA SE FOLOSESC PNEURI DE 185 CU... DAR MAI BINE SE FOLOSESC 175 CU..."
bineinteles ca stiu ca sunt numai jenti numai de 15", dar in ce se scria pana acum s-a tot amintit de gume de iarna care au ultima cifra 14, si de aici era si nedumerirea mea...
narcisoi
stai linistit... teo tras de urechi de pomana... la Logan sint autorizate folosirea a 2 tipuri de anvelope.. 185/15 pentru vara si de 175/14 pentru iarna.. e bine ca sau gandit cei de la fabrica ca in Rom sint 6 luni de iarna si au omologat masina cu 2 tipuri......... nu de alta da sa nu ne dea politistii destepti amenzi pentru ca rulam cu cauciucuri diferite de cele inscrise in talon.
AL
narcisoi draga, unde scrie in talon sau CIV de 175/14???... ca eu mananc documentul ala daca exista pe el 175/14.... sunt de 185/65/R15 sau 165/80/R14... astea doua sunt in talon... si nu au vreo legatura cu vara/iarna... LOGANURILE VANDUTE IN ROMANIA sunt echipate doar cu cele de 185/15... e clar?.... pozele cu cele pe 14" se refera la Loganurile vandute in Ungaria sa alte tari, sub denumirea de Logan (standard).... entry level.... sau cum mai doriti sa-i ziceti... adica modelul de baza, cel mai ieftin...

deci, te rog sa nu mai furnizezi informatii eronate (175/14) si nici sa faci afirmatii fara acoperire (vezi chestia cu o dimensiune e pentru vara si alta pentru iarna...)...
bogdan_dmb
Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca s-au montat
ambele tipuri de anvelope MICHELIN ENERGY 3 si KORMORAN.pe modelul Dacia
Logan Ambition.

Domnule Dumitru, ramanem deschisi in continuare oricaror solicitari si
propuneri in legatura cu produsele si serviciile oferite de compania
noastra.
Ne puteti contacta de luni pana duminica, intre orele 8 00 si 20 00 la
numarul de telefon: 0248 500 000, fax : 0248 500 076 sau permanent la
e-mail: vocea.clientului@daciagroup.com, site: www.daciagroup.com sau
www.dacia.ro

Cu stima,
Analist Servicii Client
Monica Ungureanu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.