Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
danmar_56
Am de ales intre Motrio si BF Goodrich(ambele de vara). Le-am gasit cam la acelasi pret. Ce imi recomandati ? M-ar interesa cele mai putin zgomotoase...
AR-18-MOS
BF Goodrich.
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Mar 2012, 18:03)
BF Goodrich.
*
Ce model?
vi_escu
probabil touring g
danmar_56

Model= BF Goodrich g-grip go...
cristica
Masina a venit echipata cu ECO3 pe care le voi schimba cu ECO5
vi_escu
QUOTE(danmar_56 @ 27 Mar 2012, 20:49)
Model= BF Goodrich g-grip go...
*


nu prea cred sa fie "cam la acelas pret" cu motrio
AR-18-MOS
QUOTE(IRONICK @ 27 Mar 2012, 18:04)
Ce model?
*


In gama de pret cu Motrio sau niste anvelope adevarate?
danmar_56
... sunt la acelasi pret !!!...in magazin ( BFG-urile-214 lei-promotie),si Motrio la reprezentanta (210 lei), ambele cu montaj inclus la un set de 4 buc,...astept in continuare parerile voastre,in special la capitolul zgomot....mutumesc...
andreig1982
in comparatie cu motrio nu pot sa-ti spun
dar in comparatie cu michelin e3a energy si energy saver mie personal bf goodrich g grip mi se par mai silentioase
si aderenta este mai buna atat pe uscat cat si pe ud
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Mar 2012, 00:18)
In gama de pret cu Motrio sau niste anvelope adevarate?
*
Pai tu ce recomanzi acolo? Ca nici macar nu a precizat modelul. Iar Motrio are 3 canale, foarte bune pentru apa ...
DMP
QUOTE(hspinache @ 27 Mar 2012, 17:18)
...
la ce este buna ?
*



E buna sa nu freci janta de bordura de exemplu. Ofera ceva protectie pentru buza jantei in cazul loviturilor cu pietre sau buza gropilor luate mai tare.
danmar_56
mai precizez inca o data ,modelul- "BF Goodrich g grip go"

28 Mar 2012, 09:07:
"BF Goodrich g grip-go" vs "Motrio Impulsion"...la zgomot rulare...si la ce mai stiti voi....
AR-18-MOS
QUOTE(IRONICK @ 28 Mar 2012, 08:32)
Pai tu ce recomanzi acolo?
*


Marca, ca de model se pare ca nu-l intereseaza.
L.E. As alege tot BF Goodrich G Grip, sunt mai silentioase.
IRONICK
De unde stii? Ai masurat cu decibelmetru?
AR-18-MOS
Atat timp cat am condus masina echipata cu asa ceva, cred ca pot sa ma pronunt.
IRONICK
Diferentele de zgomot intre profilele asemanatoare nu sunt sesizabile. Nu zic ca BF nu face lucruri bune, dar nu cred sa existe asa de mare diferenta, mai ales ca sunt cauciucuri de vara. Daca as fi sa aleg dupa firma, depinde. Continental si Michelin? Sau BFGoodrich si Motrio? Zic si eu ...
hspinache
Daca manseta este buna de ce nu se pune la toate gumele si de ce nu se inghesue utilizatorii sa cumpere astfel de gume ?
silviut
Buna,

Aseara am achizitonat de la Metro 4 cauciucuri de vara BF Goodrich.
La 214 lei bucata cu montaj inclus mi s-a parut o oferta foarte buna.
Prin alte locatii, acelasi cauciuc l-am gasit de la 270 de lei in sus.

Dupa ce le montez pe masina revin si cu detalii despre cat de silentioase sunt.

O zi buna!

DMP
@hspinache: parerea mea e ca nu la toate jantele "pica" bine o anvelopa cu protectie de janta si de asta unele au iar altele nu au protectia.
De exemplu, daca este sa luam jantele de aliaj model sinaia si bran de pe logan, parerea mea e ca o anvelopa cu protectie de janta ar arata aiurea pe jantele respective.
Plus ca nici nu este nevoie de o anvelopa cu protectie de janta pe jantele respective deoarece anvelopele cu dimensiunile standard de pe logan (185/65/15) vin cu un pic de "burta" pe jantele respective astfel incat atunci cand atingi bordura prima data atinge "burta" respectiva si abia dupa aia apare si riscul de a atinge si janta insa ar trebui sa simti ca ai atins.

Din ce am vazut protectia de janta apare mai ales in cazul anvelopelor cu talon mic care, tocmai datorita faptului ca au talonul mic, "pica" drept pe janta (fara "burta") si riscul de a freca janta e mult mai mare.
ursamajor
Burta aia e compresibilă, spre deosebire de jantă, care încasează șocul din plin, când te repezi în bordură.

30 Mar 2012, 13:00:
"Pățania" mea să fie de ajutor și altora.
Fiindcă bugetul e foarte redus, ieri am decis, dacă s-ar putea, să iau anvelope de vară în rate. Oportunitatea s-a ivit la Carrefour: Dayton D110. Știu, nu-s perfecte, dar când n-ai de ales, n-alegi. Am făcut cardul prin care se pot achita în 12 rate, fără dobândă (partea convenabilă) și le-am rezervat printr-un soi de precomandă (nu cred că era proformă). Astăzi am reușit să le văd. Surpriză, DOT începutul lui 2010, adică ~2 ani vechime deja. Oops! Am anulat rapid rezervarea și am mers la Metro de unde am luat 2 buc. BF Goodrich, pentru față. În afară de faptul că mă simt mai bine cu BF Goodrich, am ieșit chiar mai ieftin decât cu Dayton, plus montaj/echilibrare gratuite și un voucher de cumpărături de 15 lei.
Deci, atenție la DOT!
IRONICK
Dar cat de ieftine erau? 600RON/4buc?
ursamajor
Dayton nu erau așa ieftine, dar aveam avantajul că le luam în rate. 209 lei/buc. parcă. BFG-urile m-au ajuns vreo 205 lei/buc. dar am montajul gratis + 15 lei de cheltuit în voucher, la celelalte, nu era.
La 600/4 buc. nu cred că mai făceam nazuri.
vi_escu
QUOTE(silviut @ 29 Mar 2012, 12:53)
Aseara am achizitonat de la Metro 4 cauciucuri de vara BF Goodrich.
La 214 lei bucata cu montaj inclus mi s-a parut o oferta foarte buna.
*


Asta e pretul fara tva, muritorii de rand le iau cu 267 si nu mai par asa ieftine! Sau nu ai luat...
ursamajor
E ofertă la Metro, TVA-ul se scade la casă. Pe 28 și 29 martie au fost și mai ieftine: cam pe la 180 lei și se luau fără TVA. Dacă n-am fost pe fază... dry.gif
hspinache
Am vazut azi , bfgoodrich g-grip go , pe care scria "Made in romania" .Unde se fabrica ? Nu am gasit unde scria cind sint fabricate . Unul mi-a facut teoria ca toate anvelopele de vara sint de anul trecut ??? si abia dupa luna iunie se poate sa gasim de anul acesta.
ursamajor
Cred că la Florești sunt făcute.


Uzina Michelin de la Floresti are o traditie de 70 de ani in productia de anvelope pentru turisme si camionete. Ea a fost achizitionata in 2001 de catre Grupul Michelin, aplicand de atunci standardele de calitate si productie Michelin.
Uzina produce anvelope de turism pentru piata de inlocuire, marcile Michelin, BF Goodrich, Kormoran, Kleber care se vand in Europa, America de Nord si Asia.
Zalau Anvelope
Uzina Zalau Anvelope a fost fondata in 1977. Achizitionarea de catre Grupul Michelin in 2001 a insemnat si aplicarea unor noi standarde de calitate, securitate si productie. Uzina de la Zalau produce diverse tipuri de anvelope: anvelope de camion, radiale cu camera de aer si tubeless sub marcile asociate Taurus, Kormoran, Riken, anvelope industriale marca Michelin, anvelope destinate echiparii stivuitoarelor, masinilor si utilajelor care lucreaza in minele subterane.
Zalau Cord
Construita integral de Michelin Romania in 2003, uzina Zalau Cord furnizeaza uzinelor Grupului Michelin cordul metalic, una dintre cele mai importante componente ale carcasei anvelopei. In domeniul protectiei mediului, uzina este certificata ISO 14 001 din noiembrie 2007.


Sursa: http://www.michelin.ro/despre/michelin-in-romania

Ale mele sunt DOT 0512, deci se poate și anul ăsta. smile.gif
bobo77
Asa ca Motrio de vara nu sunt o alegere rea, eu tot pe Motrio o sa merg.
flickflack
Salutare !

Stimati colegi , ce mi-ati recomanda dintre anvelopele de vara dintre Dunlop SP01 sau Firestone Multihawk ? Multumesc.

31 Mar 2012, 07:38:
Sau orice alta marca de care ati fost multumiti , bugetul este aproximativ 1000 - 1200 Lei. Multumesc.
cris06
Dunlop Sp 01 fara discutie! Ai mari sanse sa fie fabricate in .DE.
rusugxg
Cu ce mai dati pe anvelopele de iarna pe timpul cat stau peste vara?
Ale mele au o tenta maro-gri pe flancuri si nu stiu daca e bine sa le las asa.
La tin in huse la intuneric, dar totusi....
DMP
Huse, racoare, intuneric si depozitare corecta.
Poti sa le speli si sa le dai cu solutie pentru cauciucuri pe flancuri daca esti mai pretentios.
Cam toate anvelopele noi dupa ce stau in soare fac maroul ala pe laterale.
DR.M
QUOTE(flickflack @ 31 Mar 2012, 07:25)
Salutare !

                Stimati colegi , ce mi-ati recomanda dintre anvelopele de vara dintre  Dunlop SP01  sau  Firestone Multihawk ?  Multumesc.

<span class='edit'>31 Mar 2012, 07:38:</span>
Sau orice alta marca de care ati fost multumiti , bugetul este aproximativ 1000 - 1200 Lei. Multumesc.
*



Dunlop SP01
Pioul
QUOTE(cristica @ 27 Mar 2012, 23:24)
Masina a venit echipata cu ECO3 pe care le voi schimba cu ECO5
*



foarte bune eco3, le-am tinut pe masina 4 ani si am fost foarte multumit de ele, anul acesta am vrut sa le schimb si eu tot cu eco5, dar cand am ajuns la montaj m-au aburit aia ca nu stiu ce probleme au avut cu trnsportul si nu au ajuns

asa ca mi-au facut o oferta pentru Michelin si am decis sa le iau, acum sa vedem cum se comporta in timp, sper sa nu am probleme cu ele, altfel le dau si tot la eco5 ma intorc
IRONICK
QUOTE(bobo77 @ 30 Mar 2012, 21:57)
Asa ca Motrio de vara nu sunt o alegere rea, eu tot pe Motrio o sa merg.
*
Corect!

Decat BF facute de Michelin, mai bine Motrio facute de Continental.
ursamajor
Lol! radmasa.gif
IRONICK
Vezi sa nu iti plezneasca o vena de la atata ras.
ursamajor
Râde maimuțoiul ăla în locul meu. wink.gif

Comicul situației e că amicul se referea la faptul că dacă BF Goodrich ar fi făcute în RO, atunci Motrio ar fi o opțiune mai bună. Apoi a venit remarca ta, cam ca nuca-n perete. icon_mrgreen.gif
IRONICK
Pai da, ambele sunt facute in Romania. Doar ca unele de Michelin si altele de Continental. Iar Motrio este singurul lucru pe care Dacia a reusit sa il contracteze si sa iasa ceva bun la un pret competitiv. Sau a reusit ca poate intre timp au schimbat aia reteta ...
bobo77
Sau o sa creasca pretul inexplicabil ca de obicei...
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Mar 2012, 12:48)
Atat timp cat am condus masina echipata cu asa ceva, cred ca pot sa ma pronunt.
*
Acum mi-a picat fisa, probabil nu erau facute in Romania.
andreig1982
chiar asa, motrio unde sunt facute?
ca parca continental are fabrica pe la timisoara
bobo77
In Romania, a scris si Ironick mai sus dar se pare ca nu ai citit...
andreig1982
aha
am citit in diagonala
hspinache
Am cumparat pina la urma GoogYear GT3 , made in poland , cu DOT 3311 .
O sa imi spuneti voi daca sint bune sau rele . M-am uitat la ele si nu ma pot dumiri pe ce parte este corect sa fie montate ; cred ca au un semn distinct , care eu nu il stiu . poate mi-l spuneti.
vi_escu
Nu au cautare, le poti monta cum vrei.
Daca la montare/echilibrare se infige nenea mecanicul la cutia cu plumbi mari insista sa le roteasca cu 180 grade pe janta. Echilibrul de poate imbunatati (sau sa fie si mai rau).

Vezi si aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html#ixzz1HMfh9uKv

Numai ca o sa cauti punctele alea colorate mult si bine...
hspinache
Adica poate sa le puna pe orice parte ? DOT este notificat doar pe o parte .
vi_escu
Da' ce-i vreo reglementare cu dot-ul?
cris06
Goodyear GT3 are profil simetric, deci se monteaza pe janta oricum. DOT este inscris pe ambele flancuri, doar codul cu saptamana si anul fabricatiei anvelopei e pe un flanc.
Ampt
Pneuri vară MOTRIO Impulsion, DOT 47 11, (21-25 Noiembrie 2011), ADRAS Dr.Taberei, Str. Brașov, preț vânzare 199 Ron !

Dacă își fac treaba la fel de bine ca Motrio Winter (de care am fost foarte mulțumit), pare o alternativă destul de bună față de mărcile mai scumpe !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.