Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Victorine
Eu eram chitit pe Nokian WR D4. Le gasisem la un service mare de roti din oras la un pret foarte bun - 225 lei, dar pentru ca tocmai se epuizase stocul si trebuia sa stau o saptamana dupa ele am luat Motrio Winter Faraway la 170 lei. Sper sa fiu la fel de multumit de ele pe cat au fost colegii care au folosit Motrio. Daca are cineva un update de facut legat de ele, dupa 1-2 sezoane, as fi curios.
YRX
Nu cred ca se compara cu WRD4 (modelul Motrio are si ceva vechime) dar cine le-a folosit a fost multumit de ele. Socru-meu are pe masina Motrio de iarna din 2011, am mers si eu putin cu masina pe zloata si zapada si stateau foarte bine pe drum.
Din 2010 am Motrio Impulsion de vara pe masina. Pana acum s-au comportat foarte bine, anul acesta au inceput sa-si arate semnele de imbatranire - s-a intarit cauciucul si au aparut crapaturi pe flancuri. Uzura in 40k km nu e mare, profilul ar mai suporta cred ca inca pe-atat, dar timpul isi spune cuvantul.
M-am uitat dupa Motrio Conquest, dar la dimiensiunea de 185/65/15 au un profil dubios, cam "vintage" asa ca probabil o sa iau altceva.
Victorine
Evident ca sunt sub Nokian, o arata si indicatorii de performanta. In schimb pretul a fost mai mic si au indice de sarcina 92, extra load. + ca erau disponibile. Pentru vara m-as orienta catre Falken Sincera SN-832 Ecorun, care au un raport foarte bun pret/ performanta. Le-am gasit in vara, recomandat unui prieten care zice ca e foarte incantat de ele.
kossak
Si eu am Motrio Impulsion din 2012. Ca rulaj au undeva la 40-50k si deja sunt aproape de limita de uzura. Am fost foarte multumit de ele pana anul asta cand au inceput sa aiba o aderenta foarte slaba. Pe ploaie am emotii de fiecare data, efectiv e ca si cum as merge pe polei. Dar pentru 200 de lei cat am dat pe bucata si-au facut treaba. La primavara indiscutabil le schimb.
Victorine
Eu ziceam de Motrio Winter Faraway, de iarna, daca are cineva impresii de impartasit dupa 1-2 sezoane.
IRONICK
Motrio Winter Faraway sunt cele mai bune in gama de pret (<200RON). Doar o mica atentie la polei/gheata.

Motrio Impulsion destul de mediocre, dar si foarte periculoase (cum a sesizat si kossak) dupa primul an unde scade drastic aderenta, dar mai ales pe ud (sa nu mai vb. de primele minute cand incepe sa ploua si apa se amesteca cu parful > sanie). Nu merita indiferent de pret. Cauciucul se transforma in plastic si profilul nu este ok.
Victorine
Multumesc. Pretul chiar a fost foarte bun. La 170 bucata, daca se comporta multumitor la iarna e ok. Oricum pe polei trebuie atentie mare, daca nu se poate lasa masina acasa... Impulsion oricum nu luam in calcul, dar sunt de retinut observatiile voastre, pentru altii care se gandeau la ele.
IRONICK
QUOTE(Victorine @ 7 Nov 2016, 14:58)
Oricum pe polei trebuie atentie mare, daca nu se poate lasa masina acasa...
*
Diferenta nu este chiar asa de mare fara de restul cauciucurilor sa lasi masina acasa. O sa iti placa pe ud ca ai aderenta buna.
YRX
Impulsion nu-s chiar catastrofa cum le descrie Ironicku'.
Am mers 6 ani cu ele prin orice conditii "de vara" si nu am avut probleme.
Chiar am zis ca ma uit de alte noi, doar daca gasesc profilele astea:

Impulsion +

[attachmentid=1628046984]

Conquest

[attachmentid=1628046985]

Si binenteles daca le gasesc bine la bani
IRONICK
Sunt mai catastrofe. Iar poza aia cu 4 santuri nu este pentru 185 cat are loganul.
YRX
Am vazut pe 195/65/15 la 180 de lei
Victorine
Eu zic sa te uiti si la Falken Sincera 832 EC. Au aderenta A pe ud. Ale mele de iarna erau facute in Japonia. Au fost doar ok, nu extraordinare, dar ma astept ca astea de vara sa fie bune. Preturile incep pe la 170 lei.
YRX
Mai caut, nu sunt presat.
Sa vad ce-si ia doftoru' de vara ... biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(YRX @ 8 Nov 2016, 13:48)
Mai caut, nu sunt presat.
Sa vad ce-si ia doftoru' de vara ...  biggrin.gif
*


CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 5 wink.gif
Victorine
Bine, doctoru' are bani, sistemul de sanatate duduie. cand o sa-l ajunga din urma si Educatia, o sa iau si eu Conti. Nu pentru Logan, desigur... poate ma lipesc si eu de-un BMW SH-ca nou... si-o sa fac ture pe autostrada dus-intors doar ca sa le rodez. Si dup-aia inca odata sa se calce placutele cu discurile.
andreig1982
QUOTE(IRONICK @ 8 Nov 2016, 15:59)
CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 5  wink.gif
*


up.gif
cosstti
Cauciucurile de iarna sunt Continental din 2013 si inca mai merg doua - trei ierni.
Cauciucurile de vara trebuie musai sa le schimb.
Cum ar fi indicat, sa caut acum iarna cauciucurile de vara, sau sa astept pana in primavara?
YRX
Acum nu prea gasesti stocuri, doar ce le-au ramas din cele aduse la inceputul sezonului.
Asteapta si tu pana dupa sarbatori, atunci incep sa aduca de vara.

In alta ordine de idei am facut prima saptamana cu Nokian-urile. Am prins mai mult uscat cu o mica repriza de ploaie. Mi-a placut zgomotulde rulare, sau mai precis lipsa lui. biggrin.gif
cosstti
Ai dreptate, asa am sa fac.
Problema este ca imi intra acum niste bani suplimentari in cont si nu stiu daca voi reusi sa-i tin pana dupa Anul Nou.
Multumesc.
Matyas01
Salut! As vrea sa stiu ce inscriptie trebuie sa aibă cauciucurile de iarna. Pe ale mele Fulda este un fulg de nea intr-un munte M+S, 185/65 r15 88t
DR.M
Atat.
AR-18-MOS
QUOTE(Victorine @ 8 Nov 2016, 18:03)
poate ma lipesc si eu de-un BMW SH-ca nou...
*


Atunci Uniroyal RainSport 3. rolleyes.gif
YRX
A trecut zapada si vreau sa-mi iau cauciucuri de vara.
M-am mai uitat si eu pe la ce a mai aparut si mi-au atras atentia cateva, am facut un fel de top dupa mintea mea.

Nokian eLine 2 - se lauda cu clasa AA
Continental PremiumContact 6 (de fapt 5, 6 nu are dimensiuni sub 16)
Dunlop SP Sport 01
Uniroyal Rainexpert 3 (ca Rainsport nu am vazut pe 15)
Nokian Line

Marea majoritate sunt pe la 200 si ceva de lei, asa ca pretul nu e important.

Pentru mine sunt importante urmatoarele:

- sa fie grozave pe ud - mai mereu cand fac un drum lung am bafta de ploaie
- sa fie cat mai silentioase si economice
- sa arate bine, cu un profil "sporty", sa nu arate a cauciuc de prim montaj biggrin.gif
Victorine
Au inceput sa aduca gume proaspete de vara? Eu am pus ochii pe astea: https://www.compari.ro/anvelope-c3615/falke...88t-p214320278/

Le-am vazut de anul trecut, au clasa A pe ud si C la consum, + pretul bun, incep de pe la 180 lei. Ce-i drept, arata ca unele de prim montaj, nu ca ar conta ☺
andreig1982
QUOTE(YRX @ 26 Feb 2017, 10:09)

Nokian eLine 2 - se lauda cu clasa AA
Continental PremiumContact 6 (de fapt 5, 6 nu are dimensiuni sub 16)
Dunlop SP Sport 01
Uniroyal Rainexpert 3 (ca Rainsport nu am vazut pe 15)
Nokian Line

- sa fie grozave pe ud - mai mereu cand fac un drum lung am bafta de ploaie
- sa fie cat mai silentioase si economice
- sa arate bine, cu un profil "sporty", sa nu arate a cauciuc de prim montaj  biggrin.gif
*



Teoretic, nu dai gres cu niciunele. Dar clasificarea aia si-o face fiecare producator in parte si se face in cazul normelor EU la o viteza de 80kmh. Daca nu ma insel pt aderanta/ franare pe ud clasificarea se face in 6 clase intre A si F diferenta fiind ca o anvelopa din clasa A are distante de franare cu pana la 18m mai scurte decat F. Teoretic poti sa ai anvelope clasa A care franeaza cu de la 0.01m pana la 3m mai scurt decat o anvelopa clasa B. And so on...

Avand experienti bune atat iarna cat si vara cu ele, votul meu este pentru Conti smile.gif
user123
QUOTE(YRX @ 26 Feb 2017, 09:09)
A trecut zapada si vreau sa-mi iau cauciucuri de vara..
*




Goodyear sau dunlop
YRX
M-am uitat si pe la GoodYear, dar nu m-a dat pe spate nimic. Pe vremuri imi placeau Excellence, dar vad ca nu mai sunt pe configurator la dimensiunea Logan-ului. Eagle F1 nici nu se pune problema ... biggrin.gif

Falken-urile alea sunt interesante, nu arata rau.

Eticheta EU o urmaresc si eu in principal, am vazut diferente mari la cauciucurile de vara la aderenta pe ud (fata de cele de iarna care sunt cam intre A si C). Orice clasa in plus eu zic ca-i de bine, chiar daca sunt diferente mici.
andreig1982
eu presimt ca te bagi la Nokian, ca ai si WR D4 biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE(YRX @ 27 Feb 2017, 06:45)
Eagle F1 nici nu se pune problema ...  biggrin.gif
*


Da de ce, au probleme? blink.gif
andreig1982
Am mai auzit lucruri bune despre Dunlop Sport BluResponse.
crising
Recomand Continental 5 ca si performante. Dar mare atentie unde sunt fabricate. Am achizitionat 4 bucati, made in Romania. Doua din ele au facut galme, una chiar sufla printr-o galma. Schimbate in garantie cu altele 2 made Slovakia. Net superioare. Am ramas in carca cu cele 2 romanesti care nu le pot rula decat pe spate deoarece au fost necesare multe grame de plumb pentru echilibrare. Intre timp s-au vandut cu tot cu masina.
YRX
QUOTE(MoneyTalks @ 27 Feb 2017, 10:46)
Da de ce, au probleme? blink.gif
*



Nu se fabrica pe 15 ... biggrin.gif

Nu stiu cum naibii e treaba asta cu galmele, n-am patit nici la Montana, ce dracu' la Continental si doua ... wacko.gif

andreig1982
Eh, a avut ghinion.
Eu am avut BF Goodrich Made in Romania si n-au avut nici o treaba.
Bicicleta galbena
Dupa faza asta si eu as fugi de gume Made in Romania.
E piata suficient de bogata sa avem de unde alege.

user123


Scrisesem ceva pt spam-ul clonei, insa am modificat
Fanez
Recomand Falken Sincera. Performante/calitate/pret. Dupa parerea mea sunt peste Continental ContiEco5.
https://www.compari.ro/anvelope-c3615/falke...88t-p214320278/
Victorine
Le-am luat eu. [attachmentid=1628057651]
Falken Sincera SN-832 Ecorun, DOT 4616 made in Turkey. Abia cand le-am vazut am inteles de ce au clasa A pe ud: [attachmentid=1628057652]
Azi le testez si pe ploaie.
In saptamana dinainte sa le comand, pretul minim a crescut de la 176 la 184, asa ca nu am mai asteptat.
Si eu cred ca gumele astea sunt best buy, avand in vedere raportul calitate/ pret. Ma astept insa sa se uzeze destul de rapid.
Si le-am testat si pe ud, ca s-a repezit o potaie de nicaieri sa le muste... am franat tare si am tras putin si de volan, cred ca aveam vreo 40 km/h. Nu s-au blocat, nu am derapat, nimic. Cu alea vechi de vara m-as fi dus in bordura...
YRX
Siii ... Mi-am luat Uniroyal Rainexpert3. DOT 0717, by Continental la Timisoara, la 188 de lei /buc.
Mi-a placut in special aspectul lor ciudat, dar nici review-urile nu sunt rele. D-abia astept sa le montez, sa vad ce le poate pielea.
Victorine
Nu-i rau pretul... sa le invarti sanatos!
Ce ma dispera pe mine astia de la marile si vestitele servisuri de roti care nu stiu sa monteze anvelopele cu bulina galbena la valva. Cu jantele indreptate in iarna cred ca nu mai aveam nevoie de plumbi deloc. Asa a luat fiecare cate 5g, ce sa vezi?... taman pe langa bulina, unde era mai usoara! Cateva poze:
radiantm
Trebuie sa schimb anvelopele de vara... Vreo parere despre Motrio CONQUEST 185 65 R15 ?!!

Am Motrio Winter Far Away (luate din reteaua Dacia fabricate la Timisoara) si sunt foarte multumit de ele (am deja 3 sau 4 sezoane de iarna duse cu ele) .
YRX
@Victorine: 5g pe roata nu e deloc rau, chiar putea sa le lase si fara, nu se simtea vreo vibratie in mers. Eu n-am avut pe niciunele bulina aia.

Despre Motrio Conquest ce sa zic, sunt acum la un super pret in reteaua Dacia (159 lei). Le-am vazut pe viu cand am facut ITP-ul la Dacoserv si nu m-au dat pe spate. Au un profil batranesc (nu este cel cu 4 canale longitudinale cum sunt majoritatea pozelor de pe net) si clasa E la consum si C la franare.
Dar la pretul asta nu gasesti altceva mai bun.
Victorine
Da, legat de echilibrare sunt si eu foarte multumit ca au cerut greutati atat de mici. Insa mi se pare dezamagitor ca intr-un service cu pretentii sa nu tina cont de marcajele alea. La Falken-urile de iarna fabricate in Japonia aveam si bulina galbena si rosie, cred ca li se prajea neuronul daca le ceream sa le pozitioneze in functie de alea, dar atunci nu stiam semnificatia. Cica red comes first si se ignora cele galbene. Una peste alta, sunt multumit de achizitie. Sa vedem cum rezista la uzura, lumea zice ca asta e punctul lor slab, ca in orice compromis trebuie sa existe unul... insa cel mai mult ma interesa aderenta, in special pe ud. Sunt curios de Uniroyalurile tale, sa mai vii cu un update dupa ce-ti faci o parere.
YRX
O sa mai dureze ceva pana le montez, dar o sa scriu despre ele.
sorin1983
Uniroyal rain 3 nu are bulinute smile.gif in schimb are un profil agresiv...parca se adancesc santurile de la model la model(am vazut si la Falken-urile de mai sus).
Intr-adevar sunt made in Romania(nu ma asteptam) dar deh sunt brand cumparat de conti.
Cand le montez pe logan trebuie sa iau antifurturi biggrin.gif
Aaa si tot 2017 dot.
Eu am ales intre Kumho, Falken, Nexen si Uniroyal smile.gif
YRX
Gata, mi le-am montat.
Arata beton pe masina, imi plac.
Acum am vazut si eu ce ditamai santuri le-au facut, adun toate pietrele de pe drum in ele. Sa vedem cum se comporta.

[attachmentid=1628058705]
Victorine
Asta am observat si eu fata de toste snvelopele de vara (chiar si de iarna) avute inainte, astea aduna toate pietrele. Poate mai putin ca la tine totusi, ca nu am santurile alea oblice asa pronuntate. Gumele astea dunt singurul regret ca vand masina. Si evident, pretul... probabil ca o sa se apropie ca valoare de un tichet, daca reusesc sa o dau 😑
YRX
Stau cu surubelnita si le scot la fiecare sfarsit de zi ... radmasa.gif
radiantm
Am schimbat cele 4 anvelope de vara .
Oscilam intre Motrio CONQUEST si BARUM Brillantis 2.(de iarna am MotrioFarAway-supermultumit)
Intr-un final m-am decis pentru BARUM Brillantis 2.
Le-am luat din reteaua Dacia unde erau la reducere (165 RON bucata x4=660 +montat etc) .
Am primit gratuit si un set de 4 huse la ele ...
Au DOT 0817 (3 dintre ele) respectiv 0917 !! .Clasa C franare pe suprafete umede si E la consum ,70dB zgomot rulare . Din graba , nu m-am uitat sa vad tara de fabricatie , dar nu m-as mira sa fie Romania (Brillantis-urile vechi din 2009 erau made in RO)
Avand in vedere ca Laureat-ul meu e din 2005 doream ceva din gama lowend la pret .
Am optat pentru ele in primul rand pentru ca am mai utilizat Barum si am fost multumit de fiabilitate ( echiparea originala din 2005 , apoi inca un set complet de 4 Barum Brillantis -primul model)

Aveau si Motrio CONQUEST 185 65 R15 cu DOT tot din 2017 (made in RO) Cauciucul parca era mai moale la ele si ma gandeam ca la temperatura ridicata poate se vor "manca" mai repede...
Sper sa fie o alegere buna .
Fanez
Am auzit la radio ca Dacia da huse pentru anvelopele luate din retea.
Decat Barum sau Motrio mai bine Falken Sincera. Am avut si m-au incantat mai mult decat ContinentalEcoContact5 (made in Ro) cu care a venit echipata masina.
Am avut ocazia sa le schimb cu Falken dar din lene am renuntat. biggrin.gif
Acum vreo doua luni se gaseau Falken cu 156 lei/buc.(parca). Acum cel mai mic pret e 166 lei.
In orice caz, diferenta de pret dintre Barum sau Motrio si Falken, merita.
Ca raport calitate/pret sunt "best buy". Au indice A pe ud si C la consum.
radiantm
QUOTE
Decat Barum sau Motrio mai bine Falken Sincera. Am avut si m-au incantat mai mult decat ContinentalEcoContact5 (made in Ro) cu care a venit echipata masina.
Am avut ocazia sa le schimb cu Falken dar din lene am renuntat.


1)Subscriu si eu la ce ai spus mai sus despre Falken relativ la specifcatiile de franare si raportul excelent calitate pret.Am vrut si eu sa le comand pe net (la e-mag erau aprox 200 ron buc) , dar nu eram sigur cu ce DOT imi veneau .
2) TOT DIN LENE ( ca tine ) si LIPSA DE TIMP am preferat sa le cumpar si sa le si montez la Dacia.Pretul bun , montarea cu vreo 20 Ron mai scumpa decat in alta parte...
Chiar n-am avut chef sa conduc in tot orasu' (Timisoara) ,sa trec pe la 4-5 magazine , sa parchez tot de atatea ori si sa le mai schimb in alta parte...COMODITATE...In plus , doream 4 buc. si pateam ca data trecuta ...cad pe stoc la magazin erau doar 3 ...
Oricum , repet ce am spus intr-un post anterior :
ma declar multumit de cele 2 randuri anterioare de anvelope BARUM Brillantis ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.