Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
cris06
Tigar Sigura, chiar daca sunt ieftine, sunt cu mult peste Kormoran ori (de ex.) Debica. Daca ai ABS pe masina chiar isi fac treaba ok.
Serje
Sa intelegem ca petarde dealea ti-ai luat tu? radmasa.gif
argon
QUOTE(rtBK @ 5 Aug 2009, 12:04)
eu nu inteleg cum poti sa ai incredere in primul rand Tigar dupa care kormoran... si de iarna...
*




Kormoranele alea nu sunt de iarna, sunt plasticele din fabrica cica al season, dar e riscant si vara cu ele.
Marso
nu sunt nici all season... sunt doar de vara.
tkx
tigar (vorbesc de alea de iarna) sunt niste anvelope foarte bune. vad ca unii le numesc petarde, mai mult ca sigur fara sa le fi probat
rtBK
tie de ce ti se par asa bune?
tkx
pt ca am, pt ca le am testat, pt ca am vazut ce pot, pt ca au fost ieftine... sa dea altii 300lei pe alea "de firma"
cris06
QUOTE(Serje @ 6 Aug 2009, 05:45)
Sa intelegem ca  petarde dealea ti-ai luat tu?  
*


Da, exact anvelope deastea am la Fiat si nu au pocnit! Oricum, petardele mai scot si fum! Cred ca nu e cazul sa facem misto de parerile si alegerea fiecaruia. Tine cont ca e criza! wink.gif Eu, personal m-am comvins de un lucru: multe din produsele low cost sub branduri de renume sunt mai proaste decat cele facute de firme "zoologice"! Asa ca, daca n-ai testat, n-ai aflat! biggrin.gif
cbogdy
Mai..mai.. nu va certati ca nu se merita.
Si eu am avut si inca mai am avioane in cap smile.gif, dar tind sa ii dau dreptate lui tkx si cris06.
Nu e obligatoriu ca gumele sa fie super scumpe ca sa fie ok.
Eu am avut pe loganul vechi ala din '06 Barum din fabrica, au fost super ok, acum i-am pus Dunlop SP SPORT 01 185/65 R15 de la Metro. Sunt ok, nu le-am testat pe ud.
Pe MCV am Debica Passio din fabrica, mai... ce sa zic? Se comporta ok.
Raliu nu am facut cu ele, dar nici nu le-am menajat.
Dar mie totusi... imi plac mai mult Dunlop SP SPORT 01 185/65 R15. Am eu fizul meu... eh. Au profilul mai mishto ca sa zic asa (vezi Columbeanu wink.gif ).
A... daca aveti un stil de condus econom, nu va hazardati la viteze nebunesti, merg toate tipurile de gume, dar, ca exista si un dar, vara cu vara, iarna cu cele de iarna, cunoscatorii stiu de ce.

Bafta tuturor!
cris06
Dunlop Sp 01 sunt super pe ploaie dar nu trebuie sa fortezi masina cu franari bruste (mai ales daca nu are ABS). Un alt plus al acestor anvelope e aderenta foarte buna si pe uscat. In schimb, Debica (nu stiu Passio) am avut pe Cielo din prima echipare (Presto+) si nu le recomand nici sinucigasilor! Dezastru: lipsa aderenta, f. zgomotoase, rigide. Ce sa mai...
cbogdy
Passio de le am eu sunt ok, chiar nu sunt zgomotoase, dar cum spuneai si tu, nu se compara cu SP1 smile.gif. Si firar, sunt pe Loganul vechi care l-am lasat la tata. Pana se uzeaza Passio-urile mele mai dureaza un pic.
Ma batea gandul sa ii pun lui Passio-urile si sa i le iau pe ale lui, dar nu am putut sa fiu asa calic, totusi e tatal meu, nu?

Noroc in continuare!
Victorine
Tigar Sigura mi-am luat si eu. Raport calitate pret excelent, spun asta dupa vreo 5000 km. Am facut un drum Timisoara - Cracovia in care am prins ploaie cam 80% din calatorie si s-au comportat foarte bine Asat ma si interesa: comportament bun pe drum ud. Sunt avantajate de profil. Parca retin ca sunt all season, oricum se vede consistenta mai moale a cauciucului. Aderenta buna si pe uscat. Om vedea la iarna... Stiu ca o sa zica unii "doctori" de pe-aici ca all-season EGAL no season, dar 160 lei/ buc cu tot cu transport, dot ultima saptamana din 2008 (cumparate prin martie 2009), salt de la Kormoran, ce sa zic... pana acum fac fiecare banut. vedeti aici putina istorie a firmei> http://www.tigartyres.com/tigarmh/article.php?aid=77 Au trecut pe la americanii de la BF Goodrich si acum au un joint-venture cu Michelin - asta asa, pentru incredere. Oricum, Sigura e model conceptie 2008. Nu mai vorbiti de petarde daca n-ati purtat o marca anume pe masina, e o chestie tipic romaneasca sa-ti dai cu parerea in toate partile fara sa ai nici cea mai mica experienta personala in directiile respective. Nu ca imi apar eu investitia, ma doare fix la 3 m de orificiu ce crede lumea despre gumele mele, dar ma deranjeaza astia care se pricep la toate, au testat ei toate marcile si modelele de anvelope si nu-s bune decat Good Year, Dunlop si Michelin. Hai sa fim seriosi. Si putin mai cumpatati in afirmatii.

A, am uitat sa mai zic despre ele pentru informare completa ca au peretii laterali mai moi, ceea ce conduce la un confort sporit - absorb mai bine socurile (la obstacole mici), sunt silentioase la rulaj. Consumul a ramas acelasi ca si cu Kormoranele, chiar daca astea sunt all season, mai moi. O sa se si termine mai repede, se vede deja o diferenta de uzura intre cele de pe fata si cele de pe spate. la iarna le schimb intre ele (fata - spate).
Le-am luat de pe net 150 ron/buc + 40ron transportul prin curierat. La 1h de la plasarea comenzii m-au sunat sa confirm iar a doua zi erau la mine in curte.
tkx
QUOTE(Victorine @ 7 Aug 2009, 23:07)
Consumul a ramas acelasi ca si cu Kormoranele, chiar daca astea sunt all season, mai moi.
*



cu kormoranele am scos minim 5.3 consum, in timp ce cu tigar de iarna nu am reusit sa cobor sub 6.3-6.4.

sa nu zica cineva ca e de la anotimp ca le-am dat jos la 1 aprilie si le-am facut consumul pe o plaja mare de temperaturi
Victorine
Ale mele sunt all season, nu doar de iarna. Acum toate chestiile astea sunt afectate de un anumit grad de subiectivitate, nu putem nega asta.
rtBK
si eu sunt adeptul Performanta impotriva Renume.... majoritatea imi spuneau cand ma duceam sa caut anvelope "AM GOODYEAR", "AM PIRELLI"... bun... ce model. Dupa o pauza scurta si o privire urata mi se spunea si modelul si evident ca nu eram multumit.

De exemplu pe clio am pus acum Goodyear vector 4 season care sunt nominalizate de adac ca cele mai bune. Fata de goodyear GT2 ( cu care a venit masina si sunt de vara ) sunt mai bunicele ca si aderenta ( nu am apucat sa le testez pe apa, dar am o mica banuiala ca nu o sa fiu multumit.... cat despre iarna... mai am de asteptat).

Fata de BFGoodrich (atentie... nu cele fabricate in romania ) care sunt de vara le-as prefera intotdeauna peste GOODYEAR....chiar mi-au salvat pielea de cateva ori.

Totusi cand cautam anvelope si ma loveam de Sigura... nu imi inspirau incredere pur si simplu. Cum nici AMERICA (made in germania) nu imi inspira incredere si nici multe altele.

Nu mi-am batut capul in privinta consumului...
einstein1984
Victorine, oare de ce in testele ADAC mereu ies in top 3 marci din alea cunoscute si scumpe? Si nu nankang sau tigar? Anvelopa buna se vede la o frana f brusca, la o schimbare brusca de directie pentru a evita ceva, nu la tarait cu 80 la ora pe drum drept. S-ar putea sa ai nevoie de ele 1 data in 40 000 km, dar in ocazia aia sa-ti salveze viata.
Mult noroc cu tigarurile tale.
TheGreatBabanu
Eu am Nankang 225/45/18 profil V Uscat-Umed pe Opel Vectra si au fost excelente pana acum. Stabilitate in curbe (serpentine) luate in viteza ca eram eu curios cum se comporta ,iar pe ud am evitat un caine pe la 70-80 si vreau sa spun ca nu am pierdut aderenta ,bine , poate m-a ajuatat si sistemul masinii, dar am fost multumit pana acum de ele.

Stiu ca voi vorbiti de Pneuri pe Logan , dar am zis sa va impartasesc si experienta mea de pe Opel.
ice cube
Care-i diferenta?
cris06
QUOTE(rtBK @ 10 Aug 2009, 14:58)
(...) Cum nici AMERICA (made in germania) nu imi inspira incredere si nici multe altele.
*


Anvelopele America nu se fabrica in Romania? smile.gif Un exemplu de anvelope proaste de la o firma de renume Continental: EcoContact 2. Profil slab (aproape fara striuri), uzura dupa 10000 km foarte vizibila, aderenta pe ud destul de proasta etc. Cu astea a venit echipata Panda. Oricum, cand e vorba de siguranta anvelopele ar trebui sa fie pe primul loc!
concurent
QUOTE(Ralphy @ 5 Aug 2009, 04:55)
De ce vrei sa faci combinatia asta? Cele de iarna pe care le pui pe spate vor fi destul de zgomotoase pe asfalt si se vor uza repede. Deci nu vad sensul.
*



Vreau sa folosesc si rezerva Kormoran (0 km) si m-am gandit s-o pun pe spate cu inca una noua. Profilul este bun pe zapada, in cazul in care vom mai avea le mut pe fatza.
Pentru fatza am fost atras de profilul si pretul de la Tigar Sigura (140 ron + echilibrat). N-am stiu ca-s all sezon. Eu caut de vara.
Ma intereseaza sa fie rezistente si la 130 km/h.


QUOTE(Victorine @ 7 Aug 2009, 20:07)
Tigar Sigura mi-am luat si eu. Raport calitate pret excelent, spun asta dupa vreo 5000 km. Am facut un drum Timisoara - Cracovia in care am prins ploaie cam 80% din calatorie si s-au comportat foarte bine Asat ma si interesa: comportament bun pe drum ud. Sunt avantajate de profil. Parca retin ca sunt all season, oricum se vede consistenta mai moale a cauciucului. Aderenta buna si pe uscat. Om vedea la iarna...
A, am uitat sa mai zic despre ele pentru informare completa ca au peretii laterali mai moi, ceea ce conduce la un confort sporit - absorb mai bine socurile (la obstacole mici), sunt silentioase la rulaj. ... astea sunt all season, mai moi. O sa se si termine mai repede, se vede deja o diferenta de uzura intre cele de pe fata si cele de pe spate.
*




Multumesc pentru informatii.
Sper sa am aceeasi parere despre comportamentul lor pe drum ud.
Ma surprinde ca sunt deja de inlocuit dupa 5000 km.
Victorine
Nu stiu cum ai inteles tu ca sunt de inlocuit deja dupa 5000 km din ce am zis eu... chiar am incercat sa nu fiu prea eliptic... Am spus doar ca cele de pe fata s-au uzat mai mult decat cele de pe spate. Si asta cred ca se intampla cu orice anvelope de iarna (sau all season) rulate vara. Pur si simplu pentru ca au alta compozitie.
Einstein, eu nu neg performantele marcilor pe care le enumeri tu. N-am vrut sa starnesc un versus slab. Am vorbit pur si simplu din experienta mea cu o marca si un model. In plus am enumerat argumentele care m-au convins pe mine sa le cumpar: raport pret-calitate foarte bun, aparteneta la grupul Michelin (care ofera o oarecare garantie si ea), modelul de conceptie noua si ca urmare DOT recent, comportare buna pe ud, rulare silentioasă, pereti laterali mai moi care asigura un plus de confort la obstacole mici, am subliniat. Am enumerat si partile negative: uzura mai accentuată (asumata din capul locului stiind ca sunt all season), peretii laterali mai subtiri (o spun acum) le fac mai susceptibile la accidente gen gâlme, sfârtecări, etc. si poate mai zic altii ca eu n-am gasit.
Trebuie sa precizez ca sunt adeptul condusului preventiv. Daca ajungi la mila gumelor intr-o situație sau alta, da - gumele pot face diferența. Dar poate fi prea târziu. Acuma nici cum zice einstein ca ma târâi cu 80 la oră pe drum drept... Am mers prin munții Tatra pe o ploaie de se scurgeau pâraie pe drumul ăla numai serpentine, curbe foarte strânse, la 180 de grade în pantă (nu în rampă tongue.gif einstein, stiu care-i diferența...) cu 40 km/h in conditii de siguranță. Asta mi s-a părut OK. Sincer chiar am tras de ele fiind primul drum cu ploaie mai serios de când le-am achiziționat. La frânări violente rup târziu aderența și intră ABS-ul. Sorry, n-am vrut să fiu prea malițios einstein, merci pentru urări, sper să scap și de-acum încolo - si ma refer nu atat la gume cat la toti nebunii care-s pe strazi wink.gif
Tot ce-am scris e cu titlu de informare, sper ca se simte tonul obiectiv. Nu vreau sa convertesc pe nimeni la Tigar. Daca as avea mai multi bani POATE ca asa alege si eu intre marcile enumerate de Einstein. Regula e ca cele mai bune anvelope pentru mine sunt alea pe care mi le permit, însă fără a face în același timp compromisuri majore.
O sa va spun la iarna cum se comporta pe zapada/ gheata. Desi probabil ca daca n-o să fiu nevoit o sa evit sa ies daca mi se pare prea extrem happy.gif
dl_dr25
poate sa imi spuna cineva ceva de anvelopele marangoni 4winter 185/65/15??? pricopsit cu 4 buc moca de la nasu'. sunt ceva de ele?
einstein1984
Marangoni fac anvelope ok, sunt parte din grupul pirelli. Cauta si tu pe goole marangoni 4 winter si review si vezi ce iese.
Victorine, apreciez obiectivitatea. Vezi ca allseasonurile astea se descurca ok cu umezeala si frigul, insa zapada mare si afanata le opreste promt (insa acolo merg lanturile). Ele sunt facute pentru ierni usoare gen UK si Benelux.
Si pe mine ma paste un schimb de anvelope, ca ale mele Michelinuri au cam 4 ani, insa cele noi vor fi Pirelli P4 cinturato sau fulda carat progreso, am vazut o oferta cu 2 milioane bucata. Si poate ca venind iarna, le vor mai ieftini pe cele de vara.
Si ca incheiere, fara a fi malitios, o urare "moto": asfalt uscat tuturor!
dl_dr25
incercat sa gesec ceva review despre marangoni 4winter dar nimic poate ma ajuta cineva mai priceput. multam ph34r.gif
cosmin_h1982
Am gasit la oferta pneuri Continental EcoContact3, dar 195/65/15 (de vara). Se pot utiliza, in ciuda faptuli ca pe talon sunt trecute cele de dimensiune standard 185/65/15 ? blink.gif
dany_av
,,proaspat" am achizitionat un set de anvelope dunlop sp sport 01, 185/65/15. inca nu le-am montat pe masina, dar sper ca diferenta sa fie sesizabila fata de ,,magnificele" kormoran. o sa dezvalui impresiile imediat dupa ce le voi monta.
gigel_escu
Un Kormoran de pe dreapata spate mi s-a tocit pe partea exterioara destul de rau, cel de pe stanga e ok, dar asta de pe dreapta e "de caruta". Am si janta stramba posibil si de la aia, cat oi fi mers cu ea stramba nu cred ca mai mult de 400 de km. Din ce am citit e o diferenta sesizabila intre Dunlop, Continental si Kormoran. Din clasificarea ADAC, Montanele nu erau prea sus, nici Debica Passio alt cauciuc folosit "la serie" nu e vazut bine de nemti.

Kormoran Impulser, varianta de iarna e vazut bine de nemti sa fac o alata comparatie, fata de Vredestein care sunt si zgomotoase si anumite variante de iarna nu sunt cu nimic peste Impulser. De alfel Impulser-ul de vara de la K are alta structura fata de batranul K801.
bobo77
Vezi sa nu ai probleme cu puntea spate...de s-a tocit cauciucul asa.
dl_dr25
ceva preturi la dunlop sport????
cris06
QUOTE(dany_av @ 16 Aug 2009, 21:30)
,,proaspat" am achizitionat un set de anvelope dunlop sp sport 01, 185/65/15. inca nu le-am montat pe masina, dar sper ca diferenta sa fie sesizabila fata de ,,magnificele" kormoran. o sa dezvalui impresiile imediat dupa ce le voi monta.
*


Ai sa sesizezi diferente mari la capitolele: aderenta (ud si uscat), distanta de franare, zgomot de rulaj, stabilitate etc. Dar sa le folosesti doar pe anotimp calduros. Exclus iarna! wink.gif
BZN
Depinde foarte mult si de masina si dotarile ei. Eu am avut un Ambition PH1 echipat cu Michelin si pot spune sigur ca acum( Prestige PH2) frana e mult mai eficienta chiar daca acesta a venit echipat cu Barum( considerat sub Michelin)...
moldalin
vreau sa imi schimb si eu cauciucurile. eu am ambition din 2005 cu jante de aluminiu si vreau sa stiu daca se potrivesc pe ele niste cauciucuri de 195/65 r15. am primit doua firestone marimea asta si vreau sa le pun pe logan ce parere aveti?
cris06
O sa-ti indice vitezometrul eronat.
BZN
Nu cred, au acelasi diametru, sunt doar putin mai late. De potrivit se potrivesc, problema poate aparea la ITP si in trafic daca dai de un politist zelos...
Manuel
N-au acelasi diametru, 65% din 195 nu-i egal cu 65% din 185. cris are dreptate, o sa ai eroare pe vitezometru si odometru si iti poti pierde talonul.

LE

Uite diferenta

Tire Size Comparison

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
185/65-15 120mm 311mm 622mm 1952mm 512 0.0%
195/65-15 127mm 317mm 634mm 1993mm 502 2.1%
tuneam
QUOTE(moldalin @ 25 Aug 2009, 01:55)
vreau sa imi schimb si eu cauciucurile. eu am ambition din 2005 cu jante de aluminiu si vreau sa stiu daca se potrivesc pe ele niste cauciucuri de 195/65 r15. am primit doua firestone marimea asta si vreau sa le pun pe logan ce parere aveti?
*




Cred ca daca le pui pe spate nu o sa se supere nimeni. Eu am vaut ls DSN pe spate 175x70 R 13 in loc de 165x70 R13. Am trecut si ITP fara probleme, desi se vedeau si la ochi ca-s un pic mai mari(nu cu mult).
Oricum recomandarea service-urilor e sa pui rotile cele bune pe spate, nu pe fata.
dany_av
cris06 ai perfecta dreptate, mi-am facut o parere foarte bune depre dunlop. recomand cu incredere .
dl_dr25 240 ron/buc a fost pretul
einstein1984
Am trecut de la Michelin Energy e3a de fabrica la Bridgestone B250 (cica proiectate pentru astra si modus). Inca nu s-au rodat, insa aderenta longitudinala in tractiune e clar mai buna (aka scartaie mai greu) si zgomotul la rulare e mult diminuat. Franele tin ok, insa sper la imbunatatiri si la capitolul asta (inca mi-e mila sa testez si asta).
dr_mKe
Lasa ca ti le testez eu fara mila peste 2 saptamani laugh.gif
allancrown
Salutari!

Trebuie sa-mi schimb si eu anvelopele si dupa indelungi cautari m-am oprit asupra unora Hankook Optimo 4s (H730) - http://www.hankooktire-eu.com/tires/tire-p...oetirepresenter[offset]=0&aoetirepresenter[tire]=7&aoetirepresenter[back]=216&cHash=1261c854ba&aoetirepresenter[tab]=tab1464 . Am o singura nelamurire : atat cat ma duce pe mine capul ma gandeam ca ar trebui sa vina perechi, dar nu am vazut pe nicaieri pe net o poza suficient de buna cu ele, pentru a putea descifra ce este scris pe pneu, de aceea va intreb pe cei mai priceputi ca mine in problema aceasta daca sunteti de aceeasi parere. Sau poate are cineva pe masina si imi poate spune si mie daca au indicat si sensul de rotatie si exteriorul pe talon.

Multumesc anticipat
cris06
Nu apare in linkul dat de tine H730. Optimo 4S e allseason si are profil asimetric. Are "inside" sau "outside", deci, se monteaza intr-un anumit fel. Avantajul e ca rotile pot fi permutate oricum. Dezavantajul e ca nu e bun iarna nici vara. Totusi, iti recomand de iarna (daca nu ai) pt. ca acusi vine frigul! smile.gif
BZN
Eu am avut o experienta placuta cu aceasta marca, Hankook. Ma gandesc serios sa imi cumpar un set de anvelope de iarna pentru Logan (IceBear W440), am gasit pe net la 225 ron / buc. O sa ma interesez insa inainte pe unde sunt fabricate...
tribunul
Probabil experienta placuta ai avut-o cu tico.
Ce am eu pe logan nu au sens de rotatie, au doar interior si exterior, adica toate 4 cauciucurile sunt la fel, este vorba de cauciucurile cu care a venit.
einstein1984
QUOTE(BZN @ 8 Sep 2009, 18:18)
Eu am avut o experienta placuta cu aceasta marca, Hankook. Ma gandesc serios sa imi cumpar un set de anvelope de iarna pentru Logan (IceBear W440), am gasit pe net la 225 ron / buc. O sa ma interesez insa inainte pe unde sunt fabricate...
*


La banii astia gasesti ceva de la o firma mai premium.
madhorsefuzzy
Adica Continental.
rtBK
daca ai aflat de ele din testul adac, si eu m-am luat dupa ala... aparent aveam o perere gresita despre all - season. Le consider cea mai neprofitabila investitie.
padre
Cum mai, daca vreau sa pun pe Logan niste anvelope 195/65/R15 ziceti ca nu e bine? Cat poate sa fie eroarea aia a vitezometrului? 2%? Sau mai mult?
Eu am deja anvelopele si nu mai vreau sa mai dau banii pe altele, logic.
einstein1984
2.1% va fi eroarea. Merge si asa.
Triti
QUOTE(padre @ 5 Oct 2009, 21:35)
Cum mai, daca vreau sa pun pe Logan niste anvelope 195/65/R15 ziceti ca nu e bine? Cat poate sa fie eroarea aia a vitezometrului? 2%? Sau mai mult?
Eu am deja anvelopele si nu mai vreau sa mai dau banii pe altele, logic.
*



Merge, eu vara asta asa am umblat. S-a apropiat indicatia vitezometrului mai mult de realitate, dar tot indica mai mult cu ceva decat real(comparat cu GPS). Se comporta mai bine pe masina dimensiunea asta.
tuneam
Salut

Triti, ce inseamna ca s-a comportat mai bine masina? Teoeretic ar trebui sa creasca consumul, sa pierzi din demaraj, sa atinga aripa, sa fie efortul mai mare in incheieturile directiei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.