Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Andy_ACS
imparate, se pot monta pe jantele alea, insa vor fi de dimensiune mai mare. Uite aici: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
e posibil ca la viraj maxim sau masina incarcata sa atinga in aripi/protectiile de plastic daca pui mult mai mari.
Alt aspect e legat de rar care te va taxa. Si consumul va creste.

Bafta!
bradone
ce stiti de pneurile astea?
http://www.dacia.ro/#/servicii-pentru-clie...eul-motrio.html

sa inteleg ca de acum inainte nu vom mai vedea michelin, continental sau ce se mai punea pe logan?
bobo77
Sincer n-am auzit de ele, dar as fi curios sa aud de la altii...desi ma indoiesc.
klax
Uite aici ceva
http://www.renaultpartsdirect.co.uk/index....id=43&Itemid=55
sau
http://www.motrio.org/login.php?accesscheck=%2Findex.php

Se pare ca sunt un fel de renault genuine parts.
Pretul nu e mare deloc. Calitate nu stiu. Oricum nu cred ca sunt mai proaste decat montanele romanesti, sau cine stie...
Asteptsm un feedback de la cineva care are eventual care a avut altceva inainte sa poata face o comparatie.
bleumineral
Bună ziua.
Am citit și eu impresiile de pe aici referitoare la cauciucuri. Să știți că am încălțat azi pe Marghiolița mea cu Continentalele de vară cu care am luat-o. Pe perioada iernii am avut niște Vredestern-uri care spun cu mâna pe inimă că le-am luat de la second, preț 70 lei bucata, am a doua iarnă cu ele și sunt extrem de mulțumit. Iarna asta au fost zăpezi la greu pe aici pe la mine ca dealtfel în toată țara. Am mers ORICÂND și ORIUNDE cu ele și n-am rămas împotmolit. De aceea eu sunt adeptul cauciucurilor de iarnă, iarna și de vară, vara. NU contest că atunci când ai polei pe jos, Dumnezeu cu mila, nu te scapă decât măiestria de a ieși din situație împreună cu norocul chior de a nu da altul peste tine. Însă... poleiul e și nu e. Adică poți avea o zi, două, trei cu polei, în rest e zăpadă la care cauciucul de iarnă e totul.
Trebuie să vă spun că am cauciucuri de iarnă doar 2 bucăți pe care le pun pe față. Cele de pe spate n-au fost mișcate de când le-a pus fabrica, am 68 de mii cu ele și mai au cel puțin 2,5 mm până la bosaje.
Ca să închei, părerea mea este că un cauciuc de iarnă bun se impune iarna și acesta trebuie înlocuit fara discuție cu cel de vară, vara.
tkx
te ai grabit cu alea de vara...
bleumineral
QUOTE(tkx @ 4 Mar 2010, 08:11)
te ai grabit cu alea de vara...
*


Orice ar fi, iarna cu zăpezi de juma de metru nu mai vine tată decât peste vreo 7-8 luni de-acum încolo... Cel mult aia a mieilor, care acum dă acum se ia.
kamimura
Salut,

Azi mi-am incaltat si eu Loganu' cu anvelope Motrio. M-au convins cei de la service ca sunt ok, ca-s garantate de Renault si ca s-au facut multe teste pe ele pana sa le bage in echipare originala.
Ca o prima parere, ca inca nu le-am incercat prea tare, par robuste si cu sculptura faina. Seamana mult cu Barum (asa au zis la service) dar au un pret mai bun. Franeaza bine, arata bine, sper sa-si faca si treaba si sa nu se uzeze prea repede biggrin.gif
slider2
nu conteaza ca arata bine, conteaza sa aibe aderenta ca pe tine aia te intereseaza...
vi_escu
Stii cumva pe unde sunt facute? Si de cine?
Daca aia de la service zic ca seamana cu Venus din Milo tu ii crezi?


"Motrio inseamna acelasi nivel de exigenta ca si pentru piesele de origine in termeni de securitate si functionalitate, dar cu o durabilitate si performante mai reduse decat piesele de origine."
nedumerire.gif
einstein1984
Cum inca nu exista anvelope RENAULT inca, fraza de mai sus se refera la filtre, stergatoare, bujii etc.
Daca-mi dai si mie referinta de piesa a anvelopei (e pe factura un cod de 10 cifre ce incepe cu 867 parca) te anunt eu cine le produce.
Le-am vazut si eu in service, sculptura pare ok.
george_scala_2004
http://www.dacia.ro/servicii-pentru-client...eul-motrio.html
http://www.renault.co.uk/ownerservices/ser...ing-offers.aspx
QUOTE
Motrio is a range of all-makes Renault approved parts designed for cost effective servcing on older vehicles.

einstein1984
De parca nu erau ambele linkuri ceva mai sus pe pagina.
Anyway, pentru anvelopa cu referinta 8671093989
MOTRIO PNEU ETE TOURISME 185 65 R15 88 T IMPULSION producatorul este.... Contitech France.
Ceea ce nu cred ca e rau pentru un pneu relativ ieftin.
IRONICK
Contitech este si in Romania la Timisoara.
einstein1984
Eu zic cum scrie in program, CONTITECH FRANCE. Ceea ce e mai bine decat Stomil Olsztyn cum scrie la kormorane.
IRONICK
Am inteles bre din prima.
einstein1984
Gurile rele zic ca va fi si pneul de prim montaj pe loganuri...
BZN
Nu cred ca o sa-si sea singuri peste picioare, altfel nu mai spuneau asta:

"Motrio inseamna acelasi nivel de exigenta ca si pentru piesele de origine in termeni de securitate si functionalitate, dar cu o durabilitate si performante mai reduse decat piesele de origine."

"Ea (oferta Motrio) se adreseaza tuturor posesorilor de autovehicule iesite din garantie, care cauta un raport pret / prestatie adaptat varstei vehiculelor".
Sursa: Dacia.ro
kamimura
Acuma nici eu nu ma astept sa am aceleasi performante cu Motrio - 1590000 ca si cu un Michelin - 2700000 lei. Sa fim seriosi. Ca de asta mi-am si luat Motrio, sa merg cu masina in siguranta, nu sa fac intreceri.

Desi ieri am fost nevoit sa franez brusc de cateva ori si s-au comportat foarte bine.

Si mie mi-au zis la service vor fi in prima echipare pe Logan si Sandero.
bicosu
Dupa pana de azi, a 6-7-a de cand am Michelin-urile de fabrica, m-am hotarat sa le schimb (au 54000km si cam 3 ani). Am vazut la super pret, 195 lei, Semperit Confort Life. Am mai cautat nitel despre ele pe google si am vazut ca au luat punctaj bun la ADAC, spre foarte bun chiar.
Ati folosit asa ceva? Exista in segmentul asta de pret altceva mai bun, de vara?
slider2
eu am semperit pe megane. de iarna am speed grip pe care le recomand, sunt foarte bune. de vara am confort life, dar asta nu recomand... n-au viata lunga si nici cine stie de aderenta...
tinand cont ce pret au anvelopele de calitate la dimensiunea pentru logan, eu n-as lua altceva in afara firmelor premium (dunlop, continental, michelin, goodyear, bfgoodrich, toyo, yokohama, bridgestone, etc). eventual cumparat 2 acum si 2 ceva mai tarziu...


@kamimura o anvelopa de calitate nu te va ajuta la o masina de volum sa faci intreceri, sau ma rog nu suficient cat sa se simta la un condus normal, ci in primul sa franezi mai bine...
bicosu
Din ce am citit am inteles ca Semperit-urile sunt peste COntinental eco contact cu care vine masina din fabrica. Michelin-uri am si vreau sa le schimb, prea multe pene. Nu era ca nu am bani de toate, dar, normal, as fi preferat sa dau cat mai putini bani pe aceeasi calitate. Ma mai documentez si mai intreb pe aici smile.gif

Mersi!
crising
Oferta la Dacia. Anvelope Continental la 209 lei. Eu zic ca se merita.
slider2
@bicosu cauta pe adac daca au teste cu modelul respectiv de semperit. asa ca si firma semperit nu este peste continental, dar poate modelul in cauza este peste ecocontact...
vi_escu
QUOTE(bicosu @ 17 Mar 2010, 16:19)
Din ce am citit am inteles ca Semperit-urile sunt peste COntinental eco contact cu care vine masina din fabrica.
*



Daca te referi la Speed-Life se poate sa ai dreptate dar sunt din categorii diferite. Comfort-Life sunt dezastru: nu au aderenta, se rod repede, sunt zgomotoase, prind in profil o gramada de pietre. Iar pe ud sunt chiar catastrofa!
kamimura
Crising, la ce dealer sunt Continentale cu 209?
bicosu
De Fulda EcoControl ce pareri aveti?

Am vazut ca in ADAC, pe o dimensiune mai mica, au obtinut Highly recommended.
Pe Tyretest au si acolo note destul de bune, dar as fi vrut sa aud si o parere a cuiva care a folosit de pe aici.
Pretul este 229 lei/bucata
La acelasi pret am vazut si Dunlop SP 30 si Uniroyal Rain Expert.
Care ar fi mai bun dintre toate astea? Rain Expert au obtinut scor mai bun ca restul in teste.
Am gasit si Nokian I3 la 186, ceva pareri? smile.gif




Cred ca pana la urma raman la Nokian I3, din review-uri ar fi foarte bune pe carosabil umed si chiar pe frig. Vara nu sunt excelente, dar avand in vedere ca aderenta o pierzi cel mai des pe mazga, ploaie, eu cred ca sunt alegerea cea mai buna raportata si la pret.
O sa revin cu pareri zilele care urmeaza, comparativ cu Michelin-urile de fabrica.
ianmatei
Buna ziua. Doresc sa cumpar 4 anvelope de vara si suma alocata pentru acestea e de maxim 1ooo de lei. Daca imi puteti recomanda, ca un top al preferintelor, va raman recunoscator. De ex: BF Goodrich, Toyo R350 sau PROXES r888, NEXEN, KUHMO, FIRESTONE. Multumesc.

P.S. - am citit toate topicurile de pe site legate de anvelope si inca nu sunt decis.
einstein1984
Bridgestone B250
crising
QUOTE(kamimura @ 17 Mar 2010, 20:14)
Crising, la ce dealer sunt Continentale cu 209?
*


La orice dealer Dacia-Renault.
http://www.dacia.ro/export/sites/default/d...utentificat.pdf
vijelie
ala e pret RECOMANDAT, scrie mai jos
DMP
Scrie pret de vanzare maximal recomandat.
E posibil ca la unii dealeri sa fie ceva mai ieftin.
vijelie
rofl1.gif
DMP
Adica, toti dealerii "e" bagabonti si vor merge pe acelasi pret?
Nu exista concurenta? laugh.gif
crising
Lasand "gluma" la o parte consider ca e un pneu bun din gama premium si la pretul asta merita din plin. Si in orasul meu dealerul Dacia il vinde la 209 lei si ofera montaj gratuit.
vijelie
Ce data de fabricatie scrie pe exterior?
kamimura
Mersi Crising. Eu mi-am luat deja Motrio, dar mi-as fi luat Continental daca stiam de promotie, desi nici astea nu-s rele.

Am in schimb un prieten care vroia Continental. L-am sunat si se duce maine la dealer. I-am zis sa verifice si data fabricatiei. Va dau de stire.
DMP
QUOTE(crising @ 19 Mar 2010, 19:59)
Lasand "gluma" la o parte consider ca e un pneu bun din gama premium si la pretul asta merita din plin.
*



Masina mea a venit cu pneuri Continental EcoContact3.
Eu sunt foarte multumit de ele.
Andy_ACS
QUOTE(crising @ 19 Mar 2010, 19:59)
Lasand "gluma" la o parte consider ca e un pneu bun din gama premium si la pretul asta merita din plin. Si in orasul meu dealerul Dacia il vinde la 209 lei si ofera montaj gratuit.
*



Dar probabil trebuie sa platesti tu echilibratul, unde te taxeaza cat si pentru mointaj. Daca ar avea montat + echilibrat gratuit si poneurile la 209 bucata ar fi o oferta buna.

Bafta!

<span class='edit'>20 Mar 2010, 09:40:</span>
Am dat un mail la dealerul local din Craiova (Redac) si iata ce mi-au spus:

QUOTE
 
Buna ziua,

Va rog sa imi dati cateva detalii despre promotia de anvelope de vara Continental EcoContact3 pe care Dacia o desfasoara in aceasta perioada:
1. Care este pretul unei anvelope si cat ar costa montatul si echilibratul a 4 anvelope pe un Logan.
2. Care este DOT-ul anevlopelor (data productiei).
3. E nevoie de programare pentru montaj sau se vine direct la service.



QUOTE
Buna ziua,


1.Pretul unei anvelope Continental Eco Contact3 este de 209 lei,iar montatul si echilibratul unei anvelope  este de 20 lei/anvelopa.
2.DOT-ul anvelopelor este februarie 2010.
3.In principiu nu este nevoie de programare pentru montaj daca le cumparati de la firma noastra.

Va asteptam in unitatea noastra sa profitati de aceasta oferta.

O zi buna!




<span class='edit'>20 Mar 2010, 09:41:</span>
Pe mine m-ar tenta oferta asta, ce ziceti mrita? Anvelopele unde sunt facute? Nu cumva in .ro? Din ce m-am uitat pe net am gasit pareri bunicele despre ele.

Bafta!
BZN
La pretul asta zic ca merita chiar daca sunt fabricate la Timisoara. In ultimul timp si Michelin a inceput productia in Romania, cred ca de prin 2008.
kamimura

Ia uitati aici:

http://www.dacoserv.ro/ofertele_noastre/Oferte_primavara

Confirmare ca anvelopele sunt din februarie 2010. Vecinu si-a luat 4 si a schimbat si uleiul tot la ei. Au inceput astia de la Dacia sa faca marketing? laugh.gif
Andy_ACS
Pai pe net sunt reviewuri bunicele la Continental EcoContact3, insa e evident ca nu la cele produse in .ro. Nu ca as fi eu cosmopolit, dar in ultima vreme am inceput sa dezvolt o teama pentru produsele low cost care se fabrica in tari pecum Romania, si care se bucura din plin de renumele produsului initial facut la standarde mai inalte.

Oricum iau in calcul varianta, ca sa schimb si eu Montanele originale de 5 ani si 40K km smile.gif

Bafta!
bicosu
Eu mi-am luat Nokian i3 Made in Finlanda, fabricatie februarie 2010 cu 187 lei/bucata.

Pe tyrestest sunt cotate mai bine decat Michelin si Continental eco 3.
Michelin-urile care le-a avut masina din fabrica erau coapte dupa numai 2 ani.
Calitate de...
Andy_ACS
Da pe tyretest nu cumva sunt opiniile utilizatorilor? Care pot fi foarte subiective? M-am uitat si eu putin, nu stiu cat de relevant este.
Mai important ar fi un test facut de o publicatie serioasa sau o organizatie care se ocupa cu asa ceva.

Bafta!
ioonell
cred ca mai subiective sunt publicatiile decat opiniile utilizatorilor
Andy_ACS
Nu stiu ce sa zic, la utilizatori 2 persoane diferite pot avea pareri complet diferite despre acelasi pneu, pentru ca au asteptari diferite si pretentii diferite. In plus opiniile sunt bazate pe observatii empirice si pareri, nu pe teste.
Macar publicatiile si organismele astea de testare judeca cu aceeasi unitate de masura, si au de obicei metode mai stiintifice de testare.
In fine.

Are cineva ceva adrese de teste cu diverse pneuri? (nu opinii ale utilizatorilor - care conteaza si ele, dar le-am citit deja smile.gif )

Bafta!
einstein1984
Altele decat ADAC Reifentest? In general, pe siteul producatorului gasesti citate din testul unde a iesit bine anvelopa respectiva.
ioonell
dar orice producator isi lauda marfa lui ca fiind cea mai buna ca de trebuie sa o si vanda.cred ca este neelocvent ceea ce spune producatorul.O sa-mi schimb si eu anvelopele dar inca nu m-am hotarat ce sa iau,cu kormoranele am aproape 60.000 si inca mai merg dar au aderenta foarte scazuta
einstein1984
QUOTE(Andy_ACS @ 20 Mar 2010, 12:41)
Pai pe net sunt reviewuri bunicele la Continental EcoContact3, insa e evident ca nu la cele produse in .ro. Nu ca as fi eu cosmopolit, dar in ultima vreme am inceput sa dezvolt o teama pentru produsele low cost care se fabrica in tari pecum Romania, si care se bucura din plin de renumele produsului initial facut la standarde mai inalte.


*


Ma scuzi dar e bullshit. Ce difera intre franta sau germania si romania e pretul orei de munca, nu materialul, nu matrita anevlopei. Cat timp anvelopa e acelasi model, nu vad de unde sa fie diferente in calitate.
Andy_ACS
Esti tu idealist, ce sa zic. Nu pot sa iti argumentez pt ca nu am dovezi, insa (nu neapareat la cauciucuri, asa in general) de multe ori nici materialele nici executia nu se ridica la acelasi nivel.
In alta ordine de idei m-am intalnit azi cu un var care are p[e Symbol Ecocontact3, a inlocuit GoodYearele originale cu ele, zice ca e foarte multumit si ca sunt cauciucuri excelente.
Deocamdata am cules referinte bune, la mine sunt in prim plan acestea cu oferta de la Dacia.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.