Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
argon
lasa-l ca e el destept, astept sa-mi explice de ce detergentul Ariel luat din Austria chiar spala, si cel luat din Romania e chior, aceasi marca/sortiment , acelasi concern, si de ce tigarile Pall Mall albastru de exemplu din Serbia au alt gust si nu te arde pe gat fata de acelasi Pall Mall facut in Romania, tot British american tobaco.si exemplele pot comntinua...da' nuuu..daca einstein zice ca la cauciucuri sta altfel problema e sfant, esti necitit daca il contrazici.
klax
Orice producator de orice lucru se adapteaza pietei pe care vinde si unde produce. De ce renault clio vandut in romania e facut in Turcia? si ca si colegii de mai sus ecxemplele pot continua.
Parerea mea la cauciucuri este ca nu e diferenta doar de costul manoperei. sa nu imi spui ca cei de la continental aduc materie prima din afar si fabrica cauciucurile in Romania. Nu cred. Ce pastreaza e doar tehnologia, matrite si procesul de fabricatie. Materialele sunt altele dupa parerea mea.
slider2
@argon mai adaug eu una. de ce orice suc de notorietate (pepsi, fanta, cola) are la noi un gust si in tarile cu apa calda altul, si acesta din urma este in general mai bun??

@klax renault clio vandut in romania nu este facut in turcia, cel putin nu inca, intentia existand. facute in turcia sunt fluence, symbol, megane generatia 2010. ceea ce ai spus tu se aplica la megane generatia 2010, adica fluence hatchback. in romania daca vrei megane 3 ti se da turcalism, iar in afara ti se da facut in spania sau franta.
si la ford e acelasi lucru. cele vandute la noi sunt facute in spania.
crising
Clio vandut in Romania e chiar facut in Turcia. Ridicat Clio 3 de la dealer in 2007, era facut in Turcia, la fel in 2009 Clio 3 Estate.
einstein1984
Da, tigarile si cola sunt tot aia cu anvelopele. Macar are vreunul idee ce materiale se folosesc la o anvelopa si daca se produce vreunul din ingrediente la noi?
Mich@el
in teorie cel putin, oriunde s-ar fabrica un produs sub un anumit brand, el trebuie sa respecte anumite standarde de calitate ISO impuse la nivel de companie.
argon
oare are einstein bunavointa sa-si puna pe puntea fata un pneu made in ROmania si unul din alta parte? identice, facute cu aceleasi standarde..si dupa un timp sa le studieze, si la uzura si la imbatranire, asta binenteles daca poate merge asa timpul ala si nu-i trage intr-o parte de la bun inceput.
einstein1984
Eu am din alea facute de prima marca a lui bridgestone; Si cum toate 4 sunt noi, nu vad cum ar ajunge cineva la ce ai descris tu mai sus.
Dar ai facut tu deja asta din moment ce sustii sus si tare ca produsele sunt diferite? Sau ai observat de exemplu ceva deficiente clare de calitate si proiectare intre un Clio de Novo Mesto sau Flins si unul de Bursa ?
argon
QUOTE(einstein1984 @ 22 Mar 2010, 11:58)
nu vad cum ar ajunge cineva la ce ai descris tu mai sus.
*



sa se convinga de diferenta de calitate?
einstein1984
Nu, sa puna pneuri produse in 2 locuri diferite si ambele noi.
Desi vad ca tu nu ai bani de continentaluri da-ti dai cu parerea despre ele si mergi cu firestoneuri SH, mult mai aderente decat orice anvelopa ce ar putea fi fabricata vreodata in Romania .
Ma rog, probabil pentru tine si notiunea de calitate e destul de vaga.
argon
si a tale is la fel de SH ca ale mele, daca ti-ai lua roti mai mari si nu ai mai avea ce face cu astea de nici 5000 km, sa nu zici ca le arunci?
dl_dr25
am achiziționat azi de la meridian 4 anvelope continental ecocontact 3 la 889lei ( la adras si dacoserv nu erau de gasit), sunt produse in 02.2010 romania acum cand le pun pe masina eu spun ca o sa fiu super multumit biggrin.gif fiindca trec de la cauciucurile de iarna si scap si de kormoranurile care erau pt vara wink.gif
argon
nu erau cumva all season?
BZN
Eu auzisem ca sunt 209 ron/ buc la dealer. A intrat in pretul asta si montajul?
dl_dr25
am fost prea grabit dar acasa am prins cu diferenta de pret dry.gif , referitor ca sunt all season vreau sa spun ca pe factura si pe net la toate firmele ele apar de vara.
BZN
Se referea la Kormoran. biggrin.gif
Andy_ACS
Am dat eu mail la Redac Craiova, dealer autorizat, pretul lor e de 209 ron bucata si 20 ron montaj + echilibrare pe bucata.
Deci ar iesi 229 ron anvelopa montata si echilibrata.
@dl_dr25 sa pui te rog impresii, ca sunt cam in aceeasi situatie cu tine: am montanele originale de 40K Km si vreau sa le schimb pe toate 4, iar oferta asta imi face cu ochiul.
Oricum vreau 4 cauciucuri de vara bune, trebuie sa fac un shortlist cu 3-4 modele, daca mai are cineva recomandari pe langa astea sunt binevenite. Buget ~1000 ron pt 4 bucati.

Bafta!
Iulikk
La aceiasi bani gasiti GoodYear GT3. De pe situl asta mi-am luat eu acum 2 saptamani 4 bucati GoodYear DuraGrip 165/65 R14 cu 170 de lei bucata (la 4 bucati transportul este gratis), au DOT 0510.

Anvelope 185/65 R15
Andy_ACS
Merci de sfat, insa nu prea am primit referinte bune despre GoodYear-ul acela. Il am totusi in vedere wink.gif

Bafta!
argon
QUOTE(Iulikk @ 22 Mar 2010, 22:25)
La aceiasi bani gasiti GoodYear GT3. De pe situl asta mi-am luat eu acum 2 saptamani 4 bucati GoodYear DuraGrip 165/65 R14 cu 170 de lei bucata (la 4 bucati transportul este gratis), au DOT 0510.

Anvelope 185/65 R15
*



vezi ca-s Made in China.
dl_dr25
Eu mai recomand ( asta doar după ce am citit ) Nokian i3 dar să găsiti făcute în Finlanda sau Rusia
dl_dr25
pus astazi Continentalurile ( mentionez ca eu fac comparatia doar cu kormoranurile de fabrica )
- plecarile dupa loc sunt mai bune
- zgomotul produs de pneu este mai redus
- franare mai buna
deci pt mine este super k si pt inceput sunt foarte multumit, acum sa vad in timp cump se comporta.
Andy_ACS
Vesti bune si pentru mine, cred ca tot dinastea imi iau si eu.
Oricum performantele mai bune sunt din 2 motive - pneu nou si pneu mai de calitate. Probabil si daca puneai Kormorane noi simteai imbunatatire.

Bafta!
kamimura
Am vazut ca le fac reclama si la radio. Au un pret fain, ce sa zic...
vi_escu
A mea a venit din fabrica cu continentale de-aste autohtone. Se apropie de 50 de mii si se tin bine. Eu sunt multumit.
naurel
Kormorane pana la 53000 ,iar acum am gasit Barum Briliantis la 169. Sunt bune de ceva ??!!!
slider2
nu
bobo77
Dar oricum mai bune decit kormoranele.
BZN
Sunt niste pneuri ok, oricum peste medie. La categoria asta de pret eu zic ca se califica.
Michelin e 250 ron...minim...
dl_dr25
azi mau sunat de la vocea clientului sa ma duc la meridian sa îmi iau bani care erau dați peste prețul anvelopei ( le scrisesem ca am luat de la meridian cu 222lei anvelopa ). concluzia meridian o încearcă cu cine tine cu cine nu nu ( carditori )
Serje
QUOTE(Andy_ACS @ 22 Mar 2010, 22:13)
trebuie sa fac un shortlist cu 3-4 modele, daca mai are cineva recomandari pe langa astea sunt binevenite. Buget ~1000 ron pt 4 bucati.
*




Toyo Proxes CF1
mykissfm
azi am fost la vulcanizare si surpraiz toate 4 deformate usor +2 jante strimbe si ele.
bugetul ar fi de 800 ron si magindesc la debica pasio sau furio .
rog un sfat de la cei ce folosesc debica.

de ce debica ?la ce drumuri avem cred ca o anvelopa mai scumpa de 200 ron nu merita.
slider2
ba tocmai ca la ce drumuri si trafic avem, o anvelopa premium merita. de ce?? aderenta mai buna => distanta de franare mai buna, ori in traficul din romanica trebuie sa franezi destul de des si sa ocolesti tot felul de obstacole...
BZN
Decat Debica mai bine... orice. Nu mai cumpar asa ceva niciodata.
Vezi ca e oferta Continental la dealer Dacia, iti depaseste insa bugetul cu 9 ron pe bucata. biggrin.gif
klax
Si mai au si Motrio la 150 ron bucata. Sunt frantuzesti sisunt facute pt renault.
mykissfm
la motrio m-as gindii si eu ,dar nu gasesc pe nimai care are pe masina sa-mi spun o parere.
oricum debica sunt peste kormoran .

p.s. debica pasio am avut pe vechea dacie si sau descurcat destul de bine, de fapt am vazut si pe masini mai pretentiase ca logan .
YRX
Am vazut si eu pe viu cauciucurile Motrio. Sunt fabricate in Romania, probabil Continental Timisoara.
mykissfm
atunci sigur iese din discutie motrio pentru ca sunt facute in romania ,m-am ars cu mchellin facute in romania ,deci iese din discutie.
am oprit azi la vulcanizare si-mi recomanda cauciucuri america ca sunt bunicele facute prin germania si a inceput sa prinda .
IRONICK
Si alea de afara sunt la fel de proaste, indifernet ca sunt fabricate un Franta, UK sau in alta tara.
YRX
Aratau destul de bine cauciucurile, profilul pare silentios si bunicel pe ud, greutate redusa a pneurilor si ei zic ca si rezista bine in timp.
Eu nu am nici o problema cu faptul ca sunt fabricate in Romania. Important este sa nu fie facute prin China si aduse din Germania.....
IRONICK
Apropo, tu stii sa faci si poze cand vezi ceva nou?
YRX
N-am avut cu ce.... tongue.gif
Si telefonu mi l-am uitat acasa....
mykissfm
cei care aveti contiecocontact 3 adica astea de 209 ron,sunt bune ?
Mythica
QUOTE(BZN @ 28 Mar 2010, 20:53)
Vezi ca e oferta Continental la dealer Dacia, iti depaseste insa bugetul cu 9 ron pe bucata. biggrin.gif
*


Eu n-am profitat de "oferta" lor si am luat cu 195ron/buc. si cu montaj inclus in pret.
slider2
si ce dot au alea care le-ai luat tu??
BZN
Buna strategia de marketing a celor de la Dacia: blink.gif


http://www.dacia.ro/#/servicii-pentru-clienti/motrio
Gama de piese de schimb Motrio reprezinta o oferta alternativa la piesele de origine. Ea se adreseaza tuturor posesorilor de autovehicule iesite din garantie, care cauta un raport pret / prestatie adaptat varstei vehiculelor.

Motrio inseamna acelasi nivel de exigenta ca si pentru piesele de origine in termeni de securitate si functionalitate, dar cu o durabilitate si performante mai reduse decat piesele de origine.

http://www.dacia.ro/#/servicii-pentru-clie...eul-motrio.html
* O oferta alternativa la marcile de anvelope cu traditie pe piata auto din Romania, fara a face compromis de calitate si de siguranta.
* Un pret atractiv pentru orice buget
* Dimensiuni care acopera intreaga gama Dacia
* Un raspuns direct la asteptarile tuturor clientilor DACIA
* Un pneu care se regaseste in prim-montaj Logan / Sandero
einstein1984
Domnu BZN, ce scrie mai sus caracterizeaza gama motrio in general, nu se aplica chiar in intregime pneului Motrio, deoarece nu exista un pneu branduit Renault sau Dacia de prim montaj si care sa tina de 2 ori mai mult. Bujiile si filtrele motrio in schimb..... sunt interzis a fi montate in perioada de garantie si se pot monta si pe alte masini.
Mythica
DOT 3209, facute la Timisoara.
slider2
deci deja au aproape un an de cand au fost produse, tu cand le-ai luat??
Mythica
Le-am luat de vreo saptamana.
Ar putea cineva care a luat de la dealer sa posteze DOT-ul, asa pentru comparatie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.