Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
Ion_R5
intre Motrio de iarna si Tigar de iarna ce ati alege? (Tigar e facut in Serbia, in colaborare cu Michelin)
tribunul
QUOTE(Ampt @ 23 Sep 2011, 23:13)
Pretul a ramas acelasi pentru ca au fost facturate la dimensiunea corecta, greseala s-a produs la livrare. Cum spuneam, in pretul acesta (250 Ron/buc) am montarea si echilibrarea lor gratis (au o conventie cu vulcanizarea unde o sa le montez pe masina )
*



Vezi ca e posibil sa fie o chestie de marketing adica o reclama putin mincinoasa sau incompleta treaba cu echilibrarea lor gratis, sa nu fie vorba doar de servicii gratis nu si de piese.
bella
QUOTE(Ampt @ 23 Sep 2011, 23:13)
Pretul a ramas acelasi pentru ca au fost facturate la dimensiunea corecta, greseala s-a produs la livrare. Cum spuneam, in pretul acesta (250 Ron/buc) am montarea si echilibrarea lor gratis (au o conventie cu vulcanizarea unde o sa le montez pe masina )
*



Salut,

De unde le-ai cumparat?Ma intereseaza si pe mine.

Merci.
RIVE
Ampt @ de unde le-ai luat, ma intereseaza BF Goodrich G Force Winter 185/65R15. Doresc sa le achizitionez cat mai repede,un PM daca se poate. Am gasit cu 236 ron/buc dar fara montaj si echilibrat.
robbie_ro
QUOTE(Ion_R5 @ 24 Sep 2011, 20:38)
intre Motrio de iarna si Tigar de iarna ce ati alege? (Tigar e facut in Serbia, in colaborare cu Michelin)
*



Eu unul aveam aceleasi dubii iarna trecuta. Am ales Motrio si nu regret deloc.
bloodem
Pana la urma, cam care ar fi cele mai bune pneuri de iarna la ~ 300 RON ? wacko.gif
madhorsefuzzy
Eu as lua Continental TS810 Aici sunt 282 RON.

As lua 810 si nu 830 pentru profil care ajuta si pe uscat dar mai ales pe ud.
bloodem
Mersi de raspuns. Si eu tot la Continental ma uitasem, dar la TS830 biggrin.gif

Oricum, o sa mai astept pana in decembrie sa mi le cumpar, ca pana atunci sigur nu ninge/nu e polei.
Saint666
Am luat azi motrio wfa cu 199 de lei de la un dealer dacia din prelungirea ghencea. Sa vina iarna!
Sunt in dubii daca sa iau si jante de tabla pt iarna, 140 lei bucata originale si trebuie si alte prezoane. Nu stiu daca merita, nu cred sa tin mai mult de 3 ani masina.
BZN
Ba nu trebuiesc. Eu am pe masina roti de iarna cu jante de tabla si merg de minune cele originale.
bobo77
QUOTE(bloodem @ 7 Oct 2011, 15:00)

Oricum, o sa mai astept pana in decembrie sa mi le cumpar, ca pana atunci sigur nu ninge/nu e polei.
*


si daca ei amenda, dupa 1 nov...
BZN
Ea dezvolta nitel...
tribunul
QUOTE(Saint666 @ 7 Oct 2011, 19:32)
Am luat azi motrio wfa cu 199 de lei de la un dealer dacia din prelungirea ghencea. Sa vina iarna!
Sunt in dubii daca sa iau si jante de tabla pt iarna, 140 lei bucata originale si trebuie si alte prezoane. Nu stiu daca merita, nu cred sa tin mai mult de 3 ani masina.
*


Poti sa-ti faci singur calculelele...
Trebuie de 2 ori pe an sa le schimbi, sa zicem 70 lei x 2 = 140 lei
bloodem
QUOTE(bobo77 @ 7 Oct 2011, 22:07)
si daca ei amenda, dupa 1 nov...
*




Citeste legea si... o carte de limba romana.
vi_escu
Asa-i! Ordonanța Guvernului nr. 5/2011 nu prevede explicit nicio data.
Deci poti lua amenda daca te prinde politia ca circuli pe un drum cu gheta/zapada cu cauciucuri neconforme si in... august, la anul.

Ca pe 1 noiembrie intra in aplicare art I si art. II, 4,5 e alta poveste.
Cyrusmddd
Am schimbat si eu pneurile originele Montana cu unele ,,all seasons" - Debica Navigator.
Cum se comporta iarna/vara ?
vi_escu
Vara mai prost ca unele de vara si iarna muuult mai prost ca unele de iarna.
tribunul
Daca a avut Montana, probabil nu o sa simta diferenta.
Cyrusmddd
Cu Montana am mers iarna/ vara timp de 6 ani si s-au comportat acceptabil - nu am avut nici o surpriza neplacuta
tribunul
Discutiile contradictorii de acum pot dura la nesfarsit daca tu sustii ca montana se comporta iarna acceptabil....
bobo77
QUOTE(bloodem @ 8 Oct 2011, 09:26)
Citeste legea si... o carte de limba romana.
*


citeste tu mai si incearca si sa intelegi ceva din acea lege, ca de inganfat nu te intrece nimeni, problema este ca tii capatana aia degeaba pe umeri...esti praf nu o data ai dovedit asta, atat poti.
adiya
Daca carosabilul nu este acoperit cu gheata, zapada sau polei NU sunt obligatorii gume de iarna, chiar si dupa 1 noimbrie.
Nu e exclus ca pana in decembrie sa nu ninga...
Cyrusmddd
QUOTE(tribunul @ 8 Oct 2011, 18:05)
Discutiile contradictorii de acum pot dura la nesfarsit daca tu sustii ca montana se comporta iarna acceptabil....
*


Nu are rost sa discutam in contradictoriu, pt. ca nu sustin ca sunt mai bune decat altele sau ca sunt super cauciucuri samd
Ti-am impartasit doar din experienta PERSONALA.

Numai bine !

YRX
Am avut pe MCV Debica Navigator din fabrica. Iarna, pe zapada - nu s-a putut misca masina din parcare biggrin.gif
Nu stiu de care ti-ai luat tu, exista mai multe Navigator cu profile diferite.
Cyrusmddd
QUOTE(YRX @ 9 Oct 2011, 09:24)
Am avut pe MCV Debica Navigator din fabrica. Iarna, pe zapada - nu s-a putut misca masina din parcare  biggrin.gif
Nu stiu de care ti-ai luat tu, exista mai multe Navigator cu profile diferite.
*


Motive:
1. Obligativitatea stabilita prin lege
2. Parcurg un nr. redus de km anual - aprox. 5000 (25% - extraurban 75% - urban)
3. Pretul - nu am vrut sa investesc f. mult in cauciucuri, avand in vedere pct. 2
4. Daca luam cauciucuri dedicate de iarna, ar fi trebuit sa cumpar inca 3 jenti, deoarece nu e ok deloc pt. cauciucuri sa le schimbi de 2 ori/ an pe acceasi jeanta.
djasu82
In lege se spune ca esti obligat sa ai masina echipata in momentul cand pe un drum public s-a depus zapada , gheata , polei . Daca te-a prins ninsoarea si nu esti echipat corespunzator si blochezi drumurile publice ca iti patineaza cauciucurile estipasibil de amenda intre 2500 de lei si 4500 de lei.
Navigatoarele sunt ok dar presiunea in pneu trebuie sa fie de 1,5 peste derapezi si cu astea pe zapada foarte frumos... Asadar nu sunt cam de iarna cum s-a crede , cele mai bune si omologate sunt cele cu fulgul de nea inclus in creasta de munte si avand si m+s pe cauciuc.
Pe navigatoare 2 toate anotimpurile gasesti soare , noroi , ploaie , si fulgul de nea plus m+s ...
robert1991
sunt bune anvelopele de iarna Motrio ? scrie pe ele m+s si fulgul de zapada ! am achizitionat 2 acum o luna si ceva la pretul de 177 lei una !
djasu82
pe astia ai intereseaza creasta de munte bagaleasi ceva in creasta biggrin.gif Stiti si voi cum politisti sunt vai de capu lor si isi fac legea asa um vor !
Cyrusmddd
QUOTE(djasu82 @ 9 Oct 2011, 12:32)
In lege se spune ca esti obligat sa ai masina echipata in momentul cand pe un drum public s-a depus zapada , gheata , polei . Daca te-a prins ninsoarea si nu esti echipat corespunzator si blochezi drumurile publice ca iti patineaza cauciucurile estipasibil de amenda intre 2500 de lei si 4500 de lei.
Navigatoarele sunt ok dar presiunea in pneu trebuie sa fie de 1,5 peste derapezi si cu astea pe zapada foarte frumos... Asadar nu sunt cam de iarna cum s-a crede , cele mai bune si omologate sunt cele cu fulgul de nea inclus in creasta de munte si avand si m+s pe cauciuc.
Pe navigatoare 2 toate anotimpurile gasesti soare , noroi , ploaie , si fulgul de nea plus m+s ...
*


Legea nu aminteste de nici o creasta ci doar inscriptia M+S.
Pe Navigatoarele mele sunt mentionate, asa cum ai spus, fulgul, soare, ploaie, noroi, inclusiv inscriptia M&S, ceea ce le incadreaza in conditiile legii.
djasu82
Da in lege nu e specificat de muntele respectiv numai ca astia de la rar abereaza si incalca legea , acuma sa o spune pe cea dreapta cauciucele bune de iarna au din fabrica creasta de munte si in interiorul fulgul de nea iar lateral m+s.
Cyrusmddd
QUOTE(djasu82 @ 9 Oct 2011, 16:35)
Da in lege nu e specificat de muntele respectiv numai ca astia de la rar abereaza si incalca legea , acuma sa o spune pe cea dreapta cauciucele bune de iarna au din fabrica creasta de munte si in interiorul fulgul de nea iar lateral m+s.
*


Modul de inscriptionare a tipului de cauciuc poate sa difere de la producator la producator. De exemplu, masina de fabrica a avut cauciucuri de iarna Pirelli (firma care nu are nevoie de nici o prezentare) si nu aveau nici o creasta, doar un fulg MARE si M+S.
Personal, nu cred ca exista loc de interpretare in cazul unui control atat timp cat cauciucurile fie ele dedicate de iarna, fie ele all season sunt marcate cu M+S.
bella
Am cumparat si eu astazi Sava Eskimo S3-247Ron.
Am acest tip de anvelopa pe masina din semnatura de 4 ierni si sunt extrem de multumit.
Acum, astept masina.biggrin.gif
ealex
Va salut. Spuneti-mi va rog, cum pot deosebi jantele de origine de unele aftermarket? Poate cineva din Pitesti imi poate recomanda un magazin pe Dumbravei mai de incredere. Multumesc.
bobo77
QUOTE(robert1991 @ 9 Oct 2011, 14:02)
sunt bune anvelopele de iarna Motrio ?
*


toti cei care au sunt foarte multumiti de ele printre care si eu, partea proasta este ca nu cred ca mai gasesti la pretul la care le-ai achizitionat pe cele 2.
vic24
QUOTE(ealex @ 9 Oct 2011, 18:33)
Va salut. Spuneti-mi va rog, cum pot deosebi jantele de origine de unele aftermarket? Poate cineva din Pitesti imi poate recomanda un magazin pe Dumbravei mai de incredere. Multumesc.
*



teoretic au scris direct pe janta cu galben renault-dacia si codul produsului (numarul acela lung). scrisul este pe exterior, pe inel. si au lipit si abtibildul albastru de "piese de origine". in masura in care nu se copiaza aceste doua repere, ar trebui sa fie originale.....
P-A-C-O
QUOTE(ealex @ 9 Oct 2011, 19:33)
cum pot deosebi jantele de origine de unele aftermarket?

dupa stanta MWRO sau MWFR --> http://www.gruppocln.com/pages_it/wheels/clienti.html
ydaniel
QUOTE(Iulikk @ 22 Sep 2011, 22:18)
Vad ca lumea pe aici lauda Motrio Winter Far Away... aveti idee, se gasesc si pe alte dimensiuni in afara de cele pentru Logan? Am intrebat prin sat, dar au zis ca nu au auzit de alte dimensiuni...
*


sunt si alte dimensiuni,dar nu sunt facute in romania si nici pretul nu este mic precum a fost la inceput.am vazut motrio wfa pt logan si cu 260lei/buc.
IRONICK
QUOTE(ydaniel @ 10 Oct 2011, 09:39)
sunt si alte dimensiuni,dar nu sunt facute in romania si nici pretul nu este mic precum a fost la inceput.am vazut motrio wfa pt logan si cu 260lei/buc.
*
Da, dar nu le-ai vazut la un dealer Dacia. Ci la un butic, magazin de cartier, taraba, etc ...
Chiar si la 200RON/buc cat este acum, inca este oferta. Fata de Sava, Tigar, Debita si alte ciurucuri care mai sunt pe piata.
ydaniel
Ai perfecta dreptate ca intotdeauna!
Anul trecut erau cele mai ieftine anvelope de iarna,mai ieftine decat resapatele,dar au fost putin bucati;acuma cam orice ghereta care vinde piese dacia are si anvelope motrio,fie de iarna fie de vara.
robert1991
QUOTE(bobo77 @ 9 Oct 2011, 21:14)
toti cei care au sunt foarte multumiti de ele printre care si eu, partea proasta este ca nu cred ca mai gasesti la pretul la care le-ai achizitionat pe cele 2.
*



acum o saptamana in Mioveni anevelopele Motrio erau la 186 lei bucata !
bloodem
QUOTE(bobo77 @ 8 Oct 2011, 20:01)
citeste tu mai si incearca si sa intelegi ceva din acea lege, ca de inganfat nu te intrece nimeni, problema este ca tii capatana aia degeaba pe umeri...esti praf nu o data ai dovedit asta, atat poti.
*



Regret sa ma repet, oi fi eu ingaMfat, dar tu trebuie sa pui mana pe o carte de limba romana urgent. In loc sa treci la insulte lipsite de substanta, mai bine ai fi citit legea 161/2011 privind aprobarea OUG 5/2011 si *POATE* ai fi sesizat urmatoarele:

„28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate;”.

djasu82
m-ati inebunit cu limba romana si cu atatea corecturi de parca ati iubi cu totii romania si io nu stiu ... Nu exista un paragraf in acest forum sa nu se faca misto de unu si de altu pe acest aspect unde acolo unde doriti .

Motrio a fost in autovit acum doua saptamani si erau la pret de 160 de lei pentru logane.
bloodem
Ca sa vezi, ca tot vorbeam de lup:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/cel-ma...ei-degeaba.html

@djasu82: nici nu ma voi obosi sa iti dau un raspuns pertinent la ce ai scris.
bobo77
QUOTE(djasu82 @ 10 Oct 2011, 20:46)
m-ati inebunit cu limba romana si cu atatea corecturi de parca ati iubi cu totii romania si io nu stiu ... Nu exista un paragraf in acest forum sa nu se faca misto de unu si de altu pe acest aspect unde acolo unde doriti .


*


pai asa isi mascheaza el lipsa de cunostinte din domeniul auto, cand nu mai dovedeste sa explice ceva arunca argumentul lui suprem "sa pui mana pe o carte de limba romana", acest lucru il spune tuturor celor care a intrat in conflict pentru ca frustrarile lui sunt mari si are o gramada de postari de bula daciotul, nu-si poate depasii conditia, atat paote.
@bloodem- tu astepti sa vina vara la 1 noiembrie, oricum trebuie sa te rogi puternic sa nu ninga pana in decembrie cand vrei tu sa-ti iei gume de iarna. radmasa.gif
mk2
Si ma rog, unde naiba scrie in lege ca trebuie sa am certificat de conformitate la mine in masina?
Daca le-am cumparat anul trecut, ce fac, il caut pe vanzator?

Bah, ce le mai bese mintea la pulitai si la jurnalistii astia de doi bani mad.gif
klaus
discutia cu anvelopele de iarna pe topicul dedicat!!!!!
gabylzr
La Mangalia Motrio de iarna este 210 lei bucata la mai toate magazinele de piese auto , la reprezentanta 186 lei bucata dar nu au .
Lasa ca l-am pus eu pe omul de cultura bloodem la bula daciotul pentru aia cu antifonarea , sa vada si lumea ce pareri pertinente are . Mai promit de asemenea sa iau prognoza meteo de la INMH cu o sapatamana inainte si sa o pun pe e-mail sau PM pentru dumnealui pentru a stii omul daca-si cumpara cauciucuri de iarna ca este foarte posibil sa vina vara si sa nu aiva nevoie . Asta e din cicclul mi-am luat masina noua dar fac pe mine pentru 4 cauciucuri de iarna .
bloodem
QUOTE(bobo77 @ 10 Oct 2011, 22:02)
pai asa isi mascheaza el lipsa de cunostinte din domeniul auto, cand nu mai dovedeste sa explice ceva arunca argumentul lui suprem "sa pui mana pe o carte de limba romana", acest lucru il spune tuturor celor care a intrat in conflict pentru ca frustrarile lui sunt mari si are o gramada de postari de bula daciotul, nu-si poate depasii conditia, atat paote.
@bloodem- tu astepti sa vina vara la 1 noiembrie, oricum trebuie sa te rogi puternic sa nu ninga pana in decembrie cand vrei tu sa-ti iei gume de iarna. radmasa.gif
*




Nu stiam ca a fi mecanic auto este practic job-ul suprem si trebuie sa ma inchin la persoana respectiva. smile.gif Aici mai intai de toate este un portal de discutii, prin urmare pot sa intre si cunoscatorii si cei neinitiati. Insa limba materna trebuie cunoscuta si de mecanicii auto si de catre ingineri, politicieni, etc. Si pana nu vom intelege ca analfabetismul distruge de fapt aceasta tara, o sa ramanem cu totii la acea conditie de nedepasit pe care tu o mentionezi obsesiv. Ma scuzi ca imi cunosc limba materna si inca 3 pe langa aceasta si ca nu sunt mecanic auto worship.gif

In alta ordine de idei, avand experiente anterioare, stiu sigur ca nu va ninge pana in decembrie (cel putin unde stau eu). Anul trecut pe 18 decembrie, erau 20 grade, spre exemplu.

Dar hai sa nu ne indepartam de la subiectul topicului, pana la urma tu ai fost cel care a negat ca exista o lege care NU specifica o data fixa la care sa iti pui pneuri de iarna, ci doar o data la care intra in vigoare (a se observa nuanta).
gabylzr
Incearca sa intelegi ce citesti domnule care te dai cult si poliglot si faci analfabeti si in stanga si in dreapta , limba romana pe care tu pretinzi ca o intelegi si o stapanesti are mai multe intelesuri . Nu trebuie sa fii mecanic auto sau inginer ca sa ai cunostinte in domeniul auto daca tu asta ai inteles iti recomand si eu sa incerci sa intelegi ce citesti si eu iti spun ca ai lacune mari in acest domeniu , vezi topicul ci itp-ul deschis de tine . Sa fim mai modesti pe viitor ca nu suntem ceea ce parem si sa nu ne mai laudam singuri .
IRONICK
QUOTE(gabylzr @ 11 Oct 2011, 07:06)
La Mangalia Motrio de iarna este 210 lei bucata
Pretul oficial este de 199RON. Apropo de Sava, Debica, Kleber, Tigar, Michelin ... nu stiu cum se face, dar Motrio are in coada 92T, iar ciurucurile 88T. O diferenta de 70kg pe anvelopa (280kg sarcina suplimentara) spune multe pentru rezistenta anvelopei. Si asta la un perete lateral mult mai moale si o greutate mai redusa.

QUOTE(http://www.dacia.ro/oferte-speciale/promotii-piese-si-accesorii/cazare-de-iarna-pentru-pneuri-de-vara.html)
Cazare de iarnă pentru pneuri de vară!

Pentru doar 15 lei per pneu cu TVA inclus, ți-l schimbăm cu cel de iarnă și îl echilibrăm, iar pe cel de vară îl păstrăm în condiții excelente la noi, timp de 6 luni! Profită de prețul promoțional, doar între 19 și 22 octombrie!


Chiar nu stiu cum de au reusit sa faca superoferta asta. 60RON pentru schimbul cauciucurilor si cazarea lor timp de 6 luni mi se pare foarte tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.