Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
MyKe89
Iti dai seama ca n-ar fi rezistat pana acum daca jantele lor s-ar fi rupt in mers. Nu cred ca prezinta un pericol, atat timp cat au o aprobare si exista legal pe piata.
Ampt
Sigur că da, mai ales pe o piață cu reguli așa de stricte ca România ! smile.gif
MyKe89
Haidi bre, nu e dracu' atat de negru. E drept ca nici eu nu mi-as pune de Conex, dar pentru cei ca tata, care nu depasesc 90 km/h, e ok. smile.gif
Marius 77
QUOTE(Ampt @ 13 Oct 2012, 22:50)
este păcat să oferi detalii

Nu de alta, dar citește cineva mai în diagonală, vede doar prețul la jenți și zice că a făcut afacerea vieții ! wink.gif


Nu am facut recomandari nimanui. Am scris doar ce am cumparat eu si la ce pret. Fiecare stie ce este mai bine pentru el si actioneaza in consecinta.
Cat despre cei care citesc in diagonala, probabil sufera de strabism si au citit si pretul dublu, nu te mai preocupa.
CGDBZ
In Buzau, la Carrfour, oferta la anvelope de iarna azi si maine: Debica Frigo 185/65/15(Logan) si 195/65/15 - 172 lei.
Eu acum doi ani am dat 210 pe Debica Frigo 195/65/15.
bobo77
Foarte bun pretul, sunt curios poimaine cat vor costa.
bossake
Cred ca e in orice Carrefour oferta asta. E si in carrefour baneasa.

Mai aveau si la ~190 lei niste dimensiuni pe 14.

Pretul lor normal la raft ar fi cica de 259 lei (alea de logan).
memyselfandI
salutare, ca tot se apropie sezonul rece, a incercat cineva anvelopele astea ?
http://www.vanzarianvelope.com/vredestein-...1--p469858.html

155/80/15 biggrin.gif stiu cam inguste, numa'bune de sapat prin bucuresti.
andreig1982
sunt ridicol de inguste
de ce nu incerci tot de la ei snowtrac 3?
sunt si mai ieftine cu 20 de lei pe bucata
Leo0608
sigur iti salta talonu garcea cu anvelopele alea unsure.gif
mamba
Buna ziua.As vrea sa schimb pneurile de iarna de pe spate fiinca sunt cam tocite si am facut rost de la cineva de 4 bucati aproape noi dar sunt 185/60/15 fata de ale mele standard 185/65/15.Oare diferenta dintre 65 si 60 e mare sau mai bine spus influenteaza cu ceva?Eu mai pun in masina destul de des greutati de 400-500 kg pe distanta de 50 km. Va multumesc
Sir Andrew
QUOTE(Marius 77 @ 13 Oct 2012, 22:41)
Pentru ca se apropie sezonul rece, am cumparat recent un set complet (nou) de roti pentru iarna.
Anvelopele sint Firestone Winterhawk 2 Evo, cumparate de la un magazin de piese auto cu 250 lei/buc.
Jentile sint Conex, cumparate din Selgros cu 115 lei/buc. Pentru montarea anvelopelor pe jenti si echilibrare, am platit 40 lei. Suma totala 1.500 lei.
Pentru a nu incepe un sir lung si inutil de discutii si dezbateri aprinse de genul "se gasesc mai ieftine" sau " Firestone nu sint bune, erau mai bune x,y,z" sau " jentile de Conex sint jafuri, gunoaie, etc." , va spun din start ca stiu exact ce am cumparat iar pentru necesarul meu sint tocmai ce imi trebuia (cu Loganul circul putin, am o alta masina de servici).
Am postat aici doar pentru ai ajuta sa se orienteze in privinta preturilor, pe cei care doresc sa isi cumpere in aceasta perioada anvelope sau jenti noi.
Sa speram ca vom trece cu totii peste iarna ce urmeaza fara evenimente rutiere.
*



Si eu am avut jante conex si le-am vandut in primavara. S-au facut opturi 3 din ele. Cand plecam de pe loc abia cand treceam de 50-60 la ora se oprea topaitul masinii, insesizabil vizual, insa sa vezi cum facea burtica sus jos biggrin.gif. Asa ca ai grija cu ele. Pt inca 100 lei in plus/per total 4 jante, trebuia sa iti iei de la reprezentanta sau macar din cele nemtesti KFZ. Tabla e alta. Cand bagi mana in gaurile alea mici te tai la deget de subtirii ce sunt la cele de Conex. Cand am pus mana pe una originala alta era calitatea, grosimea, sa nu mai vorbesc de sudura care nici nu se observa la cele originale. Chinezisme ordinare sunt cele de Conex. NU RECOMAND.
vijelie
Pai a zis ca le-a luat degeaba, merge putin cu masina.
Sir Andrew
115 lei/buc nu-s chiar degeaba. Eu am vazut in Metro cu 90 lei/buc. Aici moaca.
Pt mine e invatatura de minte.
Andyno
CGDBZ
Desene animate pentru copii.
iulic'
eu mi-am luat de la dezmembrari jante cu 80 de lei buc. binenteles ca sunt de origine si arata si mai bine ca ale mele iar la echilibrat nu au creat nici-un fel de probleme. in prima faza am vrut sa iau si eu de la selgros dar m-a dezamagit firma, conex
Ampt
Care v-ați schimbat anvelopele de vară cu cele de iarnă ?

Se pare că după agitația de anul trecut, cînd foarte mulți posesori de autovehicule s-au văzut obligați să-și cumpere anvelope de iarnă, acum nu mai sunt la dealeri vânzări așa de mari !
vieru7
este adevarat ca daca au mai putin de 4mm si sunt m-ai vechi de 5ani nu te pot amenda?
titix88
Am un pont cu 4 cauciucuri 195/65/R15 si cum am 3 dacia logan 100% o sa am nevoie de cauciucuri la primavara. Pot sa le montez? Apar probleme ca nu sunt de 185? Multumesc!
Marius 77
QUOTE(Ampt @ 30 Oct 2012, 16:44)
Se pare că după agitația de anul trecut, cînd foarte mulți posesori de autovehicule s-au văzut obligați să-și cumpere anvelope de iarnă, acum nu mai sunt la dealeri vânzări așa de mari !


Daca au scazut vanzarile la anvelopele de iarna, nu inseamna ca ele nu mai sint obligatorii. Am sa fac un scurt rezumat al Ordonantei nr. 5 din 26 ianuarie 2011 (care prevede obligativitatea dotarii cu anvelope de iarna), poate unii nu au citit inca legea si vor gasi utile aceste informatii.
Asadar, Ordonanta nr.5/2011, a intrat in vigoare la data de 01.11.2011 iar intervalul de aplicare corespunde perioadei in care in Romania pot fi intalnite zapada si gheata pe sosele, fara a delimita acest interval din punct de vedere calendaristic.
Astfel, conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 9 la 20 puncte-amenda, respectiv intre 630 si 1.400 lei, masura fiind insotita si de retinerea certificatului de inmatriculare.
Totodata, in cazul provocarii unui accident sau blocaj rutier pe un drum acoperit cu gheata, zapada sau polei, lipsa anvelopelor de iarna atrage si suportarea daunelor provocate infrastructurii rutiere si a costurilor de eliberare a drumului.
Ordonanta nr.5/2011 prevede obligativitatea utilizarii anvelopelor de iarna dupa cum urmeaza:
- pe toate rotile, pentru autoturisme si autovehicule comerciale usoare, cu masa maxima autorizata sub 3,5 tone, daca pe sosea este zapada, gheata sau polei
- pe axa (sau axele) de tractiune, pentru vehiculele destinate transportului de persoane cu mai mult de 9 locuri si a celor destinate transportului de marfa cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone, daca pe sosea este zapada, gheata sau polei. In lipsa anvelopelor de iarna, pentru aceste categorii de autovehicule este obligatorie folosirea lanturilor sau altor echipamente antiderapante omologate, pe axa (sau axele) de tractiune.
In acest context, potrivit reglementarilor in vigoare, sint acceptate ca anvelope de iarna, anvelopele "all seasons" inscriptionate cu unul dintre simbolurile "M+S", "MS" sau "M&S", fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai cu inscriptia "all seasons".
Ampt
QUOTE(Marius 77 @ 5 Nov 2012, 19:53)
Daca au scazut vanzarile la anvelopele de iarna, nu inseamna ca ele nu mai sint obligatorii.
*


Vânzările au scăzut pentru simplul fapt că cei care și-au cumpărat anul trecut anvelope de iarnă, iarna aceasta doar le montează pe mașină ! wink.gif

Leo0608
da mai sunt alternative cu noi inventii dinafara ca dai pe o panza de husa cu care invelesti roata mai mult ca pe o anvelopa de iarna??? 022.gif
culmea aia chiar zic prin review-uri ca ar fi mai bune ca lanturile si ca anvelopele de iarna
http://stiriauto.autoplazza.ro/Accesorii-H...nturi-de-zapada
http://www.zumzi.ro/index/offer/id/2221/na...=&data1=&data2=
greii de pe forum, gen dl Klaus, ce recomandati in acest caz?
e viabil in fatza lui garcea daca mergi cu huse dinastea si caucioace de vara pe zapada afanata?
mamba
Buna ziua.As vrea sa schimb pneurile de iarna de pe spate fiinca sunt cam tocite si am facut rost de la cineva de 4 bucati aproape noi dar sunt 185/60/15 fata de ale mele standard 185/65/15.Oare diferenta dintre 65 si 60 e mare sau mai bine spus influenteaza cu ceva?Eu mai pun in masina destul de des greutati de 400-500 kg pe distanta de 50 km. Va multumesc


nikuniku
mamba--va sta masina cu,,burta,,mai aproape de asfalt/pietre
mamba
Numai atat??Doar ca e un pic mai joasa?La incarcare nu conteaza?Si cam cat de lasata o sa fie?5mm?Acel "65" sau "60" e masurat in mm?
nikuniku
pune anvelopa cumparata langa anvelopa de pe masina si te vei convinge cat este diferenta,vai avea si o eroare la kilometraj,si distanta parcursa dar nu stiu daca va arata mai mult sau mai putin cu noile anvelope,fata de cele existente pe masina
cris06
Nu: 65% din 185 mm sunt 120 mm si 60% din 185 mm sunt 111 mm. Inmultit cu doi rezulta vreo 18 mm diferenta de inaltime (diametru) pneu! E mult.
nikuniku
mamba intra aici http://www.pro-line.ro/calculator-anvelope-jante.php si calculeazati diferenta dintre anvelope,pe site zica ca este OK
mamba
Eu am crezut ca fiind pe spate nu ar trebui sa am diferenta la kilometraj.Pe fata am Debica frigo 2 noi 185/65/15
stindard
In afara de faptul ca nu sunt omologate pe masina, deci la un eventual control RAR s-ar putea sa ai probleme, diferenta de diametru sau de indice de sarcina nu este foarte mare.
In principiu poti sa-ti pui si 185/60R14, diferenta in ceea ce priveste kilometrajul la bord si consumul fiind foarte mica.
nikuniku
mamba aha acum zici tongue.gif ca pui doar pe spate,nu are nimic cu km,doar daca ai ABS pe masina,vei scrie aici ca ti sa aprins ABS-ul,la ABS masina trebuie sa fie echipata TOATA cu aceleasi tipuri de anvelope astfel abs-ul nu va sti cand sa faca compensarea la franare si va aprinde becu de avarii abs in bord,asa ca ai mare grija
daca nu ai ABS pune fara teama ,doar sa nu te opreasca politaiu sa se uite la anvelope si sa vada ca ai de dimensiuni diferite,ca se supara biggrin.gif
mamba
Nu am abs.Va multumesc mult la toti...sunt mult mai linistit acum.
Leo0608
asa , deci m-am linistit si eu cu caucioace 185/60/15 de vara si erau Bf Goodrich profiler2 (profil V ptr cunoscatori) la super oferta la o vulcanizare 022.gif
GeoMatei
ma, nu faceti jonglerii cu dimensiunea cauciocului. afecteaza mult de tot mersul haraboaiei, daca nu sunt dimensiuni alternative si recomadnate de producator.
mikeb
Am gasit astea:
DEBICA Frigo 2 185/65R15 88 T pe la 200-220 lei
si le-as pune pe astea:
Janta otel KFZ 6Jx15H2 4/100/50/60.0 pe la 165-180 lei.
Va rog niscai pareri, daca ati folosit asa ceva, ca eu nu ma pricep deloc.
Ca sa aveti termen de comparatie, masina e incaltata cu jante de tabla si Kormoran K 801 185/65R15 88 T de la mama ei, despre care unii zic ca-s de vara, altii luandu-se dupa striatii zic ca-s all season. Oricum, munti, fulgi, M-uri si S-uri io n-am gasit pe ele, ori nu m-am uitat bine. Poate scrie pe interior tongue.gif . De mers, parerile sunt impartite: dupa unii f bune vara pe uscat, dupa altii ciuma pe asfalt ud, dupa mine am mers peste 30000km cu ele, pe absolut toate conditiile de vreme posibile si pe toate categoriile de drumuri de la autostrada la pasunea lu' vecinu', de la litoral la Transfagarasan. Inca arata bine la striatii si nu au crapaturi, dar principiul meu este "condusul prudent e mama la toate", deci nu am facut liniute cu ele sau F1-isme. Totusi, intuitiv, nu cred ca sunt "pneuri de iarna" si asta o spun in conditiile in care zapada e deja la ea acasa pe unde locuiesc, din aia 30000 un procent insemnat sunt pe zapada facuti, in buna parte in deplasari catre partii de ski.
mikeb
Nu ma ajuta nimeni?
Maskatu
Eu am frigo directional adica tot cam pe acolo. Iarna trecuta m-am descurcat cu ele, sunt mai mult decat decente si pretul spus de tine este foarte bun. Anul trecut erau aproape 300 bucata..
andreig1982
la cam aceeasi bani gasesti motrio winter far away la dealerii dacia
sau bf goodrich g-force winter la diverse magazine
mikeb
Multumesc baieti
fuzzzy
Daca ai un mers mai sportiv, renunta la debica si ia-ti altceva mai scump... daca mergi normal, sunt ok.
mikeb
Priceput, iarna merg ca melcu', drumuri mai lungi, 200-400km cam o data la 2-3 saptamani, in rest doar spre partii si daca vremea e cu zapada ma duc la cea mai apropiata, asta inseamna 10km sau 50km. Si la preturile puse de mine deja vorbesc de 1600 lei, pt unul care n-a depasit 10 000 km pe an ma gandesc deja ori la caucioace de iarna second, ori la ceva All Season noi si cu fulgu' de rigoare si sa le dau pe astea care le am. Nu-s hotarat, ceva pareri m-ar ajuta.
MyKe89
Uita de All-Season. Nu-s bune nici iarna, nici vara. smile.gif

Te poti uita la niste cauciucuri cu pedigree, SH, dar sa fii sigur de ele (DOT mai mare de 2008-2009, adancimea profilului de minim 6 mm - deja la 4 mm incep sa piarda mult din eficacitate) si sa nu aiba defecte.

Bafta!
fuzzzy
QUOTE(mikeb @ 12 Dec 2012, 20:49)
Priceput, iarna merg ca melcu', drumuri mai lungi, 200-400km cam o data la 2-3 saptamani, in rest doar spre partii si daca vremea e cu zapada ma duc la cea mai apropiata, asta inseamna 10km sau 50km. Si la preturile puse de mine deja vorbesc de 1600 lei, pt unul care n-a depasit 10 000 km pe an ma gandesc deja ori la caucioace de iarna second, ori la ceva All Season noi si cu fulgu' de rigoare si sa le dau pe astea care le am. Nu-s hotarat, ceva pareri m-ar ajuta.
*



Ar merge si gume second dar fii atent la dot si la cata carne mai e pe ele. Si daca tot iei second, ia ceva bun.
andreig1982
daca ai kormoran acum, si in conditiile date de tine, eu ti-as recomanda all season
i-am luat unchiului meu kleber quadraxer anul trecut
sunt mult peste kormoran, si esti si in regula cu legea
n-ar trebui sa ai probleme in conditii de iarna, exceptand cand sunt 2 metri de zapada afara smile.gif
CGDBZ
Foloseste cu incredere anvelope mixte, sunt mult peste orice sh obosit. Eu folosesc si sunt foarte multumit.
mikeb
Multumesc baieti, avand in vedere cat circul si cam cum merg de obicei inclin sa iau mixte si sa le marit pe cele care le am. La cati km fac daca iau un set de iarna, care vor pupa mers 3-4 luni/an in total 1000km anual, or sa imbatraneasca inainte sa le fac kilometrajul de uzura.
Am sapat un pic si ce am gasit si nu era prea scump e cam asa:

Debica NAVIGATOR 185/65 R15 88T M+S ~210 parai All-Season
Kleber Quadraxer 185/65 R15 88T ~280 parai All-Season, de M+S nu zice
Pirelli P2500 EURO 185/65 R15 88T M+S 4S ~280 parai All-Season

Despre DOT ori nu scrie, ori nu stiu sa ma uit. Ce sanse sunt sa le iau noi on-line si sa fie ok?
Inca o intrebare: Kormoranele mele la 30000km facuti si 6 ani vechime pe masina, folosite fara exagerari, cam cat mai au de "trait"? Nu au galme, curburi, uzuri inegale. Fac galagie la rulare, volanul trepideaza doar dupa ~140km/h.
fuzzzy
Daca tot esti hotarat pentru allseason, macar ia-ti ceva mai bun, nu orice petarda de anvelopa allseason..
mikeb
De acord cu tine, de aia intreb aici, ca io-s habarnist in anvelope.
mk2
Pirelli-urile sunt facute in turcia. Am luat doua, ambele au fost strambe. Pana la urma le-am schimbat pe debica.

Ca o comparatie, pe asfalt bun: 1.pirelli vechiul model (facut in italia) 2. pirelii p2500 3. debica navigator

Pe zapada insa, debica sta mult mai bine. De fapt, debica e mai mult de iarna decat de vara in timp ce Pirelli-urile sunt mai mult de vara.

Beleaua la debica: au gaurile din nervuri cam mari si vara mereu raman blocate pietricele in ele. De asemena debica sunt mai putin rigide.

Despre kleber habar nu am, nu am folosit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.