Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
fuzzzy
Personal as opta pentru un nume cunoscut (GoodYear, Pirelli, Dunlop) unde calitatea e destul mare fata de ceva ieftin... desi exista si ieftititati relativ ok..

Totusi, cum eu nu prea sunt de acord cu anvelopele allseason, nu as avea cum sa iti recomand... poate posteaza vreun posesor de anvelope allseason sa te indrume mai bine..
andreig1982
dc nici kleber nu e firma cunoscuta, nu te mai intreb de falken smile.gif
si face parte din grupul michelin, dc ajuta cu ceva sleep.gif
kleber quadraxer are si m+s si fulgul
cum ziceam, i-am luat unchiului meu kleber pe logan 1.4
in conditii de exploatare normala se comporta f bine
pe uscat n-am simtit diferente fata de bf goodrich-urile mele de vara
iarna n-am mers cu ele, dar unchi-miu n-a ramas blocat nicaieri cu ele
mult din comportamentul unei anvelope depinde si de modul de utilizare
cat timp iti cunosti limitele tale si pe cele ale masinii, n-ar trebui sa ai probleme
personal sunt pentru seturi dedicate de anvelope, de vara si separat de iarna
dar in situatia de fata as alege oricand all season nou, decat de iarna sh
si la vara alti bani pe unele de vara, probabil tot sh
fuzzzy
Stiu de kleber, stiu si de sava parca, insa am fost pur subiectiv. Personal mi se par niste dunlopuri din 2009 mai bune decat niste debica din 2012, asa ca...
andreig1982
gandeste-te ca nu stii in ce conditii au fost tinute sau utilizate smile.gif
si la productie 2009, sunt deja la jumatatea vietii, in cel mai bun caz wink.gif
fuzzzy
Teoretic ai dreptate, insa stiu cum au fost tinute inainte sa le iau eu si am avut ocazia iarna trecuta sa vad de ce sunt in stare. Iar momentan sunt inca mult peste Debica 2012.
Iulikk
QUOTE(MyKe89 @ 13 Dec 2012, 02:47)
(DOT mai mare de 2008-2009, adancimea profilului de minim 6 mm - deja la 4 mm incep sa piarda mult din eficacitate)
*



In plm... 2008? Au deja 5 (CINCI) ani.... ph34r.gif .
CGDBZ
Ce stii tu, astea de firma sunt ca vinul, cu cat mai vechi cu atat mai bune...
Leo0608
fulda, firestone?
MyKe89
QUOTE(Iulikk @ 14 Dec 2012, 21:12)
In plm... 2008? Au deja 5 (CINCI) ani.... ph34r.gif .
*


Am zis "mai mare de 2008-2009", adica mai noi de 3-4 ani.

Si de cand 2012 - 2008 = 5 ?

14 Dec 2012, 22:32:
@ CGDBZ, nu inteleg rostul "interventiei" tale. smile.gif
CGDBZ
Rostul, pai tu spui ca un cauciuc vechi de 4 ani, fie el si de superfirma este mai bun ca unul nou gen Debica si asta este o mare vrajeala. Am avut si sh am si noi chiar Debica si oricand as lua Debica in detrimentul unora sh de 4 ani. Crezi ca daca as fi convins ca sunt mai bune cele sh nu as lua mai ales ca as iesi mai ieftin ?
Nu mai spun ca multi le mai tin si pe cele sh 3-4 ierni.
MyKe89
Nu am zis vechi de 4 ani, ci cat mai nou, maxim 3-4 ani. Altii au cauciucuri de prin 2003-2005 si merg bine mersi. smile.gif
Si comparatia cu Debica Frigo (exceptie Frigo 2) nu e viabila, nu mi se par cauciucuri demne de comparat cu Conti / Michelin / Dunlop, fie ele si SH (dar in "termen").

Eram chitit si eu pe cauciucuri SH, dar pe cele cu DOT 2010 ajunsesera sa ceara si 130 lei (pe bucata), asa ca am preferat sa cumpar 4 noi cu 183 lei/buc (Nokian).
fuzzzy
QUOTE(CGDBZ @ 14 Dec 2012, 23:56)
Rostul, pai tu spui ca un  cauciuc vechi de 4 ani, fie el si de superfirma este mai bun ca unul nou gen Debica si asta este o mare vrajeala. Am avut si sh am si noi chiar Debica si oricand as lua Debica in detrimentul unora sh de 4 ani. Crezi ca daca as fi convins ca sunt mai bune cele sh nu as lua mai ales ca as iesi mai ieftin ?
Nu mai spun ca multi le mai tin si pe cele sh 3-4 ierni.
*



Este opinia ta, ti-o respect, insa pe fata am Debica frigo2 din 2012 iar pe spate dunlop wintersport m3 din 2009, iar diferenta este destul de mare la aderenta pe uscat, ud si zapada. In defavoarea debica..
andreig1982
pai cum ti-ai dat seama ca sunt mai bune daca sunt montate doar pe o axa?
si aia din spate
daca aveai propulsie mai intelegeam smile.gif
fuzzzy
Te grabesti la concluzii si nu urmaresti. Pe scurt. Am avut pe toate 4 rotile dunlop. Asta toamna le-am schimbat pe cele pe fata cu debica. Concluziile le-am spus.
Iulikk
QUOTE(MyKe89 @ 14 Dec 2012, 21:30)
Am zis "mai mare de 2008-2009", adica mai noi de 3-4 ani.
Si de cand 2012 - 2008 = 5 ?



Pai peste 2 sapt e revelionu, deja nu mai consideri 2012.

Oricum astept cu mare interes comparatia dintre: ulei castrol / motul / repsol sh cu elf / daciaoil nou si intre placute brembo folosite jdemii de kmp vs placute textar noi, ca ce mama dracu, doar sunt de firma. Ganditi-va ca singurul contact al masinii cu solul se face prin anvelope, daca alea-s varza si masina va fi varza....

Mai bine motrio noi. Am condus (de fapt inca mai conduc) un logan cu motrio winter far away. Pentru o masina ca loganu sunt perfecte.
mikeb
Stie cineva ceva de astea: Falken 185/65 r15, le-am gasit aici:

http://www.anvelonet.ro/produs/anvelopa/fa...=18565R15THS439
fuzzzy
QUOTE(Iulikk @ 15 Dec 2012, 11:11)
Mai bine motrio noi. Am condus (de fapt inca mai conduc) un logan cu motrio winter far away. Pentru o masina ca loganu sunt perfecte.
*



Vezi ca Motrio chiar sunt foarte bune anvelope de iarna.
andreig1982
n-am vazut unde ai zis ca ai avut pe toate rotile
mikeb, eu am falken hs 435 in momentul de fata
au fost bestbuy la 180 de ron si sunt made in japan
singurul lucru pe care pot sa-l reprosez, este aderenta pe mazga si zgomotul mai mare datorita profilului cu blocuri destul de mari
in schimb pe zapada, ara icon_mrgreen.gif
MyKe89
QUOTE(Iulikk @ 15 Dec 2012, 12:11)
Pai peste 2 sapt e revelionu, deja nu mai consideri 2012.

Oricum astept cu mare interes comparatia dintre: ulei castrol / motul / repsol sh cu elf / daciaoil nou si intre placute brembo folosite jdemii de kmp vs placute textar noi, ca ce mama dracu, doar sunt de firma. Ganditi-va ca singurul contact al masinii cu solul se face prin anvelope, daca alea-s varza si masina va fi varza....

Mai bine motrio noi. Am condus (de fapt inca mai conduc) un logan cu motrio winter far away. Pentru o masina ca loganu sunt perfecte.
*


Atunci LA MULTI ANI!
Deja ma jignesti cu comparatiile alea puerile. NU sunt acelasi lucru. Anvelopa e un organ refolosibil, de-aceea se si resapeaza, pe cand uleiul si/sau placutele nu. Omul a cerut o parere despre cauciucuri SH si All-seasons noi. Tu ce aport ti-ai adus la discutia asta? In afara de faptul ca m-ai citat pe mine.

@ mikeb, Falken par cam zgomotoase, lucru ce ma duce cu gandul la o uzura accelerata. Niste anvelope raspandite in vest ar fi Goodyear Vector 5+. Daca tot te uiti la Debica, vezi Navigator 2, sunt ceva mai recente decat Navigator, implicit mai bune.
andreig1982
ce corelatie exista intre zgomotul unei anvelope si uzura aceleiasi anvelope? blink.gif
MyKe89
Rezistenta la inaintare.
andreig1982
din ce-mi mai aduc aminte din facultate, rezitenta la rulare este determinata de mai multi factori:
-constructia anvelopei (profil, tip cauciuc, cord metalic sau textil, sectiune joasa, f joasa, superbalon)
-temperatura aerului
-temperatura caii de rulare
-temperatura anvelopei
-natura caii de rulare
-presiunea din anvelopa
-incarcarea autoturismului
-viteza de rulare
-inclinatia caii de rulare
.
.
.
si or mai fi smile.gif
mikeb
Kormoranele mele le consider zgomotoase dar au 6 ani si inca profilul e sanatos, n-au galme, umflaturi, crapaturi vizibile, pene am mai facut, asta e. Iar uzura e uniforma. Tocmai am fost cu ele pe zapada prin oras, ceva trebi, iar eu in HR sa stiti ca chiar am zapada, 30cm am dat jos de pe capota amu vreo 3 zile. In zapada musca acceptabil, kit ca nu-s de iarna. Pe gheata te duci sanie, evit gheata. Dar am ceva drumuri mai lungi si risc sa ma opreasca vreun echipaj taman cand ninge sau altele asemenea. Altfel nu le-as schimba deloc, iarna n-am avut probleme si merg la partii si de 3 ori pe saptamana, in apropiere, normal, dar asta datorita stilului de condus si atentiei unde las masina. Nu prea vreau sa dau peste 250lei/bucata cauciuc si inca 200 sau asa per buc janta, eu nefacand iarna mai mult de 2000km. Deci ori iau All-Season NOI si ma scap de celelalte si nu iau si jenti, ori iau de iarna NOI pb cu jenti cu tot. Va rog mult deci fara SH si fara recomandari de pneuri de altfel f bune, dar care sar de suma spusa de mine. Multumesc tuturor pt ajutor, dar azi doresc sa comand ceva, maxim maine, in weekend ies din oras si le vreau pe masina.
andreig1982
in conditiile date de tine, eu as lua all season noi smile.gif
MyKe89
AS noi pe jantele de acum. 4 ani ar trebui sa scapi de grija incaltarii/descaltarii. smile.gif Bafta!
mikeb
M-am oprit cam aici:

All-Season:
Kleber - 185/65R15 T Quadraxer, 275lei

Winter:
Debica 185/65r15 debica frigo2 m+s 88t, 209lei +
Janta otel KFZ 6Jx15H2 4/100/50/60.0, 165lei

As inclina spre primele, desi sar peste pretul de anvelopa, dar nu iau si jante, sper sa le pot da pe cele vechi la atelier pe ceva banuti, unde mi le si monteaza astelalte, nu prea am unde sa le tin, stau la bloc. Sau nu le dau pana nu vad cum ruleaza astelalte, ca feelingul personal nu se compara cu nici o teorie.
fuzzzy
Ai spus ca mergi putin si nu te duci prin zapada grava.. optiunea ieftina o reprezinta anvelopele all-season.

Ca personal as alege jante de tabla si gume de iarna e altceva. Tu stii mai bine ce ai nevoie.
CGDBZ
Eu pe 307 am ales o solutie de buget cu 6 roti(cred ca am mai spus pe aici) : 2 roti de vara(America), 2 roti de iarna(Debica Frigo), doua roti mixte(Debica Navigator).
Cele mixte stau pe spate tot timpul anului
- vara pe fata pun cele doua de vara , una de iarna rezerva.
- iarna pe fata cele de iarna iar rezerva una de vara.
Astfel am cumparat doar o janta(deoarece folosesc si rezerva) si am si tractiune buna iarna.
Steel Tormentor
Tu n-ai niciodata o franare cum trebuie!
CGDBZ
Asa spui tu. Asa merg de iarna trecuta. Pana atunci foloseam pe spate de vara in locul celor mixte(pe fata tot cum am spus mai sus) dar au bagat legea cu anvelopele de iarna si a trebuit sa schimb solutia.
Victorine
Asta-i cea mai ciudata si meschina solutie de care am auzit pana acum! radmasa.gif
fuzzzy
Mi se pare destul de potrivita. Ieftina si relativ eficienta.
mikeb
@Steel Tormentor: ce spui tu nu ma ajuta cu nimic; pe de alta parte nu stii ce stil de sofat are CGDBZ. Daca circula cu Dacia din poza/semnatura mai mult prin oras si "pe la mama la tara" fara sa se creada Schummy atunci nu are nici o problema. Si da, are o solutie convenabila pt el, in costurile pe care si le considera acceptabile.
@fuzzzy: asta e dilema mea, daca are rost pt max 2000km pe sezonul de iarna sa cheltuiesc pe echipare specifica. Daca imi poate spune careva (din experienta proprie preferabil) ca saltul de la Kormoranele mele la Kleber e clar vizibil in sensul bun, si vara si iarna, pe alea ma duc. Daca se considera Kormoranele sensibil mai bune vara decat Kleber, atunci merg pe Debica de iarna cu jenti cu tot.
andreig1982
gandeste-te ca au deja 6 ani kormoranele
eu am mai zis-o, unchiu-miu a trecut dupa 5 ani cu kormoranele la kleber, in principal tot din cauza legii
nu cred ca face mai multi km pe an ca tine, asa ca e cea mai buna solutie
bine ale lui au costat 197 sau 198 cu montaj inclus la norauto, anul trecut smile.gif
fuzzzy
@mikeb: cam orice alta anvelopa e mai buna decat o kormoran veche de 6 ani.. iar pentru 2000km cumpara-ti allseason si doar le montezi pe jantele actuale, nu mai cumperi separat. Chiar nu are rost, decat daca iti permiti si nu ai ce face cu banii.
ytsoc
deci pana la urma pana in 220 ron /bucata exista alternative mai bune la debica frigo? Din pacate tata nu vrea decat noi.
mikeb
Am rasfoit netu' dar nu prea am gasit in ~200-220 cine stie ce sa zic mai rasarite inafara de debica frigo 2. .. Nu zic ca n-ar fi dar nu ma pricep la anvelope. Daca ma pricepeam 2 pagini de forum erau inutile... smile.gif
Iulikk
QUOTE(ytsoc @ 17 Dec 2012, 16:36)
deci pana la urma pana in 220 ron /bucata exista alternative mai bune la debica frigo? Din pacate tata nu vrea decat noi.
*



Motrio Far Away alea cat costa?

17 Dec 2012, 19:31:
EDIT:

http://www.anvelopejantepromotii.ro/13161-...l:G-ForceWinter

Eu am cumparat de la ei 2 randuri de anvelope la Solenza + inca vreo 3 randuri pe la prieteni. La 4 anvelope cumparate ai transportul gratuit.
MyKe89
Debica Frigo 2 - 188 lei

Barum Polaris 3 - 198 lei

Continental WinterContact TS810 - 240 lei

Continental-urile isi merita toti banii in categoria asta de pret. smile.gif Si Barum Polaris 3 au facut o figura buna in teste (tot de Continental apartin).
fuzzzy
Voi uitati o chestie, la pretul anvelopei adaugati si livrarea, iar Myke89 vezi ca pe site-ul de unde ai dat tu link livrarea e 30 de lei...

Eu am gasit debica frigo 2 in bucuresti cu 207 lei si m-am dus eu dupa ele, deci cost livrare = 0 (zero), am calculat ca si cum as fi facut drumul la vulcanizare, ca oricum trebuiau montate.
MyKe89
Eu am fost la ei sa-mi schimbe anvelopele, de-asta nu m-am gandit la livrare. Pentru cine e din Bucuresti si nu-l deranjeaza sa faca un drum pana la ei, tot au preturi bune. smile.gif
C a t a l i n
Acele TS810 de la Continental sunt foarte bune, dar atentie la DOT, e un model vechi, probabil nu se mai produce.
fuzzzy
Din ce am vazut pe site, anvelope ok de iarna si foarte bune ca pret mai sunt si Semperit SpeedGrip 2.
Leo0608
continentalurile econtact sunt cele mai proaste. Avut pe cateva logane din fabrica si au prostul obicei sa ia in profilul lor pietricele si sa cloncane in continuu. Daca nu le scoti manual cu o surubelnita ceva, ai muzicanti in mers ... Plus ca pe ploaie continentalele de vara sunt varza cu carne
C a t a l i n
In primul rand se numesc EcoContact. In al doilea rand alea sunt cu totul altceva. WinterContact TS830 a fost clasata pe primul loc in testul ADAC de anul trecut, iar TS850 anul asta.
IRONICK
QUOTE(total @ 17 Dec 2012, 22:15)
continentalurile econtact sunt cele mai proaste. Avut pe cateva logane din fabrica si au prostul obicei sa ia in profilul lor pietricele si sa cloncane in continuu. Daca nu le scoti manual cu o surubelnita ceva, ai muzicanti in mers ... Plus ca pe ploaie continentalele de vara sunt varza cu carne
*
Ai prins glas si ai inceput iar sa emiti tampenii?
MyKe89
Continental EcoContact3 nu mi-au dat deloc emotii vara. Din clasa lor (buget redus, dimensiuni mici) consider ca sunt foarte bune.
vi_escu
Dintre toate cauciucele cu care a iesit loganul din fabrica, continental ecoeontact3 au fost cele mai bune.
Leo0608
QUOTE(MyKe89 @ 17 Dec 2012, 22:25)
Continental EcoContact3 buget redus,
*


http://www.vreau-anvelope.ro/produse/anvel...65_r15_88t.html
daca astea costa putin la tine(295 RON), eu ce sa mai zic excl.gif
MyKe89
Conform producatorilor, sunt anvelope low budget, fiind proiectate pentru gama compacta. Sunt cel mai ieftin produs al lor. Gasesti anvelope mai ieftine de la Continental pe dimensiunea asta? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.