Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
andreig1982
QUOTE(andreig1982 @ 12 Jan 2014, 18:42)
Ca urmare a unui incident soldat cu o galma la una din anvelopele de iarna, am decis sa le schimb pe toate 4 si nu doar pe cele de aceeasi axa.
Castigatoare au fost continental wintercontact ts850, dot 2913, fabricate in franta.
Momentan am cam 800 de km facuti in oras si extraurban si sunt foarte multumit. Cele anterioare nu se pot compara cu conti  smile.gif
*



dupa cele de iarna, am trecut la continental si la cele de vara
iulic'
Ce parere aveti de Michelin Energy Saver+? Ms.!
andreig1982
Cu caracteristici similare dar la un pret mai mic gasesti continentalurile de mai sus.
iulic'
am gasit un chilipir, la 175 lei bucata cu dot 0116 si made in germany. ma cam bate gandul
andreig1982
michelin cu 175?
pai e afacere daca asta e pretul
SorinXp
Azi am schimbat continental-urile premiumcontact 5, deoarece 3 din 4 erau ovale. DOT anvelope 1313 si cumparate la perioada de cateva saptamani. Anvelopele au fost montate pe jenti separate de vara.
Nr km aproximativ 40.000 km. Cei de la vulcanizare se mirau de problemele anvelopelor si de faptul ca jentile erau ok, iar masina are amortizoare, bucse...originale. Cred ca am fost ghinionistul suprem
In primii 2 ani au fost foarte bune, apoi au inceput usor usor sa se simta ca si cum nu sunt echilibrate.

Deoarece aveam pneuri de iarna (dunlop wintersport 3d) de aproape 6 ani, am luat Michelin Crossclimate cu gandul ca impusc 2 iepuri. Michelinurile au aproape la fel de moi lateralele, dar cica sunt ramforsate. Cu gandul ca poate raman rotunde pana la batranete sau pana le tocesc.
Nu ma pot pronunta mai mult ca nu au nici 24h de la montaj. DOT 4815.



Fanez
M-am hotarat si mi-am luat "Anvelope Vara FALKEN Sincera SN832 Ecorun 185/65 R15 88 T". Consider ca am facut buna alegere. Se comporta foarte bine si pe uscat si pe ud. La 205 lei/buc. chiar merita.
P.S. DOT 0116
Saint666
Am de anul trecut modelul acela si s-a comportat foarte ok. Sper sa se mentina la fel o data cu inaintarea in varsta.
milu
Am posibilitatea sa cumpar Conti Eco Contact 5, Conti Eco Contact 3 sau Conti Premium Contact 5 cu 210 bucata.

Gasesc ceva mai bun/rentabil in banii astia?

Acum am
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nankang/XR611.htm
dar sunt deja batrane (2010 si 60-65oookm) si pe ud merg acum foarte rau, cu toate ca mai au profil destul de mult.
IRONICK
Conti Premium Contact 5
user123
QUOTE(milu @ 15 Apr 2016, 15:39)

Gasesc ceva mai bun/rentabil in banii astia?








Da, Goodyear EffcientGrip Performance

Mie nu-mi plac Continental-urile....de oricare fel
dstdan
Daca toate sunt noi, la aceladi pret, ia-le pe cele care au clasa A, B, C, la aderenta pe umed mai bune, idem consum carburant, si zgomot redus, daca au eticheta, daca nu cauti pe net. Daca sunt identice, care-ti plac! biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(user123 @ 15 Apr 2016, 17:39)


Mie nu-mi plac Continental-urile....de oricare fel
*


Omu' a intrebat ce alege dintre alea trei, nu ce iti place tie.
user123


Iti dai seama ca imi era si greu sa inteleg.....

Insa si a nu alege....e tot o alegere nu? La fel ca si a alege altceva


Am scris treaba cu "placutul" pt ca m-am gandit ca, poate cineva intelege ca vorbesc din ce am experimentat eu la mine pe masina, nu din povesti scrise pe net....

Altfel, se ia omul dupa ce scrie pe net si face cum a scris colegul de mai sus cu indicii....e cea mai sanatoasa alegere
IRONICK
Daca se dupa ce scrie pe net, ajunge la balamuc.
Daca se ia dupa indicii, CPC5 sta mai bine ca alea recomandate de tine. Iar diferenta de pret de mai mult de 50% nu se reflecta in favoarea GEP.
milu
Multumesc de raspunsuri!

QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2016, 20:28)
Daca se dupa ce scrie pe net, ajunge la balamuc.
*



De aia am intrebat aici.



Conti Eco Contact 5 are pe ud B si consum B
Conti Premium Contact 5 are pe ud A si consum C
Conti Eco Contact 3 are pe ud C si consum E

Conti Eco Contact 5 pare cel mai bun, dar as fi curios cati km tin si daca dupa cativa ani se pierd proprietatile cauciucului si devine mai putin aderent.

Eu merg cam 12000-13000/an din care 8000-10000 cu anvelope de vara.
Fanez
Conti Premium contact 5 este cel mai avantajos. M-am interesat si eu despre aceste anvelope si toate informatiile m-au orientat catre PremiumContact. Despre EcoContact au fost mai multe nemultumiri. Pana la urma mi-am luat altceva dar dintre cele enumerate de tine as fi luat Conti Premium Contact 5 cu indici A pe ud si C la consum.
Un test ADAC zice:
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reife...rcePageId=31821
Am auzit ca cele ECO contact se uzeaza mai repede.
user123
QUOTE(IRONICK @ 15 Apr 2016, 20:28)

Daca se ia dupa indicii, CPC5 sta mai bine ca alea recomandate de tine.....
*





Nu cred, priveste mai jos ; in plus am avut CPC5 si singurul lucru la care exceleaza este durabilitate si rezistenta la uzura ; la aderenta Goodyear mi-au parut mai bune, mai ales pe asfalt umed lucru sustinut si de indici



[attachmentid=1628030493] [attachmentid=1628030494]
IRONICK
Eu le-am gasit tot cu A si C. Literele astea difera in functie de marimea anvelopei.
Iar indicii la umed sunt la fel A-A. La consum C pentru CPC5 reflecta faptul ca au aderenta mai buna in detrimentul rezistentei la uzura.

Asa si eu as recomanda Yokohama, doar ca nu-s pe dimensiunile Dacia.
Fanez
Ma vad nevoit sa te contrazic aici.
https://www.anvelope.ro/filtru?latime=185&i...t_type=anvelope
andreig1982
sunt subiectiv pt ca le folosesc de cateva luni, dar tot premium contact 5 recomand
si la 210 ron sunt pomana smile.gif
IRONICK
QUOTE(Fanez @ 17 Apr 2016, 09:13)

nu gama de buget ...
Fanez
QUOTE(IRONICK @ 16 Apr 2016, 22:20)
(...)
Asa si eu as recomanda Yokohama, doar ca nu-s pe dimensiunile Dacia.
*


Ce puteam intelege de aici? Ca nu exista Yokohama pentru Dacia. Ti-am aratat ca exista. Acum sunt dar nu sunt d-alea.... adica exista Yokohama pe dimensiunile Dacia dar nu sunt pentru Dacia, sau cum? Anvelopele pentru masini de curse nu sunt pe dimensiunile Dacia.
IRONICK
Mai bine te duci in padure.
Fanez
Nu am anvelope Yokohama de padure. Am Falken de vara. Am Logan, nu Duster.
YRX
Ironick-u vrea Yokohama Parada biggrin.gif
milu
QUOTE(milu @ 15 Apr 2016, 15:39)
Am posibilitatea sa cumpar Conti Eco Contact 5, Conti Eco Contact 3 sau Conti Premium Contact 5 cu 210 bucata.

Gasesc ceva mai bun/rentabil in banii astia?

Acum am
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nankang/XR611.htm
dar sunt deja batrane (2010 si 60-65oookm) si pe ud merg acum foarte rau, cu toate ca mai au profil destul de mult.
*



Am luat Conti Eco Contact 5, DOT 1216.
Am apucat sa fac doar vreo 30km. Maine se anunta ploaie si le voi forta un pic pe ud sa vad cum se comporta.

[attachmentid=1628033792]
[attachmentid=1628033793]
andreig1982
mai bine stai potolit cu fortatul pe ploaie smile.gif
mai toti producatorii producatorii recomanda o perioada de "rodaj" de vreo 500 de km pana la atingerea performatelor optime ale anvelopelor
user123
QUOTE(milu @ 23 May 2016, 09:59)
Am luat Conti Eco Contact 5, DOT 1216.


[attachmentid=1628033792]
[attachmentid=1628033793]
*




Dar in poza sunt premium contact.....deci pana la urma de care ai luat, eco sau premium?

Indiferent de care, sa le uzezi sanatos.....si fara evenimente

Continental o sa-ti placa prin faptul ca rezista ff bine in timp la uzura (parerea mea)
milu
Da, sunt Premium Contact - m-am grabit cand am scris.
IRONICK
QUOTE(user123 @ 23 May 2016, 17:58)
Continental o sa-ti placa prin faptul ca rezista ff bine in timp la uzura (parerea mea)
*
Poate alea Eco, ca din restul gamei pe mai multe masini, toate au fost schimbate dupa doua sezoane (2 ani).
Fanez
Tot d-astea aveam de gand sa-mi iau si eu. E buna alegerea.
@IRONIK abia acum ii zici ca se uzeaza repede, dupa ce le-a luat? biggrin.gif
andreig1982
QUOTE(IRONICK @ 26 May 2016, 14:55)
Poate alea Eco, ca din restul gamei pe mai multe masini, toate au fost schimbate dupa doua sezoane (2 ani).
*


la cati km parcursi?
cu premium contact 5 am doar cateva mii de km dar nu mi se par a se uza prea repede
cu ts 850 am vreo 15000 de km in 2 ierni si arata bine, poate o sa masor adancimea profilului cand mai ajung prin boxa smile.gif
IRONICK
Nu am stat sa calculez km pentru nici o masina, dar la ~40k-50k s-au schimbat. Bine, erau alte dimensiuni si profile. Adica se consuma normal.
Fanez
Cu Falken-urile mele am constatat ceva ciudat. Pe carosabil ud (foarte rar pe uscat) se aude pe usa din dreapta zgomot de parca imi arunca cineva cu nisip. doar pe dreapta se aude. O fi de la anvelopa sau de la altceva?
andreig1982
QUOTE(IRONICK @ 27 May 2016, 07:28)
Nu am stat sa calculez km pentru nici o masina, dar la ~40k-50k s-au schimbat. Bine, erau alte dimensiuni si profile. Adica se consuma normal.
*


m-am linistit
e suficient pt mine smile.gif
eu oricum cam tot ce-i consumabil schimb inainte sa ajunga la limita
YRX
Pentru cauciuce de iarna - vreau za best in zapada si zloata, nu ma intereseaza consum, zgomot etc. Care sa fie dintre astea?
- Nokian WR D4
- Continental TS860
- GY UltraGrip 9
user123

Stii ca eu sunt fan america ...insa pt zapada aleg Nokian..

Auzi? Dar de ce iti trebuie tie cauciucuri pt zapada? smile.gif)))
crising
Tot Nokian recomand si eu. Am folosit 2 ierni. Au fost mult peste Pirelli folosite anterior 5 ierni.
andreig1982
conti smile.gif
sunt subiectiv pentru ca am ts850 icon_mrgreen.gif
YRX
QUOTE(user123 @ 14 Sep 2016, 15:13)
Stii ca eu sunt fan america ...insa pt zapada aleg Nokian..

Auzi? Dar de ce iti trebuie tie cauciucuri pt zapada? smile.gif)))
*



America ... da' facute prin Turcia sau Polonia. Am avut Ultragrip 6 si n-au fost rele deloc, dar as vrea ceva mai "hardcore".
Ca sa ies din parcare... laugh.gif
andreig1982
lanturi icon_mrgreen.gif
YRX
Fara lanturi, fara tinte, fara 4x4... tongue.gif
andreig1982
tongue.gif [attachmentid=1628042580]
Saint666
Ia in calcul si Vredestein Snowtrac 5

Sau daca vrei doar sa iesi din parcare, indiferent daca ai zapada si noroi de 30cm, si nu iti pasa foarte mult de aderenta pe ud, recomand asa ceva:
http://p1.akcdn.net/full/248847312.kingsta...-65-r15-88t.jpg
http://www.compari.ro/anvelope-c3615/kings...-88t-p53706829/
Folosim la tara de 2 ierni. Nu am mai avut nevoie de lanturi. Nu conta ce era pe jos.
AR-18-MOS
QUOTE(YRX @ 14 Sep 2016, 14:46)
Pentru cauciuce de iarna... Care sa fie dintre astea?
*


Yokohama W Drive.
YRX
Siii... castigatorul este Nokian WRD4.
4 bucati tocmai au aterizat la mine acasa.
Jantele au venit de la reconditionat asa ca urmeaza sa le montez.
user123

Sa le uzezi sanatos ! Si sa revii cu impresii....

surube
Eu am semperit speed grip dar pe 3 dintre ele scrie made in Austria iar pe altul made in Czech republic .....e ciudat ! 😮
dancristian
vredestein snowtrac5
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.