Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pneuri Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
vasile82
Cred ca s-a mai spus pe aici ca anvelopele de iarna sunt un pic mai inguste decat cele de vara, ambele avand aceesi dimensiune. oare de ce?. Eu am incaltat masina cu 185/65/15 de iarna.
Bafta
tribunul
Mersi mult pt. linkuri, Mich@el, cred ca erau pt. mine.

Dar vezi eu sunt cam incapatanat si o tin pe a mea.
Chiar nu inteleg cum niste anvelope cu suprafata de contact mai mica pot sa franeze mai bine iarna.

Sa consideram ca-i vara, e cald, drumul uscat, anvelope de vara. Cu cat sunt mai late cu atat franeza mai bine. Daca-i iarna, e ger, si drumul alunecos (zapada BATATORITA, gheata, polei), deci ai nevoie de niste cauciucuri care-si pastreaza proprietatile pe frig.
Eu nu vad de ce sa fie si mai inguste.

Faza cu taiatul zapezii, DA, sunt de acord, ca cele subtiri taie mai bine zapada.
Asta o stiu de cand eram mic, cand au aparut carutele cu roti de cauciuc care ramaneau impodmonite in namol, pe cand cele cu roti de lemn, care erau mai subtiri, treceau mult mai usor prin noroaiele de la tara.

PS. Vasile82, eu chiar nu inteleg de ce. Daca nu te superi, ai putintica rabdare sa-mi explici sa pricep si eu.
vasile82
Motivele principale, dupa parerea mea, sunt cele enumerate de tine mai sus (impotmolire, taiatul zapezii etc). Se presupune ca iarna ai parte de zapada nu numai de drumuri curate. De aderenta se ocupa profilul si compozitia anvelopei.
Dar sa nu uitam rolul soferului wink.gif

Bafta si drumuri aderente
msn2
pe strazile lumii civilizate, iarna, se presupune ca nu exista zapada batatorita ci doar zapada proaspat depusa de aceea se recomanda pneuri mai inguste.

la noi ...
george1582
salut.....am gasit dunlop winter sport m3 la 230 ron...........se merita?
maxiK
in metro erau 250 (185/65/15)
george1582
erau saptamana trecuta......
smar2
mi-am luat 4 bucati barum polaris 2 cu 190RON/buc de la metro. nu mai aveau la nici un metro din bucuresti sava eskimo3 sau firestone.

autozone e inchis la ora asta... (a se vedea data postarii). sun la sama. stupoare 5 roti de schimbat anvelopele vechi cu cele noi ma costa.... ATENTIE !!! 1.900.000 lei (vechi).

la care eu am spus multumesc, dar nu ma intereseaza. mai auzisem preturi pe aici, dar erau mai in gama 600-700 mii lei, nu 2 milioane...
george1582
aia de la sama au niste preturi nesimtite.....mie pt 2 anvelope de schimbat imi cereau 80 ron...dar am luat anvelopele de la forexim,de langa ei din sos. pipera si aveau si montaj gratuit am platit decat 20 ron echilibrarea....
einstein1984
Mda, le luai de la IPSO sau Pneurom si aveai montaj si echilibrat incluse in pret (cum e si normal).
smar2
pana la urma am fost sa le montez la auto-soft (anvelopele noi din postul nr.859), pt ca aveau program si azi (sambata) pana la 22:00

montat + echilibrat + spalat 4 anvelope + 2 saci pt anvelopele vechi = 50 RON
indreptat 2 jante (aliaj) cam cu damburi (de la gropi) = 100 RON

Deocamdata nu simt diferente majore cu barum fata de montanele de 2 ani si 53.000 km, dar nici nu am apucat sa fac un drive-test cum se cuvine, pt ca n-am mers decat de la auto-soft pana acasa.
egox
Am schimbat și eu la Autosoft (pe Calea Dudești) acum o săptămână și am fost plăcut impresionat. 57 RON, din care (opționale) : valve noi (10 RON), 2 saci de plastic (5 RON), spălat (12 RON, 4 roți cu totul - dar mai degrabă jantele decât anvelopele, asta și după forma periilor dar și după logica operației în sine). Deci 30 RON la minim, pentru schimbat și echilibrat (indiferent de cantitatea de plumb necesară).

Mi-au mai îndreptat o jantă (de tablă, 35 RON, operație migăloasă făcută, mi s-a părut mie, cu suficientă răbdare). Locul curățel, 3 elevatoare, 2 instalații de montat/demontat anvelope, 2 de echilibrat (cu monitoare de 17, lcd/tft). Cireașa de pe tort, plata cu cardul (opțiune indisponibilă, de exemplu, la service-ul un mi-am făcut reviziile de 15.000 și 30.000 km).

Servicii decente, la prețuri rezonabile (aș zice eu).
semit
valvele sunt moca tati.. eu am schimbat si la megan si la logan si nu au cerut bani pe valve si nici pe saci... le-o fi placut de mine blush.gif
l@u
La moderatori se face reducere ca poate intra si el in Dacia club tongue.gif
prody
Am pus si eu un set Debica pentru iarna. A costat 170 RON bucata din Praktiker. Sper sa fie bune.
Am editat.
semit
cat?????? tongue.gif
egox
QUOTE(semit @ 11 Dec 2006, 15:18)
valvele sunt moca tati.. eu am schimbat si la megan si la logan si nu au cerut bani pe valve si nici pe saci... le-o fi placut de mine  blush.gif
*


Le-o fi plăcut smile.gif
Mie mi-a explicat (omu) frumos cât face și m-a întrebat dacă dau sau ba (asta la valve, sacii i-am cerut eu). Am zis da, după ce mi-a arătat semnele îmbătrânirii cauciucului valvei. Ceva-ceva se vedea, 10 RON pentru toate 4 mi s-a părut absolut suportabil. Le-a si trecut ca atare pe deviz.

LATER EDIT: n-am cumpărat anvelope de la ei, nici n-am apelat la serviciul lor de stocat roți (15 RON setul, pe lună - prin set ei înțeleg maxim 5 roți).
eugenmanea
Pana la urma care sunt mai bune cauciucurile cu care vine echipat Loganul? Michelin sau Continental?? Eu am nimerit cu Continental (Laureat Plus), dar vad ca la pret tot cam pe acolo sunt (cam 280 Ron bucata).
tribunul
Va recomand sa nu va zgarciti cand alegeti cauciucurile, mai ales pt. loganul fara ABS.
Franele la loganul fara ABS sunt "periculoase", iar daca aveti si cauciucuri proaste...
Puteti sa va convingeti singuri de cauciucurile si franele loganului in special cel fara ABS, la 60 km/h puneti o frana brusca si o sa vedeti ca se blocheaza rotile si va duceti taras, saniuta.
Va recomand sa faceti testul asta ca sa stiti cu ce masina circulati.

Eu mi-am pus pireli de iarna si sunt proaste, de duci cu ele taras ca si cum nu ai avea cauciucuri.
madhorsefuzzy
Eu am Sava Eskimo S3 de iarna si daca ma infig in frana la 60 si eu ma duc un pic taras.

Prefer sa dozez eu din pedala apasarea astfel incat sa nu le blochez, decat sa apas in draci si sa nu se blocheze.

Eu le-am blocat la 60km/h ca am vrut sa le blochez si m-am infipt in frana cat am putut. In rest nu am fost in situatii sa le blochez.

Esti probabil obisnuit cu pedala de frana de la cea cu ABS, care prinde mai jos unde deja la cea fara ABS ai blocat rotile. La Laureate trebuie sa fi mai finut cu frana. wink.gif

P.S. Nu spun ca Montana M801/Kormoran K801 nu ar fi slabute.
tribunul
In mod normal nu apas brusc sa blochez rotile, dar in situatiile in care-ti sare cineva in fata nu te poti gandi prea mult timp si te repezi in pedala.
ultraav
Ca sa nu deschid un alt topic, am sa scriu aici...

HELP! am vorbit acum cateva zile la un magazin si am comandat 4xNokian WR (cam 250 RON bucata). Baietii au zis ca dureaza cateva zile, si azi m-au sunat sa ma duc sa le iau. Numai ca... primesc acu' sms ca ale mele cauciucuri sunt fabricate in Ian 2005, si nu in 2006, asa cum subsemnatul a specificat in mod apasat, si cum mi s-a promis. Ce ziceti, sa le iau?

10x
madhorsefuzzy
Daca le uzezi pana in ian 2011 si le arunci atunci da. Daca vrei sa le utilizezi si dupa ian 2011 atunci nu.

Sfatul meu este sa nu le iei. Au deja 2 ani de stat pe bara si cauciucul imbatraneste chiar daca sta.
msn2
daca le uzezi pana in 2 ani de acum inainte ia-le.

ca recomandare: nu folositi cauciucuri mai vechi de 3 max 4 ani de la data fabricatiei.
Kostica
Ati auzit de TIGAR WINTER? Cum sint?
Altceva in gama 150-180 RON/buc?
Multumesc
oli_h
revine oferta la metro din 14 dec parca : dunlop wintersport m3 - 2141000 lei / bucata
sunt super cauciucurile astea. le am montate de vreo 5 saptamani pe masina si se comporta excelent.
Cypher4laguna
Super... la importator sunt cu 100 de ron mai scumpe... Mi-as lua si eu daca ar ninge... dar asa poate fac economie. Stiu ca sunt bune pentru ca mi-am luat la Laguna (deh masina mai scumpa, de valoare:D )
Kostica
Chiar nu mai are nimeni TIGAR Winter? Sint curios daca sint bune de ceva, sint destul de ieftine, 152 ron
shefful
Ma uit si eu cu jind la Dunlopurile din Metro, dar ma intreb ce inseamna TL din specificatii (... R15TL 88T...). Merg puse fara probleme pe jantele stock?
msn2
am eu dunlop de la metro pe jante tabla si merg ff bine dar sunt zgomotoase.
shefful
Ultima strigare: sa-mi iau Dunlop sau Barum Polaris 2? Maine merg la Metro smile.gif
madhorsefuzzy
Dunlop
shefful
Polaris 2. Dunlop masura mea... n-aveau. Am incercat sa fac fallback la Firestone Winterhawk. N-avem. Buun, atunci Barum Polaris 2, ca am citit pe net ca n-ar fi rele. D-alea mai avem dar sa stiti ca nu-s la pretul din catalog, ca a fost o greseala (vazusem si eu afisat asta in raft). Asa ca in loc de Dunlop am luat Barum cu vreo 300 de mii mai scump ca in catalog si... cireasa de pe tort, acasa am constatat ca-s facute in Romania. Deja am emotii sad.gif
Alecs_TGA
dap e fabrica si in romania .........poti sa te duci sa le schimbi la metro adica sa iti returneze banii daca nu le-ai montat pe masina le spui ca nu sunt bune pentru masina ta wink.gif si iti returneaza banii
blabla
QUOTE(shefful @ 15 Dec 2006, 23:45)
Asa ca in loc de Dunlop am luat Barum cu vreo 300 de mii mai scump ca in catalog si... cireasa de pe tort, acasa am constatat ca-s facute in Romania. Deja am emotii  sad.gif
*



Sa vezi ce-am patit eu...

Ajung cu Loganu' acasa si colac peste pupaza, constat ca este facut in Romania, pe unde o mai fi si tara asta... radmasa.gif

Shefful, tot ce este facut din SUA pana in Burkina Faso este mai bun. Cel mai bine ar fi ca nimeni sa nu mai cumpere produsele facute in fabrica unde lucrezi tu sau eu, si sa ajungem muritori de foame. Made in Romania sad.gif
Alecs_TGA
atat timp cat sunt/ se stie ca sunt de calitate proasta NU o sa se cumpere produsele din Romania............ nu ti se pare logic?? de ce sa cumparam lucruri proaste doar ca sunt facute de romanii nostri care sunt pusi pe japca ?? unii sunt satui de montana made in romania si kormoran la fel.......... unele modele wink.gif
shefful
Exact, nu am nimic impotriva faptului ca-s romanesti, ci faptul ca si Montanele / Kormoranele au fost/sunt fabricate in Romania... parca sub licenta Michelin. Sper totusi sa aiba aceeasi calitate cu cele vandute in restul Europei, dat fiind ca Barum e o marca cunoscuta si mai spre vest.
arny
LA MULTI ANI si KM pentru toti Loganistii!

Am si eu o rugaminte: daca e cineva de pe forum din Cluj si ma poate ajuta cu ceve informatii despre pneuri de iarna pentru Logan. Ce marca, unde, cam ce preturi? In Cora am vezut doar Pirelli la vreo 280 Ron/buc. Cam piperat!
Undeva in jur de 180 Ron/pneu, +/- de-o bere.

Multam si drum bun si siguranta maxima in 2007! cheers.gif
charly
Arny, uita-te putin pe www.sigemo.ro. E o firma din sibiu care are diverse marci de cauciucuri la preturi bune, iar daca comanzi 4 buc ai transportul gratuit. Eu am luat de la ei 4 buc Eurostone Winguard (de fapt pe ele scrie NEXEN). Un pret bun si un profil interesant au si modelul Sirius II, tot de la Eurostone.
JIL
@arny mi-am luat 4 Dunlopuri wintersport m3 de la Adax din Marasti. (intre senstul giratoriu si podul IRA, pe partea dreapta cum mergi spre IRA)
Pretul a fost parca 1050 pentru toate 4 (inclus montaj, echilibrare... etc).
Pretul mi se pare putin mare dar... asta e. Is destul de multi pe acolo asa ca trebuie sa mergi sa te treci pe lista la asteptare... s-ar putea sa nu fie aglomerat si scapi repede.
In rest de mecanici am fost multumit. S-au miscat repede. biggrin.gif
Dupa 2 luni de mers cu Dunlopurile si cam 4000 km ma declar f multumit de ele.


@all
de 2 zile am facut o manevra de parcare (gresita se pare) intr-o curte si am dat cu cauciucul stanga spate intr-un colt de scara. Instant s-a spart pe lateral.
Am mers la vulcanizare. Cei de acolo s-au uitat la gaura (intra un pix normal prin ea) si au zis ca o rezolva. I-au pus un petec pe interior, au reechilibrat-o si au zis ca pe spate merge mult si bine.
Eu am o intrebare: pot sa fiu sigur pe cauciucul ala, sau o sa ma trezec ca la 140 km/h ... face fas?
Ce experiete aveti cu penele? Ce ma sfauitit?
memyselfandI
Problema nu este gaura din cauciuc ci viteza cu care tu vrei sa rulezi folosind un pneu de iarna. Pentru ca pe zapada ma indoiesc ca vei merge cu 140km/h iar pe asfalt uscat nu se comporta bine, desigur daca nu cumva nu sunt -5 grade.
Bafta
donraulo
Anvelope de iarna Resapate - de genul celor de prin practiker, nu sunt bune pentru loganel? - sunt si mult mai ieftine fata de cele noi

eu pe clio I, pe fata am resapate si am fost foarte multumit de ele - iarna
charly
Pe la Adaxcom am trecut si eu dar mi s-au parut cam mari preturile. De exemplu, jil ai iesit per total cam cu 100 ron mai mult decat de exemplu la sigemo-sibiu. Rog a nu se considera reclama.
mario1980
Barum Polaris 2 am cumparat de la http://www.depozituldeanvelope.ro/ . Cu tot cu transport pina in Iasi, m-au ajuns 376 RON.
Dar... pe asfalt mai fin, semi-umed (sau semi-uscat) fluiera. Destul de tare incit m-am speriat ca am ramas fara ulei in cutia de viteze. M-am oprit si pret de vreo 10 min am cautat busonul de ulei de la cutie. Este negru, de plastic, inspre partea din fata a masinii, se desface cu mina, si se ajunge la el bagind mina pe linga baterie, pentru cine este curios. Dupa ce am vazut ca ulei in cutie este cit trebuie, am plecat linistit, si mai apoi am observat ca daca mergeam mai pe mijlocul drumului, pe unde era mai uscata soseaua, nu mai facea.
O alegere buna mi s-au parut Firestone Winterhawk.


Numai bine!
arny
Azi am scos din cutia postala oferta de la Praktiker, unde am gasit un pret destul de bun pentru anvelopele de iarna DEBICA FRIGO 185/65 R15, de 155 Ron bucata. Nu stiu daca pretul include sau nu si ecovaloarea, dar oricum pare un pret bun iar la raportul pret/calitate eu zic ca Debica sta bine.
Merg maine sa vad despre ce este vorba, ca la noi n Cluj nu prea gasesc anvelope de iarna la preturi bune. Am fost azi pe la mai multe firme, VSV, Montero, Binar si n-am gasit mai nimic de iarna.
blabla
QUOTE(Alecs_TGA @ 17 Dec 2006, 01:30)
atat timp cat sunt/ se stie ca sunt de calitate proasta NU o sa se cumpere produsele din Romania............ nu ti se pare logic?? de ce sa cumparam lucruri proaste doar ca sunt facute de romanii nostri care sunt pusi pe japca ?? unii sunt satui de montana made in romania si kormoran la fel.......... unele modele wink.gif
*



Afirmatii de genul celor de mai sus sunt penibile. Defineste ,,sunt/ se stie ca sunt de calitate proasta".
Ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii, le-am scris celor de la Conti, iar raspunsul de mai jos a venit cu peste 2 saptamani intarziere (deh, romani, vorba ta):

,,Brandul Barum apartine de aproape 10 ani Concernului Continental.
Anvelopele Polaris 2 se fabrica atat in fabrica din Cehia, cat si la Timisoara sau alte fabrici de anvelope pe care Continental le are in lume.
Nu existe nici o diferenta de calitate intre ele. Se utilizeaza aceiasi compusi si tehnologii, precum si acealeasi standarde de calitate.
Pentru comercializarea in Romania toate anvelopele au Certificat de conformitate si Licenta RAR.

Pe site-ul Barum in Romana nu sunt aceste informatii deoarece site-ul reprezinta o traducere fidela a site-ului standard din engleza si germana.
Practic in orice limba este accesat portalul Barum informatiile sunt aceleasi.

O zi buna,
Alin Raicu
CAP SALES
Continental Automotive Products SRL
Str. Avram Imbroane No. 9
Timisoara 300129
Romania
Phone: 0040(0) 256 305311
Fax: 0040(0) 256 305371
alin.raicu@conti.de
"

Haideti sa pastram acest forum cat mai folositor si sa evitam dezinformari sau prejudecati de genul celor postate de Alecs_TGA

P.S.

Nu, nu lucrez pt. Conti si nu am montate anvelope de la ei.


blabla
QUOTE(donraulo @ 4 Jan 2007, 12:39)
Anvelope de iarna Resapate - de genul celor de prin practiker, nu sunt bune pentru loganel? - sunt si mult mai ieftine fata de cele noi

eu pe clio I, pe fata am resapate si am fost foarte multumit de ele - iarna
*



Mai multe despre anvelopele de care amintesti, aici:
marangoni



Cypher4laguna
Personal nu am incredere in anvelope resapate. Motivul pentru care am dat 500 ron pe 2 Dunlop M3 a fost sa ma scoata cu siguranta din situatii critice. Cel putin la dimensiunea noastra erau cele mai bune in teste... Daca ma gandesc ca le folosesc si mai multi ani (3-4) deja suna bine. Or cu resapate...
bogdan77
nu stiu ce sa zic de cauciucurile cu care vine echipata lgn dar eu le-em terminat repede.de la 100 km nevoit am pus frana,s-au blocat rotile iar partea care era in contact cu asfaltul sa tocit ca pe urma la mers se auzea cum bate caucicul cand calca pe partea julita.am luat 4 caciucuri noi si se simte dif si la mers.la noile caciucuri ceva fact de continental la tm partea laterala este mai moale ca si la cormoran iar masina parca merge mai leganat nu mai este asa rigida iar la gropi mai preia si cauciucul din soc .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.