Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi piese DACIA SOLENZA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43
daniel87
Am o solnita diesel si am dus-o la macanic initial cu gandul sa-i schimb bucsele pt ca troncanea f tare in fata si stiam ca am si problema la un burduf de planetara. Din pacate pt buzunarul meu se pare ca erau mai multe chestii in neregula si mecanicul mi-a schimbat: bucse fata + spate, bieleta anti rasturnare, pivoti fata, burduf planetara, refacerea unghiurilor si toata aceasta distractie m-a costat 590 lei. Mi se pare exagerat de scump motiv pt care va rog sa-mi spune-ti cam care e pretul corect pt toata aceasta distractie.

Multumesc

PS: toate piesele au fost cumparate din service iar pretul include binteinteles si manopera.
extasy_myhay
QUOTE(daniel87 @ 10 Oct 2010, 13:40)
Am o solnita diesel si am dus-o la macanic initial cu gandul sa-i schimb bucsele pt ca troncanea f tare in fata si stiam ca am si problema la un burduf de planetara. Din pacate pt buzunarul meu se pare ca erau mai multe chestii in neregula si mecanicul mi-a schimbat: bucse fata + spate, bieleta anti rasturnare, pivoti fata, burduf planetara, refacerea unghiurilor si toata aceasta distractie m-a costat 590 lei. Mi se pare exagerat de scump motiv pt care va rog sa-mi spune-ti cam care e pretul corect pt toata aceasta distractie.

Multumesc

PS: toate piesele au fost cumparate din service iar pretul include binteinteles si manopera.
*




daca asta este pretul piese+manopera=590 nu cred ca este exagerat

un unghi de fuga este aproximativ 100 lei, bucsile la amortizoarele de pe spate+bucsi bara stabilizatoare, montat toba finala: manopera+piese 150lei(fara toba), bieleta antirasturnare daca este de origina sare si aia de 120 lei, daca ai schimbat si burduful de la planetara stanga cel dinspre cutie costa si ala in jur de 100lei
gabitzu'
Mi-am cautat niste piese prin targ la Vitan si iata ce am gasit:

- bieleta cu cap de bara: 73 lei/buc (de origine);
-discuri frana Klaxcar: 70 lei/buc;
-placute frana ( nu stie exact de care dar de origine ): 35 lei/ set;
-garnituri etriere : 10 lei/set.

Trebuie sa mentionez ca astea sunt cele mai scumpe, au fost recomandate de vanzator ( vechi prieten de-al meu ).
ramsen
nu cred ca sint originale tot ce ai cumparat tu...de exemplu:
1. placutele de frina sint TEXTAR???la mine costa un set 80 lei
2.bieleta de directie fara servodirectie originala este una 90 lei iar cea pentru servodirectie 140 lei...nu te contrazic dar nu cred ca astea sint piese originale...
gabitzu'
QUOTE(ramsen @ 17 Oct 2010, 09:47)
nu cred ca sint originale tot ce ai cumparat tu...de exemplu:
1. placutele de frina sint TEXTAR???la mine costa un set 80 lei
2.bieleta de directie fara servodirectie originala este una 90 lei iar cea pentru servodirectie 140 lei...nu te contrazic dar nu cred ca astea sint piese originale...
*



inteleg ce spui...bieletele sunt aceleasi pe care le-am gasit in alte magazine de pe Viitorului ( zona cu multe magazine de piese auto ) la pretul de 96 lei.Au aceeasi cutie, aceeasi eticheta si aceeasi holograma.
Cum spuneam, este un vechi prieten de-al meu si mi-a facut un pret ok pentru ele.
La placute de frana nu m-am uitat exact dar mi s-a spus ca sunt de origine ( avea si la 20 de lei setul ).

Oricum ar fi, nu te contrazic, tu stii mai bine.La voi in Pitesti este "Raiul" pieselor auto Dacia tongue.gif
sorin_pan
QUOTE(cristi 2007 @ 25 Sep 2010, 21:56)
stie cineva cat costa o macara de geam spate?am observat ca pot doar sa-l cobor nu sa-l mai si urc.este blocat si mi-a ramas deschis vreo 5 cm.sper sa nu ploua zilele astea.
*



Eu am dat-o jos si am reparat-o . Practic a cazut cablul de pe rola si trebuie sa il pui la loc. Tai niturile ca sa scoti rola iar dupa reparare in locul niturilori poti pune suruburi. Succes.
ROK
stie cineva cat costa o oglinda de solenza in targ la vitan?
ramsen
geamul sau toata oglinda retrovizoare?
ROK
toata oglinda laterala
bogdanel88
preturi de la IASI:
discuri frana Klaxcar:75 de lei buc
placute frana Textar:76 lei
saboti frana Fermit Ramnicu:120 lei
ulei Elf 5w 40:39 lei litrul
ulei Elf 75w 80:29 lei litrul
antigel Glaceol:20 lei litrul
bucse bara stabilizatoare:12 lei 4 buc
baterie Bosch 56 A:265 lei
repartitor frana:123 de lei
extasy_myhay
are cineva idee cat mai costa un kitt de ambreiaj? eventual o recomandare ca firma (de la cei care si-au montat si sunt mutumiti de el)

ionelpopa83
astazi:
- filtru aer 1.4 benzina - 30 ron, Mann C 2672/1 ( merita fiecare leutz )
- distributie de origine - 200 ron
- distributie Contitech - 300 ron
- antigel Glaceol RX tip D - 20 ron/L
rratzoiusexos
in bucuresti stie careva preturi pentru:

-amortizoare spate bilstein
-balama + cui haion
-bileta antirasturnare de origine?
ramsen
ti le spun pe cele din Pitesti
amortizor spate bilstein 90 lei buc
bieleta antibasculare SRL 50 lei ...si chipurile uzina 150 lei
andri1940
Din pitesti, de pe Dumbravei:
Planetara stanga de origine (made in france) - 497 lei
Ulei transmisie Dacia oil Extragear 4+ - 23 lei litrul

Planetara stanga ricambi italia- 260 lei, in Mioveni sunt 200-220 lei! (nu stiu cat de bune or fi, am luat de origine)

mchey
Ce inseamna ptr voi piese de origine ? Ptr mine cele luate din magazine autorizate DACIA, reprezentante etc.
Preturi:
Filtru ulei - 35 Ron
Filtru polen - 22 Ron
Filtru aer - 50 Ron
Flansa amortizor - 46 Ron
Maskatu
Gaseai mai ieftin in alte locuri, cel putin filtrul de aer, gasisem la un magazin de piese cu 30-35, nicidecum 50! Dar deh, magazinele "autorizate Dacia" au un obicei de obraz gros, in care practica adaosuri mari. Flansele mi se par dubios de ieftine. Cand am cautat eu asta vara gasisem cu 70-80 bucata.
mchey
Nu am cumparat, evident, filtrul de aer mi se pare exagerat de scump.
Scuze de OT.
ramsen
QUOTE(mchey @ 15 Nov 2010, 15:45)
Ce inseamna ptr voi piese de origine ? Ptr mine cele luate din magazine autorizate DACIA, reprezentante etc.
Preturi:
Filtru ulei - 35 Ron
Filtru polen - 22 Ron
Filtru aer - 50 Ron
Flansa amortizor - 46 Ron
*


PITESTI:
filtru ulei Renault- Purflux - 30 lei
filtru polen - 20 lei
filtru aer Renault - 33 lei ; Filtron - 15 lei
flansa amortizor fata - 75 lei
amortizor fata Bilstein - 100 lei
amortizor spate Bilstein - 90 lei
rulment axial - 22 lei
etc
etc
Maskatu
Q.E.D.
bogdanelkva
cat costa o luneta spate?se mai gasesc macar pe la reprezentante?azi dimineata am avut norocul sa mi se faca praf... sad.gif mersi.
belinosu
un bord cu turometru de solenza la ce pret ar fi si SH ar fi bun
shake
la magazin la dacia este 368 ron ,

la baieti sh il iei cu 150 - 100 ron .

bafta ! sunt o gramada care vand
rratzoiusexos
amortizoare bilstein pe ulei de spate-96 lei bucata
magazin zona lizeanu spre viitorului
balama portbagaj srl 35 lei-zona Maica Domnului- nu recomand..nu se potriveste la fel ca ceea de origine(125 de lei la acelasi magazin)

stie cineva unde gasesc butucul de deschidere de la portbagaj si un pret?
ramsen
[quote=belinosu,21 Nov 2010, 23:57]
un bord cu turometru de solenza la ce pret ar fi si SH ar fi bun
*

[/quote
daca mai gasesti cu turometru ceas solenza...pe ultimul l-am dat cu 150 lei saptamina trecuta... si kilometrii rescrisi la cit a vrut el
silvio21
Am fost azi la un magazin sa inreb de preturi pentru ce ma intereseaza momenten,nu dau numele firmei sa nu fac reclama,am un amic care lucreaza acolo si va spun preturi pentru:
-planetare italia stg-210ron
dr-206ron
polonia stg-163ron
dr-177ron
-amortizoare Bilnstein fata 95ron/buc
-discuri frana de scornicesti 47ron/buc.
La planetare ma tot gandesc ca nu stiu de care sa cumpar ca parerile sunt impartite si concluzia ar fi ca amandoua marci au probleme la ele prin curgerea de ulei pe langa rulment stg.
bogdanelkva
Luneta Solenza,montata in Deva,luneta + montaj - 150 lei.
NiNiU
silvio21, ce firma scrie pe planetarele poloneze?
Trebuie sa schimb siu eu planetara stanga si am gasit doar ricambi cu 240 ron.
Multumesc.
silvio21
Cele de plonia sunt auto speed.Dar ce sa spun amicul meu de la magazin mia reomandat mai mult Ricambi cele italiene ca-s mai bune.Cei drept pentru amandoua tipurile au mai avut retururi dar cele mai multe retururi sunt de la cele poloneze.Eu nu stiu dupa cine sa ma mai iau ca-mi trebuiesc si mie doua bucati.
ramsen
parerea mea este sa cumperi Ricambi...
danu171988
am eu un ceas de solenza sh belinosu cat dai pe el cu tot cu turometru fara nici un fel de modificare...este acum montat pe solenza mea
p3numbra
Schimbat parbriz +montaj 147 lei - Centrul de Parbrize Pilkington Stefanesti AG DN7 Nr.57.
extasy_myhay


<span class='edit'>26 Nov 2010, 15:42:</span>
QUOTE(silvio21 @ 23 Nov 2010, 19:52)
Am fost azi la un magazin sa inreb de preturi pentru ce ma intereseaza momenten,nu dau numele firmei sa nu fac reclama,am un amic care lucreaza acolo si va spun preturi pentru:
-planetare italia stg-210ron
                         dr-206ron
            polonia stg-163ron
                         dr-177ron
-amortizoare Bilnstein fata 95ron/buc
-discuri frana de scornicesti 47ron/buc.
La planetare ma tot gandesc ca nu stiu de care sa cumpar ca parerile sunt impartite si concluzia ar fi ca amandoua marci au probleme la ele prin curgerea de ulei pe langa rulment stg.
*



unde se afla firma respectiva, pentru ca si pe mine ma chinuie planetarele
ramsen
azi ma interesai mai bine despre planetare solenza...RICAMBI cica sint imediat la calitate dupa cele de uzina...numai ca si la ele trebuie lucrat la cea stinga un pic la colierul care tine burduful pe rulment...pe acolo toti se vaita ca le curge ulei...
silvio21
Uite ca le-am cumparat si eu ,planetare Ricambi,amortizoare Bilnstein,discuri frana Flaxcar,placute frana de Ramnicu Sarat,rulment axial amortizor Dacia.Acum sa vad cum prind timpul sa le schimb.
ngabyyy
silvio21 preturi?
ramsen
QUOTE(silvio21 @ 26 Nov 2010, 20:19)
Uite ca le-am cumparat si eu ,planetare Ricambi,amortizoare Bilnstein,discuri frana Flaxcar,placute frana de Ramnicu Sarat,rulment axial amortizor Dacia.Acum sa vad cum prind timpul sa le schimb.
*


cu ce te pot ajuta eu te ajut...nu ma baga la planetare...restul se poate
silvio21
Preturi piese
-planetare Ricambi dr 206
stg 210
-amortizoare Bilnstein 95 x 2
-disc frana Flaxcar 112
-placute Fermit 31.50
-ulei Dacia CV 75W80 - 90.80=4 litri
-rulment amortizor 2 x 14.50
-ucsi bara antiruliu toate 9.20
-surub M8x18 disc frana 4 buc 2.76
TOTAL 881.26.
Sa vad cum se prezinta bucsile de brat rotula si bieleta directie daca necesita inlocuire.
RAMSEN ma poti ajuta cu ceasurile de bord pana de craciun.Merci de ajutor.
ilie71c
QUOTE(cromet @ 18 Aug 2007, 11:32)
salut.
imi cer scuze ca n-am fost in dispozitia necesara sa caut toate aceste informatii pe forum desi banuiesc ca au mai fost oferite.
imi poate da si mie cineva niste preturi cat de cat actuale pt spoiler fata, capota motor si far solenza?
mersi
*




QUOTE(cstcosti @ 28 Nov 2010, 00:24)
grila centrala a ramas,electromotor valabil
*


jante de aliaj pentru solenza nu are nimeni de vanzare
silvio21
Te intereseaza numai jenti de origine sau ce merge pe Solenza?
Ca ai putea sa cumperi ceva mai frumos si cu omologare RAR fara probleme.
Poky
Un pret pentru platoul alternatorului si unde se gaseste? Cel care include carbunii si releul.
Ori pret pentru alternator cu totul?... Preferabil nu de uzina, nu-mi permit sa dau munca de mai mult de o luna pe unul.
extasy_myhay
ansamblu pompa alimentare solenza 649lei la mag. com auto de pe Bd. Iuliu Maniu intersectie cu str. Apusului manopera 150lei (pentru ca nu masina avea gura de vizitare la rezarvor, daca aveam cica era 100lei)
abc
vreau sa stiu si eu cat m-ar costa un hayon nou si o capota ...
Iulikk
Capota era asta vara ~470 de lei... noua, de origine.
abc
ca o indrept pe asta,plus vopsitul etc ies la 700 de lei ,asa mi-au zis la cobalcescu...

prefer sa iau una noua..balamale noi

si la hayon sunt interesat ca sub cheder se "mananca" ,mi-au zis ca sa bag silicon,altceva n-are..in fine

ms
laur82
Salut! Am si eu cateva intrebari in legatura cu niste piese (am avut un mic accident)
-masca fata.
-proiector (unul este intreg)
-radiator
deocamdata doar astea la o prima impresie...urmeaza sa-mi spuna mecanicul mai amanuntit.
Multumesc frumos!
teryro
Preturi din Vitan pentru revizia de 60.000 km :

Filtru aer Mann C2672/1 25 RON
Filtru Polen original DACIA 20 RON
Ulei 3l ELF Evolution SXR 5w40 105 RON
Filtru ulei original 30 RON
Bujii originale, set de 4 buc (2 electrozi de Logan) - 70 ron
Curea AC originala 45 RON
Curea Transmise PowerGRIP 120 RON

Total 415 RON

A mai ramas sa cumpar lichid frana + lichid racire.
laur82
Cat costa un radiator de racire de pe o solenta 1.4. MPI cu aer conditionat? K la un dealer Dacia Renault mi-au cerut 930 RON huh.gif ohmy.gif

29 Dec 2010, 16:12:
Stiti daca se potrivesc si radiatoarele de logan 1.4. Mpi cu aer?
ramsen
din cite stiu eu nu se potrivesc...o sa ma interesez cita costa pe la mine un radiator racire modelul pentru aer conditionat
laur82
Stiti cumva ce altfel de proiectoare se potrivesc pe solenza? K cele originale e 255 ron/buc. Unele mai bunicele de pe piata auto care ar fi? Dar sa se potriveasca pe solenza. Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.