Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi piese DACIA SOLENZA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43
Adrian Frigo
Fugi de Autospeed ca dracu' de tămâie,sunt petarde! ph34r.gif
Încearcă să mai cauți prin magazine,poate mai au pe stoc ceva....
Maiorul
Mda dar altceva inafara de autospeed , breckner si mai e ceva prompter (nu prea am auzit de acesta firma, stie cineva?) nu prea ai ce sa cumperi .

Parca as opta spre breckner , la un magazin de piese mai erau unele de Iasi (cred ca asam) .Cel de la magazin le recomanda smile.gif .
Adrian Frigo
QUOTE(Maiorul @ 6 Jul 2017, 22:34)
... si mai e ceva prompter (nu prea am auzit de acesta firma, stie cineva?)

Păi ce să recomande și săracul vânzător...petardele chinezești se vând cel mai bine... mad.gif

Dacă ai găsit arcuri de Prompter,ești boier!Eu am tobe făcute de ei și sunt EXCELENTE,cam tot ce au ei în gamă sunt lucrate ceva mai bine și la preț rezon! smile.gif
Crap
Am vandut Golfu' am ramas cu audi care n-are numere... drept si prin urmare am luat hotararea sa aduc la viata suprema furia rosie.

Comandat :

Brate st-dr TRW 137 Lei bucata
Set planetare 209+219
Burduf la bieleta de directie ca e spart 22lei
Fise bujii - 80 lei
Bujii 14 lei BUC
Am gasit si la service sa-mi faca racordul flexibil spart (drumurile pescuitului)

Masina a fost lasata din Dec 2012 cu filtre schimbate ulei schimbat, a parcurs doar 1690 KM in cei 5 ani.

Am comandat si filtre si ulei !!!!!!!!!!!!!!!

P.s. intre timp masina a primit parbriz nou.

Mai ramane doar caseta de directie dusa la reco'

P.p.s dupa 14 ani am completat instalatia de AC cu 450 Grame, scoate fulgi de nea biggrin.gif (metaforic)
johny_bravo006
Salutare, am si eu o intrebare si sper ca e ok sa postez aici : toba intermediara si finala unde gasesc in Bucuresti la un pret mai acceptabil? Precizez ca sunt doar temporar Bucuresti si nu cunosc orasul prea bine.
Daca are cineva vrwun bloc de lumini sh dar original ma poate contacta ca sunt interesat. Cel care il am pe masina acum este nou dar SRL si semnalizeaza cand vrea.
Multumesc!
danygaro
QUOTE(johny_bravo006 @ 5 Dec 2017, 23:20)
Salutare, am si eu o intrebare si sper ca e ok sa postez aici : toba intermediara si finala unde gasesc in Bucuresti la un pret mai acceptabil? Precizez ca sunt doar temporar Bucuresti si nu cunosc orasul prea bine.
Daca are cineva vrwun bloc de lumini sh dar original ma poate contacta ca sunt interesat. Cel care il am pe masina acum este nou dar SRL si semnalizeaza cand vrea.
Multumesc!
*




Blocuri de lumini gasesti la greu pe OLX, dar e oarecum riscant. Nu stii ce vei primi si in ce stare este, indiferent de ce va spune vanzatorul. Coclite si ...obosite.
Daca il mai ai pe cel vechi (origianal) al masinii, il poti resuscita. Este un topic destule de coerent si clar.
Cel aftermarket ...panarama. De acord cu tine.
Mai poti comanda online (epiesa). Acolo iti aduc la comanda, ce vrei tu dupa buget. Mie mi-au prezentat patru oferte (intre 100 si 500 lei). Am ales sa-l mai repar (consta in curatare si gresare) inca o data pe al meu, cel original al masinii. Inca mai misca.
Asa ca ...sa nu dai banii pe vreo mizerie si samai platesti si curierul. Mergi intr-un parc de dezmembrari, probeaza-l si te intelegi cu nenea ala de acolo. Asa mai merge. Parerea mea.
DrV
Salut. Acum vreo 3 luni cred, am luat din targul Vitan (Soseaua Vitan Barzesti intersectie cu Splaiul Unirii) intermediara Conex si finala Stelco. Altceva nu am gasit. 80, respectiv 150 parca, nu am bonurile la indemana. In afara de Conex (care nu sunt minunate conform colegilor de forum), nu cred sa mai gasesti altceva. Succes.
johny_bravo006
QUOTE(danygaro @ 6 Dec 2017, 20:57)
Blocuri de lumini gasesti la greu pe OLX, dar e oarecum riscant.  Nu stii ce vei primi si in ce stare este, indiferent de ce va spune vanzatorul. Coclite si ...obosite.
Daca il mai ai pe cel vechi (origianal) al masinii, il poti resuscita. Este un topic destule de coerent si clar.
Cel aftermarket ...panarama. De acord cu tine.
Mai poti comanda online (epiesa). Acolo iti aduc la comanda, ce vrei tu dupa buget. Mie mi-au prezentat patru oferte (intre 100 si 500 lei). Am ales sa-l mai repar (consta in curatare si gresare) inca o data pe al meu, cel original al masinii. Inca mai misca.
Asa ca ...sa nu dai banii pe vreo mizerie si samai platesti si curierul. Mergi intr-un parc de dezmembrari, probeaza-l si te intelegi cu nenea ala de acolo. Asa mai merge. Parerea mea.
*



Salutare , blocul de lumini l-am schimbat acum vreun an pentru ca nu aveam de ales, mi se blocase noaptea in drum spre casa pe faza lungasi mai aveam vreo 70 km pana acasa...cate claxoane am mai primit atunci biggrin.gif . Am luat unul aftermarket la 80 si ceva de lei, aftermarket ca cel original era vreo 300 lei si am zis ca nu merita atat. De cand l-am luat face chesti asa cu semnalizarea fara sa ating maneta. Ma enerveaza tare de tot...dar am zis ca decat sa iau unul obosit la mana a doua mai bine aftermarket dar nou. In Galati la dezmembrari nu gaseam fara 150 lei...in fine o sa caut pe aici prin Bucuresti pe la dezmembrari sa vad ce gasesc. Cel vechi l-am aruncat de atunci cand l-am demontat. Multumesc pentru raspuns, danygaro !

12 Dec 2017, 19:01:
QUOTE(DrV @ 7 Dec 2017, 12:55)
Salut. Acum vreo 3 luni cred, am luat din targul Vitan (Soseaua Vitan Barzesti intersectie cu Splaiul Unirii) intermediara Conex si finala Stelco. Altceva nu am gasit. 80, respectiv 150 parca, nu am bonurile la indemana. In afara de Conex (care nu sunt minunate conform colegilor de forum), nu cred sa mai gasesti altceva. Succes.
*




Salutare , targul Vitan stiu unde este, au program si Duminica cumva ? . In afara de Connex chiar nu am gasit altceva...pana la urma o sa iau asa, dar sper sa fie deschis duminica ca altfel nu am cum. Multumesc pt raspuns, DrV,7 !
DrV
Da, este deschis, de fapt duminica este targul propriu zis. 4 lei intrare per pedes, 7 lei cu masina (din auzite de la un prieten, eu nu m-am dus decat in timpul saptamanii).
Bicicleta galbena
L-V e intrare libera, S-D costa 4 lei, parcarea nu mai stiu cat era. Du-te la mai multe "magazine" (niste dughene soioase, din pacate) si intreaba la toate pretul. Mai intai vezi daca gasesti tobe Stelco (mai de calitate), daca nu, iei ce gasesti, asta e.


johny_bravo006
QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Dec 2017, 20:18)
L-V e intrare libera, S-D costa 4 lei, parcarea nu mai stiu cat era. Du-te la mai multe "magazine" (niste dughene soioase, din pacate) si intreaba la toate pretul. Mai intai vezi daca gasesti tobe Stelco (mai de calitate), daca nu, iei ce gasesti, asta e.
*




Salutare ,

Am gasit toba intermediara connex la 100 lei , am cumparat-o dar nu am luat si coliere metalice si nici tampoane :| am uitat sa le iau si pe astea... aveti idee daca colierele metalice sunt pe marimi? trebuie o marime in mod special pentru intermediara ? trebuiesc 2 coliere sau unul ?
DrV
Da, la intermediara sunt doua coliere, nu stiu marimile. Daca ceri colier de toba pentru solenza majoritatea vanzatorilor stiu ce sa iti dea.

Intre intermediara si finala este acela pe care l-ai atasat tu, intre intermediara si catalizator este un altul, jgheab semicircular care se strange cu un surub.
[attachmentid=1628077571]
johny_bravo006
QUOTE(DrV @ 15 Dec 2017, 10:35)
Da, la intermediara sunt doua coliere, nu stiu marimile. Daca ceri colier de toba pentru solenza majoritatea vanzatorilor stiu ce sa iti dea.

Intre intermediara si finala este acela pe care l-ai atasat tu, intre intermediara si catalizator este un altul, jgheab semicircular care se strange cu un surub.
[attachmentid=1628077571]
*




Salut, am gasit si cele 2 coliere si tampoanele ...astazi ma duc sa le schimb. Apropo...se foloseste si pasta de etansare pentru esapament ? asa mi-a zis cel care monteaza toba. Se pune intre intermediara si catalizator? intre intermediara si finala?
DrV
Da, se pune pasta intre intermediara si finala. Unde te duci?
johny_bravo006
QUOTE(DrV @ 18 Dec 2017, 12:04)
Da, se pune pasta intre intermediara si finala. Unde te duci?
*



La un service vis a vis de Patinoarul National. In rest erau ocupati toti...sau aveau preturi de la 100 lei in sus...
danygaro
Senzor viteza (captor viteza) JAG (Made in France) - am cautat ceva, oricum aveam de gand sa iau un produs cat mai bun - 145 lei.
Am gasit inclusiv ... ”de ASAM” (in jur de 40 lei) ...câââââhhh ... mad.gif
Iulikk
Macara electrica: 90 lei.
Bucsi bara stab: 20 lei
Bride bucsi bara stab: 70 lei, pe cod de megane 1 classic, 1.4 - originale. S-au potrivit perfect

[attachmentid=1628088012]
i96nds
Iulikk, asa o bară stabilizatoare galbenă nu am mai văzut smile.gif
Iulikk
Vopsit electrostatic. 3 straturi grund + 2 vpopsea galben Petrom + un strat de lac smile.gif
danygaro
Cum a cam venit vremea sa schimb "distributia", si tot se va umbla pe acolo, cred ca s-ar impune sa verific/schimb si pompa de apa. NU am decat vreo 35.000km in 5 ani cu actualul kit complet (distributie+pompa).
Daca pretul "distributiei" - curea si rola (origine) este in jur de 120 lei, pretul pompei originale este ceva mai scump...235 lei.
Exista si variante ceva mai ieftine
- Hepu - 130 lei, SKF - 128, Valeo 117 lei.
Oare cea de origine de cine este facuta, pe ea scrie RENAULT, dar sigur nu e facuta de ei ?
Ce mi-ati sugera in acest sens ?
Cu multumiri anticipate !
Iulikk
Pompa as recomanda AIRTEX sau SKF.
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 17 Jul 2018, 09:59)
Pompa as recomanda AIRTEX sau SKF.
*



Thanks Iulica !
Oare cea originala cine o face? Cred ca tot vreun producator ...dedicat.
Sa fie oare Valeo? Cu ei lucreaza Renault mai mult pe la ..."electrice"

AIRTEX-ul este si mai ieftina ...101 lei.
Iulikk
Nush de cine e facuta. Eu acum la DOLZ. A costat 80 de lei. In toamna o schimb cu Airtex. Am avut inainte Airtex. Mi-a placut ca si calitate si finisaje.
BoR
Chiar dacă am fost sceptic inițial, și eu recomand Airtex. Nu a creat probleme în 8 ani, respectiv 45.000 km.
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 17 Jul 2018, 12:09)
Nush de cine e facuta. Eu acum la DOLZ. A costat 80 de lei. In toamna o schimb cu Airtex. Am avut inainte Airtex. Mi-a placut ca si calitate si finisaje.
*




QUOTE(BoR @ 17 Jul 2018, 18:43)
Chiar dacă am fost sceptic inițial, și eu recomand Airtex. Nu a creat probleme în 8 ani, respectiv 45.000 km.
*




Multumesc mult baieti !

Recunsoc ca nu vreau sa "ma carpesc" cu cine stie ce panarama sa fiu nevoit sa merg de doua ori la mecanic. La el manopera e manopera, indiferent de ce piesa ii aduc. Odata m-am ...zgarcit la 80-90 lei la o piesa (nu am luat originala) si a cedat dupa circa un an. Putin, foarte putin ... biggrin.gif
MAi ales ca este si o zona ...mai cu probleme. O pompa nashpa, poate rupe cureaua distributiei...si atunci chiar ca-i circ.

Asa ca fac sapaturi.
Thanks again !

18 Jul 2018, 08:55:
Am citit topicul dedicat pompelor de la sectiunea Logan.
Mai rau m-a bulversat ... tongue.gif
Am vazut topuri, pareri, opinii.
Oricum ...de retinut anumite aspecte. Norocul cred ca ...primeaza ... biggrin.gif
Iulikk
Ti-am zis. In februarie voi pune ori Airtex ori SKF.
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 18 Jul 2018, 10:45)
Ti-am zis. In februarie voi pune ori Airtex ori SKF.
*




Iulika am luat tot Poporului de la cap-coada.

Cum varianta aftermarket imi este clara ...(multumesc!) ...m-a interesat mai mult in scop orientativ, varianta originala ...just in case.
Asasdar, preturi pentru varianta "de uzina" intre 210 si 290 lei !
Aviz posibilior amatori !

<span class='edit'>18 Jul 2018, 12:28:</span>
QUOTE(Iulikk @ 18 Jul 2018, 10:45)
Ti-am zis. In februarie voi pune ori Airtex ori SKF.
*




Iulika am luat tot Poporului de la cap-coada.

Cum varianta aftermarket imi este clara ...(multumesc!) ...m-a interesat mai mult in scop orientativ, varianta originala ...just in case.
Asasdar, preturi pentru varianta "de uzina" intre 210 si 290 lei !
Aviz posibilior amatori !

<span class='edit'>18 Jul 2018, 12:52:</span>
Aaaa ... si intr-un loc avea si "originală MOTRIO”.
Parca 130 sau 150 lei costa !

Oricum e un mister mare de unde provine pompa de uzina si printre comercianți.
Iulikk
Ia de pe autokarma dupa cod de renault... eu folosesc Renault Kangoo 1999, 1.4 MPI pt piese de distributie. Acolo gasesti de toate.
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 18 Jul 2018, 13:25)
Ia de pe autokarma dupa cod de renault... eu folosesc Renault Kangoo 1999, 1.4 MPI pt piese de distributie. Acolo gasesti de toate.
*




Buna idee Iulika!
Ia sa vedem ce gasim acolo ... rolleyes.gif

Te tin ...la curent !
Si pe restul ... interesatilor !

Deci Kangoo 1999 / 1.4 MPI, zici !

<span class='edit'>18 Jul 2018, 14:25:</span>
Cautat si gasit ...cam acealesi marci/producatori, doar ca sunt mai multe oferte. Desigur se regasesc si cei din oferta pentru SLZ.
Cea originala este tot 230 Lei.
Codul ”de uzina” al pompei, potrivit manualului de service este acesta: 60 01 543 359 Pompa apa

Multumesc pentru pont !
Iulikk
Eu asta as pune:

https://www.epiesa.ro/pompa-apa-renault-meg...oart-320036248/
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 19 Jul 2018, 09:27)


Prompt ca intotdeauna.
Thanks Iulika.

Aventuri ...chitit sa imi pun originala, dupa ce mi-a fost data o pompa care nu era de SLZ ci de Logan. Returnata desigur. Mi s-a parut mie ca nu prea semana cu ce stiam eu, dar m-am dus la mecanic sa-mi confirme banuiala. Avand "pitici pe creier" si o experienta neplacuta de acum cativa ani, cand "m-am facut" la vreo 80-90 lei, si am luat o piesa after in loc de una originala si care m-a tinut putin pste un an, n-am mai stat pe ganduri. Am comandat asta: https://www.autokarma.ro/piese-auto-dacia-s...W&grupa_order=1

Si fii atent, recomandarea ta aici este si mai ieftina :
https://www.autokarma.ro/piese-auto-dacia-s...W&grupa_order=1

Sper sa fie ultima ...pompa ... tongue.gif

Multumesc Iulika pentru sfaturi si precizari !
danygaro
Dupa ...lupte seculare si cu o mica eroare ... am intrat in posesia pompei.

Am atasat cateva poze, poate vreun impatimit dezleaga misterul si afla unde sunt produse aceste pompe. Pe cutie scrie "made in Italy"
Deja este destul de veche (realizata in 2014 conform acelei pictograme) . Pe ea se mai regasesc cateva inscrisuri, un logo ...pentru impatimiti si entuziasti.
Pret, 224 lei...!
adioprea101
Buna ziua,
caut un carlig de remorcare sh pentru Dacia Solenza. Ma poate ajuta cineva cu o informatie ?
Va multumec anticipat !

18 Dec 2018, 14:53:
Buna ziua,
caut un carlig de remorcare sh pentru Dacia Solenza. Ma poate ajuta cineva cu o informatie ?
Va multumec anticipat !
Roger34
Salut, unde este link ul cu adrese utile va rog, caut si eu un magazin in Bucuresti cu piese de origine dacia solenza
mrsfxus
Salut,
Cu ce pot inlocui cablul deschidere capota motor pentru solenza din 2004...are biluta de plumb spre capota (supernova are cablul indoit).
Multumesc.
ionbumbu1
cauta sa pui de logan
danygaro
Ofer 4 capace originale (echipare din fabrica) pentru Dacia Solenza cu sistemul antifurt aferent (vezi fofo). Acest sistem asigura si fixarea capacelor ferm pe janta (nu pot cade). Capacele sunt in stare chiar buna, nu sunt crapate sau sparte. Au fost vopsite relativ recent.

De asemenea, mai ofer și următoarele repere pe care le-am achiziționat de-a lungul timpului si care nu au mai fost montate pe masina, ea ajungând ulterior in programul Rabla.
 doua lămpi semnalizare noi, de origine (cele de langa far) – stanga/dreapta;
 doua lămpi Lucas noi, de origine (cele de pe aripa) – ambele parti;
 lampă stop dreapta, nouă, de origine;
 oglindă stânga, de origine, utilizată, funcțională (reglaj interior) perfecta stare;
 oglindă dreapta, de origine, utilizată, funcțională (reglaj interior) perfecta stare;
 doua lămpi semnalizare utilizate, de origine (cele de langa far) – stanga/dreapta;
 doua lămpi stop utilizate, de origine – stanga/dreapta;
 două proiectoare ceață (Valeo-origine), utilizate, sunt incluși și suporții de prindere în bara frontală;

Toate piesele enumerate mai sus sunt de origine, unele chiar in ambalajul original. Niciunul nu este productie aftermarket.

 set paravanturi (pentru toate cele 4 usi) – nou in ambalajul original.
bogdan2001
QUOTE(danygaro @ 13 Oct 2022, 21:05)
Ofer 4 capace originale (echipare din fabrica) pentru Dacia Solenza cu sistemul antifurt aferent (vezi fofo). Acest sistem asigura si fixarea capacelor ferm pe janta (nu pot cade). Capacele sunt in stare chiar buna, nu sunt crapate sau sparte. Au fost vopsite relativ recent.

De asemenea, mai ofer și următoarele repere pe care le-am achiziționat de-a lungul timpului si care nu au mai fost montate pe masina, ea ajungând ulterior in programul Rabla.
 doua lămpi semnalizare noi, de origine (cele de langa far) – stanga/dreapta;
 doua lămpi Lucas noi, de origine (cele de pe aripa) – ambele parti;
 lampă stop dreapta, nouă, de origine;
 oglindă stânga, de origine, utilizată, funcțională (reglaj interior) perfecta stare;
 oglindă dreapta, de origine, utilizată, funcțională (reglaj interior) perfecta stare;
 doua lămpi semnalizare utilizate, de origine (cele de langa far) – stanga/dreapta;
 doua lămpi stop utilizate, de origine – stanga/dreapta;
 două proiectoare ceață (Valeo-origine), utilizate, sunt incluși și suporții de prindere în bara frontală;

Toate piesele enumerate mai sus sunt de origine, unele chiar in ambalajul original. Niciunul nu este productie aftermarket.

 set paravanturi (pentru toate cele 4 usi) – nou in ambalajul original.
*



As fi interesat de ceva piese, ai mesaj în privat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.