Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traiul la curte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100
radian
QUOTE(DannyY @ 18 Jul 2014, 10:40)
... ii fac plangere penala pentru distrugere si violare de domiciliu...
*



Reteta sigura pentru dezvoltarea unei relatii de buna vecinatate pe termen lung.
DannyY
Data viitoare se va gandi de mai multe ori inainte de a-mi strica mie rosturile prin curte. Buna vecinatate e aia in care nu ii cauzezi vecinului nici un prejudiciu. Si... alta cale legala de a-l opri n-am.
Daca nu-i convine ceva la mine, exista instanta care hotaraste cine are dreptate, nu se apuca sa distruga ce fac eu pe tarlaua mea.
E ala pe care-l ignor maiestuos, ce sa-i fac daca nu pricepe?
kum
Cica ar fi mai bine sa intorci si obrazu' celalalt huh.gif Asta ar FI CALEA.
DannyY
L-am intors destul. Acum e momentul sa-i dau un sut in kur. Prostioara pe care a facut-o se incadreaza foarte bine la doua infractiuni. Iar eu sunt un tip studios si cercetez toate cotloanele,astfel incat sa-i vina rau doar cand ma vede.
LE. Politaiul a facut ochii mari cand i-am cerut nr de inregistrare si i-am zis ca nu ma grabesc, dar astept raspuns in termenul legal de 30 de zile biggrin.gif
b76bgaarh
raca care este? nu ii place fatza ta, voia el pamantul ala?
DragosP
Și-a făcut curtea mai înaltă. Se uită de sus la el.
DannyY
Vrea sa fac eu gard serios, pe cheltuiala mea, cum i-a pacalit pe vecini.
Iar eu nu vreau.
DragosP
Juma-juma ai încercat?
DannyY
Dap.
ady77
QUOTE(DannyY @ 19 Jul 2014, 14:21)
Vrea sa fac eu gard serios, pe cheltuiala mea, cum i-a pacalit pe vecini.
Iar eu nu vreau.
*


La ce spui despre el eu as face gard si as sapa si vreo 2 randuri de transee tongue.gif
sorin1983
mai bine un singur transeu si crocodili biggrin.gif
DannyY
N-am gasit crocodili dresati, asa ca incerc cu procurorii biggrin.gif
AR-18-MOS
QUOTE(ady77 @ 19 Jul 2014, 14:40)
La ce spui despre el eu as face gard si as sapa si vreo 2 randuri de transee tongue.gif
*


Cam greu la bloc cu d-astea. nedumerire.gif
sorin1983
QUOTE(DannyY @ 19 Jul 2014, 15:02)
N-am gasit crocodili dresati, asa ca incerc cu procurorii biggrin.gif
*


nu trebuie sa fie dresati... doar flamanzi biggrin.gif
DannyY
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Jul 2014, 14:21)
Cam greu la bloc cu d-astea. nedumerire.gif
*


E vorba de o curte.

QUOTE(sorin1983 @ 19 Jul 2014, 14:22)
nu trebuie sa fie dresati... doar flamanzi biggrin.gif
*


Si eu ar trebui sa ma mut inapoi la bloc? Niet! tongue.gif
AR-18-MOS
QUOTE(DannyY @ 19 Jul 2014, 15:38)
E vorba de o curte.
*


Eu ma adresam lui moldo. tongue.gif
DannyY
Scuze, simtul umorului imi este un pic atrofiat din cauza nervilor.
Markos
Poți încerca și cu un de-ăsta:
DannyY
Meserias, trage in marsarier...
Alydor
Plangere la politie si da-l in mortii ma-sii.


Suma respectelor, Alydor
ady77
QUOTE(DannyY @ 19 Jul 2014, 15:49)
Scuze, simtul umorului imi este un pic atrofiat din cauza nervilor.
*


Nici nu e reusita tentativa de gluma.
AR-18-MOS
Pai nici curtile nu-s prea reusite la bloc... rolleyes.gif
DannyY
Cred ca militia s-a sters la fund cu plangerea mea.

Azi ii atarn pe gard o oferta de nerefuzat, dar pe care nu cred ca o va accepta: granituire amiabila. Adica sa vina un cadastrist sa bata tarusii exact in punctele cu coordonatele cunoscute de pe planul cadastral. Pe tarusii aia sa sudam o teava ca linie de hotar. Granita recunoscuta la notar. Toate cheltuielile jumi-juma, inclusiv teava, pentru care am factura fiscala.
Altfel, la prima abatere introduc actiune in granituire, care e obligatorie. Tot jumi-juma, dar mult mai scump.

El crede ca daca tarusii sunt pusi de el, sunt proprietatea lui, chiar daca i-a batut in terenul meu, la vreo 25 de centimetri de hotarul vechi (pe care eu il stiu). Din ce mi s-a spus, precizia GPS e de 15-20 cm, deci e putin probabil sa castige.

Da' intrebare de prost: de ce ar face cineva o imprejmuire cu stalpii pe partea cealalta a gardului/plasei? Nu mai ai acces la ei, nu poti sa-i vopsesti, practic ii pierzi. Omu' asta asa are si gardul permanent: plasa pe partea lui, stalpii (din teava) pe dinafara wacko.gif
ady77
O fi mai estetic.
dacis
QUOTE(DannyY @ 13 Aug 2014, 16:04)
Cred ca militia s-a sters la fund cu plangerea mea.

Altfel, la prima abatere introduc actiune in granituire, care e obligatorie. Tot jumi-juma, dar mult mai scump.
*

Io nu stiu daca tu iti dai seama de asta, dar politistii aia ti-au mai dat o sansa. Vad ca tu insisti. Procedand in felul in care pui problema vei avea o viata la curte destul de putin plicticoasa care, daca vecinul intra pe aceeasi frecventa cu tine, poate deveni foarte foarte palpitanta. Se ne tii la curent!
DannyY
Ma astept sa devina palpitant. Acum sunt curios cum reactioneaza:
1. accepta oferta, cheltuim fiecare cate 200 de lei si gata, s-a stins conflictul. Cea mai buna varianta, dar lui nu-i convine
2. ma trimite la plimbare cu cinci injuraturi, caz in care urmatoarea plangere penala se completeaza cu actiunea in instanta. E cea mai proasta varianta, dar cred ca aici va ajunge. Culmea, cu acelasi rezultat ca la 1.
3. Se face ca ploua si ma ignora maiestuos pana crede el ca are un moment prielnic si incearca sa mi-o traga. Caz in care ajungem in situatia 2, dar mai tarziu.

Banii (deocamdata) nu sunt o problema. Pot suporta usor oricare varianta.
dacis
Adopti cea mai proasta strategie posibila: inghetarea conflictului. Mai bune sunt doua. Prima: intelegerea amiabila, eventual cu o mica concesie din partea ta. A doua: daca te simti tare, te tin baierele si, eventual, ai si oaresice influenta, arde-l prompt si dur, disproportionat de tare, ca sa iti stie de frica. Uneori frica-i urmata de respect, dar chiar si cand nu e, daca ai cu ce-o consolida, n-ai nimic de pierdut. Insa, repet, strategia pe care o imbratisezi este cea mai proasta: expectativa belicoasa.

PS Chestiile astea super-distractive sunt din teoria crisis managementului, varianta americana. Acuma cat de eficiente ori de realiste sunt scenariile, te orientezi si tu, la fata locului. Ca americanilor vezi si tu cat de bine le functioneaza teoriile, in Irak, Afganistan etc.etc..
Markos
QUOTE(dacis @ 13 Aug 2014, 18:17)
Chestiile astea super-distractive sunt din teoria crisis managementului, varianta americana.
*


Beton.
DannyY
Domnu' dacis, nu eu sunt in criza. El e in criza. A vrut sa ma tepuiasca si nu a putut. A intrat pe tarlaua mea fara sa ma anunte. Eu nu fac decat sa cer restabilirea hotarului, da?Ce rahat de concesie sa-i fac?
Omu' e ca un peste prins in undita. Orice miscare ar face, rezultatul e cam acelasi. Eu pierd cel mult doua scanduri, el trebuie sa-si mute gardul.
Practic, ii ofer sansa de a incheia, cu costuri minime, dar cu garantii pentru ambii. Asa vad eu lucrurile. Dar am idee de un pic de pisicologie, asa ca nu ma astept la ratiune.
Dan73
QUOTE(dacis @ 13 Aug 2014, 18:17)
Adopti cea mai proasta strategie posibila: inghetarea conflictului. Mai bune sunt doua. Prima: intelegerea amiabila, eventual cu o mica concesie din partea ta. A doua: daca te simti tare, te tin baierele si, eventual, ai si oaresice influenta, arde-l prompt si dur, disproportionat de tare, ca sa iti stie de frica. Uneori frica-i urmata de respect, dar chiar si cand nu e, daca ai cu ce-o consolida, n-ai nimic de pierdut. Insa, repet, strategia pe care o imbratisezi este cea mai proasta: expectativa belicoasa.

PS Chestiile astea super-distractive sunt din teoria crisis managementului, varianta americana. Acuma cat de eficiente ori de realiste sunt scenariile, te orientezi si tu, la fata locului. Ca americanilor vezi si tu cat de bine le functioneaza teoriile, in Irak, Afganistan etc.etc..
*


consultantu dacis wub.gif
@danny, daca adopti planul 2, neaparat sa fie cu victime colaterale... catelu din cotet sau o gaina.
Markos
QUOTE(Dan73 @ 13 Aug 2014, 19:46)
consultantu dacis wub.gif
*


teoria crisis managementului, varianta americana.
dacis
Si varianta romaneasca: Teo + Danone = love!
Merced
Uitasem ca e si topic dedicat pe aici!

Doua intrebari: voi ati pomenit ca un dihor sau un sobolan, dracu' stie sigur ce, sa fure oua de gaina si sa le depoziteze in soba, intrand prin cos? Sa moara Bibi de nu am gasit in trei din patru sobe, oua. La un dormitor era un ou in usa de acces spre cos, in bucatarie erau trei oua fix pe gratarul unde se face foc, iar intr-un alt dormitor am gasit doua ascunse in fundul sobei.
Am intrebat si o ruda care face sobe de 30 de ani, si mi-a zis ca probabil e dihor, dar eu unul n-am mai pomenit asa ceva. Stau si ma gandesc daca e posibil sa fie vreo gluma proasta a vreuneia dintre rudele care AVEA(ca tura asta am avut eu grija sa schimb incuietorile) acces in casa. Sau chiar al naibii animal sa fie atat de dibaci. Clar a fost ceva prin casa in ultimii ani, ca si prin pod am mai gasit semne, dar pareau din trecut.
Am facut in ultimele doua zile cate un foc zdravan in fiecare soba, si in caz ca mai apuc acum, voi improviza dintr-o plasa ceva niste "zabrele" peste cosuri.

Si a doua: Vreo solutie contra cariilor de lemn care sa nu imputa casa imi poate reocmanda cineva?

Strica ai dracu' parchetul din fag in ultimul hal. Mai mereu gasesc gramajoare de rumegus, mai ales prin zonele ferite de lumina, cum ar fi pe sub pat. Am citit despre o solutie facuta din 100g naftalina si 100ml benzina, dar imi imaginez doar ca nu mai poti sta in camera cu zilele dupa asa ceva.

Multam fain!
maho
S-a dereglat ceasu' iepurasului, nu mai stie cand e Pastele. radmasa.gif
Merced
Poate-s de la Mos Craciun, ca el intra pe cos...
DannyY
Cred ca ești singurul care a văzut ouăle lu' Mos Crăciun radmasa.gif
Merced
Si ca sa fie treaba treaba, in total erau sase...
dacis
Pai Mos Craciun avea doo, iar renii cate unul.
corbex
Bine ca nu i-ai prins clocindu-le. Fac urit de tot.
UXE
Eu am gasit coji de oo prin locasuri ascunse in magazie... shobo
Ake
Io zic ca era ornitorinc. Cine altcineva sa se fi ouat in soba? unsure.gif
maho
@Merced: am intrebat-o pe soacra-mea, cica-i posibil sa fie dihor. Sobolan nu.
DannyY
[attachmentid=1627975626]

sad.gif

[attachmentid=1627975627]

sad.gif

Inlocuit, izolat provizoriu cu paturi, prosoape si alte carpe. Inca nu stiu cat ma costa, probabil vreo 3-400 lei, neprevazuti in bugetul de cheltuieli. Lasat apa sa curga non-stop pana se deschide la DD-man, adica pe 4, ca sa iau vata minerala. Pana duminica seara trebuie sa captusesc caminul ala ca la Ritz.

Noroc ca am hidroforul functional, altfel trebuia sa iau exemplul vecinului si sa-mi fac nevoile in fundu' curtii...
quick
cam 150 lei este un contor DN 20.
tribunul
Daca inchizi apa si-ti ingheata nu poti cu apa fierbinte sa-l dezgheti?
vladut88
Daca ingheata sunt sanse foarte mari sa crape vreo teava
DannyY
Prin inghet, apa isi mareste volumul. Apometrul ala are un geam, care se sparge, ca orice sticla. Dezgheti ce poti cu apa calda, dar nu apometrul...
Si asa este, am avut noroc ca n-a plesnit teava, ci doar apometrul si un robinet.
tribunul
Inchideai apa pana-n apometru, la robinet ma refeream ca ingheata.
DannyY
Ma tem ca nu inteleg. In seara de Revelion, totul frumos, curgea apa fara probleme. Dimineata, canci. Am sunat la compania de apa, aia mi-au zis ca n-au nici o problema. Asa ca m-am apucat sa cercetez. Si am descoperit... minunea. Ce sa mai inchid, ce sa mai dezghet?
autom
Stau si eu la curte. Ca sa nu inghete robinetii si contorul, ii imbrac cu o perna veche de puf. Sigur nu ingheata.

Daca vrei ceva mai automatizat, pune un feon de ala de par cu un termostat .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.