Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traiul la curte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100
DannyY
Am adus un camion de pamant si l-am imprastiat prin fata.
Pamantul e negru, dar de o consistenta tare ciudata - cand e ud e moale, cand se usuca devine ca piatra.
Cand l-am intins, l-am maruntit cat am putut cu sapa si tarnacopul (nu eu personal), apoi am carat bolovanii cu roaba si i-am indesat in ronduri, pe urma am udat din abundenta si s-a nivelat.
Porcariile de radacini erau deja acolo (mi-aduc aminte ca mai rupeam din ele la momentul maruntirii), dar n-am dat prea mare importanta. Biban, deh.
Am imprastiat gazon si am udat cum scrie la carte. Doar ca nu a crescut doar gazonul, ci si pirul.
Acu' e ca naiba, din ce citesc pe net ma ingrozesc - cica e cea mai a dracului buruiana dintre toate si are doua cai de inmultire, nu una singura... sad.gif

corbex
De aia ziceam de sapa, primitiva-primitiva, dar taie si radacina
DannyY
Partea proasta e ca radacina pirului e foarte a dracului: degeaba o tai, orice segment ramas creeaza o planta noua! blink.gif

O sa-i fac o poza radacinii, sa vezi cu ce trebuie sa ma lupt.
tatabobu
Si ca sa nu te plictisesti prea tare, asculti asta:

b76bgaarh
si eu trebuie sa ma duc sa il smulg am neste smocuri de astea...
corbex
Incet-incet iarba normala o va sufoca pe cea indezirabila. Taiatul radacinilor trebuie repetat de citeva ori pe vara.
DannyY
Pai atunci am o intrebare de prost: daca sap de cateva ori pe vara inseamna ca renunt la gazonul deja crescut acolo. Radacinile de pir sa zicem ca le tai si culeg cat pot din ele, dar mai si raman (bucati, bucatele). Pun gazon nou. Daca gazonul nou are aceeasi rata de crestere ca pirul... cand voi mai avea gazon?

Mi-a dat cineva adresa unui inginer horticultor care cica se pricepe bine la buruieni...trec pe acolo zilele astea...

apunake
De cuvantul "erbicid" ce ziceti....
corbex
Ori sapi toata gradina si pui gazon nou, ori sapi doar buruiana, de citeva ori pe vara.

Ierbicid inseamna "totul, in fara de..."
de-ul asta fiind griu, porumb, nuca de cocos. Daca da pentru iarba, omoara toata iarba.

15 Jul 2010, 16:08:
QUOTE(apunake @ 15 Jul 2010, 16:04)
De cuvantul "erbicid" ce ziceti....
*


b76bgaarh
trebuia sa pui grau nu gazon
bucatzel
Cauti pe vreunu' care sa aiba tractoras de-ala mic de gradina, cu care sa poata sa si discuie.

Nu ma pune sa ma bag in detalii amanuntite, ca n-am mai vazut tractor de-aproape de 15 ani. Dar discuitul, daca tin bine minte, marunteste pamantul bine de tot. Si impreuna cu el si radacina asta a ta minune. Si la toamna (ca si-asa n-o sa ai gazon peste iarna) ii aplici tratamentul asta, si io zic ca ar trebui sa scapi.

a, da... si daca vrei sa ai o gradina dementiala, pune trifoi, nu iarba. Ii chestie de gust, mie mi-a placut imens cum o aratat curtea alor mei cu trifoi. Anul urmator taica-miu o revenit la iarba, ca-i placea mai mult..
corbex
Motocultor. Dar discuitul trebuie sa-l aplice peste o aratura prealabila, una mai adinca, sa disloce radacinile.
In primii vreo doi ani trifoiul sau lucerna nu prea permit nici unei alte plante sa se dezvolte, ii ia toata lumina.
Markos
QUOTE(DannyY @ 15 Jul 2010, 14:55)
Cred ca o solutie de compromis ar fi aia cu udatul si angajarea unui betivan sa smulga pirul. Problema e ca ala trebuie supravegheat, ca se-mbata dracu' si nu mai face nimic.

cu Victoras ai vorbit?
DannyY
L-am vazut p-aci, da' n-a oprit. Cre' ca se ducea sa-l bata amiabil pe camionagiu' ala al lui. tongue.gif
Bulldog
Glifosat 360, Roundup, erbicide totale. Omoara tot pirul, inclusiv radacinile, cativa ani nu mai ai treaba. Se aplica in zile toride, cand planta absoarbe apa prin frunza. Omoara absolut toate plantele pe frunzele carora dai. E pe incercate.
bion
Eu ti-am zis sa dai cu pdl`ul. Arde si piatra.
Sau poti sa suni la 112 ca in curte a ingropat unu niste Stingere ciordite din Bosnia. Iti sapa capetele de creta moca toata curtea smile.gif
radian
QUOTE(corbex @ 15 Jul 2010, 12:08)
Ce marca de balcon ai, Carrefour?
*



Se poate coane sa ma suspectezi de chestii d-astea? PDListule...

Iaca toata gradinita din balcon, am si capsuni, si fasole, si ardei iuti si mandarine.
bion
Si catzaua nu le roade nu le sapa unsure.gif ?
radian
E o lady bre, ia nu ridica piciorul ci se pune ciuci, iar jardiniera nu-i ofera suficient spatiu asa ca n-o intreseaza. Iar cultura ei gastronomica la capitolul vegetale se reduce la coji de castraveti, coji de cartofi si feliuite de rosii, toate celelalte buruieni nu prezinta interes...
Alydor
ia niste motorina (vezi pe topicul dedicat, poate te lipesti si tu de 2-3 litri) si stropeste tot pamantul cu motorina. Nu mai iasa pic de pir... Da' nici iarba un an de zile...


Suma respectelor, Alydor
radian
Sper ca nu mie imi este adresat acest sfat...
corbex
Tu nu cultivi iarba. Sau cultivi? blush.gif
Alydor
radiatule era vorba de aia care vor sa scape de iarba nu de aia care cultiva "iarba"


Suma respectelor, Alydor
b76bgaarh
motorina zici...hmmm trebuie dat si foc ca sa fie tacamul complet?? parinte
Alydor
nu... daca vrei sa dai foc tre sa pui musai benzina... si sa stai in mijlocul campului....


Suma respectelor, Alydor
b76bgaarh
nu e buna benzenul ca arde repede si se stinge la fel....
Alydor
da bre... da' arde mai cu pasiune...



Suma respectelor, Alydor
Bulldog
Cu erbicid iesi mai bine. Poti sa cultivi ce vrei imediat ce scapi de buruienile nedorite. Sau deja nu se mai dau sfaturi serioase?
nik1965
Dai cu ierbicid total, iar dupa ce se usuca tot uzi, sapi, lasi sa creasca si iar dai cu ierbicid, si iar uzi, etc cam 3-4 cicluri pina scapi de tot ce poate rasari din pamintul intins prin curte, si abia atunci poti semana linistit gazon.
Victoras2001
QUOTE(Markos @ 15 Jul 2010, 16:40)
cu Victoras ai vorbit?
*


radmasa.gif

Te asezi p'un scaunel, sau iei pozitia "mama iedului" si smulgi, cu talent, toate balariile. Le smulgi, nu le tai. Apoi sapi. Ai sa mai dai de radacini. Le iei pe toate. Pui gazon si-l ingrijesti. Gazonul, de obicei si daca e ingrijit, sufoca balariile. Cand mai apare cate una, o iei de urechi.
tribunul
Nu prea poti sa smulgi "balariile", indiferent ce pozitie adopti.
corbex
Exista niste scule dedicate si delicate, cu care te poti ajuta. Plus miinile icon_mrgreen.gif
DannyY
Chestiile mecanice nu prea merg cu buruiana asta...
Uite hal de radacina - la a treia se vede cel mai bine ca e formata din segmente.
[attachmentid=1627640425]
Asta e mica, buruiana tanara, dar gasesti radacini de 30-40 cm. Oricat ai vrea sa le smulgi, n-ai cum, radacina aia se rupe si mai rau faci. In loc de o buruiana te trezesti cu mai multe.

Si e si parsiva, ca la inceput bibanul de mine a crezut ca e gazon... Uite-aci cum se camufleaza inamicul:
[attachmentid=1627640426]

Teoretic, sugestia lui nik1965 pare logica, multam.
apunake
Poti sa incerci sa cimentezi toata curtea. Prin ciment nu trece buruiana sigur.
corbex
In poza ta pe mine nu m-ar deranja decit petecele de pamint pe care n-a iesit nimic. In resc, iarba e iarba. Daca vrei gazon englezesc. nu se incadreaza in standarde. Daca vrei gazon salbatic, ceri unei rude, posesoare de finete, o mina de floare de fin. Stie el ce-i aia. O imprastii prin toata gradina. Vei avea cam toate florile de cimp la tine in curte.
ct-03-tvy
ce ai zmuls tu nu e pir, se numeste mohor,

piru are radacinile mai lungi, si mai lemnoase- e joaca sa zmulgi mohor pe langa pir- + ca dai cu sapa si sare sapa din pamant- nu intra datorita scutului de radacini
care se pot intinde pa sub pamant pana la 1.2 metri radmasa.gif ...

totusi la asemanare ,seamana intre ele, difera radacinile, tu scapi usor icon_mrgreen.gif

intra aici si ai sa te convingi... http://gradina.acasa.ro/boli-si-daunatori/...onate-8545.html
DannyY
QUOTE(apunake @ 16 Jul 2010, 08:36)
Poti sa incerci sa cimentezi toata curtea. Prin ciment nu trece buruiana sigur.
*



M-am gandit si la asta, iaca dovada:
QUOTE(DannyY @ 15 Jul 2010, 11:44)
Din ce mi-a zis gogu ajung la concluzia ca in loc de gazon sa plantez beton... plange.gif
*

Dar decat sa fac asta, mai bine ma mut inapoi la bloc...

Corbex, nici pe mine nu m-au deranjat pana cand au crescut...
Sunt, intradevar, zone unde n-a iesit nimic, si unde trebuie sa fac ceva, dar inca nu stiu ce icon_mrgreen.gif

ct-03-tvy , daca ai dreptate, dau petrecere. Eu nu ma pricep la botanica si mai multa lume mi-a zis ca e pir... Ma duc sa-l intreb si pe Gogu...

LE. Aoleu, din ce-am vazut acolo pare sa fie nu fie pir, dar nici mohor. E costrei, da' nu-i de bine, e de rau! Cred ca aplic varianta cu erbicid/sapat/udat/erbicid/sapat/udat...
plange.gif
tribunul
O intrebare pt. cei care au si cativa pomi in curte, cu ce "agregat" ii stropiti?
Marty
E un agregat special, furtun se numeste.
tribunul
Nu de udat intrebam ci de stropit.
vis-a-vis
Cu pompa d-aia de varuit prin casa.
george_scala_2004
pompa de stropit

vermorel
tribunul
Se vede ca locuiti la bloc.
vis-a-vis
QUOTE(DannyY @ 16 Jul 2010, 09:52)
M-am gandit si la asta, iaca dovada:
Dar decat sa fac asta, mai bine ma mut inapoi la bloc...

Corbex, nici pe mine nu m-au deranjat pana cand au crescut...
Sunt, intradevar, zone unde n-a iesit nimic, si unde trebuie sa fac ceva, dar inca nu stiu ce  icon_mrgreen.gif

ct-03-tvy , daca ai dreptate, dau petrecere. Eu nu ma pricep la botanica si mai multa lume mi-a zis ca e pir... Ma duc sa-l intreb si pe Gogu...

LE. Aoleu, din ce-am vazut acolo pare sa fie nu fie pir, dar nici mohor. E costrei, da' nu-i de bine, e de rau! Cred ca aplic varianta cu erbicid/sapat/udat/erbicid/sapat/udat...
  plange.gif
*


Ala daca-l smulgi curg semintele din el. Eu, la tara aveam in curte balarii de vreun metru... nu statea nimeni acolo. A stat mama o perioada si a crescut pasari. Au disparut buruienile 04.gif
Niste gaini d-alea pitice, de ornament, cred ca rezolva problema.

3 Sep 2010, 13:33:
QUOTE(tribunul @ 3 Sep 2010, 13:29)
Se vede ca locuiti la bloc.
*


Apropo', nevasta-mea a pus ardei iuti in ghiveci... 04.gif
DragosP
Mă ce uameni. E 4 lei kilu de ardei măi. Înțelegeam dacă punea ceva cânepă, da' ardei?
vis-a-vis
A... nu d-aia.
Eu am un balcon de 22 de metri si l-au umplut sor-mea si nevasta-mea cu flori. Si le-am zis sa puna si ele ceva productiv, un ardei, o rosie...
Ardeii astia iuti sunt chiar iuti. Au fost pusi dpdv calitativ, nu al economiei biggrin.gif
(daca socotesti doar cata apa le trebuie sa fie udati si iesi mai scump)
Altis
Si eu am o jardiniera cu "andrei" si una cu - stiu, o sa provoc rasu - leustean. M-am enervat cand la piata mi-a cerut o baba 2.5 lei pe o legatura vesteda cu 3 fire... Asa ca am luat cateva fire de la tara si le-am pus in jardiniera. Mai proaspat de atat nu se poate. Iar ardeii, daca de bagat ii bagi in tine, la extractie se lasa cu 112 si vecini terorizati la 6 dimineata!
tribunul
A folosit sau foloseste cineva asa ceva?
http://tehnic-shop.ro/index.php?option=com...y_id=7&Itemid=2
radian
Gradina din balcon...

Capsuni, mandarine, fasole si ardei iuti. Cu ardeii am dat-o in bara, toata productia a constat din 2 bucati... sad.gif
Cris_Kgs
Sa-mi bag ceva, la vara pun si eu !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.