Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traiul la curte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100
DannyY
Daca pui la vara, se coc in februarie! radmasa.gif
dacia_slk
Ce ziceti, de o chestie...

Mie-mi place leusteanul... Am cumparat din Praktiker un plic cu seminte... si un
vas d-ala de flori de circa 2-3-4l.

Oare pot sa plantez leusteanul in vasul de flori si sa-l tin in casa si sa am
leustean verde si la iarna?
DragosP
Leușteanul are și el un ciclu de viață. Eu am în grădină o parcelă de cca 2x2m și primăvară de primăvară iese singur deja.
C@talin
auleu mancati leustean cu cilcu sad.gif
FLP
QUOTE(radian @ 3 Sep 2010, 23:06)
Gradina din balcon...

Capsuni, mandarine, fasole si ardei iuti. Cu ardeii am dat-o in bara, toata productia a constat din 2 bucati...  sad.gif
*




Deci clar, patrunjel plus ardei iuti imi pun si eu.
Altis
La sfarsit de sezon...

Cu patrujenlul mi-am luat teapa, a ramas pitic desi este foarte aromat, si pe plic era poza cu unul cu frunze lungi si inguste. Ardeii in schimb popa.gif

Apropos de ardei, ca un cretin, in acea jardiniera am pus tot plicul radmasa.gif
La indemnul neveste-mii m-am urnit cu greu sa ii replantez la tara pe majoritatea, a rezultat o parcela de cca. 4mp. cam "inghesuita" dupa spusele celor de acolo. oricum, remarcati paradoxul:
[attachmentid=1627654758] [attachmentid=1627654757] [attachmentid=1627654756] vremea s-a racit, dar ei infloresc!
O sa pastrez semintele biggrin.gif
corbex
E de nedescris! Toti trageti la patrunjel ! Pacat, sinteti oameni tineri, ati mai putea produce ceva plusvaloare!
DannyY
Azi am semnat contractul de finantare nerambursabila.
Am un an la dispozitie sa-mi pun panouri solare si sa le cer cei 6000 RON promisi.

Incepe "studiul de fezabilitate", apoi "studiul de piata". Sper sa n-ajung la concluzia ca am pierdut timpul degeaba...

biggrin.gif
marksman
DannyY, poti sa-mi spui si mie (eventual pe PM) care sunt demersurile pe care trebuie sa le faci? Pe mine ma intereseaza pentru o casa de vacanta, nu stiu daca se aplica sau nu aceleasi conditii.
vis-a-vis
Si io-s curios... Deci, pe public va rog biggrin.gif
Panourile solare sunt fotovotlaice sau d-alea de preincalzire a apei?
DannyY
QUOTE(DannyY @ 22 Jun 2010, 10:50)
Pentru DragosP si toti ceilalti interesati:

S-a aprobat Ghidul de finantare pentru "Casa Verde"
Detalii in Monitorul Oficial 409/18.06.2010.
[attachmentid=1627633421]
Mai zice cineva ceva de unguri?
Daca se dau si banii, eu s-ar putea sa ma inscriu in UDMR!
*



In documentul atasat mai sus sunt toti pasii.
Sau la pagina 7 de aici

Eliberarea certificatului de atestare fiscala dureaza vreo 2-3 zile sau 30 minute la urgenta. Dar trebuie platite toate darile catre bugetul local!

Extrasul de carte funciara se elibereaza la 4 zile de la cerere, e valabil 5 zile, dar am inteles ca se accepta si unul vechi de cca 30 de zile. Eu am depus unul proaspat.

N-am intervenit la nimeni, n-am dat spaga la nimeni.
Am depus dosarul la APM si am urmarit pe net daca s-a aprobat sau nu.

Bafta multa tuturor!


@vis-a-vis: nu vreau sa produc curent, ci as vrea un sistem care sa-mi dea apa calda menajera si - daca e posibil si ma incadrez in buget - sa-mi ajute centrala pe timp de iarna. Deci...nu fotovoltaice.
GIC
Ei, cum stai cu incalzirea? Sau te ia cu friguri cand te gandesti la ea tongue.gif .
tribunul
QUOTE(DannyY @ 6 Oct 2010, 14:56)
In documentul atasat mai sus sunt toti pasii.
*


Cica mai nou dupa noile standarde uie trebuie sa-ti muti veceul in fundul curti.
Richelieu
Tu te iei dupa toti arhitectii?
DannyY
Nu pot s-ajung acolo, ca s-a bombardat podu' de peste Olt. sad.gif

Inca nu am montat panourile. Am timp pana in septembrie 2011
Centrala a mers doar cateva ore si mi-a halit scurt 30 KWh (de noapte).
Iarna asta stau la bloc.

Partea buna e ca au bagat tuburile de canalizare, tre' sa gasesc un betivan sa sape santu' prin care sa ma racordez...
tribunul
Ce panouri iti pui? electrice sau cu apa?
tribunul
QUOTE(tribunul @ 8 Dec 2010, 11:32)
Ce panouri iti pui? electrice sau cu apa?
*


DannyY
Cred ca din cele cu glicol (cu tuburi vidate).
Asa am discutat cu instalatorul, dar nu am luat o decizie finala.

@Richelieu: pe ala nu-l iau, da-l dracu', se darama santu pe el si intru-n belele.
Marty
QUOTE(DannyY @ 8 Dec 2010, 12:07)
Cred ca din cele cu glicol (cu tuburi vidate).
*

Ca o paranteza, auzisem ca desi un pic mai scump, incalzirea/racirea cu gicol is the new shit, ca e cea mai eficienta. Ma uitam la un reportaj pe Discovery despre un stadion american intr-o zona foarte calduroasa si se gindeau cum sa scada temperatura intr-un stadion cu plafon mobil (plafonu' acoperind stadionul) cind afara sunt cca. 40 centigrade si au ales solutia de racire cu glicol.
tribunul
Iti explica Toma cum se foloseste.
&feature=related
DannyY
Am vazut-o in original, pe TV Venus.
Si chiar aveam cateva pliculete din alea de Delikat in casa biggrin.gif
Richelieu
Nu expirasera? blink.gif
DannyY
Pai nu mai conta, ca le aveam de bibelou, nu de mancare. Se dadea maica-mea rotunda prin bloc.
tribunul
Erau alaturi de Kent, BT si sapunurile LUX.


Nu pot sa uit faza din filmul "Secretul lui Bahus" cand ii gaseste militia la sfarsitul filmului ascunzatoarea, si pe langa 1 milion de lei, cateva zeci de kile de aur si ceva valuta, erau si vreo cateva sapunuri LUX.
Altis
QUOTE(dacia_slk @ 7 Sep 2010, 00:49)
Oare pot sa plantez leusteanul in vasul de flori si sa-l tin in casa si sa am
leustean verde si la iarna?
*




QUOTE(DragosP @ 7 Sep 2010, 06:16)
Leușteanul are și el un ciclu de viață. Eu am în grădină o parcelă de cca 2x2m și primăvară de primăvară iese singur deja.
*



Nu stiu daca din seminte iese, dar asta, care are radacina mare, a stat in agonie vre-o 2 saptamani dupa ce la o ciorba l-am tuns in stil barbar apoi a reinceput sa creasca.
tribunul
Chiar este recomandat sa se cheleasca, pt. regenerare.
Victoras2001
Din graul ala-ti iese de-o paine? nedumerire.gif
Altis
E pus de Sf. Andrei. Nu apuca sa creasca mai mare de 15 cm. Mai respect si eu cateva traditii, ca deh, oameni (credem ca) suntem...
tribunul
De ce nu apuca? il bagi si pe ala la ciorba? biggrin.gif
Victoras2001
O amica si-a cumparat "sporul casei" pe motiv ca trebuie sa vada cum ii merge. Am ras bine de ea, asta s-a ofticat ca "ce stiu io"... A plecat maimuta din Bucuresti si-a uitat complet de sporu' curului. radmasa.gif Cand a venit si l-a vazut, tragedie. Era uscat. Vaaaai, ce se face ea acum? Sa vezi ce rau o sa-i mearga, s-a nenorocit...
Bineinteles ca nu i-a mers deloc rau, ba chiar i-a mers cat se poate de bine.
Altis
Mai, eu fac asta de copil. Asa m-am obisnuit, de Sf. Andrei pun grau la incoltit. Nu sunt superstitios, dar il pun din obisnuinta. Singura mea superstitie e ca daca uit sa ii iau nevestii regulat mici atentii, mi-o fur. Pana acum s-a confirmat biggrin.gif
Nu tribunule, nu il pun la ciorba, dupa revelion il dau pisicii sa-l molfaie.

"a uitat complet de sporu' curului. nu i-a mers deloc rau, ba chiar i-a mers cat se poate de bine."

Sa inteleg ca acu nu mai incape in fotoliu? blush.gif
radian
Cred ca pisicul tau abia asteapta cheful de revelion sa aiba dupa ocazia sa se dreaga cu ceva prospatura. biggrin.gif
Altis
Nu, ca intre timp jupoaie dracena si curmalul... Graul o sa ii distraga atentia, sper eu, pentru o perioada.
DannyY
Am studiat. Am analizat. Oricum as da-o, se pare ca aport la incalzire n-o sa am de la panourile solare, fiindca as avea nevoie de minim 5-6, iar eu pun doar doua. In plus, vara, cantitatea aia imensa de caldura trebuie descarcata undeva, iar eu n-am piscina si, deocamdata, nici nu vreau sa-mi fac.

Acu' stau intr-o alta dilema. As vrea sa pun panouri cu tuburi vidate, state-of-the art, chestii din astea. Stiu ca-s mai scumpe. Omu' care va face lucrarea zice ca alea au o eficienta atat de mare, incat o sa-mi incalzeasca boilerul de 150 de litri intr-o ora jumate, iar in restul timpului vor sta in asteptare. Cu alte cuvinte, cumpar o masinarie scumpa care va 'munci' foarte putin, rezultand un raport calitate/pret mic.
Tot el zice ca niste panouri plane obisnuite si-ar face treaba ceva mai lent (adica vreo 3-4 ore), dar m-ar costa mult mai putin, iar viteza de 'rezolvare' a sarcinii este prea putin importanta in cazul meu.

M-ar interesa parerea oricui: ce ar face fiecare, lasand deoparte partea financiara. Nu sunt zgarcit, dar n-as vrea sa fiu nici tampit.

PS. Daca stie careva pe cineva in zona Slatina care sa-mi poata aduce 2-3 camioane de pamant - preferabil negru - i-as fi recunoscator. Am cautat de m-au gasit dracii. Nu pot aplica metoda de deturnare a camionagiilor de la decopertari, am nevoie de o planificare exacta cu cateva zile inainte.
bucatzel
Lasa-ma sa inteleg un lucru. Cum configurezi pana la urma instalatia?

Ca daca doar iti incalzesc apa menajera, in perioadele de soare, tu cam esti pe la lucru, si ma indoiesc ca apuci sa te bucuri de ea.

Daca totusi incalzesc agentul termic din instalatia de incalzire, ma indoiesc ca o sa poata tine doar ele o casa intreaga incalzita. Oricat de eficiente ar fi.

L.E. fix primul paragraf nu l-am citit. stai ca mai scriu.

Nu se pot monta panourile astea in asa fel incat sa contribuie si la apa calda si la incalzire? Mi se pare greu de crezut.

Banui ca esti faultat de faptul ca instalatia de incalzire e pe antigel, dar si instalatia solara banui ca e cu circuit inchis, tot pe antigel, ca doar n-o golesti in fiecare noapte de iarna.
Victoras2001
Cum aduci apa calda din panouri, la -12C, in casa?
Alydor
cu teava...
Ma bate gandul sa imi fac o sera.. Vo 4 Mp... Merita sa pun sticla sau e mai ok cu policarbonat?


Suma respectelor, Alydor
GIC
Ai simtit iarna, in casa, cum te incalzeste soarele, chiar daca sunt -12 grade afara? Cam acelasi principiu se foloseste.

<span class='edit'>17 Jan 2011, 14:23:</span>
LE - clarificare pt Victoras ca s-a bagat Alydor inainte.

@Bucatzel. Se poate prepara si apa pt incalzire si ACM, dar nu asta e problema. Problema, la tuburile vidate, pe care putini o spun, e ca nu ai ce face cu excesul de caldura pe care il face vara. Solutia ar fi incalzit piscina sau ceva volum mare altfel e o investitie care nu lucreaza, exact cum a punctat DannyY. In plus te poti trezi ca incepe sa fiarba zeama in sistem si sa dea pe afara prin supapa de siguranta. Am vazut si oameni care si-au pus sisteme mari "sa ecomonisim combustibili iarna" si vara le acopereau cu tabla ca altfel fiebea apa in ele.
Victoras2001
Cum te incalzeste soarele noaptea?

Eu am patit urmatoarea chestie. A fost asa de frig, ca degeaba avea teava nu stiu ce foaie in ea si 7 straturi, degeaba era apa din boiler fiarta, a inghetat pe traseu, in magazie, inainte sa intre in casa. Si nu-s singurul care a patit asta.
Alydor
o teava de 1/2" prin care trece apa, izolata cu burete din ala circular din praktiker, rezista fara probleme la -25 C. Conditia este sa fie toata izolata, sa nu ramana bucati descoperite.


Suma respectelor, Alydor
DannyY
Explicatie:
Panourile solare au un circuit inchis, in care se gaseste un agent termic - glicol.
Glicolul este incalzit pana pe la 120 grade si plimbat, printr-o serpentina, in jurul boilerului. Se comporta ca o rezistenta electrica incalzita in jurul samotei la radiatoarele mai vechi. Apa din boiler se incalzeste prin convectie si se raceste cam cu un grad pe zi, daca o lasi asa. Asta inseamna ca ziua se incalzeste, iar seara o pot folosi.

Aportul la caldura s-ar face pe acelasi principiu, dar nu cu un boiler (instalatie cu circuit deschis), ci cu un acumulator de caldura (rezervor presurizat, integrat in circuitul caloriferelor). Acumulatorul asta, ca sa fie eficient, trebuie sa aiba o capacitate mai mare decat dublul/triplul caloriferelor. Cu cat instalatia e mai eficienta iarna, cu atat e mai pretentioasa vara, cand va incalzi acumulatorul ala INUTIL pana la 100 grade. Ei, acea caldura trebuie disipata undeva, ideal intr-o piscina.

Glicolul nu ingheata decat sub -20, -25 grade. daca izolezi tevile, cum zice Alydor, n-ai treaba cu inghetul.
GIC
QUOTE(Victoras2001 @ 17 Jan 2011, 14:26)
Cum te incalzeste soarele noaptea?

*


Noaptea nu folosesti sistemul asta ci o centrala normala. Sau nevasta, sau vodca, sau cateaua ...... biggrin.gif
bucatzel
QUOTE(Alydor @ 17 Jan 2011, 14:22)
cu teava...
Ma bate gandul sa imi fac o sera.. Vo 4 Mp... Merita sa pun sticla sau e mai ok cu policarbonat?
Suma respectelor, Alydor
*



Serele mici se faceau cu folie de plastic. Si nu numai de catre gigel in fundu; curtii, si statul avea sere de-astea

Alea industriale se faceau se faceau din sticla, dar aveau reactii adverse la grindina. Plus ca sticla fiind grea, avea nevoie de rame serioase pentru sustinere.

In locul tau, as face din policarbonat. Un dezavantaj al sticlei e ca filtreaza UV-ul, si daca policarbonatul n-o face (plasticele in general n-o fac, nu stiu de asta), ar fi un avantaj.
Alydor
ma gandeam la 4 stalpi de cornier mai lat, prins pe interior pe colturi cu alt cornier mai mic, 2-3 stalpi de sustinere, pe fiecare panou. Peretele din nord il fac complet din lemn, cele din sud est si vest din policarbonat, iar acoperisul tot din policarbonat, intr-o singura apa. Ma gandesc sa nu o fac mai inalta de 1.80 in zona cea mai mica si 2 metri in zona cea mai inalta. inca nu stiu daca o fac de 2X2 sau de 3x1.5. O sa ma orientez sa vad exact cat este de mare o placa de policarbonat sa nu pierd la material, decat sa raman cu el mai bine fac constructia mai mare...

Suma respectelor, Alydor
tribunul
Trebuie sa te gandesti la o metoda prin care sa-l aerisesti.
corbex
La inclinarea asta a acoperisului, ce te faci cu zapada in exces?
DannyY
QUOTE(bucatzel @ 17 Jan 2011, 14:10)
Banui ca esti faultat de faptul ca instalatia de incalzire e pe antigel, dar si instalatia solara banui ca e cu circuit inchis, tot pe antigel, ca doar n-o golesti in fiecare noapte de iarna.
*



Ma gandeam la fel ca tine, dar nu se poate. Am facut o simulare:
1. Noaptea nu vreau sa incalzesc glicolul din circuitul solar cu curent electric.
2. Inchid circuitul solar.
3. Cu circuitul inchis, dimineata se va incalzi NUMAI agentul 007 DIN panouri, fiindca nu circula. E o cantitate infima, fata de restul lichidului, care se va comporta ca un termostat - nu se va incalzi nici macar cu o zecime de grad.
4. Puterea instantanee a 2 panouri nu cred ca e suficienta pentru a incalzi un volum atat de mare de lichid in conditiile in care mediul exterior poate fi considerat un consumator de putere foarte mare.


@alydor: daca sera ramane cu caracter permanent, gandeste-te ca sunt multe plante care nu se pot cultiva in acelasi loc an de an, fiindca distrug solul. 4 metri patrati e foarte putin.

corbex
Nu e cazul cinepii. In plus, e doar pentru consum propriu. prin policarbonat nici nu se vede bine ce creste acolo.
Victoras2001
Glicol d-ala am cumparat si eu. Patru bidoane a 20l, 80 de lei bidonul. Da nu ma pot spala cu el. Eu ma refeream la apa calda menajera. Daca exista macar 2cm de teava neizolata bine, de pe casa pana in casa, te trezesti dimineata ca nu-ti curge apa calda.
Alydor
e cu caracter temporaro-permanent. plantele vor fi puse in tavi de tabla, in asa fel incat sa se poata schimba pamantul fara probleme, sera indeplinind si functia de rasadnita. Vor fi asezate pe rafturi.
Nu vroiam sa cultiv canepa dar nu e o idee de aruncat.

Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.