Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Duster sau mai bine alta masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
adailton_ms
QUOTE(tavi_ro @ 18 May 2013, 20:10)
Unde poate sa ajunga un Duster benzina, cu cauciucuri "de fabrica", pe un teren destul de greu (ud de la ploia din noaptea precedenta).
*



Salut!
Unde este realizata poza?
Multumesc,
Dan,
Tg Mures
tavi_ro
Salutare,
Cabana Ciucas din masivul Ciucas.
Uite si drumul,
, clipul nu e facut de mine.
Pe langa faptul ca drumul e destul de greu mai era si ud, am fost la limita de aderenta, intra abs-ul la coborare. Frana de motor la inclinatia pantelor de acolo era aproape inexistenta. Oricum e bine sa le combini ca altfel risti sa ajungi in peisaj.
4x4
QUOTE(tavi_ro @ 19 May 2013, 12:54)
am fost la limita de aderenta
*



Hai revino-ti, ai scapat cu viata de data asta.
tavi_ro
QUOTE(4x4 @ 19 May 2013, 13:26)
Hai revino-ti, ai scapat cu viata de data asta.
*



Eu macar am motive de bucurie.....merci de urari smile.gif.... Pe undeva ai dreptate, chiar sunt ceva riscuri....
tavi_ro
Si aici e ce am filmat eu adica nevasta.

tag21
Ce amintiri domnule, ce amintiri ...... !! biggrin.gif Eeeehhhh .... au trecut ceva ani de atunci, din 2008, 2009 si 2010 cind am parcurs drumul la picior si in urcare si in coborire .... Daca la urcare trebuie sa ai plamini si inima buna, la coborire cu genunchii si degetele de la picioare e marea problema icon_mrgreen.gif (cred ca si acum ma injura unele gagici/fete pe care le-am dus acolo .... si la urcare a fost jale dar si la coborire biggrin.gif ) ;
Drumul e mai greu (abrupt) decit pare in poze sau chiar in videoclip, oricum vad ca l-au ranforsat asa in partea superioara destul de bine si chiar mai spre vale a fost largit si amenajat fata de ce stiam eu din anii aia (pina in 2010) ...... o singura data am prins o masina tot teren pe acolo, " in actiune" si era un Mercedes G Klasse icon_mrgreen.gif (tipul lucra la cabana care era in constructie atunci, nu stiu daca era proprietarul etc ...) in rest era pustiu pentru ca oricum era inchis jos cu bariera .... au trecut anii, cabana e gata, drumul e deschis circulatiei etc etc ...

Felicitari 'tavi' ! frumoasa iesire .... smile.gif
tavi_ro
@tag21 multumesc.
Pentru cei care doresc o plimbare la munte este un traseu frumos. Se poate urca cu 2x4 pana la cruce cu masini cu garda mai inalta, sau cu 500 m inainte este un refugiu pt masini cu garda joasa. De la cruce obligatoriu cu 4x4. Daca se poate cu cauciucuri mai bune.
Peisajul este spectaculos, urcusul de la cruce este greu pe jos, pantele sunt mai abrupte decat apar in filmare. Chiar merita pt o iesire de week-end.

PS: NU uitati sa decuplati ESP-ul la urcare !!!! Daca va opriti in mijlocul unei pante nu o sa mai puteti sa plecati de pe loc. Eu am urcat cu tot cu el cuplat, conform obiceiului am uitat ca mai exista si asa ceva. S-a aprins unde era panta cea mai abrupta, chiar inainte de sosire.

Din pacate la 1/2h dupa ce am ajuns sus a inceput sa picure usurel asa ca am dus masina la cruce (daca se udau dalele nu mai ajungeam intreg) si am urcat de data asta pe jos pana la cabana. Traseul pe propriile picioare l-am facut in 40 de min, cu opriri foarte dese smile.gif
tavi_ro
Si ceva poze cu drumul respectiv.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157633591024021/


tavi_ro
Locuri unde m-a dus dustericiul smile.gif.....poate o idee de week-end sau concediu....
Daca nu deranjeaza, o sa mai completez cu locurile pe unde am fost cu acesta masina.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157633711342764/ - Padina Pestera Moroieni
http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157633641748819/ - Caciulata- Obarsia Lotrului, Balea Cascada

Drumuri faine tuturor
aphophis
QUOTE(4x4 @ 19 May 2013, 13:26)
Hai revino-ti, ai scapat cu viata de data asta.
*


sunt convins ca , cu un bmw seria 3 ajungeai si tu in varf radmasa.gif
arab
Felicitari tavi pentru poze si...curaj!Nu vreau sa ma gandesc la vreo pana,sau doua! smile.gif
Iszy
In week end in Ungaria:
https://picasaweb.google.com/10460785985349...COC7lZDYwYzzGg#

Erau exclusiv Loganisti multumiti de masinile lor.

La dus sosea ( aglomerata) + autostrada ( 130 -140 ) consum 5,9 l/100 km, la intors pe ploaie si vint autostrada ( 130-140 ) + sosea ( semi aglomerata ) 8,51

adailton_ms
QUOTE(Iszy @ 26 May 2013, 23:50)
In week end in Ungaria:
https://picasaweb.google.com/10460785985349...COC7lZDYwYzzGg#

Erau exclusiv Loganisti multumiti de masinile lor.

La dus sosea ( aglomerata) + autostrada ( 130 -140 )  consum 5,9 l/100 km, la intors pe ploaie si vint autostrada ( 130-140 ) + sosea ( semi aglomerata ) 8,51
*


Salut
Felicitari pentru alegerea facuta. Ai si Logan? Daca da frumos. Si eu am vrut sa imi pastrez Loganul cand am luat Duster-ul dar nu s-a putut. Locatia aleasa de colegii din Ungaria este excelenta. Poti sa te relaxezi exceptional la Miskolc-ca fapt divers, aici s-a nascut Andrei Saguna.
Ce pareri ai auzit? A fost intalnire internationala?
As merge si eu la o astfel de intalnire, dupa ce o bifez pe cea nationala smile.gif
Drumuri Bune!
Iszy
Participantii sunt de fapt membrii unui forum Dacia. In general participantii se simt ca o familie mare se cunosc dupa parole si se intilnesc de doua ori intr-un an la sfirsit de primavara si inceput de toamna. Programul: vineri seara incalzirea ficatului, simbata intilnirea propriuzisa iar duminica revenirea la normal. Lasind gluma deoparte si din poze reiese ca dau un caracter familial acestor intilniri. Din veniturile din cotizatii si tombolele de la intilniri intretin site-ul si organizatia.
Duminica a fost tombola, s-a prezentat si s-a putut testa noul Sandero Stepway si Dusterul; a fost un concurs de slalom, un concurs pe teme de circulatie, un gulas de fasole nota 10 si dupamasa o vizita la o pivnita de vinuri.
Participantii sunt ' mindrii ' de masinile lor, un cuvint deranjant ( rau ) nu am auzit despre Dacia...un nene carunt spre mirarea mea si-a laudat si fosta Dacie 1300. In general sunt constienti ca au o masina care le satisface necesitatile de transport si nu prea au nici o pretentie peste asta. Io asa am observat. Sunt persoane care nu au sau nu vor sa dea bani pe lozinci, sunt constient ca exista si masini mult mai bune dar necesitatile lor le satisface Dacia. Asta o ingrijesc o repara etc. etc. Un participant m-a rugat sa-i fac rost de o baterie Rombat Calciu sopunind ca el crede ca pe piata la acasta ora nu exista o baterie mai buna relativ la pret/performanta.
Marea lor nemultumire este ca in urma cu ceva timp au organizat o vizita la fabrica care a fost anulata in ultimul moment din cauza unei greve.
As mai mentiona ca la ei au o traditie aceste organizatii bunaoara asa au fost sau mai sunt cluburi de Trabant si de Wartburg etc. etc.
tavi_ro
@arab multumesc pentru aprecieri.

Am fost pana acum de 3 ori in zona Harghita-Covasna. Din masinile intalnite in cale, cu numere de Ungaria nu am intalnit nici macar una sa fie dacie, de nici un fel.In schimb erau o gramada, chiar foarte multe as putea spune, alte marci. Cam curios...De loganul din dotare numai cuvinte de lauda sau pe aproape, Faptul ca ii ruginesc aripile spate, ca se aude in interior ca intr-o cutie de conserve, ca pute in masina de la minunea aia de cera data in programul anticoroziune si dupa 4 ani intra la capitolul satisfactii personale. Apropo cum naiba scot mirosul ala ca ma dispera, am bagat un magazin intreg de "mirositoare" in masina aia si tot nu reusesc sa scot aroma suava de teroson sau ce naiba e. Si doar a costat o nimica toata 8500 euro la vremea respectiva. Ieftin tata ieftin. Oare de ce toti se astepta ca o masina sa se dezmembreze in primii zeci de mii de km ? Nu e NORMAL sa merga bine? Sau daca a ajuns la 50-100 mii de km fara interventii majore trebuie sa ii facem statuie ?

@Iszy dustericiul pe care il ai e masina de la firma ? La 16 mii de km/an ca masina de firma nu e mai avantajoasa o motorizare pe benzina ? Ca aia cu cuplu deja nu mai ma impresioneaza.

PS: Daca aveam un porsche sau mai stiu eu ce bomba de masina poate as fi picat in extaz, dar cu dacia nu prea am sanse smile.gif.
Iszy
Io am vazut. Daca treci prin vama Bors primul il vezi in parcarea vamii un brun cajoun este parcat acolo zi de zi. Procentul de Dustere este, asa vad eu, cam asemanator cu cel de la noi. In crestere as sublinia. Pe de alta parte e criza si peste granita si Dusterul nu e o masina dintre cele mai ieftine.
Cei care si-au permis un Duster nu vin in Covasna, cei care vin in Covasna ( in mare plecati din Covasna ) si-au pastrat probabil sentimentele fata de marca in discutie si/sau inca nu au aparut Dusterele pe piata de second hand
Nemultumirile tale no comment.
Despre Dusterul firmei mele, pe care o conduc, asa au vrut ' muschii mei '.

tongue.gif

29 May 2013, 22:29:
Despre extaz: poate era mai bina sa-ti fi ales o masina dintre marcile enumerate.

29 May 2013, 22:47:
PRIMUL MODEL dACIA CU 4 Stele:


http://euroncap.com/results/dacia/sandero/517.aspx



168.gif
tavi_ro
Vad ca ai niste "muschi" cu "dare de mana". La mai mare.

Am mai completat cu ceva albume, o calatorie in Dobrogea, plimbari in Bucegi, pe la conacuri si manastiri, multe din ele realizate in week-end-uri. Sper sa va bucurati de poze si poate unele din ele or sa puna bazele unor iesiri frumoase de week-end. Mai am o gramada, o sa incerc sa le pun pe toate, dar necesita ceva timp.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/

Cu stima,

Tavi
tavi_ro
Un week-end in Bulgaria, la Balcic.

912 km, consum 8.8l/100, viteza medie 80km/h. Mers intre 100 si 150 pe autostrada.
Zgomot ok in habitaclu pe A3 viteza pana in 130. Zgomot MARE (chiar prea mare as putea spune) in habitaclu pe A2 la viteze peste 110km/h. Pe sosea uda comportament destul de instabil la 130-140km/h, apa pe sosea. Am trecut pe langa o dubita care a derapat pe A2 si a "ras" cam 10m de parapet. O autostrada care strange apa pe carosabil.....se formeaza un "sant" lung cu apa, daca nu ai grija ai sanse sa cotizezi la service in cazul cel mai fericit.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157633897209844/
vijelie
Fenomenul se numeste acvaplanare, nu degeaba se limiteaza viteza la 80 km/h cand ploua.
Iszy
Faine poze ! Preferata dama cu camelii din bazar!

Aquapanare: io am patit la fel in HU pe autostrada cu duba, fara baltire doar din ploaia care cadea. ( doar instabilitate ). Se poarta! La viteza e periculos mai ales la masini usoare.

Cum a fost apa marii, plec simbata in Croatia si am emotii!
tavi_ro
@Iszy multumesc pentru aprecieri.
Am vazut ca nu pasioneaza pe nimeni limitarea vitezei la 80 pe autostrada in conditiile in care "ploua cu bulbuci". Cred ca ai uitat un 1 in fata la 80. Ca baietii cu "jipane" scumpe s-au inmultit. Cum naiba reuseau sa vada ceva pe autostrada la viteza aia ramane un mister. Oricum veneau pe banda de mijloc, si acolo nu prea erau balti. Pe banda din margine probabil de la traficul greu s-a lasat soseaua fix cat sa apara denivelari care sa tina apa.
Apa marii rece.
Drum bun fara evenimente.
Squirrel
user posted image
user posted image
Iszy
IU-hu, that's cool man!
Kilometrii?
Ai mutat Babele?
zerookool
Nu cred ca e a lui Squirrel, el nu are Duster Negru?
bradone
este cea supusa testului de anduranta de 100000km de Autobild
Squirrel
Exact…
Oricum și la cea din dotare a început să aibă atingere oarecum punctuală bara de protecție cu portbagajul cam în aceeași zonă cu rugina celor de la AutoBild…Mă cam sperie, dar încerc să ignor aspectul până la revizie.
tavi_ro
Salutare all,
am mai adaugat ceva albume noi din calatoriile de week-end dar si din concedii.
Transfgarasan, Dumbrava Sibiului, Vatra Dornei, manastirile celebre ale Moldovei, litoralul romanesc, plimbari de week-end in Cheile Zanoagei, Moeciu, Cascada Urlatoarea, Sinaia, Cabana Diham, Valea Doftanei-Paltinu.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/

<span class='edit'>12 Jun 2013, 15:09:</span>
As dori sa stiu si eu cum participantii cu anvelope de strada (continental bla bla) au reusit (conform filmului prezentat) sa treaca de noroaiele alea. Ca eu nu am reusit aceasta performanta pe terenuri chiar mai bune calitativ, in care masina se transforma in saniuta.....Precizez ca am si lopata chiar daca nu de firma.
O aranjare inspirata a clipurilor/pozelor sau chiar am o racheta de masina si nu stiam ????
Rog participantii impartiali sa posteze si pozele care exprima realitatea mai indeaproape. Eventual si scenele cu table indoite, vopsea sarita sau numere pierdute smile.gif sau ....
adailton_ms
QUOTE(tavi_ro @ 12 Jun 2013, 08:09)
Salutare all,
am mai adaugat ceva albume noi din calatoriile de week-end dar si din concedii.
Transfgarasan, Dumbrava Sibiului, Vatra Dornei, manastirile celebre ale Moldovei, litoralul romanesc,  plimbari de week-end in Cheile Zanoagei, Moeciu, Cascada Urlatoarea, Sinaia, Cabana Diham, Valea Doftanei-Paltinu.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/

<span class='edit'>12 Jun 2013, 15:09:</span>
As dori sa stiu si eu cum participantii cu anvelope de strada (continental bla bla) au reusit (conform filmului prezentat) sa treaca de noroaiele alea.  Ca eu nu am reusit aceasta performanta pe terenuri chiar mai bune calitativ, in care masina se transforma in saniuta.....Precizez ca am si lopata chiar daca nu de firma.
O aranjare inspirata a clipurilor/pozelor  sau chiar am o racheta de masina si nu stiam ????
Rog participantii impartiali sa posteze si pozele care exprima realitatea mai indeaproape. Eventual si scenele cu table indoite, vopsea sarita sau numere pierdute smile.gif sau ....
*


Salut,
Daca te referi la Intalnirea Dusteristilor, afla ca singurele pagube au fost reprezentate de un ambreiaj ars, dintr-o prostie, o bara sparta, deoarece unul din participanti s-a ciocnit cu altul, in parcare.
Masinile s-au miscat admirabil pe un teren execrabil. A fost o feriee 4x4. Eu cu 4x2, am fost tras de alt Duster din echipa mea prin noroi. In rest am tras de masina pana la limita ei, fara absolut nici o problema. Eu habar nu am de ce ti tu masina. Vinde-o. Ti-o cumpar eu. A .....!! e pe benzina. Nu ma bag
Esti invidios. Reiese din comentarile tale. Nu e o jignire.

12 Jun 2013, 16:52:
@tavi, tu vorbesti fara sa sti. Nu ai fost prezent, habar nu ai cum a fost. Vorbesti balarii. Daca vroiai sa vi puteai veni incognito.
Nu poti sa pui la indoiala veridicitatea a 60 persoane, cate am fost. Cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci.
Ceea ce faci tu este rautate!, invidie.
Imi cer scuze adminilor, din toata inima mea, dar atitudinea lui @tavi este una de maidan. Nu poti cauta conspiratii chiar in orice.
Nu ai fost...taci din gura. Nu cunosti realitatea! Acuzatia ta de minciuna e grava, camarade
4x4
Unde pot gasi filmul in discutie?
tavi_ro
Eu zic sa vorbesti civilizat ca nu suntem pe maidan. Nu am participat la acesta intrunire si nici nu imi doresc sa particip. Nu am acuzat pe nimeni, si asa cum am spus nu cred ca se poate trece de noroaiele alea cu cauciucuri de strada fara sa fii troliat sa macar impins/tras de altii cu AT/MT.

Limbajul tau este sub orice critica, invidios, minciuna, conspiratii, "esti beat", vorbesti balarii, taci din gura.....

In clipurile de off-road apar trolieri la greu, impins, tras de masina, table indoite, cauciucuri sparte, etc, spiritul de echipa al participantilor.
Referitor la masina nu ma obosesc sa iti raspund.

Zici ca am pus la indoiala veridicitatea a 60 de persoane, eu am intrebat de niste poze si de daune....

Ia mai citeste odata CU ATENTIE ce am scris.

Clipul e indexat de youtube, se gaseste usor pentru cine doreste (IND 5 ZETEA).

PS: Aia cu venit incognito chiar e buna. Mai tii minte de ce am plecat de pe forumul ala ?
adailton_ms
Eu am fost singurul tractat de un alt Duster, in vreo 4 situatii, deoarece eram singurul cu 4x2. Iti convine sau nu Dusterele s-au dus ca in branza, spre dezamagirea ta. In rest ca ai plecat tu de pe un forum, spatiu virtual, nu ma intereseaza.

12 Jun 2013, 19:38:
Apropo:in film ala cu steagul sunt eu.
tavi_ro
"Camarade" tu cred ca ai o problema mare, tot ii dai inainte ca ca sunt dezamagit, invidios etc. Pentru ce naiba sa fiu, ca nu m-am bagat in noroaiele alea, sau ca nu te-am cunoscut personal, sau pentru ce?
Ca nu am participat la minunata, superba, inaltatoarea intalnire ?
Te las pe tine sa demonstrezi cat de "racheta" e Dusterul. Ca al meu e mai saracut si nu poate.
adailton_ms
Nu are rost sa mai continuam.
Concluzia mea Tavi:ai ce ai cu aialalti.
masiu
Tavi_ro, eu am facut filmuletul, adica din masina mea sunt imaginile si dupa cum ai vazut nu eram tras de nimeni. Am sa-ti arat si anvelopele daca vrei, desi nu cred ca e cazul sa -ti demonstrez ca nu ai dreptate. Scopul acestor postari este altul si sincer din comentariile tale de pe ambele forumuri imi lasa o alta impresie despre tine. Nu stiu sincer ce discutii ai avut cu adminul de dincolo dar cred ca nu e cazul sa ne tratezi pe toti ...
Nu vreau sa intru in polemica cu tine pe tema asta dar sa sti ca adailton a intrat si iesit in 95 % din gropile in care am intrat si noi. Au fost cateva situatii in care sincer daca eram singur nu aveam curaj sa merg mai departe. Cu siguranta ca si masina ta trecea dar repet trebuie sa ai mai mult curaj si incredere in tine si masina ta.
Cu ocazia asta te felicit pentru iesirile tale si pt ca ne impartasesti si noua pe unde te plimbi.
tavi_ro
@adialton_ms Nu am nimic cu nimeni de impartit. Nici macar cu cei care au considerat ca trebuie sa ma jignesca ca nu am fost de acord cu ei. Doar constat ca INTREBARILE mele deranjeaza. Chiar crezi ca "mi se falfaie" ca ai fost tu troliat sau ai iesit pe primul loc ? Sau ca ti-a cazut motorul in drum ? E masina ta , faci ce vrei cu ea. Am vrut sa vad si scene ceva mai "dramatice" dar vad ca ti-a sarit mustarul...
Ma intorc pe club 4x4 ca acolo am ce vedea....

@masiu Nu are rost sa ne mai intoarcem la ce a fost. Ai dreptate poate pe undeva am lasat loc si de interpretari in posturile mele, totusi nu am acuzat sau denigrat pe nimeni. Si nu am jignit pe nimeni.
Eu stiu forte bine ce poate sau nu poate masina mea. Ai AT-uri pe masina ? Stabilizarea de pe youtube te pacaleste. In filmarea ta sunt mai multe clipuri. Intamplator am vazut niste poze in care apareau ceva "muschi" la lucru, dar si sufe sau cabluri. Drumul pe care ai filmat avea piatra la baza ?
Singurul forum unde am mai postat a fost acesta, dupa ce am plecat.
Sincer nu cred(eam) ca pot sa trec cu cauciucurile mele de fabrica pe unde ati fost voi. Mai ales ca am avut ceva experiente neplacute cu noroaiele si a trebuit sa renunt sa mai abordez acest tip de drumuri.
Multumesc pentru urari si iti doresc multi km inainte si sa te bucuri de masina.

LE:O sa fac o precizare "O aranjare inspirata a clipurilor/pozelor" nu insemna a TRUCA/FALSIFICA un clip sau poza.
masiu
Chiar daca suntem off topic cer permisiunea sa-i raspund lui tavi.
Am anvelope Continental, cele cu care a venit masina, adica 2 ani vechime si 28000 km, drum de piatra am avut cred ca doar 1-2 km, aici poate sa ma corecteze adailton.
De sufa nu a avut nevoie decat adailton care are 4x2 si asa cum spuneam, eu i-am spus pe statie sa nu intre pe acea portiune de drum unde vreo 400 m era namol de 30 cm adancime, dar asa era traseul si trebuia sa-l respectam.
Toate cele 6 masini din echipa noastra aveau anvelope de strada.
Eu am filmat aproape tot traseul dar nu avea rost sa postez 4 ore de traseu, am ales cateva momente in care am fost depasit de alte masini ca altfel vedeam doar noroi, nu si dusterele in actiune.
Sa sti ca si eu am avut acelasi sentiment ca nu cred ca pot face fata traseului mai ales ca eram cap de coloana, dar odata intrat in joc mi-am dat seama ca poate mai mult si asa a fost. de aceea iti spuneam ca trebuie sa ai experienta, curaj si incredere in tine si masina ta.
Numerele au fost singurele daune pe care le-am avut cei din echipele de la standard. Cei cu AT si MT au cam dat in ele si problemele au fost din cauza vitezei nu a traseului.
Mai multe cred ca nu e cazul sa mai spun. Poate ca iti va trece supararea si vei veni si tu odata sa ne cunoastem si ai sa vezi ca nu suntem chiar asa de rai... :-)
tavi_ro
@masiu multumesc pentru precizari.
Chiar nu sunt suparat, poate dezamagit de reactia unora. Multumesc de invitatie.
@adialton_ms Multam pentru publicitate. Vrei sa vezi ce inseamna o poza trucata ? Acus te "cocotz" in varful unui stalp cu tot cu duster smile.gif
masiu
tavi daca ai timp da o fuga la Mures sa vezi Dusterele in actiune si poate iti mai schimbi parerea...
tavi_ro
Din pacate am alte prioritati anul acesta, dar cine stie poate intr-o zi ajung si in Mures. Si am o parere destul de buna despre masina. Si foarte buna despre anumiti membrii ai forumului smile.gif
O seara excelenta in continuare.
daniel_cojocar
N-am sa inteleg niciodata de ce-i da lumea prea multa importanta unui personaj care nu stie decat sa aduca cuvinte de ocara la adresa tuturor. Si a celor care organizeaza si a celor care participa la diverse evenimente.
@tavi_ro, nu prea am inteles de ce nu te indrepti spre o alta masina daca si-asa n-ai putut trece pe drumuri mai usoare ca cele prezentate de @masiu. Iti pot eu recomanda sa-ti iei BMW X6!
Cred ca, pana la urma, ar trebui sa ramai la povestioarele tale cu drumurile pe care le parcurgi cai, mai departe de asta... se pare ca te faci de rusine pe toate partile pe unde apari (chiar dac-o faci sub diverse pseudonime)
tavi_ro

Stimate D-le Daniel Cojocar. Nu imi aduc aminte sa fi adus "cuvinte de ocara" la adresa tuturor. Oricum daca prin intrebarile mele am adus ofensa organizatorilor dar si participantilor la aceste intruniri in special imi cer public scuze.
Nu credeam ca intrebarile mele or sa ajunga ofense sau insulte. In fine, mea culpa.











klaus
QUOTE(daniel_cojocar @ 12 Jun 2013, 22:48)
de ce-i da lumea prea multa importanta unui personaj care nu stie decat sa aduca cuvinte de ocara la adresa tuturor.
*

Mie personal nu mi s-a parut ca userul "tavi_ro" ar fi spus ceva de genul:
QUOTE(daniel_cojocar @ 22 Jan 2012, 23:44)
Vai de steaua marii... domn Organizator...
:
de ce te bagi in seama, si in halul asta de cunoscator
:
Multi oameni pe lumea asta sun destepti in fata oglinzii... Incearca sa te uiti si pe geam caci atunci vei vedea mai  multe si vei culege mai multe informatii.
*


sau
QUOTE(daniel_cojocar @ 22 Jan 2012, 05:21)
Daca ar vorbi cineva care are bun simt despre acest lucru, cred ca atunci mi-as cere scuze. Dar cand vorbeste unul in totala lipsa de cunstinta despre un subiect despre care nu are habar nici cat ii negru sub unghie...
Se numeste "tupeist" unul care incearca sa te trezeasca la realitatea existenta, nu cea imaginara?!?
*


Asta daca tot vorbesti de personaje simtite si nesimtite in exprimari...
daniel_cojocar
QUOTE(klaus @ 13 Jun 2013, 09:00)
Mie personal nu mi s-a parut ca userul "tavi_ro" ar fi spus ceva de genul:

sau
Asta daca tot vorbesti de personaje simtite si nesimtite in exprimari...
*


As dori, daca tot se extage din contextul conversatiei, sa se extraga si ceea ce spuneau si celalalti participanti la discutie.
Si... daca nu pun pe tapet (pentru a sustine ceea ce am afirmat), tot ceea ce face acest coleg de forum, este pentru faptul ca nu doresc sa lungesc prea mult o problema care nu ne face cinste!
Si mai este o chestie, daca este de sustinut cineva atunci cred ca ar trebui sustinuti oamenii care au paricipat fizic in acel subiect si nu cei care vorbesc fara sa fi avut contact, vreodata, cu acel subiect. D.p.m.d.v., atata timp cat oamenii care au participat la acel eveniment(e), cu Dusterele lor, si au adus cuvinte de lauda la organizarea evenimentului este suficient, caci evenimentul(ele) nu au fost create pentru cei care stau pe tusa si improasca!
Eu am terminat polemica si activitatea!
klaus
In momentul in care exista o singura opinie la toti, ori e spalare de creiere, ori e dictatura.
Daca exista o singura opinie de-a lungul istoriei, nu se descoperea nici electricitatea, nici ca pamantul e rotund, etc iar tu mergeai in continuare in caruta (daca nu cumva erai in continuare o maimuta cu caracteristici umanoide), nu in Duster.
Divergenta de opinii duce la progres.
Insa interuman e important si cum iti exprimi divergenta.
adailton_ms
QUOTE(klaus @ 13 Jun 2013, 14:01)
In momentul in care exista o singura opinie la toti, ori e spalare de creiere, ori e dictatura.
Daca exista o singura opinie de-a lungul istoriei, nu se descoperea nici electricitatea, nici ca pamantul e rotund, etc iar tu mergeai in continuare in caruta (daca nu cumva erai in continuare o maimuta cu caracteristici umanoide), nu in Duster.
Divergenta de opinii duce la progres.
Insa interuman e important si cum iti exprimi divergenta.
*


Da, asa este @klaus. Poate exprimarile mele si ale celorlalti au fost dure, dar...
daca urmaresti postarile lui@taviro, vei observa, ca tot ceea ce este legat de celelalt forum, automat este trecut la lucruri negative, indiferent ca sunt fapte bune sau rele
E pacat...
Si eu am terminat discutia pe acest subiect.
Drumuri Bune tuturor!
tavi_ro
Multumesc Domnilor administratori ai acestui forum si in special D-lui Klaus.
Toata stima si respectul meu.

Am ajuns la concluzia ca punand intrebari simple, cu un ton politicos se considera jignire grava, ocara, acuzatii mincinoase,conspiratii, ba chiar am fost acuzat de injurii la adresa unor persoane. Sistemul de a prelua un cuvant/fraza din mesajul respectiv si a o transforma in altceva, de cei interesati, e la moda azi in Romania. Dupa care pozeaza in victime, dar folosind un limbaj trivial.
Am constatat cu surprindere ca pana si unii din fostii mei colegi au fost impresionati de acesta campanie de intoxicare, foarte eficienta si cu rezultate imediate.
Imi e rusine ca am fost tentat sa raspund pe aceeasi limba interlocutorilor mei, dar considerand ca limbajul folosit in exprimare reflecta cultura si educatia unui om am renuntat la aceasta idee. Asa ca in ciuda invectivelor am ramas la un limbaj politicos. Sunt sigur ca in viitor or sa gasesca un Mr. "beep beep" care ii pasa prea putin de aceste considerente si o sa le raspunda pe masura.

Cei care au citit dealungul vremii postarile mele poate si-au format o idee mai apropiata de realitate.

Cei care citesc acum nu cred ca au cum sa inteleaga cele intamplate, poate doar ca unu (adica eu) si-a pus in cap sa "improaste evenimentele" in scopuri oculte. Exact ce isi doresc persoanele specificate mai devreme. II sfatuiesc doar sa se documenteze mai bine sau sa citeasca macar cateva posturi mai sus, pentru a vedea cu cine converseaza. Se vor lamuri imediat.

Oricum acesta este ultimul post referitor la activitatea "creatorilor de evenimente" dar si a partenerilor cu limbaje "exotice". Am coborat prea "jos".

Ca incheiere ii salut cu stima pe cei care intr-adevar au priceput ceva din aceasta poveste, si ma intorc la
"povestioarele tale cu drumurile pe care le parcurgi cai, mai departe de asta" ....conform indicatiilor....din cateva posturi precedente....

PS: drumul care e in clip a fost parcurs de o masina 2X4....scuze @masiu !!
tavi_ro
Plimbarea de week-end s-a concretizat printr-o participare pe post de spectator la Raliul Aerian al Romaniei de la Banesti, raliu finalizat prin decernarea premiilor de catre Alteța Sa Regală Principele Nicolae, dar si de un superb spectacol aerian combinat cu efecte audio si pirotehnice. Din pacate din cauza intunericului ultimile poze cam lasa de dorit.
http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634155991661/

Duminica, o iesire la cabana Susai, drumul forestier de ~4km Cioplea-Susai este foarte bun (pentru masini cu garda inalta). Se poate parcurge si cu 2x4 cu garda joasa fara probleme dar cu ceva atentie in plus. Chiar mi-a placut comportamentul dustericiului pe acest drum. Recomandat pentru o plimbare de duminica. O incercare de intrare in traseul spre Piatra Mare (traseu de 6 ore dus-intors "per pedes" ) s-a soldat cu un esec datorita lui Mos Martin care si-a facut prezenta in zona. Asa ca stanga-imprejur si am ramas in poiana din fata cabanei. Peisajul e fain.
http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634162220326/

Drumuri faine tuturor.
tavi_ro
Fostul meu "cazan"... de care m-am bucurat timp de 3 ani. Scumpa distractia dar pot sa zic ca a meritat din plin. Acum am cu ce sa compar diferitele motorizari si masini. O masina superba, daca indivizii de la VW faceau recall-ul pentru injectoare cand trebuia acum eram in continuare fericitul posesor al acestui agregat. Si poate in loc sa "bantui" prin mocirla si namoale, sa ma vait de mijloc si de calitatea dacia, sa ma cert cu toti ...beep... beep... bantuiam prin tari straine si ma bucuram de superconfortul si eleganta oferita de aceasta masina. In plus am dus acul de la vitezometru aproape de maxim ca eram curios cum se comporta. Motorul chiar la capacitate maxima nu se auzea, stabilitatea era beton. Sa mai zic ca aceasta masina a costat undeva la 25 mii euro ?
Am un prieten care contrar ideilor nu e "cocalar", a luat un "cazan" de passat VARIANT cu 5 mii de euro din Germania,productie 2005 sau 2006 masinuta aia chiar merge brici, face anul si nu a avut nici cea mai mica problema cu ea. Culmea e ca tot 2.0 140CP, 320Nm, dar injectoare Bosh si nu Siemens cum aveam eu.
E bun si dustericiul dar e departe de passat. Pretul se apropie insa de passat.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157634201935132/

PS: Sunt pozele inainte de vanzare. Si ca sa nu am mustrari de constiinta referitor la injectoare am vandut-o unui dealer de masini pe care l-am informat de problemele care le-a avut acesta masina.
iulian_1976
Din moment ce vii de pe Passat B6 ar trebui sa privesti cu intelegere Duster,nu pari impacat cu multe lucruri de pe el,chiar pari surprins. smile.gif
Esti un client oricum atipic de Duster.

Expierenta buna pentru ca stii acum foarte bine pe banii tai smile.gif cam unde este diferenta intre ele,cam ce vrei pe viitor.
Apropo pe viitor cam ce ai intentiona sa cumperi prin prisma celor 2 experiente?
andri1940
tavi_ro, imi pare rau dar mi se pare aberant sa compari Passat cu Duster. VW are garda la sol cat un pachet de tigari. Daca aveai inainte un Tiguan ceva, da, mai era o chestie, dar deja vorbim de limuzine vs SUV-uri ieftine, de autostrada vs drumuri de munte, etc.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.