Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Comunismul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160
marksman
QUOTE(diaconuliviu @ 24 Nov 2016, 08:51)
[...]Dupa lovilutie venira unii destepti care spusera ca nu, inchidem minele, voi..afara. Aia..citi or fi fost se trezira pe afara. Fiind munca grea, de jos, vorba aia "carte multa nu se cere..." mai greu cu recalificarea, mai ales la atitea suflete. ca tu spuneai ca 4000-8000-12000 etc.
[...]


Aia destepti au fost cine oare? Nu tot "fosti"? Problema e, si aici inclin sa dau dreptate celor ce afirma asta, ca de fapt s-a dat de pamant cu esalonul 1 al PCR si-au ajuns la putere aialalti din spate, mult mai multi si mult mai prosti. Plus ca aveau si avantajul noii democratii originale.
De vina sunt si aia care au acceptat pomenile electorale, si lozincile de tip "nu ne vindem tara" (o distrugem si o dam pe degeaba).

Prin urmare ma pis cu bolta pe PCR si pe urmasii lor!
diaconuliviu
Nu, ma, au fost aia care din pcristi de frunte se trezira pnlisti de frunte, taranisti de frunte si alte alea. Aia care se inscrisesera in pcr ca sa obtina o functie si alte avantaje, si care azi urla jos comunismul mai tare ca oricine. Si care azi se plimba din partid in partid cu aceeasi seninatate ca atunci cind au intrat in pcr. Ori..aia nu-s dupa mine comunisti. Is doar oportunisti.
maho
QUOTE(diaconuliviu @ 24 Nov 2016, 12:03)
Is doar oportunisti.
*


Poporul român, in majoritate.
miki
QUOTE(diaconuliviu @ 24 Nov 2016, 09:51)
Da, ma, cam asa afirmati pe aci..ca vezi doamne, tuturor politicilor li se intocmeau dosare de drept comun. Si ca la canal numa' politici vedeai.



exact... ai nimerit-o
rsr nu avea nici un detinut politic
toti erau de drept comun
infractiunile impotriva "orinduirii de stat" tot la drept comun intram desi autorii nu faceau decit sa-njure partidu'

radian
QUOTE(maho @ 24 Nov 2016, 14:00)
Poporul român, in majoritate.
*



Phiuuuuu, daca as fi facut eu afirmatia de mai sus, cred ca deja eram si expulzat...
marksman
Normal, tu vrei sa iei Ardealul.
diaconuliviu
QUOTE(miki @ 24 Nov 2016, 15:03)
][...]autorii nu faceau decit sa-njure partidu'
*


Bagi mina-n foc? ca NUMAi injuraturi contra regimului si nimic altceva?

Am cunoscut destui care injurau de numa, nu i-a luat nimeni pe treaba asta, devenise desueta in '85+ in schimb furau de toate de unde apucau.

Ce ma mira e de ce pe alde dinescu nu l-au bagat la drept comun ci doar l-au supravegheat... Ca dupa ale lui spuse..era cel dintii dizident.. si altii ca el.
radian
Tu de fapt ce incerci sa spui?
Cosstel
aseara am aflat ca sint odrasla de detinut politic radmasa.gif

am obiceiul ca in fiecare saptamina sa-mi sun parinti sa-i mai intreb de sanatate, ce mai fac, ...
si din una in alta tata isi descrie pataniile cu spitalele, doctori si ca i-a zis doctorului sa-i prescrie orice medicament fiindca plateste foarte putin pe ele fiind asimilat cu detinutii politici ?!!
a venit si lamurire biggrin.gif prin anii '60-'63 nefiind apt militar era convocat in fiecare toamna cam 2-3 luni la cules de porumb prin zona de nord a moldovei si cind si-a facut anii de cotizare i-au spus ca indeplineste ceva conditii si ca detinut politic icon_mrgreen.gif

asa ca v-am facut
sint urmas de detinut politic mad.gif
miki
QUOTE(diaconuliviu @ 25 Nov 2016, 09:05)
Bagi mina-n foc? ca NUMAi injuraturi contra regimului si nimic altceva?

*



Mai incercau sa treaca granita la sirbi de exemplu.
mai incercau sa scrie le europa libera, si scrisoare ajungea unde nu trebuie....
d'astea grele, pentru care musai trebuia sa faca parnaie
marksman
Mai exista si altii care cred ca regimul comunist n-a fost represiv.

L-or fi citit pe nicupleshea pe forum.
bion
Cosstele . Jenant. Mai ales ca a aplicat. blush.gif
Cosstel
mă leși laugh.gif
alte beneciuciuri nu are, doar reducere la medicamente
si asa e putin, la cit a muncit ....
bine, motivatia putea sa fie alta dar i se da nu i se ia tongue.gif

luck33ro
QUOTE(bion @ 25 Nov 2016, 20:11)
Cosstele . Jenant. Mai ales ca  a aplicat. blush.gif
*


te mira? huh.gif
bion
E Romania nu ma mira nimic. icon_mrgreen.gif
Cosstel
eh ! cind remarcile astea vin de la un doftor ce nu stie ce sa faca cu plicul plasat in buzunar sau de la ninja ce devine mai penibil pe zi ce trece pe topicul cu USR:
atunci dati-mi voie sa ma rusinez blush.gif
bion
Cand o sa imi dai tu plicul atunci poti sa comentezi. Pana atunci altii sunt cu foloase necuvenite. icon_mrgreen.gif Tovarsu Cosstel nu e cazul sa te rusinezi. Fii mandru.
Cosstel
QUOTE
Pana atunci altii sunt cu foloase necuvenite.

esti convins ca e vorba de foloase necuvenite ?!!


QUOTE
Tovarsu Cosstel nu e cazul sa te rusinezi. Fii mandru.

chiar n-am de ce, o fi de la intelectul mai rudimentar
marksman
Un articol interesant despre amnezici care vorbesc despre Castro numai de bine, in spiritul binecunoscutului proverb. FMCC!
maho
Bine, fiecare vede de pe felia lui. Normal ca aia care n-au trait acolo (si "n-au mancat salam cu soia" icon_mrgreen.gif ) nu vad la fel cu aia care si-au dus viata acolo, cum au putut.
Zilele trecute l-au condamnat pe-un roman prin State pt. "terorism", c-a vandut arme columbienilor. O fi vandut mai ieftin decat americanii, le-a facut concurenta neloiala.
npleshea
QUOTE(marskman)
Mai exista si altii care cred ca regimul comunist n-a fost represiv.

L-or fi citit pe nicupleshea pe forum.

Bine ca n-au citit dejectiile tale ca isi dadeau seama ca azi toti o duc bine in Romania capitalista. Bai puisor! Era lege inainte de 1989 ca nu ai voie sa defaimezi patria si partidul si fiindca era lege trebuia respectata. Calcai legea erai trimis la bulau. Legendele cu aia ridicati de Securitate ca au spus bancuri sunt numai legende!

Hai mars la lucru sa-ti platesti creditele!
corbex
Toarșu Pleșa s-a facut veolent!
Han Solo
l-or fi refuzat cu ceva la judeteana?... unsure.gif
neumann
ti-ai platit creditele la falcon millenium?
Mosotti
QUOTE(corbex @ 7 Dec 2016, 16:04)
Toarșu Pleșa s-a facut veolent!
*


Il string tenesii de Dragasani!
bucatzel
I-o fi intrat chilotii chinezesti la apa.
marksman
QUOTE(npleshea @ 7 Dec 2016, 15:02)
QUOTE(marskman)
Mai exista si altii care cred ca regimul comunist n-a fost represiv.

L-or fi citit pe nicupleshea pe forum.

Bine ca n-au citit dejectiile tale ca isi dadeau seama ca azi toti o duc bine in Romania capitalista. Bai puisor! Era lege inainte de 1989 ca nu ai voie sa defaimezi patria si partidul si fiindca era lege trebuia respectata. Calcai legea erai trimis la bulau. Legendele cu aia ridicati de Securitate ca au spus bancuri sunt numai legende!

Hai mars la lucru sa-ti platesti creditele!
*


Traiasca PCR-ul, traiasca tricolorul,
Traiasca Nicu Pleshea, la fel ca Aldo Moro!


Han Solo
QUOTE(neumann @ 7 Dec 2016, 15:13)
ti-ai platit creditele la falcon millenium?
*



e ciordit buey... dry.gif


de la un membru de partid icon_mrgreen.gif
marksman
QUOTE(corbex @ 7 Dec 2016, 15:04)
Toarșu Pleșa s-a facut veolent!
*


Nu si-a luat pastilele.

QUOTE(Han Solo @ 7 Dec 2016, 15:10)
l-or fi refuzat cu ceva la judeteana?...  unsure.gif
*


La farmacie, se pare.

QUOTE(neumann @ 7 Dec 2016, 15:13)
ti-ai platit creditele la falcon millenium?
*


decat la berede.
npleshea
Bai puisor! Eu ti-am spus mai de mult ca esti obraznic. Vezi ca poate te trezesti cu un dos de palma peste muian intr-o dimineata de-ti sar castile alea din urechi!

Nu vorbi tu de pastile ba baiatule ca tu ai fost internat la aia cu boli de nervi si ai luat cel putin doi ani de zile pastile cat nu am luat eu toata viata!

Ai inteles bai mucosule???
marksman
S-a-nervat tovarasu' pleshea!

La cum scrii, cred ca vorbesti din experienta ta cu bolile nervoase. Repet: cand mai auzi povesti despre mine, trimite-mi un mesaj privat. O sa te lamuresc direct.

Referitor la amenintari, am colectionat destule de la tine ca sa iasa o plangere penala consistenta si credibila. Cand o sa aflu cine esti, si cred ca pana la urma o sa aflu, o sa iti cer niste daune morale consistente, ca sa-mi astup creditele alea de care nu mai poti tu sa dormi.
Han Solo
bey, va dati seama ce bine s-ar intelege tovpleshea cu virginctitorix?

le facem cunostinta? wub.gif
neumann
vezi ca ti-am gasit bibliografia. Dezvaluiri complete despre han solo in decembrie 2017!
radian
QUOTE(npleshea @ 7 Dec 2016, 16:39)
Bai puisor!...
*



Ba bolsevicule. Obraznic esti tu. Cum iti permiti sa ameninti pe cineva? Vremurile alea, cand le rupeai gura celor care nu-ti cantau in struna au ajuns de mult acolo unde le era locul. la cosul de gunoi al istoriei.
marksman
Lasa-l, radiane, ca "e democratie, face lumea ce vrea".

Tovarasu' pleshea se va invarti de-o plangere penala, daca tot intru in concediu si trebuie sa umblu dupa niste hartii. Iaca o sa fac si-un drum la Parchet, sau unde naiba trebuie depusa...
Mosotti
In afar de TRW care companie mai avea VW Passat ca masini de serviciu? In Timisoara ma refer...
marksman
Conti, Alcatel, Lifecare si astea-s numai fara sa ma gandesc amanuntit.
os
Tov. Plesea, vei fi având dumneata stema ca avatar. Eu am avatar un carnet de partid, adica atuul.

Eu zic sa stai mata pe tusa cateva zile, asa cam 7.

--------------
Edit: na, ca nu reușesc, cu telefonul.
maho
Si-a bagat nea nicu (alalalt) coada.
corbex
Asta-i prigoana politica.
marksman
QUOTE(os @ 7 Dec 2016, 17:27)
Tov. Plesea, vei fi având dumneata stema ca avatar.  Eu am avatar un carnet de partid, adica atuul.

Eu zic sa stai mata pe tusa cateva zile, asa cam 7.

--------------
Edit: na, ca nu reușesc, cu telefonul.
*


A luat cu suspendare?
luck33ro
Deja devine ilegalist tovul... O sa-si cladeasca faima de revolutioner smile.gif
DannyY
Eu nu i-as da nici un ban. E haios rau si colorat tare.
Dar as vorbi cu sysadminul sa ruleze un Delete From Users Where username = 'ghici', chiar daca lase orfane o groaza de postari imbecile.
Dau spaga daca ma lasa sa scriu eu scriptul biggrin.gif
corbex
Deci tu ai scris scripturile...
os
QUOTE(marksman @ 7 Dec 2016, 18:35)
A luat cu suspendare?
*




QUOTE(luck33ro @ 7 Dec 2016, 18:37)
Deja devine ilegalist tovul... O sa-si cladeasca faima de revolutioner  smile.gif
*




QUOTE(DannyY @ 7 Dec 2016, 18:52)
Eu nu i-as da nici un ban. [...]
*



La dorinta populara, cu suspendare.
Adrian Frigo
QUOTE(marksman @ 7 Dec 2016, 16:49)
Cand o sa aflu cine esti, si cred ca pana la urma o sa aflu, o sa iti cer niste daune morale consistente...

Pentru o rezolvare mai rapidă,recomand o cerere scrisă pe PM către organele de Miliție ! rolleyes.gif
AR-18-MOS
Te mănâncă? nedumerire.gif
BN64FLO
Acuma voiam sa va chem, to'arasu militian MOS sleep.gif
AR-18-MOS
Am impresia ca vreti la un pahar de declaratii la sectie... sleep.gif
BN64FLO
Daca ajungi pe la 6AM dimineata, pe urma plec la cursuri... sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.