Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Comunismul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160
radian
Ei as, au si babele mandria lor...
kato
adicatelea numa gura e de el? sau a primit cado de la partid gonflabile?: blush.gif
gibonu
QUOTE(bion @ 2 Nov 2017, 22:28)
@gibonu. Era vorba strict de articolul respectiv si de revoltele anti colectivizare.


Corect. scuze pentru ca mi-a scapat acest spect.
vercingetorix
QUOTE(kato @ 2 Nov 2017, 22:29)
cred ca la varsta ta doar de babe fara dinti ai parte  blush.gif  fie la tine acolo  icon_mrgreen.gif
*


Sezi bland pe curu-ti, ca n-ai impins tu la vagoane impreuna cu mine.
Nu te mai ingurgutza aiurea cu labe triste de feisbuk...
luck33ro
Dujmanii Verlinge, dujmanii de clasa!!! happy.gif
DannyY
Vercy, esti stereotip si plictisitor. Tot orizontul tau se limiteaza la cur si la activitatea lui. Mediul flatulent din care faci parte si-a pus amprenta asupra ta si e clar ca nu mi-ar placea sa particip la vreun gratar prin preajma unor pirtzaci ca tine. O data pentru ca imputi atmosfera si in plus prezinti pericol de explozie sau incendiu daca da dracu' sa "stranuti" langa foc.
Spritul e o barbarie, nu se pune nici apa in vin, nici vin in apa. Invata, vercy, invata, ca timpul trece. Mai pune mana pe un abecedar, silabiseste ceva coerent (de exemplu APVSPTR), ridica-ti nivelul intelectual ca e pacat sa ramai un Neanderthal (rima nu e fortuita).
vercingetorix
Ce nasol de tine ca esti obligat sa citesti toate postarile.
Cu asta iti platesti facturile ?
O sluga postaca, de dreapta, din meditatii si vanzari anterioare.
Nu mai citi, mi-ai face o mare placere.
Ai buton de ignore, foloseste-l.
Amaratule, cum e cu slogane si sloganuri, te-ai lamurit intre timp sau tot mai buchisesti ? radmasa.gif
radian
QUOTE(vercingetorix @ 3 Nov 2017, 10:46)
... cum e cu slogane si sloganuri ...
*



Zice o vorba din strabuni, prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul...

Mai Apevix, ti-o alocat omul doua minute din timpul sau sa-ti atraga atentia ca ai gresit pluralul. In loc sa verifici si apoi sa-i multumesti ca ti-a atras atentia tu o dai tot inainte.
DannyY
Vercy, DEX-ul e tata'lor. Cu ala se incepe. Dar ce sa stii tu, pasionat de pirtzuri?
N-am nevoie de buton ca sa te ignor. Iar placerile ti le poti satisface si singur, ai doua maini sanatoase, labe de plotoner.
marksman
Daca vede tov. pleshea ce-a ajuns topicul asta...
klaus
QUOTE(DannyY @ 3 Nov 2017, 11:54)
Vercy, DEX-ul e tata'lor. Cu ala se incepe. Dar ce sa stii tu, pasionat de pirtzuri?
*


La forme de plural mai degraba tatal lor e DOOM-ul.
Care spune:
slogán s. n., pl. slogánuri / slogáne

Dexul din 2009 (adicalea ultimul) zice si el:
SLOGÁN, sloganuri, s. n. Formulă pregnantă, concludentă care exprimă, în chip lapidar, țelurile politice, economice ale unor grupuri, organizații etc. sau o problemă de actualitate. [Pl. și: slogane] – Din fr., engl. slogan.

Hmmm...
DannyY
OK, pot accepta asta.
Doar ca eu fac parte din generatia care nu poate sterge spatiul din "nici unul", oricat ar incerca. Sa zicem ca tolerez forma "niciunul". Si cu siguranta ma doare-n cot de "slogane", "chibrite", "vise" si altele asemenea.
Mai rau ca "succesurile" ma deranjeaza mojicia si grobianismul. Sa mai repet ca in armata am cunoscut cele mai jegoase "caracteruri" care aflau ca ploua doar cand le zdranganeau tablele de pe umeri? Si ca personajul imi aminteste de acele vremuri?
vercingetorix
Amintirile ma chinuiesc, amintirile ma urmaresc....nu mai rezist.
Si cica unii sunt nostalgici...
DannyY
Pune-ti hastag daca nu mai rezisti. E o tara libera.
miki
QUOTE(vercingetorix @ 3 Nov 2017, 09:10)
Sezi bland pe curu-ti, ca n-ai impins tu la vagoane impreuna cu mine.
Nu te mai ingurgutza aiurea cu labe triste de feisbuk...
*


Io-te ca si sorecii de abataj stiu sa citeasca
bucatzel
QUOTE(DannyY @ 3 Nov 2017, 12:36)
"chibrite"
*


slap.gif CRIBITE !
DragosP
QUOTE(miki @ 3 Nov 2017, 14:00)
Io-te ca si sorecii de abataj stiu sa citeasca
*


Vezi că-l deranjezi pe DannyY.
vercingetorix
QUOTE(DannyY @ 3 Nov 2017, 14:51)
Pune-ti hastag daca nu mai rezisti. E o tara libera.
*


Fraiere, de tine era vorba.
Hastag mars.

3 Nov 2017, 16:06:
QUOTE(miki @ 3 Nov 2017, 15:00)
Io-te ca si sorecii de abataj stiu sa citeasca
*


Tu stii despre ce e vorba in propozitie sau te bagi aiurea in seama pe aici ?
Da-i drumul in vreo piata la proteste si nu te mai baga ca musca acolo...
radian
Bai caraghiosule, tu te crezi subofiter de serviciu pe unitate. Comenzi da-le alor tai acasa.
bucatzel
Asta presupunand ca il asculta. Dupa cum se agita pe aici, n-as crede.
vercingetorix
"Bai'' sa-i spui lu tac-tu, nu mie, papagal de propaganda.
Mars de aici.
tatabobu
Ceva legaturi prin *stanuri, vercingetorix?

EDIT: Opa! Editam, sa nu se mai vada apelativul folosit. Frumos, n-am ce zice.
vercingetorix
Prin diferite Afganistanuri, desi nu intereseaza pe nimeni.
Pe astia de azi ii intereseaza doar ce trag pe cele 2 chestii.
miki
QUOTE(vercingetorix @ 3 Nov 2017, 15:58)
Tu stii despre ce e vorba in propozitie sau te bagi aiurea in seama pe aici ?
Da-i drumul in vreo piata la proteste si nu te mai baga ca musca acolo...
*



Hmmm.... Sectretar de partid nu fusei
Da' am cunoscut suficiente exemplare din zonele medii si ceva mai sus de conducere ale partidului criminal roman
Si din pacate au cam murit asa ca nu mai pot afla ce le urez lor si celor ca ei si urmasilor lor in functii.
Da' pentru tine as putea face efortul sa-ti trimit citeva urari dint-alea

vercingetorix
Ti-as spune eu ce sa faci cu urarile alea dar ar fi prea dureros pentru tine.
Ignora-ma, eu asa voi face.
miki
As ignora....
Dar, la fal ca si gindacii de bucatarie, nu poti fi ignorat
Aia , daca ii ignori si nu le dai cu flit, se inmultesc si nu mai scapi de ei decit cu flacara
kato
QUOTE(vercingetorix @ 3 Nov 2017, 08:10)
Sezi bland pe curu-ti, ca n-ai impins tu la vagoane impreuna cu mine.
Nu te mai ingurgutza aiurea cu labe triste de feisbuk...
*


ce-i galule, nu-ti place cand argumentul varstei se intoarce impotriva ta? nu am fantezii nici cu babe, nici cu bosorogi ca tine... in privinta ”feisbuk-ului” iar nu ai nimerit..... nimic nou sub soare in ceea ce te priveste, ti-ai aratat limitele de ai ajuns sa-si bata toti joc de tine. icon_mrgreen.gif
p.s. intr-un timp era unu mai dezghetat ce scria pe contu asta, era mai umblat, citit, am remarcat repede diferenta. dar ti-ai terminat concediul si ai revenit la treaba rolleyes.gif sper ca sefu tau sa citeasca si sa te schimbe (preferabil sa renunte de tot la forumul asta) rolleyes.gif
vercingetorix
Esti atat de slab mobilat intelectual incat ma abtin.
Pur si simplu esti prea marunt.
Macar dacis mai face un copy-paste de undeva....
kato
aham, habar nu ai sa raspunzi fara biletel de la sefu smile.gif asa ca o dai in diverse, ce sa faci si tu, trebuie sa para ca esti destept, macar in ochii tai radmasa.gif
vercingetorix
Bine. radmasa.gif
DannyY
Vercy, ai vandut butoiul ala? S-ar putea sa-ti gasesc un client, face un experiment cu fose septice ecologice.
Da' sa stii ca e zgarcit.
kato
QUOTE(vercingetorix @ 3 Nov 2017, 18:52)
Bine.  radmasa.gif
*


adicatelea si in ochii tai esti prost??? blink.gif e bine bre, e un pas mare in fata rolleyes.gif
vercingetorix
QUOTE(kato @ 3 Nov 2017, 21:31)
adicatelea si in ochii tai esti prost??? blink.gif e bine bre, e un pas mare in fata  rolleyes.gif
*


Intelegi putin iar ce intelegi e prost.
Calificativ:nesatisfacator.

3 Nov 2017, 21:45:
QUOTE(DannyY @ 3 Nov 2017, 21:25)
Vercy, ai vandut butoiul ala? S-ar putea sa-ti gasesc un client, face un experiment cu fose septice ecologice.
Da' sa stii ca e zgarcit.
*


E al soacra-mii, il are de la raposatul.
Daca te intelegi cu ea, nu am nimic impotriva.
E iabrasa si la fel ca tine, n-o deranjeaza fecalele.
klaus
QUOTE(radian @ 3 Nov 2017, 11:33)
Zice o vorba din strabuni, prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul...

Mai Apevix, ti-o alocat omul doua minute din timpul sau sa-ti atraga atentia ca ai gresit pluralul. In loc sa verifici si apoi sa-i multumesti ca ti-a atras atentia tu o dai tot inainte.
*


Ma gandesc ca sa nu cazi in ridicol data viitoare cand se discuta subiectul cu pluralul de la "slogan", cand te-oi mai contra pe plurale, sa ai si o dovada a paginii scrise din doom, nu doar un link pe net, ca sa stii despre ce vorbesti, ca vorba ta, sa nu pari destul...:
kato
inteleg suficient cat sa te vad exact asa cum esti, nu am pretentii ca inteleg la virgula, dreptul international, codul civil, codul penal si mai ales, intunericul internetului...... calificativele din partea ta au exact valoarea ta, insignifianta smile.gif

p.s. fara biletele esti mort, din capul tau mare si bleg nu esti in stare decat de glume triviale, de needucat........
p.p.s. pana mea, acu trebuie sa cauti in dex ce dracu am scris io acolo,sa stii ce sa raspunzi.
p.p.s. pardon, esti cu sefu la ore suplimentare, si-ti sufla el, poate te scoate in rahatul in care ai intrat panba peste urechi blush.gif
luck33ro
Era firma cu dedicatie... Stai calm ca isi gaseste rapid de lucru smile.gif
Crezi ca lu Ceausescu sau lu Putinu daca ii aratai degetu te concedia?
vercingetorix
QUOTE(klaus @ 3 Nov 2017, 21:54)
Ma gandesc ca sa nu cazi in ridicol data viitoare cand se discuta subiectul cu pluralul de la "slogan", cand te-oi mai contra pe plurale, sa ai si o dovada a paginii scrise din doom, nu doar un link pe net, ca sa stii despre ce vorbesti, ca vorba ta, sa nu pari destul...:
*


E destul de complicat, ii spui omului ca a gresit, ii arati si unde si se face ca nu intelege...
De fapt, nu vrea.
Si am si o explicatie...diferenta intre un adult si un copil este ca primul isi asuma greselile si le corecteaza.
Deci nu are rost sa ne enervam pe copii, nu ?
Respectivul m-a trimis la alfabetizare...eu unde sa-l trimit acum, huh ? icon_mrgreen.gif
marksman
QUOTE(Cosstel @ 6 Nov 2017, 19:25)

Problema de fapt a fost ca femeia si-a pus poza aia ca poza de profil pe feisbuk. Incerc sa-mi imaginez pe unul dintre directorii nostri de marketing cu o poza de profil pe facebook in care arata semnul pacii sub un afis electoral.
Acum imagineaza-ti ca esti reprezentantul unei firme care vrea sa faca afaceri cu firma noastra, si dupa ce ai o intalnire cu directorul respectiv il cauti si-l gasesti pe facebook cu poza aia la profil. Ce imagine iti faci? Daca esti simpatizantul (ptiu drace!) acelei formatiuni politice sau al respectivului candidat? Daca faci si afaceri cu el?

Libertatea nu inseamna anarhie.
radian
Hai, hai, razi ca sfecla in botul vacii.

In Dictionarul limbii romane moderne pe care il am in dotare si pe care il mai consult cand si cand nu figureaza pluralul "slogane". Nu m-am aruncat preum gaina la muci ci m-am documentat in prealabil. Klaus a postat o pagina dintr-un alt dictionar in care figureaza si forma "slogane'. Sa zicem ca am folosit pentru documentare surse diferite care nu se suprapun identic. Nu am competenta necesara sa imi dau cu parerea care dictionar e corect si care nu.
gibonu
Sper ca v-ati pregatit pentru ziua de azi, ca ati ascultat Internationala dimineata.

Comemoram prima suta de ani de comunism asa cum se cuvine, cu comunistii la putere ajunsi acolo prin alegeri libere.
Lenin cred ca este foarte mandru de urmasii lui din RO.

Traiasca lupta pentru pace.
klaus
Suntem exact unde trebuie.
Avem niste politruci grobieni la guvern.
Avem politie politica in "institutiile de forta".
Avem un presedinte care nu vrea sa renunte la strangerea de prerogative in propria-i mana. si cu problema penale pe case dobandite prin fals.
Avem o presa plina de lingai si acoperiti, de toate soiurile.

Si "marile democratii" ne spun ca asa e bine.
deci, e bine.


PS: Radian, sa scot si eu dictionarul limbii romane de pe vremea lui Petru Groza. Sunt curios daca apar in el cuvinte gen display, microprocesor si pluralele lor.
Limba romana, ca orice limba nemoarta, e usor vie...
luck33ro
Retardu Serban Nicolae la apel...
ady77
QUOTE(radian @ 7 Nov 2017, 09:40)
Hai, hai, razi ca sfecla in botul vacii.
*




QUOTE(klaus @ 7 Nov 2017, 10:09)
Limba romana, ca orice limba nemoarta, e usor vie...
*


In cazul asta o preferam moarta. Da-o in pisici, daca si slogane e corect...
Nu e prima oara cand astia o dau in sf-uri cu DOOM-ul lor, daca folosesc multi analfabeti aceeasi forma gresita, o trec in DOOM ca forma corecta.
luck33ro
QUOTE
Mesajul se înscrie în retorica PSD de a se opune valorilor democratice occidentale și de promovare a unei oligarhii politice corupte, apropiate de Est, unde statul de drept nu există, drepturile omului sunt doar pe hârtie, iar instituțiile juridice sunt anexa politicului.
marksman
Io, ca unul care o facut scoala mai demult, am invatat ca pluralul corect e "sloganuri". La fel cu "nici un" vs. "niciun". Daca foloseai ultima forma, erai considerat agramat.
maho
QUOTE(radian @ 7 Nov 2017, 09:40)
Dictionarul limbii romane moderne pe care il am in dotare

Nu-i bun ala, nu vezi ca "cenzurat" omite chiar sensul cel mai important?
smile.gif
Edit: na, ca m-a cenzurat forumu' la "slobo_".
vercingetorix
QUOTE(ady77 @ 7 Nov 2017, 11:29)
In cazul asta o preferam moarta. Da-o in pisici, daca si slogane e corect...
Nu e prima oara cand astia o dau in sf-uri cu DOOM-ul lor, daca folosesc multi analfabeti aceeasi forma gresita, o trec in DOOM ca forma corecta.
*


Deschide un topic cu DOOM-ul, e de porc faptul "slogane" e o forma corecta. radmasa.gif
radian
QUOTE(klaus @ 7 Nov 2017, 11:09)
... Sunt curios daca apar in el cuvinte gen display, microprocesor si pluralele lor.
Limba romana, ca orice limba nemoarta, e usor vie...
*



Sa inteleg ca pentru tine slogan / sloganuri / slogane e un neologism? L-ai descoperit de curand?
luck33ro
L-a descoperit odata cu X-men blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.