Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
romeo_id
Told 'ya, boys! 04.gif
iulia_boris
alta situatie nestapanita de multi soferi..ma refer la schema colegului..e simplu daca te ghidezi dupa indicatoare..cine are cedeaza si cine prioritate? cu situatia asta ma intalnesc la o intersectie undeva pe Camil Ressu..de pe un drum cu prioritate am dat altora intaietate pt ca ei luau in considerare prioritatea de dreapta.. mad.gif este ingrijorator faptu' ca majoritatea soferilor nu stiu sa aplice regula indicatorului,semaforului,marcajelor..de fapt numarul accidentelor o spun..nu este suficient s-o stii tu este nevoie s-o stie si celalalt..altfel iese un kkt..cu table indoite si plastice sfaramate..cand realizezi ca esti 'depasit' nu-i o rusine sa iei la ciufulit Codul Rutier..si sa te informezi..
Avani
Cine are prioritate ?!... cei ce vin pe traseul rosu sau cei ce vin pe traseul albastru.

[attachmentid=1627810819]

Ambele semafoare sunt simultan verde. In peste 90% din cazuri cei ce vin pe traseul rosu ii ignora pe cei de pe traserul albastru, si zic eu, ca nu e deloc OK.
iulia_boris
in intersectia aia intotdeauna acord prioritate celor care vin pe 'albastru'..in situatia asta putem vorbi de prioritate de dreapta..io asa gandesc..situatii similare, cu cedeaza plus semafor verde..
MMVI
s-a mai discutat intersectia asta, cei cu albastru au prioritate dar in practica cei care vin pe fuxul rosu sunt mai multi si mai furiosi asa ca daca vii pe fluxul albastru faci la dreapta pe prima banda apoi dai semnal si te duci spre a treia si eventual intorci dupa scuar
iulia_boris
nu-i vorba neaparat de intors..poti merge tot inainte doar ca,asa cum ai spus,turbaciunile de pe traseu' rosu o calca blana si aia de pe albastru n-au timp nici macar pe prima banda sa se bage..plus ca sunt destui care odata trecuti de semafor din banda 2 o 'taie' de-a dreptu' sa intre in benzinaria de pe partea dreapta..acolo sunt mereu cu ochii cat cepele.. mad.gif
Ov
QUOTE(klaus @ 15 May 2012, 17:12)
A are voie sa intoarca in intersectie.
*



Da' nu cred ca pe contra-sens wink.gif
Tamango
QUOTE(Avani @ 17 May 2012, 10:34)
Cine are prioritate ?!... cei ce vin pe traseul rosu sau cei ce vin pe traseul albastru.

[attachmentid=1627810819]

Ambele semafoare sunt simultan verde. In peste 90% din cazuri cei ce vin pe traseul rosu ii ignora pe cei de pe traserul albastru, si zic eu, ca nu e deloc OK.
*



Parerea mea: Aia care vin pe drumul rosu trebuie sa cedeze trecerea celor care vin pe albastru. Semaforul lor se refera DOAR la prima intersectie, apoi au cedeaza:
bygy007
io acolo vin pe banda 2 si o iau tot pe banda de linga linia de tramvai , si nu am treaba cu albastri, ca nu ajung pina la mine smile.gif
tribunul
QUOTE(Tamango @ 18 May 2012, 15:06)
Parerea mea: Aia care vin pe drumul rosu trebuie sa cedeze trecerea celor care vin pe albastru. Semaforul lor se refera DOAR la prima intersectie, apoi au cedeaza:
*


Scoasa din context suna frumos, ca doar nu se refera la urmatoarele 3 intersectii.
Tamango
Da, pentru ca in poza de mai sus e pictat un semafor, iar colegul vorbeste de el:

QUOTE(Avani @ 17 May 2012, 10:34)
Ambele semafoare sunt simultan verde.
*



In acest caz semaforul ala nu are nici o relevanta. Aia de pe drumul rosu au cedeaza si punct.
iulia_boris
QUOTE(bygy007 @ 18 May 2012, 18:05)
io acolo vin pe banda 2 si o iau tot pe banda de linga linia de tramvai , si nu am treaba cu albastri, ca nu ajung pina la mine smile.gif
*


ei,nu pe naiba..da' d-aia, de-o taie de-a dreptu' pana-n linia de tramvai, n-ai vazut? biggrin.gif
Avani
QUOTE(bygy007 @ 18 May 2012, 19:05)
si nu am treaba cu albastri, ca nu ajung pina la mine smile.gif
*


Pai nu te-ai intersectat cu vreun albastru care vroia sa faca stanga pe breteaua aia ... sa intre pe sos. Pantelimon, adica cam ce zice si Iulia.
Eu am pus intersectia aia pt ca cel mai des vin pe traseul rosu, unde stiu ca am cedeaza... dau cedeaza albastrilor dar aia opresc si se uita la mine, adica imi dau ei cedeaza. huh.gif

Da, semaforul pentru aia rosii se afla exact acolo unde l-am pozitionat eu, si-mi este clar ca pt voi e totul limpede...pacat de altii.
bygy007
nu stiu dar cred ca semaforul pe pe bulevardul pierre de coubertin nu se face in acelasi timp verde , trec destul de des pe acolo , chiar o sa ma uit la semaforul de pietoni sa vad ce culoare are , posibil sa fie un verde sau galben intermitent pe acolo
aqua
pai ar fi semafor verde vs cedeaza trecerea .... castiga semaforul ...cred icon_mrgreen.gif

daca cel ce vine pe semafor verde nu isi manifesta intentia din vreme ca ar vrea sa ajunga pe banda de unde sa faca stanga pe bretea, si face dreapta la 90 grade, sigur ca dupa aia tre' sa stea sa prinda liber sa se incadreze pentru stanga
in situatii de genul asta e bine ca in timp ce te duci dreapta usor sa dai si semnal de stanga, sa vada respectivul ca intentia e de intrare pe banda de stanga, altfel se reped toti sa intre pe langa tine si nu mai ai loc de ei
bucatzel
O intersectie similara era cea de la Punctele Cardinale din Timisoara. Acum s-a umplut pe acolo de semafoare, ca doar cu semne de cedeaza, cica se lasa in medie cu macar o busitura pe saptamana. Eu am vazut doua. Una de la doua masini distanta, si una de la zero masini distanta.
iulia_boris
''si una de la zero masini distanta''
. huh.gif huh.gif
aqua,nu se mai da nici un semnal ci se taie,cu nesimtire in viteza,de-a dreptu'.. wacko.gif
SandelBS
O situatie interesanta se gaseste la intersectia Drumul Osiei cu Iuliu Maniu (unde e Metro Militari): e semafor cu sageti privind directia (stanga sau dreapta pt cei ce vor sa intre pe Maniu). Daca pt a face stanga situatia e clara, la facut dreapta pe o straduta paralela cu Iuliu Maniu (vreo 50 m pana poti intra pe bvd) si pt a se evita trecerea de pietoni e si acolo semafor cu sageata pt dreapta, numai ca se mai gasesc unii mai fara permis sau luat la Pitesti (cu mertan alb evident) sa ii claxoneze (plus injuraturi si acuze ca unde si-a luat ala permisul) p-aia care stau ca e rosu si nu permite sa treci - repet: sageata clara de dreapta; dar ei "stie" ca peste tot ca sa mergi la dreapta e permis. Evident e complicata rau intersectia aia pt melteni. Eu daca vreau sa merg inspre A1 mai bine merg prin parcare Auchan ca nici nu sunt gropi si evit si situatia din intersectia cu pricina.
klaus
De exemplu in State pentru dreapta se trece pe rosu dupa ce te asiguri (ca la noi pe galben intermitent), asa e legislatia.
Or fi plimbati prin state baietii aia...
bucatzel
QUOTE(iulia_boris @ 21 May 2012, 20:55)
''si una de la zero masini distanta''
. huh.gif  huh.gif
*



Adica am iesit din intersectie cu doua usi mai drepte decat cand intrasem in intersectie.
iulia_boris
QUOTE(bucatzel @ 1 Jun 2012, 09:07)
Adica am iesit din intersectie cu doua usi mai drepte decat cand intrasem in intersectie.
*


stiam io..mi s-a intamplat si mie.. radmasa.gif
corbex
La tine e explicabil. Femeia trebuie sa intre in intersectie dupa ce a trecut toti barbatii.
Alt_radu
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

[attachmentid=1627816035]

glaser
Daca nu e o straduta care sa treaca pe linga intersectie, atunci vei ceda trecerea celor care se afla deja in intersectie.
bucatzel
Dupa regula prioritatii de stanga, nu?

@Alt_radu. Alea doua semne de cedeaza sunt singurele semne din toata zona?
Alt_radu
plus prioritatea de sus stanga

LE: @glaser: straduta intra in intersectie, logic ar fi ca e o alta intersectie (nefiind giratoriu) unde cei ce vin pe drumul galben ar trebui sa dea de dreapta ... de fapt tot timpul cand intru in intersectia aia de pe sageata dau prioritate.

PS. Cred ca romania ar trebui sa primeasca un brevet de inventie pentru intersectiile circulare care nu sunt giratorii ...
tatabobu
Legal, cand intri de pe strada aia alba ai prioritate.
BioHazarD
QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 11:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

[attachmentid=1627816035]
*




Dar ce ziceti ca acum un an venind dinspre semnul de prioritate spre M. Sebastian m-a oprit pe mine si inca o masina un cap de creta pe motiv ca n-am dat prioritate celor din "giratoriu"?? mellow.gif
Asa ca de ce te miri cand nu primesti prioritate de la un sofer normal... smile.gif

LE: Intr-o tara normala straduta aia alba trebuia sa aiba cedeaza...
b76bgaarh
si nu ai facut semnu pe post de cascheta?
BioHazarD
Nu era semnalizat atunci (nu stiu acum). Nici pe street view nu exista semnul de drum cu prioritate: http://goo.gl/maps/oRC3
DannyY
Cred ca cineva a furat semnul "Cedeaza". Sau cineva a uitat sa-l puna. Situatie in care ar trebui sa se aplice prioritatea de dreapta, indiferent de largimea drumului...
Ma enerveaza la culme cand incerc sa dau prioritate de dreapta unora care nu vor sa o primeasca. Si-s multi. La fel ca aia care ma claxoneaza din spate, admirandu-mi maiestria.
vallixx
QUOTE(tatabobu @ 8 Jun 2012, 12:46)
Legal, cand intri de pe strada aia alba ai prioritate.
*


Mai putin in cazul in care vine unul de sus, de pe drumul cu prioritate.

In cazul ala tre sa-l lasi chiar daca vii din dreapta, dar bineinteles tu daca vii pe strada alba nu ai de unde sa stii ca ala are prioitate, te bazezi pe prioritatea ta de dreapta si....asta este reteta pentru accident.

Asta este bineinteles o lacuna maxima, pentru ca asa cum zice si BioHazarD, in orice tara normala strada alba ar trebui sa aiba "cedeaza".
De fapt si legea zice asta:

Drum cu prioritate
Indicatorul acesta se instaleaza la inceputul drumului cu prioritate sau inaintea intersectiilor cu un drum fara prioritate. Are rolul de a anunta conducatorul auto ca are prioritate in intersectiile in care va patrunde. Drumurile care intersecteaza drumul cu prioritate vor avea instalate unul dintre indicatoarele Oprire sau Cedeaza trecerea. Cand este amplasat inaintea unei intersectii, acest indicator poate fi insotit si de un panou aditional care va preciza directia drumului cu prioritate.


Bine, nu inteleg de ce mama zmeilor acolo nu e giratoriu....
bucatzel
Nu cunosc zona, dar am o vaga impresie ca acolo sunt practic mai multe intersectii destul de aproape una de alta, cu un mic parc in centru si nu un giratoriu. Oricum, drumul cu prioritate impaneaza drumurile adiacente cu "cedeaza", ca altfel n-au de unde sa stie cei de pe drumurile adiacente ca se intesecteaza cu drumege prioritare. Deci probabil drumul ala cu prioritate e doar drept inainte.

vallixx
Eu cunosc zona, chiar locuiesc aproape.
E de kaka pt. ca daca drumul cu prioritate este doar pe directia inainte, ar fi trebuit pusa placuta care sa indice drumul prioritar.
Insa fiindca stau aproape si trec des pe acolo, pot spune ca mai toti soferii trateaza intersectia ca ca un sens giratoriu. Inclusiv eu. Acum cand am vazut poza am realizat asta.



Rimio de Vassur
este exact un giratoriu, nu e parc in mijloc (vezi foto - google earth). in poza se vede si ca initial (poza e din 04/2009) nu a existat nici indicatorul de prioritate, ci doar celelalte marcate de Alt_radu.
cred ca cineva a bagat in buzunar banii de indicatoare cind s-a "renovat" zona si apoi a fost aruncat la misto un indicator de prioritate, probabil la solicitarea "cuiva".

in a doua poza am marcat strazile si sensurile lor: albastru=Mihail Sebastian, verde=Nutu Ion, galben=Marinescu Constantin. sageata rosie iese de pe o alee dintre blocuri, ar trebui sa aiba cedeaza trecerea, dar in lipsa lui ... are prioritate. apropo: in cercul roz e o zona destul de mare in care lumea isi parcheaza masinile. in google earth apare acolo si o platforma pentru transport autoturisme, cu tot cu remorca.[attachmentid=1627816230]
[attachmentid=1627816229]
Alt_radu
am o rectificare de facut ... nu exista semnul de prioritate ... o perioada scurta a fost acolo un semn de prioritate ... (mi-l aduc aminte exact, eu stand intr-un bloc a carui parcare da in straduta marcata cu rosu ...) pe cea cu rosu nu exista si nici nu a existat vreodata cedeaza trecerea (din 2004, si pana acum).

pana acum venind pe sebastian si intrand in pseudo-giratoriul acesta in incercarea de ajunge pe straduta marcata de mine am ferit o groaza de idioti care nu au vazut semnul de cedeaza ...

PS in poza marcata de Rimio de Vassur pe strada verde (continuarea celei rosii, denumita Str. Sg. Nutu Ion) pe o portiune de 30 de metrii pana unde se schimba pozele era circulatie in ambele sensuri (cu semn), nu stiu daca mai exista, am impresia ca au schibmbat stalpul pe care era.
tatabobu
QUOTE(vallixx @ 8 Jun 2012, 22:00)
Mai putin in cazul in care vine unul de sus, de pe drumul cu prioritate.

*



Nu, pentru ca semnul lui ipotetic de prioritate (vad ca nu e pus in pozele din google maps) se refera la prima intersectie. Ca sa fie giratoriu trebuie sa fie marcat corespunzator, la fiecare intrare.
vallixx
QUOTE(vallixx @ 8 Jun 2012, 21:00)
Drum cu prioritate
Indicatorul acesta se instaleaza la inceputul drumului cu prioritate sau inaintea intersectiilor cu un drum fara prioritate. Are rolul de a anunta conducatorul auto ca are prioritate in intersectiile in care va patrunde. Drumurile care intersecteaza drumul cu prioritate vor avea instalate unul dintre indicatoarele Oprire sau Cedeaza trecerea. Cand este amplasat inaintea unei intersectii, acest indicator poate fi insotit si de un panou aditional care va preciza directia drumului cu prioritate.
*


Din cate vad, indicatorul nu se refera la prima intersectie, ci la intersectiile in care vei intra. Efectul lui se opreste la intalnirea indicatorului identic dar taiat sau la oricare alt semn prin care iti pierzi prioritatea.
jay333
QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 11:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

[attachmentid=1627816035]
*


Legat de intersectia asta, dupa ce am citit postul tau am scris la bpr@b.politiaromana.ro si am primit raspunsul de mai jos:

Prin petiția dumneavoastră transmisă prin e-mail la 12.06.2012, semnalați
semnalizarea incompletă de la intersecția străzilor Mihail Sebastian, Marinescu Constantin și Serg. Nuțu Ion și solicitați adoptarea măsurilor necesare pentru asigurarea condițiilor de siguranță rutieră la această intersecție.
În Municipiul Bucuresti reglementarile rutiere se avizeaza de catre Comisia Tehnica de Circulatie, din cadrul Primariei Capitalei. În urma verificărilor efectuate s-a propus comisiei menționate organizarea circulatiei in sistem de sens giratoriu la intersecția menționată, astfel încăt pe toate arterele care converg in aceasta conducătorii auto să cedeze trecerea celor care au pătruns in intersecție. Propunerea a fost analizata in sedinta din 28.06.2012, fiind avizată favorabil.
Instalarea indicatoarelor rutiere aferente reglementării avizate se va realiza, conform competentelor legale, de catre Administratia Strazilor (Bucuresti, Str. Domnita Ancuta nr.1, sector 1, tel. 021/3101860, e-mail admstrpmb@yahoo.com).
Cu stima,
klaus
QUOTE(jay333 @ 16 Jul 2012, 14:11)
Administratia Strazilor (Bucuresti, Str. Domnita Ancuta nr.1, sector 1, tel. 021/3101860, e-mail admstrpmb@yahoo.com).
*


radmasa.gif
Cat de tare, ditamai administratia strazilor are mail de yahoo.
dr.nils
Am si eu o mare nedumerire in legatura cu un semn "cedeaza trecerea" pus undeva unde nu e nicio intersectie.
Mai pe scurt am avut o "neintelegere" cu un sofer de autobuz la iesirea din pasajul Unirii sensul spre Budapesta (Tineretului). Autobuzul iesea din pasaj pe banda 1 a pasajului care afara devine banda 3 a unui drum cu 4 benzi, eu eram pe banda 2 a acestui drum, nu am trecut prin pasaj. Masina mea si autobuzul aveau boturile aliniate, autobuzul a semnalizat dreapta si a tras de volan sa intre pe banda 2 (peste mine). Aveam de ales sa franez si sa las sa treaca toata dihania pe langa mine si in fata mea sau sa o calc sa intre pe banda 2 in spatele meu (ceea ce s-a si intamplat, fiind practic aliniat in fata cu autobuzul iar masina mea muuult mai scurta). Claxon luuung de la mastodont, injuratiri, etc.
Eu ii explic ca trebuie sa se asigure cand schimba banda, el ca am "cedeaza".
Dupa incident am mai trecut inca o data pe acolo, sa vad ce semn de "cedeaza" invoca meseriasul, cand... stupoare.
La 30 m dupa iesirea din pasaj este un mare triunghi rosu cu varful in jos, fara nici un alt semn aditional. Va sa zica un semn "cedeaza" pe marginea unui drum cu 4 benzi.
Se aplica numai pentru anumite benzi semnul ?
Sau e prost semnalizat ?
Sau...?
Eu stiu ca atunci cand schimbi banda, semnalizezi, te asiguri si apoi tragi de volan
Rimio de Vassur
La toate pasajele e la fel (cel puțin nu știu eu unul care să fie altfel): cel care iese din pasaj are prioritate. Sînt considerate drumuri distincte, nu benzi pe același drum, deci e o intersecție (un Y, dacă vrei). E adevărat ca marcajele sînt "specific românești" în cele mai multe locuri iar mulți șoferi sînt adevărați români și ignoră indicatorul de cedare a priorității (nici un fel de referire la colegul de mai sus), chiar și atunci cînd marcajele sînt făcute foarte bine (oricum părerea oficiala a miliției este ca "marcajele nu contează").

Ca principiu, trebuia sa ii acorzi prioritate autobuzului, dar pentru situația prezentată, detaliile sînt insuficiente: s-a întîmplat chiar la ieșirea din pasaj sau la 50-100 de metri mai departe? Din cîte îmi aduc aminte (nu am trecut de mult timp pe acolo) marcajele nu sînt chiar cele mai istețe acolo și dacă ești prima oară acolo te poți păcăli.

Eu întîlnesc de obicei situația asta în două locuri:
- pasajul Basarab, capătul dinspre Nicolae Titulescu: cei care coboară de pe pod au prioritate față de cei care vin pe lîngă pod, dinspre Grivița: marcaje făcute frumos, indicatorul la locul lui. Mulți dintre cei care coboară de pe pod virează imediat la dreapta pentru a întoarce pe străduțe (traseu oficial, cu indicatoare) și a continua pe Grivița spre nord. Mulți dintre cei care vin pe lîngă pod ignoră cu nesimțire indicatorul și marcajele și încearcă să forțeze trecerea.
- pasajul Victoria, capătul de la spitalul de copii: e doar indicatorul de cedare a trecerii, nici un fel de marcaje (nici măcar linia continuă dintre sensuri nu mai e). Dezastru total, fiecare trece cum îl taie capul, întoarceri în intersecție etc. Dacă miliția ar sta acolo ar face planul pe 1 an la permise ridicate într-o singură zi.
dr.nils
S-a intamplat la vreo 50 m de la iesirea din pasaj.
Ce ma nelamureste este ca raman 4 "benzi" distincte, nu se imputineaza pana la urmatorul semafor, vreo 500 metri.
In situatiile prezentate mai sus "dispare" banda din dreapta care se "contopeste" cu cea care iese din pasaj/coboara de pe pod, deci acolo este clar cine are prioritate, insa in cazul de fata ce a facut autobuzul pare sa fie schimbarea benzilor de circulatie
gabize
Regula spusa de Rimio este valabila acolo unde benzile se intrepatrund. Desi e o comparatie putin fortata, seamana oarecum cu regulile impuse la intrarile pe autostrazi, unde cei ce intra au la dispozitie o banda limitata ca lungime, de pe care pot intra pe prima banda a autostrazii doar dupa ce au dat prioritate tuturor autoturismelor care o folosesc. Daca sunt benzi distincte, asa cum spune colegul, nu vad rostul semnului. Practic, turismul nu avea voie sa treca pe banda autobuzului decat daca traficul de pe acea banda ii permintea (dadea prioritate celor care deja rulau pe acea banda) si viceversa.
Rimio de Vassur
QUOTE(dr.nils @ 7 May 2013, 16:29)
S-a intamplat la vreo 50 m de la iesirea din pasaj.
Ce ma nelamureste este ca raman 4 "benzi" distincte, nu se imputineaza pana la urmatorul semafor, vreo 500 metri.
In situatiile prezentate mai sus "dispare" banda din dreapta care se "contopeste" cu cea care iese din pasaj/coboara de pe pod, deci acolo este clar cine are prioritate, insa in cazul de fata ce a facut autobuzul pare sa fie schimbarea benzilor de circulatie
*


la 50 de metri deja erati deja pe acelasi drum si se aplica regulile pentru schimbarea benzii de circulatie. bineinteles ca nicaieri nu e precizata o astfel de limitadeci e doar parerea mea. e la "mintea" militianului in caz de incident.

in ambele situatii prezentate de mine ca exemplu, banda care vine pe linga pasaj NU dispare. in ambele cazuri sint 3 benzi dupa pasaj (2 vin din pasaj si 1 pe linga). (la victoriei vin 2 benzi pe linga pasaj, una continua inainte si una "dispare" - cei care se incadreaza pe vireaza la dreapta pe linga spital).
indicatorul e foarte bine pus acolo.
SandelBS
Daca din pasaj ies 2 benzi, care devin apoi benzile 5 si 6 ale unui drum cu 6 benzi pe sens,iar pe drumul care vine din afara pasajului ar fi indicator de cedeaza trecerea, ala de pe banda 1 trebuie sa cedeze trecerea aluia ce vine din pasaj? In felul asta, la o ora de varf s-ar aglomera destul de pe drumul cu 4 benzi. In fine, e totusi ceva ipotetic.

Eu din ce am vazut pe google maps, (n-am mai fost demult in zona respectiva), intre benzile de iesire din pasaj si cele din afara pasajului e o linie continua de cel putin 25 m. Indicatorul de cedeaza trecerea e in dreptul iesirii din pasaj (sa zicem maxim 5-6m). Posibil ca pe google maps sa fie afisat eronat. Poate inainte nu erau atatea benzi si a fost uitat indicatorul ala acolo.

Daca e linie continua indicatorul ala mi se pare degeaba pus si mai ales ca benzile nu se intrepatrund. Eu merg pe ideea ca a autobuzul trebuia sa se asigure pentru schimbarea benzii. Nu mi se pare logic in primul rand.
Tamango
Idem la iesirea din Pasajul Muncii ... acolo ai o ditai linie de tramvai care o intersectezi. Dar ai si indicator de linie de tramvai, la care trebuie sa-i dai prioritate. Ca dracu' ...
Rimio de Vassur
QUOTE(SandelBS @ 8 May 2013, 21:49)
Daca din pasaj ies 2 benzi, care devin apoi benzile 5 si 6 ale unui drum cu 6 benzi pe sens,iar pe drumul care vine din afara pasajului ar fi indicator de cedeaza trecerea, ala de pe banda 1 trebuie sa cedeze trecerea aluia ce vine din pasaj? In felul asta, la o ora de varf s-ar aglomera destul de pe drumul cu 4 benzi. In fine, e totusi ceva ipotetic.

Eu din ce am vazut pe google maps, (n-am mai fost demult in zona respectiva), intre benzile de iesire din pasaj si cele din afara pasajului e o linie continua de cel putin 25 m. Indicatorul de cedeaza trecerea e in dreptul iesirii din pasaj (sa zicem maxim 5-6m). Posibil ca pe google maps sa fie afisat eronat. Poate inainte nu erau atatea benzi si a fost uitat indicatorul ala acolo.

Daca e linie continua indicatorul ala mi se pare degeaba pus si mai ales ca benzile nu se intrepatrund. Eu merg pe ideea ca a autobuzul trebuia sa se asigure pentru schimbarea benzii. Nu mi se pare logic in primul rand.
*



pe linia asta, daca din pasaj ies 60 de benzi si pe linga mai vin inca 60 ce facem?
indicatorul e pus tocmai pentru ca pasajul e drumul principal (pe care vine cea mai mare parte a traficului), care trebuie sa aibe prioritate pentru a evita blocarea traficului.
intre regulament si "ce ni se pare logic sau nu", regulamentul invinge mereu. iti recomand sa mergi pe regulament, nu pe ce ti se pare, mai ales ca (repet) pozitia oficiala a militiei este "marcajele NU CONTEAZA, numai indicatoarele".
SandelBS
Unde e scrisa aceasta pozitie oficiala a politiei? Poti sa imi citezi din regulament unde spune de regulile de circulatie de la Pasajul Unirii? Ne luam dupa vorbe sau dupa un regulament scris?

Sa nu o dam totusi in SF-uri cu exemplele.

Daca nu conteaza marcajele, atunci daca depasesc pe linie continua de ce imi ia permisul?

Hai sa vorbim pe cazul concret, iesirea din pasajul Unirii. E asa cum am spus eu? Linie continua intre benzile ce ies din pasaj? Scrie in regulament ca daca e linie continua intre benzi la iesire din pasaj si cel din dreapta are cedeaza trecerea, poti sa treci peste linia continua? Sau a gresit Dorel marcajele?

In momentul in care benzile se intrepatrund, nu se pune problema de prioritate, dar in cazul de fata nu se incadreaza.

sorin1983
QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 12:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

[attachmentid=1627816035]
*




QUOTE(Rimio de Vassur @ 9 Jun 2012, 00:09)
este exact un giratoriu, nu e parc in mijloc (vezi foto - google earth). in poza se vede si ca initial (poza e din 04/2009) nu a existat nici indicatorul de prioritate, ci doar celelalte marcate de Alt_radu.
cred ca cineva a bagat in buzunar banii de indicatoare cind s-a "renovat" zona si apoi a fost aruncat la misto un indicator de prioritate, probabil la solicitarea "cuiva".

in a doua poza am marcat strazile si sensurile lor: albastru=Mihail Sebastian, verde=Nutu Ion, galben=Marinescu Constantin. sageata rosie iese de pe o alee dintre blocuri, ar trebui sa aiba cedeaza trecerea, dar in lipsa lui ... are prioritate. apropo: in cercul roz e o zona destul de mare in care lumea isi parcheaza masinile. in google earth apare acolo si o platforma pentru transport autoturisme, cu tot cu remorca.[attachmentid=1627816230]
[attachmentid=1627816229]
*



in sfarsit a devenit de putin timp sens giratoriu semnalizat corespunzator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.