Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
kostake
QUOTE(SandelBS @ 12 May 2013, 00:50)
Unde e scrisa aceasta pozitie oficiala a politiei? Poti sa imi citezi din regulament unde spune de regulile de circulatie de la Pasajul Unirii? Ne luam dupa vorbe sau dupa un regulament scris?


*


QUOTE
Art. 6

In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
1. acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;
.....................................
16. intersectie - orice incrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea;
.........................................
26. prioritate de trecere - dreptul unui participant la trafic de a trece inaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, in conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice;

Art. 31

Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
cool.gif semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si cool.gif;
c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;

g) regulile de circulatie.

Art. 56

La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa ii permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

Art. 101
...............
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

SandelBS
Nu m-ai convins Kostake, ar fi o chestie la definitii dar e vaga, tot ramane problema numarului benzilor care intra si ies din "intersectie" si linia continua.

Ordinea mijloacelor de semnalizare o stie oricine, problema e ca daca ai indicator de prioritate si linie continua, poti sa treci peste linie, tinand cont de ce spune rimio, ca marcajele nu conteaza?
Tamango
Cum sa nu conteze ? Nu se elimina unele pe altele, ci le respecti in ordinea lor. Daca ai prioritate si linie continua, le respecti pe amandoua, ce naiba ? Adica treci dar nu depasesti linia ... mama ei de soferie.
SandelBS
QUOTE(Tamango @ 13 May 2013, 13:29)
Cum sa nu conteze ? Nu se elimina unele pe altele, ci le respecti in ordinea lor. Daca ai prioritate si linie continua, le respecti pe amandoua, ce naiba ? Adica treci dar nu depasesti linia ... mama ei de soferie.
*



Pai asta e si ideea. Ca nu are cum sa ai indicator de prioritate (sau celalalt sa aiba cedeaza trecerea) , langa sa ai linie continua si sa poti schimba banda peste linia continua. Ceva e prost pus/desenat acolo.
Si d-asta intrebam unde gasesc si eu pozitia aia oficiala a militiei in care spune ca marcajele nu conteaza.
DannyY
Pai daca e semn, in mod sigur marcajele sunt proaste, nu?

LE: Si cum se sanctioneaza schimbarea benzii trecand peste linia continua? Ca nu reusesc sa gasesc nimic...
corbex
Opresti in prima parcare si te spovedesti.
SandelBS
QUOTE(DannyY @ 13 May 2013, 14:50)
Pai daca e semn, in mod sigur marcajele sunt proaste, nu?

LE: Si cum se sanctioneaza schimbarea benzii trecand peste linia continua? Ca nu reusesc sa gasesc nimic...
*



2 puncte fara accident. Art 108 pct 6. Cred ca aici intra. Faptul ca nu ai voie sa treci peste linia continua e prevazut la art 75-80 din Regulament.
dr.nils
Cel care vine din pasaj (banda 3) poate schimba banda (sa intre pe 2) dupa ce se termina linia continua de 30 m de la iesirea din pasaj.
Intrebarea este: mai e valabil semnul de "cedeaza" pana acolo? Ca el se presupune ca actioneaza intr-o intersectie, nu la 50 m mai incolo, unde deja este un singur drum cu 4 benzi.
Si mai e o chestie: Limita de viteza in pasaj este de 40 km/h iar pe Cantemir e de 60 km/h.
Deci cel care vine din pasaj (legal) cu 39 km/h schimba banda (a 3-a) fara sa se asigure (ca doar are prioritate) si intra in fata unuia care merge (si el legal) pe banda 2 cu 59 km/h iar cel de pe 2 trebue sa franeze sa ii acorde prioritate celuilalt ?!
Semnul ala de cedeaza creeaza o situatie periculoasa atata vreme cat benzile nu se intrepatrund pentru soferii de pe fiecare din benzile 3 si 2, unul stiind ca celalalt are "cedeaza", altul stiind ca se afla pe un drum cu 4 benzi si ca nu schimba banda. Fiecare va interpreta ca are prioritate la 50 m de la iesirea din pasaj. Chiar daca cea mai mare parte a traficului vine din pasaj, sunt inca 500 m pana la intersectie, suficient pentru cel care face dreapta, sa ajunga pe banda 1 asigurandu-se la fiecare schimbare de banda.
Markos
QUOTE(dr.nils @ 22 May 2013, 23:23)
Deci cel care vine din pasaj (legal) cu 39 km/h schimba banda (a 3-a) fara sa se asigure (ca doar are prioritate) si intra in fata unuia care merge (si el legal) pe banda 2 cu 59 km/h iar cel de pe 2 trebue sa franeze sa ii acorde prioritate celuilalt ?!
*


Da, dacă cel care a ieșit din pasaj a semnalizat cu mâna de ieșire.
dr.nils
Sau cu ochiu'

Io vorbeam serios
Tamango
QUOTE(dr.nils @ 22 May 2013, 22:23)
Semnul ala de cedeaza creeaza o situatie periculoasa ...
*



Perfect adevarat ... ar trebui sa dai un mail la brigada rutiera sa auzim si punctul lor de vedere ...
gabize
Mă amuzam dimineață, citind postarea (dar mai ales comentariile) la o poză pe fb legată de circulația prin intersecții:
[attachmentid=1628048153]

Plusez, modificând puțin datele, și întreb: No, amu' cine-i primu? biggrin.gif
[attachmentid=1628048154]
Thor1983
Primu' unde? În a doua situație cei doi nu ar trebui să-și intersecteze traiectoriile oricum.
gabize
În a doua.
Da... ai dreptate. Io-s oldschool, cu carnet din '92, când se vira pe după centrul intersecției...
user posted image
bucatzel
QUOTE(gabize @ 23 Nov 2016, 10:50)
În a doua.
Da... ai dreptate. Io-s oldschool, cu carnet din '92, când se vira pe după centrul intersecției...
*


Oricum, semaforul o fi avand precedenta fata de semnul de cedeaza, dar drumul cu prioritate tot ala ramane.
VladSoare
Dacă merge semaforul, nu mai contează care-i drumul cu prioritate.
gotty
QUOTE(gabize @ 23 Nov 2016, 10:37)
Mă amuzam dimineață, citind postarea (dar mai ales comentariile) la o poză pe fb legată de circulația prin intersecții:
*



Godina, tu esti ma?
gabize
taci.gif
gotty
cool.gif
vallixx
QUOTE(gabize @ 23 Nov 2016, 10:50)
Io-s oldschool, cu carnet din '92, când se vira pe după centrul intersecției...
*


Si acu' tot asa se face.....

corbex
Nu prea. Se face ca asa e obisnuita lumea, dar legea zice invers.
vallixx
Da da, la asta ma refeream, ca lumea inca tot ocoleste centrul intersectiei.
Multi habar n-au ca legea zice diferit.
gabize
Sunt o grămadă de intersecții, pe drumuri înguste, mai ales urban, în care e imposibil să virezi așa cum spune legea.
corbex
Si asta-i adevarat.
iulia_boris
QUOTE(VladSoare @ 23 Nov 2016, 11:30)
Dacă merge semaforul, nu mai contează care-i drumul cu prioritate.
*


Exact.Dar lumea o da cu prioritatea,semnul aditional,alea alea..Mai,nene,concluzia este ca pe sosele circula multi criminali fara ca ei so stie..Asta seamana cu situatia aia in care are verde clipitor la dreapta si crede ca are prioritate fata de cel de pe verde continuu..Ca tre sa-i dea prioritate de dreapta..
VladSoare
Asta-i vina deștepților care au inventat tîmpenia cu verdele intermitent. În mod normal ăla ar fi trebuit să fie galben intermitent. Galbenul intermitent înseamnă exact asta: poți să treci, cu condiția să fii atent și să dai prioritate la tot ce mișcă. Noțiunea de verde intermitent e o prostie, pentru că verdele prin natura lui îți dă impresia că ai dreptul deplin de a trece.
Pe vremuri era galben intermitent în astfel de cazuri, pînă cînd a venit o minte odihnită cu ideea de a-l transforma în verde. dry.gif
MuciX
In lege scrie verde intermitent, parca.
Stiu ca prin CT sunt unele cu galben intermitent.
VladSoare
Sigur că scrie, pentru că au adaptat și legea. Dar tot o prostie rămîne. Galbenul intermitent era foarte bun, nu știu ce minte creață a venit cu ideea să-l facă verde.
maho
Cred ca inceputurile verdelui intermitent au fost cand au desfiintat unele semafoare clasice pt. sensul "inainte sau la dreapta", in ideea de a fluidiza traficul (adica aia sa nu mai astepte ca si cei pt. "inainte", cu care imparteau de obicei acelasi semafor, daca pot trece); galbenul intermitent o fi fost considerat cam neclar: daca din verde se face galben si ai timp sa opresti in conditii de siguranta, cam esti obligat sa o faci.
MMVI
QUOTE(vallixx @ 23 Nov 2016, 15:11)
Si acu' tot asa se face.....
*




QUOTE(corbex @ 23 Nov 2016, 18:28)
Nu prea. Se face ca asa e obisnuita lumea, dar legea zice invers.
*




QUOTE(vallixx @ 23 Nov 2016, 23:49)
Da da, la asta ma refeream, ca lumea inca tot ocoleste centrul intersectiei.
Multi habar n-au ca legea zice diferit.
*


s-ar putea sa ma insel, dar expresia din lege parca zice ca nu mai este obligatoriu sa se ocoleasca centrul intersectiei ceea ce inseamna altceva smile.gif
corbex
Pai asta zicem si noi. Poate mai stingaci, ca n-avem talentul oratoric necesar.
MMVI
radmasa.gif am avut impresia ca ii incriminati pe cei care ocolesc centrul imaginar al intersectiei...
psychoo
Tare asta.
"Domnu judecator, apai io mi-am imaginat centrul ala pe unde am trecut io. De unde sa stiu cum si-a imaginat domnul de pe contrasens?"
DannyY
QUOTE(gabize @ 23 Nov 2016, 11:37)
Mă amuzam dimineață, citind postarea (dar mai ales comentariile) la o poză pe fb legată de circulația prin intersecții:
[attachmentid=1628048153]
*

Am mai vazut situatia asta undeva si sunt de parere ca asa ceva nu trebuie sa existe.
Pentru simplul motiv ca in caz de egalitate, treci la urmatorul criteriu. Daca ambii au verde, se trece la semne, abia dupa egalitatea de semne vine prioritatea de dreapta.
Expresia "daca e semafor, nu mai conteaza semnele" nu e sustinuta de nici un articol de lege si provine din intersectiile simple in cruce, unde o directie are semn de prioritate, iar cealalta are Stop.
Pentru intersectii ca cea prezentata, semaforizarea trebuie facuta diferentiat.
GBX
Greșit.
Dacă semaforul FUNCȚIONEAZĂ, indicatoarele nu sunt luate în considerare.

Circulația în intersecții dirijate
În intersecțiile dirijate, depășirea este permisă. Sunt obligați să reducă viteza cei care virează la stânga sau la dreapta.
Când intersecția este dirijată prin semnalele polițistului, toți conducătorii de vehicule și pietonii vor respecta semnalele polițistului.
Când intersecția este dirijată prin semafor electric în funcțiune, vom respecta culoarea semaforului electric.


Citește Art. 57 OUG 195/2002
DannyY
Si daca ambii au verde, ce urmeaza? wink.gif
GBX
Prioritatea de dreapta. Care nu presupune indicatoare, e "default". wink.gif
DannyY
Pai pana la prioritatea de dreapta trebuie sa treci de egalitatea de semne, ceea ce nu prea se intampla acolo.
GBX
QUOTE(DannyY @ 26 Nov 2016, 12:17)
Si daca ambii au verde, ce urmeaza? wink.gif
*




QUOTE(DannyY @ 26 Nov 2016, 12:23)
Pai pana la prioritatea de dreapta trebuie sa treci de egalitatea de semne, ceea ce nu prea se intampla acolo.
*



Cum spuneam, dacă semafoarele funcționează, indicatoarele rutiere nu sunt luate în considerare! biggrin.gif
DannyY
Revin: unde scrie asta?
Ordinea cunoscuta e: politai-semafor-semne-prioritate de dreapta.
Situatia aia nu trebuie sa se intample in realitate.
GBX
Citește regulamentul circulației rutiere, prin capitolul IV e descris clar cum se procedează în intersecții dirijate și nedirijate.
DannyY
Cam vag raspunsul, nu m-ai convins.
Culoarea verde permite trecerea, e tot ce face semaforul. Nu stiu sa aiba alta semnificatie. Ei bine, trebuie sa permita trecerea numai pentru cei care au acelasi nivel de prioritate urmator (ori toti Prioritate, ori toti Stop) Doar atunci aplici prioritatea de dreapta. Altfel, avem polemici sterile din cauza unui cascat de la semaforizare.
GBX
Greșala pe care o faci e că tratezi IDENTIC regulile printr-o intersecție nedirijată vs. dirijată.
DannyY
Adica tu zici ca cel care vireaza la stanga are prioritate daca nu merge semaforul, dar nu mai are atunci cand intra pe verde, nu? Cam bulversant.
klaus
Ordinea e data de art. 31 din OUG:
QUOTE
Art. 31. - Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;
b ) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și b );
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulație.
DannyY
Aia zic si eu. Doar ca verdele in situatia data e urmat de niste indicatoare prin care cel care vireaza la stanga are prioritate, iar cel care merge inainte are Stop. Cele doua semne nu sunt egale, deci ar trebui respectate de cei doi, fara a se ajunge la regula prioritatii de dreapta.
Sper ca intersectia aia sa nu poata exista in realitate.
klaus
Acu eu ce sa zic, ca in art. 59 al. (2) zice:
QUOTE
(2) În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.

Din articolul ala asta e singurul alineat care vorbeste de "intersectii". Celelalte vorbesc de "intersectii cu circulație dirijată" sau "intersectii cu circulație nedirijată".
Deci s-ar referi la toate intersectiile, si dirijate si nedirijate.

E scisa legea cu piciorul stang...
DannyY
Pai dilema s-ar pastra si cu, dar si fara semafor in cazul asta biggrin.gif
Mi-aduc aminte ca am mai palavragit pe tema acestui 59(2).
b34uen
A fost intersectia respectiva si pe facebookul lui Godina si a explicat foarte clar de ce in sitiatia respectiva dupa semafoare urmeaza prioritatea de dreapta. Indicatoarele ( nu semnele) se iau in considerare numai daca nu functioneaza semaforul.
DannyY
Nu stiam ca facebookul lui Godina e Biblia soferilor.
E o situatie conflictuala care trebuie evitata. Sa-mi arate cineva o intersectie reala identica cu cea prezentata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.