Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
einstein1984
cand citesc cele scrise de Sandel BS aud "Noi suntem romani" pe fundal desi nu am castile.... Numai mie mi s eintampla?
SandelBS
Exemplul era doar de valoare. Fuga de la locul accidentului n are treaba cu tamponarea, d aia ai 24 h sa declari, asa toate tamponarile ar trebui sa fie soluționate la fata locului de polițist pe logica ta.
Ai zis doar ce știi de ceva ani, doar ca eu ziceam unde scrie ca e ilegal dacã despagubesc omu pt 50 lei și scriu o chitanțã de mana ca i am dat banii aia?
MuciX
Eu cred ca tu crezi ca ai dreptate. Asa ca o las balta. Continua sa scrii chitante de mana, vezi unde ajungi. up.gif
SandelBS
QUOTE(einstein1984 @ 5 Sep 2019, 12:13)
cand citesc cele scrise de Sandel BS aud "Noi suntem romani" pe fundal desi nu am castile.... Numai mie mi s eintampla?
*



La tine as mai continua cu "si stim de toate dar nimic concret"

5 Sep 2019, 12:28:
QUOTE(MuciX @ 5 Sep 2019, 12:18)
Eu cred ca tu crezi ca ai dreptate. Asa ca o las balta. Continua sa scrii chitante de mana, vezi unde ajungi. up.gif
*



Asta pentru ca tu crezi ca eu spun ca dovada platii = autorizatie reparatie = ce mai crezi tu. E o diferenta destul de mare intre o hartie ca dovada a platii si ce zici tu cu cele 2 cai oficiale.

Si tot n-ai zis unde e partea ilegala, dar e ok, mai sunt destui p-aici cu nu e asa, stiu eu mai bine, dar nimic concret de ce nu e bine si unde e partea aia ca nu merge. Eu am inteles unde bati si cred totusi ca vorbim de lucruri diferite si vezi lucrurile dintr-o singura directie.
einstein1984
Pai e ilegal pentru ca legea zice ca ori anunti asiguratorul ori politia., nu inteleg de ce esti asa mirat. Dupa politie, daca nu vrei sa creasca malusul, il despagubesti tu cu chitanta de mana si e ok. Dar doar dupa, nu in loc de!
psychoo
Ia mai explica.i si cum sa nu semnalizeze la schimbarea directiei de mers in intersectii daca se afla pe drumul prioritar care face stanga sau dreapta (nu inainte).
Noi suntem romani, noi suntem romani!
SandelBS
Sanctiunea fiind fara permis 30 zile + amenda conform OUG, asta scrie in lege nu contesta nimeni si de asemenea niciun service serios nu iti repara fara autorizatie, dar dupa cum am spus autorizatie de reparatie e una (luata doar de la politie sau asigurator), dovada platii ca ala sa nu mai vina cu alte pretentii e alta.

Daca-mi loveste unu bara sau aripa in niciun caz nu merge la mica intelegere pentru ca am nevoie de autorizatie de reparatie pe care o iau dupa cum am scris mai devreme.

Si zici tu ca daca as merge in instanta apoi ca sa anulez pv prin care sunt sanctionat astfel, in care eu am o dovada ca am despagubit pe X si ca aia a fost, nu am nicio sansa sa anulez? Teoretic vorbind oricum, daca ai vreun astfel de caz poate vedem cum s-a considerat (un caz de max 4 ani totusi).

DannyY
Daca vrei sa-l despagubesti pe om, faci amiabila pe care scrieti si semnati amandoi ca s-a achitat suma de X lei care stinge toate pretentiile ulterioare ale pagubitului.
Si nu-ti creste nici "malusul" in felul asta.
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 5 Sep 2019, 14:33)
Ia mai explica.i si cum sa nu semnalizeze la schimbarea directiei de mers in intersectii daca se afla pe drumul prioritar care face stanga sau dreapta (nu inainte).
Noi suntem romani, noi suntem romani!
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif pe aia cu virajele tot nu ai inteles-o, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.