Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Klaus Iohannis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164
DragosP
QUOTE(klaus @ 26 Sep 2016, 15:31)
Dupa lupte seculare ce au durt vreo 4 luni, MRU si-a dat demisia.
*


Adică a fost demisionat.
Hmm, vin alegerile! rolleyes.gif

Cine este curat și uscat? Cine? Cine?
RZV
Cica ar avea problema majore de sanatate, daca e sa-l credem pe Calimente. Asta se pare ca le-a spus MRU celor din comisie.
Dar, noah, noi suntem obisnuiti sa vedem in orice o mica conspiratie. sleep.gif
DragosP
Nuu, în nici un caz. Un puturos!
klaus
Gata, democratia a invins!
Nu vom mai avea guvern de tehnocrati condus de Ciolos ci guvern politic condus de Ciolos!
Nea prezidentul ne-a explicat cine va fi prim-ministru dupa alegeri:
QUOTE(prezidentul)
Dacian Ciolos ar putea sa isi continue foarte bine proiecte importante, daca acum isi declara intentiile de viitor. [...] intr-o astfel de situatie, premierul trebuie sa isi arate adeziunea sau simpatia fata de partidul cu care ar putea candida in viitor

Deci domnu' Ciolos trebe sa adere la PNL dupa care isi va continua, citez, "foarte bine proiectele importante".
Cu aceasta ocazie s-a clarificat de ce e Blaga pa, Dragnea e santajabil cu alte dosare, Ponta e pa etc. Ca trebuie sa vie "premierul meu". Ce vremuri, ca pe timpul lui Bok...

Ori vom avea o coalitie de "uniune nationala", ramand ca Basescu sa faca opozitie si atat (ce vremuri, ca pe timpul coalitiei PDL-PSD din 2009), ori PNL-ul se va alia cu minoritatile, daca va avea 40% dupa redistribuire (in parlamentul de 308+134=442, cei 18 reprezentanti ai minoritatilor reprezinta 4%, daca intra si UDMR-ul inseamna spre 9% fara redistribuire, deci minoritatile vor avea cam 10% dupa redistribuire)
RZV
Io zic ca o sa avem in fruntea bicefala a PNL alte fete (exclus Ciolos), si asta foarte curand. icon_mrgreen.gif
ady77
Acum dacă stau bine și ma gândesc decât Dragnea prim-ministru, mai degrabă Cioloș.
Han Solo
te bate niuman... icon_mrgreen.gif
Markos
Dragnea protesteaza. Pe Feisbuc, evident.
neumann
QUOTE(Han Solo @ 29 Sep 2016, 13:06)
te bate niuman...  icon_mrgreen.gif
*



cu riscul de a ma repeta,

showfinger.gif

29 Sep 2016, 15:33:
Iar ca sa fiu mai clar, vedea-te-as zburand cu f35-ul printr-un nor de suhoiuri democratice!
Han Solo
nu risc nimic... 10561582.gif icon_mrgreen.gif
luck33ro
Il creditati pe Klaus cu prea multa inteligenta smile.gif
radian
Pe care din ei, ca noi, cei de p-aci, avem 2xK. biggrin.gif
miki
QUOTE(Markos @ 29 Sep 2016, 13:16)
Dragnea protesteaza. Pe Feisbuc, evident.
*


Frumos nu e
Liber.... Din pacate inca este.
Facebook nu-i de el smile.gif
RZV
Doamne Ajuta!

Va fi foarte interesat de urmarit cantitatea de spume la gura unora, dupa alegeri. sleep.gif
Asta bineinteles, daca se pastreaza actualul trend PSD-ALDE si daca KWJ se tine de cuvant.
Markos
“Romanii vor vorbi pe 11 decembrie, pana atunci presedintele sa taca. Sa vorbeasca numai dupa ce hotarasc romanii cine sa conduca Romania”, a declarat Dragnea.
RZV
radmasa.gif
Markos
"Vad ca a tacut inteligent pana acum, putea sa continue", a spus el, acuzand ca presedintele a intrat in campanie.

"Daca mai e suparat poate sa puna pe noi niste copoi din institutiile statului", a adaugat el sustinand ca acestia sunt pusi pe "cei care indraznesc sa aiba alta opinie decat a lui sau chiar il cearta".

Suparare mare...
RZV
Altu' negru' de suparare.
Da', mnoah, de la Monta ce sa te astepti? Atitudine tipica de golan frustrat. rolleyes.gif
ady77
Nu-l vreau pe Dragnea prim-ministru, mai degraba Ciolos, chiar si Shordan, dar totusi pe ce se bazeaza KWJ cand spune ca o sa refuze nu stiu ce eventuale propuneri?
Scrie in lege ca un condamnat sau un urmarit penal nu poate fi prim-ministru?
Daca PSD obtine majoritatea mergand in campanie, prezentandu-l pe Dragnea prim-ministru, cum si de ce ar trebui sa refuze propunerea?
b76bgaarh
la presiunea feisbucului, e simplu.
kato
QUOTE(ady77 @ 4 Oct 2016, 16:53)
Nu-l vreau pe Dragnea prim-ministru, mai degraba Ciolos, chiar si Shordan, dar totusi pe ce se bazeaza KWJ cand spune ca o sa refuze nu stiu ce eventuale propuneri?
Scrie in lege ca un condamnat sau un urmarit penal nu poate fi prim-ministru?
Daca PSD obtine majoritatea mergand in campanie, prezentandu-l pe Dragnea prim-ministru, cum si de ce ar trebuie refuze propunerea?
*


unde scrie ca trebuie sa nominalizeze exact candidatul propus de formatiunea care a castigat alegerile???
luck33ro
Cine mai respecta Constitutia in ziua de azi e prostul satului...
Dan73
QUOTE(kato @ 4 Oct 2016, 16:09)
unde scrie ca trebuie sa nominalizeze exact candidatul propus de formatiunea care a castigat alegerile???
*


Zise Klaus azi:
QUOTE
...ar fi absurd să desemnez pe cineva care nu întrunește o majoritate, nu sunt adeptul acestor jocuri politice, nu am de gând să desemnez pe cineva care pe urmă pică în Parlament.

Vezi ca el a inteles ideea din constitutie smile.gif
kato
nu ai inteles intrebarea psd propune dragnea, klaus spune pas si cere pe altul. psd-ul propune tot pe dragnea si klaus spune pas si cere un alt psd-ist. propunerea partidului i se poate impune presedintelui constitutional vorbind? are dreptul sa refuze neamtul?
ady77
Eu nu știu care mai e rolul alegerilor parlamentare.
luck33ro
ai dreptate aici...
kato
QUOTE(ady77 @ 4 Oct 2016, 19:16)
Eu nu știu care mai e rolul alegerilor parlamentare.
*


avand in vedere ca vorbim de alde psd, pnl ca majoritate, da...... de 25 de ani ne-am convins cu totii ca ne ducem cam degeaba la alegeri.....
RZV
QUOTE(ady77 @ 4 Oct 2016, 19:16)
Eu nu știu care mai e rolul alegerilor parlamentare.
*


Cum adica? E foarte clar.
Ca sa stim cu cine va guverna UDMR-u'. laugh.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(kato @ 4 Oct 2016, 18:30)
psd propune dragnea, klaus spune pas si cere pe altul. psd-ul propune tot pe dragnea
*


PSD s-ar putea sa nu-l puna deloc pe Dragnea, nu e partidul lui Dragnea, mai da-l incolo. De exemplu, propunerea PSD de dupa Colectiv, Voinea, mi s-a parut ok, si cred ca i-ar conveni si lui Iohannis (care apropo a inceput sa comunice tot mai bine in ultimele saptamani).





Markos
QUOTE(kato @ 4 Oct 2016, 17:09)
unde scrie ca trebuie sa nominalizeze exact candidatul propus de formatiunea care a castigat alegerile???
*


Nicăieri, s-a mai discutat. Așa cum s-a mai discutat despre Constituția învechită și cu lacune mari.
QUOTE
ARTICOLUL 85
(1) Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru și numește Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.

ARTICOLUL 89
(1) După consultarea președinților celor două Camere și a liderilor grupurilor parlamentare, Președintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare și numai după respingerea a cel puțin două solicitări de învestitură.

Președintele poate face destule manevre, dar riscă o suspendare (sau mai multe) și un referendum (sau mai multe) pentru demitere. La naiba, parcă v-ați născut ieri sleep.gif

LE: asta apropo de măreața Constituție cu care umblă Dragnea-n gură


Și pentru o reîmprospătare mai bună a memoriei, să-l luăm pe Antonescu, după ce a dat USL-ul lovitura (aveau Parlamentul la picioare, după decembrie 2012):
- 2013
- 2015

Întrebări? rolleyes.gif
luck33ro
Ce voiau ei sa zica e ca nu ne trebuie alegeri atat timp cat avem PSD...
neumann
QUOTE
(care apropo a inceput sa comunice tot mai bine in ultimele saptamani)


Asa imi pare si mie.

Oricum si mutarea asta cu "condamnati" e ok, ca n-a dat nume.. icon_mrgreen.gif

Am ceva indoieli cu privire la aia aflati in "cercetare penala". Acolo ar trebui sa functioneze prezumtia de nevinovatie. Altfel pot face denunt calomnios, procurorii deschid dosar, ca asa e in tenis, etc, poate se constata ca nu era vinovat...
vi_escu
da' johannis cand a fost ales presedinte nu era... un pic cercetat? nedumerire.gif
RZV
Penal cumva?
Sau civil, poate? wink.gif
klaus
De incompatiblitate.
Dar cum trebuia rezolvat, baietii au amanat hotararile judecatoaresti pana dupa alegeri si nea presidentul (acum) a fost declarat compatibil ca a dat tiparirea unor materiale publicitare de-ale primariei (unde era primar si semna cu bun de plata ) catre tipografia unui ONG - for german (unde era presedinte, sau ce naiba era - unde semna factura ca furnizor).
C-asa-i in tenis.
luck33ro
Nu-l mai votam pe Johannis daca il votati si voi pe Sordan, ok? happy.gif
klaus
Pe principiu: nu ne mai mancam kaktul daca voi va beti pisatul.
D-astea, de logica din putul gandirii.
luck33ro
Nu cunosc principiile astea pexediste, da e bine ca ni le impartasesti si noua....
klaus
Da, stiu, toti sunt virgini.
neumann
dama, trista politica asta, toti intra virgini si ies curve.. Ce soarta nedreapta
vercingetorix
Klaus Iohannis a reacționat după ce premierul Dacian Cioloș și-a lansat Platforma România 100 (România la 100 de ani).

"Este o platformă foarte bună. Sunt acolo chestiuni pe care ni le dorim cu toții. Sunt principii care e bine să ne ghideze în viața politică și economică. Este o platformă bună. Bănuiesc că Dacian Cioloș nu a venit cu platforma doar pentru a arăta că are o gândire sănătoasă, ci vrea să arate că vrea să meargă mai departe. Pe ce poziție... depinde de alegători. Acum avem alegeri parlamentare, nu guvernamentale. Este un pas bun această platformă", a zis Klaus Iohannis.

Din pacate pentru noi asta e nivelul, Crin Antonescu avea dreptate.
Degeaba.
maho
QUOTE(vercingetorix @ 18 Oct 2016, 14:29)
Crin Antonescu avea dreptate.

S-a trezit? blink.gif
vercingetorix
Dar macar stii despre ce e vorba ?
Chiar si in somn e mai inteligent decat nepotul lui Adolf.
kato
si cum ti-ai dat seama? sforaie pe cand neamtu tace? blush.gif
miki
QUOTE(vercingetorix @ 18 Oct 2016, 15:18)
Dar macar stii despre ce e vorba ?
Chiar si in somn e mai inteligent decat nepotul lui Adolf.
*



d-aia e acum pe bara
fix unde-i este locul
george_scala_2004
minerii lui Iohannis
luck33ro
Guvernul e tehnocrat si independent, oamenii din el au fiecare propriile convingeri si dupa terminarea mandatului nu se dizolva ca persoane . Fiecare e liber sa faca ce-i dicteaza constiinta la terminarea mandatului ... Bucsu a scris si el un articol controversat pentru rating mai mare. E o tehnica gazetareasca happy.gif
luck33ro
Are dreptate! Nu a bagat el tara in colaps cu economia bubuind?. Cine mai poate asa ceva? happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.