Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Klaus Iohannis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164
IRONICK
QUOTE(bion @ 8 May 2023, 10:53)
A dus-o acasa. Azi avea ore la scoala. Camila ot Sibiu

Intr-vreme Cabinetul 2 a poftit ceva fursecuri de TM. Se trimteau cu caricioplanu. Venea si apa de viși tot cu taromul.
Am avut oroarea inainte de Craciun 1979 sa vad in vagonul de coletarie de la vinervaltzer in HU o lada mare de la dior cu destinatar. Madame Ceausescu Elena icon_mrgreen.gif Cum trenului i se adaugau, scoteau vagoane in HU vagonul a ajuns temporar in mijlocu garniturii si au lasat lumea sa treaca prin el. Doi ceferisti unguri radmasa.gif se uitau sa nu umbli la colete.
*


eu nici macar nu vorbeam de anii lu' impuscatul
maho
QUOTE(radian @ 7 May 2023, 21:18)
Presedintele are rol principal de reprezentare diplomatica.
*


Presedintele, da' nu nevasta-sa.
In fine, s-ar putea sa fi fost mai ieftin si mai convenabil asa, decat s-o expedieze de la Otopeni acasa cu vreo masina oficiala.
bion
Radian pe strainezia nu mergea cu blatul. Poate tu ca erai ungur laugh.gif Era control si vama si graniceri acte bagaje etc. Eram deja in campia muncii.
radian
Ni o pwla. De cate ori a venit consoarta de la Viena la Simeria cu nasul. La vagon cuseta. Daca nu mai erau locuri la cuseta isi lua la clasa a II-a si apoi cu nasul la loc la cuseta. A fost si cand n-a avut bilet de loc. Pe cei de la frontiera nu-i inteteseaza biletul de calatorie.

La un momrent dat mergea spre Viena. Atunci era in vagon de clada a II-a, era la inceputul carierei de navetista. Intra in compartiment un honeless. Jerpelit, neingrijit, dar spalat, nu putea. Avea chef de vorba. Consoarta singura cu ala in compartiment. Era cetatean austriac, nativ austriac, a fost sa viziteze RO. Aventurier. La granita la iesirea din RO apare granicer, poltist, dracu stie ce o fi fost. Iese vagabondul pe hol, discuta ceva cu omul si revine in compartiment. aPovrstea se repeta la intrarea in Hu, cu oficialul maghiar. De data asta se lasa cu scandal. S mea a coulit urechile, curioasa. Vagabandoul nu avea acte. Sustinea senin ca i-au fost furate in RO,. Ungurul il injura copios pe roman ca i-a dat aluia voie sa iasa din tara doar in baza unei poze din telefon cu pagina cu foto din pasaport. In final, decat sa se complica cu vagabonul i-a dat si ungurl verde.

Ala cu siguranta in tabara cu refugiati musulmani si-a vandut actele pe bani grei.
einstein1984
Wow, nu ma asteptam la plottwistul de la sfarsit.
radian
Vanzarea actelor catre refugiatii musulmani? S-a practicat la greu. Un pasaport pccidental se vndea cu zeci de mii de euro. Act original, inlocuirea pozei era fliare la ureche.

Pe mine m-a amuzat tupeul vagabondului sa se legitimeze la granita cu o fotografie din telefon.
einstein1984
In tren nu scaneaza pasapoate (sau scaneaza?), dar la PTF auto si aeriene iti baga pasaportul la scanner si acolo afiseaza poza pe care o au ei in dosar.... Daca ala e negru si nu stie germana si apare poza uu Herman Goering blond.... nu prea pune botu politistu.
Zeci de mii de euro cred ca era un pasaport fals cu numele tau poate, nu al altuia.
axabrt
Era rus și călătoarea la Viena sub numele de Adolf Putin
einstein1984
Putler
marksman
QUOTE(radian @ 8 May 2023, 11:15)
M-am speriat ca ai facut blatul, ai dat dreptul la nas si te-o cazat in vagonul posta. Banuiesc ca erai student pe atunci.
*


În anu' de grație 2003, student fiind, avusesem un examen joia, și cum în sesiunea aia descoperisem CounterStrike-ul, am dat foaia aproape goală și-am plecat direct la gară, să prind trenul de 14șiceva. Inițial m-am dus la casa de bilete și-am cerut bilet, la care tanti mi-a zis sec "Acuma pleacă. Următorul!".am văzut pe tabelă peronul de la care pleca și am fugit glonț. Cred că era peronul 2 sau 3, a trebuit să fac doar slalom printre călători, cu un rucsac și o geantă. Trenul tocmai se punea în mișcare, l-am ajuns la ultimul vagon, mi-am aruncat din mers geanta pe ușa deschisă apoi am urcat și eu.
Până aproape de Arad mi-am găsit și un loc. La Radna vine nașul: biletul. "N-am". Scandal, că mă dă jos din tren. Zic "Hai, șefule, că-s si eu student, acum am ieșit de la examen și vreau să ajung acasă. Nu putem face să fie bine?" la care el se uită la mine, se gândește un pic și-mi zice: "La Zam avem staționare 20 de minute. Stai pe-aci să te găsesc". Și stau, trece timpul, ajungem la Zam, trece nașul ca din întâmplare pe lângă mine și-mi zice: "În capătul vagonului". Ajung acolo, pe lângă naș, supracontrolul. Îmi scapă un "'aideplm, ce mă fac?" iar nașul, calm, zice "îi dai și lui, și o să fie bine". 10000 la naș, 10000 la supracontrol, (leul nu era denominat încă), m-am făcut cu loc: "stai pe locul 15, compartimentul de lângă veceu".
radian
Ei despicati firul in pattru, de unde sa stiu detaii? Am precizat, mi-am dat cu presupusul ca si-a vandut actele. In ghereta padaportului la auto sau la plecatea cu avionul, vamesul are la dispozitie o gramada de echipamente. In tren e mai greu.
einstein1984
Macar tu nu mergi cu bicimceta fara bilet si dupa aia tipi ca nu-ti face CFRul conditii pt biciclete.
Asa am patit si eu, am luat trenul Sinaia busteni la tanc si am dat 15 lei la nas, biletul era 7 .
axabrt
Eram cu prima soție în tren, veneam de la munte.
Eram studenți, sunt sigur că la vremea aia umbla doar cu mine
radian
Experienta faina. Vibe consoarta acasa cu trenul. Face escala o zinla Budapesta. Ea a facut o parte din liceu la Cluj la liceu cu predare in maghiara. Cred ca e ultima ramasa in RO, najoritate us in HU.

In fine, la plecare din Budapesta, o coafeaza un tren Budapesta -Brasov. Cere bilet pana la Simeria. Doamna, avem oferta, cap linie-cap linie. Pentru statii internefiare prte intreg. Biletul Budapesta -Simeria costa aproape dublu fata de un bilet Budapesta -Brasov.
einstein1984
Ca la avioane, hub to hub e mai ieftin decat hub to spoke. Asa ca ieie cu escala si abandionezi conexiunea.
bion
BV e mai sproape de secoime unde merg masiv turistii unguri. O fi pret subventionat smile.gif
axabrt
Klaus Iohannis participă la cel de-al patrulea Summit al Consiliului Europei, în Islanda.

Hmm...se duce să aibă de unde se întoarce . Treaba o fintrecut și pe la Sibiu
bion
Pai altfel face gloaba circ.
IRONICK
[attachmentid=1628149477]

Mai sunt si oameni responsabili in tara asta.
axabrt
Lebăda maro. Dau in clocot bugetarii, vor salarii mai mari
Guvernul va da că la anul doar aveam alegeri.

Euro va ajunge 6 lei. Sa dea Domnul și măicuța Domnului.
Băncile și multinaționalele vor scumpi totul.
Evident guvernul bun a dat, dar multinaționalele sug sângele poporului.
O vor suge și angajații din privat. N am auzit în 30 de ani de vreo grevă în privat.
tatabobu
Parca la Dacia au fost.
bion
N am auzit în 30 de ani de vreo grevă în privat.
Sclavi perfecti
bucatzel
Pai in privat nu e asa nevoie de greve, daca nu-ti convine cat te plateste X, mergi la Y. Nu-si permit niciunii sa tina salariile prea jos, ca Z oricum plateste decent. Singurii care intr-adevar is dezavantajati in filmul asta sunt tantalaii, dar si de ei au grija sindicatele. Dar mna, multinationalele ie naspa, mai bine sa lucreze papardel la negru...
einstein1984
QUOTE(bion @ 19 May 2023, 00:21)
N am auzit în 30 de ani de vreo grevă în privat.
Sclavi perfecti
*


Pai mai mergi la ORL, ca numai la Dacia so Arcellor Galati au fost cateva, de obicei inainte de negocierea de contract colectiv la munca. Si in mod sigur au fost si altele, dar evident ca nu sunt multe locuri unde sa faca mii de omanei greva in acelasi timp ca sa ajunga la stiri.
maho
QUOTE(einstein1984 @ 19 May 2023, 09:08)
Pai mai mergi la ORL

... si dupa aia la oftalmolog. rolleyes.gif (de vazut, le vedem la tv grevele).
radian
Au fost Bioane si la privati. In urma cu 25 de ani, la chinezii a fost greva spontana, muncitorii au incetat lucrul. La Supercom, firma de salubritate, de curand a fost o greva spontana.
IRONICK
QUOTE(bion @ 19 May 2023, 01:21)
N am auzit în 30 de ani de vreo grevă în privat.
Sclavi perfecti
*


Hai ca arunci cu rahat degeaba in ventilator.
La Dacia, ca suntem pe forum dacia.
bion
Pooletilor io am citat din postarea lui axabart. Voi sunteti chiori. tongue.gif
Bucatzel vb. ca unu care inca are optiuni in RO.
In occidentul decadent greve sunt kklau la privati si si la stat. Dar aia cica sunt tantalaii wink.gif
Asa pe acolo confederatiile chiar isi fac treaba si sunt solidari. La noi egoismul e pe primul loc
IRONICK
la noi sindicalistii sunt bisnitari
in vest sindicalistii sunt aia de stau mai prost cu meseria

ideea este sa ai contract pe ramura


20 May 2023, 11:43:
guwernul meu stabil

Marcel Ciolacu, șah la PNL: suspendă negocierile pentru noul guvern până la rezolvarea grevei profesorilor și reforma pensiilor speciale
axabrt
Clauz șah la pezede.

Iohannis vrea ca noul guvern să se instaleze până pe 30 mai: Această rotație trebuie să se desfășoare rapid, corect, „sticlă"...


Aaam și eu o întrebare. Sticla de whisky ori de vodka?
marksman
Îl pun iarăși premier pe Văcăroiu?
bion
Pe Csolos rolleyes.gif
marksman
Văcăroiu era ăla cu sticlele.
bion
Vodcăroiu
Vecin si prieten de pahar cu Chioru
IRONICK
[attachmentid=1628149617]
axabrt
Klaus Iohannis a fost întâmpinat la Sibiu, în a patra zi de grevă din Educație, de un cor de copii cântând „O lume minunată”
IRONICK
Vaca aia de Carmen a zis ca ea nu face politica. Dar copii a strans pentru cantare.
bion
Cacand psd a pus copii la festivalul lalelelor Pitesti sarira toti cu gura. Ca ghivolita ardelana a carat copii sa le cante la joianis si la senilul ala cantecul ala de kkt in conjunctura actuala taoata lumea mucles. FMCC si urmasilor.
sorin1983
pai cine a adus peeeseeedeee la guvernare?
e bine cu psd-ul... avioane, plimbari... nea nicu si tanti leana biggrin.gif

apropo... cum e cu rotativa din toamna?
https://ziaristii.com/iohannis-mai-da-o-san...ada-pe-ciolacu/
radian
Cu rotativa? S-a spart sticla…
axabrt
Howh. Dulapul a grăit: de ziua Românilor de Pretutindeni: Statul trebuie să identifice oportunitățile care să-i facă pe cei plecați să se întoarcă

Dracu l mai votează pe ăștia futile mumancur
Normal că trebuie să se întoarcă că na sa plătească taxe și impozite mai ales pensiile speciale
IRONICK
[attachmentid=1628149764]
axabrt
Iohannis: „România înregistrează progrese în privința protecției mediului. Direcția în care ne îndreptăm este corectă”

Și iată direcția mai jos.

Klaus Iohannis participă la Summitul B9 din Slovacia.

O fi mers cu avionul?

radian
Ca doar nu cu bicicleta…
Bicicleta galbena
Foarte buna analiza:

'Deceniul Președintelui Iohannis'

https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2632805...ui-iohannis.htm

bion
Inca un yesman in fata UE NATO USA. Ungurii, lesii, slovacii au ceva coloana vertebrala.
Dar obedienta lui gretoasa nu aduce nimic pentru RO. Stapanii se sterg cu el la cur
IRONICK
QUOTE(bion @ 12 Jun 2023, 09:34)
Inca un yesman in fata UE NATO USA. Ungurii, lesii, slovacii au ceva coloana vertebrala.
Dar obedienta lui gretoasa nu aduce nimic pentru RO. Stapanii se sterg cu el la cur
*


Asta ai citit-o tot in Adevaru' sau ce citesti tu? blink.gif
bion
Mai vedem si noi una alta.Da-mi un exemplu cand pentru interesul romanilor joianis a croncanit ceva la bastani.Aproba tot. Calca pe bec ca alaturi de guvern si parlament nu e in stare sa faca ce isi asuma in fata licuricilor.Matale stiu ca nu filtrezi nimic. Apreciez.
IRONICK
Nu am zis ca Wuhanis a facut ceva util, ci ca tu repeti mai rau decat il acuzi pe el.

wub.gif
Bicicleta galbena
Problema cu Iohannis nu e ca n-a croncanit in fata 'bastanilor', ci e una interna - cum s-a raportat el la asteptarile romanilor, ce a facut din ce a promis, si ce drum a imprimat tarii.

In articol e scris foarte clar, de aia am si pus linkul.

In extern eu zic ca n-a fost rau, dar nici prea stralucit. Uneori pleca de parca se plictisea in tara.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.