Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Klaus Iohannis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164
cristic1982
Este irelevant la francezi. Ăia dau foc la mașini și când cer măriri salariale, dar acum că au scumpit carburanții.
Cât despre transportul lor public: este la ani lumină față de al nostru.
dizzy
Adică în Franța se protestează, politia ii bate, udă, gazeaza, dar acolo e ok.
La noi e folosire excesiva a forței.
Dubla măsură?

Și ne mai pregătim de o tura de 1dec!
cristic1982
Iar ai sarcină de la organizație?
maho
Vrea sa dea de inteles ca l-ar fi auzit pe Iohanis zicand ca "acolo e ok", de vreme ce a bagat continuarea cu "folosire excesiva a fortei".
QUOTE(dizzy @ 25 Nov 2018, 10:37)
Adică în Franța se protestează, politia ii bate, udă, gazeaza, dar acolo e ok.
La noi e folosire excesiva a forței.
Dubla măsură?


Un link se poate, domnu' dizzy? Ori e masura dublu dereglata? Sbp, "daddy" avea mai multa imaginatie cu tentativa de ass-asinat. rolleyes.gif
dizzy
Nu a zis ficusul nimic de Franta. Nu ca ar conta ce zice el.
Daca intrebarea este despre violente, foloseste si tu google.com
maho
Topicul fiind despre Iohanis, foloseste si tu referirile la el. Ce sa vezi, protectia drepturilor romanilor din Marea Britanie, dupa brexit, n-0a fost negociata de ai tai (cei pe care incerci sa-i sustii aruncand cu noroi in Iohanis). Jegoase incercari de manevre, poate mai tin la primitorii de galeti rosii, nu aici. wink.gif
bion
QUOTE(radian @ 25 Nov 2018, 09:14)
Poate ar fi interesant de remarcat ca manifestantii aia erau pusi pe fapte revolutionare. La noi marea majoritate a mers pe idea de protest pasnic doar ca provocatorii infiltrati au reusit sa-si faca bine treaba...
*


Adi estte ca tu crezi in Mos Craciun radmasa.gif
dizzy
Presedintele e al nostru, nu e al meu sau al tau.
Intai sa vad Malaca Bretanie uschita din UE, ca am prostul obicei ca si atunci cand vad si pipai sa ma indoiesc!
Apoi sa vad ca nu ne pune mai multe piedici ca pana acum.
Dupa ai o sa cred.
Asta cu ai mei, ai tai, ai nostrii! tongue.gif
DragosP
QUOTE
Proiectul reflectă toate preocupările noastre și soarta românilor din Marea Britanie, finanțarea bugetului UE și multe alte lucruri. Este un acord care are vreo 500 de pagini și opinia noastră este că proiectul e bun. Merită mers mai departe. Drepturile românilor, dacă acest acord se aprobă, sunt perfect protejate.
Cei de acolo. Cei care vor vrea după aia, mai vedem noi.
radian
"Pe de altă parte, am constatat din partea doamnei premier o dorință de colaborare, ca să zic așa, în repetate rânduri m-a invitat să colaborăm. Iată că voi colabora: voi merge la ședințele de Guvern"...

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/pol...-guvern-1050943

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Daca proasta satului i-o cere...
nasty
Mai câștigă 5% în sondaje
RDK
Să aibă grijă să nu depășească 100%
bion
În timpul unei vizite oficiale în Anglia, KWJ e invitat la un ceai de către Majestatea sa, Regina. Și KWJ o întreabă :
- Mi-ați putea răspunde la o întrebare ?
- Desigur.
- Aveți o experiență lungă în fruntea unei țări. Care este secretul unei bune conduceri ?
Cu un zâmbet suav, regina răspunse :
- In opinia mea, filosofia minimala a conducerii cere să fii înconjurat de oameni inteligenți.
- Și cum îți dai seama cine este inteligent și cine nu ? - insistă Johannes.
- Foarte simplu, spuse regina, permiteț-mi să vă arăt. O sună pe Theresa May, puse telefonul pe speaker și spune :
- Domamna prim-ministru, vă rog să aveți amabilitatea de a-mi răspunde la o întrebare : mama dvs. are un copil, tatăl dvs. are un copil, iar acest copil nu este nici fratele, nici sora dvs. Cine este el ?
Theresa May răspunse fără ezitare :
- Sunt exact eu, Majestate.
- Corect, spuse regina . Mulțumesc și la revedere.
Apoi, privindu-l pe es KWJ:
- Ați înțeles, domnule președinte ?
- Da, majestate ! Foarte interesant! Fiti sigură că o să folosesc această lecție !
Odată întors la București KWJ se hotărăște să o supună la test pe Viorica Dăncilă.
Convocată, aceasta vine la Cotroceni.
- Doamnă , mă întreb dacă ați fi capabilă să-mi răspundeți la o întrebare.
- Desigur, dle președinte.
- Ei bine, mama dvs are un copil, tatăl dvs are un copil, copilul ăsta nu este nici fratele, nici sora dvs. Cine este el ?
Viorica își rotește câteva clipe ochii între tavan și podea și în final îl întreabă pe președinte dacă i-ar putea acorda un răgaz de gândire.
Intoarsă la Guvern, convoacă ministrii alături de care zăbovește câteva ore asupra problemei, fără să ajungă la o soluție.
Pradă disperării, îl sună pe Dragnea, la partid:
- Ascultă, zi-mi și mie : maică-ta are un copil, taică-tau are un copil și acest copil nu este nici frate-tău, nici soră-ta. Cine este el ?
Dragnea răspunde pe loc :
-E simplu, sunt eu.
Viorica fuge glonț înapoi la Cotroceni și intră gâfâind in biroul lui KWJ.
- Știu răspunsul, domnule ! Știu cine este blestematul ăsta de personaj ! E Dragnea !!!
La care KWJ cu o nedismulata grimasă de dezaprobare îi zice :
- Sunteți într-o mare eroare doamnă ! E Theresa May.
DannyY
Da' acvariu ai?
bion
Dap. Am doi lipoveni in gazda biggrin.gif
cristic1982
Ce sat din Moldova ziceai că faci tu de râs?
radmasa.gif
bion
Cel mai cocalar sat din RO este Bucuresti. tongue.gif
cristic1982
Subscriu
DragosP
Exact așa zice și vulpea.
axabrt
Coane vulpe, sa ti prezint eu o doctora bucureșteană 1000%. Ghici ce i ?
se kk pe el de bucuresti si si lua una casa la campina. In prahova adica . Cica i place mai mult .
In ultimii ani bucuresti nu mai e cum il stii din tineretile lu matale. E rau de tot.
DragosP
Îhî.
bion
cand cu migratiile lui Ciuruitu se duse pulii pomana ce mai fu oras in RO.Le-a imputit cu lumpeni pe toate. In loc sa ridice zonele cu pulifrici la nivelul alora mai cu trotoar si pardonscuzati a facut exact invers.A treia migratie olteneasca de dupa 2000 e ca motzul la kkt. icon_mrgreen.gif
Pe persoana fizica ce ma aflu daca vreau sa imi amintesc cum era satul junetii mele tre sa ma duc macar pana pe la Budapest .
DannyY
QUOTE(bion @ 8 Feb 2019, 19:25)
pardonscuzati
*


Io am citit varianta necenzurata: mercipardonscuzati tongue.gif
LE. N-am sa uit ca m-ai facut bolsevic...
bion
Scuzati, trebuia sa zic starovetz,rascolnic. Tribu tau a descalecat innaintea bolsevicilor.
Muravliovka a fost ceva izolat.
.PS Bolșevic e mizilic comparativ cu faptul că si fost in stare să defectezi la olteni radmasa.gif
DannyY
Cineva trebuie sa civilizeze si partea asta de lume tongue.gif
maho
Si cand o sa se-ntample asta? tongue.gif
bion
Nu ai inteles. DannyY e un kisellef modern care aduce noile regulamente organice ( alea care au dat ucazul de europenizare a moldovlahilor). biggrin.gif
Merge mai greu ca oltenii e mai refractari la munca , ei e nascuti sa fie sefi.
nasty
După propunerea Iordache la justiție îl va refuza și pe Nicolicea?
Dar oare e vreunul de la PSD după cei doi de nerefuzat?
Bicicleta galbena
In sfarsit, cu o intarziere de un an jumate minim, Herr anunta un referendum pt 26 mai.
Sa vedem cu ce intrebare si cu ce rezultat.


ady77
Pai avea nevoie de alegeri ca sa facă cvorum.
DragosP
Cum adică face referendum dar nu știe ce întreabă?
https://www.cotidianul.ro/actorul-iohannis-...LCUNQiGw-2SUCuk
IRONICK
QUOTE(cotidianul.ro)
Toată ceata lui Pițigoi din Piața Victoriei, fericită că a fost băgată în seamă și invitată la Cotroceni, începe să producă păreri. [...]Dacă președintele a hotărît să fie referendum, la ce se mai consultă? Are nevoie de o întrebare? Păi dacă știe că va fi referendum ar trebui să știe și întrebarea. Nu se poate referendum fără subiect! [...]O șmecherie ieftină de mobilizat populația #Rezist la un vot care să aducă un procent mai mare pentru partidele de aplaudaci așezate în spatele lui Klaus Iohannis.

ueee PSD ue cotidianul.ro

[attachmentid=1628102591]
DragosP
Alta nasoală: cică vor fi secții de votare diferite. Păi ori e referendum, ori nu e!
kato
cica unii interpreteaza legea dupa cum ii avantajeaza. ghici cine! rolleyes.gif
radian
QUOTE(DragosP @ 28 Mar 2019, 21:49)
...vor fi secții de votare diferite...
*



Sperare humanum est...
ady77
I-a luat doar 2 ani sa hotărască data, i-o mai lua doi ani sa pună întrebarea tongue.gif

Mie logica îmi spunea ca trebuia sa aibă si întrebarea cand a hotărât să faca referendum, asa pare doar campanie electorală, face referendum ca asta așteaptă unii (Guran, Petreanu etc)
radian
Daca se consulta cu societatea civila e de rau?
DragosP
Nu, dar logic ar fi fost să fie invers: "dragi #rezist, dacă facem un referendum ce întrebare punem ca să-l salvam pe Dragnea?"
radian
Cat de inocent esti tu uneori...

DragosP
Acu' pe bune, nu e normal să pui mai întâi boii și apoi carul?
Indiferent de interesele (pe care e normal să le ai) tale?
ady77
QUOTE(radian @ 29 Mar 2019, 07:29)
Daca se consulta cu societatea civila e de rau?
*


Nu e de rau. Dar cand anunta referendumul, logic era ca sa fie terminate consultarile si sa spuna si intrebarea, parerea mea.

maho
I-o da lui v.v.d. s-o compuna corect gramatical, de-aia mai dureaza.
ady77
Daca scrie dupa dictarea lui Iohannis iti dai seama icon_mrgreen.gif
ady77
Cică pe 27 mai ne spune și nouă întrebarea icon_mrgreen.gif
ady77
A spus temele de la Refendum domnu' Presedinte.

1. Interzicerea amnistierii sau gratierii faptelor de coruptie.
2. interzicerea adoptării de către Guvern a OUG în domeniul infracțiunilor, pedepselor și al organizării judiciare corelată cu dreptul altor autorități constituționale de a sesiza direct Curtea Constituțională cu privire la ordonanțe.
cristic1982
Eu aș pune ca orice partid sau președintele să poată contesta la ccr ordonanțele de urgență, iar cât timp sunt în contestare să nu fie aplicate.
Oricum este nevoie de o reformă constituțională.
dizzy
un pic mai complicat nu putea si el sa o zica?
DragosP
Cel puțin aia de la punctul 2 e degeaba, nu așa se face ca să fie cu adevărat cu urmări
maho
Urmari n-ar fi oricum, cu actuala majoritate parlamentara. Poate doar sa se mai trezeasca unii la votul viitor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.