Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra Klaus Iohannis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164
maho
Poate reveniti si voi ontopic, la un gest facut de Klaus.
vercingetorix
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 10:42)
"Binele cu forta", asta propovaduiesti tu? De fapt nu ma mir, te-ai declarat deja comunist (alta specie abjecta, pe langa apevisti).
Nu va place ca vi se spune verde-n fata ca sunteti inutili. Obisnuiti-va, parazitilor.
*


Cand jignesti, iti dai masura educatiei primite, parintii sunt mandri.
Cand injuri Armata tarii tale, fii mandru inca o data de educatia primita.
Cand ma injuri pe mine devii mai bazat, mai important, mai barbat.
Poate chestia asta iti mareste si scula, cine stie...
Asa suntem noi, comunistii, scarbavnici si abjecti, ii spalam cu furtunul de pompieri pe cei ce n-au vazut cum arata samponul in viata lor.
Sa ne scuzi ca le-am dat mizeria jos, iarna jegul tine mai bine la frig, ce-i drept.
DannyY
QUOTE(maho @ 12 Jun 2018, 11:04)
Poate reveniti si voi ontopic, la un gest facut de Klaus.
*

Ca sa fiu mandru de armata tarii mele, ar trebui ca armata aia sa-si vada de treaba ei, ca de aia platesc impozite la stat si isi iau apevistii solda. Nu sa oblige pe cineva sa piarda un an jumate din viata muncind fizic pentru niste jigodii imbracate in kaki. Cine vrea sa fie Rambo, treaba lui. Eu n-am inclinatii pentru asa ceva.
I-ati spalat cu furtunul de pompieri ca sa va bateti joc de ei, nu ca sa-i curatati. V-am vazut in actiune, cand au venit amaratii din februarie. Da, i-au scos pe prapaditi pe platou, dimineata, intr-un ger de te kkai pe tine de frig si au pus furtunul pe ei. Vreo patru sau cinci segmenti-majori cu niste ranjete tampe pe fata. Cu asta va mandriti, animalelor! Nu stiu cati or fi scapat de pneumonie, ca dupa nici o saptamana m-au lasat la vatra.

Nu te injur pe tine ca persoana, ma doare-n paispe de tine, nici nu te cunosc si nici nu vreau sa te cunosc. Injur cu sete ceea ce reprezinti (apevismul comunist) si propovaduiesti. Mai ai putin si admiri igiena de la Auschwitz, ca si acolo erau bagati la dus cu forta. Doar ca acolo, uneori, nu curgea apa.

@maho: Un gest electoral, fara indoiala. Faptul ca a donat premiul e OK. Ce nu inteleg eu este cum si de ce Presedintele Romaniei poate primi un premiu din partea unei organizatii straine obscure...
bucatzel
QUOTE(vercingetorix @ 12 Jun 2018, 10:39)
Corect, au renuntat in 1973, dupa succesurile cu Vietnamul.
*



Ca de obicei, habar n-ai, dar vorbesti. Nu prea inteleg de ce, ca nu te plateste nimeni pentru postarea asta.

La americani era obligatoriu sa te inregistrezi, in afara de perioadele de razboi, sansele sa si ajungi in armata erau mici. Mai ales ca existau alternative, chiar si in perioada razboiului: https://en.wikipedia.org/wiki/Civilian_Public_Service .

DannyY
QUOTE(DragosP @ 12 Jun 2018, 10:57)
Păi nu numai el. Mai sunt și alții. De notorietate sunt ăia cu vaccinurile.

A... Stai! Doar binele cu care suntem noi de acord să se facă cu forța!?
*


Nu stiu daca ai observat, dar m-am ferit sa intru in acea polemica. Desi acolo este mult mai nuantata discutia, in sensul ca un copil mic nu-si poate exprima opinia, dar parintele are obligatia sa-i asigure apararea - cu niste arme testate - impotriva unor boli cu probabilitate mare de aparitie.
I-am facut toate vaccinurile fie-mii si vad ca e OK. Sa vedem ce-o face la licenta, da' aia nu mai tine de vaccinuri biggrin.gif

In schimb, sa spui ca i-ai facut un bine aluia pe care l-ai spalat cu furtunul de pompieri mi se pare o ironie ieftina. Are cineva idee ce presiune are un hidrant din ala?
bion
Serviciul ala a fct. in WW2. In rest te te cam lua cu arcanu la oaste. Daca nu o cam beleai. Vezi niste cazuri de vedete celebre.
In ultimii 70 de ani USA a cam fost tot timpul in razboi pe undeva biggrin.gif
Despre "preformantele" armatei romane in perioada comunista. Iese cu minus .Subofiteri promovati pe spagi si obedienta. Puturosii si incapabilii de munca se aciuiau in armata. . Ofitzaranii adunati la scoli din pleava absolventilor analfabeti de 8 clase. Incompetenta maxima in orice domeniu.
maho
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 11:31)
@maho: Un gest electoral, fara indoiala. Faptul ca a donat premiul e OK.

Nu stiu, cred ca-i cam devreme pt. prezidentiale, pana atunci nu-si mai aduce nimeni aminte. Probabil nici suma nu-i o avere si nu statea in banii aia, dar gestul parca nu se compara cu micii, berea sau galetile rosii/portocalii ale altora.
DragosP
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 11:46)
Are cineva idee ce presiune are un hidrant din ala?
*


Maxim 6bar.
Problema e mai degrabă debitul.
DannyY
Conteaza ce simte carnea racanului.
vercingetorix
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 11:31)
Injur cu sete ceea ce reprezinti (apevismul comunist) si propovaduiesti. Mai ai putin si admiri igiena de la Auschwitz, ca si acolo erau bagati la dus cu forta. Doar ca acolo, uneori, nu curgea apa.

Iti recomand un control psihiatric, sau cam asa ceva...
Sau ceai de tei daca nu iti permiti un doctor.
Doar ca blegeste si ce nu trebuie. radmasa.gif

QUOTE(bucatzel @ 12 Jun 2018, 11:31)
Ca de obicei, habar n-ai, dar vorbesti.

Mai pune mana si citeste privind anul 1973 si conflictul din Vietnam cu urmarile sale, documenteaza-te, informeaza-te...
http://www.zf.ro/business-international/ce...-viata-15101325

In materie de razboaie, conflicte armate, munitie si armament am studiat ani in sir.
Stilul asta autosuficient, de om cate le stie pe toate imita pe unii...
DannyY
Te califica ceva pentru recomandarile pe care le faci? Daca e doar scoala de plutonieri, e mai putin decat nimic wink.gif
vercingetorix
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 12:22)
Te califica ceva pentru recomandarile pe care le faci? Daca e doar scoala de plutonieri, e mai putin decat nimic wink.gif
*


Nu esti in masura sa ma evaluezi, ne despart prea multe.
In afara de indemnul general de a citi si de a invata, ca sa nu cadem in altceva...
ady77
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 11:46)
In schimb, sa spui ca i-ai facut un bine aluia pe care l-ai spalat cu furtunul de pompieri mi se pare o ironie ieftina. Are cineva idee ce presiune are un hidrant din ala?
*


De fapt asta e problema imbecilului, ca e convins ca i-a facut un bine, din pacate nu e o ironie.
vercingetorix
QUOTE(ady77 @ 12 Jun 2018, 12:30)
De fapt asta e problema imbecilului, ca e convins ca i-a facut un bine, din pacate nu e o ironie.
*



Incearca sa dormi sau sa maninci langa un sconcs de tipul asta...nu vei putea.
Se vede ca habar n-ai, doar strangi postari...
Si ai dreptate, problema imbecililor in societate e una mare.
DannyY
Ce sa va fac, Vercy? Si pe sconcsii aia tot cu forta ii aduceati, ca altfel stateau si puteau acasa, in patul lor. Deci va placea.
ady77
QUOTE(vercingetorix @ 12 Jun 2018, 12:36)
Incearca sa dormi sau sa maninci langa un sconcs de tipul asta...nu vei putea.
*


Adevarul e ca doar cu furtunul de pompieri puteau fi spalati, altfel era imposibil wacko.gif
Si te miri de ce detesta toata lumea felul in care se facea armata in Romania?
vercingetorix
Frate, ce specimene...
Astia nu inteleg nimic, poti sa le si desenezi ca e tot degeaba.
axabrt
QUOTE(DannyY @ 12 Jun 2018, 11:39)
Ce sa va fac, Vercy? Si pe sconcsii aia tot cu forta ii aduceati, ca altfel stateau si puteau acasa, in patul lor. Deci va placea.
*


Aia aduși la manifestare la daddy, mergeau spălați cu furtunul?
maho
Aia nu se-ncadrau, erau bruneti din nastere (a dat ieri din greseala nevasta pe irealitatea, imagini si interviuri multe de la mega-mitingul psd-ist: cohorte de ciori...).
klaus
A iesit dom Iohannis sa ne spuna ca e cam prost si nu prea intelege hotararea CCR si ca-i trebuie timp sa o analizeze, dar nu chiar pana in decembrie, ca vrea un referendum pe justitie, ca dragnea e de porc ca a amenintat magistratii.

Bine, domnul president e in continuare intr-o nebuloasa si toti prostii il cred, nenea dragnea nu a amenintat magistratii, ci PROCURORII, care NU SUNT MAGISTRATI.
Aceasta rostogolorie a uni tampenii din partea presidentului mi se pare ori prostie, ori minciuna sfruntata.
In cauzele Vasilescu contra Romaniei si pantea contra Romaniei, CEDO a stabilit neechivoc ca din cauza faptului ca propcurorii actioneaza ca reprezentanti ai ministerului public, fiind subordonati procurorului general si aceta inistrului justitiei, nu sunt independenti, calitate necesara pentru a fi magistrat, motiv pentru care procurorii nu sunt magistrati in intelesul art. 5 al. (3) din Conventie.
vercingetorix
QUOTE(maho @ 12 Jun 2018, 13:45)
Aia nu se-ncadrau, erau bruneti din nastere (a dat ieri din greseala nevasta pe irealitatea, imagini si interviuri multe de la mega-mitingul psd-ist: cohorte de ciori...).
*


Ati gasit "explicatia", ciori...
Altfel, retardati, redusi mintal, asistati social, trantori, lenesi, betivi...cam asta e panoplia tefelistilor.
Ei sunt alfa si omega, arianul perfect, biciul lui Attila, intruchiparea perfectiunii...
De ce nu inaugurati vreun gulag unde sa-i deportati pe toti cei nu sunt ca voi, huh ?
Da ,stiu, nu aveti c.o.a.i.e. pentru asta...

Si poate se sesizeaza cineva de remarci rasiste pe forumul asta.
Moderatorii, ca sa nu avem plangeri : https://dexonline.ro/definitie/coi
maho
No problem, cred ca nu se ia ban pt. oo. Cel ce s-a dovedit a fi coiless e-n concediu, iar (ca sa citez niste clasici) "daca aviara dadea-n ciori, dormeam linistit fara gabori si politicieni corupti". Tiganu' - tot tigan. Da, sunt rasist, si mai am o gramada de defecte, nu ma cred "arian", dar nici "unter..."plm.
radian
QUOTE(vercingetorix @ 12 Jun 2018, 12:30)
... ne despart prea multe...
*



In afara de vreo unul, doi cu care te-ai solidarizat si care intradevar sunt facuti dupa acelasi calapod cu tine, cam de toti ceilalti de pe aici te despart multe. O mai nimeresti si tu din caND, CAND...

QUOTE(vercingetorix @ 12 Jun 2018, 12:36)
Incearca sa dormi sau sa maninci langa un sconcs de tipul asta...nu vei putea...
*



Pai tu imparteai dormitorul cu racanii? Nu te lasau sefii tai sa halesti si tu fie si mai la sfarsitul programului la popota? Te trimiteau la cantina fraierilor din armata?

Sau poate am inteles eu gresit, sconcsii erau colegii tai apevistii...
yoncv
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 14:09)
Bine, domnul president e in continuare intr-o nebuloasa si toti prostii il cred, nenea dragnea nu a amenintat magistratii, ci PROCURORII, care NU SUNT MAGISTRATI.
Aceasta rostogolorie a uni tampenii din partea presidentului mi se pare ori prostie, ori minciuna sfruntata.
In cauzele Vasilescu contra Romaniei si pantea contra Romaniei, CEDO a stabilit neechivoc ca din cauza faptului ca propcurorii actioneaza ca reprezentanti ai ministerului public, fiind subordonati procurorului general si aceta inistrului justitiei, nu sunt independenti, calitate necesara pentru a fi magistrat, motiv pentru care procurorii nu sunt magistrati in intelesul art. 5 al. (3) din Conventie.
*


Klaus, nu știu dacă dezinformezi intenționat sau chiar crezi ce spui, dar nenea ăsta are altă părere, și are și argumente. In plus, cred că juridic e mult mai bine pregătit că noi.
vercingetorix
QUOTE(maho @ 12 Jun 2018, 14:42)
Da, sunt rasist, si mai am o gramada de defecte, ...

Sunt legi in vigoare ce pedepsesc asa ceva.
Bine, ca nu se aplica...
klaus
Domnu' Danilet, judecator de judecatorie, neavansat la varsta lui la tribunal sau curte de apel, poat sa aiba ce opinie doreste, eu am citat din opinia CEDO referitoare la statutul procurorilor in intelesul conventiei CEDO. In intelesul conventiei CEDO procurorii romani nu sunt magistrati, lucru afirmat in mai multe hotarari CEDO
N-are decat sa atace hotararile CEDO (daca poate) domnul Danilet, care in opinia mea este orecum umbrit in impartialitate cand vine vorba de lucruri care nu-i convin. probabil i se trage de cand a intrat ilegal, in mod penal (ca sa zic asa), in arhiva SIPA, fara sa aiba certificatele legale necesare.
dacis
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 15:10)
Domnu' Danilet, judecator de judecatorie,
*

Ciudat, ca io stiam ca-i judecator de penal la Tribunalul Cluj, dar, na, poate tu stii mai bine...

In rest, opinia CEDO corespunde cu a mea, dar si mie imi pare ca Danilet are dreptate: dpdv al Constitutiei Romaniei, procurorii sunt magistrati. Desi, cum ziceam si ma repet, dpmdv, n-ar trebui.
ady77
Dar parca Europa bate Romania, asa stiam je.
dacis
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 15:10)
judecator de judecatorie, neavansat la varsta lui la tribunal sau curte de apel
*

Am cunoscut pe vremuri un judecator in varsta, de mult pensionat. Mai avea cativa ani pana la pensie si era judecator de judecatorie. Un sugubat si jumatate. Am inteles de la avocata care ma reprezenta ca in sistem oamenii dau examene si primesc ranguri. Insa nu este neaparat sa si ocupi un post la nivelul rangului tau. Despre asta zicea avocata ca este judecator cu rand de curte de apel. Si omul asta profesa intr-o judecatorie de oras de sub 10.000 de locuitori. I se propusese de mai multe ori ca macar sa mearga la judecatoria de capitala de judet. A refuzat de fiecare data. Motivul? Salariul se da dupa rangul magistratului, nu dupa cel al instantei. Asa ca poti sa stai si sa lenevesti intr-o judecatorie infima, daca ai rang de judecator de curte de apel, ai o leafa babana si foarte mult timp liber.

Nu stiu care mai este situatia acum, dar cel putin asa era acum vreo 10-15 ani in instantele romanesti.

12 Jun 2018, 15:31:
QUOTE(ady77 @ 12 Jun 2018, 15:30)
Dar parca Europa bate Romania, asa stiam je.
*

In caz de conflict juridic, cica da. Dar aici nu-i nici un conflict.
yoncv
Klaus, hotărârile CEDO de care aminteai sunt vechi, intre timp s-au modificat legile, spune asta și Danilet acolo. Dar tu ești mai ocupat să ataci omul, nu ideea.
bion
"de mult pensionat. Mai avea cativa ani pana la pensie"
hsbp. wacko.gif
dacis
QUOTE(bion @ 12 Jun 2018, 18:17)
"de mult pensionat. Mai avea cativa ani pana la pensie"
hsbp.  wacko.gif
*

Daca in jurul lui 2000-2003 mai avea 2-3 ani pana la pensie, inseamna ca in raport cu zilele noastre este de mult timp pensionat. Deci???
bion
sintaxalogicatopicamasii rolleyes.gif
Decipoatefidejadecedatsaureangajatsau..
dacis
lasa, ca nervii tin mintea treaza! icon_mrgreen.gif
bion
Io sunt convins ca te crezi si destept si pregatit si spiritual. biggrin.gif Esti perfect tongue.gif
dacis
Nici la 25 de ani nu ma simteam asa. Acuma, cu atat mai putin. Si nici nu-mi doresc prea multe. Sa fiu sanatos!... Ceea ce iti urez si matale. Perfect sincer!
klaus
QUOTE(dacis @ 12 Jun 2018, 15:23)
Ciudat, ca io stiam ca-i judecator de penal la Tribunalul Cluj, dar, na, poate tu stii mai bine...
*


Da, ai dreptate, este la tribunal din 2017 dupa ce a parasit CSM unde a fost reprezentantul judecatoriilor. Ce te ajuta in viata o functie la CSM...

QUOTE(yoncv @ 12 Jun 2018, 15:37)
Klaus, hotărârile CEDO de care aminteai sunt vechi, intre timp s-au modificat legile, spune asta și Danilet acolo. Dar tu ești mai ocupat să ataci omul, nu ideea.
*


Ce sa faca mai? Daca citeai hotararile amintite (bine, lucru complicat asta cu cititul si cu intelesul...) CEDO nu s-a exprimat pe legile romanesti, s-a pronuntat pe prevedrile CONSTITUTIONALE care sunt ACELEASI SI ACUM. Danilet ala face o trimitere de manipulare la legi, pentru cei care nu au cititi hotararile CEDO, sa le creeze alta impresie decat ce scrie in hotarari. Se chema manipularea prostilor.

Si va uitati la mine ca la nebun cand spun ca lipsa gandirii cu capul propriu si ingurgitarea ca adevarate a spunerilor altora este boala tefeleilor, ceea ce creeaza de fapt o spalare pe creier cu metode moderne...
dacis
Si eu sunt unul dintre cei care, subiectiv si pe temeiul a oleaca de cunostinte, considera ca plasarea procurorilor la acelasi nivel cu judecatorii este excesiva. Insa, citind Constitutia si legislatia specifica, nu pot sa nu ii dau dreptate lui Danilet: asa cum sunt scrise acum Constitutia si legile specifice, da, si judecatorii si procurorii sunt magistrati.
klaus
Da, doar ca aia de la CEDO nu citesc doar definitia (cum e cazul din legea DNA-ului, cand definitia spune una si legea spune alta), ei citesc si organizarea, si atributiile etc si stabilesc CU ADEVARAT care e statutul procurorilor asa cum rezulta din constitutie si legi.
Baietii aia de la CEDO chiar analizeaza chestiile, nu sunt ca panglicarii de pe la noi care citesc o definitie din lege si zic ca aia spune legea...
Iar in cazul procurorilor, acestia NU INDEPLINESC CONDITIILE MINIME pentru a fi magistrati in intelesul conventiei.
Noi putem sa le spunem cum vrem, magistrati, fluturasi, Batman, Supercalifragilistici etc.

Faptul ca noi ii numim magistrati nu ii face magistrati in intelesul conventiei CEDO.
dacis
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 19:38)
Faptul ca noi ii numim magistrati nu ii face magistrati in intelesul conventiei CEDO.
*

Ofcors. Doar in sensul din Constitutie si din legile justitiei.

PS Inca un argument pentru o reformare (eu sustin una radicala!) a sistemului constitutional
maho
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 19:12)
Daca citeai hotararile amintite (bine, lucru complicat asta cu cititul si cu intelesul...) CEDO nu s-a exprimat pe legile romanesti, s-a pronuntat pe prevedrile CONSTITUTIONALE care sunt ACELEASI SI ACUM. Danilet ala face o trimitere de manipulare la legi, pentru cei care nu au cititi hotararile CEDO, sa le creeze alta impresie decat ce scrie in hotarari. Se chema manipularea prostilor.

Si va uitati la mine ca la nebun cand spun ca lipsa gandirii cu capul propriu si ingurgitarea ca adevarate a spunerilor altora  este boala tefeleilor, ceea ce creeaza de fapt o spalare pe creier cu metode moderne...
*


Hm... tu esti bun de "rezistent" - parca de aia ziceai ca-s cam "arieni" si se uita de sus la unter... you know rolleyes.gif
klaus
Doar ca eu imi argumentez opiniile, nu trebuie sa-mi spuna altii ce sa zic.
miki
QUOTE(vercingetorix @ 12 Jun 2018, 09:59)
....
Mi se rupe de injuraturile si jignirile adresate Armatei, asta iti e nivelul de educatie...
*


|Hmmm... nu armata a injurat-o
Ci pe apevisti
Ceeace este ceva diferit
yoncv
QUOTE(klaus @ 12 Jun 2018, 21:07)
Doar ca eu imi argumentez opiniile, nu trebuie sa-mi spuna altii ce sa zic.
*


Ooo, da, cum sa nu: îți argumentezi opiniile tot cu ce zic alții. Exact ca mine, ce coincidenta!
Apropo, am apelat la părerile altora așa cum ți-am spus, pentru că n-am pregătire juridică, iar linkul respectiv e primul care a apărut la o căutare pe Google. Am citit ce scrie acolo și mi s-a părut logic.
klaus
de principiu, cam intotdeauna e logica o minciuna prin omisiune. Asta e scopul minciunii prin omisiune, sa fie credibila.
Daca nu stii despre ce spune baiatul, nu observi omisiunea.
vercingetorix
QUOTE(miki @ 12 Jun 2018, 21:22)
|Hmmm... nu armata a injurat-o
Ci pe apevisti
Ceeace este ceva diferit
*


Doar ca o Armata este formata pur si simplu din militari, nu este o idee abstracta.
Sunt satul de alde astia ce stau pe sant, sparg seminte, beau bere la pet si injura tot ce le depaseste conditia intelectuala.
Doar la defilarea de 1 Decembrie li se umfla pitpalacul patriotic cand vad Armata tarii.
Mi-e scarba sa le fiu contemporan...
ady77
QUOTE(vercingetorix @ 13 Jun 2018, 10:06)
Doar ca o Armata este formata pur si simplu din militari, nu este o idee abstracta.
Sunt satul de alde astia ce stau pe sant, sparg seminte, beau bere la pet si injura tot ce le depaseste conditia intelectuala.
Doar la defilarea de 1 Decembrie li se umfla pitpalacul patriotic cand vad Armata tarii.
*


Ete fleosc!

Nu armata romana e problema, problema e ce armata se facea pe timpul lui Ceausescu. Ca se intorceau din armata si nu vazusera o arma.
Solutia cea mai buna e asta de acum, armata profesionista. Cine vrea in armata se duce de bunavoie. Nu ii iei fortat ca nu avea cine sa culeaga sau sa munceasca pamantul.

QUOTE(vercingetorix @ 13 Jun 2018, 10:06)
Mi-e scarba sa le fiu contemporan...
*


Daca ai da coltul ai scapa de scarba asta.
bucatzel
QUOTE(ady77 @ 13 Jun 2018, 10:13)
Solutia cea mai buna e asta de acum, armata profesionista.
*



Aha... Cand se punea problema sa plece si de-ai nostri in Irak/Afganistan, sa vezi ce se buluceau sa-si rezolve sa nu ajunga naibii pe acolo...

Ii cred ca sunt mandri de armata cata vreme inseamna sa joace leapsa pe campie, si sa-si mai bata joc de cate unul pentru ca li se da voie. Ca si apevix de altfel, care daca n-ar fi avut o jumate de grad ca forma de protectie, ajungea sa vada cat de bun supozitor e furtunul ala.
ady77
QUOTE(bucatzel @ 13 Jun 2018, 10:23)
Aha... Cand se punea problema sa plece si de-ai nostri in Irak/Afganistan, sa vezi ce se buluceau sa-si rezolve sa nu ajunga naibii pe acolo...
*


Au fost multi care au vrut sa mearga, ca se platea foarte bine.
dacis
QUOTE(ady77 @ 13 Jun 2018, 10:13)
problema e ce armata se facea pe timpul lui Ceausescu
*

Hai sa-ti mai zic una. In opshnoua, prin noiembrie, se lucra la aductiunea de apa a Bacaului, de la Valea Uzului. Si pentru ca era un consemn general de economie, au tras baietii astia concluzia ca decat sa sape santurile cu excavatoarele, se consuma mai putina motorina daca se sapa cu militarii. Excavatoarele foloseau ziua de decor iar noaptea ca dormitor pentru paznici. Asa ca se facea pe rand, fiecare companie sapa cate o saptamana si se delimita o anumita lungime de fiecare pluton. Fiecare soldat avea norma de 1 metru pe zi X 36 de soldati X 6 zile lucratoare, adica 216 metri de pluton. Santul cred ca trebuia sa aiba cam 1,5 - 2,5 metri adancime, nu mai stiu. In prima zi am sapat pana spre inoptat si am ajuns cam la 50-60 de cm. Pentru multi era prima data in viata cand sapau... Nu stiu ce si cum, atata mai tin minte, ca unul dintre colegi avea tatal sef de CAP, AEI, CUASC, ceva de genul... A doua zi a aparut partsaind un tractor care cara dupa el salvarea noastra: o cisterna de motorina. Asa ca au sapat excavatoarele din plin, nu doar poarta noastra, ci si a altor plutoane.

Asta era Romania din 89, asta era viteaza ei armata. Ba chiar elita, ca trebuia sa devenim ofiteri in rezerva, nu?

13 Jun 2018, 10:33:
QUOTE(bucatzel @ 13 Jun 2018, 10:23)
Cand se punea problema sa plece si de-ai nostri in Irak/Afganistan, sa vezi ce se buluceau sa-si rezolve sa nu ajunga naibii pe acolo...
*

Curios lucru, dar eu am auzit doar varianta inversa. Avea fiica-mea la gradinita, apoi la scoala o colega al carei tata era militar profesionist. De fiecare data cand trebuia sa plece era bucuros nevoie mare. Am inteles ca primeau cam 1000-1200 de euro pe luna, pe langa solda, pe care o primea in tara sotia. Asta in anii 2004-2010.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.