Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA DUSTER - noile modele 2017
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
miculjohn
[quote=einstein1984,17 Jan 2018, 12:19]
nah, la 20000 de euro gaseti masini mult mai bine lucrate, gen hyunday i20/I30, si gasesti si masini ca dusterul mai bine lucrate dar nu la banii aia. Pretul trebuie sa iasa d eundeva, si nu toti clientii stau sa admire masticul din pasajele rotilor, unii merg cu masina.
*

[/quote

La 20000 euro gasesti si alte masini , dar nu 4x4 sau nu cu automata EDC .. Chele , da gasesti la 20000 euro ..
AndreiMR
QUOTE(marksman @ 17 Jan 2018, 13:21)

Că veni vorba de alte mașini "ca și Dusterul", mi-a căzut privirea pe un Pejo 2008 SUV într-un centru comercial. Motor 1.2 turbo 110 CP și cutie automată, 4x4, anvelope 195/65/16, porcbagaj de Ford Focus 1 hatch (mic!), bine vopsit, nefușerit prin pasajele roților, dar 19800E. Un concurent mai degrabă pentru Reno Captur, aș zice.

Totuși, la 20000E am pretenția ca mașina să nu arate de parcă ar fi fost reparată la service-ul de cartier unde își repară mașinile sehajcanoi toată fauna locală.
*



Peugeot nu are 4x4. Are un sistem similar cu cel de la Renault, care modifica raspunsul ESP la patinare si ofera mai multa aderenta, cu moduri diferite setabile. Altfel, da, 2008 e concurent pentru Captur, si unul foarte bun. Dusterul e mai incapator si mai capabil in off-road, e ceva mai mare.
wolfin
iara il suparati(suparam) pe
R19/16v


@miculjohn eu zic sa mai cauti...
marksman
Daca vrei capabilitati bune in off-road, cauti o masina cu pedigree. Personal caut una care sa ma duca linistit si in oras, si in afara lui, si sa nu am emotii la: borduri, un pic de drum desfundat, traversat un vad mic de apa, drum de tara asfaltat ultima oara inainte de 1989 etc.
R19/16v
Eu invart 4 roti.

17 Jan 2018, 13:49:
Iar DS5ul e 3008, nu 2008, si cu 3008 m-am dat un weekend, chiar si pe coclauri, si a fost foarte placut smile.gif nici nu mi-am pus problema daca invarte sau nu 4 roti, ca de urcat urca.
wolfin
cu volanu 5.

3008 e scump rau,,de e fain...mai ales la interior.

sx4 pasionul 4x4 DDIS ...sub 20k...iar la interior e mult peste ...adica au reparat greselile anterioare biggrin.gif
miculjohn
SX4 este masina ??? arata belea de urata , un fel de PANDA de pe vremuri 4x4
wolfin
nu zic ca n ai dreptate...ma speriam cand il vedeam (s-crosul) dar modelul 2017 e ok....

apropo..pe benzina la 20k e AT & 4x4 wacko.gif


combate asta? tongue.gif
Victor3001
QUOTE(AndreiMR @ 17 Jan 2018, 12:21)
Mie mi-a sarit in ochi calitatea aplicatii vopselei la un Duster expus intr-un centru comercial, masina portocalie. E drept, si lumina de acolo scotea in evidenta defectele...dar era vopsit execrabil. Coaja de portocala toata caroseria, ai fi zis ca a fost vopsit de vreun Dorel la coltul blocului. Probabil tot vreun model pre-productie, fiindca asa prost aplicata vopsea nu era pe vechiul Duster
*


Aia e drept...chiar la cel din showroom, deci ceva pre-productie, pe la haion pe interior era mai mult gazata vopseaua. Si la celalalt de test, care a venit impreuna cu cel din showroom, avea lipsa niste chedere prin fata...ma rog, zicem ca asa o fi astea de preproductie.

Iar cineva zicea mai sus de cum e dat masticul etc....deci de detalii...daca o luam asa, si la un a6 care il avem pot sa-i gasesc o gramada de defecte, ca sunt cam perfectionist de fel, DAR un "suv" 4x4 la banii aia mai greut...cu o rabla devine decent pe la 18.5k
Cypry Brasov
Eu zic ca o sa fie oferte si mai bune...si o sa aj la.un 17000 cu rabla!
Tudor B
Cine cunoaște ce condiții trebuie întrunite ca pe o echipare Confort sa fie tabloul de bord cu afișaj mare, nu cel albastru? Dealerul nu are habar, dar exista Confort cu afișaj mare cât și cu afișaj albastru
Cypry Brasov
Suna la.vocea clientului!!
Tudor B
Mersi de ajutor
marksman
Poate e vreun pachet de optionale.
Tudor B
Oficial nu apare în niciun pachet. Ce am observat e ca apare pe Confort cu Medianav, dar am vazut si TdB cu afișaj mare pe Confort fără medianav dar cu cutie EDC. Nu pare a fi o regulă.
clio4edc12
QUOTE(AndreiMR @ 17 Jan 2018, 12:21)
Mie mi-a sarit in ochi calitatea aplicatii vopselei la un Duster expus intr-un centru comercial, masina portocalie. E drept, si lumina de acolo scotea in evidenta defectele...dar era vopsit execrabil. Coaja de portocala toata caroseria, ai fi zis ca a fost vopsit de vreun Dorel la coltul blocului. Probabil tot vreun model pre-productie, fiindca asa prost aplicata vopsea nu era pe vechiul Duster
*



Maserati Levante vazut ieri. Vopseaua la fel. Seria 3 acum cateva saptamani, la fel. Clio 4 la fel. Sigur, cand ai doar masini sh la care s-a matuit lacul in timp ce a trecut deja pe la 3-4 proprietari, nu mai stii cum e o masina noua in mod normal.

QUOTE
Orange peel is the result of how the painter applied the paint and the environment in which the paint dried, and while it’s factory-correct (even among high-end cars like Porsches and Ferraris), it does tend to diminish some of the shine in the paint.


Dar hey, hai sa dam cu rosii in Dacia, ca e singura bucurie pe care o mai avem in viata asta icon_mrgreen.gif
AndreiMR
QUOTE(clio4edc12 @ 22 Jan 2018, 08:02)
Maserati Levante vazut ieri. Vopseaua la fel. Seria 3 acum cateva saptamani, la fel. Clio 4 la fel. Sigur, cand ai doar masini sh la care s-a matuit lacul in timp ce a trecut deja pe la 3-4 proprietari, nu mai stii cum e o masina noua in mod normal.
Dar hey, hai sa dam cu rosii in Dacia, ca e singura bucurie pe care o mai avem in viata asta  icon_mrgreen.gif
*



Serios? Revine ciclic faza cu strugurii acri si cu posesorii de masini noi de pana in 15k euro mandri nevoie mare. Asta e, puisor, suntem saraci, ce sa facem...nu stim noi cum e cu masinile noi cu vopsea aplicata in maxima bataie de joc.

PS: LR Discovery din semnatura, luat nou, nu SH, nu avea deloc "coaja de portocala". Deloc!
clio4edc12
Masina lu mamica si lu taticu nu se pune smile.gif

Nu e vorba neaparat de bani, cat de: domle, ia uite ce masina cu aripi de plastic? Nu are cum sa fie sigura. Mai bine Lada mea cu tabla de groasa de 1 mm.
MuciX
Tu chiar insiști sa faci cu mâna?
psychoo
Tu de ce nu ti-ai luat dacie daca esti asa fanatic?
Revii periodic cu propaganda si flame.
Eu nu am vazut nici o masina noua cu coaja de portocalala
clio4edc12
Eu am avut nevoie de o masina mica de oras cu o cutie automata si pe vremea cand am cumparat-o Dacia nu oferea asa ceva iar clio a fost cea mai buna oferta.

Faptul ca tu nu ai vazut o masina cu coaja de portocala nu inseamna ca asta e realitate. Dar na, din nou, asta e gandire tipica de forumist, daca eu nu am vazut, nu exista.

Este suficient un mic search pe google si o sa gasiti multiple rezultate:
https://www.reddit.com/r/cars/comments/zcch...ve_orange_peel/
sau
https://www.autogeekonline.net/forum/auto-d...range-peel.html

Ideea e ca acest ”defect” se regaseste la tot mai multe masini si nu este o bataie de joc, ci este o decizie de productie. Nu fac nicio propoaganda, doar incerc sa arat ca incercarile unora de denigrare a modelului sunt doar fara fundament si denota doar o intelegere extrem de redusa a ceea ce inseamna o masina noua in ziua de azi. Repet, sunt ca aia care acum 10 ani spuneau ca Megane 2 nu e masina sigura pentru ca are aripile din plastic.
einstein1984
QUOTE(Tudor B @ 20 Jan 2018, 16:55)
Oficial nu apare în niciun pachet. Ce am observat e ca apare pe Confort cu Medianav, dar am vazut si TdB cu afișaj mare pe Confort fără medianav dar cu cutie EDC. Nu pare a fi o regulă.
*


si cutia tebuie sa afiseze niste chestii pe acolo
address
DACIA DUSTER II

Un succes mondial re-editat.

În continuarea modelului Duster I, Dacia Duster II, prezentată în toamna 2017 la Salonul Auto Frankfurt, a apărut în reprezentanțele Dacia din România din luna decembrie.

Încă de la sfârșitul lunii noiembrie, călătorii trenurilor din Gara de Nord spre Pitești puteau observa imediat la ieșirea din București vagoane de transport auto, cu zeci de Duster II, așteptând distribuția în rețeaua Dacia. Un spectacol superb.

Una din primele Dacia Duster sosite la reprezentanțe :

[attachmentid=1628080359]

În deja celebrul ton de culoare dedicat, special conceput pentru Dacia Duster II - Orange Atacama.


Dacia Duster II - pe coperta revistei franceze Generation 4x4, februarie 2018

[attachmentid=1628080360]

[attachmentid=1628080361]

[attachmentid=1628080362]

[attachmentid=1628080363]

[attachmentid=1628080364]

[attachmentid=1628080365]
xmisterx
Mda... frumusica, nu e cine stie ce mare diferenta de design, aduce mai mult a un facelift, pare a fi construita pe aceeasi platforma.
korny
S-a anuntat si posibilitatea echiparii cu un display central mai mare. Dar, oricum, cel mai important e ca le-au pozitionat mai sus decat pe modelul anterior, mi se par mult mai accesibile/vizibile.

[attachmentid=1628080366]
Victor3001
Pe unde s-a anuntat? De cand?...sa vedem in realitate poate arata mai bine, ca din poze pare cam made in china...
korny
Am auzit in niste prezentari/review-uri pe care le-am urmarit, parca si la Robert Adam - Turatii.

Pun si un citat dintr-un articol:
"● Poziția display-ului se schimbă, iar acesta este așezat mai sus, în raza vizuală a șoferului. Apropo de display, vor exista două faze ale lansării noului Duster. Prima implică un interior al cărui ecran tactil este preluat în mare de la generația anterioară, dar reașezat în spațiu. A doua fază este lansarea unui display glossy care crește evident calitatea percepută a interiorului. Conform designerilor și directorului de proiect, acesta va fi lansat oficial pe piață după jumătatea anului 2018, cam în aceeași perioadă în care Renault va prezenta oficial versiunea Renault Duster dedicată piețelor pe care Dacia nu este prezentă."

http://www.automarket.ro/frankfurt-2017/in...iale-79589.html
Victor3001
Aaaa...de robert stiam. Credeam ca e ceva oficial. Oricum, personal imi place mai mult asta vechi
address
DACIA DUSTER II

Pe coperta revistei britanice "Diesel Car & Eco Car", noiembrie 2017.

[attachmentid=1628080376]

[attachmentid=1628080377]

[attachmentid=1628080378]


Pe coperta revistei franceze "AutoPlus", ianuarie 2018.
Eseu comparativ - Duster vs alte SUV-uri.

[attachmentid=1628080380]

[attachmentid=1628080381]

[attachmentid=1628080382]

[attachmentid=1628080383]


Articol în revista franceză "L'Automobile", februarie 2018

[attachmentid=1628080385]

[attachmentid=1628080386]

[attachmentid=1628080387]

[attachmentid=1628080388]

[attachmentid=1628080389]
.
VladSoare
QUOTE(korny @ 2 Feb 2018, 09:45)
A doua fază este lansarea unui display glossy care crește evident calitatea percepută a interiorului.
*


blink.gif
Trecînd peste româna de Teleorman învățată la fără frecvență, tipică "jurnaliștilor" de astăzi (dar musai cu cuvinte englezești, ca să vadă prostimea că autorul e jmecher dă jmecher și știe ingliș, mînca-ț'aș), cum naiba poate un ecran lucios să contribuie la calitatea interiorului? Dimpotrivă, un ecran lucios e o porcărie; ultimul lucru pe care-l vrei este un ecran plin de amprente și reflexii. dry.gif
dethave
@VladSoare
👍
address
Test off-road cu Dacia Duster II în Cehia, ianuarie 2018.
Traseu montan acoperit cu zăpadă.

https://youtu.be/neF_bm91J1A
b06fcn
Daca ala e traseu montan cu zapada, inseamna ca ne imbatam cu apa rece...
bgdrenault
Pai probabil e traseul perfect pentru care a fost conceput Dacia Duster. si merge si pe trasee un pic mai greute, dar nu cu mult.
Ca ne imbatam cu apa ree daca sustinem ca Dacia Duster a fost conceput pentru trasee grele/
Pentru acelea sunt LandCruiser, Terrano, Aro 244, etc
AndreiMR
Are Dusterul bubele lui (si nu putine), dar la capitolul capabilitate 4x4 sta foarte bine comparativ cu multe alte SUV-uri de asfalt. Are garda la sol buna, are unghiuri de trecere bune, iar sistemul 4x4 de la Nissan e destul de capabil. Alte masini cu pretentii mult mai mari patesc asa ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=SI7NqeNaoEw
Cypry Brasov
Corect...sunt total deacord cu tn!! Minusuri si plusuri...depinde ce iti doresti de la masina ! Este prima iarna cu Dusterul in familie si am prins si zapezi mai mari
..chiar daca este 4x2 nu am avut nici o pb!
korny
QUOTE(VladSoare @ 2 Feb 2018, 18:11)
blink.gif
Trecînd peste româna de Teleorman învățată la fără frecvență, tipică "jurnaliștilor" de astăzi (dar musai cu cuvinte englezești, ca să vadă prostimea că autorul e jmecher dă jmecher și știe ingliș, mînca-ț'aș), cum naiba poate un ecran lucios să contribuie la calitatea interiorului? Dimpotrivă, un ecran lucios e o porcărie; ultimul lucru pe care-l vrei este un ecran plin de amprente și reflexii. dry.gif
*



Intr-adevar, se observa clar in poza cu interiorul din articol reflexia fotografului, dar in cele cu el expus pe stand nu pare sa fie lucios.
Fratzica
QUOTE(AndreiMR @ 4 Feb 2018, 12:59)
Alte masini cu pretentii mult mai mari patesc asa ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=SI7NqeNaoEw
*


Stiu ca CX5 nu are cel mai fericit sistem de 4x4 insa nici soferul nu e prea indemanatic.
BlaueCorsa
Referitor la afisaj CB pentru echiparea Confort, cel putin din configurator reiese ca la adaugarea MediaNav apare si ecranul mare.

Fara MediaNav

Cu MediaNav
Squirrel
Even new 2018 Duster is … Rusted?
einstein1984
planetarele si fuzetele nu sunt vopsite sau zincate, si nu patesc nimic d ela rugina de suprafata
bion
Sa le fi facut din inox ca sa poa sa duarma unii in liniste. biggrin.gif
psychoo
La Solenza nu sunt din inox si nu arata in halul ala dupa 14 ani de utilizare, just saying smile.gif
clio4edc12
Asta pentru ca rugina aia e pusa acolo intentionat:
https://edifica.ro/constructii-si-amenajari...e-contemporane/

Dar romanul e incult, de aia s-a scos si consumul instant de pe Dacia, ca era prea prost cumparatorul si venea la dealer sa se planga de faptul ca ii consuma 30 la suta masina.
einstein1984


QUOTE(psychoo @ 8 Feb 2018, 20:52)
La Solenza nu sunt din inox si nu arata in halul ala dupa 14 ani de utilizare, just saying smile.gif
*


Da, ca au noroi peste... Pui si poze sau doar te lauzi?
psychoo
Am vandut-o, nu am cum.
Planetarele erau vopsite cu negru iar fuzetele erau din ceva aliaj care nu a ruginit. Fonta?
Tamburii si caroseria in schimb...
marksman
Mai am eu Loganul din 2004. Are rugina intr-adevar pe planetare (originale), pe tamburi, dar din ce stiu de ultima data cand m-am uitat sub ea, nu avea rugina la fuzete.
MyKe89
https://www.pieseauto.ro/fuzeta/dacia/sande...-775200874.html

Ați găsit de ce să vă legați.
Săracu' Duster, iar va fi mai apreciat oriunde altundeva, numai nu la noi.
marksman
@MyKe89: nu are nimeni pretenția să arate ca nou, dar totuși, în clipul ăla vedem o mașină care are, cât? 2? 3? 4 luni de la fabricație? Și arată ca una de 5 ani.
Și nu compar Dacia cu Passat, ci Dacia cu Dacia. Aspectul ăla îl are dedesubt Loganul meu din 2004. Rugina superficială pe planetare n-are nici pe dracu', dar e jenant să apară după nici 6 luni.

Din ce rețin, Loganul avea planetarele vopsite cu negru, și după câțiva ani, într-adevăr s-a dus vopseaua aia și a apărut rugina și n-am făcut caz din asta. Și la Passat a fost la fel, de vreo 3-4 ani vopseaua de pe planetare a fost înlocuită de rugină de suprafață.

E vorba de timpul după care apare problema. Câteva luni și mașina arată pe dedesubt ca una de câțiva ani, e jenant.
wolfin
fuzeta ..tamburii....as putea spune ca ii normal sa rugineasca..adica nu am vazut masina sa nu le aiba ruginite (probabil ca mai toate marcile respecta reteta aliajului.)

asta e chiar culmea sa bombani lucrul asta.

on topic....mi se pare mie sau marginile din video cu dusterul de bc ...e prinsa de rugina ?

sau e de la culoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.