Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MONACO GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
ct74vly
Cursa plictisitoare. McLaren au stiut cum sa-si seteze masinile pentru acest GP, Ferrari au fost depasiti aici, dar vor reveni cu siguranta. Kimi a avut si ghinion, sunt sigur ca putea mai mult, daca conditiile ar fi fost altele. Ma refer la accidente care sa cauzeze intrarea Safety Car-ului, eventual ceva mai multe abandonuri. Daca stau sa ma gandesc bine cred ca a fost o cursa la Monaco cu cele mai putin abandonuri din ultimul timp. Anul trecut Schumi a plecat ultimul si a terminat pe 5.
Alonso si-a gasit un coechipier pe cinste, care sunt sigur ca nu-l va ierta daca va avea posibilitatea sa-i treaca in fata.
Miki este penibil, a fost penibil si va fi penibil cu admiratia lui pentru Alonso. Jenant.
Solon
Las-o mai usor cu aceste caracterizari. E mai bine.
Daca atat te intereseaza la o cursa de F1, atunci lasa-te la mana ta. NU prea ai ce cauta pe acest topic.
*

[/quote]
E mai bine pentru cine?Iti lezeaza cumva increderea pe care o ai in Ferrari?
E parerea mea si o sustin.Nu esti de acord cu ea, accepta situatia ca nu toata lumea este "Ferrari fan"!
Cat priveste " NU prea ai ce cauta pe acest topic", ce sa zic, sa-mi interzica moderatorii sau adminii sa mai intru-desi stiu ca ei nu practica genul despotic.
Am ce cauta pe acest topic la fel de mult sau de putin ca si restul membrilor.
Rog adminii sa faca un topic separat pentru Ferrari si sa poata posta doar omuletul acesta ca vad ca nu e in stare sa accepte critica si declaratiile defaimatoare la o echipa cu care nu are nici o legatura, in afara de simpatia pe care o poarta, echipa care sustin in continuare ca e in deriva!
dil
Sunt fan Renault si respect pe ceilalti fani ai altor echipe. Totusi domnule Solon si eu consider ca afirmatiile gratuite de genul
QUOTE(Solon @ 27 May 2007, 19:41)
Ferrari-ul e un gunoi, ...

nu au ce cauta pe acest topic/forum. Chiar daca Ferrari nu au reusit sa seteze foarte bine masina pentru acest circuit, au reusit sa ia un loc pe podium.
sorin_f39
A sustine ca o echipa este in deriva nu este tot una cu a spune ca este "un gunoi".
Dar intentia ta a fost evidenta, asa ca lasa explicatiile astea. Iar declaratii defaimatoare la adresa echipei Ferrari - n-ai tu treaba cu asa ceva! Nu te priveste si, chiar si asa, fa declaratii, dar sustinute de argumente.

Ferrari a mers prost in week-end -ul ce tocmai s-a terminat. Si de altfel toate echipele (mai putin McLaren, evident) au avut un week-end dezastruos.
Dar bineinteles, ca unii care nu vad decat inainte nu i-au observat decat pe cei de la Ferrari. Penibil.....
TMihai
Am descoperit de ce Ferrari nu a mers prea bine la Monaco. A dus lipsa de asa ceva:

icon_mrgreen.gif
AlexV
poate nu sunt de acord cu modul de exprimare al lui solon, dar de aici pana la ce a scris sorin e cale lunga. solon nu a atacat pe nimeni de pe forum, nici macar indirect fanii. a atacat o echipa care are atat fani cati si adversari.

poate si eu de ex ar fi trebuit sa spun ca sorin nu are ce cauta in sectiunea motorsport atunci cand a sustinut ca el s-ar bate la propriu, "ca la fotbal" ,cu oricine care zice ceva rau de ferrari, dar mi-am tinut aceasta parere pentru mine.

hai sa incheiem aceasta disputa si sa vedem ce se va intampla in acest campionat.
rotuning
victorii in formula1: (asta in legatura cu termenul de "gunoi" biggrin.gif)
194 Ferrari
150 McLaren
113 Williams
79 Lotus
35 Brabham
33 Renault
27 Benetton
23 Tyrrell
17 BRM
16 Cooper
11 Alfa Romeo
10 Maserati
9 Ligier
9 Matra
9 Mercedes
9 Vanwall
5 Kurtis
4 Jordan
3 Honda
3 March
3 Watson
3 Wolf
2 Lancia
2 Salih
1 Eagle
1 Hesketh
1 Kuzma
1 Penske
1 Porsche
1 Shadow
1 Stewart
sursa www.4mula1.com
ssilviu
So what?
sorin_f39
@AlexV:

Am si eu pacatele mele pe aceasta sectiune a forumului.
Dar, ca un fan infocat al constructorului de la Maranello, nu pot sa stau deoparte cand vad ca, de fiecare data cand Ferrari obtine un rezultat defavorabil lor, o parte dintre adversarii italienilor arunca cu noroi. De ce nu comenteaza despre prestatia si mai jenanta a echipei campioana mondiala, de ce nu comenteaza despre prestatia extraordinara a celor de la McLaren?

Unii sunt fani Ferrari, altii fani Renault, altii sustin alte echipe, dar sunt si unii care sunt doar "anti Ferrari". Nu conteaza ce se intampla pe pista, cine castiga, cum a castigat, ce timpi au fost pe tur etc; conteaza doar sa piarda Ferrari. Si conceptia asta nu-mi place deloc.
dantes
Intrebare.... a vazut careva iesirea de pituri a lui LH de la a doua oprire??? Se pare ca nu! Chiar am o inregistrare a intregii curse si m-am uitat de spe ori sa vad daca am vazut bine sau nu live...

LH a taiat linia galbena de la iesirea de la standuri, lucru care se penalizeaza de regula cu drive-through. Nimeni vad ca nu a comentat faza....Ba mai mult, vad ca nici oficial nu s-a spus nimic, desi pe video se vede CLAR cum calca grosolan linia... Dar nu-i nimic. Oricum nu se intampla nimic, insa legea/regulile sunt pentru toti.
sandman_
N-am observat. Ai un filmulet sau ceva cu faza resepctiva? Oricum, si cu drive-through, tot nu l-ar fi prins FM, dar cum spuneai,regulamentul e unul pt toti.
dantes
Am toata cursa inregistrata..sa vad cum fac sa tai bucatica aia si sa o si postez pe undeva. Stiu ca nu s-ar fi intamplat nimic, ptr. ca LH avea o groaza de secunde in fata lui FM. Insa ei se iau de ordine de echipa aiurea, in schimb ptr. incalcarea regulamentului nu..ciudati rau astia de la FIA...
sandman_
Dap, asta am zis si eu, ca unele chestii le trec cu vederea prea usor, chiar chestii serioase, insa de maruntisuri insignifiante si foarte maleabile se leaga.
cri123
A calcat linia cu o roata, nicidecum nu a trecut pe partea cealalta, si nici nu a incurcat pe nimeni. Au mai facut si altii (Ferrari) asemenea fapte in anii trecuti, si nu s-a sesizat nimeni. Hai s-o lasam moarta ...

La fel de penibila si FIA, care "investigheaza" ordinele de echipa la McLaren. Bine ca la Ferrari de atatia ani nu s-a sesizat nimeni sa investigheze. Mi se pare mie sau incepe sustinerea Ferrari? Anul trecut cu mass dumpers, anul asta ordine de echipa... deja e aiurea.
dantes
Din pacate nu ma descurc cu fisierul asa ca pun niste frame-uri mai nasoale facute cu bsplayer-ul...

@cri123.. TOTI pilotii care calca doar linia au fost penalizati pana acum..dar dupa cum am spus nu influenta cu nimic, doar ca idee.

[attachmentid=55472][attachmentid=55473][attachmentid=55474][attachmentid=55475]
[attachmentid=55476]

PS: din pacate nu reusesc sa prind cand roata e deja peste linie...apare f. scurt...
sandman_
stiu ca in 2002 sau 2003 a fost penalizat ralf la montreal sau indianapolis pentru ca a taiat putin linia respectiva; nu trecuse cu toata masina, insa linia era cam la jumatatea distantei dintre rotile stanga si cele dreapta.
Uneori cred ca se exagereaza. A fost faza cu FM si FA anul trecut la Monza, acum faza cu DC si HK si s-au luat masuri diferite atunci si acum, iar notiunea de "a incomoda un alt pilot" inca nu a fost suficient de bine definita si nimeni nu se preocupa de treburi de-astea, pentru ca e mai important sa inghetam motoare si sa le reducem la V6.
paulp
E clar, trebuie penalizat, sa impinga masina cursa urmatoare smile.gif
dantes
Si Barrichelo a fost penalizat ptr. ca a muscat din ultimii 20-30cm din linie... Nu mai tin minte cand si unde insa mi-a ramas intiparit in minte... Uite inca o poza care e exact inainte de a se schimba cadrul...

[attachmentid=55477]
r&d
Lewis Hamlton este senzatia acestui sezon. Aduce multe beneficii afacerii "Formula 1" asa ca nimeni nu se va lua de el atat timp cat va face greseli mici
TMihai
QUOTE(sandman_ @ 29 May 2007, 11:56)
stiu ca in 2002 sau 2003 a fost penalizat ralf la montreal sau indianapolis pentru ca a taiat putin linia respectiva

Sper sa nu ma insel dar tot asa, inainte de 2004 si sigur in Canada Schumi conducea. Intra la boxe iar cand iese calca cu roata dreapta spate ultima portiune din linia iesirii de la boxe. Penalizare cu o trecere pe la boxe. Parca Coulthard, pe atunci la Mclaren, preia conducerea, intra la boxe si calca si el linia. Penalizare si pt asta, Schumi revine si castiga icon_mrgreen.gif Iata cum aceste "mici greseli" pot decide ordinea in cursa. Si ambii decat au calcat linia, nu au trecut de ea.
sandman_
Coulthard era scos din schema, din cate stiu eu, iar lupta se dadea intre RS, pe atunci la Williams, coleg cu JPM, si MS (pe atunci la Ferrari biggrin.gif). MS conducea , iar RS ii sufla in ceafa si, la prima intrare la boxe, cand a vazut ca RS se inscrie pe bretea, MS a taiat liniile de la intrarea la boxe, ca sa nu piarda avantajul. La a doua vizita la boxe, RS avea 1-2s de recuperat si a taiat linia, pentru a se inscrie mai bine in primul viraj, apoi a fost penalizat, dupa 5 ture. Nu a influentat in mod direct rezultatul cursei, insa penalizarea l-a ajutat pe MS sa mai respire putin...
Sunt speculatii si evit sa comentez mai departe, insa tot mi se pare aiurea ca se baga la ordine de echipa (care mie mi se par oarecum justificate atat la cursa de alaltaieri, cat si la A1Ring in 2002) si nu "ataca" lucruri explicit sanctionate de regulament.
pablo
TMihai daca zici ca ai inregistrata toata cursa uitat-te mai bine la ea. Ce ai/am vazut noi e la iesirea de pe linia boxelor pe circuit (e un S cam strins acolo). Au fost mai multi piloti care au calcat linia galbena. Si nici unul nu a fost penalizat.
Nici nu aveau motive. Nici unul nu si-a creat nici un avantaj din calcarea liniei galbene,pur si simplu asa au reusit sa se inscrie in curba.
Uita-te ca dupa ce a pus pe "drept" masina a continuat dincoace de linie.
dantes
@Pablo... Eu am inregistrata cursa si te contrazic... Unde a calcat LH linia s-a intamplat mult dupa S, ba chiar urma curba la dreapta. Daca te uiti si la nr din numele fisierului o sa vezi ca e cu mult dupa. Din pacate e tras mpg2 cu un tunner de 2 bani, iar virtualdub-ul nu vrea sa-l deschida ca puneam toata faza...

Ideea era ca nu incomoda pe nimeni, insa doar pentru ca au calcat pe linia aia, multi au fost penalizati...aici nu.
TMihai
@sandman ai dreptate cred. Nu-mi mai aduc aminte detaliile, insa stiu ca a fost o crusa interesanta, nu ca acum... rolleyes.gif
Pablo,vad ca dantes te-a lamurit deja. Si ca fapt divers mi-am amintit de cursa abia pe la ora 4. Nu ca as fi pierdut mare lucru biggrin.gif
pablo
dantes nu e mult dupa S.
Foarte bune cadrele puse de Mihai.
Sa o luam cronologic:
[attachmentid=55489]
Aici inca e bine,Hamilton e pe "trasa ideala" ca sa iasa fara probleme de la boxe.
[attachmentid=55490]
Intre timp accelereaza prea tare,derapeaza un pic spatele masinii.Drept urmare parapetul din dreapta e prea aproape de roata dreapta fata.Logic intorce volanul spre stinga
[attachmentid=55491]
Rezultatul e calcarea liniei galbene (fara intentie) ca rezultat al unei erori de pilotaj (care putea fi chiar fatala)
Faptul ca nu s-a intimplat "cu mult dupa S" se vede daca compari urmatoarele poze:
[attachmentid=55492]
[attachmentid=55493]

Repet: nu a fost singurul care a atins/calcat linia in acelsi loc.
TMihai
nu am pus nici un cadru!!! Am pus decat un film cu Schumacher. Punct! dantes a pus cadrele. El a obs ca Hamilton a calcat linia. N-am treaba cu ce s-a intamplat in cursa de la Monaco!
ssilviu
Brundle a vazut asta. Chiar a mentionat ca e destu de inselator si ca trebuie sa ai grija sa nu treci de linie. Eu nu cred ca are rost sa ne certam, linia a fost depasita dar cu foarte foarte putin. Plus ca era pe sectorul in care nu se intersecta cu circuitul.
dantes
@Pablo...hmmm cred ca nu citesti si cine posteaza... pozele sunt puse de mine.
Pozele au denumirea 003, 007, 008, 031 etc... La bsplayer ai optiunea de frame capture cu tasta "P" ...Eu am apasat tasta, au iesit pozele si voila cadrele! 031 e cand a depasit linia...

Daca esti nedumerit in continuare, atunci iti pun la dispozitie toata inregistrarea, care "cantareste" 2.18Gb. Nu pot taia din ea ca imi da nustiu ce eroare de bitframe 3 nustiuce si nu ma pricep...
De asemenea nu cred ca era intentie, ci doar foame de a iesi mai repede de acolo. Insa, cred ca repet a mia oara...legea e ptr. toti.

LE: @ssilviu... A depasit, ba chiar cu toata roata aproape, iar altii au fost penalizati ptr. asta. el nu. Atata tot! Era doar o "analiza" de cursa vis-a-vis de faptul ca FIA sunt niste dobit**i care investigheaza "ordine de echipa" dar la greseli d-astea nu se uita... ciudati rau..
sandman_
usurel cu cearta.
dantes si TMihai au avatare asemanatoare si probabil de aici confuzia. Va rog mai multa atentie pe cine citati cand citati, iar voi doi, daca s-ar putea sa schimbati putin avatarele astfel incat sa nu mai fie asa de usor de confundat, ar fi excelent.
Multumesc...
ssilviu
QUOTE(dantes @ 29 May 2007, 16:17)
LE: @ssilviu... A depasit, ba chiar cu toata roata aproape

Uite Print Screen de la mine. Eu zic ca este foarte discutabil daca a depasit macar cu un mm. Vezi proiectia umbrei de pe linie. Eu nu stiu unde vezi tu ca Hamilton trece cu toata roata peste linie.... unsure.gif
TMihai
QUOTE(sandman_ @ 29 May 2007, 16:33)
iar voi doi, daca s-ar putea sa schimbati putin avatarele astfel incat sa nu mai fie asa de usor de confundat, ar fi excelent.

laugh.gif buna gluma! Pana la urma tot vina noastra e ca unii-s mai neatenti. Nu vrei sa schimbam si echipa cu care tinem? tongue.gif
sandman_
adevarul e ca e destul de clar: Tmihai are patratelele pe stanga, iar dantes pe dreapta biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
cri123
Cearta asta cu calcatul liniei de catre LH nu are rost. Faptul e consumat, si pe deasupra, diferenta a fost ZDROBITOARE in favoarea McLaren. PESTE 1 minut. Asta ne scuteste de orice discutii.

Mult mai penibila mi se pare "investigatia" FIA legata de ordinele de la McLaren. E chiar normal ca l-au linistit pe LH, care in ultimele 20 de ture era sa isi faca praf masina de cateva ori in incercarea de a il ajunge pe Alonso. Sa fim seriosi, nici o echipa nu este interesata sa arunce la gunoi o astfel de dubla zdrobitoare.
TMihai
Sa fi fost Schumi in locul Hamilton... rolleyes.gif
cri123
La diferenta asta cred ca nu mai avea cine ce sa comenteze. Daca erau sanse ca LH sa fie depasit de Massa dupa penalizare, sa zicem. Asa insa...
TMihai
Nu asta era ideea. In fine...sa vina cursa de la Montreal si mai vb.
dantes
@sandman... Nu ne certam. Discutam despre calcatul liniei. A calcat un pic, asa cum au facut si altii care au fost penalizati. NU SE SCHIMBA NIMIC. PUNCT.

@cri123... Investigatia e STUPIDA cel putin! Desi scuderia e iubirea mea, nici eu nu sunt de acord cu Ferrari International Assistance.

@ALL... McLaren au avut masina mai buna decat Ferrari. S-au detasat CLAR. PUNCT

Exista si o declaratie mai veche e adevarat, cum ca Ferrari face masini ptr. celelalte curse nu si ptr. Monaco, fapt dovedit si in anii anteriori. Vom vedea ce se va intampla, ce imbunatatiri vor aduce si scuderia si macii si vom vedea. Cursa s-a terminat, am discutat, sa trecem la Montreal!

PS: Nu pot sa-mi schimb avatarul ptr. ca e steagul meu cu care ma mandresc si e optiunea mea. Din pacate vantul a batut invers, iar steagul lui TMihai e pus corect.
dil
Poate cei responsabili cu respectarea regulamentrului au interpretat ca la tenis: daca e pe linie e buna.
cri123
Chiar m-am uitat la faza. In curba Lewis a piscat linia. Insa la fel a facut si Massa. Si au mai fost cativa. In curba aceea e sinucidere sa mergi mai aproape de parapet.
Tomcat
Grila de start:
1. Massa
2. KImi
3. Ham
4. Kova
In grafic! Sa vedem!
BAC
Ce stupid a fost Raikkonen, a scos om nevinovat din cursa. Un posibil loc 4 ratat de Adrian Sutil, mare pacat. O cursa mare sfarsita in mod nedrept.

*
Cursa terminata la limita de timp si nu la parcurgerea tuturor tururilor. Bravo Kubica, locul 2! Sutil in lacrimi!
hellcat
Iceman my ass!! Aveam o banuiala cum ca Raikkonen e taran...acum a dat si explicatii. N-ar fi exclus ca intr-o cursa cand Raikkonen conduce si da sa-l depaseasca cu un tur pe Sutil sa pateasca ceva!! smile.gif
prody
Si mie mi-a parut tare rau de Sutil, Raikkonen penibil, nu stiu ce credea ca poate face acolo.
Solon
A intrat in spatele lui la aspiratie, moment in care masina devine foarte greu de controlat si l-a busit pe Sutil.
Nu il apar, dar exista o explicatie! Si chiar m-am ernervat cand am vazut ce aiurea l-a scos pe Sutil!
koldun
Subscriu: Sutil facea o figura f. frumoasa azi dar Mr. Iceman (gizas!!) l-a terminat. Kubita se mentine. Bravo!
TMihai
Parca va uitati la F1 de 2 curse. In primul rand e un incident de cursa. In al doilea rand pierduse controlul masinii. Stiu ca unii dintre voi o redresati din doua miscari, dar totusi...
dantes
Imi pare rau de Sutil, dar dupa cum bine spune colegu' TMihai e f. usor de redresat o masina care are o viteza mare cu niste cauciucuri de uscat pe un circuit semiumed si fara apasare aerodinamica... Poate intradevar sunt multi dintre voi care redreseaza o asemenea masina... Asta e! Incident de cursa! Cum s-a lovit Rosberg? A vrut el? Sa mai amintesc de marele Alonso care a pocnit masina pe toate partile care fara electronica pe masina a dovedit cat de "pilot" e?

Ce la vie! Imi pare rau ca merita dar atat...Incident de cursa...

Masa trebuie blamat ca e un dobitoc si jumatate... La start el il tinea pe KR in loc de LH...gizas...dobitoc frate...L-a facut pe KR sa incetineasca si LH a trecut super usor... Basca de asta, cum naiba nu i-au pus cauciucele lui KR in timpul alocat? Alti dobitoci...cred ca s-au imbatat astia de la Ferrari cu dubla in calificari si cam atat...

Overall o cursa beton, antrenanta, cu rasturnari de situatie...si s-a adeverit din pacate faptul ca Ferrari va suferi in aceasta cursa...O asteptam pe cea din Canada peste 2 sapt...
hellcat
Incident de cursa.... radmasa.gif
Ce aspiratie solon, masina se zbatea in stanga si dreapta incontrolabila urmare a unei frane violente inceputa muuult prea tarziu. Daca manevra asta o mai facea un adevarat debutant gen Narain Karthikeyan, ziceam ok, omul atat poate, e limitat si gata.
@TMihai: Esti un geniu...doar atat poti?? Daca era invers ce discutii executai pe-aici??
prody
Ce mi s-a parut interesant :
Cum au reusit Hamilton si Alonso sa piarda atat de putin timp cand au intrat la primul pit (fortat) cu pana pe roata spate, practic nici nu s-a simtit, a fost ca un pit normal, fata de Rosberg,de ex, care dupa ce a intrat sa schimbe nasul masinii a iesit pe 16 si apoi s-a zbatut mereu pe la coada plutonului.
Foarte bune strategiile cu o oprire ale celor de la Honda, Red Bull si Force India, nenea Miki facea calcule peste calcule si spunea ca este imposibil cu o singura oprire, asta in conditiile in care trecuse jumatate de cursa si erau destui piloti cu zero opriri biggrin.gif
Avansul care l-a pus Hamilton intre el si Massa inaintea celui de-al doilea pit a fost decisiv, excelenta cursa pentru Lewis.
Curse excelente pentru Sutil si Vetel, care nu au facut nicio greseala, ultimul acumuland si primele 4 puncte in acest sezon.

Per ansamblu, o cursa frumoasa dar a avut si norocul o pondere semnificativa in rezultatul unora.
TMihai
QUOTE(hellcat @ 25 May 2008, 18:36)
@TMihai: Esti un geniu...doar atat poti?? Daca era invers ce discutii executai pe-aici??

Da mah...l-a luat la tinta si a intrat in modul kamikaze. Hai du-te si joaca sheptica
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.