Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Genevieve-Dacia 1300 '78
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Stefan.alex78
wink.gif)+26 Jul 2014, 23:03-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 26 Jul 2014, 23:03)
defapt invers in stadiul asta
*




Da si eu am sentimentul ca nu devine masina, dar chiar si asa, toate astea fac parte din reparatie. In plus, masina a venit pe roti, am facut si o plimbarica cu ea, iar acum e imprastiata prin garaj,rafturi si o alta incapere. sad.gif
harby ;))
QUOTE(Stefan.alex78 @ 26 Jul 2014, 23:22)
Da si eu am sentimentul ca nu devine masina, dar chiar si asa, toate astea fac parte din reparatie. In plus, masina a venit pe roti, am facut si o plimbarica cu ea, iar acum e imprastiata prin garaj,rafturi si o  alta incapere. sad.gif
*


asa e si a mea
maho
Pai tu esti ocupat cu vizitatorii... tongue.gif
madalin78
nu te pripi ..... la asta ma gindesc si eu am luat o pe roti si amcum e prin toata curtea ....nici nu stiu de ce sa ma apuc....rasufla adinc ....si zambeste...smile.gif
harby ;))
QUOTE(maho @ 27 Jul 2014, 17:36)
Pai tu esti ocupat cu vizitatorii... tongue.gif
*



Pai mai facem si d-astea , in lipsa de fonduri sleep.gif

QUOTE(madalin78 @ 27 Jul 2014, 17:53)
nu te pripi ..... la asta ma gindesc si eu am luat o pe roti si amcum e prin toata curtea ....nici nu stiu de ce sa ma apuc....rasufla adinc ....si zambeste...smile.gif
*



cum ati zis dvs odata : cu rabdare si tutun se face happy.gif

laugh.gif
Stefan.alex78
@madalin: Nu ma pripesc. Pentru mine partea cea mai placuta este sa o demontez si montez, de la asta a plecat toata nebunia. DAAAARR dupa un mic drum cu batranica au aparut si altele rolleyes.gif
Oricum va urez tuturor sa duceti la bun sfarsit proiectele si la anu pe timpul asta poate poaaatee ...

P.s: la mine si duminica e zi lucratoare
Stefan.alex78
Sa mai revin cu unele vesti. Masina e demontata, saptamana viitoare se va curata usor pentru a merge la tinichigiu ( e in vacanta 2 saptamani de aceea nu e asa mare graba), in plus trebuie sa cumpar elementele de caroserie necesare . De cateva zile am incercat sa mai caut piese, astazi am mers in rematurile/centrele rabla/dezmembrari din zona Chitila, dar ori eram dat afara dupa 10 minute, spunand ca nu se da nimic urmand a le toca, ori " nu se da nimic dupa masina, demontam noi piesele, facem un pret si peste 2-3 zile veniti" 182.gif bash.gif

DAR am dat si de oameni cu bun simt si am primit cadou ce se vede biggrin.gif

P.s: Imi puteti spune si mie centre de remat, dezmembrari etc din zonele Bucuresti, Ilfov, Giurgiu unde pot intra si lua ce vreau?
tunderbird
Remat Sud, pe soseaua Berceni langa IMGB

Remat Zetarilor, in zona Giurgiului-Prelungirea Ferentari
Stefan.alex78
Multumesc tunderbird, zilele urmatoare voi merge pe acolo biggrin.gif

Achizitii: stopurile din dreapta sunt noi, iar in stanga 2 stopuri folosite ( prezinta zgarieturi si mici crapaturi) plus un dispersor folosit.
Stefan.alex78
Am mai cumparat 2 ceasuri ulei si apa, o port fuzeta si 4 becuri pentru far ( asta ca sa nu vin cu mana goala acasa biggrin.gif )
Stefan.alex78
Mai revin si eu cu cateva vesti. Masinuta asteapta ca unchiul meu ( tinichigiul) sa revina din concediu si apoi ma va astepta si pe mine sa revin din vacanta sad.gif... Intre timp se mai achizitioneaza/primesc cadou piese: am mai primit 2 ceasuri ulei si apa EP, un radio Predeal; astept sa primesc: suruburi pentru prinderea numerelor, o bricheta,o lampa pentru iluminat portbagajul si o instalatie electrica completa...si cine stie ce imi rezerva ziua de maine radmasa.gif.

Principala mea grija este sa gasesc unele elemente de caroserie. Nu ma preseaza timpul deci nu sunt chiar atat de disperat sa accept orice oferta sau sa pun orice pe masina. In concluzie, NU CONEX ( momentan ...sper ca pe viitor, sa nu fiu nevoit sa apelez la o asa masura drastica smile.gif) )
Ov
francezii se inchina cu 2 maini la un conex wink.gif
Stefan.alex78
QUOTE(Ov @ 6 Aug 2014, 09:58)
francezii se inchina cu 2 maini la un conex wink.gif
*



E de bine sau de rau? huh.gif...inteleg ca sunt din ce in ce mai greu de gasit, dar merita sa incerc.
harby ;))
QUOTE(Stefan.alex78 @ 6 Aug 2014, 11:18)
E de bine sau de rau?  huh.gif...inteleg ca sunt din ce in ce mai greu de gasit, dar merita sa incerc.
*


Pai pentru ei e de bine , fiindca e pretu mai mic la Conex ,pe cand aripile de origine la ei ajung si la 300 euro.
Stefan.alex78
Aici tin sa-ti dau dreptate, oricum se face treaba si cu elementele de Conex. Am vazut si la tine ca se asaza ok, greu dar se poate! Repet, cat timp am si alte alternative imi permit sa aleg, dar mai mult ca sigur daca nu se va pune cel putin o piesa acum de conex, la final cand o sa-mi fac stocul de piese de rezerva va exista...
bogdan2001
Ce ai de sudat la ea?Ce subansamble ai de schimbat?
Stefan.alex78
QUOTE(bogdan2001 @ 7 Aug 2014, 20:46)
Ce ai de sudat la ea?Ce subansamble ai de schimbat?
*



Poi de sudat si inlocuit la ea am asa:
-ochelari faruri
-intarituri amortizoare ( cele de langa oale in compartimentul motor)
-contra aripile fata
-pragurile ( cum ele aparent sunt ruginite pana pe la jumatate, am primit sfatul sa le faca tinichigiul de la 0, dar asta doar unchiul meu va decide in functie de starea lor)
- sudat in zona stalpilor fata/praguri/podea, e mancata de rugina
-aripile fata si fata de portiera stanga fata de inlocuit (sau usa cu totul)
-de sudat la fusta spate pe langa gaurile lampilor de mansarier
-de refacut "sorturile"(muchia de langa roata) a aripilor spate
- talpile lonjeroanelor

Stiu lista e mare sad.gif...din pacate multe din probleme le-am observat dupa ce am "dezbracat" toata masina, dar trei tinichigi diferiti mi-au spus ca se poate face treaba asa ca eu inca sunt linistit. Voi deveni mai fericit atunci cand va pleca de la tinichigiu smile.gif)
bogdan2001
Eu am gasit praguri noi de uzina,dar la masca e bine ca numai ochelarii trebuie schimbati.Eu am fost nevoit s-o schimb toata.Bine,ca nu era nici aia originala,aia cu care am cumparat-o.Stalpul fata sanga e mancat rau?Acolo am avut probleme si eu,l-am schimbat aproape tot.Usa,ti-as recomanda,daca gasesti una buna,s-o schimbi.

Stiu.Si eu am avut aceeasi faza.Am zis ca nu-i mult,dar uite ca am avut de peticit,de schimbat una-alta,maimult decat parea.
cata50
Au ajuns suruburile, lampa si bricheta de la mine? smile.gif
Stefan.alex78
Nu e vorba doar de stalpul fata stanga, adevarat stalpul fata stanga are o gaura de 1cm la imbinarea stalpului cu rama parbrizului, cand am spus de zona stalpilor fata-podea-prag...m-am referit la zona de imbinare a celor trei elemente, in partea de jos a stalpilor ( in ambele parti ale masinii)

Ah si da, am probleme si la munchia fustei fata...sper ca se poate suda sad.gif

P.s cel mai bine revin maine cu poze..sunt curios de pareri.

<span class='edit'>7 Aug 2014, 21:18:</span>
QUOTE(cata50 @ 7 Aug 2014, 21:04)
Au ajuns suruburile, lampa si bricheta de la mine? smile.gif
*



Oh, uite cine a dat de mine. Da au ajuns undeva la ora 12 astazi, am lasat mesaj exact cum am promis.


Da, astazi am primit o lampa de portbagaj, o bricheta si suruburi de prindere a numerelor ( multumesc lui cata50!!), plus ca am curatat vasul de expansiune si doua bidoane de lichid de parbriz ( nu mai repet asta curand wacko.gif )
DACIOTUL_97
QUOTE(Stefan.alex78 @ 7 Aug 2014, 20:57)
Poi de sudat si inlocuit la ea am asa:
-ochelari faruri
-intarituri amortizoare ( cele de langa oale in compartimentul motor)
-contra aripile fata
-pragurile ( cum ele aparent sunt ruginite pana pe la jumatate, am primit sfatul sa le faca tinichigiul de la 0, dar asta doar unchiul meu va decide in functie de starea lor)
- sudat in zona stalpilor fata/praguri/podea, e mancata de rugina
-aripile fata si  fata de portiera stanga fata de inlocuit (sau usa cu totul)
-de sudat la fusta spate pe langa gaurile lampilor de mansarier
-de refacut "sorturile"(muchia de langa roata)  a aripilor spate
- talpile lonjeroanelor

Stiu lista e mare sad.gif...din pacate multe din probleme le-am observat dupa ce am "dezbracat" toata masina, dar trei tinichigi diferiti mi-au spus ca se poate face treaba asa ca eu inca sunt linistit. Voi deveni mai fericit atunci cand va pleca de la tinichigiu smile.gif)
*



Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine...dar s-a rezolvat cu mesteri buni si vechi in bransa cool.gif Spor la treaba wink.gif
Stefan.alex78
Multumesc, sincer ma mai linistesc cand vad cazuri asemanatoare, incheiate cu bine. Chiar daca la final ma va renega unchiul meu tot o scoatem la capat =))
bogdan2001
Spor la treaba,sa ne vedem la anu la intalnirea Dacia Clasic! smile.gif
Daciotul_98
bafta
Stefan.alex78
@bogdan2001: initial cam asta a fost si termenul meu de finalizare, inceputul lunii mai 2015, dar chiar daca termin reconditionarea...nu cred ca apuc sa o si inmatriculez sa vin cu ea. Oricum ca vizitator cu "nepotu" tot vin radmasa.gif

@Daciotul_98: Sa fie! biggrin.gif
madalin78
mare onestitate ...spor la treaba ...
Stefan.alex78
Astazi am primit de la madalin78 semnalele fata si un scris "dacia" pentru bord (scrisul a fost bonus). Sunt in stare impecabila, dupa o mica curatare de praf au ajuns ca in poza biggrin.gif. Ii multumesc!!


P.s Domnul este de nota 20! Respectele mele.
madalin78
iti multumes pentru laude ..nu exagera...da-i bice pana la anu in mai la intrunire ...astept sa vina iarna sa ma apuc de sportiva....serios .....pina atunci adero srios in freza ...prietene..si nu uita rabdare si tutun smile.gif
Stefan.alex78
Se va pune gaz pe foc si incerc ca in mai sa fie gata. Momentan masina e in asteptare, fiind vacanta mai pentru toti, plecare la tinichigiu se amana pana pe 24-25 ale luni. Ca sa nu pierd timpul se cauta piesele necesare, se repara/curata/reconditioneaza piesele deja existente.

P.s: daca stiti ceva, cunoasteti pe cineva sau chiar sunteti in posesia urmatoarelor:
-ochelari faruri
-intarituri amortizoare ( la oale in compartimentul motor)
-praguri
-talpi lonjeroane ( pentru cei interesati inca nu sunt decis, pot opta sa le faca unchiul meu din tabla unsure.gif )

( nu doresc CONEX, fara a mai intra in polemici, va rog!)

Revenind, pe respectivii ii rog sa-mi lase un semn ( PM sau 0768831526)

P.s: Stiu, puteam cere ajutor si la Bursa, dar ( cu tot respectul pentru cei de acolo) incerc sa evit.... "bisnitarii".
DACIOTUL_97
QUOTE(Stefan.alex78 @ 11 Aug 2014, 23:41)
Se va pune gaz pe foc si incerc ca in mai sa fie gata. Momentan masina e in asteptare, fiind vacanta mai pentru toti, plecare la tinichigiu se amana pana pe 24-25 ale luni. Ca sa nu pierd timpul se cauta piesele necesare, se repara/curata/reconditioneaza piesele deja existente.

P.s: daca stiti ceva, cunoasteti pe cineva sau chiar sunteti in posesia urmatoarelor:
-ochelari faruri
-intarituri amortizoare ( la oale in compartimentul motor)
-praguri
-talpi lonjeroane ( pentru cei interesati inca nu sunt decis, pot opta sa le faca unchiul meu din tabla  unsure.gif )

( nu doresc CONEX, fara a mai intra in polemici,  va rog!)

Revenind, pe respectivii ii rog sa-mi lase un semn ( PM sau 0768831526)

P.s: Stiu, puteam cere ajutor si la Bursa, dar  ( cu tot respectul pentru cei de acolo) incerc sa evit....  "bisnitarii".
*



Cam greu sa gasesti reperele astea(de tabla zic)...mai ales de uzina ph34r.gif Daca erai din Pitesti era altceva... wink.gif
Stefan.alex78
Eu incerc si tocmai de aceea am cerut ajutorul si pe aici. Daca atunci cand zici ca nu sunt din Pitesti, te referi la faptul ca nu pot cauta din magazin in magazin, din casa in casa sau din targ in targ..se poate rezolva, dar trebuie sa primesc unele ponturi unde sa caut sa si gasesc ( sa nu bat drumul degeaba biggrin.gif ) tongue.gif . Oricum ideea e ca nu sunt tocmai strain cu orasul si sunt dispus sa revin.
bogdan2001
Spor la gasit piese de uzina.Si eu am avut problema in gasirea acestora,astfel ca un segment din aripa a ajuns sa fie PREMS.Nu,nu Conex,un vecin mi-a adus acel segment de Prems,ramas de pe vremuri.

Dupa estimarile tale,cam din ce luna e Daciuca?( 1978,luna?)
Eu tind sa cred ca neagra-mi e de prin aprilie-mai,deoarece a fost inamtriculata prima data la 1 iunie 1978.
madalin78
am eu pe la tara sa le fac niste poze sa vezi daca te incinta si am sigur si masca dar nu mai stiu exact starea ...lasa mi un id sa ti trimit poze pe sambata
harby ;))
Piese se gasesc ,dar foarte greu . Chiar azi am dat de un lonjeron inferion de uzina .

Bafta cu masina!
Ov
Pe toate taloanele masinilor vechi apare ca data de inmatriculare 1 iunie 19xx. Am inghiti-o si eu p'asta pana am mai vazut jde taloane la fel smile.gif
Stefan.alex78
QUOTE(bogdan2001 @ 12 Aug 2014, 13:30)
Spor la gasit piese de uzina.Si eu am avut problema in gasirea acestora,astfel ca un segment din aripa a ajuns sa fie  PREMS.Nu,nu Conex,un vecin mi-a adus acel segment de Prems,ramas de pe vremuri.

Dupa estimarile tale,cam din ce luna e Daciuca?( 1978,luna?)
Eu tind sa cred ca neagra-mi e de prin aprilie-mai,deoarece a fost inamtriculata prima data la 1 iunie 1978.
*



Multumesc, cum am tot spus eu incerc sa gasesc...nu am zis ca si reusesc :-??
Cel mai bine ne lasam pe privat seria la sasiu si motor...si putem dezbate mai pe indelete

QUOTE(madalin78 @ 12 Aug 2014, 14:22)
am eu pe la tara sa le fac niste poze sa vezi daca te incinta si am sigur si masca dar nu mai stiu exact starea ...lasa mi un id sa ti trimit poze pe sambata
*



Madalin, poti trimite pozele pe stefanalexandru95@yahoo.com , dar cel mai bine in momentul in care dati de ele ma sunati:D. P.s:ati desfacut antifonul ?


wink.gif)+12 Aug 2014, 15:07-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 12 Aug 2014, 15:07)
Piese se gasesc ,dar foarte greu . Chiar azi am dat de un lonjeron inferion de uzina .

Bafta cu masina!
*



Eh cand dai de ceva din lista mea fi dragut si lasa-mi un mesaj si in 45 min sunt in fata magazinului si apoi ma vad si cu tine prin old pentru rasplata radmasa.gif

12 Aug 2014, 17:08:
QUOTE(Ov @ 12 Aug 2014, 16:18)
Pe toate taloanele masinilor vechi apare ca data de inmatriculare 1 iunie 19xx. Am inghiti-o si eu p'asta pana am mai vazut jde taloane la fel smile.gif
*




Ov, batrana mea e exceptia care intareste regula, chiar daca anul fabricatiei este 1978 data inmatriculari este 12.06.1981. Nu stiu de ce s-a inmatriculat cu trei ani mai tarziu, nici mostenitorul masinii de la care am cumparat-o nu stie smile.gif
madalin78
simbata seara ai un raspuns cert asupra problemei am inaltat garajul si cred ca o sa incerc asa de control sa vad cum se comporta
Stefan.alex78
Perioada de inactivitate s-a datorat concediului/vacantei. Am revenit cu forte proaspete pentru a ma apuca de batrana.
In continuare sunt in cautarea urmatoarelor elemente:
-ochelari faruri
-intarituri amortizoare
-talpile lonjeroanelor
Stefan.alex78
Nu pot spune ca am gasit pestera comorii, dar de spiritul Craciunului sigur am parte mai devreme. ( toate "piesele" sunt noi, putin prafuite din cauza depozitarii)

<span class='edit'>7 Sep 2014, 23:02:</span>
++

<span class='edit'>7 Sep 2014, 23:03:</span>
+++
Stefan.alex78
"Cu rabdare si tutun" se strang ( contrar aparentelor, babuta nu am lasat-o balta, dar am preferat sa imi strang cele necesare; mai ales ca am renuntat la autogen in favoarea argonului smile.gif )

<span class='edit'>28 Sep 2014, 15:35:</span>
Plus altele...

<span class='edit'>28 Sep 2014, 15:36:</span>
Plus..
madalin78
argon e deja prea mult ..rezuma te la co2 ...e suficient....smile.gif
Stefan.alex78
Nu sunt foarte decis momentan, dar sunt mai multi factori care ma determina spre argon ( pretul acceptabil, tipul lucreza in garaj unchiul meu nu etc)
madalin78
era ceva retoric .....difereta de gazul ....sa i zicem pentru sudura e diferit ...pentru materialul care se sudeaza ...de aia am zis rezumate la co2 ...e foarte bine asa
Stefan.alex78
Chiar daca nu am mai zis nimic in acest post, nu inseamna ca proiectul l-am abadonat! Din pacate lipsa de timp m-a facut sa nu pot lucra fizic la masina, dar timp pentru achizitionarea pieselor necesare mi-am alocat. In urmatoarele doua saptamani voi pune la punct motorul, cutia, electromotorul si alternatorul.

<span class='edit'>22 Dec 2014, 21:19:</span>
continuare

<span class='edit'>22 Dec 2014, 21:21:</span>
biggrin.gif

<span class='edit'>22 Dec 2014, 21:21:</span>
biggrin.gif


<span class='edit'>22 Dec 2014, 21:29:</span>
P.s: Sarbatori fericite tuturor si un an nou mai bun pentru dumneavoastra si "babutele" noastre!
Daciotul_98
salut dai scrisul 1310, as fi interesat de el...Praguri nu ai nevoie?
Stefan.alex78
Salut, cu toate ca nu e un topic de vanzare/cumparare, daca chiar ai nevoie de el ne putem intelege, pentru ca la mine va sta degeaba. Lasa-ma te rog sa ma uit daca are toate piciorusele, discutam mai multe pe privat sau ma poti suna ( ai numarul meu public pe oriunde) si da as fi interesat si de praguri dar uzina. Ce pret?
Stefan.alex78
Se lucreaza la diferite componente din compartimentul motor.
Inainte si dupa:

<span class='edit'>28 Dec 2014, 22:43:</span>
Carburator:

<span class='edit'>28 Dec 2014, 22:47:</span>
Corp delcou:
deceneu32
QUOTE(bogdan2001 @ 12 Aug 2014, 12:30)
Dupa estimarile tale,cam din ce luna e Daciuca?( 1978,luna?)
Eu tind sa cred ca neagra-mi e de prin aprilie-mai,deoarece a fost inamtriculata prima data la 1 iunie 1978.
*


Nu va mai uitati la rubrica DATA PRIMEI INMATRICULARI!
La toate Daciile este pusa de RAR din OFICIU 1 iunie.Ii obliga legislatia europeana pentru noile formate de certificate tip NOU(''europene'').
Daca ati observat,documentele care insotesc masinile din UE,Germania de exemplu,nu au rubrica pentru AN DE FABRICATIE,ci pentru DATA PRIMEI INMATRICULARI.
Romania trebuie sa se alinieze si ea!

Este absurd sa le acorzi tuturor acceasi data de prima inmatriculare.
S-a ajuns la aberatia ca Dacii 1100 din 1968 sau 1300 din 1969,deci din primul an de fabricatie,sa primeasca ca data de prima inmatriculare 1 iunie,stiut fiind faptul ca ele s-au fabricat incepand din luna august! radmasa.gif
Deci ele sunt inmatriculate inainte de a se fi fabricat!

De ce s-a ajuns la situatia asta aberanta?Deoarece la noi masinile dinainte de '89 si dupa,au fost inregistrate dupa anul de fabricatie,nu dupa data primei inmatriculari.Practic este imposibil sa scormonesti prin arhive sa descoperi cand a fost pus in circulatie pentru prima data un vehicul.Nu mai exista unele arhive,au fost distruse etc.
RAR-ul a gasit de cuviinta sa treaca in certificatul de tip nou jumatatea nului ca data de prima inmatriculare,adica 1 iunie.

O metoda de a afla cand s-a fabricat masina este aceea de a citi cand a fost emisa factura IDMS.Daca mai exista....
Masina din topicul acesta este fabricata,oricum,dupa 1 iunie 1978 deoarece are lampi pentru mersul inapoi.Daca or fi originale,montate din uzina...
Pana la 31 mai 1978 Daciile au fost fara lampi de AR.
roby_1300_rap
QUOTE(deceneu32 @ 12 Jan 2015, 18:22)


O metoda de a afla cand s-a fabricat masina este aceea de a citi cand a fost emisa factura IDMS.Daca mai exista....
Masina din topicul acesta este fabricata,oricum,dupa 1 iunie 1978 deoarece are lampi pentru mersul inapoi.Daca or fi originale,montate din uzina...
Pana la 31 mai 1978 Daciile au fost fara lampi de AR.
*



lampile nu cred ca le are din fabrica , deoarece daca erau din fabrica , si volanu era altul si bordu altul . smile.gif oricum daca is din fabrica trebuie sa aibe in potbagaj o tabla de protectie in spate smile.gif
deceneu32
Da,are volan tip vechi,cu doua brate,model Dacia 1100 si bord cu doua butoane in partea dreapta a soferului:fara lampi.
Daca ar avea din fabrica,trebuie sa aiba protectiile acelea de tabla de care vorbesti tu.
user posted image
Cel mai bine ar fi sa ne spuna proprietarul ce serie de sasiu are masina ,ca sa stim despre ce vorbim. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.