Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Genevieve-Dacia 1300 '78
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
roby_1300_rap
QUOTE(Stefan.alex78 @ 11 Nov 2016, 21:32)
Multumiri lui Roby Rapcea pentru bara fata, scris mic si alte prostii.
*



sa le folosesti sanatos fecior icon_mrgreen.gif
oldtimercraiova
Când intrã la vopsit?
Stefan.alex78
@oldtimercraiova: NU stiu o data exacta. Vopsitorul se roaga de mine de ceva timp sa o tot duc. Cert e ca dupa ce ii pun mecanica, acolo va pleca.

Achizitii: ceara la spray ( pentru acoperirea lucrurilor de dimensiuni mici), ceara la litru si saboti spate.
Am bagat ceara in lonjeroane si traverse, iar cu pistolul de spritchit am dat si pe restul "caroseriei".
Stefan.alex78
O scurta prezentare a celor intamplate in ultimile 2 luni jumatate. ( o durata lunga pentru ce am realizat, dar asta a permis timpul). Personal cred ca acest capitol ( protejarea "burtii" ) s-a incheiat.

22 Nov 2016, 11:16:
...
sobolan
foarte,foarte frumos si bine ! up.gif
Stefan.alex78
La multi ani! Ca sa sterg putin praful pe aici, pun cateva poze cu ce am mai facut inainte de sarbatori plus ceva achizitii.
Stefan.alex78
Achizitii:
razvan32
de unde ai luat cilindrii de frana pentru puntea spate? ce marca sunt?
Stefan.alex78
Sunt cumparati de la marius1978. Nu stiu exact firma. Pe cutia lor scria delta licenta dba.
Stefan.alex78
[quote=maho,20 Jan 2017, 11:39]
In rulmentii aia n-as avea incredere prea mare.
*

[/quote
Te referi la cei din pozele de mai sus ? De ce anume ?
maho
Da, aia. "Urb" nu mai sunt ce erau pe vremuri, acum se produc in multe orase din tara, iar calitatea lasa de dorit. Am avut si eu (si mai am inca) cativa, primiti cadou, "nos"-uri (deci nu produsi acum), am folosit la una din roti recent si au tinut "de joi pana mai apoi". Daca cauti, gasesti de calitate (la preturi putin mai mari), SKF, si alte marci bune.
Stefan.alex78
Multumesc de informatie. Piesele au fost cumparate la pachet,acum cum o fi norocul ( oricum nu ii montez acum pe masina). In schimb, ei par foarte ok ca executie, ambalaj si modul de pastrare in pungile lor sigilate. Eh...numai alternatorul nou isi merita banii coletului.
P.s: ca mentalitate asupra pieselor oricum am fost si sunt pro "fabricate in Romania" ( evident fara asam si connex doar tablarie ca altceva nu avem)
Stefan.alex78
Incet si sigur! radmasa.gif
Stefan.alex78
Alte prostii.
sobolan
gandesti "pe termen lung" si aduni rezerve....foarte fain ! masina cum e ? o poza ceva ?
Stefan.alex78
Mda gandesc proiectul si pe termen lung, dar imi iau masuri pentru posibilitatea extinderi "garajului". Masina e in garaj cu o parte din mecanica pusa. Pe moment nu am poze la dispozitie, dar cu prima ocazie o sa mai expun.
Stefan.alex78
Activitati:
1) Am curatat peretele de foc si am gasit putin rugina. Pentru a o elimina am cumparat Chelade.
2)Din cauza sabotilor nu reuseam sa pun tamburii la punte, asa ca a trebuit sa bat ferodouri si sa schimb sabotii. Astfel am terminat si puntea.
3) Am refacut saibele de la suporti de tirant ( asa cum am zis acum ceva timp ale mele au cazut la demontare, fiind ruginite).
4) Am luat mastic pentru a reface cordoanele de la interior.
5) Am pus furtunurile pe arcuri.
6) Plus una alta...
BLUE R 19
Frumoase lanturi...se vede ca le cauti, nu gluma. biggrin.gif
ydaniel
Salutare,unde unde si cu cat ai luat Chelade?
Victor3001
De ce ai schimbat Evipass-ul?
opre
Foarte frumos! RESPECT!
Stefan.alex78
@blue r 19: doar un lant este frantuzesc. Nu le caut chiar atat de mult, uneori piesele ma gasesc pe mine. In plus sunt cateva persoane care ma mai ajuta ( respectele mele lor!)
@opre: multumesc!
@Victor: de cate ori am folosit eu evipass, acesta si-a facut efectul doar daca zona era curatata inainte temeinic. Cu el reuseam sa curat doar porii de rugina, lucru ce mecanic il puteam face doar cu riscu de a subtia tabla. Acum chelade l-am achizitionat pentru a curata panoul de foc, zona in care imi este greu sa curat mecanic ( ar fi mers sablarea, dar deh...next time). Prietenul de mi-a recomandat si dat o sticla de chelade mi-a spus ca acesta isi face treaba si daca zona este curatata grosier de praf, pamant, vopseaua umflata, rugina in exces ( bucati de rugina ce se desprind usor). Deci in situatia actuala evipass'ul nu isi facea treaba.
@ydaniel: l-am achizitionat de la un prieten ce il avea ramas de la proiectele lui.
Stefan.alex78
O mica vizita la fier vechi.

sobolan
cate repere bune am adunat eu de la "fier vechi" .......nu se mai fac piese bune pentru dacii....
Stefan.alex78
Ai dreptate domnule, dar pe aici e mai complicat sa ajungi pe la cate un centru. Ori nu te lasa sa intri, ori le distrug imediat cum ajung, ori sunt foarte scumpi etc etc.
Victor3001
Sunt curios daca mai apare ceva la Rabla de anul asta, dar nu cred. O sa fac si eu o vizita
harby ;))
Eu azi era sa fac omor.. mi-a povestit unul cum acum 2-3 luni a dus la fier vechi 3 dubite de piese vechi de Dacia!! inclusiv ornamente
Stefan.alex78
Am aplicat chelade pe panoul de foc. Pare ca isi face treaba foarte ok. Si dupa 6 luni masina revine cu "rotile pe pamanat"!
Stefan.alex78
Am mai strans 3-4 suruburi si am achizitionat cateva piesulici.
Daciotul_98
Mergea o bara stabilizatoare de 19 de papuc.
Stefan.alex78
Nu. Nu mergea biggrin.gif!
M.C.
@Stefan.alex78
Nu uita ca strangerea definitiva a piulitelor de la axul basculelor sa o faci doar cand masina va fi pe roti,cu motorul montat pe ea,nu acum cand este suspendata .
Acum le strangi doar asa usor,cat sa nu iasa .
Spor la treaba, va iesi ceva frumos !
Stefan.alex78
Normal. Momentan sunt stranse astfel incat sa nu le pierd de acolo.
Multumesc de sfat.
sobolan
QUOTE(Daciotul_98 @ 14 Mar 2017, 00:32)
Mergea o bara stabilizatoare de 19 de papuc.
*



ai gresit aria....aci se restaureaza o masina de epoca ...
Stefan.alex78
Bine punctat sobolan. Poate suna putin prea pompos " restaureaza", pentru conditiile avute. Dar cel putin asta incercam sa facem.
Ca sa raspund mai exact Daciotului, dupa ce m-am chinuit si inca ma chinui sa o fac cat mai bine si sa pastrez sau sa aduc toate elementele fabricate cand trebuie...nu era si pacat sa ii pun o bara de 19? Crezi ca o sa incep sa ma arunc pe curbe cu ea ?
Stefan.alex78
1) mici achizitii de la fier vechi.
2) coborat masina pe roti. toate bune si frumoase smile.gif

P.s:la prinderea tendonului drept pe caroserie am rectificat vopseaua datorita unei mici zgarieturi. Surubul este acoperit de vaselina, deci se poate curata dupa uscare.
Victor3001
Iese misto....si Weber-ul ala wub.gif wub.gif
oldtimercraiova
Vezi ca SOLEX-urile 32 PDSIT-2 , sunt de VW Type3 .
Stefan.alex78
Stiu stiu. Multam oricum!
Carburatoarele:solexurile si weberul le-am luat doar pentru a nu fi facute zob. Soarta lor o voi decide zilele urmatoare.
maho
Le curati si le pastrezi, ca nu se stie...
Hai, ca mai e putin, dupa aproape 3 ani ar fi cazul sa te bucuri de ea.
Stefan.alex78
Ehe...3 ani cu de toate. Regret doar ca aproape un an a stat la nenea ala in atelier degeaba, dar tot raul spre bine smile.gif.
Sincer, masina sigur va fi gata la finalul sezonului cald. Deci voi mai avea un an in care sa o bibilesc, sa o pun la punct. Sau poate voi reusii un drum cu ea la retro'toamna.
Stefan.alex78
M-am apucat de insonorizarea/antifonarea gascanilor si a interiorului.
Am fost pe la fier si m-am intors cu ceva trancanale, plus 2 lucruri, mai speciale, achizitionate.
Stefan.alex78
Nu pare multa activitate pe aici, dar la garaj mai e.
sobolan
Foarte fain ......lant de ala Brampton am gasit eu pe motorul meu ,l-am aruncat desigur,era uzat......se faceau piese ok inainte,acum greu mai gasesti un lant bun.....greu...
Stefan.alex78
Am smirgheluit cat de mult am putut in interior, degresat de cateva ori si apoi am dat grund 1k.
A urmat ceva achizitii si am refacut caseta de directie (mai am sa-i pun burdufurile). Cuzinetul si bucsa aveau uzura, asa ca am schimbat totul cu un set fabricat de renault. Acum pot face o tura de la maxim stanga la maxim dreapta foarte usor.

razvan1985
de cine st fabricate burdufurile?
Stefan.alex78
Din cate imi amintesc burdufurile sunt Rolast.
Pe ordinea de zi au fost: terminat caseta, mastic pe la toate imbinarile din interior si desfacut, spalat componentele mitralierei/
oldtimercraiova
Spor la munca , Stefan! tongue.gif
Stefan.alex78
Multumam!
Am dat grund peste mastic si apoi o mana de insonorizant prin interior, maine urmeaza a doua si e gata de vopsit.
Stefan.alex78
Cateva achizitii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.