Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei recomandat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
ramsen
Valman...eu folosesc ulei din acesta:ELF EVOLUTION SXR 5W40 ...are ceva daca il folosesc???de mentionat ca in motor se prezinta super bine si sint fff multumit de uleiul asta
marius80_eugen
Ramsen , vezi ca si Elf-ul si Mobil-ul au inceput de ceva vreme sa fie imbunteliate si probabil "botezate" in Romanica . Poate pe viitor mai gasesti cu eticheta de "France" .
Eu inca nu am gasit nimic mai bun de Liqui Moly si raman pe pozitie .

Pentru transmisie cine stie un ulei f bun si acceptabil ca bani ? Vre-un dealer ok ?
Vladd
Mai am 1000 km pana la urmatorul schimb de ulei, pana acum am folosit doar 5w40 castrol, dar as vrea sa-l inlocuiesc cu 10w60 ce parere aveti ?merita sa incerc?

Poate sa-mi aduca cineva din austria sau germania uleiul!
Valman
De ce sa merite un ulei mai vascos ? Ramai la 5W40.
dr_mKe
N-ai inteles, fiindca ala-i ulei reising tongue.gif
ramsen
QUOTE(marius80_eugen @ 5 Mar 2010, 21:13)
Ramsen , vezi ca si Elf-ul si Mobil-ul au inceput de ceva vreme sa fie imbunteliate si probabil "botezate" in Romanica . Poate pe viitor mai gasesti cu eticheta de "France" .
Eu inca nu am gasit nimic mai bun de Liqui Moly si raman pe pozitie .
Pentru transmisie cine stie un ulei f bun si acceptabil ca bani ? Vre-un dealer ok ?
*


Multumesc marius dar stiam asta...mai gasesc inca la mine si din ala facut in "France"
QUOTE(Vladd @ 5 Mar 2010, 22:15)
Mai am 1000 km pana la urmatorul schimb de ulei, pana acum am folosit doar 5w40 castrol, dar as vrea sa-l inlocuiesc cu 10w60 ce parere aveti ?merita sa incerc?
Poate sa-mi aduca cineva din austria sau germania uleiul!
*


Ramii pe 5w40 Castrol pina la adinci batrineti...
QUOTE(Valman @ 6 Mar 2010, 07:39)
De ce sa merite un ulei mai vascos ? Ramai la 5W40.
*


cind trec de 100 mii km pun un ulei mai viscos ...5w50 mobil 1
Valman
QUOTE(ramsen @ 6 Mar 2010, 14:13)
cind trec de 100 mii km pun un ulei mai viscos ...5w50 mobil 1

Da, numai ca astia 100 de mii sunt destul de relativi. Depind de la masina la masina. Eu as lua in calcul momentul in care observ ca papa ulei. Daca n-o face nu schimb vascozitatea.
ramsen
QUOTE(Valman @ 6 Mar 2010, 14:44)
Da, numai ca astia 100 de mii sunt destul de relativi. Depind de la masina la masina. Eu as lua in calcul momentul in care observ ca papa ulei. Daca n-o face nu schimb vascozitatea.
*


corect...ai mare dreptate,dar atunci cind papa ulei degeaba ii mai pui ulei 5w50 ca deja trebuie sa schimbi segmenti...eu zic sa-i pun la 100 mii km si sa nu o las sa inceapa sa pape ulei...nu stiu eu zic dar pina la fapte mai sint vreo 30 mii km
Valman
QUOTE
atunci cind papa ulei degeaba ii mai pui ulei 5w50 ca deja trebuie sa schimbi segmenti
Nu e chiar asa. Daca papa putin ii ridici vascozitatea. Doar daca papa mult si vezi fum albastru la toba te gandesti la segmentare. Si bineinteles daca vrei sa mai tii masina cativa ani buni. Altfel tot vascozitatea te rezolva. Asta cu 100 de mii e o chestie generica sau aproximativa. Vin masini din UE cu 150 de mii si nu papa gram de ulei cu ala recomandat de la prima umplere deci...
dr_mKe
A mea are 130.000 km facuti in forta, ca nu merg incet, si nu scoate un gram de fum albastru si uleiul este la maxim pe joja cand fac schimbul.
Daca iti papa ulei la 100.000, ori are vre-o 300.000 ori s-a pus ulei prost si s-a schimbat cine stie cand.
ramsen
aveti dreptate...daca ii bag ulei bun si il schimb la timp nu trebuie sa am probleme cu motorul...asa ca o tin pe ELF EVOLUTION SXR 5W40 pina ma tine masina...va salut
cris06
Esti prea increzator! Nu o sa se mai fabrice marca asta de ulei pana cand masina ta va mai merge pe rotile ei! smile.gif Oricum, tine-o pe sintetic pana se satura! wink.gif
cairos
Salutare, poate sa-mi spuna si mie cineva daca intr-un motor pe benzina pun ulei pentru diesel se intampla ceva? ( chiar nu ma pricep, am avut un opel diesel si mi-au ramas vreo 8 litrii de ulei bun)
Multumesc anticipat pentru sfaturi si astept parerile voastre de experti biggrin.gif
george_scala_2004
salut

a se vedea proprietatile de miscibilitate ale acelui ulei. dr_mke, valman, annem aveti cuvintul ! worship.gif wise_guy.gif
nh1980ro
Pai daca are A3/B3 e ok, Si API SL sau mai bun. adica nu CF si alte d-astea de diesel.
Sunt uleiuri care merg si pe benzina si pe diesel.
Valman
QUOTE(cairos @ 9 Mar 2010, 14:41)
Salutare, poate sa-mi spuna si mie cineva daca intr-un motor pe benzina pun ulei pentru diesel se intampla ceva? ( chiar nu ma pricep, am avut un opel diesel si mi-au ramas vreo 8 litrii de ulei bun)

Verifica pe ambalaj/eticheta ce norme indeplineste uleiul respectiv si scrie-ne aici pe forum. Foarte probabil sa indeplineasca atat norma de diesel ( C ) cat si norma de benzina (S). Caz in care nu-ti mai pui intrebarea si folosesti uleiul. Chiar daca indeplineste exclusiv norma de dieselˆ il poti folosi dar nu iarna. Bine, poti daca n-ai bani sa faci schimbul dar pot aparea probleme pe termen lung. Uleiul pt diesel are detergenti, dispersori si antispumanti mai puternici, insa la temperaturi scazute nu e bine sa-l folosesti intr-un motor pe benzina pentru ca apar depozite de slam. Invers, adica ulei de benzinar in diesel e contraindicat.
ramsen
QUOTE(cris06 @ 7 Mar 2010, 21:50)
Esti prea increzator! Nu o sa se mai fabrice marca asta de ulei pana cand masina ta va mai merge pe rotile ei!  smile.gif Oricum, tine-o pe sintetic pana se satura! wink.gif
*


nu inteleg unde bati tu...explicate
cris06
Greu... Crezi ca o sa se mai fabrice Evolution cat il tine masina? 10, 20, 30 de ani? biggrin.gif
dr_mKe
Daca pui formula speciala pentru TDI -urile de Fauve' o sa-ti consume mai putin ca un dizel laugh.gif
annem
QUOTE(cairos @ 9 Mar 2010, 15:41)
Salutare, poate sa-mi spuna si mie cineva daca intr-un motor pe benzina pun ulei pentru diesel se intampla ceva? ( chiar nu ma pricep, am avut un opel diesel si mi-au ramas vreo 8 litrii de ulei bun)
Multumesc anticipat pentru sfaturi si astept parerile voastre de experti  biggrin.gif
*


Daca pe bidon scrie si una din clasificarile ACEA A1/A3/A5 (preferabil ACEA A3) si/sau API SJ/SL/SM, atunci poti sa pui linistit uleiul. Clasificarile includ si teste de miscibilitate. Pentru a lamuri cit de cit cam in ce consta o clasificare, atasez o brosura API (cred ca a mai fost pusa): [attachmentid=1627600989]

Studiu de caz: Valvoline DuraBlend
Pentru a lamuri exact lucrurile, atasez un pdf mai vechi de la Valvoline: [attachmentid=1627600990]
Vei observa si vei intelege cu usurinta care ulei DuraBlend este recomandat pentru benzina si diesel, numai pentru benzina, numai pentru diesel.

Sint uleiuri pe care scrie in clar ceva de genul "Pentru motoare diesel" si au trecute si clasificari ACEA, API, etc de benzina. Uleiurile astea cica sint facute mai mult pentru sisteme de injectie directa gen rampa comuna sau duza, continind ceva aditivi/detergenti in plus sau mai mult. Atita vreme cit uleiurile au si clasificari de benzina, uleiurile pot fi folosite la motoare cu benzina.
In trecut (tin minte ca tata facea asta), pentru ca uleiurile diesel aveau mult aditiv/detergent de curatare (conform cu clasificarile vremii), se obisnuia sa se spele motorul pe benzina cu ulei diesel. Se schimba uleiul cu ulei diesel, se mergea vreo 5-700km (sa nu se "curete" de tot motorul), se schimba uleiul diesel cu ulei benzina. Acum, pentru motoarele noastre, daca punem uleiurile clasificate corect, n-ar trebui sa mai avem griji cu curatatul motorului.
ramsen
QUOTE(cris06 @ 9 Mar 2010, 22:16)
Greu... Crezi ca o sa se mai fabrice Evolution cat il tine masina? 10, 20, 30 de ani?  biggrin.gif
*


tu chiar crezi ca eu mai tin solenza 10 ani??? daca il mai gasesc bag pina la ultimul litru...asta este...nu am incredere in uleiurile fabricate in Romania,sint prea subtiri
uragan
Eu de cand am luat-o am folosit numai ELF 10W40 si l-am schimat la 10.000 km .
Valman
Asta e solutia ieftina si nu optima.
ionutiulia
masina mea este fabricata in 2004 , luna mai , si eu o am din iunie 2005 , avea 10 000 km la bord.de atunci folosesc numai Mobil 1, 10w.40.am 70 000 km si motorul merge ceas.
dr_mKe
70.000 km sunt putini si irelevanti pentru evaluarea unui ulei. Decat daca-s facuti la raliu icon_mrgreen.gif
cairos
Multumesc tuturor pentru informatii, o sa studiez eticheta uleiului si revin.

11 Mar 2010, 00:48:
Multumesc tuturor pentru informatii, o sa studiez eticheta uleiului si revin.
Valman
QUOTE(ionutiulia @ 10 Mar 2010, 20:18)
de atunci folosesc numai Mobil 1, 10w.40.am 70 000 km si motorul merge ceas.

Nu e Mobil 1 ci vechiul semisintetic Mobil Super S 10W40. Si in acest caz e solutia ieftina si nu optima.
dr_mKe
Mobil1 0W-40 tongue.gif
annem
O solutie ieftina ar fi cea cu Lubrifin 10W40 la 10-11 lei/l

Pe de alta parte, eu zic ca vreo 5 ani si vreo 60k km sint arhi-suficienti pentru evaluarea masinii mele impreuna cu uleiul pe care il folosesc in mod constant, stilul meu de condus, al nevestei, al oricui mai foloseste masina, la care se adauga scopurile, drumurile, incarcaturile, anotimpurile, supararile, virstele, etc. Dupa toata aceasta evaluare, mai mult sau mai putin constienta, spun:
QUOTE(ionutiulia @ 10 Mar 2010, 21:18)
masina mea este fabricata in 2004 , luna mai , si eu o am din iunie 2005 , avea 10 000 km la bord.de atunci folosesc numai Mobil 1, 10w.40.am 70 000 km si motorul merge ceas.
*


Evident ca omul a zis din greseala Mobil 1, si nu Mobil. Mai toti gresim ca doar sintem intoxicati cu cit de bun e Mobil 1, chiar daca asa e. Dar la cit circula, nici nu-i trebuie Mobil 1. Mai mult ca sigur ca peste vreo 6 ani motorul nu va avea probleme. Nici peste 10 ani nu cred ca va avea probleme. Poate ca la 200k km va ajunge sa nu faca masina cit va face un schimb de ulei Mobil 10W40, dar tot o sa-i mearga motorul.

Printre altele, solutia optima depinde de fiecare. Ar trebui sa duca la multumire, dar ...
dr_mKe
Depinde si cum alegi uleiul in raport cu modul de exploatare. N-as tine un semi-sintetic 10.000 km in motor circuland prin oras. Oricum costul uleiului este nesemnificativ raportat la costul carburantului in 100.000 km, sa zicem. Un schimb de sintetic costa mai putin decat un plin de benzina.
nh1980ro
Si cu un plin de benzina mai faci inca 400km.. biggrin.gif
Pana la urma cred ca e important cat ai nevoie sa te tina motorul ala.
Cu ELF 10w40 schimbat la 10.000km, motorul tine fara probleme 150.000km minim.
Deci diferentele de pret nu cred ca merita, pentru un ulei sintetic. Cel putin nu pentru motorul de 1.4 cu 8 valve.
ionutiulia
pentru valman.nu am pus uleiul aratat de tine in poza.eticheta de pe bidonul din care am pus eu uleiul arata altfel.iar acum au scos alt model.nu am folosit uleiul fabricat in turcia.am unele cunostinte care au tinut acest ulei in motor si 17 000 km , acum avand 110 000 km si nu au probleme.eu fac aproximativ 17 000 km pe an , cateva mii le fac in bucuresti, dar cel putin de 4 ori pe an cand mai fac autostrada merg cu 140, 150 km/h toata autostrada, pt a curata catalizatorul si injectia , folosind si benzina OMV 100.motorul merge excelent. raliu nu fac cu ea decat uneori mai plec nervos de la semafor sau ma mai iau cu vre-un loganist la liniute .am circulat cu ea si pe la tara , destul de mult, cel putin cand am avut nunta , cam vreo 3 saptamani am hamalit-o carad fel si fel de obiecte :saci cu ctruguri , ciment , frigidere, ....eu sunt multumit de acest ulei.

11 Mar 2010, 16:24:
pentru valman.nu am pus uleiul aratat de tine in poza.eticheta de pe bidonul din care am pus eu uleiul arata altfel.iar acum au scos alt model.nu am folosit uleiul fabricat in turcia.am unele cunostinte care au tinut acest ulei in motor si 17 000 km , acum avand 110 000 km si nu au probleme.eu fac aproximativ 17 000 km pe an , cateva mii le fac in bucuresti, dar cel putin de 4 ori pe an cand mai fac autostrada merg cu 140, 150 km/h toata autostrada, pt a curata catalizatorul si injectia , folosind si benzina OMV 100.motorul merge excelent. raliu nu fac cu ea decat uneori mai plec nervos de la semafor sau ma mai iau cu vre-un loganist la liniute .am circulat cu ea si pe la tara , destul de mult, cel putin cand am avut nunta , cam vreo 3 saptamani am hamalit-o carad fel si fel de obiecte :saci cu struguri , ciment , frigidere, ....eu sunt multumit de acest ulei.
annem
Deci aveam dreptate cind am zis ca-s numai raisari pe aici.
Poate nu ai stiut ionutiulia, dar afli acum: liniutele de la semafor le faci cu mine.
Valman
@ionutiulia

QUOTE
nu am pus uleiul aratat de tine in poza.eticheta de pe bidonul din care am pus eu uleiul arata altfel

E greu sa ma convingi ca in intervalul 2005-2009, la litru, comercializat in Romania, imbuteliat si/sau produs in Turcia, Mobil 10W40, arata altfel. smile.gif

QUOTE
am unele cunostinte care au tinut acest ulei in motor si 17 000 km

Atunci una din doua. Ori nu e vorba de uleiul mentionat de tine ori nu tin la motoarele lor. smile.gif

QUOTE
....eu sunt multumit de acest ulei.

Fa o poza ambalajului sau da-ne un link pe net sa vedem ce ulei este.
xaubau
Aralu ii cel mai bun Tatal meu are Renault clio Care are 300.000 km si doar aral o folosit si nu papa deloc benzina si ulei 10w40 cel mai bun...Eu folosesc elf si is multumit de el am 145.000 km...u decizi biggrin.gif
ionutiulia
pentru aceste comentarii ale voastre ,vina este numai a mea,am uitat sa va mentionez ca uleiul nu il aveam din tara.mi-l cumpara un prieten care facea curse cu tirul in europa, nu stiu exact din ce tara il lua ,nu mai am bidoanele sa va arat etichetele.acum sunt nevoit sa cumpar din tara deoarece nu mai are cine sa imi cumpere din afara.
george_scala_2004
salut,

ati incercat asa ceva ? http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt.../id/e_1091.html

am gasit o oferta - 110 lei bidon 4 l - si ma gindeam ca la viitorul schimb sa il testez.
shake
am gasit eu Total Quartz 10w/40 , 95 RON 4 Litri @Metro
kataRFG
am pus in logan elf recomandat de renault si tacane motorul de ........
de Long Life ce ziceti? 3w58 e bun? radmasa.gif
doar uleiul original e bun indiferent de marca si cum totul in lumea asta e relativ poate ne mai intalnim.
ramsen
QUOTE(kataRFG @ 6 Apr 2010, 23:53)
am pus in logan elf recomandat de renault si tacane motorul de ........
de Long Life ce ziceti?  3w58 e bun? radmasa.gif
doar uleiul original e bun indiferent de marca si cum totul in lumea asta e relativ poate ne mai intalnim.
*


waw mama...ce ulei este asta frate?
george_scala_2004
probabil castrol long life 5w30 ? eeh, a incurcat un pic tastele... wink.gif
ramsen
da se poate sa fie chiar ala de care spui tu
george_scala_2004
ca tot veni vorba mi-am adus aminte de ceva.
[attachmentid=1627622110] [attachmentid=1627622109] [attachmentid=1627622111]

este vorba, in principiu, de acelasi motor - E7J. numai ca la un model se da un interval, la altul alt interval iar la celalalt nici un interval... sad.gif

nu inteleg nimic...da' deloc. ce parere aveti ? o fi din pricina variantelor aceluiasi motor ? asteapta nervos.gif nedumerire.gif
nh1980ro
Pai te uiti in manualul de utilizare si scrie acolo intervalul.
einstein1984
Si eu zic sa te iei tot dupa manualul de intretinere.
Valman
QUOTE(george_scala_2004 @ 12 May 2010, 15:36)
nu inteleg nimic...da' deloc. ce parere aveti ? o fi din pricina variantelor aceluiasi motor ?

Cred ca n-ar trebui manifestata o incredere totala in recomandarile producatorilor de uleiuri sub formula "oil guide". Poti lua nota dar cuvantul final e al producatorilor de motoare.
george_scala_2004
o.k. am inteles. in carnetul de intretinere, la solenza, se specifica schimbarea uleiului la fiecare 10.000 km. nu e cam mult ? eu il schimb pe la 7.000 km...
cristio_79
Nu. Marea majoritate a uleiurilor moderne se pot schimba de la 15 - 20.000 de kilometri in sus
Valman
QUOTE(george_scala_2004 @ 13 May 2010, 10:37)
o.k. am inteles. in carnetul de intretinere, la solenza, se specifica schimbarea uleiului la fiecare 10.000 km. nu e cam mult ? eu il schimb pe la 7.000 km...

Daca e sintetic e prematura schimbarea la doar 7000 chiar si in regim urban.


13 May 2010, 13:49:
QUOTE(cristio_79 @ 13 May 2010, 11:31)
Nu. Marea majoritate a uleiurilor moderne se pot schimba de la 15 - 20.000 de kilometri in sus

La motoarele moderne. smile.gif
george_scala_2004
multumesc, o fi prematura da' nici sa ma trezesc cu uleiul negru ca smoala nu as vrea...

inseamna ca aralu' 10w40 de-l am acu' in motor, cu care am facut vreo 4.000 de km va trebui sa-l dau jos peste vreo 6.000 de km... blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.