Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei recomandat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
tita
Hmm eu nici acum nu m-am hotarat ce ulei sa pun.
Sa merg pe Aral 5w40 sau pe Liqui Moly 10w40 Super Leichtaulf?(mi-a zis cineva ca are bidon de 4 litri la 90 RON , ma duc maine sa vad)
Liqui moly 5w40 nu imi permit deocamdata ,si am vazut ca ambele 5w40 recomandate pentru Solenza:
Liqui moly Top Tec 4100 5w40
Leichtlauf High Tech 5w40 ,au normele API SM/Cf .Doar 10w40 are norma SL/CF.
A mai folosit cineva Liqui in solenza?
cristio_79
Eu am vrut sa iau, dar nu am gasit in timp util in oras, asa ca m-am lasat pagubas.
Cel pe care il folosesc acum tot SM este.
Totusi, tind sa cred ca Liqui Moly nu ar fi contrafacut. Eu Aral-ul l-am schimbat tocmai din cauza zvonurilor de acest fel.
Cel actual l-am luat de la cineva de incredere la care am mai facut comenzi si este facut in Franta, importat la noi din Elvetia.
tita
AM gasit si fisele celor doua uleiuri mentionate mai sus Liqui Moly 10w40 http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediend...%2010W40_EN.pdf
si Aral high tronic 5w40 http://www.aral-extranet.de/sidab/glis.php?id=456181

Ceea ce nu prea imi convine la Liqui e ca in fisa respectiva scrie urmatorul pasaj:
"especially suitable for vehicles with mileages over 60 000."Se refera cumva la kilometrasj peste 60 000 km sau 60 000 mile?ca nu prea inteleg...
ramsen
ce te complici atit cu uleiurile astea...punei ELF sau Castrol sau Mobil si gata
bogdanel88
eu i-am dat doar elf 5w 40 si merge foarte bine.trage bine, motorul e silentios si cel mai important fac schimbul tot timpul in noiembrie.cel mai bine e sa schimbi uleiul cand da frigul pentru ca pe timp de iarna motorul are nevoie de un ulei curat
Valman
QUOTE(tita @ 31 Oct 2010, 19:36)
Ceea ce nu prea imi convine la Liqui e ca in fisa respectiva scrie urmatorul pasaj:
"especially suitable for vehicles with mileages over 60 000."Se refera cumva la kilometrasj peste 60 000 km sau 60 000 mile?ca nu prea inteleg...

Cand un ulei este recomandat pt motoare mai uzate nu e de rau. Pt ca are aditivi antifrictiune, antidepuneri, detergenti etc in concentratie mai mare.
QUOTE(ramsen @ 28 Oct 2010, 17:15)
Ulei motor ELF EVOLUTION SXR 5W40
Sintetic - Benzina - Diesel
Lubrifiant sintetic...

Nu e sintetic. E pe baza de "tehnologie de sinteza". Ca Aralul High Tronic 5W40. De fapt pe piata nu prea cred ca vom gasi uleiuri 100% sintetice. Ar avea niste preturi foarte mari si oricum motoarele noastre nu cer asa ceva. Cele pe care scrie syntetic sau full syntetic sunt ceva mai sus din punct de vedere al partii de molecule sintetice decat cele obtinute pe baza tehnologiilor de sinteza. Astea din urma sunt undeva intre cele declarate complet sintetice si cele semisintetice. De la Elf, zic ei ca doar Excellium Full-Tech 0W30 e 100% sintetic. Unde vedeti asa ceva - synthese technology - nu e sintetic. Dar nu va bateti capul prea mult cu asta. Bagati 10W40 sau preferabil 5W40 de la o firma serioasa si e ok.
DMP
QUOTE(cristio_79 @ 28 Oct 2010, 22:24)
...
Totusi, tind sa cred ca Liqui Moly nu ar fi contrafacut.
...
*



Cica e produs si ambalat doar in Germania.
cristio_79
Asa stiu si eu.
djasu82
va agitati degeaba daca circulati mult in oras tot pe la 8000 schimbati uleiul , cel putin eu il schimb la 7000 fara prea mare agitatie .
Sunt atetea discutii despre aceste uleiuri de ma fac sa si biggrin.gif .
Valman
Asta cu contrafacerea are destule sanse sa fie un veritabil mit urban. Mai degraba e vorba de calitate slaba a produsului plecat de la producator decat de produs contrafacut.
marius80_eugen
Contrafacut se poate intelege si imbuteliat / impachetat / botezat la noi , asa cum se intapla cu Elf , Mobil si chiar Total .
Eu inca raman faca Liqui Moly , de azi punand 10W60 Racing biggrin.gif in masinuta , iar dupa cateva drumuri am sa mai completez cu ceva aditiv , in functie de cum se comporta / suna motorul .
Fostul 10W40 LM l-am folosit 12.800 km , pe la 8.600 i-am schimbat doar filtrul de ulei si am completat cu putin aditiv . L-am schimbat mai mult de "frica" temperaturilor care vor urma in iarna asta , nu pentru ca se comporta rau in prezent .
In viitor voi incerca ulei marca CEPSA - Spania , avand o mica pila pe la ei smile.gif . Am bagat deja pe cateva masini si se comporta ok .

- Merci Valman !

Totusi imbutelierea in RO a oricarui produs care pana acum cativa ani era recomandat si bun calitativ , iar acum este cel mai slab de pe paita , oare nu inseamna si scaderea calitatii produsului , care ar fi echivalentul cu "contrafacerea" lui ?
Valman
QUOTE(marius80_eugen @ 1 Nov 2010, 22:10)
Contrafacut se poate intelege si imbuteliat / impachetat / botezat la noi , asa cum se intapla cu Elf , Mobil si chiar Total .

In viitor voi incerca ulei marca CEPSO - Spania


Nu, contrafacut inseamna altceva. Imbutelierea in alta locatie nu inseamna falsificarea produsului.

CEPSA, nu CEPSO.

1 Nov 2010, 23:13:
QUOTE(marius80_eugen @ 1 Nov 2010, 22:10)
Totusi imbutelierea in RO a oricarui produs care pana acum cativa ani era recomandat si bun calitativ , iar acum este cel mai slab de pe paita , oare nu inseamna si scaderea calitatii produsului , care ar fi echivalentul cu "contrafacerea" lui ?

Pai da, e scaderea calitatii dar nu contrafacere (falsificare). Eu am dubii chiar si cu asa-zisa scadere de calitate, pentru ca n-a verificat nimeni in mod stiintific ca ar fi vorba de asa ceva. Ce li se pare unora sau altora e ignorabil.
marius80_eugen
In cazul asta 99% din ce scrie pe acest forum este "ignorabil" ... oare de ce mai citesti ?
Eu nu am nimic cu Elf , dar mai prost nu exista si au preturi mult prea mari fata de calitatea oferita si asta a inceput sa se intampla exact de cand a inceput sa fie "imbuteliat" in RO .
E clar ca orice produs pe care scrie "made in UE" poate fi facut oriunde si este preferat oricand unul pe care scrie "made in Germany" , apoi oare de ce termenul "UE" acopera exact tarile in care se fac produse slabe ???
tita
cati km are masina ta ?din cate am inteles de la tine folosesti liqui moly de vreo 3 ani ,inainte de liqui ce ulei foloseai ?asta pentru a face o compartie

Total Offtopic, un citat de pe un alt forum gasit din intamplare :
"A se vedea ce uleiuri, marci cu renume, se fabrica la Lubrifin-Brasov :
http://www.lubrica.ro/produse/lubrif...uto-mobil.html "

parerea mea e ca nu are cum sa fie produse aceste uleiuri la BV,probabil sunt importate de firma respectiva.
ohmy.gif :|.

Eu unul ca fiind cumparator prin ulei contrafacut inteleg un ulei falsificat ,mult mai slab decat cel care este imbuteliat in diverse tari,cel amblat in alte tari si care are autorizarea firmei respective probabil trebuie sa respecte niste standarde de calitate.
Valman
QUOTE(marius80_eugen @ 1 Nov 2010, 23:20)
In cazul asta 99% din ce scrie pe acest forum este "ignorabil" ...

Eu nu am nimic cu Elf , dar mai prost nu exista si au preturi mult prea mari fata de calitatea oferita si asta a inceput sa se intampla exact de cand a inceput sa fie "imbuteliat" in RO .

E clar ca orice produs pe care scrie "made in UE" poate fi facut oriunde si este preferat oricand unul pe care scrie "made in Germany" ,

apoi oare de ce termenul "UE" acopera exact tarile in care se fac produse slabe ???

Nu, pentru ca se scriu si lucruri care sunt dincolo de subiectivism, novicie sau teribilism. smile.gif

Inteleg ca nu ai nimic cu Elf, insa afirmatiile respective trebuie sustinute cu dovezi.

Orice produs pe care scrie made in UE e facut intr-un stat UE. Treaba cu made in Germany poate fi o supraestimare plecata de la autoturismele germane. Iar de aici se crede ca orice este produs in Germania este cel mai bun. Nu-i obligatoriu. E adevarat ca in loc de made in Romania/Bulgaria prefer si eu made in Germany dar depinde de produs. Daca e produs care doar se imbuteliaza atunci nu-mi fac probleme. Daca nu, atunci da, e motiv de suspiciune.

De unde STII ca sunt produse slabe ? In ce laborator sau cu ce studii de specialitate le-ai verificat ? Cum STII tu exact ce se afla in bidon ? smile.gif
QUOTE(tita @ 1 Nov 2010, 23:28)
parerea mea e ca nu are cum sa fie produse aceste uleiuri la BV,probabil sunt importate de firma respectiva.

Bineinteles, sunt doar distribuitori : "In calitate de distribuitor societatea noastra va pune la dispozitie intreaga gama de lubrifianti auto si industriali pentru orice tip de utilaj autohton sau de import."
cristio_79
La Brasov se fac doar cateva sortimente semisintetice si minerale, restul sunt, cel mult, imbuteliate in bidoanele de plastic. Nu se fabrica la noi. Total, cel putin, nu cred. Elf, da.
Valman
QUOTE(tita @ 1 Nov 2010, 23:28)
Eu unul ca fiind cumparator prin ulei contrafacut inteleg un ulei falsificat ,mult mai slab decat cel care este imbuteliat in diverse tari,cel amblat in alte tari si care are autorizarea firmei respective probabil trebuie sa respecte niste standarde de calitate.

Produsul contrafacut sau falsificat este cel care nu are autorizatia producatorului de origine. Daca e sub licenta nu e contrafacut. De pilda, Dacia Pitesti cand facea Dacia 1300 nu contrafacea Renault 12, pentru ca avea licenta cumparata. Daca l-ar fi facut fara licenta, l-ar fi contrafacut. E ca la incalcarea drepturilor de autor.
marius80_eugen
Deci daca BMW ar da licenta sa se faca Trabant cu emblema de BMW , tu l-ai cumpara pentru ca este un produs legal si conform specificatiilor ?
Eu ma refer la calitatea produsului , la compromisul pret /calitate ... care in ultima vreme s-a dus naiba la tot ce este fabricat in UE si mai ales in Romania , indiferent de licente si etichete , pentru ca orice firma vrea vanzare - profit - target si nu recunostinta vesnica , mai ales ca asa s-a intampla cu orice brand care a venit in Romania .
sorin1983
Eu cumpar elf de la autokarma si nu e de la noi. Cel de la noi se gaseste prin market-uri.
Valman
QUOTE(marius80_eugen @ 1 Nov 2010, 23:52)
Deci daca BMW ar da licenta sa se faca Trabant cu emblema de BMW , tu l-ai cumpara pentru ca este un produs legal si conform specificatiilor ?

Eu ma refer la calitatea produsului , la compromisul pret /calitate ... care in ultima vreme s-a dus naiba la tot ce este fabricat in UE si mai ales in Romania , indiferent de licente si etichete , pentru ca orice firma vrea vanzare - profit - target si nu recunostinta vesnica , mai ales ca asa s-a intampla cu orice brand care a venit in Romania.

Nu e un exemplu corect deoarece BMW nu poate avea "drept de autor" asupra marcii Trabant. Daca insa BMW face fabrica in Romania, da, mi-as cumpara un BMW facut aici. Pentru ca am garantia standardelor BMW. smile.gif

Tot de calitatea produsului vorbesc si eu, iar ceea ce spun este ca e imposibil pentru noi sa verificam in mod obiectiv astfel de produse (uleiuri). Da, exista alte tipuri de produse a caror calitate se verifica destul de rapid, insa in cazul lubrifiantilor e foarte greu sa avem noi opinii corecte din punct de vedere tehnic. La o benzina iti dai seama imediat, dar la un ulei, antigel sau lichid de frana, cum iti dai seama ? Acum intelegi ? Sunt tipuri si tipuri de produse. La unele vezi imediat calitatea, la altele, nu. E cazul uleiurilor. Sunt o multime de posesori in Romania cu masini echipate cu motoare frantuzesti si care merg de ani de zile cu uleiurile grupului Total si au sute de mii de km. Cum as putea eu sa le spun ca nu-s bune daca faptele arata contrariul ? smile.gif
tita
QUOTE(Valman @ 1 Nov 2010, 23:44)
Produsul contrafacut sau falsificat este cel care nu are autorizatia producatorului de origine. Daca e sub licenta nu e contrafacut. De pilda, Dacia Pitesti cand facea Dacia 1300 nu contrafacea Renault 12, pentru ca avea licenta cumparata. Daca l-ar fi facut fara licenta, l-ar fi contrafacut. E ca la incalcarea drepturilor de autor.
*



Asta am vrut sa spun si eu dar nu m-am exprimat prea clar.
Referitor la uleiul total ,un user spunea aici pe topic ca are un prieten care cara ulei de la Lubrifin brasov in Franta pentru a fi ambalat in bidoane Total.
Acum cati oameni atatea pareri.
Valman
QUOTE(sorin1983 @ 1 Nov 2010, 23:58)
Eu cumpar elf de la autokarma si nu e de la noi. Cel de la noi se gaseste prin market-uri.

Din ce am vazut pe site sunt foarte scumpi. Un litru de Valvoline DuraBlend 10W40 eu il iau cu 24 ron. La ei este aproape 37 ron. Cu inca 3 ron as cumpara Valvoline SynPower 5W40 la mine, care la ei este 54.5. smile.gif
QUOTE(tita @ 2 Nov 2010, 00:04)
Asta am vrut sa spun si eu dar nu m-am exprimat prea clar.
Referitor la uleiul total ,un user spunea aici pe topic ca are un prieten care cara ulei de la Lubrifin brasov in Franta pentru a fi ambalat in bidoane Total.
Acum cati oameni atatea pareri.

De aia e bine sa filtrezi opiniile astea si sa nu le prea bagi in seama. Baga in motor un 10W40 sau preferabil 5W40 de la un producator renumit si gata. Nu te arunca la uleiuri "racheta" ca platesti reclame. Motoarele noastre nu cer cine stie ce minunatii.
Tudor Badescu
O completare la ce a spus tita:Total,Lubrifin sau Dacia inseamna absolut acelasi ulei.Doar ca cel etichetat "Dacia"e mai scump,ca-l iau multi doar dupa nume.Si de ce trebuie sa fie prost doar pentru ca e "romanesc"? Sau daca e scump e neaparat foarte bun?Mai ales cand pe bidon e trecut un nivel de performanta API sau ACEA nu prea inalt.Uite ca eu folosesc Versus-ul de la Lubrifin,acela de 9 lei litrul API:CG-4 si la Mercedes si n-am motive sa ma plang.
sorin1983
QUOTE(Valman @ 2 Nov 2010, 00:07)
Din ce am vazut pe site sunt foarte scumpi. Un litru de Valvoline DuraBlend 10W40 eu il iau cu 24 ron. La ei este aproape 37 ron. Cu inca 3 ron as cumpara Vlavoline SynPower 5W40 la mine, care la ei este 54.5. smile.gif
*


Bune preturi smile.gif
mykissfm
[quote=Valman,2 Nov 2010, 00:07]
Din ce am vazut pe site sunt foarte scumpi. Un litru de Valvoline DuraBlend 10W40 eu il iau cu 24 ron. La ei este aproape 37 ron. Cu inca 3 ron as cumpara Vlavoline SynPower 5W40 la mine, care la ei este 54.5. smile.gif

valvoline durablend 10w 40 am bagat eu in matizul din dotare si se comporta foarte bine,pe bidon scrie ca e syntetic da ma rog. ma gandesc sa trec si golanul pe uleiul asta,schimbat la 8000/10 000km e pefect si ca bani si calitate.
Valman
Valvoline DuraBlend 10W40 este etichetat Synthetic Blend, adica semisintetic.
Schimbat sub 10000 km sau la 1 an, uleiul asta e tot ce trebuie pentru o utilizare obisnuita a masinilor noastre. Are un pret bun si garantia unui producator renumit.

In mare, uleiurile sunt vandute in patru categorii de etichetare :

1. minerale (mineral based).
2. semisintetice (part synthetic sau semi-synthetic sau synthetic blend).
3. pe baza tehnologiei de sinteza (synthetic technology sau synthese technology).
4. complet sintetice (full synthetic sau fully synthetic).

Categoria a patra e superioara celei de-a treia, care la randul ei este superioara celei de-a doua, care la randul ei este superioara categoriei prime. Insa categoria 4 nu garanteaza ca e complet sintetica.

Cum spuneam si pe alt topic, denumirea ulei sintetic se refera mai degraba la cum se comporta produsul (calitatea lui) decat la compozitia sa. Evident ca intre ele exista o legatura insa nu strict legata de procentajul ingredientelor. Reteta uleiului il priveste in mare parte pe producator. Asa a pierdut Mobil procesul contra Castrol. Astia din urma etichetau drept sintetic un ulei care nu era complet sintetic, insa se comporta calitativ similar unuia complet sintetic. Asa ca Mobil si alti producatori au bagat la cap smecheria asta si nu cred ca mai scot pe piata scumpaciunile de uleiuri 100% sintetice, cand pot face profit cu solutii mai ieftine, dar cu un comportament lubrifiant similar. Tehnologiile de productie ale bazei minerale au devenit atat de performante, incat cu incepere de la uleiurile de grupa 3 se poate vorbi de uleiuri sintetice sau pe aproape, data fiind calitatea lor. Asa ca sa nu va mirati daca intr-un full synthetic de pe piata al oricarui producator, nu aveti mai mult de 50-70% molecule sintetice. Ceea ce nu inseamna full synthetic, dar nici nu inseamna ca e un ulei slab. Dimpotriva, e varful de gama, ca sa zic asa. Iar daca veti considera ca masina, exploatarea ei si buzunarul vostru impun, respectiv permite asa ceva, cumparati-le. Daca nu, exista solutii alternative la categoriile 3 si 2. La ele ne incadram majoritatea dintre noi. smile.gif
tita
Un tip de pe un forum din strainatate a ajuns cu clio-ul sau ,cod motor E7j la 300 000 km fara interventii la motor.
Ulei castrol 0w40 schimbat la fiecare 7000 de km
marius80_eugen
QUOTE(Valman @ 2 Nov 2010, 00:01)
Nu e un exemplu corect deoarece BMW nu poate avea "drept de autor" asupra marcii Trabant. Daca insa BMW face fabrica in Romania, da, mi-as cumpara un BMW facut aici. Pentru ca am garantia standardelor BMW. smile.gif
Tot de calitatea produsului vorbesc si eu, iar ceea ce spun este ca e imposibil pentru noi sa verificam in mod obiectiv astfel de produse (uleiuri). Da, exista alte tipuri de produse a caror calitate se verifica destul de rapid, insa in cazul lubrifiantilor e foarte greu sa avem noi opinii corecte din punct de vedere tehnic. La o benzina iti dai seama imediat, dar la un ulei, antigel sau lichid de frana, cum iti dai seama ? Acum intelegi ? Sunt tipuri si tipuri de produse. La unele vezi imediat calitatea, la altele, nu. E cazul uleiurilor. Sunt o multime de posesori in Romania cu masini echipate cu motoare frantuzesti si care merg de ani de zile cu uleiurile grupului Total si au sute de mii de km. Cum as putea eu sa le spun ca nu-s bune daca faptele arata contrariul ? smile.gif
*


NU , ideea era daca Trabant cumpara drepturi de autor asupra BMW si producea Trabant-uri cu sigla BMW !
Cum mi-am dat seama de un ulei ca e prost ? L-am pus in masina , troncanea ca naiba , motorul nu era elastic deloc , dimineata cand era rece nu urca in ture repede si dupa vre-o 4500 de km l-am "aruncat" si am bagat alt ulei , alta marca , de care sunt multumit . Eu asa imi dau seama de ceva , incercand , nu la radio-santul ! Si de lichidul de frana Renault la fel "mi-am dat seama " ... Daca stii ce vrei de la orice lucru si observi cum functioneaza , ajungi repede la o concluzie !
Si ELF si TOTAL , in trecut ERAU uleiuri BUNE , care garantau un minim de calitate . In prezent , sunt ce sunt pentru fiecare si in viitor , cu siguranta va fi si mai rau in ceea ce le priveste . Elf nu am gasit decat cel in EU ( adica Romania ) , Total inca se mai gaseste cel original din Franta , dar din ce in ce mai rar , desi pretul este la fel . Toate astea le observi repede cnad mergi prin targ si vezi peste tot Total , la toate rafturile , care pana in primavara abia isi permiteau Elf , Halvoline si Aral , bineinteles , variantele ieftine .
Deci masinile acelea cu sute de mii de km au folosit ulei original si de asta au ajuns acolo . POATE ca si folosind acest ulei mai de proasta calitate vei face si 1 milion de kilometrii , dar asta nu inseamna ca acest ulei mai este acelasi cu acel de acum cativa ani . E clar ca , daca ii pui ulei 10W40 si il schimbi cat mai des , motorul va fi sanatos , dar problema se pune pentru persoanele care vor sa dea un ban si sa beneficieze de un ulei bun si poate chiar performant si vara si iarna , fara sa troncane motorul sau alte componente .

QUOTE(Tudor Badescu @ 2 Nov 2010, 00:27)
O completare la ce a spus tita:Total,Lubrifin sau Dacia inseamna absolut acelasi ulei.Doar ca cel etichetat "Dacia"e mai scump,ca-l iau multi doar dupa nume.Si de ce trebuie sa fie prost doar pentru ca e "romanesc"? Sau daca e scump e neaparat foarte bun?Mai ales cand pe bidon e trecut un nivel de performanta API sau ACEA nu prea inalt.Uite ca eu folosesc Versus-ul de la Lubrifin,acela de 9 lei litrul API:CG-4 si la Mercedes si n-am motive sa ma plang.
*


Dacia era ulei VALVOLINE si asta spunea si in service-uri si in targ si peste tot , oamenii recunosteau asta si toata lumea era de acord ca era un ulei acceptabil pentru pretul si fiabilitatea lui , totusi 15.000 km era mult prea mult pentru el , mai ales in regim urban !
Total era un ulei frantuzesc , folosit in special la motoarele Citroen si Peugeot , complet diferit de Elf , care era folosit la Clio si Megane , alte marci , alte specificatii tehnice !
Lubrifin are cu totul alta gama de produse , cu alte specificatii tehnice la fiecare produs , daca-l compari cu Elf si Total ! Nu-si permit sa minta in ele , pentru ca s-ar apuca service-urile sa bage Lubrifin in motoarele Dacia , iar ala nu tine mai mult de 5000 - 6000 km . Poate ca ulei de rodaj ... ar fi ok !
La acel Mercedes care ii bagi ulei de 9 ron litrul , poti sa-i pui si ulei de la Mac si KFC in rezervor ca tot va merge , in timp ce la SLZ si alte masini , sunt anumite cerinte si poate ambitii ale posesorilor de a pune ce este mai bun in masinile lor , daca tot dau un ban !

QUOTE(mykissfm @ 2 Nov 2010, 09:25)
valvoline durablend 10w 40 am bagat eu in matizul din dotare si se comporta foarte bine,pe bidon scrie ca e syntetic da ma rog. ma gandesc sa trec si golanul pe uleiul asta,schimbat la 8000/10 000km e pefect si ca bani si calitate.
*


Este tehnologie sintetica , nu sintetic ! Si daca tot ai golan si matiz , oare de ce nu intrebi pe colegii de galane ce parere au , tinand cont de faptul ca ai un motor de 1.6 ! Cu siguranta te-ar sfatui la un 5W40 , pentru ca la voi nu tacane nimic , avand tacheti hidraulici !

QUOTE(Valman @ 2 Nov 2010, 09:40)
In mare, uleiurile sunt vandute in patru categorii de etichetare :

1. minerale (mineral based).
2. semisintetice (part synthetic sau semi-synthetic sau synthetic blend).
3. pe baza tehnologiei de sinteza (synthetic technology sau synthese technology).
4. complet sintetice (full synthetic sau fully synthetic).

Categoria a patra e superioara celei de-a treia, care la randul ei este superioara celei de-a doua, care la randul ei este superioara categoriei prime. Insa categoria 4 nu garanteaza ca e complet sintetica.
*


Uleiurile nu sunt VANDUTE in acele categorii , ci sunt fabricate si catalogate in functie de fisele si specificatiile tehnice masurate in acele categorii ! Nu poti sa vinzi un produs daca nu stii ce este acel produs !
Categoria 4 nu garanteaza probabil pentru ca nu vrei tu sa garanteze ! Categoria 4 garanteaza BAZA uleiului . Deci si daca uleiul este doar 50-60% sintetic , baza lui este , air restul de aditivi sunt calculati in functie de aceasta baza . Toate celelalte categorii au baza minerala . Categoria 3 nu garanteaza ca este sintetic , ci pur si simplu se foloseste doar tehnologia sintetica , adica uleiul se aduce la specificatiile tehnice ale uleiului sintetic prin aditivare si nu prin procesul de fabricatie propriu-zis !
Uleiurile nu sunt vandute in acele categorii , ci in categoriile de calitate si performanta stabilite de o conventie internationala API , in functie de cum se comporta in anumite situatii :
- la temperaturi negative ( - 15'C );
- densitatea la 15' C ;
- vascozitatea la temperaturi de 40'C ;
- vascozitatea la temperaturi de 100'C ;
- gradul/indicele de vascozitate ;
- punctul de fierbere ;
- punctul de evaporare ;
- "pour point"-ul ;
- hidrocarburile si gradul de toxicitate ;
- culoare ;
Istoria uleiurilor a fost scrisa si spusa de multe ori pe acest topic si forum . Exista destule link-uri si explicatii date de-a lungul anilor . Oare de ce vrei tu sa reinventezi roata ?

QUOTE(tita @ 3 Nov 2010, 00:54)
Un tip de pe un forum din strainatate a ajuns cu clio-ul sau ,cod motor E7j la 300 000 km fara interventii la motor.
Ulei castrol 0w40 schimbat la fiecare 7000 de km
*


Asta chiar suna a radio-santul ! Avem in RO taximetristi cu peste 400.000 km cu DSN , asa ca nu este nici o minune . Si asta fara sa avem drumurile din strainatate , nici carburantii , nici uleiul ala original , ci in regim de taxi zi de zi , in oras 95% din drum , cu "drumurile noastre toate" si nici cu ulei schimbat la 7000 km , ci la peste 10.000 !
Valman
@marius80 eugen

QUOTE
- ideea era daca Trabant cumpara drepturi de autor asupra BMW si producea Trabant-uri cu sigla BMW !

- Cum mi-am dat seama de un ulei ca e prost ? L-am pus in masina , troncanea ca naiba , motorul nu era elastic deloc , dimineata cand era rece nu urca in ture repede si dupa vre-o 4500 de km l-am "aruncat" si am bagat alt ulei , alta marca , de care sunt multumit .

- POATE ca si folosind acest ulei mai de proasta calitate vei face si 1 milion de kilometrii , dar asta nu inseamna ca acest ulei mai este acelasi cu acel de acum cativa ani .

- E clar ca , daca ii pui ulei 10W40 si il schimbi cat mai des , motorul va fi sanatos

- problema se pune pentru persoanele care vor sa dea un ban si sa beneficieze de un ulei bun si poate chiar performant si vara si iarna

- Uleiurile nu sunt VANDUTE in acele categorii ,

- Nu poti sa vinzi un produs daca nu stii ce este acel produs !

- Categoria 4 nu garanteaza probabil pentru ca nu vrei tu sa garanteze !

- Categoria 4 garanteaza BAZA uleiului .

- Deci si daca uleiul este doar 50-60% sintetic , baza lui este

- Categoria 3 nu garanteaza ca este sintetic , ci pur si simplu se foloseste doar tehnologia sintetica

- Uleiurile nu sunt vandute in acele categorii , ci in categoriile de calitate si performanta stabilite de o conventie internationala API

- Istoria uleiurilor a fost scrisa si spusa de multe ori pe acest topic si forum .

-  Oare de ce vrei tu sa reinventezi roata ?

- presupui ceea ce ar trebui sa demonstrezi. De unde stii tu ca Lubrifin a cumparat drepturi de la Total si produce ceva compromis, si nu ca Total a facut o investitie in Lubrifin si produce ceva la standarde acceptabile ?

- astea, tragi pe dreapta si le notezi in jurnalul propriu. Nu poti generaliza. Eu am utilizat Elf Competition ST in trecut (acu' 2 ani) si nu am intalnit ce spui tu. Iata cum vin altii cu experiente personale contrare si inlatura pretentia de adevar obiectiv a ceea ce spui tu despre acelasi produs.

- cand vii cu dovada ca e "mai de proasta calitate" ? Dovada insemnand un test de specialitate. Afirmatiile tale sau ale altuia nu fac doi bani d.p.d.v. tehnic la acest subiect, unde exista opinii contrare cu duiumul. In alta ordine de idei, daca se ajungem la 1 mil. km cu ceea ce consideri tu ca e de proasta calitate, te contrazici.

- aha, deci pana la urma nu mai conteaza calitatea uleiului pe care ti-o imaginezi tu. Faci un pas important in intelegerea chestiunii.

- nu e nicio problema pentru astfel de persoane. Se duc si-si cumpara uleiul care-l vor.

- ba chiar sunt vandute in acele categorii. Afirmatia mea o poti verifica in orice magazin de profil. Postul meu il viza pe utilizatorul nepriceput care nu are motive sa se piarda in detalii inutile pentru el.

- cine a zis asta ? Normal ca eticheta aia sub care se vinde corespunde lui a sti ce contine ambalajul.

- categoria 4 nu garanteaza pentru ca nu obliga legea. Asta nu stii tu. Ca nimic nu-l obliga pe producator la grupa 4.

- baza care n-ai de unde sti din ce grupa este. Acel procentaj de 50-60% nu inseamna full synthetic.

- pai asta am spus si eu. Ca nu e 100% sintetic in ciuda etichetei.

- asta am spus si eu.

- ba chiar sunt vandute in acele categorii si poti verifica asta pe orice raft al unui magazin de profil, unde vei intalni cele 4 categorii amintite pe diverse etichete. API are treaba mai degraba cu clasa de aditivare si nu cu cat de sintetic e uleiul respectiv. Pentru informarea ta, exista uleiuri API SM semisintetice.

- o fi fost, dar orice reminder e bine venit. Usureaza informarea celor nouveniti.

- la intrebarea asta trebuie sa raspunzi tu. Daca nu doresti, nu ma citesti. Inseamna ca nu scriu pentru tine, iar prin urmare ai libertatea sa-mi ignori posturile. smile.gif

Deocamdata n-ai venit cu dovada aia tehnica si obiectiva in favoarea afirmatiei tale. Aia cu troncanitul si lipsa "elasticului" o treci la folclor, si vezi cum faci sa-i convingi de validitatea generalizarii tale, pe cei care n-au avut parte de nefericita ta experienta. Daca insa admiti ca vii doar c-o opinie personala, izolata, atunci ar trebui sa retragi ceea ce ai zis la modul general. De fapt tu te contrazici destul de mult mai sus (am si subliniat) in ce priveste longevitatea unui motor cu uleiurile respective (adica slabe si contrafacute dupa afirmatia ta nedemonstrata), asa ca orice corectie ulterioara ar fi de prisos. Probabil faci parte din categoria celor care vor sa-si lase motoarele mostenire stra-stranepotilor. Eh, uite ca noi astia mai de rand ne multumim doar cu lasatul lor copiilor nostri. smile.gif

<span class='edit'>3 Nov 2010, 11:45:</span>
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2010, 01:35)
Total era un ulei frantuzesc , folosit in special la motoarele Citroen si Peugeot , complet diferit de Elf , care era folosit la Clio si Megane , alte marci , alte specificatii tehnice !

Perla asta am scapat-o. laugh.gif De unde stii tu ca grupul Total producea sub brandul Elf un ulei complet diferit de brandul Total ?
Asocierea unor branduri de masini cu cele de consumabile, ulei in speta de fata, are alte ratiuni decat cele pe care le banuiesti tu. Renault merge tot atat de bine cu Total sau alt brand de ulei precum Peugeot merge cu Elf sau alt brand de ulei. Uleiurile comerciale nu se fac cu dedicatie tehnica exclusiva unor anumite marci, cu exceptia partenerilor din competitiile auto care au alta poveste in spate.
marius80_eugen
Eu nu am asociat niciodata Lubrifin-ul cu Total sau Elf sau alte marci ! Colegul "Tudor Badescu" a spus ca baga Lubrifin la Mecedesul din 1900 toamna si ca merge . NU avea nici o legatura discutia mea cu el , cu cea cu tine ... le-ai amestecat ... oricum nu mai conteaza .

Eu am citit specificatiile din fisele tehnice ale uleiurilor . Am incercat , am vazut cum merge masina bine , ce inseamna fiecare valoare din fisa , cum ajuta sau nu la performantele motorului si la conditile lui de exploate si am ajuns la cateva concluzii .
Am comparat fisele la Elful vechi , Total-ul de acum 2 ani , Liqui Moly si Mobil-ul vechi . Am ajuns la concluzia ca uleiul care-l folosesc este mai bun , masina se comporta mai bine si asta voi folosi mai departe , indiferent cu ce alti aditivi il voi "imbunatati" .

Nu am nici chef si nici ambitia prosteasca sa continui telenovela , ca am si lucruri mai bune de facut cu timpul meu . In fiecare an mai apare un nou venit care din vasta lui experienta vrea sa redescopere istoria uleiurilor si o adapteaza cum i se pare mai bine pe experienta lui . Acest topic este de multi ani , eu mi-am spus parerea si cine vrea sa caute si sa se intereseze mai departe de calitatea si specificatiile uleiurilor sa o faca . Eu sunt fericit cu ce folosesc si am incercat sa-i fac si pe altii sa inteleaga ca nu merita sa dea mult pe un ulei prost si contrafacut , numai de dragul ca acum cativa ani acel ulei era totusi la minimul de calitate recomandat de producator ( Elf 10W40 era recomandat ca alternativa la uleiului Dacia de origine ) .
Valman
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2010, 11:59)
- Eu nu am asociat niciodata Lubrifin-ul cu Total sau Elf sau alte marci ! NU avea nici o legatura discutia mea cu el , cu cea cu tine ... le-ai amestecat ... oricum nu mai conteaza .

- Eu am citit specificatiile din fisele tehnice ale uleiurilor . Am incercat , am vazut cum merge masina bine , ce inseamna fiecare valoare din fisa , cum ajuta sau nu la performantele motorului si la conditile lui de exploate si am ajuns la cateva concluzii .

- Am comparat fisele la Elful vechi , Total-ul de acum 2 ani , Liqui Moly si Mobil-ul vechi . Am ajuns la concluzia ca uleiul care-l folosesc este mai bun , masina se comporta mai bine si asta voi folosi mai departe , indiferent cu ce alti aditivi il voi "imbunatati" .

- Nu am nici chef si nici ambitia prosteasca sa continui telenovela

- Eu mi-am spus parerea si cine vrea sa caute si sa se intereseze mai departe de calitate si specificatiile uleiurilor sa o faca .

- am incercat sa-i fac si pe altii sa inteleaga ca nu merita sa dea mult pe un ulei prost si contrafacut

- nu te-am acuzat de asta. Deci n-am amestecat nimic.

- am inteles. Este experienta ta, opinia ta si n-o poti generaliza. Altii au experiente si opinii contrare. De aceea afirmatiile de genul "ala e mai bun, ala e mai rau" trebuie privite cu o doza de rezerva.

- pe baza fiselor ? Sa fim seriosi. Plus ca mai sus ziceai de "troncanit si lipsa de elasticitate". biggrin.gif

- a participa la o discutie cu scop informativ nu se cheama ambitie prostesca.

- tu ai spus asta : "Eu nu am nimic cu Elf , dar mai prost nu exista si au preturi mult prea mari fata de calitatea oferita" (post 1263), iar eu ti-am cerut dovezi. Propria ta experienta (care poate fi doar o poveste inventata din varii ratiuni) si cititul fisei tehnice nu sunt dovezi in sprijinul afirmatiei tale.

- unde-i dovada contrafacerii, adica a falsificarii uleiului Elf ? smile.gif
marius80_eugen
1. NU mai cita tot postul anterior !
2. citeste amice fisele tehnice ale produselor , compara-le la fiecare produs si vezi cum se comporta fiecare si ce valori au acei parametri scrisi de mine in post si apoi vezi ce si cum . Fisele tehnice sunt DOVEZILE , sunt ale producatorului , nu ale mele !
Te documentezi si vezi ce inseamna fiecare parametru si ce valoare e mai buna , apoi le compari , vezi care ar fi de fapt clasamentul uleiurilor si al categoriilor si apoi vezi pe ce dai banii ! Ai sa ajungi la concluzia ca pentru 20-30 ron in plus iti permiti de fapt un ulei mult mai bun decat cel care-l cumperi deja .
Totodata am spus si ca o masina poate merge si 1 milioan de kilometri cu schimburi facute cu acelasi tip de ulei , dar asta nu inseamna ca acel ulei este un ulei performant si care sa corespunda altor cerinte decat cele care a fost folosit . Acel milion de km nu s-a facut in oras , ci pe multe magistrale , la viteze mari , iar acel ulei este posibil sa nu fie ok pentru motoarele unora care merg 95% in oras si merg 15.000 km cu el , pentru ca asa scria in cartea tehnica din 2003 , desi acum recomanda la 10.000 la unele masini .

NU are rost sa-ti mai raspund sau sa mai citesc vre-o post de-al tau ... e clar ca nu vrei sa intelegi nimic si te agati de orice "rahat"( folosit ca licenta poetica ) pentru a demonstra ca ai dreptate , cand de fapt nu ai . Pentru ceilalti care vor totusi sa aiba un topic curat , sper ca un moderator sa faca putina curatenie , indiferent daca asta ar inseman sa stearga din topicuri .
Inca o data iti repet : NU cita postul anterior , il ai deja in fata ! Prelungesti lungimea postului tau prea mult , iar ceilalti nu pot citi coerent o pagina !
Valman
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2010, 12:31)
1. NU mai cita tot postul anterior !
2. citeste amice fisele tehnice ale produselor , compara-le la fiecare produs
3. si vezi cum se comporta fiecare.
4. Fisele tehnice sunt DOVEZILE , sunt ale producatorului , nu ale mele !
5. Te documentezi si
6. vezi ce inseamna fiecare parametru
7. si ce valoare e mai buna , apoi le compari , vezi care ar fi de fapt clasamentul uleiurilor si al categoriilor si apoi vezi pe ce dai banii !
8. Ai sa ajungi la concluzia ca pentru 20-30 ron in plus iti permiti de fapt un ulei mult mai bun decat cel care-l cumperi deja .
9. Totodata am spus si ca o masina poate merge si 1 milioan de kilometri cu schimburi facute cu acelasi tip de ulei , dar asta nu inseamna ca acel ulei este un ulei performant
10. si care sa corespunda altor cerinte decat cele care a fost folosit .
11. Acel milion de km nu s-a facut in oras , ci pe multe magistrale , la viteze mari , iar acel ulei este posibil sa nu fie ok pentru motoarele unora care merg 95% in oras si merg 15.000 km cu el , pentru ca asa scria in cartea tehnica din 2003 , desi acum recomanda la 10.000 la unele masini.

1. Trebuie sa-l citez ca sa stii la ce chestiune iti raspund. E in interesul tau sa ma citesti cat mai usor. Nu voi cita un post cu o singura afirmatie, dar dat fiind ca faci mai multe le iau pe fiecare separat.
2. Fisele tehnice n-au relevanta in discutia noastra in care tu esti asteptat cu dovezi privitoare la afirmatia pe care ai facut-o.
3. Adica sa bag toate acele uleiuri si sa le ascult cu urechea ? radmasa.gif
4. Fisele tehnice nu sunt dovezi pentru aceasta afirmatie : "Eu nu am nimic cu Elf , dar mai prost nu exista si au preturi mult prea mari fata de calitatea oferita" (post 1263).
5. Documentarea nu inseamna dovada ca un ulei face un motor sa troncane si sa-si piarda elasticitatea.
6. Nu vinde castraveti la gradinari. smile.gif
7. Hartia e una, practica e alta. Tu ai facut afirmatii de natura practica. Pe alea trebuie sa le dovedesti. Daca nu, ai mintit. Cand ai spus ca Elf e cel mai prost n-ai invocat fise. Acum o codesti ? smile.gif
8. Iti mai spun odata ca bun sau rau nu se vede doar din fise. Plus de asta 20-30 ron poate fi prea mult pentru unii cat timp si fara ei ajunge la 1 milion de km, dupa spusele tale. laugh.gif
9. Retine : orice ulei care-ti duce motorul la 1 milion km fara interventii este un ulei foarte performant. Ori tu ai spus ca-i "mai de proasta calitate".
10. Pai tu vrei un ulei care sa corespunda altor cerinte decat cele decare ai nevoie ? Culmea... laugh.gif
11. Ce faci, schimbi povestea ? laugh.gif Ia uite cum suna initial : "POATE ca si folosind acest ulei mai de proasta calitate vei face si 1 milion de kilometrii , dar asta nu inseamna ca acest ulei mai este acelasi cu acel de acum cativa ani." Nici vorba de alte conditii de exploatare sau alte povesti cu care vii acum. Plus de asta, ce importanta are ca uleiul nu mai e acelasi ca acum cativa ani, din moment ce ai ajuns la milionul de km ? smile.gif

Auzi, nu e mai simplu si mai onest sa recunosti ca ai facut o afirmatie pe care n-o poti demonstra ? Crezi ca are rost sa schimbi scenariul in ideea ca nu se vede greseala ? Eu nu cred. Ai venit cu povestea ca produsele grupului Total se contrafac (falsifica) in Romania si de aia brandul Elf e cel mai prost. Ti-am cerut dovezi obiective, teste tehnice din care sa reiese falsificarea. In loc sa vii cu ele imi torni povesti cu fise,auditii si elongatii. Nu e mai onest sa recunosti c-ai dat glas imaginatiei ? smile.gif
Tudor Badescu
Si sa mai completez si eu ceva, mzrius80_eugen, Mercedesul nu e din 1900 toamna ci un Sprinter din 2004.Producatorul specifica ulei API:CF,iar Lubrifin Versus e API:CG-4 .In plus,daca vorbim de specificatii,are CBT (cifra de bazicitate totala) 10,deci nu are cum sa tina doar 5000 km,ci limita interurbana e astfel spre 20000 km la motoarele cu 3...5 l de ulei in baie.Si cum mai mergem si prin oras,10000,12000 km pe schimb e bine.Spui de tot felul de uleiuri ca sunt proaste,dar nu spui ce clase de vascozitate au si mai ales ce nivele de performanta API sau ACEA.Pentru ca 0W,10W,15W,etc. nu au practic legatura cu calitatea ungerii ci sunt legate de vascozitati la ger.De exemplu 5W inseamna un ulei care ramane suficient de subtire la -30 grade Celsius incat sa permita motoprului sa aiba turatie suficienta pentru pornire. 10W merge la -25 grade,15W la -18,20W la-9, 25W la -5 si sa nu uit,0W la -35.Producatorii pot lua rezerve,de exemplu un 20W poate eventual sa fie acceptabil si la -12 grade.Aceste temperaturi nu trebuie confundate cu temperaturile de picurare;la limita de picurare uleiul e deja cam prea vascos pentru o porbnire usoara.
Iar calitatea ungerii inseamna rezistenta peliculei de ulei la strivire,detergenta(sa dizolve impuritatile,nu sa le depuna prin canalele de ungere),capacitatea de neutralizare a acizilor ( CBT sau TBN in engleza),chiar si aspectul suprafetelor dupa contactul accidental metal-metal.Acestea si multe altele sunt incluse in nivelul de performanta API sau ACEA.Iar astea nu se fac dupa ureche(desi nu dispretuiesc"urechea",dar stii cum e,toti avem urechi,dar nu toti suntem muzicieni) ci cu aparatura la care nu avem noi acces.Si mai sunt incluse si testari concrete pe tipuri de motoare anume specificate.
ramsen
QUOTE(tita @ 1 Nov 2010, 23:28)
cati km are masina ta ?din cate am inteles de la tine folosesti liqui moly de vreo 3 ani ,inainte de liqui ce ulei foloseai ?asta pentru a face o compartie

Total Offtopic, un citat de pe un alt forum gasit din intamplare :
"A se vedea ce uleiuri, marci cu renume, se fabrica la Lubrifin-Brasov :
http://www.lubrica.ro/produse/lubrif...uto-mobil.html "

parerea mea e ca nu are cum sa fie produse aceste uleiuri la BV,probabil sunt importate de firma respectiva.
ohmy.gif :|.

Eu unul ca fiind cumparator prin ulei contrafacut inteleg un ulei falsificat ,mult mai slab decat cel care este imbuteliat in diverse tari,cel amblat in alte tari si care are autorizarea firmei respective probabil trebuie sa respecte niste standarde de calitate.
*


completez si eu la ce a spus colegul tita...aceste uleiuri prezentate ca fiind fabricate sau imbuteliate la BRASOV este foarte foarte corect...de exemplu uleiul TOTAL scrie clar pe bidon imbuteliat la Brasov sub licenta Lubrifinants France...
cristio_79
Depinde de mai multi factori. Nu toate sunt imbuteliate sau fabricate la Brasov. In general, la Brasov se imbuteliaza cele sintetice, nu se fabrica. Cele semi sau minerale se fabrica, dar se gasesc in comert si fabricate in alte tari.
Eu, de exemplu, folosesc Total la motor si cutie. Pe ambele scrie ca sunt fabricate si imbuteliate in Franta, importate din Elvetia de Total Romania si distribuite de Total Lubrifin.
Daca vin la butoaie de sute de litri sau la cisterna si sunt imbuteliate la noi nu cred ca este nici o problema atata timp cat nu se introduce alt ulei de calitate proasta vandut ca Total sau Elf.
serviccom
Si Total e cam la acelasi nivel cu Elf, din asta se foloseste la stivuitorul cu care lucrez, e daewoo, e bun daca rezista la atata forja, in plus are 9300 de ore de functionare, echivalentul a 558 mii km si nu au fost probleme cu motorul, chiar daca mai mananca el ulei biggrin.gif .
Maskatu
TOTAL LUBRICANTS ROMANIA SA este o societate creata in urma unui joint-venture intre TOTAL FRANCE, care detine 51% din actiuni, si LUBRIFIN, care detine 49% din actiuni. Situata in inima Europei Centrale si de Est, aceasta va contribui la dezvoltarea afacerilor TOTAL in regiune.

Sub marcile total din Romania se afla total, elf, si lubrifin. Sunt de parere ca uleiurile chiar se fabrica la Brasov, pentru ca asta este si ideea, sa scada costurile de productie. Daca ar aduce Elf din Franta, cu siguranta ar avea acelasi pret ca mobil, havoline,etc.
Valman
Imi pare rau ca Lubrifin nu a ajuns la nivelul Prista. Astia din urma produc lubrifianti sub tehnologii de origine Ashland (Valvoline) si Chevron (Texaco) si au o gama mult mai larga de uleiuri, inclusiv sintetice. Prista nu s-a multumit cu atat, ci a deschis si o linie de productie in Turcia. Ca sa nu mai spun ca la noi vinde uleiuri minerale in draci. In timp ce bulgarii habar nu au de Lubrifin.

Incerc sa compar progresul a doua companii sud-est europene din aceeasi bransa si sub tehnologii straine. Prista e mult in fata Lubrifin. http://prista-oil.com/en/brands/prista-1/e...vehicles-2.html

Oare sa se teama grupul Total ca daca ar produce lubrifianti superiori in Romania i-ar afecta vanzarile la brandurile Total si Elf ? Vad ca Asland si Chevron nu se tem de concurenta interbranduri. Prista vinde si produsele Valvoline si Texaco. Lubrifin n-are nici macar un site web ca lumea. Ce sa le mai cer uleiuri sintetice la preturi romanesti... wacko.gif

As fi vrut sa pot cumpara :

Lubrifin Ultra 5W40 ( http://prista-oil.com/en/product/prista-ultra-5w-40-143.html )
si
Lubrifin Ultragear 75W90 Synthetic ( http://prista-oil.com/en/product/prista-ul...nthetic-28.html )

la preturi corespunzatoare. biggrin.gif

Am gasit aici ( http://www.lubrifin.com.ro/lub/lubroumanie...25?OpenDocument ) ceva produse mai "aduse la zi" dar in comert inca n-am vazut.
tita

Asta chiar suna a radio-santul ! Avem in RO taximetristi cu peste 400.000 km cu DSN , asa ca nu este nici o minune . Si asta fara sa avem drumurile din strainatate , nici carburantii , nici uleiul ala original , ci in regim de taxi zi de zi , in oras 95% din drum , cu "drumurile noastre toate" si nici cu ulei schimbat la 7000 km , ci la peste 10.000 !
*

[/quote]


EU am vazut pana acum o singura supernova cu ~230 000 de km ,masina era de firma deci persoana care era cu ea nu prea avea cum sa stie ce probleme are cu toate ca spunea ca motorul merge OK.
Iar pe forum am mai vazut o poza cu o supernova la 240 000 dar cu ceva probleme ....deci pana la 300 000 km si fara probleme mai e un "mic " pas.
Tudor Badescu
Valman,tocmai spusesem cateva posturi mai sus,ca folosesc Lubrifin"mai adus la zi",dar nu e in orice magazin pentru ca lumea zice ca e romanesc,deci cel mai prost si nu vrea sa-l cumpere,ai vazut asemenea pareri si pe topic.Au si semisintetice 5W30 si 10W40 cam la aceleasi preturi ca Prista.Cumpara insa ulei de Brasov cand vad eticheta"Total" si mai ales"Dacia".De fapt cred ca e mai bine sa le dam locuri de munca altora de prin lume cu "etichete"de firma(a se citi"de fitze")chiar de calitate mai proasta dupa specificatii,iar pe ai nostri sa-i trimitem in somaj...
Valman
Ai dreptate. De acord cu ceea ce spui. Si eu prefer sa sustin economia locala daca produsul respectiv, la un pret mai mic, are o calitate similara celui de import. Acest principiu il aplic cam la tot ce cumpar. Cum spuneam, daca as gasi pe piata Lubrifin Versus 10W40 API SL/ACEA A3 l-as incerca, insa n-am gasit nicaieri in magazinele din zona mea. Presupun ca n-ar trece de vreo 15 lei/litru sau oricum sub 20 lei.
einstein1984
La brasov nu se produce nimic, ca nu e rafinarie. Acolo se amesteca baze de diferite proveniente (nu stiu daca toate importate sau mai sunt si de la petrobrazi, Astra sau petromidia) si pachete de aditivi (aia sunt sigur importati).
Valman
Intr-adevar, acum e doar blending station. Tot la productie/fabricare intra si asta.
http://www.lubrifin.com.ro/lub/lubroumanie...DB?OpenDocument
mykissfm
mare atentie cei care folositi castrol magnatec 10w 40,ce am putut vedea azi dimineata ,la solenza unui prieten,am ramas stupefiat,uleiul facuse spuma ,iar ce era mai grav avea mal si pe marginea gurii de umplere ulei,pe la capac.schimba uleiul la 10 000km.uleiul il lua din vitan de la targ. mad.gif

i-am recomandat sa foloseasca elf evolution sxr 5w40 sau aral high tronic 5w 40 ,masina are 70 000km . smile.gif
Iulikk
Am vazut in Real azi oloi 5W40 fabricat in decembrie 2007... asa ca aveti grija si la data fabricatiei mellow.gif .

EDIT: oloiu era elf 5W40.
ramsen
de cind este masina in circulatie s-a folosit numai uleiul ELF...din 2004-2007 noiembrie...dupa luna asta si anul asta de cind este la mine solenza mea am folosit numai ulei ELF EVOLUTION SXR 5 W 40...nu mi-a facut nimic din ce se spune mykissfm...deci are mare dreptate fratilor,atentie la ce ulei folositi...
Iulikk...si eu in Real la Pitesti am gasit acelasi ulei ELF 5 w 40 la pretul de 45 lei/L si era de prin 2008,este acel ulei fabrica 100% in Franta la Total Lubrifiants...nu am pus asa ceva cind am vazut anul fabricatiei...
mykissfm
eu am mai auzit povesti cu castrol magnatec 10w 40 ,dar nu am crezut am zis ca e folclor mult printre soferi, insa azi dimineata am vazut "minunea" ,mal fratilor mal adevarat. si spuma aia ......... mad.gif
ramsen
spuma ca spuma dar mai rau este malul ala...ceva de genul cum era la dacia berlina...naspa rau de tot daca a facut asa ceva ...
Valman
QUOTE(mykissfm @ 5 Dec 2010, 17:52)
eu am mai auzit povesti cu castrol magnatec 10w 40 ,dar nu am crezut am zis ca e folclor mult printre soferi, insa azi dimineata am vazut "minunea" ,mal fratilor mal adevarat. si spuma aia

Nu-i obligatoriu uleiul vinovat. Condensul si praful, specifice unui anumit tip si mediu de utilizare, pot produce mal fara probleme. De fapt in produc cu siguranta. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.