Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
1310CL
Chiar se tine babuta avand in vedere soarta ce a avut-o...abia acum vad ca e defapt galben verzui 445(sau cum era) biggrin.gif

Ma bucur ca nu ai ales pe cealalta pt.dezmembrare,sper s-o faci boboc smile.gif iar pe asta galbena sa se "rest in pieces".. biggrin.gif
iulica89
Oricum si asta daca nu era lovita arata mai bine ca a mea.Asa...Rest in pieces.O sa opresc mai multe parti din caroserie pe care o sa le pun pe a mea, evident schimband ce au macelarit altii cu autogenul lor.

hyena
si zici ca imi dai mie codita aia de gumilsastic...
1310CL
Pai din cate se vad,in poze,usile,capota(fata-spate).. inclusiv aripile-s ok... smile.gif la SIA cam ce ai avea de schimbat pe parte de caroserie? smile.gif
iulica89
Ce'i aia? blink.gif
Pai ar fi contraaripile, capota spate,capota fata cu grila, fata, usile(in specia stinga spate) si restu le compar - astea galbene nu prea au rugina fata de ale mele care asa si'asa, fete usi interioare, aripile au linie si nu au rugina, oalele spate la mine au fost sudate acolo la centuri, astea's impecabile, la fel si la stergatoare, la mine policioara din spate a fost stramba de la mama ei-ma gandesc sa o inlocuiesc si pe asta...
hyena
eleronul de cauciuc de la portbagaj biggrin.gif al meu are o crapatura biggrin.gif
iulica89
Si asta mi se pare ca sta saltat un pic.Sa'l desfac si am sa'ti zic in ce stare e. Erau la dacii la coada remat cu ele noi...Nimeni nu dadea un ac - da' au furat/rupt tiganii pina la urma...
sspoitoru
pacat ca o dezmembrezi, ca arata mai bine decat multe in circulatie....
zic totusi sa pui o prelata pe ea si s-o ti asa montata pana vezi exact ce-ti trebuie sa nu tai mai mult sau mai putin decat iti trebuie wacko.gif
iulica89
Oricum la ce vreme se anunta alta solutie nu cred ca voi avea...
1310CL
Are dreptate sspoitoru' mai ales pe cangeru'asta nu faci mare lucru...nici in garaj daca n-ai incalzire....ai timp destul daca trece iarna asta... smile.gif desi..mie parca-mi pare rau deja de ea,sincer...arata chiar bine,dar na...e decizia ta,macar s-o vedem pe cealalta primind a 2-a sansa..daca la asta n-a fost sa fie. smile.gif
iulica89
La multi ani 2013!
Primele poze pe anul acesta, schimburi facute acum 3 saptamani si o foaie gasita in dacia gabena.
Uleiul este foarte bun, motor mai putin zgomotos, fara spuma in capacul de culbutori -presiune excelenta.
sspoitoru
cat a fost bidonul de 5ltr?

referitor la poza asta http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627860055 si tinand cont ca e 2nd car, las-o asa ca se poarta in unele cercuri biggrin.gif
iulica89
Bidonul a fost 100 lei(am umblat jumatate de ora)-si am mai fasit la 4 litrii la 130.
Galbena deja am depus cerere sa o scot de la impozit pentru ca nu am inmatriculat'o decat la fisc identificarea mi'era greu sa o fac intr'o luna tinand cont ca nu are itp si asigurare, am dat bani de fier vechi pe ea asa ca nu prea am ce pierde - intr-adevar era mult mai buna decat majoritatea daciilor din trafic (unde nu a fost sudata arata excelent - am mai studiat'o putin biggrin.gif );imi pare rau ,dar nu pot intretine momentan doua masini una mai stricata decat alta(se completeaza perfect la probleme deci o pot folosi ca piese) .Cand oi avea damblaua de masina originala, dau o fuga la vecinii unguri sau sa gasesc una la co-nationalii nostrii uitata prin vreun garaj.
O sa fac intr'o zi poze cu problemele ei si mai ales cu punctele ei forte...
razvan1985
salveaz-o,ca e pacat,eu(la cat st de nebun)as tine-o si neinmatriculata,daca nu se poate altfel,sunt din ce in ce mai rare modelul asta. sad.gif
catalinSV
exact...chiar merita sa o tii neinmatriculata..masina e destul de buna nu iti cere de mancare si in plus ca ai curte.
om_bland
Te ajut cu un flex ceva? tongue.gif . Hai spor la treaba si sa o vedem pe cea albastra cat mai buna smile.gif
iulica89
Multumesc de intentie - am tot ce'mi trebuie mai putin un compresor si timp sad.gif ...
Datorita idiotilor de la yahoo care mi'au blocat contul datorita nestirii raspunsului la intrebarile de siguranta(am 7 ani de cand am contul) cei care au adresa mea de mail/vor sa o aiba sa dea add(si sa o stearga pe cea veche) la iulianstanica_89@yahoo.com.
iulica89
Winter style! big_wheel.gif
1310CL
Seamana leit pe asta din brosura smile.gif numa ca e din '87 si cateva repere sunt negru-cromat.

Frumoasa dacie,sa ai grija in continuare de ea ! Tot respectul pentru felul in care arata daciana biggrin.gif
Ov
si alta capota tongue.gif
1310CL
Na bine acuma,normal ca nu poate arata ca si aia din brosura,ca aia probabil nici rodajul nu-l avea terminat,si a lui Iulian a avut acelasi model de capota,dar a fost schimbata smile.gif biggrin.gif

Arata superb dacia oricum,chiar mai rar asa stock si la exterior,si la interior.
iulica89
O sa revina la asemanarea originala, isi va pastra cromul si poate - poate o buza de sportiva in loc de spoilerul de TLX...Om trai si om vedea!

Poze mai vechi:
iulica89
Cu ocazia sosirii primaverii m'am ocupat de cele doua zambilici biggrin.gif .La SXH am desfacut aripile, instalatia electrica, rezervor, tot de pe la motor, etrieri, deblocat frane spate(tamburi si cilindrii impecabili cablu de frana de mana blocat) interior aproape complet(mai am tapiteria plafonului) si am transformat'o in depozit de piese si scule tongue.gif .
La SIA am desfacut taburii spate pentru verificarea pistonaselor (treaba murdara=>n'am poze), autoreglajul pe dreapta blocat, defacut curatat uns si remontat+aerisit, etrierii verificati, placutele la 15000 km inca se prezentau bine=> le'am schimbat cu cele de pe sxh (tot de renault dar mult mai carnoase,date pe o piatra de polizor ca doua aveau santuri), verificat ulei, lichid frana, antigel, filtru aer scuturat, schimbat rotile de iarna cu cele de vara ,dar setul cu canade(165 cu 155), reglat frana de mana etc...

<span class='edit'>3 Mar 2013, 14:33:</span>
Si un twinexhaust pt o urmatoare posibila sportiva tongue.gif

<span class='edit'>3 Mar 2013, 14:36:</span>
...

<span class='edit'>3 Mar 2013, 14:37:</span>
...
1310CL
Ai aripi bune de la galbena asta biggrin.gif o donatoare perfecta.

Cand fras'o ruginit SIA asa ? blink.gif sper sa iei masuri pana nu-si face de cap,asa-i cand circuli iarna...felicitari pentru exploatarea si intretinerea acestei dacii,mai rar asa oricum. smile.gif multi km fara probleme !
sspoitoru
zi ca aripile is bune si le vinzi icon_mrgreen.gif

baga niste ulei in usa aia, cat mai de sus, cu un furtunas sa mai stopeze rugina
la spoiler ce ai patit?
cezarmad
Salut,

Nu vinzi traversa de radiator daca este ok? nu imi dau seama prea bine din poze,conteaza sa nu fie gaurita de rugina.

Multumesc,

Cezar 0741.211.443
iulica89
Momentan nu vind nimic... Dupa ce o voi termina pe cea bleu am sa pun la vanzare ce nu'mi trebuie sau ce am in plus smile.gif
Rugina a aparut in locurile unde au sarit pietricele, iar pe aripa fata am parcat sub un stilp, nush ce pasare a facut nevoia de s'a topit vopseaua ,iar acum a iesit rugina sad.gif

PS:daca te referi la traversa pe care sta radiatorul mai bine tai ce e ruginit si inlocuiesti cu tabla de 1.25mm. E cam greu de inlocuit, fara sa dai masca fata jos, datorita pozitiei - intre lonjeroane si masca fata...

<span class='edit'>9 Mar 2013, 13:48:</span>
Sa o las asa sau sa incerc sa "cromez: si prinderea - am o o rola de banda de aluminiu si ma gandeam sa imbrac si capacelul de plastic...
PS: care aveti stergatoare cromate de 1300 cu prinderile varza? Faceti oferte pe PM biggrin.gif
iulica89
Doua roti:
sspoitoru
de vanzare?
iulica89
Cumparate biggrin.gif .Mai caut inca doua rolleyes.gif
sspoitoru
si eu am doua si mi-ar mai trebui doua sa am set icon_mrgreen.gif
cat au fost?
au carne calumea
iulica89
Au fost 85 lei; Jantele nu sunt lovite/revopsite sau cine stie ce... Cauciucurile au carne si sunt moi dar unul are o taietura de 3-5 mm...Oricum am set de iarna noi, astea o sa le dau in functie de necesitati/combinatii.

Daca e cat ceri pe ale tale?
iulica89
De proba:
sspoitoru
muuuuuult mai bine excl.gif smile.gif
95bogdi
alta viata biggrin.gif
Tommi.
Vad ca te-a dat rugina la usa , scapa de ea cat se poate de repede smile.gif
sspoitoru
uite aici, despre ce vb ieri
hyena
nuuuuu e mai usor cu surubelnita in capu pistonului biggrin.gif
iulica89
Multumesc de poze!
Zilele astea o sa revin asupra reglajului supapelor care oricum nu mai este efectuat de mai bine de un an(cam 20k km) si merge in 3 la rece. Consumul pe parcursul drumului catre intilnire a fost de 8l/100 km deci ceva nu este in regula pe acolo-o fi si filtrul de gaz care nu a fost schimbat in cei 4 ani...
hyena
vezi ca in cartea minunata zica ca jocul supapelor se face la fiecare 1000 de km biggrin.gif
iulica89
Mai citisem pe undeva ca se curata calamina de pe pistoane la 10 000 km... blink.gif
iulica89
Cand imi pierdusem orice speranta sa o mai gasesc...

Before & after+rezerva federala:
dacia_gpg
cum ai lustruit oglinda?
iulica89
Cu noul buffer conectat la un motor de 3000RPM .Piese noi biggrin.gif
dacia_gpg
Meserie "te halesc"! smile.gif
STORMTROOPER
Unde le tot gasesti tovarase??
iulica89
Am intrebat si eu in stanga si'n dreapta... Imi pare foarte rau ca acum nu am buget (timp+bani) pentru piese - sunt cateva dacii la coada si in interiorul rematului care sunt cat de cat originale si in stare destul de buna-foarte buna 2-3 bucati(bord, interior) si care ar trbui ciugulite-asta daca nu au fost deja macelarite...
Rob3rto
Ai intrat in remat sa iei piese? Unde? Ca pe Mihai Bravu a zis paznica ca inca nu se dau piese, asta joi si astazi a zis ca s-au casat rablele sad.gif

Asa este din pacate! sad.gif
iulica89
Inca doi ani de circulatie libera pe drumuri biggrin.gif
STORMTROOPER
Multi inainte si la mai mare.
drunksinging.gif cheers.gif big_wheel.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.