Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Daciotul_98
QUOTE(Alex1300BV @ 5 Sep 2017, 12:36)
plus aparatori noroi spate smile.gif

Propun ca presurile de noroi sa fie montate și pe fata și pe spate standard, ar merge și la pedale sa nu se mai murdareasca pedalele, chiar și la neveste, Sunt universale ce dracu
oldtimercraiova
Eu zic s-o lasi originala.
iulica89
Ideea cu care am luat-o a fost sa o fac după bunul plac (și prețul/starea masinii a contat foarte mult) tocmai pentru a o modifica în ochelarista cu lucas-uri și bari cromate. Da, îmi pare rău că poate o s-o stric, voi păstra piesele, iar dacă pe viitor am alte gânduri pot reveni usor. Pentru mine alta valoare nu au decât cea spirituala, de obținerea banilor mă ocup cu altceva...
BLUE R 19
Las-o asa,modificari doar ceva de finete, nici mie nu-mi placea odata botul asta...gusturile se mai schimba.
Exemple de modificari cool, parerea mea, sa gasesti semnalizari vechi (cele mari), decolorate complet sau aproape, schimba mult aspectul sau sa adaptezi de la altceva. Sa schimbi bara fata cu primul model din plastic, dintr-o bucata, de CN sau Liberta,, adaptezi, grila plastic de CN 1 adaptata, ingustata. Lucrurile astea ar schimba mult aspectul.
Am vazut odata un CN 3 cu grila precum am spus si o bara integrala, ceva strain, nu era modelul obisnuit de Toros si nici ceva care a fost pe Dacia, parea tot pt. seria R 12, nu avea modificari, colturile erau mai rotunjite, avea insa si substanta, masivitate, integrarea era Perfecta ca aspect nu precum bara de CN 4, din asta sa nu pui, combinatia e nereusita cu botul tau.
oldtimercraiova
Oricum tu decizi , cum vei face masina , pentru ca-ti apartine , nu trebuie neaparat sa te iei dupa sfaturile cuiva , ca poate dupa vei regreta , mi s-a intamplat.
DACIOTUL_97
De ce nu ai luat direct un break ochelarist ? Nu sunt imposibil de gasit.Chiar saptamanile trecute vazusem pe o pagina de facebook un break care zacea undeva prin Bucuresti,nu arata rau deloc,merita sa se intereseze cineva de el,poate era de vanzare.

Break-urile,oricare ar fii ele,sunt rare.Deci nu putem baga in oala doar CN3-urile.
iulica89
Am oferit 3500 lei pe una din 87 cu bari ctomate si 40kkm si nici nu a vrut sa auda, a mai fost o Delta din Bucuresti care s-a dat cu 2500 lei si a aparut cu 2000 de euro, au mai fost cateva ok... dar nu a fost sa fie.
Pe asta am gasit-o pe OLX, la 1100 lei si este beton pe mecanica si pe caroserie in afara de capetele pragului dreapta si capatul de prag de pe stanga spate. Avand in vedere ca am aparat mig, cu maxim o bobina de sarma de 60 lei o fac sa fie ca noua. Ar mai fi consumabilele, are cutie 365-11, bordul este clasic, am gasit si factura masinii, si doua usi de uzina pentru oglinzi clasice.
Am pe stoc bara cromata noua de spate, flapsuri, stopuri(nu e nevoie se pare), mecanism stergator, canapele fata, mochete, aripi, masca, lucas-uri etc... Ar mai fi de luat 2 litri de vopsea si cine stie ce chichite.
Estimez ca ma va duce vreo' 2000 lei cu tot cu inmatriculat si asa voi avea o masina destul de solida si mult mai fiabila decat daca as fi luat o ochelarista muncita sau sa ajung la alte sume restaurand unul mai vechi.
iulica89
Si suntem în tratative pentru
Ov
opaaaa, o dam pe 1300 biggrin.gif
Adrian Frigo
QUOTE(iulica89 @ 22 Sep 2017, 09:01)
Si suntem în tratative pentru

Ej nebun... laugh.gif
iulica89
Teaser
BLUE R 19
Buna...rau wub.gif ai reparat ceva la ea ?
DACIOTUL_97
Nici nouă n-a fost așa smile.gif
iulica89
S-a intervenit în câteva zone problematice clasice gen oala roată rezerva, capete praguri, suporți cric fata.
Niște poze mai vechi cu alt junghi:
iulica89
Am schimbat un pic look-ul masinii cu ocazia montarii cauciucurilor de iarna:[attachmentid=1628078392] [attachmentid=1628078393] [attachmentid=1628078394] [attachmentid=1628078395] ;
Am reusit sa pun breakul la adapost, dupa ce am schimbat uleiul si antigelul:[attachmentid=1628078401] [attachmentid=1628078400] [attachmentid=1628078399] [attachmentid=1628078398] [attachmentid=1628078397] [attachmentid=1628078396] \
Si am achizitionat 1300-le impreuna cu un prieten si mai surubarim din cand in cand si la el:
iulica89
LA MULTI ANI!!!
iulica89
Zilele acestea am profitat de vremea frumoasa si m-am ocupat de break:
Alex1300BV
E ok. Lipsesc canadele si faruri OO OO smile.gif
Adrian Frigo
Ba eu as zice ca ii sta chiar bine asa! happy.gif
iulica89
Sincer si mie incepe sa imi placa asa cum este ea... O sa iau alta modelul care trebuie. Arata destul de ok pentru a incepe sa o stric.
maho
Arata nasol capacele pe jante negre, fac sa para rotile mici.
BLUE R 19
Arata clasic, a la sobolan biggrin.gif
iustin_uap
QUOTE(iulica89 @ 1 Feb 2018, 12:53)
Sincer si mie incepe sa imi placa asa cum este ea... O sa iau alta modelul care trebuie. Arata destul de ok pentru a incepe sa o stric.
*



Cea mai buna decizie! up.gif up.gif up.gif
iulica89
Siiiiiiiii... Azi am marit colectia cu una bleu din 84 si una rosie din 86
Tommi.
Raritati ce sa mai... Spor la lucru cu ele , te invidiez biggrin.gif
Alex1300BV
Imi plac mult! Ma bucur ca au ajuns la cineva care, cred, o sa le pastreze si o sa le restaureze. Sper sa pastreze stilul clasic!
Asteptam mai multe poze (cu motor, interior, detalii) si apoi cu lucrarile.

Ps: acum vad. Daca cea bleu e din 1984, e avantgardista.
In 1985, se vindeau fara probleme in versiunea cu aerisire laterala vertiala, capace tzestoasa, masca subtire.
Eu as fi crezut ca cea bleu e 1987 / 1988.
iulica89
Meanwhile...
DACIOTUL_97
Bine rau !
iulica89
Avand in vedere faptul ca nuanta de bleu 616 nu se mai fabrica, iar pe retetarul din magazin un litru de vopsea bleu 617(care incercau sa ma convinga ca e acelasi lucru) costa 200+ lei, ma gandeam sa aleg o nuanta de bleu gri metalizat. Uitandu-ma acum ceva timp la o emisiune de-a lui Jay Leno am vazut frumusetea asta [attachmentid=1628081226]

Acum uitandu-ma prin parcare am vazut un sandero culoarea asta [attachmentid=1628081227] si ma gandeam ca pentru SIA, care nu va fi originala 100% sa merg pe varianta asta.
Daca are cineva vreo sugestie... e bine primita
maho
Daca inca nu te-ai hotarat pe nuanta de gri-metalizat de care ziceai, iti spun care-i cea mai interesanta culoare pe care am vazut-o la o emisiune tv: nu stiu codul, nici sa ti-o definesc exact, te las sa-ti imaginezi: era un fel de combinatie intre culoarea cognacului si cea a whisky-ului, un fel de maro auriu. O facusera pe un Ford vechi, arata incredibil de misto.
Gri-ul e antijeg, atat.
iulica89
Masina va fi ori bleu 616 ori acel albastru. Mai ramane sa vad si o paleta de culori pentru ca vreau ca vopseaua sa fie cat mai aproape de nuanta originala.
In alta ordine de idei, ieri am dat o fuga la noile achizitii impreuna cu breakul(masina de care imi place din ce in ce mai tare-se comporta fix ca o masina noua). Partea trista e ca am vazut ca pe partea dreapta, datorita carenajelor si greutatii avem un pic de contact cu cauciucul respectiv-la gropi si altele.
Astfel am descoperit faptul ca, spre deosebire de dacia berlina, unde puntea este deplasata spre partea stanga, la break e deplasata spre dreapta-rezolvarea va fi simpla montare a unor saibi distantier intre mosorelul de cauciuc si prinderea de punte. Ce si cum voi vede atunci.
Ajuns la masini am inceput partea de schimbare a rotilor si deblocare a franelor(un pic de ciocan-desigur ca propritarul ma admira de la balcon...
Masinile se prezinta ok pe partea structurala-berlina fiind plina de ulei pe dedesubt si fara probleme mari-suporti de cric si capete de prag la o prima evaluare(si alea pentru ca au fost sudate in autogen).
La sport e alta discutie-suporti de cric inexistenti pe fata(ma rog-neutlizabili), capete de prag, si aripa stanga spate destul de ruginita-pasaj si altele... Partea dreapta ar fi mai ok. Mai departe om trai si om vedea...

Alex1300BV
sportiva arata excelent cu jantele Canada late!
Dacia bleu "Mamaia" cum arata cu jante late?
Spor!
iulica89
Canadianca va avea jantele ei "speciale".
Azi am reusit sa le aduc acasa:
Tommi.
Abia astept sa vad cum le pui la rand wub.gif
Maniak22
Da-ne mai multe detalii de Sportiva. Cum ai gasit-o ? Ca ma gandesc ca nu pe olx. Cat ai platit pe ea as vrea sa stiu si eventual poze de la interior.
iulica89
Povestea cu sportiva are inceputuri vechi...
Prin 2010 avusesem accident cu SIA, asa ca eram pieton de principiu. Intr-o zi cand stateam pe o banca in parc(cu iubita-deh biggrin.gif ) langa ce era pe atunci un supermarket"Interex" vad ca intra o dacie sport rosie in parcarea supermarketului. Din ea coboara o babuta si se duce glont in supermarket. Eu, la acea vreme, incepusem sa prind microbul daciilor, asa ca stiam ca este o masina speciala(urmaream topicurile cu tunareala de pe aici si 4tuning), imi iau inima in dinti si o astept langa masina cu un oarece speech in minte facut. Apare intr-un final propietara si ma prezint, ii zic ce si cum si ca as vrea masina. Ea imi raspunde ca o are de noua, a muncit ceva pentru ea si ca acum ii este de mare ajutor. Dar imi lasa strada pe care sta si numele ei. Stau doua saptamani si zic sa caut in cartea de telefoane(pagini aurii),poate gasesc adresa-ce sa vezi ca singura persoana care nu avea numar era fix ea si nici numarul de telefon nu mai era valabil...fuck...
Trec ani buni si mai zaresc masina de doua ori in dreptul unor cimintire-nu poate fi de bine imi zic... Si a mai fost odata cand mi-a trecut prin fata ochilor intr-o intersectie-de fiecare data nu am urmarit masina si nici nu am asteptat propietarul sa ii fac o intrebare. Mai trec ceva ani si prin 2015 vad pe alt topic ca a aparut un sport galben. Zic asta e-astept odata propietarul si i-am zis doleantele mele. Omul mi-a zis ca este o masina rara si ca stie ce are la scara si sa pregatesc 1000 euro. M-am enervar si cu ce bani aveam stransi m-am apucat sa imi iau scule si sa fac dacia verde.
Un an mai tarziu ma duc sa caut Dacia sport galbena-am vorbit cu omul, i-am explicat ca de fapt masina face intre 2500 si 3500 lei-el a zis 3500 si asa a ramas. Niste conjucturi m-a facut ca in acea perioada sa mai vad un break bleu(tot tlx)-masina cu 60kkm cu podele praf, si LONJEROANE.
In acel moment imi zic-ma eu nu prea am verificat sportul ala de rugina-zic hai sa vad-era vorbita treaba ca in cateva zile sa facem actele, asa ca l-am sunat pe om si i-am cerut sa imi prezinte mai bine masina. Cand colo-rugina la lonjeroane. Avand in vedere episodul cu SIA, am zis sa ma feresc de probleme la structura de rezistenta, fusese si lovita etc... ii propun omului o scadere de pret de 1000 lei si ca este justificata de problemele gasite. Omul a zis ca nu lasa un leu, ca mai are pe cineva la usa-zic perfect si pas la tranzactie. Masina a ajuns pana la urma la un coleg de suferinta daciot, deci nu mi-a parut rau.
Innebunit de ideea ca nu mai sunt sporturi si preturile incepeau sa se duca dracu', am luat la pas straduta pe care stiam ca se afla sportul rosu(la 2km de asta galbena)-la acel moment erau deja 4 ani de cand nu o mai vazusem. Am umblat 3 ore pe o strada de 1km si am intrebat toata lumea pe care o vazusem in curte daca stie pe cineva care sa aiba o masina de genu-nimeni nimic.
Zic sa intru si pe o strada-dar erau colocatari prea colorati pentru a fi vecini cu doamna respectiva-dezamagit fiind am renuntat la cautari.
Vine anul 2017, un foarte bun prieten se hotaraste sa isi faca casa si din varii motive se muta cu chirie. Cateva zile mai tarziu imi trimite poza [attachmentid=1628081953]
Lucram la dacia verde pentru intalnirea nationala-am lasaj jos sculele l-am sunat si mai ca imi venea sa ma duc la el sa il pup. Imi zice unde e masina si doua zile mai tarziu eram prezent la locatie.
AM mai luat un prieten cu mine-el:unde mergem? eu: Dupa unicorni radmasa.gif
Ma duc la adresa indicata, si acolo vad in parcare sportul. I-am dat tarcoale-zic mama mama... asta e ala de acu 7 ani...
Ma uit la blocul din incina-pe geam o tanti isi fuma o tigara si se uita la noi- o intreb unde sta propietarul-la etajul 6. In secunda 2 eram in lift cu destinatia etajul 6. Incepem sa luam usile la rand-imi zice tovarasu-uite la usa asta ca e cea mai veche-hai. incepem sa batem in usa amandoi(cam entuziasmati). Raspunde un om pe la 50 de ani. Spunem motivul pentru care il deranjam-ne trimite la usa de vizavi-batem si acolo si fix cand sa inchida asta usa se deschid usile liftului si la care:dansul este propietarul-ala speriat-nu stia ce se intampla-incep sa ii zic ce si cum, ca nu fac bijnita ca oameni seriosi etc... El direct ca mai are una bleu si ca vrea sa scape-in acel moment aveam 3 berlina radmasa.gif zic no fuckin' way. zice cat ofer eu-2000 lei.
scoate al meu tovaras telefon si incepe ca noi restauram ca uite ce dacie misto am eu-maaaaaaaaa taci ca acu creste pretu de nu o mai pupam in veci. in fine...
Zic omului sa imi lase numar de telefon-la care el-te contactez eu.
Nu a trecut o luna si zic hai sa ii dau mesaj-ofer 3500 lei pe ambele dacii. astept raspunsul dvs. nimic.
Ma duc intr-o zi (3 luni mai tarziu) cu ceva bani la mine si il sun de jos de langa masini-omu inca era la servici si imi raspunse ca nu se gandise-sa vb si cu maicasa' ca ea e propietara.
zic hai lasa...
Inca cateva apeluri se soldeaza cu neraspunsul sub nicio forma... Intr-o seara imi raspunde babuta si ii zic ce si cum, ii zic ca sunt baiatul care a abordat-o acum 7 ani si ca vreau sa iau masina(ile). imi zice ca se gandeste si sa o sunt in doua ore. Ocupat fiind nu reusesc sa o sun la timp, se facu seara-pierdusi fereastra
Inca doua apeluri fara niciun raspuns... Pana intr-o zi in care primesc un telefon de la un alt numar-dumneavoastra sunteti baiatul care doreste masinile-care ce cum?! ah ca sunt domnul din "Cina"(-cartier Ploiesti) si ca m-am gandit ca ar fi timpul sa le dau. Mai sa sar in sus de bucurie. Imi pastrez calmul si il intreb cat vrea pe el-eu zic ca am zis candva o oferta(gata sa o plusez mult mai mult-fuck it ce-o fi o fi).el zice ca va mai avea cheltuieli si ca sa 3700 ar fi ok. Ok zic eu. hai sa facem actele. - El: mama e imobilzata la pat(in gandul meu sa facem V-C si vedem dupa) el nu: facem tot intr-o zi-ok zic eu. A doua zi a adus notarul acasa si facu toate cele necesare. Vineri fiind-program scurt-o lasam pt luni.
Sambata primesc un apel de la un nr de fix-era babuta-Fisu plecase vineri seara si nu se intorsese si nici nu raspunsese la telefon toata zia-panicata toata-panica maxima(ganduri de genu bag pl gata sport-ma f*t )Incerc sa o calmez, il sun p-asta de cateva ori(zic si iubitei sa verifice daca e pe la spitalul judetean-nimic) dupa care revin la babuta cu parere de rau ca nu dau nici eu de el.
Primesc doua ore mai tarziu apel de la el ca este totul ok si ca a avut probleme si cu telefonul-si cele de famili-fuck...Ramane pt luni la ora 10.
Luni aveam toate actele pe ambele masini, inclusiv fiscalele.
Si asa am ajuns eu propietar de sport si canadianca...
Ov
Hehe, frumoasa foc povestea smile.gif Spor la reconditionat.
iulica89
Povestea continua cu tentativa de a face curat în cele doua mașini. În Sport am găsit mănuși de condus din piele și o pereche de pantofi cu toc, deci baba fu ceva fitza la viață ei radmasa.gif .
Am descoperit ca pragul stânga ar cam trebui schimbat, la fel și partea de jos de la aripa spate. Niște petice la oala Etc...
Berlina în schimb arata super bine și are ceva ranforsari pentru bara de spate și bara de fata.
maho
Tre' sa-ti maresti curtea. smile.gif
Sa-ti traiasca!
Rob3rto
E clar ca motoru-i praf daca batrana se dadea pe viraj cu manusi din piele smile.gif)))
De fi'so nu mai zic... Petrolist convins! radmasa.gif
oldtimercraiova
Vreau eu ala cu "Verificat 1985" ! smile.gif))
iustin_uap
Ce te face sa crezi ca l-ar da? smile.gif))
oldtimercraiova
Strica aspectu' interior al portbagajului ! smile.gif))))))
Tommi.
A trecut ceva vreme de cand nu ai mai postat pe aici...ce se mai aude de Sport? Ce se mai aude de Canadianca? Ce se mai aude de Break? biggrin.gif
iulica89
S-au intamplat multe... Multe achizitii de piese utile sau mai putin utile... Am reusit sa fac doua seturi de bari cromate noi(break/berlina), faruri, stoputi, emente de caroserie pentru repararea fiarelor(ba praguri, ba una, ba alta). SIA este inca la vopsit, sper ca luna asta sa o scot[attachmentid=1628099776] [attachmentid=1628099777] - am pregatit motorul si cutia(am luat si un mic monstru biggrin.gif );
La canadianca s-au mai aranjat una-alta, procurat jumate prag de 1300 sa schimb partea lovira, ceva elemente caroserie, doua scaune fata(desi cred ca retapitez) si cam tot ce tine de frane, inclusiv o punte cu tamburi mari, ai ei fiind cu reglaje excentrice.
La sport... fix acelasi stadiu... Mai o piesa, mai o alta...
Breakul a primit un rk la frane, furtunele, repartitorul, etc. fiind ale ei, mai un service, mai un schimb de ulei...


8 Feb 2019, 15:16:
si...

8 Feb 2019, 15:19:
si...

8 Feb 2019, 15:27:
si...

8 Feb 2019, 15:42:
Idee vopsea pentru sport... Mai sus e bleu 616 vs ceva culoare de duba vag
Ov
QUOTE(iulica89 @ 8 Feb 2019, 15:13)
Idee vopsea pentru sport... Mai sus e bleu 616 vs ceva culoare de duba vag
*



eu mi-am dorit mult sa fac o masina bleu clair 410 (culoare originala renault), poate reusesti tu. Baga un google wink.gif
Tommi.
Cate piese acolo ohmy.gif ohmy.gif

Spor la lucru iti doresc , abia astept sa le vad toate gata biggrin.gif Ce frane sunt alea ventilate acolo? huh.gif
iulica89
QUOTE(Ov @ 9 Feb 2019, 08:41)
eu mi-am dorit mult sa fac o masina bleu clair 410 (culoare originala renault), poate reusesti tu. Baga un google wink.gif
*


Nu cred ca ar da bine pe un 1310...
Pana una-alta...

13 Feb 2019, 09:33:
QUOTE(Tommi. @ 9 Feb 2019, 18:24)
Cate piese acolo  ohmy.gif  ohmy.gif

Spor la lucru iti doresc , abia astept sa le vad toate gata biggrin.gif Ce frane sunt alea ventilate acolo?  huh.gif
*


Multumesc mult!
Niste frane de r20 adaptate pe butucul de dacie.
iulica89
And now ladies and gentlemen biggrin.gif

15 Feb 2019, 08:56:
Si:
DACIOTUL_97
In sfarsit,ceva fin ! 124.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.