Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
nelu_1985
Discutam...

Bolidu' scos la aer dupa cateva luni [attachmentid=1627986717]
Cu putin noroc, la anul pe vremea asta incepem reconditionarea;

Alex 23
Nelu mai bine ii faci si tu un topic special masinutei, chiar merita. Scuze daca poluam topicul omului
iulica89
Martorul KEY il voi lega la contact la pozitia accesorii.
Manerele se pot curata bine si dupa vopsite in camp electrostatic sau chiar la un vopsitor-cu spray-ul nu cred ca iese bine-fuller si toate cele inainte de vopsea+2-3 maini de lac. Cat despre masina spor la treaba!
Nu-i bai de alte poze cu dacii 1310 pe topicul meu-oricum sunt foarte rare originale si in stare buna-nu mai vorbesc de cine stie ce dotari...
nelu_1985
Si ceasurile mele au avut acel martor KEY, dar l-am inlocuit cu unul cu simbol de lumini ceata pe care l-am legat la butonul de actionare a acestora. Am deasemenea conectat si martorul de incarcare - cel cu bateria pe el (am alternator cu releu incorporat si borna de martor) si martorul de dezaburire luneta legat tot de la buton.
Acum intentionez sa caut un martor de centura pe care il voi monta si face functional. Ramane de vazut ce tip gasesc;
[attachmentid=1627986897]

..cat despre topic, voi face unul dedicat la un moment dat, pana atunci sper ca nu deranjez pe ale voastre biggrin.gif
iulica89
Sa trăiești domnu' Stormtrooper!
Alex 23
Vine foarte bine, bravo d-le un adevarat pasionat, care lucreaza si pe ploaie si mai are timp sa faca si poze. Când te apuci iar in forta de ea?
Rob3rto
O vedem pe 10 mai? unsure.gif Plecam frumos, cu mare stil din Ploiesti biggrin.gif
iulica89
Sansele sunt foarte slabe sa o termin pina-n mai, oricum am alte ganduri cu ce sa vin, dar niciodata nu se stie ce ne rezerva viitorul...
STORMTROOPER
@iulica89 - ma bucur ca ti-a fost de ajutor.
Tommi.
Ce ganduri ai ? biggrin.gif
STORMTROOPER
I-a placut atat de mult culoarea de la Cristinica ca m-a rugat sa-i imprumutbo aripa pentru a o monta pe masina si sa-si faca nuanta pentru toata masina.
iulica89
Exact
DACIOTUL_97
Aripa este de uzina ?
STORMTROOPER
Da, de uzina, de la mama ei.
iulica89
Am început să curăț rugina de pe aripi și de prin zonele care nu voi avea acces după montajul aripilor. Rezultatul:


19 Apr 2015, 18:41:
Si

19 Apr 2015, 18:42:
Și

19 Apr 2015, 18:43:
Și
Def Jam
Am si eu o dilema si intreb pt. ca vad ca si tu folosesti Feruginol/Acid fosforic. Pe bidonul de Feruginol de POLICOLOR spre exemplu scrie ca se neutralizeaza cu apa ca sa nu actioneze in continuare sub grund/vopsea. Am facut experimentul asta si rugina incepuse a doua zi sa apara, de atunci dau strat subtire si il las sa se usuce, dupa care il iau la curatat si pe urma grund si ce mai trebuie. Tu cum procedezi? Mai dai cu apa?
iulica89
Nu.
Il las cateva zile in functie de timpul disponibil, perie de sarma, benzina/diluant/wax&grease remover si dupa grund, insonorizant si vopsea.
Def Jam
Aha. Asa procedez si eu. Desi acum 4 ani am curatat un cadru de bicicleta pana la metal, dupa care am dat cu Feruginol de POLICOLOR, l-am lasat o ora dupa care am dat cu apa. Vreau sa spun ca dabia anul trecut prin iarna s-a atins rugina de acel cadru nevopsit. Care o fi misterul nu inteleg, oricum metoda asta e cea mai buna.
iulica89
Stage 1 decanol:
iulica89
Am mai avansat un pic cu lucrarile:
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 Mar 2015, 08:24)
La mine,martorul "key" nu a functionat niciodata  blink.gif
*


la mn martorii erau functionali pe dacia 1310 din 86
cel putin , odata am vazut ca in bord mi sa aprins martorul ala rosu brake, am tras pe dreapta si am constatat ca nivelul lichidului de frana era la nivelul minim, ohmy.gif
apoi am pus pe cineva sa calce frana si am vazut ca la jumatea masinii o teava de frana ce ducea la repartitor in spate era zici ca taiata cu laserul biggrin.gif
practic conducta frana in timp sa frecat de caroserie pana sa subtiat apoi sa spart wink.gif
deci nu am apucat sa raman fara lichi de frana si asa m-a salvat
rezolvare pe loc smile.gif _ ce am facut am blocat din pompa acea conducta ce ducea in spate, practic i-am pus dop in locul tevii , si am folosit doar frana fata wink.gif
iulica89
Senzor d-asta avem mai toți cu tlx.
Masca agățată de proba:
iulica89
Gata interiorul:
DACIOTUL_97
Nici nu se vede ca ai lucrat la aripa spate si lada rotii de rezerva.Frumos,bravo !
iulica89
Photoshop

22 Jun 2015, 21:47:
Photoshop

22 Jun 2015, 21:47:
Si

22 Jun 2015, 21:48:
Si

22 Jun 2015, 21:49:
Si
Adrian Frigo
WOW,felicitări!Ce marcă de vopsea ai folosit?Cât te-a costat mâna de lucru?Ești mulțumit de cum a ieșit(adică a fost meseriașul meseriaș sau...)? smile.gif
iulica89
Intotdeauna este loc de mai bine... Am folosit vopsea de la KLAR professional vert fougere, culoarea este mai deschisa ziua fata de ca vad in poze, materialele te omoara si nu manopera, care ce-i drept s-a muncit pentru a scoate din valuri si infundaturi.
Daacia97
Buna treaba..Cat te-a costat materialele?
iulica89
+/- 800 Ron
Dragos BN-LIA10
Felicitari Iulica!
sorin105
QUOTE(iulica89 @ 23 Jun 2015, 08:26)
+/- 800 Ron
*


Eu zic ca nu este mult 800 lei materialele,o vopsea si materiale de calitate costa lejer 2000 de lei.Nu vopsea de la Klar care este de "rahat" fata de ce se gaseste pe afara,dar fiecare cu bugetul lui...
Spor la treaba!
iulica89
Multumesc Dragos pentru aprecieri!
Sorin aia e atat mi-am permis, atat am putut, atat am facut. Ma bucur ca tu iti permiti mai mult!
Tu ce ai mai facut cu sportul si cu celelalte masini?
dacia_gpg
Hai ca ai facut-o bine!Este un topic dedicat daciei, care e cel mai bun ulei de motor de folosit la gama dacia 1300,1310.Raspunsul ,evident, este acelasi ca si al tau:Care ti-l poti permite!Bafta la asamblare si detalii.
sorin105
QUOTE(iulica89 @ 23 Jun 2015, 21:23)
Multumesc Dragos pentru aprecieri!
Sorin aia e atat mi-am permis, atat am putut, atat am facut. Ma bucur ca tu iti permiti mai mult!
Tu ce ai mai facut cu sportul si cu celelalte masini?
*


Se pare ca ai inteles gresit..sportul asteapta randul la certificare ca vehicul istoric,cat despre bugetul meu nu are rost sa discutam aici.
Alex 23
Foarte frumos a iesit. Felicitari!
Alex183
Frumoasa,felicitari! smile.gif
iulica89
Multumesc pentru aprecieri! Sorin nu e treaba ca am inteles gresit, dar dupa ce m-am documentat destul de bine am ajuns la concluzia ca nu vopseaua face o astfel de masina, ci tabla. Degeaba ai o vopsea de 3000 ron daca in 5 ani iese rugina ca la balamuc, emaurul fiind exclus din start si urmatoarea ca pret-destul de apropiat a fost asta...

Alex 23
Din ce am auzit si noile loganuri tot cu Klar sunt facute, asa ca nu e panica!
iulica89
Tlx-ul unui vecin scos acum câțiva ani de la naftalina, prin recarosarea uneia din 85, mașina fiind decât adusa acasă și depozitată. Motorul nu cred ca are mai mult de 2000 km. Ca dotare prezintă o buza de dacia sport mostenita de la cea din 85 care la momentul achizitionarii a împrumutat-o de la o surata din parc.[attachmentid=1627999386]

PS: bara spate e rezultatul unui hit and run sad.gif
bucatzel
Iuli, chiar arata al naibii de bine ce-ai facut pana acum. Spor in continuare.
Alex 23
Sa inteleg ca vecinu a cumparat doar caroseria noua ai a preluat de pe cea veche restul de componente.
Daciotul_98
A cumparat o masina noua completa doar ca nu a mai inmatriculat-o
iulica89
A cumparat masina noua in 1990. Mai avea una gri cu rezervor lateral, canade cu gaura mica si alte "dotari" ale vremii pe care a tras pana nu a mai avut ce face cu ea.
Acum cativa ani a decis sa o scoata pe cea bleu si ca sa evite complicatiile a recarosat-o, punand motorul de pe acea gri. A mers o perioada cu ala si asta-toamna a pus motorul original, rulat decat de la fabrica pana acasa.
Alex 23
Mai ai poze cu ea? Este acelasi model cu cea alba a mea, TLE. Presupun ca nu are turometru.
iulica89
Shopping

30 Jun 2015, 17:20:
Si
florin iulian
Burdufurile de planetara sunt pt planetare groase sau subtiri?
Niste coduri la ele ?
Multumesc.
owy_2010
QUOTE(iulica89 @ 30 Jun 2015, 17:20)
Shopping

<span class='edit'>30 Jun 2015, 17:20:</span>
Si
*


iulica , cand cumperi te interesezi si de calitatea pieselor?
smile.gif
spre exemplu platinile tale doduco, daca te uiti nu cumva au acel pinten de plastic?
biggrin.gif mai bn cumparai cewa cu pintenul de textolit, asta se uzeaza mai greu si sunt si frantuzesti wink.gif
la burdufe nu stiu daca e cazul sa zic ceva
oricum, bafta in continuare
dar tre sa faci o balanta , cand comanzi cewa
.... p s. imi pace ff mult dacia verde, si as recomanda piese bune, de calitate , de firme consacrate
zic eu inca gasesti piese ok , ...
iulica89
Burdufurle sunt pentru planetare subtiri. (Codurile) Le gasesti la Unix pentru Renault 12, cauti la piese transmisie-burduf planetare si gasesti.

Sincer nu ma intereseaza calitatea, ce am facut pana acum a fost facut numai cu piese proaste si in bataie de joc...
Burduful la tine e 5 lei(cred), astea-s noi, din Italia la 15 lei-am un feeling ca nu sunt tocmai "proaspete" ale tale. Platina a fost 9 lei, asta folosesc de 7 ani si nu m-a lasat niciodata asa ca de ce sa ma complic - le schimb de plictiseala odata pe an. Am si frantuzesti, noi, dar nu le pun din cauza ca nu stiu ce e de ele si decat sa raman pe undeva...


PS: am un "dealer" de piese in Pitesti care imi face aprovizionarea cu piese de cate ori apare ceva convenabil, asa ca stiu ce sa iau si de unde.
aditza579
Salut Iulica. O mica intrebare. Vad ca iei piese de la Unix. Cum se face ca ai gasit de Reno 12? Ca am vazut ca in lista lor nu exista modelul? Daca ma duc la ei si le cer de 12 vor gasi sau imi vor zice ca nu au asa ceva in baza de date? Multumesc frumos!
iulica89
Ai o casuta"filtru pe modele" in josul casutii in care selectezi tipul(11, 18 etc)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.