Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
iulica89
Usor...
Alex 23
Iese frumos.Spor la treaba!
razvan32
de unde ai luat presuri de noroi de spate? ma intrereseaza cel de pe partea dreapta.
eu am cautat si nu am gasit.
iulica89
Sunt de break acelea. Mai sunt unele pe fb la 30 lei noi. Mai am eu unele folosite dacă îți trebuie, dar fără suport.
Mersi Alex 23 . Și la tine se conturează foarte frumos.
razvan32
QUOTE(iulica89 @ 13 Jul 2015, 06:48)
Sunt de break acelea. Mai sunt unele pe fb la 30 lei noi. Mai am eu unele folosite dacă îți trebuie, dar fără suport.
Mersi Alex 23 . Și la tine se conturează foarte frumos.
*



poti sa pui niste poze?
Equinox
Culoarea imi place foarte mult.Ceva de genu vroiam sa o fac pe a mea dar a iesit altceva radmasa.gif

Asta e cea mai frumoasa parte..mare grija la montaj.Succes! biggrin.gif
Alex 23
Poate te mai gandesti si nu ii montezi gpl ar fi pacat, iese prea frumos masina!
razvan1985
si ce-i face GPL-ul,o urateste?PS:eu consider ca tre' sa fii masochist sa folosesti masina exclusiv pe benzina(ar fi o varianta daca ai avea un venit lunar>1000euro)... blink.gif

15 Jul 2015, 13:29:
QUOTE(iulica89 @ 13 Jul 2015, 07:48)
Sunt de break acelea. Mai sunt unele pe fb la 30 lei noi. Mai am eu unele folosite dacă îți trebuie, dar fără suport.
Mersi Alex 23 . Și la tine se conturează foarte frumos.
*


Da si tu link-ul,te rog,cu pagina respectiva,pt ca ma intereseaza setul respectiv de sorțuri noroi.
iulica89
Nu mai găsesc anunțul. Cat despre gpl din experiențele avute merge mult mai bine decât pe benzină, la rece nu da în gât, și nu am niciun jigler de suflat sau alte chestii stresante ale benzinei. Se accelerează uniform, etc. Oricum o sa meargă pe benzină în primă fază , iar dacă se va pune gpl nu va avea etichete sau guri de alimentare în aripi.
Vopseaua nu este chiar punctul forte, e la minimul bunului simț, dar se va îndrepta ce se va putea, iar de nu se va revopsi.
razvan1985
Iti spun din propria experiența,GPL-ul e sfant,am avut 2 masini cu acest carburant,uitasem de problemele tipice mersului cu benzina,ale autoturismului Dacia,gen suflat jiglere ,mers neregulat,spalat carburator etc,plus ca se face diferenta din punct de vedere financiar,iar distrugerea motorului la mersul cu GPL e mit,atata timp cat se respecta intervalul de revizii.
iulica89
Cu economia realizată iți permiți un motor la fiecare 20 kkm.
bogdan2001
Iese bine masina.Incepe sa prinda forma.Spor la lucru! smile.gif
1310CL
Ma bucur tare mult sa vad si in 2015 asa ceva....sper sa nu renunti la ea niciodata !!!

Bafta pe mai departe !! Astept cu nerabdare poze noi !!!!
iulica89
Îți trebuie nervi tari pentru a face așa ceva.

20 Jul 2015, 17:34:
Și.
STORMTROOPER
Te rog frumos schimba capacul ala de culbutori ca arata ca dracu.
nelu_1985
si inverseaza tampoanele pe bara (daca nu le-ai pus asa intentionat)
Rob3rto
Vezi ca trebuie sa polizezi putin din suportlul cablului de ambreiaj, altfel nu se aliniaza gaurile de la surubul de jos parca.. tongue.gif
iulica89
Normal ca va zbura capacul de culbutori, doar nu e gata inca; tampoanele de pe bara mi se par destul de interesante asa, voi mai analiza din poze cu masinile vremii-originale, suportul e cel original montat pe un astfel de motor(al cutiei).
iulica89
Am mai dat o mana de lac in compartimentul motor+adaugat galerie alteator, delcou...
Adrian Frigo
Felicitările mele,arată excepțional!Cam pe când estimezi că e gata de ”inaugurare”? smile.gif

L.E-Cum/cu ce naiba ai făcut scrisul cu negru de pe plăcuțele de identificare??? blink.gif ohmy.gif blink.gif
iulica89
Cu autocontrol plus un strat de lac dar nu înainte sa le zgârii un pic dar merg și așa.
Daacia97
Trebuie sa ai rabdare sa faci asa ceva. coolspeak.gif
Adrian Frigo
QUOTE(iulica89 @ 26 Jul 2015, 20:55)
Cu autocontrol plus un strat de lac ...

Să-nțeleg că le-ai făcut de mână? ohmy.gif Poți pune o poză cu ele?Parcă prea au ieșit bine...
iulica89
Sunt printate de catre un prieten pe autocolant. Eu am luat ecat modelul de pe un site din ungaria.
iulica89
Etc...
STORMTROOPER
Poze conspirative la lasarea intunericului cand dusmanul nu poate trage prea bine cu ochiul. Felicitari pentru munca depusa, imi place cum arata in poze.
Alex 23
Daca deja ai prins bara fata te vei chinui cu montajul lampilor.
Rob3rto
E superba! wub.gif Nu-mi plac furtunele de apa, trebuiau curatate putin tongue.gif
iulica89
Furtune aveam noi, dar nu se pupau la lungime. Or sa fie șterse. Bara e pusă pentru reglajele preliminarii, vor fi montate înainte de strângerea finala.
Rob3rto
tongue.gif
Adrian Frigo
@Rob3rto-Unde găsiși bre cibie-urile alea iode? ohmy.gif
harby ;))
QUOTE(Adrian Frigo @ 18 Aug 2015, 21:14)
@Rob3rto-Unde găsiși bre cibie-urile alea iode? ohmy.gif
*


are de dat o bere pentru pont,nu-l uit radmasa.gif tongue.gif


@iulica89 iese tare frumos dacia,spor la treaba!! rolleyes.gif
sorin105
QUOTE(Adrian Frigo @ 18 Aug 2015, 22:14)
@Rob3rto-Unde găsiși bre cibie-urile alea iode? ohmy.gif
*


Le'o "furat" icon_mrgreen.gif
Rob3rto
QUOTE(Adrian Frigo @ 18 Aug 2015, 21:14)
@Rob3rto-Unde găsiși bre cibie-urile alea iode? ohmy.gif
*


Prin amabilitatea unui prieten, care mi le-a cedat mie.. Ar fi putut sa le cumpere el si sa mi le vanda la un pret frumusel! icon_mrgreen.gif
iulica89
Repede le-ai si pozat tongue.gif
Meanwhile avem frane, esapament, motor si cv fnctionale, si da cu scartz...
DACIOTUL_97
Ce va fii la sfarsit ? TLX sau MLS ? tongue.gif
iulica89
ghici biggrin.gif
STORMTROOPER
sa fie oare un TLS?? sau MLX??
Daciotul_98
Mai bine S de la special
DACIOTUL_97
GTS radmasa.gif
Rob3rto
Stiu eu! GTI ii pune wub.gif
sspoitoru
Frumos wub.gif
iulica89
Masina este gata cam de 3 saptamani in sensul ca circula "legal".
Probleme intampinate si printre ultimele picaturi care incep sa umple paharul "TEO":
- gasirea cu greu a unor tamburi mari in stare decenta pentru conversia franelor, urmata de bulirea acestora de catre strungar-altii alti bani alta distractie;
- membrana pompei de benzina de a cedat in 30 km si care a avut bunul simt sa bage si in baie o tzara de benzina => schimbarea membranei cu una de pulsor recuperata de pe o pompa noua de pulsor in cutia originala care s-a dezintegrat cand am pus mana pe ea;
- chederele stopurilor spate vin ca dracu';
- cedarea radiatorului de pe cea galbena care era relativ nou(2010);
- curgerea etrierului pe partea dreapta ce tocmai fusese reconditionat cu pistonas nou si garnituri autofren;
- inca nu-mi dau seama pe unde intra apa in portbagaj in afara de stopuri(sau intra cat sa imi faca o frumusete e balta);
- desfacut carburator de 1.4 sa verific nivelul plutitorului, montat la loc=>merge ca o pl-pus de 1.3 merge impecabil dar puterea semnificativ diminuata; ps:cutia de viteze impecabila
- stergatoarele se opresc la mijlocul parbrizului pe temporizator desi ele fac toata cursa;
- lacul cam matuit deoarece idiotul de vopsitor s-a gandit sa dea un polish imediat dupa vopsire;
- bulit garnitura chiulasa => planat 1.3mm...partea misto e ca inca se vad prelucrrile in urma hornuirii pe camasi;
* lista ramane deschisa...
De bine: "trage" mult peste 1.4, baga caldura, cutia nu caraie chiar merge impecabil, canapele ca noi, stabila datorita barilor de torsiune(2 buc pe spate si una de 22mm pe fata); consuma dubios de putin... ma apropii de costurile gpl-ului de la cea veche (tot ii pun gpl)...
Poze cand o da soarele.


PS: cu amabilitatea domnului Becheanu o sa-i pun GTL (daca mai doreste dansul sa onoreze promisiunea)...
DACIOTUL_97
QUOTE(iulica89 @ 28 Sep 2015, 23:08)
- inca nu-mi dau seama pe unde intra apa in portbagaj in afara de stopuri(sau intra cat sa imi faca o frumusete e balta);

- lacul cam matuit deoarece idiotul de vopsitor s-a gandit sa dea un polish imediat dupa vopsire;

*



Unu la mana: chederul nu etanseaza corespunzator,sau poate e capota mai ridicata in anumite locuri si astfel se infiltreaza apa (cel putin asa mi se intampla mie);

Doi la mana: poate parea o chestie prosteasca,dar nu cunosc,asa ca mai bine intreb: se poate lustrui vopseaua nelacuita ? am tot cautat informatii pe internet,dar nu am gasit nimic concret...
Rob3rto
Lasa ca o sa dispara toate problemele... Inca te astept sa faci o excursie pana la mine sa o vad si eu biggrin.gif
maho
Daca apa intra in locasul rotii de rezerva (sub roata) si in "buzunarul" din stanga, atunci intra pe la suruburile flapsurilor barei. Pe la capota, doar daca ai bordura fisurata sau rupta pe sub cheder.
iulica89
Cu apa s-a rezolvat de la sine pot spune.
Un mic upgrade to come:
nelu_1985
tot in 3, nu?
maho
QUOTE(iulica89 @ 19 Oct 2015, 20:40)
Cu apa s-a rezolvat de la sine pot spune.

Ai tras-o-n damigeana ? tongue.gif
iulica89
Se pare ca s-au asezat chederele pana la urma...Dar arata ca naiba radmasa.gif

De tras oi tras vinul biggrin.gif

Da sunt in 3 prezoane.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.