Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Berlin, Postdam, Niederfinow si Dresda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
gibonu
@einstein1984

De fiecare data cand a fost posibil, am platit biletul pentru bicicleta in tren. Uneori spre marea dezamagire a nasului.

In rest, nu este vina mea pentru politica absolut idioata a CFR Calatori referitor la transportul bicicletei cu trenul. Adica politica aia unde exista cazuri ca biletul pentru om sa coste 5 lei si cel pentru bicicleta 30 Lei.

Si uita asa, in loc ca CFR Calatori sa ia banii pentru bicicleta ii ia nasul.
einstein1984
Nu faceam referire la persoana matale, dar e bine ca recunosti.
gibonu
@einstein1984

Ca in bancul din gara "pe tine te vad om serios, tie pot sa iti spun".
Dar sa nu mai spui la nimeni, ramane intre noi. Ma bazez pe discretia ta.
sorin1983
blatistule biggrin.gif

ai idee ce inseamna asta sau la ce se refera?
[attachmentid=1628137014]
gibonu
@sorin1983

Habar n-am.
gibonu
Vineri, 20.09.2019

Ziua plecarii din Berlin.

Cam la ce se poate folosi pista pentru biciclete [atunci cand exista].

[attachmentid=1628141470]

Se observa ca gagica de pe bicicleta [obisnuita, nu electrica] este destul de firava si ca nu pedala vreun halterofil.

Si cam asta este, vazuta mai de aproape, remorca pe care o tracta.

[attachmentid=1628141471]

Pare un fel de taraba pentru mancare. In lipsa bicicletei, remorca respectiva ar fi trebuit transformata intr-una care sa poata fi tractata cu masina. Insa existand pista pentru biciclete, nu mai era nevoie de masina. Altfel spus, costuri mai mici, poluare mai putina, aglomeratie mai mica, etc.

Masa de pranz din ziua respectiva,

[attachmentid=1628141472]

rezolvata cu 3,26 Euro la un Penny Market.

[attachmentid=1628141473]

Pauza la Gara Centrala din Berlin pentru a lasa valiza.

[attachmentid=1628141474]

Parte dintre revistele despre biciclete la un magazin din gara.

[attachmentid=1628141475]

Daca am inteles bine, un bat se invarte in interiorul cercului.

[attachmentid=1628141476] [attachmentid=1628141477]
tatabobu
Asa e, ca e mult prea grea sa fie impinsa manual, se poate doar cu bicicleta sau cu masina. popa.gif
einstein1984
pe aia cu barurile mobile, de stau vreo 8 hojmalai in jurul unei mese cu beri si se fac ca pedaleaza in timp ce ghidul conduce nu i-ai vazut? Am inteles ca localnicii ii iubesc mult de tot.
tatabobu
Aia-s mai la vest nitel, prin Olanda.
MuciX
Sunt si in D, dar numai in weekend. La mine in sat cel putin ii vezi mai mult prin zonele vechi, strazi mici care favorizeaza pietoni si biciclete. Cu alte cuvinte oricum nu mergeai tare cu masina pe acolo.

Nu stiu cat de greu o fi de impins manual remorca aia, dar in mod cert e mai rapid cu bicicleta.

Altii nu vad asa o problema.
einstein1984
EU am vazut unul pe langa bunkerul lui hitler, strada cu circulatie normala.
MuciX
Parcarea aia din zona rezidentiala cu blocuri comuniste? nedumerire.gif
einstein1984
asta era strada cu cheflii https://www.google.fr/maps/@52.5026045,13.3...33;1b1!2i36
MuciX
Perfect acceptabila pentru agrement. sleep.gif
Mira-m-as sa nu fi fost si vreun indicator de genul la intrare.

user posted image
einstein1984
posibil
gibonu
QUOTE(einstein1984 @ 25 Aug 2022, 09:28)
pe aia cu barurile mobile, de stau vreo 8 hojmalai in jurul unei mese cu beri si se fac ca pedaleaza in timp ce ghidul conduce nu i-ai vazut?


Am vazut si acele baruri mobile. Insa velo-barul [daca asta o fi denumirea corecta] este ceva exclusiv pentru distractie. Nemtoaica care tragea taraba cu bicicleta parea ca merge la munca, nu la distractie.
Poza a fost facuta dimineata, daca are vreo relevanta.


30 Aug 2022, 00:37:
QUOTE(MuciX @ 25 Aug 2022, 11:46)
Nu stiu cat de greu o fi de impins manual remorca aia, dar in mod cert e mai rapid cu bicicleta.


Din pacate in RO inca nu s-a inteles utilitate bicicletei. De cele mai multe ori, bicicleta este considerata un vehicul care se foloseste exclusiv in scop recreativ, in niciun caz nu este considerata un vehicul utilitar, care se poate folosi zilnic.

Revin cu niste exemple de biciclete utilitare.

Nurnberg [iunie 2018].

[attachmentid=1628141572]

Berlin [septembrie 2019].

[attachmentid=1628141573]

Mai de aproape.

[attachmentid=1628141574]

Din germana mea de Google Translate "Zúladung" = sarcina.
Si mai simplu, poti cara 250 de kile cu bicicleta electrica.

Referitor la aspectul asta, au aparut si in Bucuresti biciclete oarecum asemanatoare. Sunt unii care se numesc "Recicleta" si cara materiale reciclabile cu astfel de biciclete. Nu stiu daca au sarcina 250 kile.

Insa, daca Bucurestiul si restul oraselor din RO ar avea piste de biciclete, cu siguranta ca ar apare multe biciclete utilitare, care pana la urma inseamna dezvoltare. Insa asta deocamdata nu se pricepe in RO. Ma refer la decidenti, nu la colegii de forum.


QUOTE(MuciX @ 25 Aug 2022, 11:46)
Altii nu vad asa o problema.


Le stiu. Prima data le-am vazut in Olanda, in mai 2005. Atunci era cald afara, copii erau entuziamati de plimbarea in bena.
La fel de entuziamati erau si in decembrie [2005] cand am fost a doua data in Olanda.

Si in 2005 inca erau clasice, in sensul ca atunci inca nu exista varianta electrica.

Ca sa nu mai vornesc despre marfa care se poate cara cu astfel de biciclete, dupa cum foarte bine se vede in film.

Insa in RO inca am ramas la mentalitatea "de ce sa facem pista de bicicleta, ca sa se plimbe 3 prosti pe ea?"
einstein1984
prin centrul vechi e un baiat cu o tricicleta care livreaza gheata la carciumi. Acolo ii vad locul.
gibonu
@einstein1984

Si in alte locuri nu vezi valoarea utilitara a bicicletei [bineinteles, daca ar exista piste in tot orasul]?

De exemplu in aprovizioanarea cafenelelor alea mici, cu 2-3 mese, care vand doar cafea, apa, cico si alune?

Sau aprovizionarea / golirea [retur marfa] de la Easy Box-urile care sunt peste tot in oras? Ca doar nu isi comanda nimeni combina frigorifica cu livrare la Easy Box.
Dus marfa cu duba intr-un loc din oras si apoi distribuirea in zona cu bicicleta. Astfel, nu vei mai avea dube care vin sa lase o pereche de chiloti la Easy Box.

31 Aug 2022, 01:18:
---------------------------------

Vineri, 20.09.2019 - Partea a II-a

Langa Reichstag se afla Memorialul victimelor sinti si rome din Europa din timpul nazismului.

[attachmentid=1628141597]

Sinti sunt un subgrup de romi din Germania si Europa centrala.

Monumentul propriu-zis.

[attachmentid=1628141598]

Cronologia genocidului.

[attachmentid=1628141599]

Treaba a inceput in 1933.

[attachmentid=1628141600]

In 1935 au aparut taberele obligatorii.

[attachmentid=1628141601]

Excluderea din societate.

[attachmentid=1628141602]

Trimiterea in lagare.

[attachmentid=1628141603]

Deportarea in Polonia.

[attachmentid=1628141604]

Exterminarea s-a extins si in Uniunea Sovietica.

[attachmentid=1628141605]

Exterminarea prin munca.

[attachmentid=1628141606]

Intra si Mengele in scena.

[attachmentid=1628141607]

Soarta celor aproximativ 6000 de romi la de Auschwitz.

[attachmentid=1628141608]

Situatia din 1945.

[attachmentid=1628141609]

Memorialul homosexualilor persecutati de nazisti.

[attachmentid=1628141610] [attachmentid=1628141611]

In interiorul cubului ruleaza un film care se poate vedea prin fanta monumentului.

[attachmentid=1628141612]
einstein1984
Nu, livrarea la easybox nu are nimic de a face cu bicicleta. Acolo vine o duba si umple toate lockerele, nu vine doar pentru retur. Duba face drumul de la depozitul din ciorogarla sau une naiba o fi in ilfov, care e apovizionat cu tirul. Nu vine nimeni cu bicicleta de marfa de acolo in titan. Ce zici tu inseamna sa mai adaugi un strat la livrare si N lucratori in plus pentru castig 0. Pentru asa ceva exista dube electrice sau cu hidrogen.
Cat priveste aglomeratia eu i-am vazut inainate de 7 AM si dupa 6 PM deci evitand traficul maxim.
Desigur, si ala cu bicicleta de gheata o primeste tot cu o duba paana la Uirii sau undeva, ca nu cred ca e farica de gheata prin preajma.
MuciX
DHL deserveste cartierul meu cu E-Cargo-Bike. Am impresia ca si DPD la fel.

Desigur, mobila vine cu duba, dar acolo unde se poate evita asta, se foloseste cu succes bicicleta. Orice, numai sa scapam de cat mai multe masini din oras. up.gif
einstein1984
la livrari door to door sau la lockere? Ca asa si La poste merge cu bicicleta prin Franta de zeci de ani, inclusiv pachete mici. Am si eu curieri cu plicuri care vin per pedes.
MuciX
Livrare la usa. Dacă nu ești acasă îl lasă la un magazin partener, sunt o grămada peste tot. Iar dacă nu ești acasă și livrarea se face in afara programului magazinului, îl lasă la un vestiar din ala. De obicei evit livrare in aceeași zi, alea ajung mai mult seara, am pățit o singura data sa mi-l lase la vestiar.
bion
Ricsa rulzz. As vrea sa ma plimbe mucixu sau gibonu si sa ii impung cu umbrela in coaste . Hurry up boy rolleyes.gif
MuciX
Carnea o cari in fata, nu in spate. Nu cred ca te mai sucesti tu sa ma impungi cu oasele tale. tongue.gif
bion
Io crez ca nu si vazit ricșă la mama ei. Si nu din aia la care tragi

einstein1984
Lectica vrei tu?
bion
Ricsa e cu infanterist care tine si trage de doua manere sau cu o bicla inhamata. La lectica trebuie cel putin doi carausi
MuciX
Toate ca toate, dar vad ca bion vrea sa ma impunga, lui einstein1984 ii place cu prospul ud, in curand tre sa dau bilete de ordine wub.gif
einstein1984
QUOTE(bion @ 31 Aug 2022, 15:36)
Ricsa e cu infanterist care tine si trage de doua manere sau cu o bicla inhamata. La lectica trebuie cel putin doi carausi
*


mucix si Gibonu?
Eu as vrea sa revina si calul ca animal de munca, nu doar pentru plimbari de placere. Trage lejer 600-700 kile, cat 3 biciclete si ocupa putin loc. Poate fi folosit sa tunda iarba, o si fertilizeaza, numai avataje.
wolfin
La bulgari am vazut politia calare si in urma lor era unu cu o matura si foras....

Lol
bion
Mai greu sa urci calul in tramvai si in vagonul de calatori. In rest e mai eficient decat un om pe bicla
einstein1984
astea low floor sunt destul de inalte, daca descaleci cred ca intra. Pentru tren sa le puna vagon special.
MuciX
Ma trezesc de dimineata si vad ca ce? Mai nou in fanteziile lui einstein1984 sunt cal, binenteles.
bion
Cslul e o fiinta nobila inteligenta si utila biggrin.gif
MuciX
E ok, ma intretin si cu voi. imbratisare.gif
sorin1983
QUOTE(bion @ 31 Aug 2022, 11:26)
Ricsa rulzz. As vrea sa ma plimbe mucixu sau gibonu si sa ii impung cu umbrela in coaste . Hurry up boy rolleyes.gif

radmasa.gif radmasa.gif

poza din curtea lui bion:
[attachmentid=1628141666]
Bicicleta galbena
radmasa.gif

gibonu
QUOTE(MuciX @ 31 Aug 2022, 10:51)
DHL deserveste cartierul meu cu E-Cargo-Bike. Am impresia ca si DPD la fel.


Realitatea din Europa civilizata.

QUOTE(einstein1984 @ 31 Aug 2022, 19:24)
mucix si Gibonu?
Eu as vrea sa revina si calul ca animal de munca, nu doar pentru plimbari de placere. Trage lejer 600-700 kile, cat 3 biciclete si ocupa putin loc. Poate fi folosit sa  tunda iarba, o si fertilizeaza, numai avataje.


Si reactia romanului, venita direct din fundul curtii, de langa wc. Viitorul suna bine.



5 Sep 2022, 01:33:
-----------------------------------------------------

Vineri, 20.09.2019 - Partea a III-a

Memorialul evreilor omorati in Europa [sau Memorialul Holocaustului].

[attachmentid=1628141799] [attachmentid=1628141800] [attachmentid=1628141801] [attachmentid=1628141802]

Practic, memorialul este un labirint printre multe blocuri de beton.

[attachmentid=1628141803]

Si o imagine mai de la inaltime, luata de pe Wikipedia.

[attachmentid=1628141804]

Mai multe detalii depsre Memorial: https://en.wikipedia.org/wiki/Memorial_to_t..._Jews_of_Europe

Pe fundal se observa, dupa drapele, ambasada Statelor Unite si cladirea Reichstag-ului.

[attachmentid=1628141805]
MuciX
QUOTE(MuciX @ 31 Aug 2022, 08:51)
DHL deserveste cartierul meu cu E-Cargo-Bike. Am impresia ca si DPD la fel.
*


L-am prins. Era sambata, a luat-o pe aia mica.
[attachmentid=1628141822]
gibonu
@mucix

Trebuia sa-i spui ca prost, ca trebuia sa foloseasca calul pentru ca "Trage lejer 600-700 kile, cat 3 biciclete si ocupa putin loc. Poate fi folosit sa tunda iarba, o si fertilizeaza, numai avataje."
tatabobu
Da' urat mai faci cand nu-ti convine argumentul celuilalt. Prima oara l-ai facut taran inapoiat, iar acum ii pui in gura niste vorbe care-l fac sa aiba o atitudine impotriva careia te simti tu Fat Frumos calare pe un Pegas alb (see what I did there?). Si toate astea doar pentru ca nu detectezi sarcasmul.
einstein1984
Dar nu-i fura nimeni din bicicleta alea daca urca sa-ti duca ceva?
MuciX
Nu l-am intrebat, dar presupun ca o avea si ea vreo incuietoare. Si sunt convins ca nu e calaretul singuratic, mai sunt si altii ca el, deci probabil e foarte mica incidenta furturilor.

QUOTE(tatabobu @ 5 Sep 2022, 22:22)
Da' urat mai faci cand nu-ti convine argumentul celuilalt.
*


Pai era doar o aducere in revista a unui raspuns dat de curand. Ironii fine, de bucuresti. smile.gif

QUOTE(einstein1984 @ 31 Aug 2022, 17:24)
mucix si Gibonu?
Eu as vrea sa revina si calul ca animal de munca, nu doar pentru plimbari de placere. Trage lejer 600-700 kile, cat 3 biciclete si ocupa putin loc. Poate fi folosit sa  tunda iarba, o si fertilizeaza, numai avataje.
*



QUOTE(MuciX @ 5 Sep 2022, 09:42)
Era sambata, a luat-o pe aia mica.
*


Mai sunt niste modele, au capacitate ceva mai mare, dar cutia e in fata si e bicicleta nu triciclu. Pe furca din fata sunt 2 brate cu roti care coboara cand e bicicleta oprita, sa nu mai aiba nevoie de cric.
tatabobu
Exact, la argumentul cu calul ma refeream si eu cand ziceam ca Gibonu' n-are detector de sarcasm. Sau mai stii, o fi al meu defect si da alerte cand nu e cazul. Dar cumva nu cred.
MuciX
Sarcasmul ala era umpic de luat peste picior. Sau o fi sarcasmul meu defect. smile.gif
tatabobu
Fie si asa, dar de luat peste picior un pic pana la "zice taranu' de langa buda din fundu' curtii ca e mai bine cu calu' " si "trebuia sa-i zici ca-i prost, ca trebuia sa vina cu calu' " e virba de sarit fix animalul din discutie. Si de-aia zic ca face urat cand nu-i convine.
MuciX
Roman = Taran? tongue.gif
wolfin
si

Taran = Caruțaș?
tatabobu
Nu Mucix, l-a facut englez direct, ca aia inca aveau la oras prin anii '70 buda in fundu' curtii. Pentru exemplificare, uite:

https://youtu.be/fUspLVStPbk?t=138
gibonu
QUOTE(gibonu @ 31 Aug 2022, 00:00)
Sau aprovizionarea / golirea [retur marfa] de la Easy Box-urile care sunt peste tot in oras? Ca doar nu isi comanda nimeni combina frigorifica cu livrare la Easy Box.
Dus marfa cu duba intr-un loc din oras si apoi distribuirea  in zona cu bicicleta.[U] Astfel, nu vei mai avea dube care vin sa lase o pereche de chiloti la Easy Box.



QUOTE(einstein1984 @ 31 Aug 2022, 09:16)
Duba face drumul de la depozitul din ciorogarla  sau une naiba o fi in ilfov, care e apovizionat cu tirul. Nu vine nimeni cu bicicleta de marfa de acolo in titan.


Doar tu stii cum ai ajuns la concluzia ca eu am spus ca trebuie sa vina perechea de chiloti la Easy Box cu bicicleta din Ciorogarla in Titan.
Vezi mai sus, am subliniat ceea ce am spus, zic eu destul de clar.

Bineinteles, fara piste de biciclete in tot orasul nu se va intampla nimic si vom ramane la livat chiloti cu duba. Adica aglomeratie, poluare, etc.

Si poti sta linisit, acele Easy Box se umplu / golesc [de catre livratori] si in timpul zilei, nu doar noaptea.

7 Sep 2022, 00:31:
QUOTE(MuciX @ 6 Sep 2022, 12:34)
Pai era doar o aducere in revista a unui raspuns dat de curand.


Tu traiesti in Europa civilizata, unde oamenii au inteles utilitatea pentru societate pe care o aduce folosirea bicicletei, de la naveta zilnica spre / dinspre munca / scoala pana la caratul de marfa.

Noi traim la Bucuresti, unde bicicleta este perceputa [de catre multi, nu de toti] ca un vehicul care se poate folosi stict in scop recreational.

Iar cand sunt prezentate poze cu bicicleta care pot cara 250 kile [probabil jumate din cat cara un Logan obisnuit, nu MCV] atunci da cu virgula si se "argumenteaza" contra bicicletei cu trimitere la cal.
Pana acum "argumentul" contra bicicletei era "Biciclistul salveaza ursii polari. Ha, ha, ha".


7 Sep 2022, 01:24:
-------------------------------------

Vineri, 20.09.2019 - Partea a IV-a

Un MAN etajat din alte timpuri.

[attachmentid=1628141898]

Antifurt.

[attachmentid=1628141899]

Inapoi spre gara, mi-a luat ceva timp pana am trecut de cei care participau la un protest pentru clima.

[attachmentid=1628141900] [attachmentid=1628141901]

La gara, am invatat un cuvant nou in germana: unterbrechen, adica intrerupt. Era vorba despre linia de S-Bahn catre aeroport care undeva pe traseu era intrerupta. Am evaluat rapid situatia si am ajuns la concluzia ca pretul unui taxi pana la aeroport este sigur mai mic comparativ cu cat m-ar fi costat pierderea avionului [alt bilet de avion, cazare pana gaseam loc, etc].
Per total, cuvantul nou invatat m-a costat 48 de Euro.

Autostrada spre aeroport.

[attachmentid=1628141902]

La controlul de securitate nemtii mi-au spus ca nu ma pot urca in avion cu bricheta cu benzina, similara cu Zippo. Mi-ar fi parut foarte rau sa pierd bricheta, insa tot nemtii m-au rezolvat, in sensul ca mi-au dat un patent si m-au rugat sa scot vata si fitilul si sa le pun intr-o punga pe care tot ei mi-au dat-o.

Am profitat de bunavointa nemtilor si i-am intrebat de ce nu am voie cu bicicleta pe benzina in avion. Rapsunsul lor a fost ferm si logic: bricheta cu bezina ramane deschisa dupa aprindere si poate fi aruncata astfel se poate incendia avionul sau aeroportul Comparativ cu bricheta obisnuita pe gaz, care odata aruncata se stinge singura.
Dupa episodul asta pentru mine este clara treaba, cand voi mai pleca cu avionul imi voi lua bricheta obisuita, pe gaz.

Avionul de 2,7 ani vechime.

[attachmentid=1628141903] [attachmentid=1628141904]

861 km/h

[attachmentid=1628141905]

deasupra Poloniei, undeva la vest de Katowice.

[attachmentid=1628141906]

Avionul a ajuns la Bucuresti cu vreo 10 minute inainte de ora scrisa pe bilet. Neavand bagaj de cala, in scurt timp dupa aterizare eram deja in 780.

[attachmentid=1628141907]

Ar mai trebuie mentionat ca tura asta a fost ultima in care m-a insotit aparatul foto Sony cu lentile Carl Zeiss, cel care m-a insotit in toate turele incepand din anul 2009. La ceva timp dupa intoarcerea de la Berlin a inceput sa dea rateuri, arata imediat dupa deschidere ca acumulatorii sunt descarcati, indiferent de cat de bine erau incarcati. Concluzia a fost ca s-a dus placa de baza, care datorita vechimii aparatului nu a mai putut fi inlocuita.

Cam asta a fost. Sper ca urmatoarea poveste nu o voi mai termina la aproape 3 ani dupa ce am facut tura respectiva.

Pana data viitoare cand ajung la Berlin, daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.