Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monitorizare promisiuni PSD 2016->
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194
ady77
Pentru ca nu mai suntem Patrioti, a trebuit sa luam Patriot de la americani.
Bicicleta galbena
QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 10:01)
De ce să le facem vânzare de 4miliarde???
*


Asa-ti place uneori sa faci pe prostu'...
Suntem aliati dar nu inseamna ca suntem pe picior de egalitate in ecuatia asta. Din pdv strict militar, sunt probabil de vreo 2000 de ori mai bine inzestrati ca noi.


ady77
Acu' sa facem un rezumat:
- USA a obligat statele membre NATO sa aloce 2% din PIB catre aparare.
- Ca un bun samaritean, USA ne da si solutia ca nu cumva sa ramanem cu banii necheltuiti.

DragosP
QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Nov 2017, 09:06)
Asa-ti place uneori sa faci pe prostu'...
*


Poate chiar sunt, da' tot nu înțeleg de ce plm tre' să dau 200 parai ($800 toată familia mea) pe niște căcaturi ca să umflu burdihanul lu' Sam.
(Acu' să vezi tiradă contra BOR!)
ady77
Taxa de protectie rolleyes.gif
radian
QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 10:16)
... tot nu înțeleg de ce plm tre' să dau ...
*



Ia arunca o privire peste gard la ucrainieni si daca nu-i efortul prea mare mai uita-te oleaca si peste fanteziile lui Dodon care viseaza la o Moldova mare. Poate te ajuta sa intelegi.

Nu-i asa ca ar fi ideal sa beneficiem de umbrela NATO dar sa nu ne coste nika...
DragosP
Sunteți cu buba la căpuț.
dacis
QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2017, 09:10)
USA a obligat statele membre NATO sa aloce 2% din PIB catre aparare
*

Realitatea-i oleaca diferita. Regula cu 2% este veche. USA doar a cerut imperativ europenilor sa respecte tratatele semnate si asumate. Si eu daca as plati 650 de miliarde USD anual din bugetul total al NATO de 900 de miliarde USD (datele din 2015 ori 2016) as cere celorlalti sa plateasca si ei procentul asumat, respectiv 2% din PIB


QUOTE(DragosP @ 23 Nov 2017, 19:07)
Spitale nu rachete!
*

Daca platind se depaseste procentul de 2% anual, sunt de acord cu tine! Daca se cumpara ciurucuri si nu armament decent, sunt ed acord cu tine. Daca prin asta se intampla ce am auzit eu, si anume ca Dragnea a incercat sa-si cumpere libertatea, sunt de acord cu tine.

PS Eu sunt convins ca Dragnea a cumparat doar timp. Libertatea si pozitia de sef PSD, IN ACELASI TIMP, nu are cum. Ori..., ori.... Cred ca omul e deja pe duca: umbla zvonul ca sefii / baronii PSD din teritoriu se intalnesc deja a mai multa oara ca sa gaseasca cea mai buna alternativa la Dragnea. Oprisan este in pole position, dar omul asta se pare ca nu-i el prea educat, da-i destept si prudent si nu vrea sa devina urmatoarea tinta. Din cate zice lumea, garda actuala a PSD este lasata pe pozitii sa reformeze / castereze justitia si, dupa ce treaba-i gata, ... altii la rand. Om vedea.

QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2017, 08:52)
Daca le luam de la rusi era o problema
*

Tu tragi la masea asa devreme?
DragosP
QUOTE(dacis @ 24 Nov 2017, 09:56)
Daca se cumpara ciurucuri si nu armament decenbt, sunt ed acord cu tine.
...
Tu tragi la masea asa devreme?
*


Mai degrabă tu.
ady77
QUOTE(dacis @ 24 Nov 2017, 09:56)
Tu tragi la masea asa devreme?
*


Nu am tabieturile lu' matale rolleyes.gif

24 Nov 2017, 10:07:
QUOTE(dacis @ 24 Nov 2017, 09:56)
Daca se cumpara ciurucuri si nu armament decent, sunt ed acord cu tine.
*


Nu stiu cum sa-ti spui, dar pana ne omoara rusii, mor oamenii prin spitale.
dacis
QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2017, 10:05)
Nu am tabieturile lu' matale
*

Chiar vreau sa iti mai dau o sansa: recunoaste ca erai mahmur!
Cosstel
Scurt rezumat:
QUOTE
1. Mă nene, sunt 4 MILIARDE de parai, dați efectiv pe apa sâmbetei.
2. Păi dacă suntem aliați, să ne apere ei, ce PLN!
3. Taxa de protectie
4. Dragnea a incercat sa-si cumpere libertatea, sunt de acord cu tine.


In aceiasi situatie ca noi Polonia pune niste conditii
- sistemele sa fie de ultima generatie
- o mare parte din banii dati sa fie reinvestiti in economia locala si abia apoi sa-si ridice profitul
cica o lege asemanatoare aveam si noi, bagata de A.Nastase dar Cioloj si urmasii au tot tras-o pe dreapta

Turcia
- vrea ca o mare parte din componente sa fie produse de ei
* SUA le-a zis pass
* China le-a zis pass
* rusiii cu placere blush.gif
si sa nu uitam ca astia sint in NATO

Arabia Saudita
- taxa de protectie de la USA
- ceva cumparaturi de pe la rusi

noi ?.. rupti in fund
a nu se uita ca achizitionarea unui asemnea sistem presupune niste costuri de mentenanta iar dupa ceva ani chiar inlocuirea sistemului
se pupa cu pct. 1 wink.gif
ady77
Rusofilule, nu vrei binele tarii. Nu esti Patriot rolleyes.gif
dacis
Eu raman la parerea ca prin achizitia asta, facuta in ritm cam prea alert pentru gustul meu, Dragnea a incercat sa isi cumpere libertatea sau macar timp.
DragosP
Și cine te contrazice?
#SpitaleNuRachete
Cosstel
QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2017, 10:20)
Rusofilule, nu vrei binele tarii. Nu esti Patriot rolleyes.gif
*


e asa de evident? wacko.gif
dacis
Ce nu stiu eu este altceva: prin aceasta achizitie si prin felul cum a fost / este contractata achizitia, se depaseste procentul de 2% din PIB / an pentru cheltuielile militare? Ca daca nu, nu pricep care este problema.
maho
QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 08:54)
Mă nene, sunt 4 MILIARDE de parai, dați efectiv pe apa sâmbetei.

Nu conteaza, ii recuperam de la sechestru (daca n-ajunge, mai ia de la CMN tongue.gif ), daca-i cer județenii inapoi, doar la cererea procurorilor..

QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 09:01)
Păi dacă suntem aliați, să ne apere ei, ce PLN!

Pai si nu ne apara, prin "statul paralel"? icon_mrgreen.gif
dacis
Nu stiu detalii concrete ale achizitie, dar cand s-a votat in 2014 stabilirea pragului minim al cheltuielilor de apare in cadrul NATO, mi-am amintit de spusa unui de acum vreo 10-12 ani:

From a geopolitical point of view, for Eastern Europe Russia is evil. Pure evil.

Restul sunt baliverne.
marksman
Cand a fost vorba de demontat bateriile de rachete din tara, lasand flancul vestic descoperit, unul n-a zis vreo vorba! Acu' daca e vorba sa le inlocuim totusi cu ceva, nu e oportun, e prea scump. Da' cand s-au taiat fabricile de armament nu a zis unul "Ho, ba, ca ramanem in curu' gol!"
DannyY
Bani aruncati pe fereastra (si cazuti in buzunarul lui John Doe).
Mi-l si imaginez pe vercy cu degetul pe butonul de lansare si tragand un pirtz.
marksman
Problema a fost ca Romania nu a stiut/vrut sa-si joace cartile bune pe care le avea. "Babaeti, noi suntem fix langa rusi, pana veniti voi, astia zugravesc Romania in rosu. Ce-ar fi sa inlocuim noi bateriile alea cu niste baterii NATO? Facem un program de modernizare, fabricam si noi cate ceva la ele, le cumparam de la voi si toata lumea e fericita."

Da' plm, mai usor a fost sa dea totul la fier vechi.
dacis
QUOTE(marksman @ 24 Nov 2017, 11:07)
Problema a fost ca Romania nu a stiut/vrut sa-si joace cartile bune pe care le avea.
*

Cum sa joci puternic cand iti tataie kurul de frica puscariei? Spune si tu!

Perfect de acord cu observatia ta. Romania are o amplasare geopolitica atat de buna, iar situatia din Turcia scartaie asa de rau incat Romania, Polonia si Tarile Baltice sunt cele mai bune locuri de amplasare a echipamentului si armamentului modern al NATO. De asta nu pricep de ce sunt cumparate sistemele astea. Bine, excluzand explicatia plauzibila a sperantei de cumparare a libertatii de catre Livache.

Si ca sa mai apas o data ca pe flancul estic al NATo trebuie pompati multi bani si multa tehnica militara, ia uite ce gandeste si cica o sa zica madam May: "trebuie [...] să fim cu ochii deschiși la acțiunile unor state ostile precum Rusia, care amenință acest potențial și încearcă să ne destrame forța colectivă"
ady77
QUOTE(dacis @ 24 Nov 2017, 11:18)
Bine, excluzand explicatia plauzibila a sperantei de cumparare a libertatii de catre Livache.
*


4 mld libertatea lui Livache? Las-o jos ca macane!

Iohannis ce isi cumpara? Ca nu am vazut sa se opuna.
marksman
Mi-e ca afacerea Patriot va fi Bechtel redivivus.
bion
Nepoace la Bechtel supta tztza si niste romani cativa ani. Ingineri din astia.
La rachete fix pix ca la avioanele alea de la remat.
Avem politicieni impotenti si ne foot gringos mei ceva ca rusii. icon_mrgreen.gif
maho
QUOTE(dacis @ 24 Nov 2017, 11:18)
De asta nu pricep de ce sunt cumparate sistemele astea.

Nu "de ce", ci "cum" sunt cumparate, adica in conditii clar dezavantajoase: fara offset, banii inainte, generatie ceva mai veche. Polonezii au fost mai smecheri.
radian
QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 11:29)
... #SpitaleNuRachete
*



#SpitaleNuBiserici se pune?
bion
Biserici decat neoprotestante cool.gif . Mai merge si cate o catolica. biggrin.gif
GIC
Ce WC-uri superbe s-ar putea pune la Catedrala de banii aia!
DragosP
QUOTE(radian @ 24 Nov 2017, 12:00)
#SpitaleNuBiserici se pune?
*


Te simți nebăgat în seamă ungure, este? nedumerire.gif
Normal că ți s-o pune ție, da' e păcat.
DannyY
Vezi ca saptamana asta era randu' meu sa-i zic "ungur" mad.gif
ady77
QUOTE(marksman @ 24 Nov 2017, 11:41)
Mi-e ca afacerea Patriot va fi Bechtel redivivus.
*


Dam banii si ramanem si fara rachete?

Sau cum am securizat frontierele, am platit Nemtiei, dar nu am mai intrat in Schengen?
radian
#Preaferictu'Dragos, ce incerci tu sa zici is doar lozinci de 2 bani.
DragosP
Nu numa' că încerc, chiar zic: dacă nu e ordin de la comenduire, tefeleu' tace mâlc ca porcu'-n păpușoi, poa' să cheltuie pesedeu' tot ce-i trece prin căcatul ăla de cap roșu.

Cel mai bine cheltuiți 4miliarde de parai evăr. Nu?
Adpm!
neumann
De ce e suparat Ciolaul pe PSD

QUOTE
"Impozitul pe profit a scazut cu 6,2%, TVA a scazut cu 129 milioane lei, accizele cu peste 800 milioane, iar impozitele si taxele pe proprietate cu 634 milioane de lei.


a postat si pa feisbuca.

Adicatelea un om politic convins de dreapta, injura PSD-ul, partid de stanga, ca au scazut taxele, si anume:

- impozitul pe profit
- TVA
- accize
- impozitele si taxele pe proprietate.

In conditiile unei cresteri economice de aproape 7%.

DragosP
Păi tre' să fie supărat pe ceva, nu?
Pe creșterea pensiilor, a salariilor, a orice. #Supărare să fie, dar doar la ordinul de zi pe unitate.
dacis
QUOTE(ady77 @ 24 Nov 2017, 11:37)
1. 4 mld libertatea lui Livache? Las-o jos ca macane!
2. Iohannis ce isi cumpara? Ca nu am vazut sa se opuna.
*

1. Auzi, tu dac-ar fi sa pleci in cantonament la mititica si sa risti sa ramai si fara domeniul de la Alexandria, Belina etc.etc. n-ai plati? Mai ales ca nu dai din banii tai.
2. Pe vremuri la sedintele de sfarsit de an ale activului PCR "cuvantatorii" isi luau care mai de care angajamente mai SF. Daca un primar il auzea pe vecinul de alaturi promitand ca va face o productie de 50 de tone de grau la hectar, crezi ca avea curajuk sa-i zica: nu se poate!?

QUOTE(neumann @ 24 Nov 2017, 13:22)
Adicatelea un om politic convins de dreapta, injura PSD-ul, partid de stanga, ca au scazut taxele
*


Nu stiu cum s-a exprimat Ciolos, dar stiu subiectul. Nu au scazut taxele, ca procent / valoare calculata, ci doar sumele incasate. Asta inseamna ca au fost mai putini fraieri care au platit.
DannyY
QUOTE(neumann @ 24 Nov 2017, 13:22)
De ce e suparat Ciolaul pe PSD
a postat si pa feisbuca.

Adicatelea un om politic convins de dreapta, injura PSD-ul, partid de stanga, ca au scazut taxele, si anume:

- impozitul pe profit
- TVA
- accize
- impozitele si taxele pe proprietate.

In conditiile unei cresteri economice de aproape 7%.
*


"Prima data Ciolos se opreste asupra veniturilor publice, despre care spune ca "au crescut cum au crescut si salariile: pe hartie!""
Pe asta ori n-ai citit-o, ori n-ai inteles-o, ori n-ai voie s-o spui. Ori o combinatie a celor trei.
Ce mai face maretul conducator cu afacerea Belita?
marksman
QUOTE(DragosP @ 24 Nov 2017, 13:48)
Păi tre' să fie supărat pe ceva, nu?
Pe creșterea pensiilor, a salariilor, a orice. #Supărare să fie, dar doar la ordinul de zi pe unitate.
*


Care crestere a salariilor? Aia de 3 lei? Astia de la pesede nu vad chestii vizibile din avion, adica faptul ca nu poti avea o crestere economica sanatoasa bazata exclusiv pe consum.

Caz real in orasul natal, care in 1989 era plin de industrie din diverse domenii, si dupa 2000 s-a inchis tot. Mai sunt niste magazine prapadite, multe baruri si case de amanet, si 1-2 firmulite de constructii, unde patroni sunt fostii securisti si activisti comunisti ai orasului. Salariul minim pe economie si fiti multumiti ca aveti unde lucra. Cam 1/3 din populatie e peste hotare. Merg acasa la ai mei, ies seara la plimbare si plang: blocuri unde e aprinsa o singura lumina pe toata fatada. In rest sunt plecati in Italia, Spania, Anglia, oriunde au vazut cu ochii. Pe centru e pustiu, mai vezi eventual cate un tiganus la cersit. Cel mai mare angajator e primaria.

Si vine pesedeaua cu solutia: crestem salariile (din pix, evident, ca net o sa creasca cu fix 3 lei). Cu ce o sa ii ajute pe oameni lucrul asta? Ca in loc de 3 beri de la magazinul lui Mircea Țâganu' o sa poata cumpara 4 sau 5.
DragosP
Pentru exodul populației trebuie toată clasa politică executată, nu doar psd-ul.
Dar stai! Primim acum refugiați, ne scoatem!
marksman
Lasa, dom'le, exodul populatiei! Aia-s dusi si nu mai vin. Ce facem pentru astia care au mai ramas?

Da' concret, nu masuri populiste gen "crestem salariul minim pe economie". Eu votez cu orice partid care prezinta un plan de-ala tzapanog de investitii si masuri concrete de crestere a economiei. LE: si de stopare a coruptiei si furtului de bani publici.
DragosP
N-ai voie să faci "un plan de-ala tzapanog de investitii si masuri concrete de crestere a economiei.".
marksman
Really? Eu zic ca nu (mai) ai cu cine, aici e de fapt problema.
maho
QUOTE(marksman @ 24 Nov 2017, 14:34)
Ce facem pentru astia care au mai ramas?

Biserici.
DragosP
QUOTE(marksman @ 24 Nov 2017, 14:57)
Really?
Really. Uită-te la cum e demonizată acum Polonia și (până acum) Ungaria.
QUOTE
Eu zic ca nu (mai) ai cu cine, aici e de fapt problema.
*

O fi și asta, da' nu numai asta.
radian
Popo, zici tu ca Polonia si Ungaria sunt demonizate pentru investitii si masuri concrete de crestere a economiei? Esti tu sigur, sigur de asta?
marksman
Pai la unguri vad numai propaganda ieftina contra Soros (din extrem de putina maghiara pe care o pricep si din ce imi traduc colegii care stiu ungureste), iar in Polonia imi spuneau colegii polonezi ca vor unii politicieni sa puna mana pe justitie.
Coincidenta?
radian
Pana una, alta si Ungaria si Polonia au scapat oistea-n gard rau de tot cu nationalismul belicos. Numai preafericitul vede in chestia asta investitii majore si cresteri economice.
RZV
Da' de prietenia aia mare dintre Putin si Orban de ce nu zice nimeni?
Sau de interesele majoare ale Rusiei in ceea ce priveste politica energetica a Ungariei? Exemplu.

Ca aici e spilu'. Ungaria este (si Polonia poate deveni foarte usor) o coada de topor a Rusiei in UE si, eventual, in NATO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.