Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monitorizare promisiuni PSD 2016->
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194
luck33ro
Da mah da ala e ministru profesor doctor pesedist - se accepta! blush.gif
yoncv
QUOTE(cristic1982 @ 24 Feb 2018, 18:55)
Asta știa(de fapt judecatorii emit mandatele de arestare, iar polițiștii îi arestează) , dar postacii și televiziunile de propaganda spun asta, că DNA-ul arestează oameni nevinovați. Nu asta a susținut și ministrul justiției acum 2 seri?
*


Serios, asta tine loc de lege? Judecatorul e singurul care decide daca aresteaza sau nu pe cineva, indiferent ce spune ministrul.
bion
Nu.
dacis
Tudorel a simtit el ceva azi in aer, asa ca s-a dus la sedinta CSM, sa dea si PSD-ul golul de onoare. Rezultatul final al votului: 6-1.
maho
Daca nu se prezenta, iesea mai decent, 0-3. tongue.gif I-a placut lui sa ia mwe de la Codruta.

28 Feb 2018, 11:38:

Absorbim si noi ceva fonduri europene?
Neah.
RZV
QUOTE(bion @ 23 Feb 2018, 21:00)
Da unde e banii?
*


Uite venerabile, ce zice LCK despre recuperarea banilor:

Unii reprezentanti ai autoritatilor publice nu vor sa recupereze prejudiciile, este de neinteles. Nu vor sa recupereze banii, pur si simplu

QUOTE(@LCK)
"Ca efect al acestei decizii a Curtii Constitutionale au fost inchise 275 de dosare in care procurorii au stabilit prejudicii din bani publici de 148 milioane euro...
Intreb: in cate dintre aceste dosare clasate de procurori, in temeiul deciziei Curtii Constitutionale, celelalte institutii au demarat proceduri pentru a stabili raspunderea disciplinara, administrativa sau civila?...
275 de cazuri clasate, 148 de milioane de euro. In cate cazuri celelalte institutii au facut demersuri pentru recuperarea acestor prejudicii? Exista un interes pentru recuperarea acestor bani, pierduti de cetateni, de comunitati?
Si cand vorbim de recuperarea banilor publici trebuie sa amintesc o alta situatie grava. In cauze pe care le investigam, desi dovedim ca sunt fapte penale, exista situatii in care reprezentantii autoritatilor publice nu se constituie parte civila pentru recuperarea prejudiciului."

Pai frumos, sau ce?

Cum ar fi sa se constituie autoritatile publice aflate sub controlul PSD in parti civile pagubite si sa recupereze banii tot de la fruntasii PSD? radmasa.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 28 Feb 2018, 14:05)
"desi dovedim ca sunt fapte penale,"
*


Mai rămâne să hotărască asta și judecătorii.
Și da, e o golănie cât China că nu se înghesuie nimeni să recupereze prejudiciile.

Dar asta ține de legislație, e altă mâncare de pește.
nasty
QUOTE(DragosP @ 28 Feb 2018, 14:21)
Dar asta ține de legislație, e altă mâncare de pește.
*


desigur, suntem acoperiti! Si cine a facut legislatia asta? Cine si pt cine? Cine sunt beneficiarii?

Promisiuni, de mâine:
Sunt aceleași valori promise pt 1 ianuarie 2018?
RZV
Nu tine totul de legislatie.

Par exemplu...daca bine iti amintesti onor Ministerul Dezvoltarii si CJ Teleorman au taraganat o buna bucata de vreme sa se constiuie parti civile in dosarul Teldrum (ala cu OLAF). Chiar, oare pana in ziua de azi s-au facut demersurile respective? N-am gasit ceva mai recent de asta, in care se spune ca atat MDRFE, cat si CJ asteapta in continuare? Ce oare? radmasa.gif

Al doilea exempul, e ala cu recuperarea prejudicului integral in dosarul ICA - Voiculescu (nici ala nu s-a recuperat in totalitate), tot asa din niste considerente bine legate politic.

Si ar mai fi destule spete, unele pe decizii definitive, altele pe procese in curs.
axabrt
Azi mâine , de 1 aprilie ?
DragosP
Ba ține de legislație. Câtă vreme nu or fi termene clare de când până când trebuie să se înceapă demersurile respective, e chestie de legislație.
Că atunci nu înțeleg de ce DNA nu se sesizează ȘI pe această temă. Împotriva ANAF-ului, sau naiba știe împotriva cui.
RZV
Tot din link-ul de mai sus. Deci legislatia e clara.

QUOTE(Adevarul)
"Conform Codului de Procedură Penală (CPP), părțile vătămate se pot constitui parte civilă pe toată durata fazei de urmărire penală, până la trimiterea în judecată. Acest lucru „se face în scris sau oral, cu indicarea naturii și a întinderii pretențiilor, a motivelor și a probelor pe care acestea se întemeiază”. „În cazul în care constituirea ca parte civilă se face oral, organele judiciare au obligația de a consemna aceasta într-un proces-verbal sau, după caz, în încheiere”, se arată în CPP."

Dar am uitat ca onor CJ Teleorman nu se (mai) considera parte vatamata, deoarece prejudicul a fost acoperit de la bugetul de stat, printr-o OUG data de guvernul Ponta, si initiata de....suspans....Liviu Dragnea, pe vremea cand era ministrul dezvoltarii si vicepremier. radmasa.gif

QUOTE(Adevarul)
"La data de 20 noiembrie 2017, au fost trimise, de către procurori DNA, celor două instituții menționate, notificări în vederea constituirii de părți civile în cauza mediatizată prin comunicatele nr. 1110/VIII/3 din data de 21 noiembrie 2017 și 1056/VIII/3 din data de 13 noiembrie 2017. Până în prezent nu a fost primit vreun răspuns”, arată DNA."
DragosP
"Se pot constitui".
Sau nu.
De ce nu? Că se poate.
axabrt
Iară a început vacuta Vasilescu să agite apele cu pilonul 2.
Probabil fiindcă trebuie sa crească salariile la doftorii aia ? Și n are de unde
dacis
QUOTE(maho @ 27 Feb 2018, 21:58)
Absorbim si noi ceva fonduri europene?
Neah.
*

Io ma simt oleaca confuzat. In text scrie ca "exercițiului financiar 2014-2020 debu­tează cu stângul, iar rata de absorbție este, potrivit ultimei statistici a Mi­nisterului Dez­voltării și Fondurilor Europene din 2 fe­bruarie, de 4,9% - 1,1 mld. euro din totalul de 22,6 miliarde de euro fon­duri struc­turale acor­date României în exercițiul financiar curent.

Pai daca astia au atras din 2014 pana in 2017 doar 1,1 mld. euro si doar anul trecut fusesera bugetati (in bugetul national) ca vin de la UE 5,4 mld. euro, cum a reusit guvernul sa respecte tinta de deficit de 3%. Doar taind aproape complet investitiile?

PS Apropos, mai facem si noi ceva cu pomelnicul ala cu investitiile prin PNDL2? Ca in mai mutin de o luna e gata primul an si eu nu am cunostinta de nici o investitie inceputa, nu mai vorbesc de terminata, desi unele aveau termen de finalizare lunile astea???


QUOTE(DragosP @ 28 Feb 2018, 14:21)
Dar asta ține de legislație, e altă mâncare de pește.
*

Nu tine de legislatie. UAT-urile se constituie parti civile prin Hotarari de Consilii (Locale ori Judetene, dupa caz), iar institutiile publice prin decizii ale echipelor manageriale (ministri, directori etc.). Conform definitiei inca valabile a abuzului in serviciu din actualul cod penal, neindeplinirea ori indeplinirea defectuoasa a acestei obligatii legale este un abuz in serviciu care aduce un avantaj patrimonial pentru sine ori, in cele mai multe cazuri, pentru altul. Oare de asta se strofoaca parlamentarii PSD sa dezincrimineze abuzul in serviciu cand se obtine un avantaj pentru altul???
DragosP
Deci ține de legislație.
RZV
Lasand de o parte, daca e vorba sau nu de legislatie.

Ce om normal la cap nu vrea recuperarea unui prejudiciu? Ce UAT, ce institutie?
Chiar de ar fi asa (ambiguitate legislativa) desi nu sunt convins, ce opreste (sh)Parlamentul si actuala majoritatea sa aduca modificarile cerute?
A, faptul ca prejudiciile constatate trebuie recuperate de la fruntasi politici (indeobste ai PSD, da' nici PNL sau ALDE/UDMR nu sunt usi de biserica)? Ghinion.

Vorbim de bani publici care trebuie recuperati, nu de alte daravele.
DragosP
QUOTE(RZV @ 28 Feb 2018, 16:34)
Ce om normal la cap nu vrea recuperarea unui prejudiciu?
*


Un hoț (dovedit sau nu) nu e normal la cap.
RZV
Mda...deci in fruntea UAT-urile si a altor institutii (care nu se constituie parti civile pentru recuperarea prejudicilor) avem decat hoti. Dovediti sau nu.
DragosP
Sau incapabili.
neumann
QUOTE(RZV @ 28 Feb 2018, 17:34)

Chiar de ar fi asa (ambiguitate legislativa) desi nu sunt convins, ce opreste (sh)Parlamentul si actuala majoritatea sa aduca modificarile cerute?
*



ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Esti nebun? Sa modifice Codurile? Noaptea, ca hotii?
RZV
Chill.

Vorbeam doar despre introducerea obligativiatii constituirii in parti civile (a UAT-urilor si/sau a institutilor) si a recuperariii prejudicilor in urma decizilor definitive. In cazul in care aceasta obligativitate nu exista deja in lege. Decat atat.

Ziua, ca cinstitii, daca e posibil.
DannyY
Nu e posibil. Sunt hoti, nu prosti.
dacis
Au baietii astia de la PSD un talent de a calca in rahat si apoi de a-l rascoli cu batul absolut fenomenale.

Urla targul ca pentru a o face sefa de sectie pe nevasta lui Tudorel, principalul candidat a fost "rugat frumos" sa faca un pas in spate: Soția ministrului Justiției, Tudorel Toader, are „verde“ să ajungă șefă de secție în mai puțin de o săptămână: a beneficiat de retragerea surpriză a celui considerat de departe favorit.
neumann
articolul scrie ca s-a restras singur.

Paranoia, ceva?

1 Mar 2018, 13:14:
QUOTE(RZV @ 28 Feb 2018, 18:26)
Chill.

Vorbeam doar despre introducerea obligativiatii constituirii in parti civile (a UAT-urilor si/sau a institutilor) si a recuperariii prejudicilor in urma decizilor definitive. In cazul in care aceasta obligativitate nu exista deja in lege. Decat atat.

Ziua, ca cinstitii, daca e posibil.
*




QUOTE(DannyY @ 28 Feb 2018, 19:21)
Nu e posibil. Sunt hoti, nu prosti.
*



Deci e totusi posibil ca PSD sa modifice codurile? Atat timp cat o face la sugestia tefeleilor?

Pai eu credeam ca parlamentul trebuie sa produca legislatie pentru alegatorii proprii, urmarind interesele acestora, nu ale celor care au votat cu opozitia. Asta e jocul democratic.

Sau voi 2 votarati cu PSD-ul si aveti acum asteptari mari?
radian
Zice Vasilica ca de azi profesorilor le-au crescut salariile cu 20% iar medicilor cu pana la 120%. Traiasca PSDul...
axabrt
Pe naiba măriri...

Daca se taie de la investiții că sa fie bani de salarii, atunci doctorii aia or sa opereze cot la cot cu gândacii de bucătărie.

sunt și ceva doctori înscriși pe forum care să zică ce mărire au luat.

Dar cred că la cum curg ronii din creșterile PSD, tare mi e că ajunge euro la peste 5 lei și se vor scumpi iar toate.

Plus că văcuța Vasilescu iar mănâncă kkt cu pilonu 2.
Întreb și eu, de ce nu desființează pensiile speciale?[attachmentid=1628082019]

De exemplu pt trântorii din primării au găsit soluția.

Și că idee au început să se streseze ăștia din primării, umblau după maica mea sa i impună sa plătească nu știu ce impozit de acu 20 de ani și penalități in condițiile in care noi am plătit impozite an de an. O puneau să semneze nush ce angajament de plata trimestrial iar când ne am dus cu hârtiile noastre peste ei , au zis că au greșit doamnele... Le am rugat politicos sa nu mai greșească pe banii și timpul meu și le am trântit ușa.

OMG !... Am mai găsit o scrisoare. Asta i culmea absurdului.
[attachmentid=1628082019]
Nenorociții ăștia executa toate babele (chit că i vorba de mama) evazioniste care datorează 2 Ron.sa mă fu...
RZV
Pai cum ne-a fost intelegerea Daddy?
Nu era vorba ca te prezinti si mata la declaratii la comisia SRI (aia cu Coldea, Maior, prezidata de Dl. Olgutz...pardon Manda)? Ca faci si dregi, ca spui in stanga si in dreapta?
Acum brusc, ti s-au taiat picioarele? radmasa.gif

<span class='edit'>7 Mar 2018, 15:43:</span>
Imunoglobulina, fa proasto! Nu imunoglobina.

'ti-ar pavianu' de ras, Daddy!
dacis
Am vazut azi cateva imagini de la ultima sedinta de guvern, fara sonor, ca vorbeam la telefon. Din ce mi-am dat seama din imagini, vazand cum este machiata madam Docila, cred ca o bate gandul sa emigreze in Japonia si sa se apuce de kabuki.
DragosP
Ai comparat-o cu sutele de poze ale Lulutei, nu?
dacis
Nu e cazul. Am vazut-o azi la stiri si am si auzit-o. E un personaj unicat, superinteligenta, hipereducata. Ma si intreb de ce nu o propune PSD-ul pe ea candidat la presedintie. Macar cele 50% voturi ale barbatilor le-ar obtine cu siguranta. Daca mai adaugam coafezele si producatorii si vanzatorii de var lavabil, succesu-i garantat.

PS Varul utilizat de madama o fi de la Kober ori de la Policolor?
bion
Ca veni vorba de frumuseti. Muungiu si-a taiat din gusa? Ca tu ai vise umede cu ea.
maho
Mai traieste Lippidi?!
dacis
Badie, cu asa poante te rog sa-mi vii dimineata, pe stomacul gol, nu la ora asta.
axabrt
E rost de bani la bujet ?

http://m.zf.ro/eveniment/ne-luam-adio-borm...amenda-17054427

Amendam tot ce mișcă ?

8 Mar 2018, 20:09:
E rost de bani la bujet ?

http://m.zf.ro/eveniment/ne-luam-adio-borm...amenda-17054427

Amendam tot ce mișcă ?
tatabobu
Boul care a scris articolul face niste confuzii jenante. Da, soapta are vreo 30 de decibeli. Dar la tine in casa. Pana trece prin pereti cam cat crezi ca se reduce?
Apoi mai e o buba, nestiutorul se uita si zice "da, s-a dublat intensitatea, de la 30 la 60 de decibeli". Ori nu e asa.
DragosP
Amendăm, am€ndăm. Mai ales că e inițiativa USR-ului...
dizzy
Avand in vedere izolarea fonica a blocurilor comuniste unde ne ducem traiul marea noastra majoritate, cred ca si vorbitul normal, aspiratorul, foehn-ul, AC-ul, o manea mai tare, trec de cei 35dBA transmisi ce vor fi permisi. Gemetele vecinei de la garsoniera de alaturi se transmit sigur la un nivel mai sus de 35dBA la mine in sufragerie, inclusiv plici-plici-plici-plici , cred ca alearga cu slapii pe podeaua- uda, ceva.
Oicum, ma bucur ca are vecinu' drept la mine-n casa, nu mi-ajungea ca trebuie sa-i cer acordul sa ma debransez de la Radet, acu trebuie sa ii cer acordul si sa dau cu aspiratorul. Stiti cumva, trebuie acordul scris?

QUOTE(tatabobu @ 9 Mar 2018, 14:31)
Boul care a scris articolul face niste confuzii jenante. Da, soapta are vreo 30 de decibeli. Dar la tine in casa. Pana trece prin pereti cam cat crezi ca se reduce?
Apoi mai e o buba, nestiutorul se uita si zice "da, s-a dublat intensitatea, de la 30 la 60 de decibeli". Ori nu e asa.
*



Boul care a scris legea s-o fi gandit mult?
DragosP
Pentru mătură, nu.
maho
QUOTE(dizzy @ 9 Mar 2018, 13:41)
Boul care a scris legea s-o fi gandit mult?
*


Unele-s de bun simt, altele nu. Io-s de-acord pt.: potai, muzica data tare (o comiteam si eu in tinerete blush.gif ), renovari la ore nesimtite.
tatabobu
Tuturor ni se par normale zgomotele pe care le facem noi, dar pe cei din jur ii poate deranja. Aspiratul, de exemplu. In principiu nu e nici o problema pentru altcineva, ca se aude cam cat o soapta in apartamentul de langa/ de sub/ de deasupra. Dar cand esti ca vecinii mei de sus, care dau cu aspiratorul zilnic (bravo lor), si au gresie cam peste tot prin casa (treaba lor) si nu ai bunul simt sa ridici mobilele sub care vrei sa aspiri, ci le tarsai prin camera, atunci e o problema.
Dizzy, relax, e doar o propunere legislativa.
dizzy
Si pana acum aveai dreptul sa chemi Melitia daca erau petreceri dupa ora 22, renovari in timpul orelor de liniste etc...
Acum nu o sa mai poti da cu aspiratorul la nici o ora...
Mai da-i si naibii de obsedati de curatenie, pe vecinii tai de aspira zilnic.
bucatzel
QUOTE(dizzy @ 9 Mar 2018, 16:53)
Mai da-i si naibii de obsedati de curatenie, pe vecinii tai de aspira zilnic.
*


Poate au copil mic. Cand mostenitoarea o descoperit mersul in patru labe, orice scama ii parea delicioasa.

Soarta. Nici vecinul de dedesubt nu s-o plans de aspiratul zilnic, nici eu nu m-am plans de isteriile lui din fiecare zi de meci, si ne-am vazut cu toti de viata.
bion
Aha deci #rezist la asta se refera rolleyes.gif
dacis
Zilele astea madam Docila i-a numit in functii de ministri secretari de stat pe fiul lui Dumitru Buzatu (presedinte PSD Vaslui), Tudor Buzatu, si pe fiul lui Ioan Munteanu (presedinte executiv PSD Neamt), Remus Munteanu.


Ministerele in care au fost numiti, scolile facute de baieti, competenmtele si experienta profesionala? Perfect irelevante!
cristic1982
Numirile astea intra in programul coerent de guvernare pentru care ady77 și dizzy și-au dat votul.
Domnii susținători psd-alde (referință către Ady, Dragoș sau dizzy) pot sa spună ce măsuri prevăzute în programul de guvernare au fost aplicate de când sunt la guvernare? Vad ca sunteți inca niste susținători înfocați contrand orice remarca legata de măreață coaliție, deci înseamnă că va bazați susținerea pe niște rezultate concrete.
ady77
Link?
dacis
Un ajutor de chelner, deocamdata. icon_mrgreen.gif

9 Mar 2018, 21:49:
N-a, ca mi-a trimis chelneru date mai concrete: Monitorul Oficial, nr. 208/07.03.2018. Si-a cerut omu scuze ca n-a putut fi mai prompt, dar erau trei betivi cazuti sub masa si l-a trimis seful sa ii bage in portbagaj.

PSD ruleaza la greu. Cred ca madam Docila s-a grabit tare, sa bage lumea votu la congresul de duminica.
ady77
Nu stiu cu cine te certi tu dacis, eu ii ceream link lui cristic1982 cu postarile unde sunt susținător înfocat contrand orice remarca legata de măreață coaliție.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.