Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monitorizare promisiuni PSD 2016->
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194
RDK
Posibil, eu mă bazez pe memorie, tu poate ai înregistrări.
Merced
Tovarasului.
RDK
Greșit
kato
Amin 017.gif
radian
Lain, nelaic, mi se pare absolut aberant ca din impozitul pe care-l platesc statului, acesta sa intretina niste paraziti social.
Merced
Pe de alta parte suntem număru unu din coada in clasamentul cheltuielilor cu asistenta sociala, în UE. Eu cred ca tre sa rezolvam multe alte probleme pana sa ne legam de faptul ca nu se face nimic în tara din cauza asistaților social.
radian
Nu rezulta prea clar din formularea ta. Avem cele mai mari sau cele mai mici cheltuieli cu asistenta sociala?

Zici ca nu se face nimic in tara din cauza asistatilor sociali. Pai ce ar trebui sa faca asistatii social?
psychoo
Curatenie pe strazi, trotuare, deszapezire, chestii care lipsesc cu desavarsire si sunt in folosul comunitatii
radian
Te referi la cei cu Venitul Minim Garantat (VMG). Asistatii sociali reprezinta mult mai multe categorii, multe din ele chiar inapte pentru munca in folosul comunitatii (copii, cei cu dizabilitati, etc.). La aceste categorii chiar cred ca suntem ultimii din Europa. In tarile cu apa calda, batranii bolnavi primesc ajutor de la stat sa-si angajeze ingrijitori, copii primesc alocatii substantiale, etc. Nu pot sa uit cazul prezentat la stiri acum cateva zile cu un copil orfan de tata cu rezultate bune la scoala care la inceperea liceului a aplicat pentru bursa de merit, pe care o merita cu prisosinta dupa rezultatele scolare dar pe care nu a primit-o fiindca legea zice ca nu are voie cumuleze bursa de merit cu pensia de orfan (era vorba de cateva sute de lei). Cand ma gandesc la pensionarii de lux care cumuleaza si cate 3, 4 pensii speciale, zeci de mii de lei...

La mine-n targ VMGistii chiar isi merita banutii pe care-i primesc. Ii vad zilnic pe strada ba la maturat strazile, parcurile ba la lopatat zapada pe timp de iarna. Is amic cu cel din primarie care se ocupa de ei. Cei care nu-si fac norma de lucru is taiati de la la ajutorul social.
RDK
Ca procent din PIB, avem cele mai mici cheltuieli cu protecția socială din UE.
Și nu mai bateți câmpii cu "munca în folosul comunității" fiindcă protecție socială înseamnă și cheltuielile cu pensiile și cu sănătatea.
DannyY
Protectia sociala nu e totuna cu asistenta sociala.
Merced
QUOTE(radian @ 2 Feb 2019, 10:35)
. Nu pot sa uit cazul prezentat la stiri acum cateva zile cu un copil orfan de tata cu rezultate bune la scoala care la inceperea liceului a aplicat pentru bursa de merit, pe care o merita cu prisosinta dupa rezultatele scolare dar pe care nu a primit-o fiindca legea zice ca nu are voie cumuleze bursa de merit cu pensia de orfan (era vorba de cateva sute de lei). Cand ma gandesc la pensionarii de lux care cumuleaza si cate 3, 4 pensii speciale, zeci de mii de lei...
*




Nu era vorba de cumularea bursei de merit cu pensia de urmaș, ci cumularea bursei de merit cu bursa sociala(de care ar putea sa beneficieze și dacă ar avea tata, e doar un plafon de nu știu câți lei per persoana în familie). De acord ca e de rahat oricum faza.

Noi nu cheltuim cine știe ce cu asistenta sociala, iar eu când am zis ce am zis m-am referit ca pana la a ajunge sa faci curat între aia cu venit minim garantat, tre sa faci la aia cu pensiile speciale, și în multe alte domenii. Exprimarea ta inițială a sunat puțin "nazy", cum ar zice tizu. biggrin.gif
axabrt
Sfintia ta, uite ajuta l pe dracnia
http://m.hotnews.ro/stire/22949438

Uite ce zice unu p acolo

cumpar titluri de stat numai de la statu':
...!?! [utilizator], Sâmbătă, 2 februarie 2019, 16:21 +4/6
paralel
perpendicular,
subteran,
corporatist,
sorosist,
extratrestru...

Al drak rezistent , numa de la statu lu dracnea n cumpara

Are nevoie sa cumperi niste hartie igienica d asta de tezaur.
Iti da 5% la ron, nu 1% ca bancile lacome.
Aide,daca a ajuti poate are si el sireacu bani sa scoata búgetu' ca pana acu n a scos nika
maho
Hm, s-o fi inteles Mugurel cu Orlando?
La momentul asta, TLV + 10.86% fata de vineri, BRD + 6.93%.
Sigur, mai e mult pana departe, si mi-ar placea sa se bata pe ele cu volumele pe care le aruncau recent, da' decat deloc, e bine si-asa.
DannyY
Ce se mai aude cu bujetu' ala? E gata pana-n octombrie?
ady77
Dar ce atâta grabă?
Îl scoate direct pe ăla pe douăzeci douăzeci.
axabrt
am auzit pe surse ( de la babele pensionare de la magazinul din sat) ca o sa indexeze punctul de pensie cu inflatia din martie. deci mai asteptati cu bugetu
cristic1982
După ce s-au pozat "făcând bugetul", acum dinți de greblă zice că bugetul serviciilor este prea mare. Pe bune, ăsta chiar îi crede proști pe cei care mai susțin PSD-ul? Păi nu el și valcov au pus cifrele acolo?
Merced
QUOTE(cristic1982 @ 5 Feb 2019, 16:06)
Pe bune, ăsta chiar îi crede proști pe cei care mai susțin PSD-ul?
*



Nu ii crede. Ii stie.
DannyY
Bugetul, sau mugetul Fat Frumos
De 400 de ori in doi ani, asta inseamna sa te pricepi. La anul, obiectivul e Fort Knox
RDK
Șefa domnului jandarm modificat genetic.
Așa a zis, așa rămâne.
DannyY
Aud ca Dragnea ii duce o tuica de pufoaica lu' Donald.
Sau de electrozi, nu-mi amintesc.
Merced
Termometre cu mercur. Ca sa-l pupe usor in koor...
marksman
Astept si OUG pentru redenumirea Jandragneriei in Militie, apoi ala pentru reinfiintarea Departamentului Securitatii Statului.
Dragnea si Valcov fac bugetul Romaniei, bleah, macar Ceasca avea oameni scoliti care-l mai temperau.
AR-18-MOS
Păi? Te te vor face tov. vice acolo la întreprindere?
marksman
Decât secretar cu propaganda.
maho
QUOTE(DannyY @ 5 Feb 2019, 21:11)
Bugetul, sau mugetul Fat Frumos
De 400 de ori in doi ani, asta inseamna sa te pricepi. La anul, obiectivul e Fort Knox
*


Cica si-a revenit, uitase o virgula sau ceva. tongue.gif

S-a rezolvat, nu ne mai fura capitalistii gazele! a scapat.gif
DannyY
E bine. Raman la pret plafonat, doar ca nu le mai scoate nimeni. Adevarul e ca psd a zis de preturi, nu de extractie, deci nu se poate spune ca au mintit, ci doar ca-s prosti rau.
marksman
Lasatz, ca e bine, pesedeu' nu vinde tzara si resursele. Vom fi independenti.
DragosP
QUOTE(DannyY @ 6 Feb 2019, 11:35)
ci doar ca-s prosti rau.
*


După tonul scrierii tale am impresia că doar tu te îndoiai de asta. blush.gif
cristic1982
Păi nu le-a vândut deja? Sau Năstase era în PNL sau PDL?
Dar unii co-forumiști, votanți PSD, au uitat. Așa este la bătrânețe.
DannyY
QUOTE(DragosP @ 6 Feb 2019, 12:22)
După tonul scrierii tale am impresia că doar tu te îndoiai de asta. blush.gif
*

Nu, neicusorule. Eu ii acuz constant de minciuna SI prostie, dar la faza asta e doar prostie. Pesedeii dau intotdeauna dovada de cel putin una dintre cele doua calitati.

S-au tampit senatorii
DragosP
Nu s-au tâmpit, camera decizională e cealaltă. De ce sa se chinuie ei cu legea când ceilalți o s-o ciopârțească?
DannyY
Adica_Calin paseaza castana fierbinte colegului si prietenului Liviu, ca s-o raceasca el?
Vai, cat altruism.
DragosP
Nu, dar nu e prima dată când se întâmplă așa.
Pur și simplu nu-și bat capul cu legile la care nu-s cameră decizională.
Valabil și pentru derutați și pentru senatori.
DannyY
Deci avem o camera inutila, consumatoare de resurse degeaba. Bun asa.

Se dilata si Olguta!
DragosP
Nu e chiar așa, fiecare cameră are rolul ei în procesul legislativ.
DannyY
Ca sa fim mai exacti, alea sunt hale, nu camere.
Ce afumatoare s-ar putea face acolo!
axabrt
Tic tac
http://m.hotnews.ro/stire/22962265
maho
Pai e bine daca bugetul de pensii e pe excedent (sa i-o spuna lu' mutu p-asta), restul ala de bani sa-i investeasca la bursa. rolleyes.gif
IRONICK
Doar atat. M U I E PSD si Firea.
Tocmai ce am stricat un cauciuc in infrastructura de buna calitate din Bucuresti.
cristic1982
Eu i-aș da doar lui firea. Lui Dragnea, la ce dinți are, nu m-aș încumeta.
DannyY
Pai ce, Firea e stirba?
cristic1982
Am zis eu că este știrbă?
Am spus că Dragnea, la ce dinți are, poate transmite vreo boală cu S.

12 Feb 2019, 10:19:
Las și eu asta aici:
http://m.ziare.com/economie/subventia-part...-romane-1549371

Cică este pentru independența partidelor politice.
ady77
PSD-ul e singurul partid subventionat?
cristic1982
Este principalul beneficiar și creatorul acestui buget. Cine se poza spunând că cifrele arată bine?

Mă așteptam ca tu sau nașu' să încercați să minimizati această realizare. Așa de previzibili...
ady77
Ideea e ca si la EuropaFm si in articolul tau scrie doar de PSD. Am crezut ca e singurul subventionat. icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
De fapt, fiecare partid primeste in functie de procentul de parlamentari si intrucat PSD-ul a castigat alegerile primeste cea mai mare suma.

http://www.roaep.ro/finantare/wp-content/u...19-SITE1-EX.pdf

http://www.roaep.ro/finantare/wp-content/u...19-SITE1-EX.pdf

In plus, nu cred ca PSD-ul a inventat apa calda si e primul an si singura tara in care se dau subventii partidelor politice.
Fac imbecilii astia de la PSD suficiente prostii fara a fi nevoie sa fie atacati cu teme inventate.

Nu inteleg, de asemenea, de ce se compara bugetul PSD cu cel al Academiei Romane? Exista vreo legatura intre cele doua?
cristic1982
Postezi în același stil ca și nașu': încerci să minimizezi rahatul spunând că și alții se cacă. Mai ai să spui : "așa și?".
Poți să cauți cât au crescut subvențiile pentru partidele politice în măreața guvernare PSD.
În 2016 subvențiile erau de 14,5 mil. lei (valoare găsită pe net), iar 2019 o să primească peste 400 mil. lei, fără banii pentru campanii.
Conform legii (modificată de PSD) partidele pot să primească între 0,01% și 0,04% din PIB, iar anul acesta au bugetat maximul.
Evident că unui votant PSD nu i se pare mare lucru, el e supărat că serviciile și DNA primesc prea mulți bani, bani bugetați tot de PSD-dragnea, că doar nu se duc șefii SRI/sie/DNA să pună valorile alea în buget.

Oricum are balta pește și o să fie suficienți inteligenți care o să îi voteze.
DragosP
Și tu nu ții banii în lei, știu.
ady77
@cristic1982

Recunosc spasit ca nu citisem articolul cand am postat mai inainte. Ala de a scris articolul putea scrie de bugetul fiecarui partid daca voia sa fie mai credibil.
In alta ordine de idei, dupa ce am citit articolul, ce zici nu o punem si noi de un partid? icon_mrgreen.gif

Imbecilii aia de la PSD au modificat legea astfel incat subventiile au explodat.

Acum sa te mai supar un pic.
Unde era USR-ul cand s-a intamplat asta? Ca de la PSD-PNL-PMP-ALDE-UDMR, eu cel putin, nu mai am asteptari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.