Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monitorizare promisiuni PSD 2016->
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194
dizzy
QUOTE(cristic1982 @ 21 Dec 2018, 05:59)
Când am auzit prima dată că ciolos vrea să facă partid, m-am gândit că poate am pe cine să votez la următoarele alegeri, dar mi se pare atât de preocupat ca ceea ce spune să nu deranjeze pe cineva, că nu mai spune nimic interesant.
Poate cu cei din usr să mai am o șansă, dar nu au organizare și mi se pare că discursul lor se oprește la corupție și jos-psd, fără o viziune pe termen mediu, măcar.
PNL este un PSD ALDE deghizat, iar cei mai nasoli din el, nu sunt neapărat cei care veneau din PDL, ci curvele care fac blat cu PSD-ul de pe vremea lui pixdiceanu, iar acum au atâtea biznisuri în teritoriu cu PSD, că le convine situația.
*



Ce-ai patit amice? Imi place, incepi sa cercetezi?!
maho
QUOTE(DragosP @ 20 Dec 2018, 19:03)
Și cam cum au rămas fără banii aia reali?
e doar pielea ursului din pădure.
*


Ca bugetul pe 2019, doar pe hartie. Pt. tine doar ce se ia pe acatiste si pomelnice sunt bani reali. wacko.gif Duamne-ajuta, mare caracter! 1.90, in viu.

QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 07:08)
Infiltratul perfect pentru educații perfecți.
*


Pt. restul exista dragnea.
DragosP
QUOTE(maho @ 21 Dec 2018, 09:20)
Ca bugetul pe 2019, doar pe hartie.
*


Unde ai văzut tu bugetul unui stat, la proiectul lui, altfel decât pe hârtie? nedumerire.gif
dizzy
QUOTE(eurocristi @ 20 Dec 2018, 19:10)
Am remarcat in ultima vreme ca se pune din ce in ce mai mult problema autonomiei zonei mele fata de bucale, in diverse feluri, administrativ, teritorial,  un mix intre astea, ma rog, fiecare cum crede important e ca din ce in ce mai multi isi pun intrebarea daca nu ar fi mai bine sa fim separati.
Cu ceva vreme in urma nu prea se punea problema asa deci tre' sa-i multumim idioatei romaniei si borfasilor care stau la dreapta si la stanga idioatei ca sa-i calauzeasca pasii.
Eu unul sunt un sustinator al automiei fata de bucale si sper ca guvernul idioatei sa reziste cat mai mult. Cine stie, poate o sa vad si Transilvania autonoma datorita jogodiilor de la pesede.
Totusi, tare ma indoiesc ca guvernul asta va prinde vara la guvernare. Cred ca ordonanta cu lacomia bancilor si distrugerea pilonului 2 este forma de ardere a campiilor si otravire a fantanilor in fata guvernarii urmatoare, sa stoarca de bani ultimele surse, sa-i faca pe aia din telecom si energie sa creasca preturile ca sa poata fi aratati cu degetul si ei sa spuna noi vrem dar uite ce rai e aia.
Cred ca se vor retrage de la guvernare si idiotii din opozitie se vor repezi sa le ia locul fara sa faca alegeri si vor pati ce au mai patiti cu guvernul ciolos.
Ticalosia pesedeilor nu are egal in celalalte partide, nesimtirea cu care prospera pe spinarea amaratilor si a saracilor cu duhul este incredibila.
Drept este ca au profitat si de prostia celor cu " ma pis pe el de vot!" care au acum ceea ce merita daca nu au fost in stare sa-si sacrifice 20 de minute dintro Duminica.
*



Esti tu sigur ca toate relele se trag de la bucale?
Cei din Transilvania sunt toti oameni onesti, mult mai onesti si mai corecti si muncitori ca ceilalti?
Sa n-ai vreo dezamagire dupa aia!
Nu uita ca unirea face puterea. Asa cum tu nu o suporti pe Veorica, nici eu nu-l iubesc pe Boc sau pe... cum maxa il chema pe ala , unul cu spaga palinca si caltabosi - dar incerc sa inteleg ca astia sunt o minoritate de care trebuie sa scapam cu totii.


<span class='edit'>21 Dec 2018, 11:21:</span>
QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 10:47)
Unde ai văzut tu bugetul unui stat, la proiectul lui, altfel decât pe hârtie? nedumerire.gif
*



Macar un Excel ceva, daca nu vreun soft sepcializat...
maho
@dragos: Tot acolo unde-ai vazut tu ca ma duc cu banu'-n mana sa-l depun la casieria companiei unde vreau sa fiu actionar.
Nu zic, tu nu l-ai vazut (probabil) nici pe valcov cu sacosa de bani prin cimitir, ca sa recunosti ca-s "reali", dar totusi zici ca ai pretentii mai mari.
radian
QUOTE(dizzy @ 21 Dec 2018, 11:20)
Esti tu sigur ca toate relele se trag de la bucale?...
*



Acuma chiar toate nu, evident, dar o parte insemnata cu siguranta. Ma refer la sistemul nostru supercentralizat.

Un functionar din ministerul X, din scaunul lui confortabil ia decizii care vizeaza localitati pe care poate nici pe harta nu stie sa le gaseasca.


DragosP
QUOTE(maho @ 21 Dec 2018, 10:22)
@dragos: Tot acolo unde-ai vazut tu ca ma duc cu banu'-n mana sa-l depun la casieria companiei unde vreau sa fiu actionar.
*


Că te duci cu banu'n mână sau completezi online un o.p., o dispoziție de plată, o ceva, e una. Banu' e real, există, îl ai în cont.
Că cică ai pierdut 2k€ din valoarea umflată sau nu (Dumnezeu știe) a unor promisiuni, e altceva. Ăia 2k€ pierduți sunt pierduți în măsura în care valoarea respectivelor acțiuni este la momentul socotirii pierderii mai mică decât valoarea lor când te-ai dus cu sacoșa la casierie.
Altfel ăia sunt niște iluzii. "Ce-ar fi dacă ar fi...".
Iluzii și lăcomie.
Hai, Crăciun fericit! că ești băiat deștept și înțelegi ce zic.
dizzy
QUOTE(radian @ 21 Dec 2018, 11:27)
Acuma chiar toate nu, evident, dar o parte insemnata cu siguranta. Ma refer la sistemul nostru supercentralizat.

Un functionar din ministerul X, din scaunul lui confortabil ia decizii care vizeaza localitati pe care poate nici pe harta nu stie sa le gaseasca.
*



Sunt complet de acord cu tine dar asta e modelul stalinist.
maho
QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 10:39)
Ăia 2k€ pierduți sunt pierduți în măsura în care valoarea respectivelor acțiuni este la momentul socotirii pierderii mai mică decât valoarea lor când te-ai dus cu sacoșa la casierie.

Ei, vezi c-ai inteles pan' la urma? Ma rog, 2k erau cand am scris, la sfarsitul zilei s-au facut aproape 3k, iar azi a inceput alt val.
QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 10:39)
Iluzii și lăcomie.

Ca la majoritatea popilor.
QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 10:39)
ești băiat deștept

Mai putin cand imi pierd timpul. sad.gif
Hai...
bion
Centralizarea a fost de la Imperiul roman pana la cel Britanic o regula.Are avantaje dar si multe dezavantaje pentru interesele unor grupuri de populatie.
DragosP
QUOTE(maho @ 21 Dec 2018, 11:05)
Ca la majoritatea popilor.
*


Și ce-mi spui mie asta? Eu nu-s popă, da' tu "joci" la bursă. wink.gif
yoncv
QUOTE(DragosP @ 21 Dec 2018, 10:39)
Că cică ai pierdut 2k€ din valoarea umflată sau nu (Dumnezeu știe) a unor promisiuni, e altceva. Ăia 2k€ pierduți sunt pierduți în măsura în care valoarea respectivelor acțiuni este la momentul socotirii pierderii mai mică decât valoarea lor când te-ai dus cu sacoșa la casierie.
*


Nici măcar așa. Ăia 2k sunt pierduți doar in momentul când marchezi pierderea, adică vinzi acțiunile.
ady77
Chiar, a vandut cineva actiuni Banca Transilvania, sau pierderea e doar teoretica?
yoncv
Au vândut mulți, de exemplu alaltăieri s-au vândut acțiuni TLV de peste 169 milioane de lei
DragosP
QUOTE(yoncv @ 21 Dec 2018, 13:44)
Nici măcar așa. Ăia 2k sunt pierduți doar in momentul când marchezi pierderea, adică vinzi acțiunile.
*


Păi și-i asta lu' Maho, că dacă-i zic eu îmi zice de popi.
ady77
QUOTE(yoncv @ 21 Dec 2018, 14:35)
Au vândut mulți, de exemplu alaltăieri s-au vândut acțiuni TLV de peste 169 milioane de lei
*


Blegi, eu sunt convins ca isi revine. In locul lui Maho mai cumparam rolleyes.gif

APropo au bagat ordonanta? Ca era vorba ca o rezolva astazi.

DragosP
Eu suspectez că e chiar un mic atac, mai ales că-s și zvonurile că se vinde.
yoncv
QUOTE(ady77 @ 21 Dec 2018, 14:51)
APropo au bagat ordonanta? Ca era vorba ca o rezolva astazi.
*


Acu' o bagă! Chipintaci!
axabrt
Cica s niste masuri care o sa creasca bunastrarea romanilor?
Care romani ?

Cum care? Aia bugetari. Restul sug€ pla
bion
Te las la 3/4 din ea, aka partea bugetara. 1/4 e pe sector privat biggrin.gif
Merced
Ar fi bine daca ar avea macar bugetarii de castigat, dar dupa cum probabil vom vedea, va pierde toata lumea.
maho
@yoncv & ady (ca lui dragos degeaba-i mai explic, el nu pricepe bursa dar mictioneaza pe ea si baga un "duamne-ajuta"): sa va zic cum e cu marcatul, pierderile si revenitul:
Teoretic da, daca vinzi in pierdere ai marcat-o. Practic, cei care au cumparat la preturile astea (mici si inca in scadere) credeti ca vor astepta sa creasca preturile pana ajung la vechiul pret ca sa vanda? Nici o sansa! Cand vor avea un + 5, max. 8% vor vinde (nu-i deloc de lepadat un asa profit), daca au cui. Pai... cui? Celor care au vandut mult mai ieftin? Greu de crezut. Altora? Cine mai intra intr-o asa o piata?! Daca ma uit si pe pietele externe, unde de ceva timp e nasolie (din alte motive), e clar...
O aritmetica simpla: Cand pretul unei actiuni scade (sa zicem) cu 50%, pretul ei ar trebui sa creasca din minim cu... 100% ca sa-si revina la vechiul pret, deci revenire...la sfantu-asteapta. wink.gif
N-am vandut (ca nu obisnuiesc sa vand in pierdere atata timp cat am din ce trai) si nu cumpar (ca nu m-am tampit), din motivele de mai sus.
yoncv
Maho, ai dreptate. Eu sunt doar un amator care acum e pe margine, dar care a fost acolo si care are ceva cunostinte.

In alta ordine de idei: l-am vazut pe Valcov la conferinta de presa. Are o mutra de borfas de duzina ohmy.gif Daca-l vezi seara pe strada te astepti sa scoata cutitul si sa-ti ceara portofelul.
kato
las si io asta aici
axabrt
Probabil se urmaresc doua masuri cu acest oug
1. Daca din varii motive (cum.ar.fi amnistie si grațiere) vor iesi din nou #rezistentii in piata, dracnia se va folosi de discursul ca astia sunt scosi de multinaționale lacome, care vor sa se răzbune ca el vrea binele si bunăstarea pt romani. Probabil va vor inghiti gogoasa cati nu se stie
2. Urmaresc sa faca destul de grea redresarea economiei, fiind oricine ar veni dupa ei sa le fie greu si in așa fel se vor prezenta ca ei sunt aia care dau, nu aia care iau. Asta se vede si in opozitia inexistentă pe care o au in parlament. Si este mult mai grav decat pct 1
Solutii la pct2 nu prea vad.
radian
QUOTE(kato @ 22 Dec 2018, 01:34)
...
*



Radu Pietreanu, banuiesc ca acum multi ani...

Este de aceeasi generatie cu mine. A fost student la Petrosani, anul I, anul II, anul II, anul II apoi s-a transferat la TCM Craiova. Nu i-a "iesit" sa se faca inginer minier in schimb era sarea si piperul la toate spectacolele studentesti de atunci...
axabrt
De cenzurat treaba. Denota cat de dubiosi pot fi
N au mai dat o noaptea, au dat o in mini vacanta si cu niste valori mai mici decat cele de miercuri.
Ca si cum le ar fi facut o favoare. E tactica ruseasca a piciorului in usa. Nimic nou pt bolsevicii astia.

Pana trec sarbatorile majoritatea vor digera treaba asta odata cu sarmalele si caltabosul , apoi vor ajungw la ideea ca ce atata problema. Toata lumea va fi mulțumită si partidul care e in tot si n toate mai ales va avea de unde sa se indoape.

ady77
QUOTE(ady77 @ 21 Dec 2018, 14:51)
Blegi, eu sunt convins ca isi revine. In locul lui Maho mai cumparam rolleyes.gif
*


Cică mă pricep tongue.gif


https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/fin...IQy7RwZadA26MmI
sorin1983
termina ca pana la urma tot ei are dreptate biggrin.gif
Habba
Gata. Au eliberat-o pe Utrea, misiunea e îndeplinită, pot sa se retragă de la guvernare in pace.
Puie MSD.
Astept susținătorii PSD sa reitereze si in aceasta speță, existența statului paralel, ocultelor mondiale, soros si reptilieni. Ovcors, si despre abuzul procurorilor.
radian
Udrea si Bica sunt "victime colaterale". Nu ele erau obiectivul tinta...
maho
QUOTE(ady77 @ 24 Dec 2018, 22:19)

radmasa.gif Capcana perfecta pt. incepatori.
In ziua aia, volumele totale de pe bursa au fost de 10,88 mil. eur., putin mai mari decat media zilnica a ultimelor 12 luni (9,95 mil. eur). In cele 3 zile de dupa oug volumele au fost mult mai mari, de peste 10x. Nu-i rau ca si-au mai revenit, dar mi-e sa nu fie un "dead cat bounce".
Pt. speculatorii pe termen f. scurt a fost o ocazie excelenta sa riste, dar eu nu ma incadrez aici, deci nu comentez.
maho
Ipocrizie si nesimtire duse la extrem. Evident, playboul uita sa zica de ce inca n-avem buget pe 2019. O fi din cauza realizarilor marete?
yoncv
Din cauza lui Soros și a lui Iohannis, evident.
ady77
Ai uitat de baiatu' lu' Soros, Ciolos.
yoncv
Exact, și Ciolos.
maho
QUOTE(maho @ 3 Jan 2019, 12:09)
inca n-avem buget pe 2019. O fi din cauza realizarilor marete?
*


Da' se pare ca nici bani de pensii nu-s, deocamdata. blink.gif Mai adineauri mi-a batut postarita in geam sa ma roage sa-i deschid usa blocului (deh, beneficiile parterului), zic: "iar mi-ati adus vreun plic de la anaf(ura ma-sii)?!" - "De data asta nu, am trecut sa le zic babelor ca nu se dau pensiile decat din 9 (ian.), n-au virat astia banii."
Credeam ca daca l-a zburat Orlando ( radmasa.gif ) pe imbecilul de Misa o sa curga valuri de bani, dar e cam seceta.
DannyY
Pai cum asa? Uite ca_Codrin, Cap Neted si Lucios zice pe dos, cica bugetu' e gata, da' e blocat in CSAT. Evident, minte ca porcul.
Acu', referitor la postarita, babe si pensii: numai cine primeste pensia prin posta e afectat, cei care primesc banii pe card n-au nici o problema: https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/12...-din-9-ianuarie
yoncv
QUOTE(yoncv @ 3 Jan 2019, 13:41)
Din cauza lui Soros și a lui Iohannis, evident.
*


Bugetul este blocat in CSAT
QUOTE
Secretarul general al PSD, Codrin Stefanescu, s-a declarat si el nemultumit de declaratiile lui Klaus Iohannis, intr-o interventie la Antena 3. Potrivit acestuia, proiectul de buget pentru 2019 ar fi gata, dar ca ar fi blocat in CSAT.

QED
ady77
QUOTE(maho @ 4 Jan 2019, 14:14)
"De data asta nu, am trecut sa le zic babelor ca nu se dau pensiile decat din 9 (ian.), n-au virat astia banii."

*


Zile libere: 31 Decembrie,1, 2 ianuarie, 5,6 ianuarie.
Mi se pare normal sa fie o intarziere.
DannyY
Da' bujetu', bujetu' unde e?
Pe mine ma dau astia afara daca n-am bugetul pentru anul urmator batut in cuie la sfarsitul lui septembrie anul curent.
ady77
N-auzi ca Iohannis did it again tongue.gif
maho
QUOTE(ady77 @ 4 Jan 2019, 14:47)
Zile libere: 31 Decembrie,...
Mi se pare normal sa fie o intarziere.
*


Io am lucrat pe 31, pan' la 14. Unii mai si muncesc. biggrin.gif
Probabil ca majoritatea pensionarilor isi iau inca pensia prin posta, nu prea le au ei cu cardul, altul decat cel de sanatate.
DragosP
QUOTE(maho @ 4 Jan 2019, 15:12)
Io am lucrat pe 31, pan' la 14. Unii mai si muncesc. biggrin.gif 

*


Adică ai plâns lângă monitor cu ochii pe indicii bursieri, sau ce?
nedumerire.gif
maho
Am bagat nste cruci, sa creasca indicii. 10561582.gif
DragosP
Mai trebuie și puțină credință, altfel e degeaba.
maho
Ieri si azi au crescut, deci e ok. Minuni nu face nimeni.
DragosP
Păi a zis cineva despre minuni?
maho
Nu, dar ar fi nevoie de una, mare.
Merced
Pana una alta inteleg ca nu vor mai da inapoi banii de pe timbrul de mediu conform programului stabilit initial, se mai prelungeste cu nu stiu cate luni termenul ala.
Detalii aici.
Ce sa zic, mi-am luat adio de la ei, dar pe de alta parte ce o sa le dau cu bolta daca ma trezesc ca baga vreo taxa in impozit sau mai stiu eu cum, pe care ma vor pune sa o platesc, desi ei nu au reutrnat banii de pe cea veche si ilegala. Ne rup astia pe genunchi de ani de zile, cine vine dupa ei, potopu', o sa taie iar, ca n-au de unde, apoi apar iar maimutele si castiga alegerile cu promisiunile lor foarte verosimile. Oare se va schimba vreodata ceva in tara asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.