Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DE COLECTIE
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
onyxs86
sport biggrin.gif biggrin.gif
Cristi T
Din cate i-mi dau seama,fotografiile sunt facute la Resita
tlxtheking
[attachmentid=1627459717][attachmentid=1627459716][attachmentid=1627459715]
dacia din israel.
Dark Side
Am gasit pe net o poza cu Dacia Star 1991- Un prototip de Dacie cu patru usi si cinci locuri. Acest model avea geamurile mai mari si mai rotunjite,dar a ramas prototip. Am mai auzit si de Dacia D33-1997. Un model desenat de casa de design Idea Torino. Acest prototip a fost si este asa de exclusivist incat se stie doar ca a exsistat fara ca nimeni sa-l fii vzut vreodata s-au sa-l fii pozat. Mai precizez ca in anul in care a aparut prototipul Dacia Brasovia,a mai aparut un prototip de Dacie Break cu tractiune 4x4,se pare pentru armata,nici acesta din urma nu a fost produs vreodata,ramanand doar un prototip. Am inteles ca modelul Dacia Estafette sau D6,cum s-o numi a fost produsa in peste 800 de buc. Productia a fost oprita se pare de comunisti,pt a nu lasa tineretul comunist la o asa emancipare hippioata(in Franta modelul era popular printre adeptii miscarii hipppy). In ziua de azi Estafette este atat de rara incat nici fabrica mama nu are una.
argon
QUOTE(Dark Side @ 8 Jul 2008, 13:09)
Acest prototip a fost si este asa de  exclusivist incat se stie doar ca a exsistat fara ca nimeni sa-l fii vzut vreodata s-au sa-l fii pozat.
*



user posted image

user posted image
Minel
QUOTE(Cristi T @ 7 Jul 2008, 17:33)
Din cate i-mi dau seama,fotografiile sunt facute la Resita
*




Corect 100 % ,in Resita sunt facute !!!
Dark Side
Scuze ca nu am cautat in deajuns pt a gasi poze cu aceasta dacie D33. Argon de unde ai luat pozele? Mie totusi mi se pare pre moderna pt daciile din ziua de azi. Totusi cineva ar trebui sa reconditioneze acest model care pare "futurist" pt o Dacie. icon_mrgreen.gif 168.gif
Muttley
Offtopic: asta e modelul ce va inlocui gama Logan wink.gif
madkat
stiam de modelul asta - dar sunt primele poze pe care le vad
mai multe detalii? cum arata din fata, poate chiar un interior?
ca pana la motorizari ma indoiesc ca au ajuns cu acest concept
adycez_1410_Sport
Intr-adevar arata super design-ul!
Dar mi se pare mie sau pare a semana cu Fiat Linea?
Dark Side
post-336-1110552475.gif Ma scuzati pt off topic dar vroiam sa va arat noua Dacie 1100 concept (cred ca o stiti deja). Nu am gasit un topic pt aceste poze. comparatie modelul vechi si conceptul nou.

8 Jul 2008, 14:42:
Doua reclame pt Lastun aka Dacia 500. Nu stiu de ce i-au mai facut reclama. Poate ca sa stie romanu' ce sa nu cumpere biggrin.gif Si o schita a Lastunului.
madkat
Lastunul, conceptual vorbind, a fost o masina desteapta - citadina de mic litraj etc... problema a fost executia execrabila si incapatanarea de a produce totul in tara si a nu cumpara tehnologie - doar a o fura... prost (motorul juma de oltcit, cutia de trabant etc)
Dark Side
Pai poate ca ideea a fost buna dar ce a iesit a fost a cutie de chibrituri pe roti. Chiar nu stiam ca are cutie de Trabant. Mersi madkat pt info. Oricum in ziua de azi cea mai mica Dacie a ajuns subiect de bancuri.Este pacat pt ca si ea a facut si face parte din istoria Dacia.

8 Jul 2008, 15:59:
Update la chestia cu prototipul de dacie break 4x4 pt armata. Am aflat ca se numea si Deceneu. Tot n-am poze.

8 Jul 2008, 22:43:
Noi detalii despre Dacia Break 4x4. Masina avea sasiu de Aro 10, cutie de viteze de Aro 10. Motoru era se pare ca era un motor Ifa in 3 pistoane diesel. Masina arata oribil. Un fel de Dacia Break 10 (10 venind de la Aro 10). Fiind un fel de mutant nu arata bine de loc. Pare custom made,dar nu cred ca cineva ar avea de ce sa faca o Dacie Break pe sasiu de Aro 10. Nu stiu daca suspensile au fost modificate sau sant de pe Aro 10,si nu stiu de asemenea cum se comporta aceasta Dacie pe Off Road. In final precizez ca masina a fost facuta nu ca prototip cum am mentionat in posturile anterioare,ci intr-o serie scurta la ordine lu' Ceasca, pt omenii de partid de pe la sate. Culoarea originala pare sa fie una similara cu culoarea de pe Dacia 2000.
Stefan
Am vazut si eu una la fel. Era in dotarea unei unitati militare din Bucuresti de pe blvd. Timisoara, si o vedeam des pe strazi, mai ales in zona Razoare.
madkat
asta eeeee!!! multumim de poze!
stiam si eu una bleumarin prin spate pe la Foisora acum vreo 8 ani - dupa zgomot ave amotor de dacie "normala" insa... i could be wrong though...
Dark Side
Eu cred ca daca incerci sa mergi cu o Dacie 4x4 break pe off road se rastoarna la prima groapa si ii zboara tablele. P.S. Cine poate sa aduca poze din fata cu Dacia D 33?

9 Jul 2008, 11:44:
Vroiam ca prin toamna este posibil sa merg la sotul unei prietene a lu' bunica-mea. Acesta a fost director-adjunct la Dacia Pitesti De la sfarsitul anilor 60' pana prin 70'. Poate daca merg sa obtin niste poze cu eventuale prototipuri,editii speciale etc. Cel mai inportant voi afla povesti despre Dacia!!!!!

9 Jul 2008, 11:58:
Inca un detaliu destul de important despre Dacia Break 4x4: A fost unul din primele cross-overe produse in serie.Ca sa vezi car s-au dezvoltat cross-overele din ziua de azi fata de mutantul Dacia.

9 Jul 2008, 12:19:
Intrebare: Stie cineva daca Dacia Denem-model facut pt export in UK avea acoperis din vinil,s-au era vopsita in 2 culori. Am poza cu aceasta Dacie Denem. Am inteles ca era destul de luxoasa pt o Dacie, gen geamuri electrice fata. Plus o poza cu Dacia Duster, Aro pt export in UK. Stie cineva ce dotari avea acest Aro pt export??
madkat
avea vinil cu o oarecare textura pe acoperis - peste tabla, evident
au existat si niste 1300 cu asa ceva pe tavan - insa nu stiu mai multe detalii - doar tin minte ca am vazut cateva acum ceva ani - si pareau "de fabrica"

ti-as mai da o tema de cautare dar ne indepratam de Dacia - Aro Ischia - numele sub care se vindea Aro 10 in Italia in anii 80
si Aro Trapeur sau asa ceva in Franta biggrin.gif
Dark Side
post-336-1110552475.gif Pentru madkat,doua poze cu Aro-urile. Aro Ischia l-am gasit pe Ebay it. la pretul de 350 euro,este rosu ,uzat,iar vanzatorul zice ca are 0 Km la bord.A fost inmatriculat in 86'. Al doilea Aro este o vechitura cu bara cazuta si ruginit. Nu sant sigur daca este chiar Aro Trappeur,este pozat langa o rabla de Renault.
madkat
Aro Ischia
reclama dintr-o revista Quattroruote din Apilie 1985
motorul este trecut a fi de 1.4 - probabil cel de Dacie
Dark Side
Pai eu zic ca Arourile nu prea au legatura cu Dacia,la fel ca Oltciturile. Cine vrea pun poza Oltcit Oltina 4 usi protoip parca prezentat lat TIB.
madkat
are motor de Dacia ... si ceasuri de bord, si manere de deschis geamul radmasa.gif
serios acum - asa nici lastunul nu prea are de-a face cu Dacia, nu numai pentru ca e facut la Timisoara smile.gif
dar gata cu offtopicul cu alte marci - doar imi paruse interesanta reclama...
Dark Side
Pai Lastunul are legatura cu Dacia pt ca pe toate reclamele cu aceasta masina scrie Dacia 500,nu Lastun (care cred ca este o porecla). Plus o poza cu o Dacie 1300 albastra (poza veche). Ma strofaoc sa gasesc poze cu Dacia lu' tata care o avea mai demult,cu piese frantuzesti.(dak sant misto pozele pe care e posibil sa nu le mai gasesc o sa le postez). Diseara vin cu poze cu Dacia 1300 a unui vecin cu vopsea unicata.(vopsita de el manual).
Adrian_pt
@ dark side: pe pagina 1 am pus un scan cu specificatiile la Dacia Denem. Din pacate, conform regustrul auto britanic, mai exista numai o masina Denem in stare de functionare, din peste 2,00 unitati vandute. Pick-upul, numit Shifter, a fost vandut din 1984 pana prin 1990, si Dacia Duster din '84 pana prin 1993. Recent s-a vandut un Duster pe ebay, nerulat dn '99, cu 250 lire.
Cristi T
Din cate imi amintesc,a fost prezentat proiectul D33 int-un numar al revistei Autoturism,isi mai aminteste cineva sau are cineva acel numar al revistei?
NokiaNokia
Daca a-ti cauta pe forum, descoperiti si poze cu D33.
Ov
QUOTE(Dark Side @ 9 Jul 2008, 23:22)
Pai eu zic ca Arourile nu prea au legatura cu Dacia,la fel ca Oltciturile.                  Cine vrea pun poza Oltcit Oltina 4 usi protoip parca prezentat lat TIB.
*


[attachmentid=1627460854]
Dark Side
Aceea era poza cu Oltcitul. Am inteles ca romanasi au fost la TIB au vazut masina (adica olcitul oltina 4 door) au intrat in ea si si-au luat niste suvenruri (ca in ziua de azi) radmasa.gif radmasa.gif ! Caut poze cu D33 din lateral si din fata,inca n-am gasit nimic. sad.gif
solenza_scala
Dar sa revenim la prototipu ala de dacia.. inlocuitor de logan
Dark Side
Nu era inlocuitor de Logan din cate stiu.Doar un exercitiu de design,plus ca nu cred ca vor sa inlocuiasca Loganu'. Lucru confirmat si de aparitia face-liftului.
madkat
e normal sa prefere sa fabrice ceva gen Logan - numai din forma caroseriei rezulta costuri mai mici de productie...
plus ca nu se incadreaza in linia de design a grupului...
gata cu off
Dark Side
Cautand pe google am gasit o poza cu o Dacia Break 4x4 cu bara spate de Cielo,cred. Este clar ca masina este disproportionata,nu?
argon
aia e mai mult ARO decat Dacie...
madkat
in afara barei spate de cielo - e cred breakul 4x4
din ce imi aduc aminte (vizual vorbind) parea sa aiba si sasiul de aro 10 sub caroseria normala de dacia - de aici acea disproportionare
Dark Side
Pai am mai spus ca are sasiu de Aro pt ca din cate stiu nu erau alte autoturisme ,facute in Ro care a aiba si tractiune 4WD in afara de Aro (vorbesc de acea perioada,nu de prezent). Oricum mi-ar place sa vad cartea tehnica al acestei masini Dacia,si daca chiar e facuta de uzinele de la Mioveni. Nu am nici o siguranta ca e facuta de Dacia pt ca acele info. care le-am pus despre Dacia brek 4x4 erau tot de pe net,deci nu pot fi 100% sigur. wacko.gif wacko.gif
madkat
din auzite (prin 92-93) de la o fosta cunostinta - inginer la Mioveni - chestiile astea erau asamblate la Campulung Muscel - pe caroserii trimise de la Dacia
Dark Side
Pai si Aro unde se producea? La Campul Lung,s-au in alta parte ca nu mai stiu? Da' eu stiu ca dacia asta a fost facuta prin anii 80' nu prin 90',dar pot gresi. wink.gif
madkat
da, a fost facuta prin anii 80 - omul lucra de vreo 10 ani (asta se intampla prin 92-93)
Aro se facea la Campulung Muscel smile.gif
Dark Side
Pai e logic. Trimiteau cei de la Mioveni caroserii de Dacia Break,iar cei de la Campu Lung o echipau cu sasiu Aro,suspensie Aro etc.
argon
QUOTE(Dark Side @ 29 Jul 2008, 13:53)
Pai am mai spus ca are sasiu de Aro pt ca din cate stiu nu erau alte autoturisme ,facute in Ro care a aiba si tractiune 4WD in afara de Aro (vorbesc de acea perioada,nu de prezent).
*




dar ce masini cu tractiune integrala se fabrica in prezent in romania? nedumerire.gif
Cristi T
mai era Dacia papuc 4x4
razvan solenza
in prezent nu se mai fabrica in romania nici un 4x4 din pacate
Dark Side
Corect dar nu pentru mult timp pt ca astia vor sa scoata la anu' Dacia Sandero Cross=dacia sandero 4WD. smile.gif smile.gif Ceva gen Polo Cross.
madkat
Cross Polo e 2WD
ar fi pacat sa faca acel crossandero in genului noului Scenic "RX4" - adica doar inaltat oleca si cu niste protectii aripi de plastic

revenind ontopic - papucul a fost ultimul 4x4 construit la noi
Dark Side
Asa-i dacia "papuc" 4x4 a fost ultima.................. sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif Iar Sandero va fi aproape sigur un cross de oras mad.gif
Cristi T
Am gasit 2 poze cu o creatura (prototip probabil),ceva intre Dacia si Lastun smile.gif una, varianta pick-up si cealalta hatchback :ad sub masa:Dupa fosrma manerului de la portiera,se pare ca e facuta undeva prin '85 sau chiar mai recenta
Dark Side
Parca a mai postat cineva aceste poze...... Cat despre masina pot spune ca se transforma in pick-up,hatchback si roadster. Masina a fost un fel de Pluriel (de la Citroen) aparut cu mult inainte. Designul aduce putin cu un Lastun,dar ma intreb de ce nu au facut poze color?
SSilent
iti dai seama cum se face aia la un impact frontal radmasa.gif
Dark Side
Nu vreau sa imi imaginez............................. rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Adrian_pt
Pozele le-am luat eu dintr-o revista Autoturism din anii 80. Masina, ca multe alte Dacii (eg Dacia pe gaz din anii 80, Dacia 1300D, dricul Dacia Funeral) a fost facuta de fabrica ca "development study".
Dark Side
Stiam ca tu le-ai postat primul da' nu am vrut sa dau nume... Eu deja sant nervos ca NU GASESC POZE CU D33!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAI CAUT,DAR ORICUM IMI VINE SA ARUNC CALCULATORUL LA AIA CU FIER VECHI!!!!! mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.