Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Dsign
m-am apucat de facut ceva modificari printr-un bord pe care-l am prin garaj... am folosit citeva trucuri si citeva piese cu leduri gasite prin respectiva firma de leduri la care lucrez...


am facut turometrul cu noua metoda si vitezometrul a ramas in forma cunoscuta de voi toti.

am alimentat si lumina displyului in priza directa, adica la 12v, separat de circuitul de contact.

iata ce a iesit (am lasat lumina vitezometrului in forma pe care o realizam pina acum pentru comparatie)

imi pare rau pentru poze, aparatul foto pe care-l am acum nu e grozav. Pentru cei curiosi, pot face o demonstratie live, efectul este mult peste ceea ce ofera Audi, Mercedes, Toyota, etc...

Acele vor fi rosii, insa nu am avut la indemina unele in seara asta.




PS: prin noua metoda, sunt gata sa dau rusini oricarei plasme de pe piata, la un cost de realizare aproximativ egal, cu avantajul ca in pret intra si modificarea acelor si displayului. Un alt avantaj ar fi faptul ca nu exista invertor si se poate monta in serie un potentiometru digital, pe care l-am testat deja pe masina mea.
DomnulK
si nu te rupe la ochi?
Corbu'
Aia voiam sa intreb si eu? Si care amator de "plasma" vrea un far montat in bord in loc de o lumina neobositoare si placuta la condus (indiferent de culoare, aici fiecare cu pasarica lui)?
radioman
...zicea omul de un potentiometru digital n-ati fost atenti?
Dsign
mai, din cite plasme am montat pina acum, nici una nu mi-a placut in mod deosebit. Sa nu zic ca sunt unele care lumineaza pe toata suprafata cadranului, disponibile chiar si pentru Logan...ala da far!!

Imi pare foarte rau ca nu pot exprima prin poze ceea ce am reusit sa fac in realitate.

Potentiometrul digital va fi montat in afara bordului, insa studiez posibilitatea de a-i pune butonul chiar sub tija care reseteaza km... Exista push buton smd cu 2 pozitii... Asta se va intimpla dupa sarbatori.


@kAndrei, de 2 luni folosesc aceasta solutie in combinatia albastru+rosu, fara potentiometru. Pot spune ca in oras nu ma deranjeaza, deoarece nu e intuneric bezna, insa in afara orasului este intr-adevar un pic deranjant. De aia ideea cu potentiometrul va fi pusa in aplicare negresit.
Corbu'
Eee, ideea cu potentiometrul e super, stiam eu de ce astept cu modificarile bordului, se pare ca Dsign mai are shmecherii in maneca.
Sa inteleg totusi ca in noua varianta putem scapa si de dimm la lumina bordului pe timp de zi cu faruri aprinse si totul se realizeaza din potentiometru indiferent de faruri/noapte/zi ?
IRONICK
Din poze in afara de nuanta culorilor altceva nu inteleg nimic. Poate ne intalnim la anu' ... sa fac niste poze
Dsign
in poze se vede diferenta de intensitate intre turometru si vitezometru


@corbu', da, se va aprinde lumina displayului odata cu pozitia, insa afisorul se va aprinde tot la contact. Practic, se va aprinde displayul odata cu pozitia, insa nu va afisa nimic pina la punerea contactului. Lumina lui va fi legata la dimmer, la fel si cea de la cadrane. Totusi, mai am o mica surpriza, pe care nu o dezvalui deocamdata, pentru ca nu am realizat-o practic... e usor de realizat in faza asta, insa nu am avut timp.
Mihai R
QUOTE(sebi4fc @ 1 Nov 2007, 21:07)
La asa ceva sa gandit cineva?? indicatori cu negru bineintels smile.gif))
*



thanks to dsign biggrin.gif

pe viu arata mult mai bine, si se vede aceasi culoare/nuanta, nu se vad diferente de culori sau altceva.

PS: e rosu cu alb, nu portocaliu cum pare in poza

user posted image
Dsign
QUOTE(cadavre- @ 29 Dec 2007, 19:35)


thanks to dsign  biggrin.gif


*





cu placere...
IRONICK
Ca sa mai creasca inima in loganari ...

Aveo 2006:

[attachmentid=1627425673]

[attachmentid=1627425674]

Lacetti 2007:

[attachmentid=1627425675]
Dsign
ma cracanez de ris, auzi... chevy din 2007 cu bord cu becuri... ii stringe cureaua rau pe astia...
dydycom
sefu' eu cred ca e mai scump un bec cu soclu decat un led....asa ca nu cred ca e vb doar de bani
Curentus
sunt mai nou pe aici biggrin.gif vreau sa-mi fac si eu "limbile" din bord rosii am tot citit pe aici si nu prea am inteles unii zic , intr-un fel altzii ... altceva ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ceva ...
Amedeus
E ceva mixt , ca vad totusi si led-uri SMD pe acolo. (Aveo)
klaus
QUOTE(dydycom @ 3 Jan 2008, 21:27)
sefu'    eu cred ca e mai scump un bec cu soclu decat un led
*
E mai scump dar ... ie mai putine...
Si nu trebuie stabilizare cine stie ce
dydycom
...am uitat sa pun si rezistenta la calcul smile.gif

la aveo becurile cred ca sunt pt semnale si inca ceva pt ca iluminarea nu se face cu bec....la celalalt parca totusi becul face treaba
IRONICK
De la Dsign, ca el nu putea sa le ataseze:

[attachmentid=1627426569]

[attachmentid=1627426570]

[attachmentid=1627426571]
memyselfandI
foarte misto, hau maci ?

bafta !
catala2k
Foarte frumos. Are cumva potentiometru, sau doar vitezometrul are o intensitate mai mica?
Dsign
mai, ideea e urmatoarea:


turometrul este facut cu noua metoda

vitezometrul este facut asa cum il faceam inainte, folosindu-ma de instalatia de fabrica.


la noua metoda, va exista un dimmer digital iar lumina displayului va fi actionata doar la aprinderea pozitiei. Lumina displayului si lumina cadranelor va putea fi redusa pina la 0, cu ajutorul dimmerului, in timp ce acele vor fi luminate la intensitate maxima atit timp cit pozitia ramine aprinsa.

N-am terminat de testat, vreau sa stabilizez cumva noul circuit. Pretul inca nu poate fi determinat decit la sfirsit, cind voi sti cu exactitate cit e de munca si ce costuri implica toata tarasenia
OldMan
referitor la dimmer, sau pe romaneste variator, comanda o realizezi prin soft implementat in microcontroler, sau prin simpla comanda a unui tranzistor de putere?
IRONICK
Mai, tu ai o manie cu microcontrolere si feturi ...
OldMan
Da ca e cel mai simplu uite aici, varianta de "dimmer" digital.
Si hex-ul

Dimmer analogic

Nu pot posta hex-ul
Dsign
astea-s amanunte neimportante pt mine, atit timp cit primesc dimmerul gata facut, elegant, cu posibilitatea montarii unui buton suplimentar, etc. Sincer, habar nu am cum este facut variatorul si nici nu ma prea intereseaza.

Poate ca daca m-as chinui, as reusi sa fac eu singur montajul, dar ar arata ca dracu' si as cheltui mult prea multi bani pe componente, pe benzina consumata pina la magazin si timpul pierdut.
ga!nusha
bre, cand ai o varianta finala sa imi dai si mie un tel biggrin.gif

I'm alive !!! biggrin.gif
iuly75
atat am reusit pentru inceput:
klaus
Am eu o banuiala ca nu-s culorile chiar cum sunt in realitate...
liviu2004
Zici de cel de la imobilizator? wink.gif)
klaus
Nu, zic ca pe piata noastra nu exista leduri culoarea aia bleu, ci doar albastre.
In imagine culoarea este virata
csocso
Si eu as cam schimba culoarea aia portocalie dar nu stiu unde si cine face asa ceva, aici vad ca s ediscuta despre diferite culori dar clar nimeni nu a spus unde si cat de usor se poate face asta!
Am vazut destule masini care au culoarea bordului ceva apropiat al Meganului nou!Daca aveti vreun sfat pt mine nu ezitati s ascrieti!
Serje
Daca citeai cat decat pe aici vedeai ca Dsign a scris cat de clar se poate ca el face, dydycom face si el si probabil si altii da nu mai imi amintesc cine. Klaus a descris cat se poate de clar ce trebuie facut , pas cu pas, de la demontat cochilia volanului pana la inlocuit ledurile. Inclusiv preturi pentru toate chestiile astea sunt trecute daca cauti. Asa ca spor la citit.
csocso
II rog atunci pe cei doi care s eocupa de asa ceva sa ma contacteze prin forum!
iuly75
QUOTE(klaus @ 14 Jan 2008, 00:42)
Nu, zic ca pe piata noastra nu exista leduri culoarea aia bleu, ci doar albastre.
In imagine culoarea este virata
*


da klaus este un pic variata cu o tenta de albastru spre mov, eu unul sunt foarte multumit, in realitate se vede mult mai bine, iar la ac al-4-lea led este direct pe placa, nu am mai umblat cu improvizatii gen picioruse si doar l-am izolat cu capac de carioca nu am vrut sa mai colorez acele sau alte minuni. cred ca se vede mai bine acum
Dsign
poate ca daca dadeai cu marker rosu pe dispersorul acului, nu se mai vedea asa de roz, s-ar fi vazut rosu
iuly75
QUOTE(Dsign @ 15 Jan 2008, 09:09)
poate ca daca dadeai cu marker rosu pe dispersorul acului, nu se mai vedea asa de roz, s-ar fi vazut rosu
*


asta e parerea ta personala Dsign, dupa cum am spus al-4-lea led este direct pe placa si eu nu am vrut sa-mi vopsesc acele fiindca intentionez sa schimb culoarea si asa nu va trebui sa curat mereu acele. ce vezi tu e cauza neizolarii complete a culorilor dar am mai spus IN REALITATE SE VEDE ALTFEL si fiecare cu gusturile lui
Dsign
usurel , bre, ca n-am zis cu rautate... era asa, ca un simplu sfat.
iuly75
QUOTE(Dsign @ 15 Jan 2008, 22:34)
usurel , bre, ca n-am zis cu rautate... era asa, ca un simplu sfat.
*


stai fara grija, nu ma supar usor dar nu m-am hotarat definitiv la culoarea bordului. de aceea nu am colorat nimic deocamdata. iar ledul de sub ac ma calcat pe nervi cu pozitionarea lui mai sus(cu lipiturile) si am renuntat la alte inventii.
Dsign
aha... pai ce sa zic, succes! si nu uita pozele
unEL
Iuly75 a facut bordul cu leduri de la mine.
Poate ca aparatul sau nu scoate in evidenta culorile cum trebuie.
O sa atasez si alte borduri facute cu acelasi leduri albastre dar cu alte aparate.
Altii au schimbat si ledurile de la benzina, faruri si alti martori.
Nu recomand alb la faza scurta (pe timp de noapte e deranjant), dar fiecare cu gustul lui.
Cine are nevoie de ajutor, sa-mi dea PM.
Salutare tuturor
Mihai R
Sper sa nu ma luati in bombeu dar, de ce nu merge pus display-ul de pe clio? Cred ca daca ar fi fost la fel si pe logan ar fi fost traznet. Chiar nu putem reproduce acel afisaj?

Multumesc.
Dsign
pai chiar nu se potriveste... de reprodus, a fost "reprodus" in sensul ca a fost intoarsa folia de polarizare de pe o parte a displayului, rezultind in afisare pe negativ.

unEL, ca un sfat prietenesc (te va salva de la probleme ulterioare) : nu mai schimba culorile martorilor importanti, ai celor de avertizare. In caz ca se intrimpla ceva grav la motor (supraincalzire, ramine fara ulei, fara benzina etc) si clientul tau nu-si da seama ca i s-a aprins martorul (in subconstientul lui se instaleaza ideea ca o avertizare se aprinde cu galben sau rosu), o sa dea vina pe tine. Mi s-a intimplat asta. Va povestesc daca vreti.

Inca o recomandare: ledurile de la faza scurta si lunga, eventual si pproiectoare trebuie sa aibe o rezistenta mai puternica, deoarece ledurile respective deranjeaza ochiul la drum lung.
Mihai R
Cat de sigura e transformarea ecranului pe negativ? Ma refer daca e safe, sa nu ma trezesc ca se strica ceva.
IRONICK
e safe in functie de mana celui care o face

16 Jan 2008, 18:20:
QUOTE(unEL @ 16 Jan 2008, 14:36)
Poate ca aparatul sau nu scoate in evidenta culorile cum trebuie.
Poate sigur. Pozele alea sunt o bataie de joc. Ce este asa de greu sa "regulezi" un aparat sa iasa cat de cat mai normale?
OldMan
referitor la imaginile din postul 1099....cred ca noaptea iti trebuie ochelari de soare sa poti conduce cu asa ceva tot timpul in fata ochilor.
Grea ergonomia asta.
IRONICK
QUOTE(OldMan @ 16 Jan 2008, 18:23)
referitor la imaginile din postul 1099
Care 1099? Sau mai asteptam cateva posturi sa ajungem la '99? biggrin.gif
klaus
QUOTE(cadavre- @ 16 Jan 2008, 18:11)
Cat de sigura e transformarea ecranului pe negativ? Ma refer daca e safe, sa nu ma trezesc ca se strica ceva.
*


Pai cam atat de safe incat l-am ajutat cu un display care imi era in plus pe cineva de pe aici care nu lucrase suficient de atent la data respectiva ph34r.gif
OldMan
QUOTE(IRONICK @ 16 Jan 2008, 18:26)
Care 1099? Sau mai asteptam cateva posturi sa ajungem la '99?  biggrin.gif
*



daca astia pe tastatura au pus 9 si 0 unul langa altul biggrin.gif
unEL
QUOTE(Dsign @ 16 Jan 2008, 18:42)
unEL, ca un sfat prietenesc (te va salva de la probleme ulterioare) : nu mai schimba culorile martorilor importanti, ai celor de avertizare. In caz ca se intrimpla ceva grav la motor (supraincalzire, ramine fara ulei, fara benzina etc) si clientul tau nu-si da seama ca i s-a aprins martorul (in subconstientul lui se instaleaza ideea ca o avertizare se aprinde cu galben sau rosu), o sa dea vina pe tine. Mi s-a intimplat asta. Va povestesc daca vreti.

Inca o recomandare: ledurile de la faza scurta si lunga, eventual si pproiectoare trebuie sa aibe o rezistenta mai puternica, deoarece ledurile respective deranjeaza ochiul la drum lung.
*



Ai dreptate. Dar au fost schimbate pe semnatura.
Sint constient de ceea ce zici tu. Eu la mine am schimbat doar acele si CB-ul, restul e in codul de culori original.

QUOTE(IRONICK @ 16 Jan 2008, 19:16)
e safe in functie de mana celui care o face

<span class='edit'>16 Jan 2008, 18:20:</span>
Poate sigur. Pozele alea sunt o bataie de joc. Ce este asa de greu sa "regulezi" un aparat sa iasa cat de cat mai normale?
*



Am statie de lipit GSM cu reglaj de temperatura, si mana nu imi tremura de cat "un pic" smile.gif
Pozele puse de mine sint facute cu telefonul.
Referitor la reglat un aparat foto, dau o cafea/bere pt reglat de Olympus Stylus 830.
Ma ajuti ?


sofer1.gif
ionutz72
QUOTE
unEL, ca un sfat prietenesc (te va salva de la probleme ulterioare) : nu mai schimba culorile martorilor importanti, ai celor de avertizare. In caz ca se intrimpla ceva grav la motor (supraincalzire, ramine fara ulei, fara benzina etc) si clientul tau nu-si da seama ca i s-a aprins martorul (in subconstientul lui se instaleaza ideea ca o avertizare se aprinde cu galben sau rosu), o sa dea vina pe tine. Mi s-a intimplat asta. Va povestesc daca vreti.

Singurul LED schimbat la martori a fost la cel verde la semnalizare, unde am pus unul (mult) mai puternic(tot verde), ca nu se vedea la soare puternic cand ramanea semnalizarea cuplata.Aviz amatorilor wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.