Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari Bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
adiya
@IRONICK Esti sigur ca acea culoare de led exista? Ma gandesc ca poate fi o combinatie de lumina alba trecuta printr-o folie albastra sa rezulte ce cauti tu...
klaus
Da, exista sigur, exista pe site-uri din vest leduri cu culoare ice-blue.
Iar prin folie, multe incercari exista la activ, dar nici una nu a dat rezultate corespunzatoare.

http://displayblog.wordpress.com/2007/01/2...blue-interiors/
http://www.osram-os.com/news/news-Ford-Ice...p?lan=ko&id=168
Dsign
mai, am incheiat contract de exclusivitate cu Osram pe partea de LED... eu zic ca e primul pas spre Ice Blue. Wish me Luck
DomnulK
Dsign, cand sa trec sa iau si eu ledurile alea? ca vreau sa incerc o inginerie. si imi mai trebuie capacalul negru de la un ac.

asta era ideea ca sunt slabe, eu vreau sa luminez displayul cu albastru dinala si daca ar fi puternice m-ar deranja noaptea.
am incercat cu cele rosii de la martorul de frana de mana si ma deranjau destul de mult>
Dsign
capacel n-am
ciprishor
Mi-am facut si eu o modificare la tabloul de bord smile.gif.
In poza eram in meniul de test asa ca nu va speriati ca mergeam cu 170km/h.
david79
ti-a iest belea up.gif
Giurisici Fabian

frumos. felicitari!!!
pipan
dati si mie pls un id de mess care sia schimbat ledurile in bord...cine din oltenia va rog!
ionutz72
întrebare: led-urile smd roșii de la zexstar sunt la 2V.Contează?thx smile.gif
dammaris2003
Am si eu o rugaminte,,,
cine ma poate ajuta cu un bord sau placa electronica din bordul de logan,, care sa aibe si consum instantaneu,,,, eu am unul bord de prestige,,,, dar ma enerveaza de moarte,,, ca nu are consum instantaneu,,,
sau daca stiti pe cineva care are,,,
Platesc,,, merci fain,,,
Serje
dammaris2003 ia legatura cu dydycom , el se ocupa cu deastea si parca si avea de vanzare borduri sau daca nu vezi la anunturi la bursa, erau mai multi care vindeau.
dammaris2003
merci cutzu....dar am rezolvat prin amabilitatea lui doctorasul:))
Mare om - mare caracter...
DomnulK
doctorasul si dydycom sunt foarte de treaba. poti sa ajungi la o intelegere amiabila cu ei.
bordul pe care l-am luat de la doctorasul mi l-a rezolvat dydycomul cu scrierea km reali ai masinii pe el.
IRONICK
QUOTE(Dsign @ 15 Oct 2007, 22:00)
cam de multicel sunt semnele astea pe bord...  cam de cind cu noua generatie...
Si daca tot esti in tema ... folie ca asta ai mai vazut ?
[attachmentid=1627416393]

[attachmentid=1627416394]

[attachmentid=1627416395]
klaus
Mai, da-ma naibii.... Aia nu e o folie din alte tari? Ca prestige cu martor de nivel de apa mai rar pe la noi...
IRONICK
... indicatorul de apa o sa fie folosit pentru rezervorul de spalat parbrizul cu senzor asemanator in bidonas ...
silviu_79
sunt ceasuri de bord de logan prestige 1.5dci de 85 cp.
asta e motivul zonei rosii de la 4700 rpm si al indicatorului galben de care zice ironik, care de fapt este martorul de apa in motorina.
IRONICK
Este aceeasi folie care se foloseste si aici ...

[attachmentid=1627416398]
Giurisici Fabian
am vazut o lumina alb neon pe acolo? icon_mrgreen.gif
ete ce a iesit la mine dupa un pic de munca
skywalker
are cineva o poza cu un bord de prestige iluminat albastru cu indicatoare rosii ?
pt cele cu folie neagra,am vazut,arata bine.dar la folia de prestige ?
dammaris2003
la bordul lui ironik,,, din poza imi dau seama ca si consola de bord este diferita,,,, vad griul acela de la consola,,, ca este pana sus la gurile de ventilatie,,, am dreptate sau ma insel,,,,????si din cate vad,,, are si claxon pe volan,,,,
hmmm.... interesant,,,,


****Ptr SKYWALKER,,,,
am eu bordul de prestige cu albastru si indicatoare rosii,,, arata super,,, eu mi-am lasat display-ul pe portocaliu,,, si e ok,,,, o sa fac niste poze deseara si le postez,,,,,
klaus
bordul din poza cu gri e un bord de Sandero ...
DomnulK
folii dinalea se pot face in ce nuanta si cu ce iconite doreste fiecare....
nu0ti trebuie decat un scaneru un corel drawu su un cyt-plotter bun.

IRONICK
Doar ca nu ies la fel. Eu chiar sunt curios cum scoate un cut-plotter bun.
skywalker
QUOTE(dammaris2003 @ 25 Oct 2007, 13:08)
la bordul lui ironik,,, din poza imi dau seama ca si consola de bord este diferita,,,, vad griul acela de la consola,,, ca este pana sus la gurile de ventilatie,,, am dreptate sau ma insel,,,,????si din cate vad,,, are si claxon pe volan,,,,
hmmm.... interesant,,,,
****Ptr SKYWALKER,,,,
am eu bordul de prestige cu albastru si indicatoare rosii,,, arata super,,, eu mi-am lasat display-ul pe portocaliu,,, si e ok,,,, o sa fac niste poze deseara si le postez,,,,,
*



super, astept cateva poze te rog...
eventual cu bordul luminat cu totul sa vad cum arata... eu schimb si la display iar butoanele prin masina vreau sa le luminez rosu, ca la VW...e interiorul care mi-a placut cel mai mult cum e luminat.
madhorsefuzzy
QUOTE(Giurisici Fabian @ 25 Oct 2007, 12:32)
ete ce a iesit la mine dupa un pic de munca

Cum ai procedat cu folia de la climatizare?
free_fiber
Iata bordu de pretige iluminat albastru cu ace rosii.
skywalker
suuuuper..mersi mult !
displayul imi place cum a iesit, am mai vazut cateva la care se vad umbre aiurea dar asta e chiar ok...
si lumina aia rosie in jurul centrului se vede nasol,dar cred ca poate fi rezolvata sa lumineze doar acul...
Inca o data mersi pt poza. ma orientez sa vad ce leduri mai trebuiesc schimbate prin masina si trec la fapte. wink.gif
intrebare de baraj- a umblat careva la ledurile de la mp3 player (cel stock ) ?
IRONICK
Cu cat este bagat acul mai mult cu atat dispare lumina din jurul acelor. Lumina aia este reflectata de folia deschisa la culoare.

PS. Sapa in topicul asta daca vrei sa afli raspunsul la intrebarea de baraj
alexia_87
Exact!
skywalker
QUOTE(IRONICK @ 26 Oct 2007, 17:18)
Cu cat este bagat acul mai mult cu atat dispare lumina din jurul acelor. Lumina aia este reflectata de folia deschisa la culoare.

PS. Sapa in topicul asta daca vrei sa afli raspunsul la intrebarea de baraj
*



am cautat de am behait si am gasit doar poza cu cas-ul tau. Super. Cam asa vreau sa arate si mp3-playerul meu, butoane rosii, display albastru cu alb. Sper sa gasesc pe cineva sa-l poata face. Te ocupi de asa ceva?

cat despre reflexia acelor pe cadran, s-ar putea incerca vopsirea (eventual cu marker negru) partii de dedesubt a acului,sa nu mai reflecte din folia de bord. O sa mai urmaresc alte idei si apoi trec la lucruri serioase, dar prefer sa le faca cineva care se pricepe sau macar a mai facut....
klaus
Un behehe-behehe si de la mine tongue.gif
Iar pentru reflexia acelor la cadran, merge bine o tija de la un pix bagata pe centrul cadranului, sub ac, care sa fie mai sus decat marginea mica si discreta a cadranului standard.

Gen:
Giurisici Fabian
QUOTE(madhorsefuzzy @ 26 Oct 2007, 11:30)
Cum ai procedat cu folia de la climatizare?
*


la folie am sters vopseaua aia portocalie dupa care am lipit hartie de calc pentru o mai buna dispersie a luminii
pentru iluminare am folosit 10 leduri smd ca alea pentru bord
IRONICK
Apropo ... daca este cineva interesat de un schimb. Dau folia mea de diesel (argintie) pe una de benzina. Binenteles sa aibe martorii noi pe ea (ala de apa si cel de airbag pasager). Daca nu se pricepe sa o scoata fara sa o zgaraie, o fac eu.
adiya
Da una neagra nu vrei la schimb? biggrin.gif Si cum raspunsul va fi negativ ne poti zice de unde ai reusit achizitia?

@ Fabian Pe timp de zi cand nu este iluminat blocul cum se vad desenele?
sebi4fc
La asa ceva sa gandit cineva?? indicatori cu negru bineintels smile.gif))
IRONICK
QUOTE(adiya @ 1 Nov 2007, 19:55)
Da una neagra nu vrei la schimb?
Ce sa fac cu doua ? Normal ca raspunsul este negativ.
adiya
Ma gandeam eu ca nu colectionezi...Da' la restul intrebarii nu dai raspuns? 38.gif
speed_fane
daca vreau sa-mi schimb si eu culoarea led-urilor din bord si sa-mi activez martorul usi deschise cat m-ar costa si cine se ocupa cu asa ceva? m-ar interesa pretul?

multumesc
sebi4fc
Contacteaza pe unu dintre urmatori: dydycom,design,fabian:)))
free_fiber
QUOTE(IRONICK @ 1 Nov 2007, 21:17)
Ce sa fac cu doua ? Normal ca raspunsul este negativ.
*


Despre ce folie e vorba? Despre cea de la tabloul de bord? Nu sunt toate negre (cu exceptia prestige-ului)?
ciprishor
Am eu o folie neagra cu martorii noi de schimb dar sunt din Iasi...
IRONICK
Nu vreau neagra. Vreau de Prestige, argintie, cu martorii noi, dar de benzina ...

PS. Cred ca renunt. Toata lumea intelege pe dos.
speed_fane
ma bag si eu ca musca-n lapte!

dar de ce tineti neaparat sa schimbati acea folie?
klaus
Pai poate aia de diesel are zona rosie pa la 4500 rpm...
speed_fane
eu am diselache si nu are tongue.gif
klaus
Pai poate nu ai folie alba de diesel ...
adiya
Am inteles perfect ce vrei. Mai bine mi-o vinzi mie biggrin.gif.

L.E. Folia de benzina are indicator de apa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.